Letecká doprava

ČSA od října změní obchodní model

15.4. - České aerolinie (ČSA) začátkem platnosti zimního letového řádu změní od 27. října 2024 svůj obchodní model. V rámci holdingového uspořádání se ČSA stanou řídící společností s majoritním podílem ve společnosti Smartwings. Letový provoz celé skupiny bude zajišťovat společnost Smartwings a její dceřiné společnosti na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. Důvodem změny obchodního modelu ČSA je zefektivnění provozu skupiny s využitím synergických efektů společností České aerolinie a Smartwings s cílem zvýšení produktivity při současném zachování obchodních značek ČSA a Smartwings.

​Ceny letenek do mimoevropských destinací podle prodejců meziročně mírně klesají

13.5. – Průměrná cena letenek na střední a dlouhé lety podle většiny prodejců od začátku roku ve srovnání se stejným obdobím loni mírně klesla nebo stagnovala. Mírný pokles potvrdili prodejci letenek Kiwi.com a Pelikán. Portál Letuška.cz zaznamenal srovnatelné ceny letenek do destinací mimo Evropu a meziroční pokles cen u destinací v Severní Americe díky nové konkurenci. Student Agency Travel zaznamenal různé tendence u různých destinací.

​Provozní zisk letecké skupiny IAG díky silné poptávce prudce vzrostl

11.5. – Letecké skupině IAG vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku provozní zisk na 68 milionů eur (1,7 miliardy Kč) z loňských srovnatelných devíti milionů eur. Výsledky podpořila rostoucí poptávka v době velikonočních svátku, uvedla firma ve svém včerejším prohlášení. Dodala také, že rezervace na léto jsou vysoké. IAG vlastní aerolinky British Airways, Ibera, Aer Lingus a Vueling.

​Trupy boeingů opouštěly továrny se závažnými nedostatky, řekl bývalý inspektor

10.5. – Trupy letadel Boeing, které vyráběl největší firemní dodavatel Spirit AeroSystems, opouštěly továrny pravidelně se závažnými nedostatky. Řekl to bývalý inspektor kvality Santiago Paredes, který ve firmě Spirit AeroSystems z amerického Kansasu dříve pracoval. Stanici BBC řekl, že na dílech připravovaných k expedici do Boeingu často nacházel až 200 závad.

​Soud EU zrušil verdikt Evropské komise o státní pomoci aerolinkám Condor

9.5. – Tribunál Soudního dvora Evropské unie zrušil verdikt Evropské komise (EK) o schválení státní pomoci německé letecké společnosti Condor. Ta pomoc získala po úpadku své mateřské firmy Thomas Cook. Soudci druhého nejvyššího soudu EU podle včerejšího sdělení rozhodli, že EK měla před schválením zahájit oficiální vyšetřovací řízení. Proti rozhodnutí je možné se odvolat.

​Vstup ČR do EU měl příznivý dopad na práva cestujících v letecké dopravě

5.5. – Uplynulo již 20 let od vstupu České republiky do Evropské unie. Spolu s tímto výročím si připomínáme i důležitou legislativní událost spojenou s leteckou dopravou, která stanovuje práva a nároky leteckých cestujících. Jaké jsou možnosti v případě zrušených letů, zpoždění či odmítnutého nástupu na palubu? Jak jsou spotřebitelé chráněni ve vzdušném prostoru Evropy?

​Pražské letiště oslavilo 20. výročí vstupu ČR do EU výročí se speciálním livery Lufthansy

2.5. – Letiště Václava Havla Praha včera u příležitosti výročí dvaceti let od vstupu České republiky do Evropské unie navštívil Airbus A320 německé společnosti Lufthansa se speciálním livery „Yes to Europe“ propagující myšlenku evropské integrace. Modro-bílý Airbus imatrikulace D-AIUC v Praze přivítala vodní slavobrána od letištních hasičů.

​Pobaltské země varují, že rušení signálu GPS může způsobit leteckou katastrofu

30.4. – Pobaltské země varovaly, že rušení signálu GPS, ze kterého je obviňováno Rusko, by mohlo způsobit leteckou katastrofu. Napsal to britský list Financial Times (FT). Ministři zahraničí Estonska, Litvy a Lotyšska podle něj o víkendu odděleně varovali před riziky spojenými s rušením satelitního navigačního systému v oblasti Baltského moře, když se musely vrátit dva letouny mířící z Finska do Estonska.

​Ceny letenek do vzdálených destinací klesají, Japonsko předhání Bangkok

29.4. – Díky klesajícím cenám Češi podle prodejců letenek na jaře kupují letenky do vzdálenějších destinací než loni. Ze vzdálených míst nejčastěji létají do Asie a Severní Ameriky. Oblíbený thajský Bangkok čeští turisté postupně mění za Japonsko. Vyplývá to z informací prodejců letenek. Poptávku po asijských destinacích posílily zejména nové linky China Airlines na Tchaj-wan, Hainan Airlines do Pekingu nebo nasazení kapacitnějšího Boeingu 787–800 Dreamliner leteckou společností Qatar Airways na lince z Prahy do Dauhá.

Airbus zvýšil čtvrtletní tržby, provozní zisk ale zaostal za očekáváním

26.4. - Evropský výrobce letadel Airbus v prvním čtvrtletí zvýšil tržby meziročně o devět procent na 12,83 miliardy EUR (zhruba 323 miliard Kč). Jeho provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek však klesl o 25 procent na 577 milionů EUR (zhruba 14,5 miliardy Kč). Výrazně tak zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej odhadovali na 789 milionů EUR, napsala agentura Reuters.

spinner