Letecká doprava

​Boeing prý nečeká obnovení provozu letadel MAX dříve než v půlce roku

22.1. – Americká společnost Boeing neočekává, že by regulátoři schválili obnovení provozu jejích letadel 737 MAX dříve než v polovině letošního roku. Oznámila to včera firma, která tak potvrdila předchozí informace agentury Reuters a serveru CNBC. Akcie Boeingu na tyto informace reagovaly více než pětiprocentním poklesem.

​Kiwi.com se svým algoritmem podpoří globální vyhledávač KAYAK Premium

​Kiwi.com se svým algoritmem podpoří globální vyhledávač KAYAK

22.1. – Česká společnost Kiwi.com zahájila spolupráci s globálním vyhledávačem letenek KAYAK, který nově testuje funkci zjednodušující cestování mezi několika městy. Novinka „Trip Builder“ používá algoritmus vyhledávače Nomad od společnosti Kiwi.com a je určena pro cestovatele, kteří chtějí navštívit více destinací.

​Vídeňské letiště prolomilo hranici 30 milionů cestujících

21.1 – Letiště Vienna International Airport zažilo další rekordní rok. V loňském roce odbavilo 31,7 milionu cestujících, o 17,1 % více než v předchozím roce. Pro letošní rok očekává zpomalení růstu na tři až pět procent, důvodem je omezený počet slotů.

Agentura Fitch snížila Boeingu úvěrový rating

20.1. - Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské společnosti Boeing o jeden stupeň na úroveň A-. Poukázala na nejistotu ohledně termínu obnovení provozu letounů Boeing 737 MAX.

Aktuality ze světa 2/2020 Premium

Aktuality ze světa 2/2020

17.1. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Spolková síťová agentura zveřejnila výsledky rozšíření trhu v drážním sektoru s daty za rok 2018. Podle nich dopravovaná množství a dopravní výkony v železniční nákladní dopravě od roku 2014 do 2018 průběžně stoupaly na 413 milionů tun (plus 2 procenta ve srovnání s rokem 2017) a 132 miliard tkm (plus 4 procenta ve srovnání s rokem 2017).

​Emirates SkyCargo je připravena podpořit celosvětový obchod v roce 2020 Premium

​Emirates SkyCargo je připravena podpořit celosvětový obchod v roce 2020

17.1 ledna 2020 – Na počátku nového desetiletí se Emirates SkyCargo zaměří na podporu globálního obchodu a pohybu zboží, a to prostřednictvím vývoje inovativních produktů a investic do infrastruktury. 

​Letiště Praha postaví novou odbavovací plochu a přesune pojezdovou trať

15.1. – Letiště Praha vybuduje novou odbavovací plochu a přemístí jednu z pojezdových drah, obě stavby vyjdou dohromady přibližně na 754 milionů korun. Letiště tak chce zefektivnit odbavování letadel. Oznámil to mluvčí letiště Roman Pacvoň. Stavby jsou součástí plánovaného rozšíření druhého terminálu a vybudování nové paralelní dráhy.

​Boeing loni dodal 380 letadel, proti roku 2018 o polovinu méně

15.1. – Americký výrobce letecké techniky Boeing loni dodal pouze 380 letadel, o 53 procent méně než v roce 2018. Nejnižší počet dodávek za posledních 11 let zapříčinily problémy s řadou 737 MAX, jejíž výrobu společnost od ledna zastavila. Po dvou tragických haváriích s 346 oběťmi na životech nesmějí tato letadla od loňského jara do vzduchu. Firmu Boeing tak po osmi letech předstihl její evropský konkurent Airbus.

​​Největší evropskou aerolinkou je opět Ryanair, překonal Lufthansu

14.1. – Irská nízkonákladová aerolinka Ryanair loni opět po čase překonala německou Lufthansu a stala se evropskou leteckou jedničkou, pokud jde o počet pasažérů. Přepravila jich spolu se svými dceřinými společnostmi 152,4 milionu – Lufthansa a její dcery jen 145,2 milionu. Informovala o tom agentura DPA, která připomněla, že stejný kousek se Ryanairu povedl už v roce 2016.

​​Odvolaný šéf Boeingu Dennis Muilenburg odejde s více než 60 miliony USD

13.1. – Odvolaný šéf firmy Boeing Dennis Muilenburg, který přišel o funkci kvůli svému přístupu ke krizi kolem strojů 737 MAX, si odnese přes 60 milionů USD (1,4 miliardy Kč) formou výsluh a firemních akcií.

spinner