Letecká doprava

Pražské letiště zdraží služby, ceny letenek se zvýší asi o 80 Kč

Praha 2. října (ČTK) – Ceny letenek na pražském letišti se zřejmě v příštím roce mírně zvýší, letiště totiž zvýší infrastrukturní poplatky. Důvodem zdražení služeb jsou investice letiště do infrastruktury a také současná koronavirová krize. Cena jedné letenky tak může v příštím roce stoupnout zhruba o 80 Kč, řekl mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Nové berlínské letiště má povolení k provozu, může tedy otevřít

2.10. – Dokončované berlínské letiště Willyho Brandta získalo potřebná povolení k provozu, otevření vzdušného přístavu k 31. říjnu tak již nic nebrání. Oznámili to šéf letiště Engelbert Lütke Daldrup a braniborský ministr dopravy Guido Beermann. Uvedení letiště do provozu bylo původně plánováno na rok 2011, termín byl později několikrát odložen.

​S letadlem 737 MAX se proletěl šéf amerického leteckého úřadu FAA

1.10. – Další milník v cestě za získáním povolení pro obnovu provozu letadel 737 MAX včera překonal americký výrobce letecké techniky Boeing. Se strojem, který po dvou tragických nehodách z let 2018 a 2019 nesmí do vzduchu, se proletěl šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson.

​Aerolinky v USA bez další státní pomoci zruší více než třicet tisíc míst

30.9. – Aerolinky ve Spojených státech bez další státní pomoci v řádu miliard dolarů mohou už v příštích hodinách zrušit více než 30 000 pracovních míst. Zákaz propouštění, kterým vláda podmínila už poskytnutou podporu ve výši 25 miliard USD (580 miliard Kč), vyprší k 1. říjnu. Koronavirová pandemie prudce snížila poptávku po létání, letecké společnosti musejí šetřit, píše zpravodajský server CNBC.

​IATA: Letecká doprava letos kvůli koronaviru klesne o 66 procent

29.9. – Globální osobní letecká doprava se v letošním roce v důsledku pandemie nemoci covid-19 propadne o 66 procent. Předpovědělo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Zhoršilo tak svou předchozí prognózu, která počítala s celoročním poklesem o 63 procent.

​Šéf Letiště Praha: Odhad ztráty 200 milionů Kč je optimistický

28.9. – Odhad letošní ztráty Letiště Praha 200 milionů Kč je příliš optimistický. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti Václav Řehoř. Zhoršení hospodaření souvisí podle něj s poklesem odhadu počtu cestujících, který se měl letos snížit na čtyři miliony. Výsledky se propadly kvůli pandemii covid-19, loni Letiště Praha vydělalo 4,54 miliardy Kč.

Terminál 2 nového berlínského letiště je hotov, kvůli pandemii si počká na otevření

27.9. – Terminál 2 nově budovaného berlínského le­tiště Willyho Brandta je hotov, kvůli pandemii nemoci covid-19 ale bude uveden do provozu nejdříve od jara nadcházejícího roku. Novinářům v Berlíně to řekl šéf letiště Engelbert Lütke Daldrup. Terminál 1 nového vzdušného přístavu, jehož dokončení nabralo několikaleté zpoždění, bude slavnostně otevřen 31. října.

​Emirates SkyCargo podepsala memorandum o spolupráci s International Humanitarian City

26.9. – Nákladní přepravce Emirates SkyCargo a organizace In­ternational Humanitarian City (IHC), největší centrum humanitární pomoci na světě, podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti humanitární logistiky a řešení krizových situací. Memorandum podepsali Nabil Sultan, viceprezident Emirates pro nákladní přepravu, a Giuseppe Saba, generální ředitel International Humanitarian City.

​EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

25.9. – Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku vrátit do služby. Uvedl to podle agentury Reuters šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky.

ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá

25.9. České aerolinie (ČSA) přeruší kvůli současné epidemické situaci s ní spojenými omezeními letecké linky do Košic a Amsterdamu, zatím dočasně. V říjnu dopravce neobnoví ani lety do Bruselu či Varšavy a sníží počet spojů do Kodaně. Kvůli restrikcím společnost znovu eviduje velký propad poptávky cestujících. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí dopravce Vladimíra Dufková. Už dříve ČSA přerušily další čtyři linky.

spinner