Letecká doprava

​Londýnské letiště Gatwick propustí 24 procent zaměstnanců

27.8. – Londýnské letiště Gatwick Airport plánuje zrušit až 600 pracovních míst, což je zhruba 24 procent pracovní síly společnosti. Důvodem je prudký propad cestování kvůli pandemii nemoci covid-19, oznámila firma. Gatwick je druhým největším letištěm v Británii.

Smartwings a ČSA požádaly o odložení splatnosti dluhů

27.8. – Letecké společnosti Smar­twingsČSA ze skupiny Smartwings Group podaly u Městského soudu v Praze návrh na vyhlášení mimořádného moratoria, tedy odložení splatnosti dluhů, kvůli koronaviru. Požádat o dočasný odklad jim nově umožnil zákon označovaný jako Lex covid ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru. Lety firmy neruší, uvedly v tiskové zprávě.

American Airlines se chystají zrušit dalších 19 000 míst, pokud vláda zase nepomůže

26.8. – Americké aerolinky American Airlines oznámily, že v říjnu zruší dalších 19 000 pracovních míst, pokud vláda neprodlouží program na podporu leteckých přepravců. American Airlines se potýkají s negativními dopady koronavirové krize a již se dohodly na zrušení 23 500 pracovních míst. V říjnu by tak v případě dalšího snížení počtu zaměstnanců mohly mít méně než 100 000 pracovníků, zatímco před koronavirovou krizí zaměstnávaly kolem 140 000 lidí, napsala agentura AP.

​Největší zájem mají lidé o letenky do Řecka a Chorvatska

24.8. – Letos v létě měli lidé největší zájem o letenky do Řecka a Chorvatska. Vyplývá to z údajů společnosti Stu­dent Agency, která je zveřejnila v tiskové zprávě, a od ředitele firmy Asiana Josefa Trejbala, který to řekl ČTK. Společným rysem je také to, že si cestující letenky kupují s menším předstihem a zájem o ně je v porovnání s předchozím rokem výrazně nižší.

Firmě Honeywell Aerospace Olomouc loni vzrostly tržby i zisk

23.8. – Společnosti Ho­neywell Aerospace Olomouc, která v Hlubočkách u Olomouce vyrábí a opravuje letecké motory, loni vzrostly tržby o deset procent na 4,132 miliardy korun z 3,731 miliardy korun v roce 2018.

Po USA plánuje testy Boeingu 737 MAX příští týden i Kanada

22.8. – Po americkém Federálním úřadu pro letectví (FAA) plánuje letadlo Boeing 737 MAX příští týden testovat kanadský regulační úřad Transport Canada (TC). Informovala o tom agentura Reuters. Americký výrobce letecké techniky Boeing usiluje o novou certifikaci stroje, který byl loni na jaře kvůli dvěma tragickým nehodách vyřazen z provozu. Letadlo 737 MAX bylo až do loňska nejprodávanější model Boeingu, po dvou tragických nehodách v letech 2018 a 2019 ale nesměl být dál používán. 

Aero Vodochody odeslalo díly pro první letoun Embraer

22.8. – Společnost Aero Vodochody tento týden odeslala do Brazílie kompletní sadu dílů pro brazilského výrobce letadel Embraer, který z nich vyrobí letoun KC-390. Je určený pro prvního evropského zákazníka, konkrétně z Portugalska. Aero Vodochody dodává nejhodnotnější části trupu letounu, na jehož vývoji se také firma podílela, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

Ryanair se chystá propustit výrazně méně než ohlášených 3000 lidí

22.8. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ry­anair se chystá propustit výrazně méně než dříve ohlášených 3000 lidí. Většina personálu totiž souhlasila s nižší mzdou a jinou organizací práce, které si vynutily dopady nemoci covid-19. Podle agentury Reuters řekl provozní ředitel firmy Neal McMahon.

​Evropská komise schválila státní pomoc pro Brussels Airlines

21.8. – Evropská komise schválila belgickou státní pomoc pro leteckou společnost Brus­sels Airlines v hodnotě 290 milionů eur (7,6 miliardy Kč). Firma Brussels Airlines je belgickou divizí největšího německého leteckého přepravce Luf­thansa.

​Aerolinky Korean Air začínají opět létat mezi Soulem a Prahou

21.8. – Letecká společnost Korean Air dnes obnovuje provoz na lince ze Soulu do Prahy, přerušený po vypuknutí koronavirové pandemie. Spoje mezi Českem a Jižní Koreou budou zatím létat jednou týdně. Na dálkových trasách se v současnosti z Prahy létá do Dubaje ve Spojených arabských emirátech a do katarského Dauhá. Před koronavirovou krizí v Praze fungovalo 15 dálkových linek do destinací Severní Ameriky a Asie.

spinner