DN č. 19 - IAA Hannover 2018, Automobilová technika, InnoTrans Berlín, vychází 13.9., uzávěrka již 23.8.! 

Letecká doprava

WTO: EU nadále poskytuje Airbusu nezákonné subvence

16.5. – Evropská unie stále poskytuje nezákonné subvence evropskému výrobci letecké techniky Airbus. Včera o tom rozhodl odvolací orgán Světové obchodní organizace (WTO). Rozhodnutí WTO je součástí vleklého sporu mezi EU a Spojenými státy ohledně subvencování výroby letadel. Podle Washingtonu otevírá cestu k uvalení sankcí na evropské výrobky.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – duben 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

24. MEZINÁRODNÍ LOGISTICKÝ KONGRES EUROLOG 2018 V MAROKU

Kongres se uskuteční v konferenčním centru Palmeraie v Marrákeši ve dnech 9. až 11. května. Na akci s očekávanými 400 účastníky uvedou obchodní lídři z Evropy, Maroka a dalších zemí, jakož i výzkumníci trendy a strategie v evropském a globálním logistickém sektoru. Proběhne rovněž série workshopů zaměřených na současná témata logistických řetězců. Bude také udělená Marock logistická cena (MLA) a dojde na ocenění logistického projektu roku. Eurolog je příležitostí pro účastníky rozšířit odborné sítě a setkat se s národními a mezinárodními operátory. V rámci kongresu bude zasedat jeho vědecký výbor.

Aktuality ze světa 19/2018 Premium

Aktuality ze světa 19/2018

15.5. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Švýcarský Hupac převzal soukromou dráhu ERS Railways. A to včetně 47procentní účasti na drážním podniku Boxxpress, sídlícím v Hamburku. Oznámili to zástupci švýcarského operátora kombinované dopravy Hupac. Nabídka ERS z německých přístavů doplňuje sít firmy Hupac, zaměřenou na Antverpy a Rotterdam. ERS podle informací zůstává „plně nezávislým podnikem“. Kooperace s britskou nákladní dráhou Freightliner s kontinentální dopravou „má pokračovat a dále se rozvíjet“. ERS byla založena v roce 1994 a od roku 2015 je dceřinou společností americké železnice Genesee & Woming Inc. Podnik spojuje velké německé přístavy s německým vnitrozemím, zejména přes Boxxpress. Navíc ERS provozuje spojení uceleným vlakem mezi Lübeckem a Ludwigshafenem. Loni jeho tržba činila 50 milionů € a dopravil po kolejích přes 200 000 kontejnerů.

Polští zákonodárci schválili stavbu nového letiště

14.5. – Dolní komora polského parlamentu v pátek schválila zákon, který umožní výstavbu jednoho z největších letišť v Evropě. Nacházet se má zhruba 40 kilometrů západně od Varšavy, blízko dálnice do Berlína a postaveno má být do konce roku 2027. Agentura AP uvedla, že nové letiště by mohlo být pro Čínu vstupní bránou na evropský kontinent. Zákon musí ještě schválit Senát a prezident.

Kvůli GDPR museli někteří dopravci upravovat věrnostní programy

14.5. – Kvůli zavedení evropského nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které vstoupí v platnost letos 25. května, museli někteří dopravci upravit své věrnostní programy pro cestující. Dopravci museli také pozměnit interní systémy a databáze. Cestujících by se podle dopravců měly změny dotknout minimálně.

ŘLP vyškolí řídící letového provozu z Malty Premium

ŘLP vyškolí řídící letového provozu z Malty

11.5. – Státní podnik Řízení letového provozu ČR zahájilo další úspěšný projekt výcviku řídících letového provozu pro zahraničního klienta. Vedení podniku podepsalo rámcovou smlouvu s poskytovatelem letových provozních služeb na Maltě (Malta Air Traffic Services – MATS). V rámci projektu za více než 12 milionů Kč vyškolí české výcvikové středisko CANI (Czech Air Navigation Institute) v následujících třech letech dohromady 70 řídících letového provozu podle požadavků MATS.

Stávky přijdou Air France-KLM odhadem na 400 milionů €

10.5. – Letecká společnost Air France-KLM nově odhadla, že série stávek za vyšší platy, s níž se od února potýká její francouzská součást Air France, ji bude stát zhruba 400 milionů € (10,2 miliardy Kč). Včera to uvedla to mluvčí společnosti. Předchozí odhad činil 300 milionů € (7,7 miliardy Kč), doplnila agentura Reuters.

Aktuality ze světa 18/2018 Premium

Aktuality ze světa 18/2018

10.5. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Tyrolsko s dalším blokovým odbavováním kamionů. Oznámila je tamní zemská vláda. První květnový čtvrtek od 5.00 hodin bylo možné odbavovat na rakousko-německé hranici maximálně 300 vozidel za hodinu směrem na Kufstein. Důvodem byl zákaz jízd nákladních vozidel s ohledem na italský svátek „Aniversariodella Liberazione“ (Den osvobození). Tyrolsko letos ještě plánuje dva tucty blokových odbavení. Země tak chce především reagovat na zákazy jízd o svátcích a rozmělnit dopravu na velmi používané brennerské trase. Důsledky opatření bývaly dosud dlouhé fronty vozidel na bavorské straně. Německé státní orgány proto protestují. Na vrcholovém jednání o Brenneru v únoru v Mnichově se ministři dopravy Německa, Rakouska a Itálie dohodli na silnějším převádění dopravy na železnici. Konkrétní opatření mají být přijata na druhém vrcholovém jednání 12. června v Bolzánu. Podle tyrolských údajů projelo loni sčítacím místem v Schönbergu 2,25 milionu nákladních vozidel, což je o 8 % více než v roce předchozím.

Komentář: Co přinesl březen 2018 v dopravě

Většina dopravních oborů prokázala za minulý rok dobré výsledky – především díky celkové dobré hospodářské situaci. Ale rozhodně to neopravňuje ke spánku na vavřínech. Ukazuje se, že řada oborů se hned od počátku roku 2018 zabývá svým dalším vývojem a řešením problémů. Některých aspektů si všimneme podrobněji. Nejdále se zdá být v tomto konání letecká doprava, a to hned na několika místech ve světě.

WIZZ Air staví v Budapešti nové výcvikové středisko Premium

WIZZ Air staví v Budapešti nové výcvikové středisko

2.5. – Ještě do konce letošního roku má v plánu společnost Wizz Air otevřít nové školicí středisko. Součástí tréninkového centra bude jeden pevný základový simulátor, stejně jako zcela nový trenažér pro nouzové evakuace v kabině a zařízení pro skutečné požární cvičení. Vedení firmy o tom informovalo v tiskové zprávě.

spinner