Letecká doprava

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - listopad 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

K NEDOSTATKU KOMPETENTNÍCH MANAŽERŮ

ELA seznámila členy s nedávnou zprávou Světové banky o globálním nedostatku kompetentních profesionálů v řízení dodavatelských řetězců. Tento nedostatek je akutní nejen v hospodářsky rozvinutých zemích, ale též v zemích rozvojových, a sice na všech stupních personálu. Zpráva se zabývá odpovědností za tento nedostatek a zmiňuje vlády, výchovné organizace a profesní svazy. Spolupráce všech může překonat mezery mezi poptávkou a jejím uspokojováním. Značnou pozornost věnuje zpráva Světové banky právě asociaci ELA sdružující národní logistické svazy. Díky této síti dosahuje ELA na asi 50 000 logistických profesionálů. V roce 1990 ELA vyvinula standardy kompetence pro profesionály v managementu dodavatelských řetězců. Tyto standardy převzala také Světová banka a využívá je v logistických výkonnostních indexech (LPI); uživateli jsou i European Investment Bank a OSN.

Francouzská firma Vinci kupuje většinový podíl na letišti Gatwick

27.12. – Francouzská společnost Vinci Airports koupí zhruba za 2,9 miliardy GBP (83,4 miliardy Kč) podíl 50,01 procenta na londýnské letišti Gatwick. Firma dnes informovala, že jde o její největší investici do letištní sítě. Vinci má nyní ve 12 zemích podíly ve 46 letištích, která letos odbavila přes 228 milionů cestujících.

Václava Černého ve vedení karlovarského letiště nahradí Jiří Pos

19.12. – Dlouholetého ředitele letiště v Karlových Varech Václava Černého nahradí od ledna ve vedení dosavadní externí poradce letiště Jiří Pos. Funkce ředitele se zruší, Jiří Pos bude působit jako jednatel společnosti. Rozhodli o tom radní Karlovarského kraje, kterému letiště patří. Novinářům to včera řekl hejtmančin náměstek Martin Hurajčík.

Společnost Emirates převzala poslední objednaný Boeing 777-300ER Premium

Společnost Emirates převzala poslední objednaný Boeing 777-300ER

18.12. – Letecká společnost Emirates se převzetím 190. Boeingu 777–300ER stala největším provozovatelem letounů Boeing 777 na světě. Současně je Emirates jedinou společností na světě, která provozovala všech šest typů letadel Boeing 777. Každý osmý stroj ze všech vyrobených Boeingů 777 byl dodán právě Emirates. Přepravce bude také jednou z prvních leteckých společností, která bude létat se dvěma modely nové generace Boeingů, a to s typy Boeing 777–8 a 777–9.

Letiště Praha pokořilo hranici 16 milionů odbavených cestujících za rok

14.12. – Na Letišti Václava Havla Praha padl potřetí za sebou historický rekord, když počet odbavených cestujících v rámci jednoho kalendářního roku dosáhl hranice 16 milionů. Jedná se o potvrzení dosavadního vývoje, kdy Letiště Praha roste rychleji, než evropský průměr letišť podobné velikosti. Do konce roku by se měl počet odbavených cestujících na Letišti Praha přiblížit 16,8 milionu, což představuje devítiprocentní meziroční nárůst. Další růst pak Letiště Praha očekává i v příštím roce.

V čele Air France stane poprvé žena

13.11. – V čele letecké společnosti Air France stane 17. prosince poprvé žena. Devětačtyřicetiletá Anne Rigailová nahradí Benjamina Smithe, který post zastával přechodně vedle své funkce šéfa mateřské firmy Air France-KLM, již bude řídit i nadále. Firma to uvedla ve svém včerejším sdělení.

Dva nové letouny pro Řizení letového provozu Premium

Dva nové letouny pro Řizení letového provozu

12.12. – Na letišti v Braunschweigu včera proběhl slavnostní „roll out“ nového letounu Beechcraft King Air 350, který bude zajišťovat letové ověřování leteckých pozemních zařízení.Letoun s budoucí českou rejstříkovou značkou OK – ANS je jedním ze dvou nových strojů, které Řízení letového provozu ČR zakoupilo na základě smlouvy s německou společností Aerodata AG z roku 2017. Nový stroj ve firemních barvách ŘLP převezmou zástupci podniku příští týden na Letišti Václava Havla v Praze.

Travel Service definitivně změnil název na Smartwings

11.12. – Společnost Travel Service definitivně změnila svůj název na Smartwings. Vyplývá to ze sbírky listin, kde byla změna zapsána. Smartwings byla dosud značka, pod kterou společnost provozovala pravidelnou dopravu. Nový název budou mít i dceřiné podniky.

Nejtišším dopravcem na letišti v Praze jsou British Airways Premium

Nejtišším dopravcem na letišti v Praze jsou British Airways

10.12. – V letošním ročníku soutěže Nejtišší dopravce, kterou pořádá Letiště Praha ve spolupráci s Městskou částí Praha 6, zvítězila britská letecká společnost British Airways. Křišťálovou trofej vítězi předali předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř a starosta Městské části Praha 6 Ondřej Kolář během setkání zástupců letiště se starosty okolních obcí a městských částí. V rámci soutěže, která si klade za cíl motivovat letecké dopravce k nasazování moderních a tišších letadel, se kromě hladiny hluku při příletu a vzletu hodnotí také dodržování letových tratí a efektivní využití sedačkové kapacity, tzn. obsazenost letadla.

Aktuality ze světa 48/2018 Premium

Aktuality ze světa 48/2018

7.12. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Zvýšení německého mýtného pro nákladní auta od 1. ledna. Jde o mýtné na dálnicích a spolkových silnicích. Spolková rada dala zelenou pro zvýšení, které bylo schváleno ve Spolkovém sněmu. Do kalkulací budou poprvé zahrnuty náklady na zatížení hlukem. Kromě toho se budou přísněji brát v úvahu třídy hmotností a větší zatížení silnic těžkými vozidly. Elektrovozidla jsou od poplatků osvobozena, vozidla na plynový pohon jen do konce roku 2020. Přes nové sazby mýtného a přes rozšíření mýtného na všechny spolkové silnice již od léta počítá vláda s budoucím průměrným příjmem 7,2 miliardy EUR za rok. Je to o 2,5 miliardy EUR více než dosud. K 1. červenci bylo mýtné rozšířeno z 2300 km spolkových silnic na jejich celkovou síť o rozsahu 39 tisíc km. Provozovatel mýtného Toll Collect upozornil, že od 1. ledna 2019 budou muset řidiči deklarovat na palubních jednotkách také třídy hmotnosti.

spinner