Letecká doprava

​Odbory vyzvaly zaměstnance nákladní divize Lufthansy ke stávce

2.3. – Odborový svaz Verdi vyzval na sobotu zaměstnance nákladní divize Lufthansy k jednodenní stávce. Zvyšuje tím na aerolinky tlak ve sporu o mzdy. Včera to podle agentury DPA uvedl vyjednavač svazu Verdi Marvin Reschinsky.

​Americký federální úřad nařídil Boeingu, aby se zaměřil na problémy s kvalitou

29.2. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil výrobci letecké techniky Boeing, aby do 90 dnů představil plán na odstranění problémů s kvalitou. Firma se snaží posílit bezpečnost poté, co při letu 5. ledna novému letadlu 737 MAX 9 společnosti Alaska Airlines ve velké výšce odpadly dveře a piloti museli nouzově přistát. Informovala o tom agentura Reuters.

​Praha získá přímé spojení do Uzbekistánu, lety do Taškentu nabídne Qanot Sharq Airlines

28.2. – Jednodušší cestování za poznáváním Střední Asie a zajímavé možnosti pro rozvoj obchodní spolupráce mezi Českou republikou a Uzbekistánem. To přinese nové přímé pravidelné spojení zPrahy do Taškentu, které od 18. dubna nabídne dopravce Qanot Sharq Airlines. Do metropole Uzbekistánu se bude létat každý čtvrtek. Letenky je možné pořídit již nyní na webu dopravce qanotsharq.com.

​Ryanair zvažuje desetiprocentní zdražení letenek, nemá dost letadel

27.2. – Irská letecká společnost Ryanair zvažuje desetiprocentní zdražení letenek, nutí ji k tomu nedostatek letadel. Řekl to šéf podniku Michael O'Leary, podle něhož firma také zvažuje, že kvůli zpožděným dodávkám letadel od společnosti Boeing přes léto některé spoje omezí. Ryanair je největší nízkonákladovou leteckou společností v Evropě. O'Leary řekl, že Ryanair do konce června dostane ještě méně nových boeingů, než se domníval. Pokud se to potvrdí, pak budou aerolinky zřejmě nuceny omezit provoz v nejrušnější části roku, kdy řada lidí míří na dovolenou.

Letecká společnost Lufthansa vymění téměř celé představenstvo

23.2. - Německá letecká společnost Lufthansa vymění do konce června téměř celé představenstvo a jeden post v tomto rozhodčím orgánu zruší. Odstoupí i její finanční ředitel Remco Steenbergen. Firma s překvapivým oznámením vystoupila včera večer. Od nového a zmenšeného týmu představenstva si společnost slibuje nové impulsy.

Letiště Praha v lednu odbavilo 850 335 pasažérů, meziročně o 28,5 procenta více

22.2. - Pražské Letiště Václava Havla v lednu odbavilo 850.335 cestu­jících, meziročně o 28,5 procenta více. Vzrostl také počet vzletů a přistání, a to zhruba o 21,7 procenta. Množství přepraveného nákladu stoupl o 47 procent. Vyplývá to ze zveřejněných statistik Letiště Praha. Lidé ruzyňské letiště nejčastěji využívali pro cesty do Londýna, Paříže, Milána, Istanbulu a Říma. Letos cílí letiště na odbavení 15,5 milionu cestujících, do nabídky chce zařadit více než 170 destinací.

Letecká společnost Smartwings se plně vrátila pod kontrolu českých akcionářů

22.2. - Aerolinky Smartwings se plně vrátily pod kontrolu českých akcionářů, oznámily včera. Téměř poloviční podíl dosud zprostředkovaně vlastněný čínskou společností CITIC koupila česká firma Prague City Air majitelů Smartwings Group Jiřího Šimáně a Romana Vika, vyplývá z informací od letecké společnosti. Cenu transakce firmy po vzájemné dohodě nebudou zveřejňovat, uvedla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.

Kvůli stávce personálu německé společnosti Lufthansa byly zrušeny stovky letů

20.2. - Kvůli stávce pozemního personálu společnosti Lufthansa zrušila velká německá letiště stovky letů, problémy se týkají i spojů s Českou republikou. Ve Frankfurtu nad Mohanem, který je největším letištěm v Německu, protest ochromil provoz. Letiště Berlín Braniborsko (BER) oznámilo, že dnes neodbaví žádný let společnosti Lufthansa.

Solární panely společnosti Menzies pomáhají snižovat emise na Letišti Václava Havla

19.2. - Společnost Menzies Aviation, přední celosvětový dodavatel služeb pro letiště a letecké společnosti, úspěšně namontovala na své budovy pro odbavování nákladní dopravy na Letišti Václava Havla Praha stovky solárních panelů, čímž ušetří téměř sto čtyřicet tun CO2 ročně.

Vyhledávač letenek Kiwi.com urovnal spor s American Airlines

17.2. - Český vyhledávač letenek Kiwi.com urovnal spor s americkými aerolinkami American Airlines. Informaci serveru e15.cz včera potvrdila brněnská firma Kiwi.com. Aerolinky podle serveru stáhly žalobu na Kiwi.com, prostřednictvím které se snažily na české firmě vymoci ukončení prodeje letenek American Airlines a finanční náhradu škody. Podrobnosti o dohodě žádná z firem neupřesnila. Již dříve skončily podobné spory, které s Kiwi.com vedly letecké společnosti Southwest Airlines a Ryanair.

spinner