Letecká doprava

Aktuality ze světa 41-42/2018 Premium

Aktuality ze světa 41-42/2018

26.10. – LETECKÁ DOPRAVA – Letiště Sarajevo se připravuje na příští katastrofu. Skupina Deutsche Post DHL Group a Program OSN pro rozvoj (UNDP) spolupracují společně s mezinárodním letištěm Sarajevo a s vládou Bosny a Hercegoviny na zkušební realizaci programu „Příprava letišť na katastrofu“ (GARD). Čtyřdenní workshop zhodnotil současnou úroveň připravenosti letiště a připravuje akční plán k zajištění budoucí odolnosti. V roce 2014 země zažila největší povodně za posledních 120 let, jež zasáhly milion osob, zničily infrastrukturu, obchodní zařízení, farmy a úrodu. Je tedy patrný vliv klimatických změn na zranitelnost země povodněmi, zemětřesením, sesuvy půdy, vlnami veder a požáry; vláda přitom očekává, že letiště Sarajevo má sehrát v takových případech klíčovou roli v zajišťování nouzového zásobování. Ředitel letiště Armion Kajmakovič řekl: „ Dodatkem k posílení letištních zařízení a zlepšení zkušeností zaměstnanců by po workshopu měly následovat další činnosti včetně akčního plánu, který budeme používat tak, abychom byli připraveni na všechna možná ohrožení.“ Sarajevo International Airport je strategicky důležité letiště v případě přírodních katastrof. V tomto regionu prošli školením GARD již pracovníci letišť v Kazachstánu a v Arménii a jsou dobře připraveni na mimořádnosti v leteckém provozu.

IATA: počet cestujících v letadlech se do roku 2037 zdvojnásobí

25.10. – Počet cestujících v letecké přepravě by se mohl v příštích 20 letech zdvojnásobit a v roce 2037 dosáhne 8,2 miliardy. K růstu přispěje hlavně vysoká poptávka v Asii. Rizikem růstu jsou současné ochranářské snahy. Vyplývá to ze včerejší prognózy Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Travel Service změní obchodní název na Smartwings

25.10. – Představenstvo společnosti Travel Service, která vlastní 97,7 procenta akcií ČSA v minulých dnech schválilo vznik koncernu Smartwings Group, jehož součástí jsou vedle Travel Service mimo jiné také České aerolinie a další dceřiné firmy. Řídícím článkem v koncernu bude společnost Smartwings. V letecké přepravě bude koncern využívat dvou obchodních značek Smartwings a ČSA.

Air France uzavřely mzdovou dohodu s odbory, končí pracovní spor

22.10. – Francouzské aerolinky Air France podepsaly novou mzdovou dohodu s odbory. V pátek to oznámila mateřská společnost Air France-KLM. Končí tak dlouhotrvající a nákladný spor mezi vedením a odbory, který v letošním roce způsobil řadu stávek a rušení letů.

Šéf ČSA Jozef Sinčák končí ve funkci

22.10. – Po pěti letech ve vedení Českých aerolinií končí ve funkci předseda představenstva Jozef Sinčák. Uvedl to dnes server Zdopravy.cz. Jozefu Sinčákovi zítra končí pětileté funkční období člena představenstva. Po vzájemné dohodě s novým většinovým vlastníkem ČSA, firmou Travel Service, mu nebude prodlouženo, řekl serveru mluvčí ČSA Daniel Šabík. Nové členy do představenstva doplní podle mluvčího v nejbližší době valná hromada firmy.

Britské letiště Gatwick chce mít druhou ranvej

19.10. – Letiště Gatwick, druhé nejrušnější v Británii, chce mít druhou ranvej. Zveřejnilo již návrhy na přesunutí vedlejší přistávací dráhy tak, aby ji zhruba od roku 2025 mohlo používat pro kratší lety. Aby letiště vyhovělo mezinárodním bezpečnostním předpisům, dráha musí být přesunuta o 12 metrů. Náklady se odhadují na 500 milionů GBP (14,7 miliardy Kč), napsal včera list Financial Times.

Letiště Praha odbavilo během léta o 9 % cestujících více než loni

18.10. – Další nárůst v počtu odbavených cestujících zaznamenalo Letiště Václava Havla Praha. Během tradičně nejvytíženějších letních měsíců, tedy od července do září letošního roku odbavilo celkem 5 484 272 cestujících, což představuje meziroční nárůst o 9,3 procenta. V těchto měsících nabízelo letiště spojení do celkem 163 destinací operovaných 68 dopravci. Nejvíce cestujících odbavilo Letiště Václava Havla Praha v červenci, který se stal zároveň nejvytíženějším měsícem v historii letiště.

Aktuality ze světa 40/2018 Premium

Aktuality ze světa 40/2018

16.10. – BALÍKOVÉ SLUŽBY – GLS v Rakousku zvyšuje ceny balíků. Poskytovatel balíkových služeb GLS Austria zvyšuje především kvůli rostoucím nákladům v doručování ceny v průměru o pět procent. „Všude v Evropě registrujeme masivní růst vlastních nákladů, vyvolávaných kromě jiného výrazným nedostatkem doručovacího personálu,“ řekl manažer GLS Klaus Schädle a dodal: „Narůstající regulace v pracovně právní oblasti omezuje pružnost při nasazování personálu a je tak dalším elementem zvyšování nákladů.“ V důsledku nárůstu elektronického obchodu a tím se drasticky zvyšujícím počtu přeprav balíků v posledních letech byly nezbytné investice do novostaveb a do rozšiřování. Nárůst přeprav vedou dokonce k nedostatku doručovatelů. Tyto dodatkové náklady musí nyní poskytovatel balíkových služeb přenášet na zákazníky. Již dříve oznámila společnost DHL, že ceny balíků pro zákazníky s individuálně dohodnutými podmínkami se budou od příštího roku zvyšovat více než v předchozích letech. Podnik to rovněž zdůvodňuje značně zvýšenými dopravními a osobními náklady.

Stát by mohl nově vlastnit v Alitalii podíl 15 procent

15.10. – Itálie by mohla vlastnit v letecké společnosti Alitalia po její nejnovější záchraně podíl 15 procent. Základní jmění firmy by mělo činit až dvě miliardy EUR (51,6 miliardy Kč). Uvedl to vicepremiér a ministr ekonomického rozvoje, práce a sociální politiky Luigi Di Maio.

Air Arabia začne od dubna létat z Prahy do Casablanky

8.10. – Letecká společnost Air Arabia začne od dubna příštího roku létat mezi Prahou a marockou Casablankou. Létat bude dvakrát týdně, vždy v pondělí a ve čtvrtek. Na konci minulého týdne to oznámilo Letiště Praha. Podle odhadů by spojení mohlo využít téměř 14 000 cestujících v jednom směru ročně.

spinner