Letecká doprava

​Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - únor 2019

SPEDICE

Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA

JARNÍ SVĚTOVÉ ZASEDÁNÍ FIATA BUDE 28. A 29. BŘEZNA 2019 V CURYCHU

Zasedání bude zaměřeno především na sektorovou politiku a nelze je srovnávat se světovým kongresem či regionálními konferencemi. V první den je na programu jednání o situaci v regionech – v Africe a na Středním východě, v Americe, Asii a Pacifiku a v Evropě. Zasednou rovněž pracovní skupiny pro právní záležitosti, bezpečnost, odbornou výchovu a multimodální dopravu.

​Do Brna včera přiletělo první letadlo na lince z Berlína

3.4. – Do Brna včera poprvé přiletělo z Berlína letadlo společnosti Ryanair. Začal tak provoz nové komerční linky, která je třetí pravidelnou na brněnském letišti, odkud se létá ještě do Londýna a do italského Bergama. Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek na tiskové konferenci uvedl, že intenzivně jedná s Letištěm Brno a leteckými společnostmi, aby se podařilo obnovit linku do Mnichova a také zprovoznit ještě letos další linky. Podle něj by Brnu slušelo deset linek, aby byla zajištěna návaznost na lety do dalších koutů světa.

​Air Arabia zavádí přímou leteckou linku mezi Prahou a Casablankou Premium

​Air Arabia zavádí přímou leteckou linku mezi Prahou a Casablankou

3.4. – Letecká společnost Air Arabia, jedna z největších nízkonákladových společností, zahájila v pondělí večer provoz nové letecké linky mezi Prahou a marockou Casablankou.

Po katastrofě v Mosambiku přišla pomoc vzduchem i po moři

3.4. – Cyklon Idai zdevastoval v polovině března mosambické přístavní město Beira. Podle místních úřadů a záchranných organizací bylo zničeno 90 procent města s 500 000 obyvateli a jeho okolí. Mezi roky 1987 a 2006 přitom přírodní katastrofy ovlivnily životy 19,2 milionu obyvatel Mosambiku, jedné z nejchudších zemí světa, nejvíce vystavené přírodním neštěstím a účinkům změn klimatu.

Aktuality ze světa 13/2019 Premium

Aktuality ze světa 13/2019

29.3. – LETECKÁ DOPRAVA – Letecká společnost Rossiya Airlines navýší během letního letového řádu počet spojení na lince mezi Prahou a ruským Petrohradem. V období od 24. května do 29. září přidá k dosavadnímu dennímu spojení další tři lety týdně, které budou operovány ve středu, v pátek a v neděli ve večerních hodinách. Dopravce bude na lince i na nových letech nasazovat Airbus A319 v konfiguraci pro 128 cestujících. Podle odhadů letiště by tři nové frekvence mohlo využít přibližně 9 tisíc cestujících v obou směrech během uvedeného období provozu.

​Lufthansa plánuje koupi letadel, zvažuje airbusy i boeingy

27.3. – Německé aerolinky Lufthansa hodlají koupit do své flotily trojciferný počet strojů. Zvažují jak letouny 737 MAX společnosti Boeing, tak A320neo od Airbusu.

​Čína koupí od Airbusu 300 letadel za 30 miliard EUR

26.3. – Evropský výrobce letadel Airbus podepsal s čínskou společností China Aviation Supplies Holding Company dohodu o dodávce 290 letadel A320 a deseti strojů A350. Hodnota dohody dosahuje 30 miliard EUR (773 miliard Kč) S odvoláním na zdroje z Elysejského paláce to uvedla agentura Reuters. Dohoda je součástí sady obchodních jednání během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Evropě.

​V létě se bude z Prahy létat do 162 míst, nově i do Newarku

26.3. – Pražské letiště nabídne v létě přímé spojení do 162 destinací v 54 zemích světa. Do letního letového řádu tak přibude 14 nových míst, například Newark v USA. Zvýší se také počet dopravců. Včera o tom informovalo Letiště Praha. Letní letový řád začne platit od 31. března.

Aktuality ze světa 12/2019 Premium

Aktuality ze světa 12/2019

25.3. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Ratifikace protokolu e-CMR Běloruskem. Bělorusko je nyní oficiálně 19. zemí, která ratifikovala protokol e-CMR OSN následně po Finsku, které protokol podepsalo v lednu. Ratifikace protokolu e-CMR dovoluje dopravnímu oboru přepravovat bezpapírově a podporuje bezpapírové hraniční operace při užití digitálního přemístění. V mezidobí Španělsko schválilo legislativu dovolující digitální nákladní listy z certifikované platformy pro domácí silniční dopravu. Dále Rumunsko podepsalo v lednu dekret schvalující právo pro dodatkový protokol e-CMR. E-Protokol CMR vstoupil v platnost 5. června 2011. Země, jež protokol ratifikovaly jsou Bělorusko, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irán, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Nizozemsko, Moldavsko, Ruská federace, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko a Turecko.

​Eurokomisařka: Letecké společnosti sázejí na odklad brexitu

22.3. – Přední letecké společnosti včetně IAG, vlastníka British Airways, a Iberie, dosud nepředložily plány, jak hodlají splňovat vlastnická pravidla Evropské unie v případě, že Británie opustí unii bez dohody. V rozhovoru s listem Financial Times to uvedla eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová. Tyto podniky podle ní sázejí na to, že k brexitu nedojde v původním termínu, a tedy za několik dní.

spinner