Letecká doprava

Firmě Honeywell Aerospace Olomouc loni vzrostly tržby i zisk

6.8. – Společnosti Honeywell Aerospace Olomouc, která v Hlubočkách u Olomouce vyrábí a opravuje letecké motory, loni vzrostly tržby o 4,2 procenta na 3,48 miliardy Kč z 3,339 miliardy Kč v roce předchozím. Firma zároveň zvýšila i čistý zisk, a to z 253 milionů Kč v roce 2016 na 323,33 milionu Kč. Informace pochází z výroční zprávy Honeywell Aerospace Olomouc.

Emirates provozuje letouny A380 již deset let

6.8. – Emirates oslavuje deset let provozování letadel A380. Od prvního letu z Dubaje do New Yorku, který se uskutečnil 1. srpna 2008, přepravila flotila Emirates A380 více než 105 milionů cestujících. Za deset let nalétala tato letadla Emirates více než 1,5 miliardy kilometrů, což je ekvivalentem 39 000 cest okolo světa.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – červenec 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

KAŽDOROČNÍ KONFERENCE O LOGISTICKÉM VÝZKUMU

Již 23. konference proběhne ve dnech 5. až 7. září v britském Plymouthu v Institutu logistiky a dopravy tamní Plymouth University. Regionalizace a vývoj v managementu dat přetvářejí globální logistické systémy; logistika a manažeři dodavatelských řetězců se vypořádávají s nebývalými výzvami. Téma Konference 2018 se zaměří na to, jak mohou výzkumníci asistovat manažerům ve formování logistických aktivit a politiky na podporu integrovaných udržitelných operací.

Zisk Lufthansy mírně překonal očekávání, pomohly dražší letenky

1.8. – Letecké společnosti Lufthansa ve druhém čtvrtletí klesl zisk před úroky a zdaněním (EBIT) o tři procenta na 982 milionů € (25 miliard Kč). Mírně ale překonal odhady analytiků, kteří jej odhadovali na 942 milionů €. Německý přepravce podle svého včerejšího sdělení těžil především z vyšších cen letenek.

Fúze Aeroholdingu a Letiště by měla být dokončena až na podzim

31.7. – Plánována fúze Českého Aeroholdingu a Letiště Praha, které se stane nástupnickou společností, se oddaluje. Dokončena by měla být až na podzim. Ministerstvo financí plánuje, že zápis do obchodního rejstříku by se měl uskutečnit 1. října, termín se však může ještě posunout. Uvedl to mluvčí ministerstva Filip Běhal. Ministerstvo přitom původně počítalo se zápisem 1. srpna.

Zájem o nízkonákladové létání v pololetí dvojnásobně vzrostl

30.7. – Zájem o nízkonákladové létání v Česku neustále roste. Dopravci během letošního prvního pololetí prodali 6774 letenek na tyto spoje, což je meziročně více než dvojnásobně více. Uvedl to marketingový manažer Letuška.cz Jan Marek. Levné letenky a nízkonákladové aerolinky jsou v současnosti trendem nízkonákladového cestování.

Linka z Prahy do Larnaky bude létat i v zimní sezoně

30.7. – Linka společnosti Cyprus Airways mezi Prahou a kyperskou Larnakou bude fungovat i během zimní sezony. Dopravce zahájil provoz v červnu letošního roku, s pravidelnými lety v pondělí a v pátek. V zimě bude letecká společnost lety nabízet ve stejné dny, ale v jiné časy. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

Aktuality ze světa 30/2018 Premium

Aktuality ze světa 30/2018

27.7. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Podle Baltské a mezinárodní námořní rady (BIMCO) se sídlem v Dánsku je rok 2018 „absolutely horrible“ pro tankery surové ropy pokud jde o nákladní sazby a využití flotily. Tržby nebyly dosud tak špatné od počátku jejich pravidelného sledování. Tržby obřích lodí (VLCC) činily v první polovině letošního roku v průměru pouze 6001 USD za den, tankery parametrů Suezmax pak 10 908 USD za den, Aframax 9914 USD. Sektor potřebuje výrazné zlepšení základní tržní rovnováhy ke zlepšení nákladních sazeb, aby dosáhl do ziskové oblasti. Tento tankerový sektor se těšil velmi silnému roku 2015, kdy platily nejvyšší sazby pro tankery surové ropy po sedmi letech; rok 2016 byl už krokem dolů. V roce 2017 jejich flotila rostla rychleji než poptávka a do sektoru se po třech ziskových letech vrátila ztrátovost. Hlavní lodní analytik BIMCO Peter Sand uvedl, že rok 2017 je „absolutně děsný“ s rekordně nízkými výsledky. Zbožový trh sektoru byl několikrát postižen velmi chabou poptávkou. Čím dříve přijde zlepšení tím lépe, ale chce to prý trpělivost.

Letiště v Pardubicích odbavilo letošního stotisícího cestujícího

26.7. – Pardubické letiště dnes odbavilo letošního stotisícího cestujícího. Překonalo již počty pasažérů za loňský rok, kdy terminálem prošlo 88 tisíc lidí. Oznámila to ředitelka East Bohemian Airport (EBA) Hana Šmejkalová. Letiště se od roku 2014 potýkalo s razantním úbytkem přepravených cestujících.

Před 85 lety začala stavba letiště v Praze-Ruzyni

24.7. – Náhrada kapacitně nevyhovujícího vzdušného přístavu ve Kbelích u Prahy se začala stavět 24. července 1933 nedaleko Ruzyně, na druhém okraji hlavního města tehdejšího Československa. Vláda rozhodla o vykoupení pozemků v rovinaté oblasti západně od Prahy již o čtyři roky dříve, v roce 1931 pak vypsala veřejnou soutěž na řešení letiště. Nakonec ale porota celkového vítěze nevybrala a realizovány byly jednotlivé objekty z různých návrhů.

spinner