Letecká doprava

Evropské aerolinky začínají obnovovat přímé linky do Prahy

20.5. – Evropské aerolinky začínají postupně obnovovat své linky do Prahy. Od června začne do Paříže létat společnost Air France, která bude během měsíce postupně navyšovat počet spojů. Lety z Frankfurtu nad Mohanem obnoví také Lufthansa, od července pak chce začít létat z Helsinek také Finnair. Vyplývá to z informací dopravců a Letiště Praha.

Smartwings nemá zájem o prodej firmy státu, uvedla společnost

18.5. – Letecká skupina Smartwings nemá zájem o majetkový vstup státu do společnosti. Uvedla to v pondělí v prohlášení. Žádá stát o úvěr, nebo garanci za úvěr u komerční banky. Podle firmy je totiž v současné krizi problém získat nové půjčky na bankovním trhu. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček v neděli uvedl, že by stát mohl koupit až 100procentní podíl. Do konce června by to měla projednat vláda. Karel Havlíček v pondělí řekl, že kapitálový vstup státu je až poslední variantou, poskytnutí pomoci prostřednictvím záruky či úvěru by mělo mít přednost.

​Pomoc leteckým společnostem schválila Francie, Německo či Norsko

18.5. – Letecké společnosti po celém světě se nyní potýkají se značnými problémy, protože koronavirová krize vedla k prudkému poklesu zájmu o osobní leteckou přepravu. Mnoho aerolinek ve snaze vyhnout se bankrotu zažádalo o státní pomoc. ČTK zveřejnila výběr evropských států, které schválily pomoc leteckým společnostem či o pomoci aerolinkám uvažují:


ČSA dnes obnovují provoz prvních tří linek

18.5. – České aerolinie (ČSA) dnes po více než dvou měsících obnovují svůj pravidelný provoz, jejich letadla odlétají do Paříže, Frankfurtu nad Mohanem a Amsterdamu. Jde o první tři obnovené linky, další budou následovat v příštích dnech. Společnost v polovině března kvůli koronavirové krizi zastavila všechny pravidelné lety z a do Česka.


Opozice nesouhlasí se vstupem do Smartwings, ČSSD chce informace

17.5. – Neexistuje důvod, proč by se měl stát u letecké společnosti Smar­twings  angažovat víc než u jiných firem. Na twitteru to  uvedl šéf poslanců opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Zdůvodnění, že stát by měl do Smartwings vstoupit, protože jde o strategický podnik, je podle statutárního místopředsedy vládní ČSSD Romana Onderky PR zkratkou. Řekl to České televizi (ČT). Očekává, že hnutí ANO návrh zdůvodní na koaličním jednání.

Část bratislavského letiště slouží jako parkoviště letadel

16.5. – Část bratislavského mezinárodního letiště se po utlumení letecké dopravy kvůli pandemii nemoci covid-19 proměnila v parkoviště zahraničních letadel. Letiště tímto způsobem částečně kompenzuje ztráty po přerušení běžné letecké dopravy. Novinářům to řekli šéf letiště M. R. Štefánika Jozef Pojedinec a slovenský ministr dopravy Andrej Doležal.

Lufthansa plánuje koncem června 1800 zpátečních letů týdně

15.5. - Lufthansa plánuje koncem června 1800 zpátečních letů týdně do více než 130 destinací. Pod německou leteckou společnost spadají i rakouské Au­strian Airlines a švýcarské Swiss International Air Lines. Většina rozsáhlé firemní letky musela dosud kvůli koronavirové krizi zůstávat na zemi.

Airbus by mohl zrušit více než 10 000 pracovních míst

14.5. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus by mohl zrušit více než 10 000 pracovních míst. Informoval o tom britský list The Daily Telegraph na svých internetových stránkách. Airbus se nyní potýká s poklesem poptávky v důsledku koronavirové krize, která těžce zasáhla leteckou přepravu.

Ryanair chce v červenci obnovit 40 procent svého letového řádu

13.5.- Irská letecká společnost Ry­anair chce v červenci obnovit bezmála 1000 letů denně, což by znamenalo asi 40 procent jejího běžného letového řádu. Největší nízkonákladové aerolinky v Evropě plánují měřit pasažérům teplotu a vyžadovat nošení roušek. Cestujícím nebude povoleno vytvářet frontu na toalety, kam se dostanou pouze na požádání, oznámila firma. Její plán ovšem závisí na tom, jak se budou v Evropě uvolňovat cestovní omezení.

Evropská komise chce, aby aerolinky zrušené lety nahrazovaly ročními vouchery

12.5. – Evropská komise se chystá navrhnout leteckým společnostem, aby poskytovaly svým klientům za zrušené lety nejméně rok platné vouchery za stejných podmínek. Státy se zase Brusel chystá vyzvat, aby se za tyto poukazy zaručily a motivovaly tím cestující k jejich využívání. Vyplývá to z dokumentu EK, o němž dnes informovala agentura Reuters. Návrh je součástí balíčku doporučení k letní turistické sezoně, který se komise chystá představit ve středu.

spinner