DN č. 23 - Mezinárodní kamionová doprava, Autobusová doprava, Finanční služby, vychází 8.11., uzávěrka již 18.10.! 

Letecká doprava

EK povolila létat do EU všem aerolinkám z Indonésie

15.6. – Evropská komise odebrala ze svého seznamu nebezpečných aerolinek, které nesmějí létat do členských zemí Evropské unie, všechny letecké společnosti z Indonésie. Dopravci podle komise již zlepšili své bezpečnostní standardy. Na takzvané černé listině zůstává 119 leteckých společností z 20 zemí. Dalších šest leteckých společností má omezení a smějí do EU létat jen za určitých stanovených podmínek.

Aktuality ze světa 24/2018 Premium

Aktuality ze světa 24/2018

15.6. – LOGISTIKA – DACHSER v Německu rozšiřuje nabídku služeb LCL. V rámci námořního zboží DACHSER zkvalitňuje síť sběrných zásilek. Cestou cíleného propojování zboží se letos bude provádět 26 nových spojení LCL (Less Than Container Loads). V šesti již fungujících službách zvýší logistická společnost frekvenci ze dvoutýdenních na týdenní odjezdy. Časově jsou služby LCL zajímavou alternativou. Cíleným propojováním a pevnými běhy kontejnerů mezi přístavy profitují zákazníci z lepší plánovitosti, rychlosti a průhlednosti, pokud jde o jejich zásilky. Tak například zásilky mezi Bangalore a Hamburkem mají tranzitní dobu 22 dní. V současnosti jsou k dispozici následující pevné linky v rámci LCL: Z Brém do Los Angeles, New Yorku, Chicaga, Bostonu, Houstonu, Atlanty a Charlotte; z Hamburku na Nhava Sheva a Chennai v Indii. Od začátku června k tomu přistoupila linka z Hamburku do Dillí. V opačném směru jde o spojení z Chennai a Nhava Sheva na Hamburk, nově pojaté jsou linky Dillí a Bangalore na Hamburk. Další spojení funguje týdně ze Šanghaje v Číně do Santosu v Brazílii. Z Antverp organizuje podnik linky na Hongkong, Veracruz, Singapur Busan a Nhava Sheva.

Letecká dohoda se Saúdskou Arábií je opět v Parlamentu

12.6. – Vláda opět předložila do Parlamentu ke schválení dohodu mezi Českem a Saúdskou Arábií o leteckých dopravních službách. Dokument, který má upravit podmínky leteckého provozu mezi oběma zeměmi, předložila již bývalá vláda v minulém volebním období. Narazil však v Senátu, který ho neschválil. Někteří senátoři měli výhrady ke stavu lidských práv v arabské zemi. Poté už návrh do konce neprojednala ani Sněmovna, kde prošel pouze prvním čtením.

Letiště Praha chystá velkou expanzi a investice za 27 miliard Kč

11.6. – Vedení Letiště Václava Havla v Praze plánuje rozsáhlou expanzi a počítá s investicemi za 27 miliard Kč. Do roku 2026 by tak firma měla vybudovat novou paralelní ranvej a podstatně rozšířit Terminál 2. Po dokončení staveb by letiště mělo odbavovat zhruba 21 milionů cestujících ročně. Uvedl to mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň.

Český Aeroholding loni zvýšil hrubý provozní zisk na 4,9 miliardy Kč

7.6. – Skupina Český Aeroholding loni zvýšila hrubý provozní zisk (EBITDA) meziročně o 14 procent na 4,9 miliardy Kč. Pozitivně se na hospodaření skupiny projevily především vyšší výnosy z leteckého obchodu a z odbavení letadel, ale i z komerčních služeb jako je pronájem prostor či parkování. Výsledky firma oznámila v tiskové zprávě.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - květen 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

PUBLIKACE „ŘÍZENÍ UDRŽITELNÝCH DODAVATELSKÝCH ŘETĚZCŮ“

ELA upozorňuje na publikaci vydanou pod její patronací s původním názvem Sustainable Supply Chain Management. Kniha zdůrazňuje potřebu rozvoje udržitelných dodavatelských řetězců – hospodářského, ekologického a sociálního. Nejedná se o zbožná přání nepraktických voleb, ale o realitu rozhodování všech, kteří jsou dnes zapojení v managementu dodavatelských řetězců. Uvedená definice udržitelných řetězců není omezena na tak zvané zelené řetězce, ale uznává, že aby byly skutečně udržitelné, musejí probíhat v rámci reálných finančních struktur, jakož i přispívat hodnotám naší společnosti. Řetězce nejsou udržitelné, pokud nejsou reálně financovány a hodnoceny. Proto reálná definice managementu dodavatelského řetězce musí brát v úvahu všechny příslušné hospodářské, sociální a ekologické aspekty. Kniha obsahuje množství příkladů z širokého okruhu případových studií ze skutečného života a shrnuje poučení z mnoha různých situací směřujících k úspěšnému řízení. Vydavatelem knihy je Intech Open s hlavním sídlem v Londýně – tel. +44 (0) 20 3457 0462, e-mail: Info@intechopen.com. Cena publikace je 49 € plus DPH a poštovné.

Czech Airlines Technics získaly pět nových zákazníků i další oprávnění Premium

Czech Airlines Technics získaly pět nových zákazníků i další oprávnění

6.6. – Dceřiná společnost Českého aeroholdingu poskytující služby v oblasti údržby a oprav letadel, Společnost Czech Airlines Technics, získala pět nových zákazníků pro traťovou údržbu. Patří mezi ně letecké společnosti American Airlines, Cyprus Airways, Air Cairo nebo Go2Sky, které provozují své lety z Letiště Václava Havla Praha. Pracovníci CSAT mají také nově na starosti kontrolu letadel aerolinek Pobeda na lince do Moskvy z karlovarského letiště.

Světové aerolinky snížily prognózu letošního zisku o 12 procent

5.6. – Světové aerolinky snížily prognózu letošního zisku o 12 procent na 33,8 miliardy USD (744,3 miliardy Kč). Hlavním důvodem jsou rostoucí náklady na palivo a do určité míry i na personál. Nový výhled včera představilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které zastupuje zhruba 280 leteckých společností. Dopravci dosud počítali na letošní rok se ziskem 38,4 miliardy USD.

Aktuality ze světa 22/2018 Premium

Aktuality ze světa 22/2018

1.6. - NÁMOŘNÍ DOPRAVA – U rejdaře Hapag-Lloyd hrozí rušení pracovních míst. Hamburská centrála koncernu Hapag-Lloyd bude po převzetí rejdařství CSAV a UASC přizpůsobovat strukturu výrazně narostlého podniku. Podnik plánuje pod názvem Headqarter Improvement program na zvýšení efektivnosti. Spadá sem i značné rušení pracovních míst. Podle tamního tisku má jít o jejich trojmístný počet. Dánský internetový zpravodaj „Shipping Watch“ zveřejnil zprávu, že k dispozici má být každé páté pracovní místo. Mluvčí podniku Nils Haupt sdělil: „Nyní bude vše projednáno s podnikovou odborovou radou.“ V centrále má pracovat kolem 1200 osob, celosvětově má Hapag-Lloyd 12500 zaměstnanců.

Z Prahy dnes začne létat nová pravidelná linka do Larnaky

1.6. – Slavnostním příletem Airbusu A319 dnes otevřou aerolinky Cyprus Airways novou pravidelnou linku z kyperské Larnaky do Prahy. Spoje budou v obou směrech létat vždy v pátek až do 28. října. Další frekvenci pak dopravce přidá o měsíc později, a to od 2. července.

spinner