Letecká doprava

Šéf ČSA Jozef Sinčák končí ve funkci

22.10. – Po pěti letech ve vedení Českých aerolinií končí ve funkci předseda představenstva Jozef Sinčák. Uvedl to dnes server Zdopravy.cz. Jozefu Sinčákovi zítra končí pětileté funkční období člena představenstva. Po vzájemné dohodě s novým většinovým vlastníkem ČSA, firmou Travel Service, mu nebude prodlouženo, řekl serveru mluvčí ČSA Daniel Šabík. Nové členy do představenstva doplní podle mluvčího v nejbližší době valná hromada firmy.

Britské letiště Gatwick chce mít druhou ranvej

19.10. – Letiště Gatwick, druhé nejrušnější v Británii, chce mít druhou ranvej. Zveřejnilo již návrhy na přesunutí vedlejší přistávací dráhy tak, aby ji zhruba od roku 2025 mohlo používat pro kratší lety. Aby letiště vyhovělo mezinárodním bezpečnostním předpisům, dráha musí být přesunuta o 12 metrů. Náklady se odhadují na 500 milionů GBP (14,7 miliardy Kč), napsal včera list Financial Times.

Letiště Praha odbavilo během léta o 9 % cestujících více než loni

18.10. – Další nárůst v počtu odbavených cestujících zaznamenalo Letiště Václava Havla Praha. Během tradičně nejvytíženějších letních měsíců, tedy od července do září letošního roku odbavilo celkem 5 484 272 cestujících, což představuje meziroční nárůst o 9,3 procenta. V těchto měsících nabízelo letiště spojení do celkem 163 destinací operovaných 68 dopravci. Nejvíce cestujících odbavilo Letiště Václava Havla Praha v červenci, který se stal zároveň nejvytíženějším měsícem v historii letiště.

Aktuality ze světa 40/2018 Premium

Aktuality ze světa 40/2018

16.10. – BALÍKOVÉ SLUŽBY – GLS v Rakousku zvyšuje ceny balíků. Poskytovatel balíkových služeb GLS Austria zvyšuje především kvůli rostoucím nákladům v doručování ceny v průměru o pět procent. „Všude v Evropě registrujeme masivní růst vlastních nákladů, vyvolávaných kromě jiného výrazným nedostatkem doručovacího personálu,“ řekl manažer GLS Klaus Schädle a dodal: „Narůstající regulace v pracovně právní oblasti omezuje pružnost při nasazování personálu a je tak dalším elementem zvyšování nákladů.“ V důsledku nárůstu elektronického obchodu a tím se drasticky zvyšujícím počtu přeprav balíků v posledních letech byly nezbytné investice do novostaveb a do rozšiřování. Nárůst přeprav vedou dokonce k nedostatku doručovatelů. Tyto dodatkové náklady musí nyní poskytovatel balíkových služeb přenášet na zákazníky. Již dříve oznámila společnost DHL, že ceny balíků pro zákazníky s individuálně dohodnutými podmínkami se budou od příštího roku zvyšovat více než v předchozích letech. Podnik to rovněž zdůvodňuje značně zvýšenými dopravními a osobními náklady.

Stát by mohl nově vlastnit v Alitalii podíl 15 procent

15.10. – Itálie by mohla vlastnit v letecké společnosti Alitalia po její nejnovější záchraně podíl 15 procent. Základní jmění firmy by mělo činit až dvě miliardy EUR (51,6 miliardy Kč). Uvedl to vicepremiér a ministr ekonomického rozvoje, práce a sociální politiky Luigi Di Maio.

Air Arabia začne od dubna létat z Prahy do Casablanky

8.10. – Letecká společnost Air Arabia začne od dubna příštího roku létat mezi Prahou a marockou Casablankou. Létat bude dvakrát týdně, vždy v pondělí a ve čtvrtek. Na konci minulého týdne to oznámilo Letiště Praha. Podle odhadů by spojení mohlo využít téměř 14 000 cestujících v jednom směru ročně.

Aktuality ze světa 39/2018 Premium

Aktuality ze světa 39/2018

4.10. – LOGISTIKA – Rok 2019: DHL zvýší značně ceny přepravy balíků. Německá firma oznámila, že ceny balíků pro zákazníky s individuálně dohodnutými podmínkami se v roce 2019 zvýší více než v předchozích letech. Zdůvodňuje to značně rostoucími dopravními a osobními náklady.„V dobách plné zaměstnanosti a napětí ve zdrojích se musíme starat, aby byl k dispozici dostatek personálních a dopravních kapacit. Je to spojené se značným nárůstem nákladů,“ řekl šéf balíkové služby DHL Achim Dünnwald. Výrazně se rovněž zvýší ceny objemného zboží. Náročnější a složitější zpracování objemných a těžkých zásilek je faktorem, který se musí odrazit v ceně. Pro předvánoční dopravu se nepočítá s paušálním příplatkem. Nové ceny budou platit od 1. ledna 2019.

Aktuality ze světa 37-38/2018 Premium

Aktuality ze světa 37-38/2018

1.10. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Boom kontejnerového překladu v Rotterdamu. Přístavy v ústí Rýna stále sázejí na rozvoj kontejnerové dopravy. Po Antverpách ohlásil také přístav Rotterdam za letošní první pololetí silné plus. Celkem 7,077 milionu odbavených kontejnerů znamenalo nárůst 415 000 TEU neboli 6,2 procent proti roku 2017, uvedlo vedení přístavní správy. Pro srovnání: Hamburku zaznamenal u překladu kontejnerů v prvním čtvrtletí pokles o dvě procenta. Tím mohou Rotterdam a Antverpy získat další podíly na trhu v pásmu Hamburk-Le Havre. Na základě prvního čtvrtletí činil podíl Rotterdamu 31,2 procent. Avšak značný nárůst překladu kontejnerů nemohl plně kompenzovat pokles překladu hromadného zboží. Celkový překlad v Rotterdamu v prvním pololetí letošního roku se snížil o 2,2 procenta na 232,8 milionu tun. Snížil se překlad uhlí (minus 11,9 procent), ropy (minus 7,6 procenta) a minerálních produktů (minus 4,8 procenta). Naopak se zvýšil překlad zkapalněného zemního plynu a biomasy. Poslední omezení v obchodě sice ještě nejsou zohledněna, avšak importní cla a obchodní kvóty na straně jedné a nejisté výsledky jednání mezi EU a Velkou Británií „přispívají k tomu, že perspektivy pro další růst světového obchodu se staly nejistými“. Důsledky budou citelné teprve až po určité době.

Český Aeroholding zanikl, nástupcem se stalo Letiště Praha

1.10. – Spojení Letiště Praha a Českého Aeroholdingu do jedné společnost bylo dnes dokončeno, nástupnickou společností se stalo Letiště Praha. Fúze by měla zvýšit efektivitu fungování letiště a snížit administrativní zátěž. Dnes o tom v tiskové zprávě informovalo ministerstvo financí, které bude akcionářem letiště, stejně jako dosud bylo akcionářem aeroholdingu.

Ryanair bude příští léto nabízet z Prahy 30 linek

27.9. – Rekordní počet spojení během letní sezony oznámili včera zástupci letecké společnost Ryanair na tiskové konferenci v Praze. Evropský dopravce bude mít navíc na Letišti Václava Havla Praha bázovaná další dvě letadla. Vedení firmy očekává, že díky 15 novým linkám mimo jiné do Ammánu, Kodaně, Göteborgu, Paříže, Rigy, Stockholmu či Benátky přepraví až 2,1 milionu cestujících ročně a navýší provoz o 23 procent.

spinner