Letecká doprava

Aktuality ze světa 26/2019 Premium

Aktuality ze světa 26/2019

28.6. – LETECKÁ DOPRAVA – Lufthansa Cargo snížila od 24. června palivový příplatek (Airfreight Surcharge – ASC) z 0,80 EUR na 0,75 EUR za kilogram objemové hmotnosti. Lufthansa Cargo počítá dopravní cenu zboží z částky základní sazby a ASC. Nejdůležitější je zde cena kerosinu, která sleduje cenu nafty a je mírně nad ní. V minulém cena kerosinu období klesala a tento vývoj se odráží v ASC.Relevantní datum pro sdělení ASC je datum vystavení nákladního leteckého listu, nikoliv den odletu. Německá letecká společnost také dále buduje svůj letadlový park: koncem minulého roku objednaný frachter typu B777F bude dodán letos v říjnu. Celkem bude Lufthansa Cargo létat letos se čtyřmi nákladními stroji.

Boeing 737 MAX má další problémy, řeší je s FAA

27.6. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) našel nové, potenciálně rizikové problémy letounů Boeing 737 MAX, které musí výrobce napravit, než se stroje budou moci vrátit do letového provozu. Vedení FAA to oznámilo včera. Společnost United Airlines uvedla, že letouny vyřazuje do září z provozu.

Letiště Karlovy Vary skončilo loni ve ztrátě

21.6. – Ve ztrátě 9,1 milionu Kč skončilo loni hospodaření Letiště Karlovy Vary. V roce 2017 to bylo 15,4 milionu Kč. Ztrátové hospodaření očekává letiště, které je v majetku Karlovarského kraje, i letos, postupně chce ale snižovat provozní ztrátu na nulu, řekl jednatel letiště Jiří Pos.

Letiště Praha získalo od agentury Moody´s rating A1 s výhledem pozitivní Premium

Letiště Praha získalo od agentury Moody´s rating A1 s výhledem pozitivní

20.6. – Renomovaná agentura Moody´s Investors Service udělila Letišti Praha opět nejlepší dosažitelný rating v České republice, A1 s pozitivním výhledem. Jedná se o potvrzení loňského ratingu uděleného společnosti Český Aeroholding, jejíž je Letiště Praha nástupnickou organizací. Klíčovými důvody udělení nejvyššího ratingu zůstává stabilní cash flow, konkurenceschopné letištní poplatky a výborný finanční profil společnosti, který je udržitelný i po případných rozsáhlých investicích do rozvoje nového terminálu a paralelní dráhy. Včera to oznámil mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Aktuality ze světa 25/2019 Premium

Aktuality ze světa 25/2019

20.6. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Počátkem června zahájilo rejdařství Maersk stavbu chladírenského skladu v Petrohradě. Při položení základního kamene byl přítomen šéf Maersku Søren Skou a David Mc Cann, ředitel společnosti Fyffes. Jde o irského obchodníka s ovocem, který bude používat 40 procent kapacity nového zařízení. Zbytek bude k dispozici dalším zákazníkům působícím v logistice čerstvého a chlazeného. Sklad zaujme rozlohu 23 700 metrů čtverečních a 35 ložných bran umožní denní odbavení až 200 nákladních vozidel. Kapacita skladu dosahuje 50 000 tun. Kolem 200 pracovníků rejdařství Maersk bude v zařízení pracovat. Teplotní zóny budou k dispozici od minus 25 stupňů Celsia do plus 13 stupňů. Søren Skou uvedl: „Angažovanost v Rusku je součástí našeho transformačního procesu integračním řešením „end to end“ v dodavatelském řetězci.“ Při návštěvě Ruska podepsali Søren Skou a náměstek ministra dopravy Jurij Tsvetkov a také šéf úřadu pro námořní dopravu a vodní cesty dohodu o záměru na zavedení obchodní platformy Tradelens v Rusku, která je postavená na základě blockchainu. Platforma, kterou vyvinulo rejdařství Maersk s IBM, má přes napojení přístavu Petrohrad, jako jednoho z hlavních míst překladu kontejnerů v Rusku, usnadnit mezinárodní obchod. K tomu přispívají výměny informací na digitální úrovni. Nedávno se na Tradelens napojila kontejnerová rejdařství CMA CGM a MSC.

Šéf Boeingu připustil chyby, získat zpět důvěru potrvá

17.6. – Šéf americké společnosti Boeing včera připustil, že se firma dopustila chyby při zavádění problematického systému varování v pilotní kabině letounů Boeing 737 MAX. Zároveň předpověděl, že potrvá nějaký čas, než výrobce znovu získá důvěru zákazníků, otřesenou dvěma leteckými katastrofami s 346 oběťmi na životech. Ty vedly k zákazu létání zmíněných strojů po celém světě.

Předsedou dozorčí rady ČSA se stal Jiří Jurán

13.6. – Předsedou dozorčí rady Českých aerolinií (ČSA) je Jiří Jurán. Zvolili ho ostatní členové tříčlenné rady. Vyplývá to z notářského zápisu uveřejněného v obchodním rejstříku. Rada byla dočasně bez předsedy, v jejím čele působil místopředseda Augustin Kohoutek. ČSA patří do skupiny Smartwings Group.

Letiště Praha a ŘLP posílí spolupráci Premium

Letiště Praha a ŘLP posílí spolupráci

12.6. – Letiště Praha a Řízení letového provozu ČR chtějí posílit spolupráci v oblastí provozní bezpečnosti, koordinaci rozvojových a investičních aktivit na letišti Václava Havla a intenzivněji komunikovat o otázkách budoucího strategického rozvoje mezi vedením obou společností. Vyplývá to z memoranda o vzájemné spolupráci, které v pondělí podepsali předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř a generální ředitel ŘLP ČR Jan Klas.

United Airlines začaly létat z Prahy do New Yorku Premium

United Airlines začaly létat z Prahy do New Yorku

10.6. – První let společnosti United Airlines z letiště Newark u New Yorku přivítalo v pátek pražské Letiště Václava Havla. Dopravce tak zahájil provoz přímé sezónní linky spojující Prahu s jeho leteckou základnou na mezinárodním letišti Newark Liberty International Airport nedaleko New Yorku. Letecká společnost bude během letního letového řádu létat mezi oběma městy každý den až do 4. října.

Evropská komise zveřejnila plán zefektivnění řízení letového provozu Premium

Evropská komise zveřejnila plán zefektivnění řízení letového provozu

7.6. – Evropská komise na konci května schválila výkonnostní cíle pro služby řízení letového provozu pro období let 2020 až 2024. Nová strategie má přispět ke zvýšení výkonnosti letecké dopravy tak, aby byly splněny ekologické cíle a současně to přineslo benefit obyvatelům Evropy.

spinner