Letecká doprava

​Oživování letecké dopravy skončilo, provoz začal opět klesat

23.10. – Oživování letecké dopravy v Česku zřejmě na čas skončilo. Provoz po několika měsících růstu začal totiž opět klesat, i když zatím mírně. Pražské letiště v září odbavilo 240 000 cestujících, což bylo o 110 000 méně než v srpnu. Zhruba o desetinu klesl i celkový letový provoz. Vyplývá to z aktuálních informací Letiště Praha a Řízení letového provozu pro ČTK. Aerolinky začaly na podzim znovu rušit řadu spojů kvůli zhoršující se epidemiologické situaci a vládním omezením, sestupný trend tak bude zřejmě pokračovat.

​Aerolinky American i Southwest mají ztrátu, Southwest rekordní

23.10. – Největší světová letecká společnost American Airlines Group ve třetím čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 2,4 miliardy dolarů (přes 55 miliard Kč) po zisku 425 milionů dolarů před rokem. Firma se potýká s negativními dopady šíření koronaviru na leteckou přepravu a ztrátu vykázala už třetí čtvrtletí za sebou. Největší čistou ztrátu za svou existenci vykázaly též aerolinky Southwest Airlines, a to 1,16 miliardy dolarů po zisku 659 milionů dolarů loni.

​Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu

22.10. – Společnost International Airlines Group (IAG), která vlastní největší britské aerolinky British Airways a další letecké firmy, ve třetím čtvrtletí podle předběžných výsledků vykázala kvůli dopadům koronaviru provozní ztrátu 1,3 miliardy EUR (35,5 miliardy Kč). O rok dříve ještě hospodařila se ziskem, který činil 1,4 miliardy EUR.

Lufthansa má za kvartál ztrátu 1,3 miliardy eur, čeká slabou poptávku

21.10. – Německá letecká společnost Lufthansa vykázala ve třetím čtvrtletí kvůli pandemii covidu-19 provozní ztrátu 1,26 miliardy eur (34,2 miliardy Kč). Největší evropské aerolinky se zveřejněním hospodářských výsledků varovaly před slabou poptávkou po zbytek roku. Minulý rok měla Lufthansa ve stejném období zisk 1,3 miliardy eur. V porovnání s předchozím kvartálem jí provozní ztráta klesla díky obnovení některých letů a omezení nákladů.

​ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

20.10. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou vlastní skupina Omnipol a maďarský podnikatel András Tombor. Jeho rozhodnutí je pravomocné, uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda v tiskové zprávě.

​Ryanair přerušil na zimu leteckou linku z Brna do Londýna

20.10. – Letecký dopravce Ryana­ir přerušil v zimním letovém řádu pravidelnou linku z Brna do Londýna. Po neobnovení linky do italského Bergama to byla poslední linka, kterou mohli cestující od 25. října do 27. března pravidelně využívat. Důvodem je trvající krize letecké dopravy související s pandemií covidu-19. V tiskové zprávě o tom informoval mediální zástupce Letiště Brno Jakub Splavec.

​Věrnostní program Emirates Skywards slaví dvacáté narozeniny

18.10. – Emirates Skywards, věrnostní program letecké společnosti E­mirates a flydubai, již 20 let nabízí svým členům inovativní přístup a bezkonkurenční odměny. Za poslední dvě desetiletí se podařilo rozšířit globální základnu členů na 27 milionů, a to především díky hodnotám a bohatým osobním zkušenostem, které program nabízí.

​British Airways dostaly za únik osobních údajů rekordní pokutu, kvůli koronaviru je ale nižší, než byla navržena

17.10. – Letecká společnost Bri­tish Airways dostala od britského úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu 20 milionů liber (600 milionů Kč) za to, že neochránila osobní a finanční údaje o více než 400 000 zákaznících. Pokuta je zatím největší, jakou kdy britský úřad vyměřil, uvedla agentura Reuters. Kvůli koronaviru je to ale výrazně nižší částka, než jakou úřad původně navrhl.

​Šéf EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

16.10. – Dosavadní úpravy letadel Boeing 737 MAX jsou dostatečné na to, aby se tyto stroje do konce letošního roku mohly vrátit do vzduchu. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to prohlásil výkonný ředitel Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. EASA je klíčový regulátor odvětví letecké dopravy v Evropě. Právě tato agentura loni na jaře vydala pokyn, kterým aerolinkám nařídila, aby stroje MAX kvůli obavám o bezpečnost okamžitě odstavily.

​Koronakrize opět vede k rušení letů, z Prahy se přestalo cestovat do více než 20 destinací

16.10. – Koronavirová krize opět ruší některé letecké linky z Prahy. Dopravci v minulých týdnech postupně přestali létat do více než 20 dříve obnovených destinací. To je zhruba čtvrtina z letního provozu. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. Další vývoj podle ní závisí na dopravcích, dá se však odhadovat, že aerolinky budou provoz dále omezovat. Letiště proto od prosince přeruší noční provoz, uvedl server zdopravy.cz.

spinner