DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Letecká doprava

Letiště Praha zvýšilo hlukové poplatky za noční lety

3.4. – Letiště Praha zvýšilo od minulého týdne hlukové poplatky pro lety v nočních hodinách. U hlučných letadel může být poplatek za noc až šestkrát vyšší než platba za denní pohyb tichého stroje. Letiště tak chce motivovat dopravce k nasazování tišších letadel na spoje z Prahy a do Prahy nebo jejich přesunu do denní doby. Navíc zavedlo hlukový poplatek za vzlet vedle dosavadní platby jen za přistání. Vedení letiště to uvedlo v tiskové zprávě.

Francouzské železnice a aerolinky opět stávkují

3.4. – Zaměstnanci státních železnic SNCF a letecké společnosti Air France dnes vstupují do další stávky na protest proti zhoršeným podmínkám práce a za vyšší platy. Akce budou co do rozsahu spíše omezené: nepojede jen zhruba 12 až 20 procent vlaků a nepoletí 15 až 25 procent letadel.

Vídeňské letiště má po deseti letech svolení stavět třetí ranvej

29.3. – Letiště ve Vídni může vybudovat třetí letovou dráhu. Po deseti letech od předložení projektu získalo svolení rakouského správního soudu. Včera to oznámilo letiště. První verdikt, který projekt zamítl kvůli dopadům na životní prostředí, zrušil ústavní soud.

Aktuality ze světa 13/2018 Premium

Aktuality ze světa 13/2018

29.3. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Další oheň na lodi Maersku. Na palubě nákladní lodi dánského rejdařství Maersk Line došlo během krátké doby opět k požáru. Podle informace z rejdařství hlásila „Maersk Kensington“ oheň v nákladním prostoru. Oheň byl pod kontrolou a všech 26 členů posádky bylo v bezpečí. Loď byla na cestě ze Salalahu v Ománu směrem na Suezský kanál. Kontejnerová loď o kapacitě 6188 TEU byla následně zakotvena mimo přístav Salalah. Důvod vzniku požáru je dosud neznámý. Spojitost s ohněm, k němuž došlo 6. března na palubě lodi „Maersk Honam“, není dosud prokázána. Rejdařství informovalo, že pokud by mělo dojít ke zpoždění v přepravě nákladu, bude informovat přímo zákazníky.

ČSA od června obnoví pravidelnou linku do Jerevanu

29.3. – České aerolinie obnoví od 8. června pravidelnou linku mezi Prahou a arménským Jerevanem. Spojení bude zatím provozována pouze v hlavní letní sezóně do 7. září, a to dvakrát týdně. ČSA to včera oznámily v tiskové zprávě.

Emirates zavádí druhou denní linku z Prahy do Dubaje

28.3. – Stále rostoucí počet cestujících na lince mezi Prahou a Dubají si vyžádal přidání další denní frekvence. Společnost Emirates bude od začátku července operovat další denní let Boeingem 777–300ER s kapacitou 360 sedadel. K dispozici tak bude celkem 262 800 míst ročně.

Qatar Airways kupují podíl na moskevském letišti Vnukovo

27.3. – Katarské aerolinky Qatar Airways kupují čtvrtinový podíl na moskevském mezinárodním letišti Vnukovo. Informoval o tom list Financial Times. Cena transakce zveřejněna nebyla. Podle šéfa letecké společnost Akbara Bakera by dohoda měla být uzavřena během osmi týdnů.

První přímý let mezi Austrálií a Británií trval 17 hodin

26.3. – Letoun, který absolvoval první pravidelný přímý let mezi Austrálií a Británií s více než 200 cestujícími a 16 členy posádky, přistál včera ráno na londýnském letišti Heathrow. Trasu z australského Perthu do Londýna dlouhou 14 498 kilometrů překonal stroj Boeing 787 Dreamliner, provozovaný aerolinkami Qantas Airways, za 17 hodin a tři minuty.

Nový letní letový řád nabídne přímé spojení Prahy do 157 destinací Premium

Nový letní letový řád nabídne přímé spojení Prahy do 157 destinací

23.3. – Na Letišti Václava Havla Praha začne v neděli platit nový letní letový řád. V nadcházející sezóně, která potrvá až do 27. října, své služby v rámci pravidelné přepravy nabídne 67 dopravců, jejichž letadla budou směřovat do 157 míst po celém světě. Na pražské letiště budou létat tři noví dopravci a celkem bude Praha spojena se šesti novými destinacemi. Zároveň dochází u 17 stávajících tratí k navýšení počtu spojů.

Aktuality ze světa 11/2018 Premium

Aktuality ze světa 11/2018

21.3. – LETECKÄ DOPRAVA – FedEx a Delta Airlines reagují v USA na puškovou asociaci NRA. FedEx Corporation reagovala na svou dosavadní podporu Národní puškové asociaci NRA (National Rifle Assn) následně po zastřelení 17 osob ve škole v Parklandu na Floridě 14. února. Delta Air Lines a United Airlines již oznámily, že končí se slevovými sazbami a službami pro NRA. Ve svém prohlášení FedEx uvedl, že jeho pozice pokud jde o zbraňovou politiku a bezpečnost se od přístupu NRA různí. „FedEx je proti tomu, aby útočné pušky byly v rukou civilistů. Jakkoliv podporujeme ústavní práva občanů USA, vlastnit střelné zbraně za předpokladu řádných kontrol, FedEx zaujímá stanovisko, že útočné zbraně s velkými zásobníky jsou potenciálním nebezpečím pro školy, pracoviště a obce, kde se také zbraně zneužívají. Proto podporujeme, aby byly omezeny pouze pro použití v armádě. Nejdůležitější jsou naléhavé akce v místech, ve státech a na úrovni federace na ochranu škol a studentů před incidenty, jako je tragedie na Floridě ze 14. února. NRA je jednou ze stovek organizací v našem marketingovém programu veřejného dopravce, jejichž členové získávají slevové sazby. FedEx nemění sazby pro některé z milionů našich zákazníků v celém světě v reakci na jejich politiku, víru a stanoviska.“

spinner