Letecká doprava

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – listopad 2019

SPEDICE

Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA

ÚSPĚŠNÝ SVĚTOVÝ KONGRES PROBĚHL V ŘÍJNU V KAPSKÉM MĚSTĚ

Kongres, kterého se zúčastnilo 800 delegátů a 60 vystavovatelů, pokryl aktuální témata jako brexit, digitalizace, moderní otroctví, výchova, zbožová bezpečnost, zajímavost pro mladé talenty a mnohé další. Na plenárním zasedání byl zvolen nový prezident Basil Pietersen z Jižní Afriky a dále se delegáti usnesli, že příští kongres v roce 2022 se uskuteční v Panamě. Kongres také rozhodl o přesunu místa sídla vedení FIATA z Curychu do Ženevy, do větší blízkosti mezinárodních organizací. Z pracovních orgánů byly spojeny poradní skupiny pro odbornou přípravu a Logistická akademie FIATA a byl ustaven Logistický institut FIATA.

Boeing od ledna pozastavuje výrobu letadel 737 MAX

16.12. – Americký výrobce letadel Boeing od ledna pozastavuje výrobu letadel 737 MAX, která po dvou tragických haváriích nesmí od letošního jara létat. Společnost to dnes oznámila v tiskovém prohlášení, ve kterém uvedla, že v současné chvíli nechystá zaměstnance propouštět či posílat na nucenou dovolenou. Pozastavení produkce Boeing zdůvodnil především tím, že schvalovací proces provozu letadel u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) se přesouvá do roku 2020 a není jasné, kdy a za jakých podmínek se stroje vrátí do provozu.

Letiště Praha dosáhlo dalšího rekordu, odbavilo letos již 17 milionů cestujících Premium

Letiště Praha dosáhlo dalšího rekordu, odbavilo letos již 17 milionů cestujících

13.12. – Již čtvrtý rok v řadě padl na Letišti Václava Havla Praha historický rekord. Počet odbavených cestujících dosáhl dnes před polednem hranice 17 milionů v rámci jednoho kalendářního roku. Na dosavadních výsledcích za rok 2019 má velký podíl rozvoj přímých leteckých spojení, včetně dálkových linek, kterých je v provozu nejvíce v novodobé historii, stále vyšší obsazenost letadel i navyšování kapacit na stávajících linkách. Mezi nejoblíbenější destinace patří dlouhodobě Londýn, Amsterdam, Moskva nebo Paříž. 

IATA snížila odhad zisku aerolinek na letošní rok

13.12. - Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) tento týden zhoršilo výhled čistého zisku leteckých společností na letošní rok na 25,9 miliardy USD (596,5 miliardy Kč). Ještě v červnu organizace počítala se ziskem 28 miliard USD. Zhoršení IATA zdůvodňuje zejména dopady obchodních válek ve světě. Loni aerolinky vytvořily čistý zisk 27,3 miliardy USD. 

Z Ostravy do Varšavy se bude létat zřejmě častěji

12.12. – Pravidelná letecká linka z Letiště Leoše Janáčka v Ostravě na letiště Frédérika Chopina ve Varšavě bude létat zřejmě častěji. Polský letecký dopravce LOT bude příští rok na jaře nejprve létat oběma směry pětkrát týdně. Počet letů by se ale od září měl zvýšit na deset týdně. Krajští zastupitelé proto dnes schválili financování vyššího počtu leteckých spojů do Polska.

Aktuality ze světa 50/2019 Premium

Aktuality ze světa 50/2019

12.12. – LETECKÁ DOPRAVA – Cargolux zahájil druhý týdenní let do Jakarty. Druhou linku z Lucemburku do hlavního města Indonésie spustil dopravce v polovině listopadu s odletem v úterý v 11.55 (místního času) a příletem v pátek v 7.15 (místního času). Jednou týdně létá Cargolux na lince Lucemburk – Jakarta od června letošního roku. 

Dodávky Boeingu v prvních 11 měsících roku klesly na polovinu

11.12. – Dodávky Boeingu se v prvních 11 měsících roku snížily na polovinu. Zatímco loni do konce listopadu dodal americký výrobce letecké techniky na trh 704 letadel, letos jich bylo 345. Firma to uvedla ve svém včerejším sdělení. Podle agentury Reuters to byla také méně než polovina dodávek, kolik ve stejné době uvedl na trh Airbus – evropský konkurent Boeingu. Americká společnost stále čelí problémům se svými dříve nejprodávanějšími stroji 737 MAX, které po dvou smrtelných nehodách letadel této řady nesmějí do vzduchu.

Stát vybere od Letiště Praha dividendu 1,6 miliardy Kč

10.12. – Stát si vybere od ziskového Letiště Praha dividendu za loňský rok 1,66 miliardy Kč. Je to o více než polovinu více, než původně navrhovalo letiště. Potvrdil to mluvčí letiště Roman Pacvoň. Podle letiště výše vybrané dividendy neohrozí chystané investice. Loni letiště vyplatilo státu dividendu kolem 350 milionů Kč, předloni naopak 2,5 miliardy Kč.

Smartwings a ČSA zruší linky do Británie, chybí letouny Boeing

9.12. – České aerolinie (ČSA) a Smartwings definitivně zruší své linky do Velké Británie. Letečtí dopravci přerušili provoz svých spojů do Birminghamu a Londýna už v zimním letovém řádu, neobnoví je ani v létě. Skupina Smartwings má dlouhodobě odstavena letadla typu Boeing 737 MAX, jejichž provoz byl zakázán po dvou nehodách. Čeští dopravci létali do Londýna od konce 40. let.

Počet pasažérů v letecké přepravě v EU byl loni rekordní

6.12. – Počet cestujících v letecké přepravě v Evropské unii se v loňském roce zvýšil o šest procent na rekordních 1,1 miliardy. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. Česká republika vykázala nárůst o téměř deset procent na 17,8 milionu pasažérů.

spinner