Letecká doprava

Studie: Civilní letectví čekají nová bezpečnostní rizika

11.11. – Civilní letectví bude v příštích desetiletích čelit výzvám a bezpečnostním rizikům počínaje nedostatkem pilotů přes nárůst vzdušných turbulencí a kybernetické útoky až po přeplněná letiště. Uvádí to studie průmyslové pojišťovny AGCS a americké Univerzity letectví a kosmonautiky Embry Riddle, z níž cituje agentura DPA.

Aktuality ze světa 44/2019 Premium

Aktuality ze světa 44/2019

8.11. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Bylo spuštěno nové týdenní lodní spojení Samskipu mezi portugalským Lisabonen a britským Tilbury, a to s s napojením na Leixöes a multimodální uzel v Rotterdamu. V Nizozemsku vzniklá skupina nasazuje od 1. listopadu charterovou loď pro 1000 TEU na pětidenní trasu Velká Británie – Portugalsko a další 4 dny na úsek Leixöes-Rotterdam. 

Aviation X Lab sdružující pět společností má být předzvěstí nové éry letectví Premium

Aviation X Lab sdružující pět společností má být předzvěstí nové éry letectví

8.11. – V dubajské Area 2071 byl odhalen Aviation X Lab, letecký inkubátor sdružující pod jednou střechou pět leteckých a technologických gigantů. Partnerství mezi společnostmi Emirates, Airbus, Collins Aerospace, GE Aviation a Thales má za cíl změnit budoucnost cestování a ve spolupráci s Dubai Future Foundation vytvořit novou éru letectví. Partnerem pro digitální inovace se stala telekomunikační společnost du.

Ryanairu ve čtvrtletí stoupl zisk i tržby, snížil ale odhad zisku

4.11. – Ryanairu ve druhém finančním čtvrtletí stoupl čistý zisk o osm procent na 910 milionů EUR (23,2 miliardy Kč) a překonal odhady. Vzrostly i tržby. Irská nízkonákladová letecká společnost ale podle svého dnešního oznámení kvůli problémům s boeingy 737 MAX a nejasnostem kolem brexitu snižuje odhad svého celoročního zisku i počtu přepravených pasažérů.

​Letiště Praha si polepšilo v hodnocení agentury Moody´s, má rating Aa3 se stabilním výhledem Premium

​Letiště Praha si polepšilo v hodnocení agentury Moody´s, má rating Aa3 se stabilním výhledem

1.11. – Renomovaná agentura Moody´s Investors Service zvýšila Letišti Praha rating úvěrové spolehlivosti o jeden stupeň z dosavadního A1 s pozitivním výhledem na Aa3 s výhledem stabilním. Stalo se tak v návaznosti na totožné zvýšení ratingu pro Českou republiku. Letiště Praha tak dlouhodobě dosahuje nejvyššího hodnocení, jaké lze v tuzemsku získat. Mezi klíčové důvody udělení nejvyššího ratingu nadále patří stabilní cash flow, konkurenceschopné letištní poplatky, výborný finanční profil společnosti a její zásadní postavení ve státní infrastruktuře.

Novým členem představenstva Letiště Praha se stal Jiří Černík Premium

Novým členem představenstva Letiště Praha se stal Jiří Černík

31.10. – Novým členem představenstva společnosti Letiště Praha, a. s., je od 15. října 2019 Jiří Černík. Bude zodpovědný za oblast financí, nákupu a informačních technologií. Na letiště přichází z pozice finančního ředitele společnosti Skanska. Jeho zkušenosti z oboru stavebnictví budou klíčové zejména pro plánované investice a financování rozvoje Letiště Václava Havla Praha v následujících letech, ve kterých se plánuje rozšíření Terminálu 2, výstavba nové paralelní dráhy a v delším časovém horizontu také tzv. Airport City v okolí letiště. 

Nákladní i osobní dopravu v Německu čeká v příštích letech růst Premium

Nákladní i osobní dopravu v Německu čeká v příštích letech růst

29.10. – Spolkový úřad pro nákladní dopravu BAG zveřejnil střednědobý výhled vývoje nákladní a osobní dopravy v Německu do roku 2021. Dokument vznikl na základě objednávky Spolkového ministerstva dopravy a digitální infrastruktury za účasti poradenské společnosti Intraplan Consult. Základní tezí je, že nákladní i osobní doprava poroste, a to navzdory očekávanému oslabení hospodářského růstu v Německu i v EU.

TIACA v listopadu vyhlásí vítěze Sustainability Award Premium

TIACA v listopadu vyhlásí vítěze Sustainability Award

29.10. – Mezinárodní sdružení letecké nákladní dopravy TIACA ve spolupráci se sponzorem CHAMP Cargosystem spustila letos v létě přihlašování kandidátů na ocenění Sustainability Award. Do výběru se mohly hlásit zavedené firmy i start-upy s různým zaměřením, zásadní však byly aktivity na poli snižování emisí CO2, omezování produkce odpadu, recyklace, humanitární pomoci, péče o personál a péče o zvířata. 

Czechoslovak Group ovládla provozovatele odbavování na Ruzyni

25.10. – Průmyslový holding Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada získal kontrolu nad firmou Skyport provozující odbavování nákladů na pražském Letišti Václava Havla. Uvedl to včera server E15.cz. Mediální zástupce Czechoslovak Group Andrej Čírtek to podle serveru odmítl komentovat. Skyport kromě odbavování také například zajišťuje catering pro letecké společnosti.

Pražské letiště bude mít v zimě přímé spojení do 121 destinací

25.10. – V neděli vstoupí v platnost zimní letový řád. V jeho rámci bude mít Letiště Václava Havla Praha přímé letecké spojení do celkem 121 destinací ve 46 zemích světa. Je to o šest destinací více než ve stejném období loňského roku. V porovnání s loňskou zimou se na seznamu destinací objeví nově například Lvov, Charkov, Kišiněv, Florencie, Bejrút, Nur-Sultan nebo Keflavík. Celkem získá Praha v rámci zimního letového řádu spojení do 15 nových míst. Nejvíce se bude létat do Londýna, ze zemí potom do Velké Británie.

spinner