Letecká doprava

Jihomoravský kraj dá 20 milionů na podporu nových leteckých linek

21.9. – Jihomoravský kraj poskytne 20 milionů Kč Jihomoravské rozvojové společnosti na podporu nových leteckých linek z Brna. Včera to schválilo zastupitelstvo kraje. Stejnou částku dá na linky i město Brno. Peníze marketingově podpoří novou linku do Milána, která začne létat v říjnu. Mají ale pomoci i dalším linkám, které by mohly přibýt v letovém řádu od dubna. Novinářům to řekl hejtman Bohumil Šimek. Jihomoravskou rozvojovou společnost z poloviny vlastní kraj a z poloviny Brno.

Létání mezi Českem a Čínou prudce roste, Praha chce další spojení

17.9. – Létání mezi Českem a Čínou prudce roste. Zatímco v roce 2015 cestovalo v obou směrech dohromady přes 12 tisíc pasažérů, loni už to bylo téměř 180 tisíc lidí. Uvedl to mluvčí letiště Praha Roman Pacvoň. Dosud má letiště přímé spojení do čtyř čínských měst, v budoucnu by mohl přibýt Hongkong. Prudký růst cestujících je způsoben především přílivem čínských turistů do Česka. Ostatní tuzemská letiště přímé spojení s Čínou nemají.

Letiště Václava Havla Praha uvedlo do zkušebního provozu nové stání pro dálková letadla Premium

Letiště Václava Havla Praha uvedlo do zkušebního provozu nové stání pro dálková letadla

14.9. – Letiště Václava Havla Praha pokračuje v realizaci svých krátkodobých rozvojových plánů a do zkušebního provozu uvedlo nové letadlové stání s novou odletovou čekárnou. Na novém rekonfigurovaném stání je možné odbavit buď jedno velké dálkové letadlo s rozpětím křídel do 65 metrů, nebo dvě menší letadla s rozpětím křídel do 36 metrů. Stání s odletovou čekárnou se nachází na Terminálu 1 a značně přispěje k navýšení odbavovacích kapacit letiště a také komfortnějšímu a rychlejšímu odbavení letadel zejména na dálkových linkách, kterých v posledních letech v Praze výrazně přibývá.

Aktuality ze světa 35/2018 Premium

Aktuality ze světa 35/2018

14.9. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Mýtné je požadováno v SRN již pro vozidla od 3,5 tuny. Výbor pro životní prostředí Spolkové rady přichází s tímto požadavkem. Také autobusy by měly být zahrnuty pod mýtné pro spolkové dálkové silnice.Nejde údajně jen o zvýšení příjmů pro infrastrukturu těchto komunikací. Má jít o naplňování cíle převodu dopravy ze silnic na železnici. Závěrečná doporučení výborů pro životní prostředí, dopravu a hospodářství bude Spolková rada diskutovat v blízké době. Výbor pro životní prostředí považuje za nezbytné, aby se mýtné z nákladních vozidel rozšířilo rovněž na nižší stupně komunikací, tedy na okresní a krajské sítě. Jde o vytvoření stejných životních podmínek na celém území státu. Výbory pro dopravu a životní prostředí vítají osvobození od mýtného pro elektrická nákladní auta. Ovšem spatřují v tom znevýhodnění železnice. Proto požadují ulehčení na drážní straně. Dále výbory pro dopravu a pro hospodářství požadují změnu v zákoně o mýtném na dálkových silnicích tak, aby se mýtné vztahovalo rovněž dopravy zemědělských podniků. A konečně výbor pro životní prostředí ještě požaduje vyšší sazby mýtného za hlukové zatížení v noci.

Na letišti v Karlových Varech přibude nové odbavovací místo

14.9. – Karlovarský kraj investuje příští rok 3,7 milionu Kč do novinek na letišti v Karlových Varech. Přibude například zařízení pro bezpečnostní kontrolu obuvi, které bude sloužit k detekci výbušnin nebo jiných nebezpečných látek. Díky jednomu novému stanovišti pasové kontroly by se také mělo zrychlit odbavení cestujících, kteří do Karlových Varů přicestují ze zemí mimo Evropskou unii. Oznámil to hejtmančin náměstek Martin Hurajčík.

Travel Service v létě přepravil o 13 procent víc pasažérů

12.9. – Společnosti Travel Service a její obchodní značky SmartWings využilo během letošní hlavní letní sezóny více než 3,5 milionu cestujících, což je o 12,6 procenta více než ve stejném období loni. Průměrná obsazenost na linkách SmartWings dosáhla 92 procent. Firma to uvedla ve včerejší tiskové zprávě.

Aeroflot si objednal dalších 100 letadel ruské firmy Suchoj

11.9. – Největší ruská letecká společnost Aeroflot podepsala dohodu o koupi dalších 100 letadel Superjet 100 (SSJ 100) ruského výrobce Suchoj. Hodnotu kontraktu firmy nezveřejnily. Aeroflot však uvedl, že je to největší dohoda v jeho moderní historii. Podle listu Vedomosti by hodnota kontraktu mohla činit více než tři miliardy USD (66,3 miliardy Kč).

Korean Air nasadí na linku mezi Prahou a Soulem Dreamliner Premium

Korean Air nasadí na linku mezi Prahou a Soulem Dreamliner

11.9. – Od začátku platnosti zimního letového řádu začne letecká společnost Korean Air na konci října na trase mezi Prahou a Soulem létat s Boeingem 787–9 Dreamliner. Tato verze letadla má kapacitu 269 cestujících v konfiguraci tří cestovních tříd. Počet tří frekvencí týdně zůstane zachován i přes zimu. Včera o tom informoval mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň.

Letecký provoz i hluk v Praze roste, letiště pokutuje dopravce

10.9. – Provoz na pražském letišti se zvyšuje a s tím roste hluk. Letiště začalo od června pokutovat nedisciplinované dopravce, přičemž za první dva měsíce rozdalo sankce za více než tři miliony Kč. Dnes to oznámilo Letiště Praha. V prvních šesti měsících letošního roku se provoz na letišti zvýšil na 72 167 vzletů a přistání, což je meziročně o 5,4 procenta více. Podle obcí v okolí letiště je míra hluku čím dál vyšší.

IATA: aerolinky loni poprvé přepravily přes čtyři miliardy lidí

7.9. – Letecké společnosti po celém světě loni poprvé přepravily více než čtyři miliardy cestujících a propojily rekordní počet měst. Přispělo k tomu širší zlepšení globálních ekonomických podmínek a nižší ceny letenek. Vyplývá to ze zprávy, kterou včera zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

spinner