Letecká doprava

​Lufthansa: Záchrana firmy je kvůli jednomu z akcionářů v ohrožení

18.6. – Německá letecká společnost Lufthansa varovala, že její záchrana dohodnutá s vládou je v ohrožení. Jednomu z velkých akcionářů se totiž podmínky pomoci nelíbí a chce hledat jiné řešení. Firma proto vyzývá ostatní investory k účasti na mimořádné valné hromadě, která se má konat příští týden a která má záchranný balík v objemu devíti miliard EUR (240 miliard Kč) schvalovat. Informovala o tom agentura Reuters.

​Aerolinky Air France prý chtějí, aby 8300 lidí odešlo dohodou

18.6. – Letecká společnost Air France chce dosáhnout toho, aby 8300 zaměstnanců odešlo dohodou. Nechce totiž, aby propouštění vyvolalo ostrou politickou odezvu poté, co dostala od vlády záchranný balík. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje.

​Pražské letiště patří v Evropě k nejvíce zasaženým koronavirem

17.6. – Dopady koronavirových opatření na evropská letiště jsou značné, k těm nejvíce zasaženým patří i Letiště Václava Havla v Praze. Ve své analýze to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Letišti v Praze Ruzyni počet cestujících v březnu meziročně klesl o více než 800 000, což je zhruba o 65 procent. Velkým problémům ale čelí i regionální česká letiště. Pražské letiště zatím stát o pomoc žádat nebude, přibližně do konce léta bude náklady platit z rezerv a pak požádá o vlastní úvěr.

​Letový provoz v květnu klesl o 81,5 procent, v červnu už mírně roste

17.6. – Letový provoz nad Českem výrazně omezila koronavirová krize i v květnu. Letoví dispečeři odřídili celkem 14.672 letů, což je meziročně o 81,5 procenta méně. V posledních týdnech však začíná provoz mírně růst. Uvedl to mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. Oproti závěru března je nyní provoz více než dvojnásobný.

​Karel Havlíček: Krach Smartwings přinese ztráty leteckých a sociálních plateb

16.6. – Škoda 1,2 miliardy Kč, kterou by měl údajně přinést krach letecké skupiny Smartwings, vychází z analýzy ministra dopravy Karla Havlíčka. Zahrnul do ní zejména ztráty ze sociálních odvodů nebo leteckých plateb. Převzetí letů jinými dopravci by podle něj bylo nevýhodné. Karel Havlíček to dnes řekl novinářům. Smartwings i ostatní dopravci by podle něj měli mít nárok na stejné záruky jako jiné firmy v Česku. Vláda nyní zvažuje poskytnutí záruky letecké společnosti za až 900 milionů Kč, rozhodnout o ní chce během června.

​Lufthansa jedná se zaměstnanci o seškrtání dvaceti dvou tisíc pracovních míst

16.6. – Německá letecká společnost Lufthansa uvedla, že chce se zástupci zaměstnanců do 22. června vyjednat, kde seškrtá avizovaných 22 000 pracovních míst. Tři dny po tomto termínu mají na mimořádné valné hromadě hlasovat akcionáři o záchranném balíku za devět miliard EUR (240 miliard Kč), který aerolinkám kvůli dopadům pandemie poskytne nový německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF.

​Letiště Praha má potvrzené obnovené letecké spojení do celkem 55 destinací

16.6. – Již celkem 17 leteckých společností oznámilo svůj záměr začít znovu provozovat přímá letecká spojení z Letiště Václava Havla Praha. Jedná se konkrétně o 55 destinací, z nichž deset je už v provozu. Tento týden dojde k obnovení přímých leteckých spojení do sedmi dalších destinací, a to Bělehradu, Bruselu, Budapešti, Košic, Keflavíku, Manchesteru a Mnichova.

Jan Hamáček: Krach ČSA by stát vyšel na 1,2 miliardy, záruka na méně

15.6. – Zvažovaná státní záruka pro leteckou společnost Smartwings je podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka logická. Výše záruky by podle sobotního vyjádření ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka měla být mezi 500 a 900 miliony Kč, sám by preferoval 800 milionů. Pokud by České aerolinie (ČSA) zkrachovaly, stát by na dávkách a podpoře vyplatil více, zhruba 1,2 miliardy Kč, řekl Jan Hamáček před pondělním jednáním vlády. Jak však po jednání na tiskové konferenci uvedl premiér Andrej Babiš, kabinet touto věcí nezabýval.

​Smartwings mohou dostat státní záruku až 900 milionů korun

14.6. – Stát jedná s leteckou společností Smartwings o záruce 500 až 900 milionů korun za úvěry, které mají firmě pomoci překonat dopady zastavení provozu v době pandemie koronaviru. Podmínkou je přejmenování firmy na ČSA a udržení 2500 zaměstnanců. Vlastníci společnosti, která ČSA ovládá, jsou do aerolinek připraveni vložit 1,6 miliardy korun. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem a jeho expertním týmem na zámku v Lánech to řekl ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). 

​Ztráta letiště Pardubice by letos mohla přesáhnout 40 milionů Kč

13.6. – Ztráta pardubic­kého letiště by kvůli uzavření v důsledku epidemie koronaviru mohla na konci roku přesahovat 40 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták. Pardubice i Pardubický kraj již dříve schválily, aby letiště 16 milionů korun ze základního kapitálu využilo na provozní náklady.


spinner