Letecká doprava

Boeing potvrdil ukončení výroby ikonického obřího letounu 747, v Praze se poprvé objevil v roce 1972

29.7. – Americký výrobce letadel Boeing ve středu potvrdil, že do dvou let ukončí výrobu svého obřího letounu 747. Ikonický letoun „s hrbem“ býval svého času největším letadlem pro přepravu osob na světě a svůj úplně první let uskutečnil v roce 1969. Komerční lety zahájil o rok později.

Korean Air obnoví leteckou linku z Prahy do Soulu

29.7. – Letecká společnost Korean Air obnoví od 21. srpna linku z Prahy do Soulu. Spoje budou zatím na trase létat jednou týdně. Do Prahy se tak vrátí čtvrtá dálková linka po koronavirové krizi. Informovalo o tom Letiště Praha. Z Prahy se nyní létá také do Dauhá a do Dubaje.

IATA: Zotavení letecké osobní dopravy se protáhne do r. 2024

29.7. – Světová letecká osobní doprava dosáhne úrovně před koronavirovou krizí nejdříve v roce 2024. V aktua­lizovaném výhledu to uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které zotavení leteckého odvětví dříve prognózovalo na rok 2023. Zhoršení výhledu sdružení odůvodnilo nárůstem případů nákazy ve Spojených státech a v rozvojových zemích a slabším výhledem korporátního cestování.


Letiště Brno odbavilo v pololetí 16 procent cestujících proti loňsku

28.7. - Brněnské letiště odbavilo letos v prvním pololetí pouhých 27 925 cestujících, což je 16 procent proti loňsku. Důvodem je omezení leteckého provozu v důsledku covidu-19 od března, které trvá prakticky dosud. Podle vedení Letiště Brno se ztráty počítají v desítkách milionů korun, uvedl v tiskové zprávě pro ČTK mluvčí letiště Jakub Splavec.

​V odběrovém centru na pražském letišti už netestují indikované

27.7. – V odběrovém centru na Letišti Václava Havla nově na covid-19 otestují jen cestující s platnou letenkou a samoplátce. Provozovatel, společnost GHC Genetics, také kvůli enormnímu zájmu a vznikajícím frontám od tohoto týdne zdvojnásobil množství personálu v centru. Na dotaz ČTK to řekl ředitel společnosti Viktor Furman. Odběrové centrum na letišti funguje od konce června. „Nově nepřijímáme žadatele, kteří přicházejí s žádankami od lékaře, aby se omezil styk potenciálně nemocných s cestující veřejností,“ řekl Furman. Dodal, že k opatření laboratoř přistoupila po dohodě s vedením letiště.

​Společnost Emirates jako první na světě poskytne zákazníkům finanční náhradu v případě nákazy virem COVID-19

27.7. – Letecká společnost Emi­rates oznámila, že svým zákazníkům poskytne finanční náhradu, pokud se během cest nakazí virem COVID-19. Náklady pokryjí zdravotní péči až do výše 150 tisíc EUR, v případě nucené karantény cestující obdrží 100 EUR za den po dobu čtrnácti dní.

​Aerolinky Ryanair se kvůli koronaviru propadly do ztráty

27.7. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings se v prvním finančním čtvrtletí, které skončilo 30. června, propadla do ztráty 185 milionů eur (téměř pět miliard Kč) po zisku 243 milionů eur před rokem. Oznámila to dnes firma, která se stejně jako konkurenti potýká s negativními dopady koronavirové krize na leteckou přepravu. Její ztráta však byla nižší, než očekávali analytici. Ti předpokládali, že Ryanair prodělá 232 milionů eur, napsala agentura Reuters.

Prodejci: Zájem o letenky roste až o pětinu, ceny klesají

26. 7  – Prodeje letenek v Česku rostou každým týdnem. Oproti loňskému létu je sice zájem stále zhruba poloviční, ale poptávka roste každým týdnem až o 20 procent. Vývoj po krizi tak podle prodejců naplňuje nejoptimističtější scénáře. Postupně se snižují i ceny letenek. Vyplývá to z informací prodejců pro ČTK.

Dopady pandemie na letecký a kosmický sektor v Česku: Boj o přežití i víra v nové příležitosti

25.7. – Existenční nejistota, pokles poptávky či přesun práce do digitální podoby. To jsou hlavní závěry šetření mezi firmami v leteckém a kosmickém průmyslu, které v květnu a červnu 2020 realizovala agentura CzechIn­vest. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak dopadla pandemie koronaviru na přední zástupce tuzemských firem v tomto odvětví.

Na německých letištích mají pro cestovatele zdarma test na koronavirus

25.7. – Na německých letištích budou moci všichni cestovatelé při návratu z rizikových zemí podstoupit zdarma test na koronavirus. Rozhodli o tom ministři zdravotnictví jednotlivých spolkových zemí, uvedla agentura DPA. V případě, že se lidé nebudou chtít nechat testovat a nebudou se moci prokázat čerstvým negativním testem, jim úřady nařídí povinnou dvoutýdenní karanténu.

spinner