Letecká doprava

Letištěm v Brně prošlo v červenci 117 255 lidí, nejvíc za měsíc

29.8. – Brněnské letiště využilo v červenci 117 255 cestujících, což je dosud nejvíce za jeden měsíc. Přesto se vedení nedaří domluvit se s dopravci, aby zavedli do Brna další linky. Letiště Brno stojí především o spojení s metropolemi, jakými jsou Paříž, Řím, Barcelona, Kodaň či Moskva. Podařilo se však alespoň u dopravců dosáhnout toho, že Brno berou při svém uvažování o nových linkách v potaz, řekl včera na tiskové konferenci předseda představenstva letiště Milan Kratina.

Aerolinkám SAS klesl o čtvrtinu čtvrtletní zisk

28.8. – Skandinávské aerolinky SAS hospodařily ve třetím čtvrtletí svého finančního roku s hrubým ziskem 1,49 miliardy SEK (3,59 miliardy Kč), zatímco ve stejném období loni firma vydělala 2,03 miliardy SEK. Pokles zapříčinily zejména stávka pilotů, vysoké ceny pohonných hmot a konkurence nízkonákladových leteckých společností. Firma proto zvažuje, že zavede další úsporná opatření.

Let Boeingu s jedním motorem byl nestandardní, uvedl letecký úřad

27.8. – Let Boeingu 737 letecké společnosti Smartwings, který ve čtvrtek absolvoval většinu cesty z Řecka do Prahy s jedním funkčním motorem, šetří Úřad pro civilní letectví. Podle úřadu je postup, kdy letadlo doletělo i přes závadu do cíle, nestandardní. Obvykle letadla v případě výpadku motoru nouzově přistávají na nejbližším letišti. Uvedl to mluvčí úřadu Vítězslav Hezký. Společnost Smartwings porušení bezpečnostních předpisů odmítla.

Aktuality ze světa 34/2019 Premium

Aktuality ze světa 34/2019

27.8. – LOGISTIKA – LKW Walter: 10 000 návěsů a žádná motorová vozidla. Zákazníci rakouské společnosti LKW Walter nepozorují váznoucí dopravu na Brennerské ose. Ačkoli je firma vzdálená pouze pár set metrů od vysoce frekventované dálnice A12 a trasy inntalské dálnice, sází v moderní kufsteinské filiálce na kombinovanou dopravu v severojižní ose. Pro tradiční podnik to je řešení, když na přetížených silnicích a hlavně v alpském tranzitu narůstá dopravní omezení. Čísla dávají této strategii za pravdu: LKW Walter rostl v posledních letech každoročně mezi 5 a 10 procenty. Rakouská logistická společnost organizuje především ucelené zásilky po silnici a v kombinované dopravě, a to v celé Evropě i do a z Ruska, Střední Asie, Blízkého východu a severní Afriky. Již od roku 1984 hraje přitom kombinovaná doprava důležitou roli. Zejména v kombinaci železnice/silnice, ale také v krátké námořní dopravě. LKW Walter proto knihuje dlouhodobě pevné kapacity na námořních lodích a ve vlacích – od jednotlivých vozů až po ucelené vlaky – po vlastní „Company Trains“. Nasazuje standardizované, pro jeřáby vhodné typy návěsů o délce 13,60 m a kapacitou 29 t či místem pro 34 europalet. Více než 10 000 návěsů je opatřeno výrazným logem firmy. Třetina jsou mega návěsy a firma disponuje ještě asi 600 plachtovými návěsy. Všechny jsou vybaveny telematickým systémem a splňují bezpečnostní požadavky podle normy EN 2642 Code XL. Vysoká standardizace umožňuje pružné a optimální plánování. Firma nemá žádná tažná vozidla. Dopravu do a z terminálů kombinované dopravy a přístavů přebírají svými motorovými vozidly speciálně školení a pravidelně kontrolovaní dopravní partneři. Pro firmu jsou zásadní k životnímu prostředí přátelská dopravní řešení. „V kombinované dopravě silnice – železnice snižujeme emise CO2 o 55 procent. Ve spojení silnice a krátká námořní doprava to je dokonce 65 procent,“ uvádí firma. Kolem 400 000 jízd nákladních aut převedl podnik v loňském roce ze silnice na intermodální dopravu, dvě třetiny z toho na železnici. Silniční dopravu mohou zajistit jen motorová vozidla s motory Euro V a Euro VI. V Porúří probíhají také zkoušky s vozidly na zkapalněný zemní plyn LNG. Společnost LKW Walter byla založena ve Vídni v roce 1924 a dodnes je v rodinném vlastnictví; zaměstnává 1800 pracovníků, kteří se s partnery a zákazníky dorozumí v 35 jazycích.

Z Pardubic by se mohlo létat do ruské Kalugy

26.8. – Pardubické letiště by mohlo navázat přímé letecké spojení s mezinárodním letištěm v Kaluze v Rusku. Linku by zřejmě bylo nutné zpočátku dotovat. Ruská strana má o spojení zájem, uvedl minulý týden v tiskové zprávě Tomáš Drechsler z kanceláře pardubického hejtmana.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

26.8. – Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů Kč mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to český denní tisk.

Boeing plánuje navýšit v únoru produkci 737

23.8. – Společnost Boeing plánuje, že v únoru příštího roku navýší produkci letounů 737 na 52 měsíčně, pokud kontrolní orgány letos ve čtvrtém čtvrtletí povolí jejich lety. Tvrdí to tři zdroje agentury Reuters obeznámené se situací. V červnu pak americký výrobce letadel podle dvou zdrojů plánuje navýšit výrobu svého nejprodávanějšího letounu na rekordních 57 kusů měsíčně. Firma v dubnu snížila výrobu letadel 737 na 42 z 52 kusů poté, co zastavila dodávky zákazníkům z řad leteckých společností.

Bratislavské letiště odbavilo v červenci přes 331 tisíc cestujících

20.8. – Červenec se stal druhým nejsilnějším měsícem v historii Letiště M. R. Štefánika v Bratislavě. Podle údajů správy letiště jím během sedmého měsíce letošního roku prošlo 331 133 cestujících, což je druhý nejvyšší počet pasažéřů v červenci od vzniku letiště. Informovala o tom správa letiště.

Boeing odkládá první let nového stroje řady 777X na rok 2020

16.8. – Americký výrobce letadel Boeing odložil první let nového širokotrupého letounu řady 777X z konce letošního roku na rok 2020. Důvodem jsou problémy s dodávkami motorů firmy General Electric. Boeing ale zatěžují také dopady krize spojené se stroji 737 MAX, které byly po dvou vážných nehodách po celém světě odstaveny z provozu.

Boeingu za sedm měsíců klesl odbyt o 38 procent

14.8. – Americký výrobce letadel a letecké techniky Boeing za prvních sedm měsíců letošního roku vyexpedoval 258 letadel, což je o 38 procent méně než ve stejném období loni. Hospodaření firmy zásadně ovlivňují pochybnosti ohledně budoucnosti dříve nejprodávanějšího letounu 737 MAX, který byl po dvou vážných nehodách po celém světě odstaven z provozu.

spinner