Letecká doprava

Aktuality ze světa 50/2018 Premium

Aktuality ze světa 50/2018

28.12. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Autonomně řízený finský trajekt. Finská státní trajektová společnost Finferries představila za technické pomoci Rolls-Royce podle firemních údajů první autonomně řízený trajekt. Jako předmět předvedení posloužil ostrovní trajekt Falco, který jezdí mezi frekventovanými místy Pargas a Nagu jižně od Turku. Komponenty pro autonomní řízení dodala Rolls-Royce Ship Intelligence. Během předvedení s 80 hosty na palubě byly objekty rozeznávány a objížděny úhybnými manévry za pomoci čidel a umělé inteligence, uvedli zástupci Finferries a Rolls-Royce. Při nasazení nového navigačního systému se trajekt Falco směroval automaticky. Zpětná plavba od 50 kilometrů vzdáleného Turku byla řízena dálkově. U Finferries byla již jednou využita loď z flotily jako technický předjezdec pro předvádění. Elektra platí za první finský trajekt s hybridním pohonem, při kterém jsou baterie nabíjeny pozemním proudem.

Moravskoslezský kraj jedná o nové letecké lince z Mošnova

28.12. – Vedení Moravskoslezského kraje a společnost Letiště Ostrava začaly intenzivně jednat o pravidelné lince z Mošnova do jiného leteckého uzlu než do Prahy, odkud bude možné přímo létat do destinací v Evropě i ve světě. Reagovaly tak na rozhodnutí Českých aerolinií (ČSA), které oznámily, že od 11. ledna zruší linku z Prahy do Ostravy. Uvedl to náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu Jakub Unucka.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - listopad 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

K NEDOSTATKU KOMPETENTNÍCH MANAŽERŮ

ELA seznámila členy s nedávnou zprávou Světové banky o globálním nedostatku kompetentních profesionálů v řízení dodavatelských řetězců. Tento nedostatek je akutní nejen v hospodářsky rozvinutých zemích, ale též v zemích rozvojových, a sice na všech stupních personálu. Zpráva se zabývá odpovědností za tento nedostatek a zmiňuje vlády, výchovné organizace a profesní svazy. Spolupráce všech může překonat mezery mezi poptávkou a jejím uspokojováním. Značnou pozornost věnuje zpráva Světové banky právě asociaci ELA sdružující národní logistické svazy. Díky této síti dosahuje ELA na asi 50 000 logistických profesionálů. V roce 1990 ELA vyvinula standardy kompetence pro profesionály v managementu dodavatelských řetězců. Tyto standardy převzala také Světová banka a využívá je v logistických výkonnostních indexech (LPI); uživateli jsou i European Investment Bank a OSN.

Francouzská firma Vinci kupuje většinový podíl na letišti Gatwick

27.12. – Francouzská společnost Vinci Airports koupí zhruba za 2,9 miliardy GBP (83,4 miliardy Kč) podíl 50,01 procenta na londýnské letišti Gatwick. Firma dnes informovala, že jde o její největší investici do letištní sítě. Vinci má nyní ve 12 zemích podíly ve 46 letištích, která letos odbavila přes 228 milionů cestujících.

Václava Černého ve vedení karlovarského letiště nahradí Jiří Pos

19.12. – Dlouholetého ředitele letiště v Karlových Varech Václava Černého nahradí od ledna ve vedení dosavadní externí poradce letiště Jiří Pos. Funkce ředitele se zruší, Jiří Pos bude působit jako jednatel společnosti. Rozhodli o tom radní Karlovarského kraje, kterému letiště patří. Novinářům to včera řekl hejtmančin náměstek Martin Hurajčík.

Společnost Emirates převzala poslední objednaný Boeing 777-300ER Premium

Společnost Emirates převzala poslední objednaný Boeing 777-300ER

18.12. – Letecká společnost Emirates se převzetím 190. Boeingu 777–300ER stala největším provozovatelem letounů Boeing 777 na světě. Současně je Emirates jedinou společností na světě, která provozovala všech šest typů letadel Boeing 777. Každý osmý stroj ze všech vyrobených Boeingů 777 byl dodán právě Emirates. Přepravce bude také jednou z prvních leteckých společností, která bude létat se dvěma modely nové generace Boeingů, a to s typy Boeing 777–8 a 777–9.

Letiště Praha pokořilo hranici 16 milionů odbavených cestujících za rok

14.12. – Na Letišti Václava Havla Praha padl potřetí za sebou historický rekord, když počet odbavených cestujících v rámci jednoho kalendářního roku dosáhl hranice 16 milionů. Jedná se o potvrzení dosavadního vývoje, kdy Letiště Praha roste rychleji, než evropský průměr letišť podobné velikosti. Do konce roku by se měl počet odbavených cestujících na Letišti Praha přiblížit 16,8 milionu, což představuje devítiprocentní meziroční nárůst. Další růst pak Letiště Praha očekává i v příštím roce.

V čele Air France stane poprvé žena

13.11. – V čele letecké společnosti Air France stane 17. prosince poprvé žena. Devětačtyřicetiletá Anne Rigailová nahradí Benjamina Smithe, který post zastával přechodně vedle své funkce šéfa mateřské firmy Air France-KLM, již bude řídit i nadále. Firma to uvedla ve svém včerejším sdělení.

Dva nové letouny pro Řizení letového provozu Premium

Dva nové letouny pro Řizení letového provozu

12.12. – Na letišti v Braunschweigu včera proběhl slavnostní „roll out“ nového letounu Beechcraft King Air 350, který bude zajišťovat letové ověřování leteckých pozemních zařízení.Letoun s budoucí českou rejstříkovou značkou OK – ANS je jedním ze dvou nových strojů, které Řízení letového provozu ČR zakoupilo na základě smlouvy s německou společností Aerodata AG z roku 2017. Nový stroj ve firemních barvách ŘLP převezmou zástupci podniku příští týden na Letišti Václava Havla v Praze.

Travel Service definitivně změnil název na Smartwings

11.12. – Společnost Travel Service definitivně změnila svůj název na Smartwings. Vyplývá to ze sbírky listin, kde byla změna zapsána. Smartwings byla dosud značka, pod kterou společnost provozovala pravidelnou dopravu. Nový název budou mít i dceřiné podniky.

spinner