Letecká doprava

​Země EU se dohodly na koronavirových standardech pro letectví

24.7. – Země Evropské unie se dohodly na společných hygienických standardech pro cestování letadlem, které mají pomoci omezit šíření nového koronaviru. Oznámil to německý ministr dopravy Andreas Scheuer. Mezi dohodnutými standardy je dodržování odstupu či nošení roušek v letadle i na letišti, prostřední sedadla v letadlech však nebudou muset zůstat neobsazená. Informovala o tom agentura Reuters.

​EU proplatí Česku 77 milionů korun za repatriační lety

24.7. – Evropská unie proplatí Česku 77 milionů korun za repatriační lety, kterými se dostali ze zahraničí kromě Čechů i občané jiných členských zemí unie. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Česko za lety vypravované na jaře v době vrcholu koronavirové krize v Evropě zaplatilo 111 milionů korun. Letadla dopravila do Prahy 5082 Čechů, 934 občanů jiných zemí EU a 68 občanů mimounijních států.

​Emirates SkyCargo uskutečnila během tří měsíců 10 tisíc nákladních letů

22.7. – Emirates SkyCargo oznámila, že v období mezi dubnem a červnem 2020 realizovala na 10 tisíc nákladních letů na šesti kontinentech. Společnost se tak podílela na přepravě základních komodit a dalšího zboží po celém světě. Jednalo se o kombinaci plánovaných, ad-hoc a charterových operací.

​Ryanair zavře základny v Německu, piloti odmítají nižší mzdy

21.7. - Ryanair se chystá koncem léta zavřít letecké základny v Německu. Tamní piloti odmítají navržené krácení mezd až na čtyři roky výměnou za garanci zaměstnání jen do března 2021, uvedl irský nízkonákladový letecký přepravce. Své kroky zdůvodňuje dopady šíření koronaviru na leteckou přepravu. Německý odborový svaz pilotů ale s plánem nesouhlasí a odmítl ho. Firma proto uvádí, že bude muset zavřít základny na letištích Frankfurt Hahn ve Frankfurtu nad Mohanem, Tegel v Berlíně a v Düsseldorfu.


​Počet pasažérů pražského letiště se za půlrok propadl na 2,5 milionu

21.7. - Letiště Václava Havla Praha během prvního pololetí letošního roku odbavilo přes 2,55 milionu cestujících. Meziročně je to o téměř 5,3 milionu méně. Provoz začal výrazně klesat od března, kdy v Evropě naplno vypukla koronavirová krize. Vyplývá to z informací Letiště Praha pro ČTK. V posledních týdnech provoz mírně roste, za celý rok by podle současného vývoje mohlo letiště odbavit celkově 5,5 milionu lidí.

Britské aerolinky žádají pozastavení daně z leteckých pasažérů

21.7. – Skupina zastupující britské aerolinky včetně firem British AirwayseasyJet vyzvala britskou vládu k dočasnému zrušení daně na osobní leteckou přepravu, které by podpořilo poptávku a pomohlo tomuto odvětví překonat dopady koronavirové krize. Informovala o tom agentura Reuters

​Aerolinky British Airways ukončí provoz letadel Jumbo Jet

18.7. – Britská letecká společnost British Airways ukončí provoz všech svých velkokapacitních letadel Boeing 747, přezdívaných Jumbo Jet. Reaguje tak na prudký útlum letecké přepravy v důsledku koronavirové krize. Firma je s 31 stroji největším provozovatelem těchto letadel na světě.

​Společnost GEFCO přepravila 50 milionů ochranných masek z Číny do Austrálie

16.7. – Globální poskytovatel logistiky, společnost GEFCO, přepravila 50 milionů ochranných masek z Číny do Austrálie pro předního dodavatele ochranných pomůcek pro zdravotnická zařízení v první linii.GEFCO zajistilo v době od 1. dubna 2020 leteckou přepravu celkem 1600 m3 zdravotnických potřeb prostřednictvím komerčních i charterových letů. Zásilky byly konsolidovány od několika dodavatelů z různých míst v Číně, včetně Shenzhenu, Guangzhou, Xiamen a Hongkongu, následně letecky dopravovány na letiště v Melbourne a Sydney, odkud putovaly do příslušných zdravotnických zařízení. 

Do představenstva Letiště Praha byl jmenován Jakub Puchalský

15.7. – Novým členem představenstva společnosti Letiště Praha, a. s.,se od 1. července 2020 stal Jakub Puchalský. Ve vedení firmy bude odpovědný za oblast leteckého a neleteckého obchodu, marketingu a komunikace. Do představenstva přechází z pozice výkonného ředitele neleteckého obchodu Letiště Praha. Představenstvo Letiště Praha, a. s., zůstává i nadále čtyřčlenné. Dosavadní člen představenstva Milan Špaček bude ve společnosti nadále působit na pozici výkonného ředitele pro bezpečnost.

Smartwings zahájí propouštění, zatím více než stovky lidí

15.7. – Letecká skupina Smartwings, do níž patří i dopravci Smartwings a ČSA, ve středu zahájí propouštění. V jeho první vlně odejde 50 pilotů, 75 letušek a stevardů a dalších 45 administra­tivních pracovníků. Včera o tom informoval server Lidovky.cz. Celkově by do února příštího roku mělo skupinu kvůli koronavirové krizi opustit přes 600 zaměstnanců. Ve skupině nyní pracuje kolem 2500 lidí.

spinner