Letecká doprava

​Britský soud zamítl vládní plán na rozšíření letiště Heathrow

27.2. – Britský odvolací soud dnes kvůli dopadům na životní prostředí zamítl kontroverzní vládní plán na rozšíření londýnského letiště Heathrow. Soud vyhověl námitkám místních úřadů a ekologických aktivistů, kteří protestovali proti výstavbě třetí ranveje a stěžovali si, že vláda náležitě nezhodnotila dopady, které bude mít dráha na kvalitu ovzduší a hlučnost v hlavním městě.

​Lufthansa a KLM v reakci na koronavirus chystají úspory

27.2. – Největší německé aerolinky Lufthansa v reakci na šíření nového koronaviru ohlásily úsporný program. Firma uvedla, že mimo jiné přestane nabírat nové zaměstnance a těm stávajícím nabízí neplacené volno. Lufthansa už dříve oznámila, že až do konce března ruší veškeré lety do pevninské Číny. Škrty v obavách z dopadů koronaviru na své podnikání oznámila i nizozemská letecká společnost KLM.

​DACHSER organizuje speciální charterové lety do Číny Premium

​DACHSER organizuje speciální charterové lety do Číny

26.2. – V reakci na omezenou kapacitu v letecké přepravě způsobenou šířením nového koronaviru, nyní známého jako COVID-19, vypracoval mezinárodní logistický provider DACHSER nouzový plán pro charterové lety. Jeho zákazníci mohou nyní pro své přepravy využít spolehlivou prémiovou leteckou službu z Frankfurtu do Číny.

​Letiště Praha má brány pro lety z Itálie, opatření zavádějí i autobusoví dopravci

25.2. – Letiště Praha ode dneška vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie, kde v posledních dnech zaznamenali vysoký nárůst počtu nakažených novým koronavirem. Platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening, kdy si má personál všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění a odkazovat je na lékařskou službu. Letiště o tom informovalo na twitteru. V Brně, kam léta dvakrát týdně linka z Bergama poblíž Milána, speciální opatření nemají. Letiště je však připravené okamžitě jednat, pokud to budou požadovat hygienici či ministerstvo zdravotnictví, řekl mluvčí brněnského letiště Jakub Splavec.

​Boeing dostal první letošní objednávku, od japonské firmy ANA

25.2. – Americký výrobce letadel Boeing obdržel svou první letošní zakázku. Japonské aerolinky ANA si u něj podle svého dnešního sdělení objednaly dalších 15 letadel typu 787 Dreamliner v katalogové ceně pět miliard USD (116 miliard Kč). Boeing v lednu nedostal poprvé od roku 1962 žádnou novou objednávku, protože se potýká s problémy kolem menších strojů 737 MAX.

Německý regulátor schválil spojení aerolinek Condor s firmou LOT

21.2. – Německý kartelový úřad schválil plánované spojení německého leteckého přepravce Condor s polskými aerolinkami LOT. Condor patřil zkrachovalé cestovní kanceláři Thomas Cook. Spojení firem Condor a LOT podle úřadu nebude mít negativní dopad na hospodářskou soutěž. Proti fúzi se nicméně nadále staví někteří věřitelé společnosti Condor a konkurenti, napsala agentura DPA.

IATA: Koronavirus může aerolinky připravit o desítky miliard USD

20.2. – Epidemie nového typu koronaviru by letos mohla způsobit první pokles globální poptávky po osobní letecké přepravě od roku 2003, kdy se svět potýkal s epidemií nemoci SARS. Letecké společnosti by tak letos mohly přijít o tržby v hodnotě 29,3 miliardy USD (zhruba 680 miliard Kč). Uvedlo to včera Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

​Češi loni podle společnosti Kiwi.com nejvíce cestovali po Evropě

20.2. – Podle dat společnosti Kiwi.com za rok 2019 byly na základě počtu rezervací nejoblíbenějšími turistickými destinacemi Čechů Londýn, Barcelona, Paříž, Řím a Kodaň. Do první desítky se dále dostaly Amsterdam, Málaga, Milán, Porto a Stockholm. Oblibu cestování Čechů po Evropě podporují i výsledky průzkumu, který společnost Kiwi.com provedla ve spolupráci se STEM/MARK. Mezi top 10 aerolinkami vévodil Ryanair následovaný Wizz Air a Easy Jet.

​Letecká společnost Air Serbia navýší počet letů do Bělehradu

19.2. – Letecká společnost Air Serbia oznámila, že v průběhu nacházející letní sezóny navýší počet frekvencí na lince mezi Prahou a Bělehradem. Od 1. června 2020 nabídne dopravce cestujícím až deset přímých spojů týdně. Nově přidá k dennímu provozu ještě další tři lety, vždy v pondělí, ve středu a v pátek.

USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla

17.2. – Americká vláda zvýší clo na letadla dovezená z Evropské unie na 15 procent z dosavadních deseti procent. Vyšší cla mají vstoupit v platnost 18. března. Oznámil to o víkendu Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR). USA tak zvyšují tlak na EU v rámci 16 let trvajícího transatlantického sporu kvůli subvencím pro výrobce letadel. Cla na další zboží však USA zatím zvyšovat nebudou.

spinner