Letecká doprava

Smartwings nebudou létat z Českých Budějovic

27.9. - Společnost Smartwings nebude příští rok létat z letiště v Českých Budějovicích, zájezdy z jihočeského letiště to však neohrozí. Partnerem letiště není dopravce, ale cestovní kancelář Čedok, která pokračuje v prodejích na příští sezonu. ČTK to dnes řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Čedok má na většinu destinací z regionálních letišť na příští rok domluveného jiného dopravce, uvedla jeho mluvčí. Blízko dohodě s jinými dopravci jsou i cestovní kanceláře EximTours a Fischer.

​Aerolinky Austrian podle soudu klamaly reklamou, že jejich lety jsou udržitelné

26.9. – Letecká společnost Austrian Airlines podle rakouského soudu klamala své klienty reklamou, že její lety jsou udržitelné. Firma totiž z valné části používá fosilní paliva, informovala včera agentura Bloomberg. Na firmu, která je rakouskou divizí německé Lufthansy, podalo začátkem tohoto roku žalobu rakouské sdružení na ochranu spotřebitelů kvůli reklamám na udržitelné letecké palivo.

Společnost dnata získala certifikaci IATA pro environmentální řízení

24.9. – Společnost dnata se stala prvním kombinovaným poskytovatelem leteckých služeb, který obdržel certifikaci environmentálního managementu od Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA), což je uznáním jejího pevného závazku k udržitelnosti v celém portfoliu jejích rozmanitých činností ve Spojených arabských emirátech (SAE).


​Portugalsko příští týden zahájí privatizaci aerolinek TAP, řekl premiér

20.9. – Portugalská vláda příští týden schválí právní rámec privatizace státní letecké společnosti TAP. Po několikaměsíčním zpoždění tak zahájí její prodej. Včera to podle agentury Reuters řekl premiér António Costa. Letecká společnost prochází restrukturalizací v rámci záchranného balíčku v objemu 3,2 miliardy eur (přes 782 miliard Kč), který schválil Brusel. Portugalská vláda uvedla, že si v dopravci hodlá ponechat strategický podíl.

​Společnost dnata v Praze získala několikaletý kontrakt s China Airlines

17.9. – Společnost dnata, světový poskytovatel leteckých a cestovních služeb, získala od společnosti China Airlines v České republice víceletý kontrakt. V rámci tohoto partnerství bude dnata pro dopravce zajišťovat kvalitní služby palubního stravování ze svého moderního pracoviště na pražském letišti.

​Letiště Praha od příštího roku možná zvýší letištní poplatky o pět procent

14.9. – Letiště Praha možná od dubna příštího roku zvýší letištní poplatek za použití letiště cestujícím o pět procent. Nyní činí 649 korun, zvedl by se tak o zhruba 32 korun. Včera to uvedl mluvčí Letiště Praha Michal Procházka. Na včerejším setkání s novináři si na vysoké poplatky pražského letiště stěžovali zástupci dopravce Ryanair. Podle analytika budou poplatky na pražském letišti i po zvýšení na průměru střední Evropy.

​Emirates A380 bude od listopadu létat do Sydney a v plánu je návrat linky do Adelaide

13.9. – Letecká společnost Emirates oznámila modernizaci svých služeb na lince do Sydney prostřednictvím letounů A380, které budou dostupné na všech linkách do této australské destinace. Aerolinka tak od 4. listopadu vyčlení na této trase o téměř 2 tisíce míst týdně více.

Pražské letiště je podle hodnocení uživatelů Google pátým nejlepším v Evropě

10.9. - Letiště Praha je podle hodnocení uživatelů Google pátým nejlepším v Evropě. Meziročně si o tři příčky polepšilo. Z více než 20.000 uživatel­ských recenzí mu vyšlo na pětibodové škále hodnocení 4,3. Nejlépe lidé hodnotili istanbulské letiště, naopak nejhůře letiště v Bordeaux. Žebříček nejlepších evropských letišť podle recenzí z dat Google map sestavil portál Holidu.

Aircraft Industries dodá v nejbližších týdnech dva letouny L 410 do Kazachstánu

9.9. - Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries ze skupiny Omnipol dodá v nejbližších týdnech dva letouny L 410 UVP-E20 do Kazachstánu. Zákazníkem je tamní ministerstvo obrany, finanční podmínky transakce firma neuvedla. Letadla budou sloužit pro výcvik pilotů a pro přepravu pasažérů a nákladu, řekl včera ČTK a Českému rozhlasu obchodní ředitel Aircraft Industries Tomáš Novák. Podle ředitelky marketingu a komunikace Omnipolu Mariky Přinosilové Aircraft Industries za první pololetí vyrobil šest letounů.

Berlín se rozloučil s někdejším letištěm Schönefeld, není pro něj využití

3.9. - Nové berlínské letiště Willyho Brandta, které stojí v Braniborsku na pomezí s německým hlavním městem, se včera rozloučilo s ter­minálem 5. Terminál, který byl před otevřením nového vzdušného přístavu znám jako letiště Schönefeld a kterým prošli cestující naposledy před dvěma lety, zůstane trvale uzavřen, neboť pro něj není dopravní využití.

spinner