Letecká doprava

​Bruselské letiště kvůli stávce proti dopadům růstu cen zrušilo všechny lety

21.6. – Kvůli stávce, kterou vyvolal růst životních nákladů, včera letiště v Bruselu zrušilo všechny lety. Po celé Belgii navíc nefunguje mnoho autobusových spojů. Vlaky ale jezdily, částečně proto, aby se protestující mohli sjet do hlavního města, kde odbory na protestu očekávaly účast desítek tisíc lidí. Uvedla to agentura Reuters. Stávkovalo se i na letišti v Amsterodamu.

​Nízkorozpočtové aerolinky easyJet omezí v letní sezoně přepravní kapacitu

21.6. – Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet sníží v letní sezoně přepravní kapacitu. Firma včera uvedla, že její dvě hlavní základny – letiště Gatwick v Londýně a Schiphol v Amsterodamu, omezily počet letů, aby se vypořádaly s nedostatkem personálu. Toto opatření zvýší náklady easyJetu. Společnost předpokládá, že zákazníky, kterých se dotknou zrušené lety, zvládne přemístit na lety náhradní.

​On-line odbavení před odletem využívá o 30 procent více lidí než před krizí

20.6. – On-line odbavení před odletem nyní podle portálu Letuška.cz využívá 60 procent lidí, zhruba o třetinu více než před pandemií koronaviru. Cestující se tak chtějí vyhnout frontám či případným poplatkům u přepážek. Stále více z nich s sebou proto bere pouze příruční zavazadlo. Sdělil to ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal. Pražské letiště v minulých dnech upozornilo, že kvůli možným průtahům při odbavování je v současné době vhodné být na letišti dvě a půl až tři hodiny před odletem. Důvodem možného delšího čekání je rostoucí provoz a nedostatek personálu.

​Aerolinky Air France-KLM si zajistily další peníze na splacení státní pomoci

15.6. – Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM si prodejem dalších akcií zajistila zhruba 2,26 miliardy eur (asi 56 miliard Kč). Peníze využije hlavně na splacení další části státní pomoci, kterou dostala za pandemie. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Vlády Francie a Nizozemska si zachovají stejný vlastnický podíl, naopak podíl čínské letecké společnosti China Eastern se sníží.

​Stát jedná s aerolinkami o posílení spojů do Bruselu, v létě není dost letů

14.6. – Stát jedná s belgickými aerolinkami Brussels Airlines o možném letním posílení letů mezi Prahou a Bruselem. Důvodem je možná hrozba nedostatečných kapacit letů na trase během českého předsednictví v Radě EU. Dopravce zatím přislíbil využití větších letadel na vybraných spojích, od září pak přidá i další lety. V létě však stále hrozí kapacitní problémy. Řekli to mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková a mluvčí ministra pro evropské záležitosti Marek Zeman.

Skupina Letiště Praha zastavila ztráty, vloni navýšila spojení i počet odbavených cestujících

12.6. - Skupina Letiště Praha za rok 2021 vykázala provozní zisk (EBITDA*) ve výši 145 milionů korun. Uplynulý rok byl opět náročný kvůli pokračující pandemii onemocnění Covid-19. To v hospodaření významně ovlivnilo také handlingové služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i opětovná částečná nejistota na trhu se dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics.

Lufthansa kvůli nedostatku personálu zrušila stovky spojů na léto

9.6. - Německá společnost Lufthansa kvůli nedostatku personálu zrušila stovky spojů na letní měsíce. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Odvětví letecké dopravy v Evropě se před letní sezonou vedle nedostatku zaměstnanců potýká i se stávkami. Například pracující francouzského letiště Charlese De Gaulla dnes stávkují za vyšší mzdy, zrušena kvůli tomu byla čtvrtina letů.

Aerolinky Wizz Air kvůli drahým pohonným hmotám prohloubily celoroční ztrátu

8.6. - Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air prohloubila v uplynulém finančním roce ztrátu na 642,5 milionu EUR (15,8 miliardy Kč) z 576 milionů eur v předchozím roce. Důvodem byly rostoucí náklady na pohonné hmoty, oznámila dnes firma. Tržby za rok do konce března ale o 125 procent vzrostly a dostaly se na 1,66 miliardy EUR.

Emirates SkyCargo s novým nákladním letounem Boeing 777F navyšuje svou přepravní kapacitu

5.6. - Divize Emirates SkyCargo, lídr v oblasti globální nákladní letecké přepravy, během minulého víkendu obdržela nový letoun Boeing 777F a její flotila se tak rozšířila na celkem 11 letounů tohoto typu.

Prodejce letenek Kiwi.com loni snížil ztrátu z miliardy na 304 mil. Kč

3.6. - Brněnský prodejce letenek Kiwi.com se loni začal zotavovat z pandemického roku 2020. Ztráta přesahující tehdy miliardu korun se podařilo snížit na 304 milionů korun. Tržby se loni meziročně zvýšily o pět miliard korun na 16,9 miliardy korun a dosáhly úrovně mírně přes 50 procent roku 2019. Vyplývá to z výroční zprávy, která je umístěná ve Sbírce listin. Vedení společnosti předpokládá, že do zisku se hospodaření podaří vrátit v roce 2025. Naposledy bylo v zisku v roce 2018.

spinner