Letecká doprava

Americké aerolinky Southwest se vrátily k běžnému provozu, jejž ochromilo počasí

31.12. - Americká letecká společnost Southwest Airlines se včera vrátila k běžnému provozu, který během Vánoc ochromilo extrémní zimní počasí. Nízkonákladový dopravce od minulého pátku zrušil nejméně 16 000 letů, napsala agentura Reuters. Firma přiznala, že používá nedostatečný a zastaralý systém, kvůli kterému se posádky letadel v případě nepříznivého počasí nemusí dostat na potřebné pozice. Na tento problém léta upozorňovaly odbory.

Oživení leteckého cestování ukazuje, že světu se zásadně nedostává letadel

29.12. - S oživením leteckého cestování po pandemických restrikcích, které naposledy zrušila i Čína, vychází najevo, že světu se zásadně nedostává letadel. Dopravci od United Airlines po Air India zadávají objednávky, nebo to mají v úmyslu, na stovky strojů a výrobci letadel, americký Boeing a evropský Airbus, zveřejňují velké uzavřené obchody. Kvůli omezením v dodavatelském řetězci však budou tato letadla dodána možná až za několik let, napsala agentura Bloomberg. Společnost Jefferies odhaduje, že v současné době dosahuje počet nevyřízených objednávek 12 720 strojů.

Pardubické letiště v příštím roce nabídne víc destinací, kolem 40 letů týdně

28.12. - Pardubické letiště v příštím roce nabídne mnohem více charterových spojů i pravidelných linek. Bude jich kolem 40 týdně. Řekl to člen představenstva East Bohemian Airport a náměstek primátora Jan Hrabal. Společnost mezinárodní letiště provozuje.

Eurowings chystá tři nové linky do Švýcarska a Řecka

28.12. - Společnost Eurowings již rok nonstop spojuje Prahu s evropskými metropolemi a oblíbenými dovolenkovými destinacemi. Během této doby společnost výrazně rozšířila nabídku letů. Zatímco v zimním letovém řádu 21/22 si cestující vybírali ze čtyř destinací, v létě 2022 mohli přímo z Prahy cestovat do 14 různých míst. Letecká společnost skupiny Lufthansa se na českém trhu rychle etablovala a hned od počátku se setkala s velkým zájmem zákazníků.

Narušení letecké dopravy v USA pokračuje i po víkendu, nejvýrazněji u Southwest

27.12. - Komplikace v letecké dopravě ve Spojených státech způsobené zimním počasím pokračují i po víkendu, největší měrou u letecké společnosti Southwest Airlines. V pondělí bylo podle služby FlightAware zrušeno více než 3800 letů amerických aerolinek a výpadky jsou hlášené i na dnešek a na středu. Southwest podle agentury Reuters od pátku zrušila přes 12.000 spojů. Extrémní povětrnostní podmínky v USA postupně pomíjí, pro těžce zasažený stát New York schválil americký prezident Joe Biden vyhlášení stavu katastrofy.

Odstartoval první přímý let z Prahy do Thajska

26.12. - Strávit vánoční svátky v zahraničí se rozhodly v letošním roce tisíce Čechů a většina z nich zvolila dovolenou v exotice. Cestovní kancelář Čedok proto právě na 25. prosince 2022 naplánovala start přímých charterových letů do další destinace, tentokrát do thajské provincie Krabi. Na vyprodaném inauguračním letu ve spolupráci s leteckou společností LOT Polish Airlines odletělo v neděli 25. prosince 2022 po poledni z České republiky do Asie téměř 300 cestujících. Cesta z Prahy na palubě Boeingu 787–9 Dreamliner s registrací SP-LSG trvala přibližně 12 hodin. Dva odlety, tedy na první svátek vánoční a následně 1. ledna 2023, jsou naplánovány na neděli, jinak budou během zimní sezóny letadla startovat z Prahy do Krabi jednou týdně v sobotu večer.

Letiště Praha pokračuje ve snižování emisí. Motivuje k tomu také své partnery

24.12. - Letiště Praha zapojuje své obchodní partnery do snižování emisí oxidu uhličitého. Už v roce 2010 se zapojilo do iniciativy Airport Carbon Accreditation (ACA), která pod záštitou Mezinárodního sdružení letišť (ACI), nezávisle hodnotí světová letiště a oceňuje jejich úsilí ve snižování uhlíkové stopy. Letiště Praha letos znovu obhájilo certifikát 3. úrovně, který se vyznačuje právě zapojením partnerů – leteckých společností, nájemců, dodavatelů cateringových služeb a dalších.

Dnešní stávka britských pohraničníků by mohla vést ke zpoždění na letištích

23.12. - Cestující na britských letištích se dnes mohou potýkat se zpožděními, jelikož pohraničníci kontrolující pasy zahájili poslední z řady stávek kvůli platům v době krize životních nákladů. Informovala o tom agentura AP. Na letištích Gatwick a Heathrow zatím nebyly hlášeny žádné problémy, uvedla BBC.

Společnost cargo-partner a Lufthansa: První zásilka za použití paliva pro udržitelné letectví

22.12. - Společnost cargo-partner usiluje o komplexní strategii udržitelnosti a již mnoho let prosazuje dopravní technologie šetrné k životnímu prostředí. Nyní se tato mezinárodní dopravní a logistická společnost chopila příležitosti zorganizovat leteckou přepravu provedenou klimaticky neutrálním způsobem použitím paliva pro udržitelné letectví (SAF) a kompenzací emisí oxidu uhličitého, ge­nerovaných při obstarání SAF.

​Air India se chystá objednat přes 200 Boeingů a nejméně 200 Airbusů

18.12. – Letecká společnost Air India se chystá objednat přes 200 letadel Boeing a nejméně 200 strojů Airbus. O obměně a rozšíření flotily pod vedením skupiny Tata s odvoláním na své zdroje z odvětví informovala agentura Reuters. Hodnotu objednávek zdroje neuvedly. Reuters už v neděli uvedla, že se Air India blíží zadání objednávek bezmála 500 letadel, z toho 400 úzkotrupých, v celkové hodnotě v řádu desítek miliard dolarů.

spinner