Letecká doprava

​Lufthansa se dohodla s piloty na úsporných opatřeních

20.8. - Lufthansa se dohodla s piloty na úsporných opatřeních výměnou za záruku pracovních míst nejméně do konce března 2021. Největší německé aerolinky oznámily, že se na krizovém plánu domluvily s odborovou organizací Vereinigung Cockpit (VC). Doufají, že se jim tak podaří snížit ztráty způsobené koronavirem.

Pražské letiště meziměsíčně navýšilo počet cestujících na 250 000

19.8. - Pražské letiště během července odbavilo přes 250 000 cestujících, což představuje více než šestinásobný nárůst oproti červnu. Meziročně jde však o pokles 87 procent, červenec totiž tradičně patří k nejsilnějším měsícům v roce. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

​Příprava stavby nové ranveje na letišti v Praze nemůže pokračovat

18.8. – Územní řízení na stavbu nové ranveje na pražském Letišti Václava Havla nemůže pokračovat. Nejvyšší správní soud zamítl žádost letiště na přiznání odkladného účinku kasační stížnosti. Tu podalo letiště společně se Středočeským krajem a Ředitelstvím silnic a dálnic poté, co krajský soud zrušil aktualizaci zásad územního rozvoje Středočeského kraje, v nichž se vymezovala plocha pro stavbu ranveje. Vyplývá to z usnesení, které je dostupné na webu Nejvyššího správní soudu. Meritorně o kasační stížnosti soud dosud nerozhodl.

​Letový provoz nad ČR setrvale roste, stále je však hluboko pod normálem

18.8. – Letový provoz nad Českem v posledních týdnech setrvale roste, stále je však hluboko pod úrovní před koronavirovou krizí. V červenci letoví dispečeři odbavili celkem 36.446 letů, což je oproti červnu téměř dvojnásobek. Meziročně jde však o pokles o více než 61,7 procenta. ČTK to sdělil mluvčí Řízení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma.

​Ryanair zruší na podzim 20 procent letů kvůli slabé poptávce

18.8. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ry­anair zruší v září a říjnu 20 procent letů. Reaguje tak na výrazný pokles rezervací v posledních dnech způsobený nárůstem případů koronavirové nákazy a znovuzaváděním cestovních omezení.


IATA: Letecky přepravených pasažérů v Evropě ubude o 60 procent

14.8. – Počet letecky přepravených pasažérů v Evropě letos klesne o 60 procent, odhadlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Ohroženo je kvůli tomu zhruba sedm milionů pracovních míst v odvětví letecké dopravy a turistického ruchu. Aktuální výhled IATA zdůvodnila přetrvávajícími omezeními cestování a obavami z druhé vlny pandemie nemoci covid-19.

Aerolinky Emirates vytvořily letecký most mezi Dubají a Libanonem

13.8. – Po tragické události, která zasáhla libanonské hlavní město Bejrút, se letecká společnost Emirates rozhodla poskytnout lidem v této oblasti mimořádnou pomoc. Emirates SkyCargo rozšíří nákladní přepravu do Libanonu a vypraví celkem více než 50 letů s potřebným zbožím do této země.

DACHSER spustil charterové lety do a z USA s týdenní frekvencí

13.8. – Od konce července provozuje mezinárodní logistický provider DACHSER letecké spojení Frankfurt─Chicago v rámci svého rozšířeného programu prémiových charterových letů. Tento transatlantický rotační cyklus bude DACHSER zajišťovat každý víkend. Zákazníci společnosti tak mohou těžit z pevných přepravních časů a lepšího plánování kapacity i cen.

Boeing v červenci nezískal žádnou novou zakázku na letadla

12.8. – Americký výrobce letadel Boeing v červenci nezískal žádnou novou objednávku na svá letadla, klienti naopak zrušili objednávky na 43 jeho letadel 737 MAX. Konkurenční evropský výrobce Airbus v červenci získal první zakázky za tři měsíce, a to na čtyři letadla.

Aerolinky Emirates obnovují další letecké spoje

11.8. – Letecká společnost Emirates oznámila obnovení dalších letecký spojů. Zákazníci mohou nyní do svých plánovaných cest zařadit například Lisabon nebo několik měst v Pákistánu. Letecká síť Emirates nyní tvoří více než 70 destinací po celém světě s přestupním spojením v Dubaji.

spinner