Letecká doprava

​Smartwings budou další tři roky létat s klienty Eximu a Fischeru

27.1. – Letecký dopravce Smartwings se dohodl s cestovními kancelářemi Exim Tour a CK Fischer na zajištění leteckých spojů na další tři roky. Hodnota kontraktu je přes devět miliard korun. Oznámila to mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. Dohoda vznikla i přes současnou koronavirovou krizi, kvůli níž jsou Smartwings nyní pod ochranným moratoriem před věřiteli.

Vláda schválila novelu umožňující další kontrolu dronů

26.1. – Vláda schválila novelu zákona o civilním letectví, která doplňuje nedávno zavedená evropská pravidla pro užívání dronů a je součástí koncepce fungování bezpilotních letadel v Česku. Zákon zavádí další kontrolní mechanismy či vyřizování dokladů on-line a navazuje na již funkční registraci provozovatelů a školení dálkově řídících pilotů dle evropských pravidel.

​Německá policie zpřísnila kontroly na frankfurtském letišti

25.1. – Německá policie zpřísnila na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem kontroly u příletů z epidemicky vysoce rizikových zemí. Německo od včerejška považuje kvůli prudkému šíření koronavirové nákazy za vysoce rizikovou i Českou republiku. Cestující z Česka a dalších takových zemí se musejí připravit na přísnější kontroly a zejména mít potvrzení o negativním testu na koronavirus.

​IAG dá kvůli pandemii za Air Europa jen polovinu dohodnuté částky

24.1. – Skupina International Airlines Group (IAG), která vlastní největší britské aerolinky British Airways a další letecké společnosti, převezme španělské aerolinky Air Europa jen za 500 milionů EUR (13 miliard Kč). Původně se dohodla na jedné miliardě EUR, dohodnutou cenu ale srazily na polovinu dopady pandemie.

​Polské aerolinky LOT zruší kvůli koronaviru 300 pracovních míst

24.1. – Polské aerolinky LOT zruší kvůli koronavirové krizi až 300 pracovních míst. Asi 150 míst přestane existovat v první polovině letošního roku, s dalšími 150 lidmi se LOT rozloučí v příštích dvou letech, kdy budou postupně odcházet do starobního důchodu. Společnost uvádí, že přímo a ve firmách, které jsou na ni navázané, zaměstnává na 8000 lidí.

​Letiště Praha odbavilo za loňský rok téměř 3,7 milionu cestujících

​Letiště Praha odbavilo za loňský rok téměř 3,7 milionu cestujících Premium

23.1. – Za celý rok 2020 bylo na Letišti Václava Havla Praha odbaveno celkem 3 665 871 cestujících. Na provoz letiště měla bezprecedentní dopad pandemie onemocnění COVID-19, zejména pak související zavedené restrikce pro cestování a celosvětový pokles poptávky po létání. Z tohoto důvodu bylo v porovnání s rokem 2019 odbaveno o 79 % cestujících méně.

​ČSA předloni kvůli letadlům snížily zisk na 12,5 milionu Kč

23.1. – České aerolinie (ČSA) vykázaly v roce 2019 zisk po zdanění 12,5 milionu Kč. Meziročně se tak zisk předloni snížil téměř o 275 milionů Kč. Tržby z prodeje výrobků a služeb naopak stouply o šest milionů na 8,54 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy uveřejněné v obchodním rejstříku. ČSA patří do letecké skupiny Smartwings Group, které předloni řešilo problémy s odstavenými letadly Boeing 737 MAX. To se negativně projevilo i na hospodaření ČSA. V současnosti společnost řeší problémy vzniklé koronavirovou­ krizí.

​Letový provoz v ČR loni klesl o 58 procent, byl nejslabší za devatenáct let

22.1. – Koronavirová krize vrátila intenzitu letecké dopravy o téměř dvě desítky let nazpět. Letový provoz v Česku loni klesl na 379 535 letů, což je meziročně o 58,1 procenta méně. Objem provozu tak byl pod úrovní z roku 2002. Uvedlo to Řízení letového provozu (ŘLP). Ještě výrazněji klesl provoz na tuzemských letištích. Letos dopravci očekávají postupné oživování dopravy.

​Bratislavské letiště odbavilo nejméně cestujících od roku 2002

21.1. – Bratislavské Štefánikovo letiště loni odbavilo nejméně cestujících za posledních 18 let. Kvůli dopadům pandemie včetně omezení letů prošlo branami největšího letiště na Slovensku o 82 procent méně pasažérů než v roce předchozím. Informoval o tom mluvčí letiště M. R. Štefánika Veronika Ševčíková. Leteckou dopravu ve světě značně ovlivnilo šíření nového koronaviru.

​Šéf EASA: Boeing 737 MAX dostane příští týden povolení k provozu

20.1. Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na území Evropské unie. Řekl to včera šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad o povolení rozhoduje. Letadla nesměla do vzduchu po dvou tragických nehodách, které odhalily softwarovou chybu. Ve Spojených státech a v některých dalších zemích už Boeing povolení k obnově provozu těchto strojů dostal.

spinner