Letecká doprava

Průzkumy ETC a Kiwi.com: Zájem o cesty do zahraničí v Evropě neklesá, spíše roste

Průzkumy ETC a Kiwi.com: Zájem o cesty do zahraničí v Evropě neklesá, spíše roste Premium

6.2. – Navzdory přetrvávajícímu lockdownu zájem o cesty do zahraničí neklesá, naopak oproti listopadu minulého roku vzrostl. Podle zjištění European Travel Commission se většina Evropanů (67 %) cítí dostatečně bezpečně na to, aby si mohla bez problému užít dovolenou, a to hlavně díky přijatým zdravotním opatřením. Tato zjištění potvrzují i výsledky veřejného průzkumu společnosti Ki­wi.com, který ukazuje, že 68 % respondentů očekává, že budou schopni vycestovat v následujících šesti měsících. Stejné procento se chce nechat očkovat, jakmile to bude možné. Podle globálních dat Kiwi.com patří mezi top 5 lednových destinací Istanbul, Londýn, Mexico City, Moskva a Milán.

​Akcionáři jsou připraveni finančně pomoci pardubickému letišti

5.2. – Pardubice a Pardubický kraj jsou připraveny pomoci civilnímu letišti, pokud se dostane do finančních potíží. Novinářům to řekli zástupci města a kraje. Letiště provozuje společnost East Bohemian Airport (EBA), ze dvou třetin ji vlastní Pardubice, z třetiny kraj. Firma má kumulovanou ztrátu kolem 100 milionů korun, splácí stavbu terminálu a potýká se kvůli pandemii s krizí v letecké dopravě.

​Na tragickém pádu Boeingu 757 před 25 lety se mohly podílet vosy

5.2. – Tragický pád Boeingu 757 na trase z Puerta Plata do Franfurtu nad Mohanem, který se před čtvrtstoletím, 6. února 1996, zřítil do oceánu, zavinil vadný indikátor rychlosti. Ten pilotovi hlásil, že letadlo letí rychleji než ve skutečnosti. Tento indikátor patrně negativně ovlivnily ucpané Pitotovy trubice, ve kterých se podle entomologů mohly uhnízdit vosy kutilky.

VIDEO: Společnost Emirates vylepšuje bezkontaktní cestování pomocí samoobslužných kiosků

VIDEO: Společnost Emirates vylepšuje bezkontaktní cestování pomocí samoobslužných kiosků Premium

4.2. – Samoobslužné a odbavovací kiosky společnosti E­mirates, které byly představeny v září loňského roku, nyní nově nabízejí bezdotykové ovládání a přispívají tak k vylepšení chytrého a bezkontaktního cestování pro pasažéry cestující z Dubaje.

​IATA: Globální letecká osobní doprava loni klesla o dvě třetiny, nejvíce v historii

4.2. – Globální letecká osobní doprava se v loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 propadla o 65,9 procenta. Utrpěla tak nejprudší pokles v historii. Oznámilo to Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Francie omezila lety mimo EU, lidé musejí vysvětlovat důvod cesty

1.2. – Lidé, kteří se chystají letecky vycestovat mimo Evropskou unii, musejí od 1. února ve Francii prokázat, že mají k cestě vážný důvod. Informovala o tom agentura AFP. Protikoronavirová omezení, která se vztahují na vstup do Francie ze zemí mimo EU, ale i na výjezdy z Francie do těchto zemí, oznámil v pátek premiér Jean Castex.

Smartwings žádá vládu o půlmiliardové kompenzace za zrušené lety

1.2. – Letecká společnost Smar­twings žádá vládu o kompenzace půl miliardy korun. Mělo by jít o náhradu za zrušené lety a letenky během loňského jarního nouzového stavu. Částka vychází ze škod za stornování letenek. Uvedl to server SeznamZprávy. Aerolinky jsou v současnosti pod ochranným moratoriem před věřiteli. Moratorium vyprší na konci února.

​United Airlines varovaly před nucenou dovolenou 14 tisíc zaměstnanců

30.1. – Americké aerolinky United Airlines včera oznámily, že před možnou nucenou dovolenou varovaly 14 tisíc zaměstnanců. Na konci března totiž vyprší druhé kolo vládních příspěvků na mzdy pracovníků leteckého průmyslu, připomněla agentura Reuters.

​American Airlines mají kvůli pandemii rekordní roční ztrátu

29.1. – Největší světová letecká společnost American Airlines Group má za loňský rok rekordní celoroční ztrátu 8,9 miliardy USD (téměř 192 miliard Kč). Na vině jsou protipandemická opatření, která výrazně omezila létání a silně poškodila i celý letecký průmysl. První ztrátu za svou existenci vykázaly též aerolinky Southwest Airlines.

​EasyJetu klesly tržby o 88 procent, kvůli pandemii dál omezí lety

29.1. – Britským nízkonákladovým aerolinkám easyJet klesly v prvním finančním čtvrtletí tržby meziročně o 88 procent na 165 milionů liber (4,9 miliardy Kč). Kvůli slabému zájmu o létání firma varovala, že lety v období leden až březen budou jen na deseti procentech kapacity stejného období loni. Od září do prosince to ještě bylo 18 procent. Firma reaguje na nové uzávěry a zpřísňování cestovních omezení v Evropě způsobených koronavirovou pandemií.

spinner