Letecká doprava

ÚOHS posuzuje prodej Aera Vodochody maďarské skupině Aero

24. 9. - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat prodejem společnosti Aero Vodochody maďarské skupině Aero, jejímž členem je skupina Omnipol a maďarský podnikatel András Tombor. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Skupina Penta Investments, která Aero Vodochody vlastnila dosud, oznámila jeho prodej letos v červnu.

IATA vyzývá k testování všech cestujících u mezinárodních letů

23.9. - Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) vyzvalo, aby všichni cestující před mezinárodními lety procházeli testováním na covid-19. IATA chce tímto způsobem nahradit karanténu a další restrikce, jež podle leteckého průmyslu prohlubují pokles poptávky. Uvedla to agentura Reuters.

Ukrajinské aerolinky v říjnu obnoví lety z Prahy do Kyjeva

22.9. – Letecká společnost Ukraine International Airlines (UIA) (UIA) obnoví od 2. října lety z Prahy do Kyjeva. Do ukrajinského hlavního města chce dopravce létat třikrát týdně. Informovalo o tom Letiště Praha. Na Ukrajinu v současnosti létají z Česka také České aerolinie.

​Rusko obnoví pozastavené lety do Běloruska a dalších zemí

20.9. – Rusko od příštího týdne obnoví lety do Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu, které byly pozastaveny kvůli pandemii covidu-19. Od 27. září se z Ruska bude létat i do Jižní Koreje, informovala s odvoláním na koronavirový krizový štáb agentura Interfax.


​Společnost Emirates slaví deset let na českém trhu

19.9. – Letecká společnost Emi­rates slaví své desáté výročí působení v České republice. To aerolinka odstartovala přímým letem do Dubaje v roce 2010, dnes linku obsluhuje letounem Boeing 777–300ER třikrát týdně a nabízí svým zákazníkům cestovatelské zážitky z více než 80 destinací napříč 6 kontinenty. Během poslední dekády Emirates operovala přes 3 800 letů mezi Prahou a Dubají, přepravila přes 2,4 milionu pasažérů mezi Prahou a Dubají i do dalších destinací.

Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety, o 20 procent

19.9. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ry­anair se kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem chystá rušit další lety. Firma uvedla, že přepravní kapacitu na říjen omezí o dalších 20 procent. Omezení kapacit by se mohlo přitom dotknout i celé zimní letové sezony, pokud vlády Evropské unie cestovní omezení nezmírní. Ryanair létá i na česká letiště.

​Aero Vodochody: Letoun L-39NG získal typový certifikát

18.9. – Letoun L-39NG, který vyrábí Aero Vodochody, získal typový certifikát. Na základě pozitivních výsledků pozemních a letových certifikačních zkoušek jej vydal Odbor dohledu nad vojenským letectvím Ministerstva obrany ČR.

Bílý dům naléhá na Kongres, aby přijal pomoc pro aerolinky

18.9. – Personální šéf Bílého domu Mark Meadows se sešel s šéfy největších amerických aerolinek a naléhal na zákonodárce, aby schválili záchranný balík v objemu 1,5 bilionu dolarů (téměř 34 bilionů Kč). Pomoc navrhla skupina kongresmanů z obou hlavních politických stran a podporuje ji i prezident Donald Trump. Aerolinky tvrdě zasáhly restrikce spojené s pandemií covidu-19 a v příštích dvou týdnech se proto připravují propustit tisíců zaměstnanců. Informovala o tom agentura Reuters.

​Zakotvení minimální rozteče sedadel v letadlech vláda odmítla

15.9. – Zákonné zakotvení minimální vzdálenosti mezi řadami sedadel v letadlech u delších letů, jak je navrhla skupina poslanců, vláda ANO a ČSSD na včerejším zasedání odmítla. Povinnost by podle podkladů znamenala konkurenční nevýhodu pro letecké dopravce s provozem z České republiky nebo ty, kteří jsou registrovaní v Česku. Vláda tak dala k novele zákona o ochraně veřejného zdraví záporné stanovisko.

Z Mošnova bude létat další pravidelná nákladní linka do Německa

14.9 – Z Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku létá od pondělí 14. září pravidelná nákladní linka do Kolína nad Rýnem. Linku provozuje společnost UPS a bude létat pětkrát týdně. Oznámila to mluvčí letiště Kateřina Pustějovská. Z Mošnova létají nákladní linky například do čínského Urumči nebo do Lipska.

spinner