Letecká doprava

​Emirates vrací letoun A380 na oblohu, létat s ním bude do Londýna a Paříže

25.6. – Letecká společnost Emirates oznámila návrat vlajkových letounů A380 do provozu. Letadla budou od 15. července nasazena na linkách směrem Londýn Heathrow a Paříž. Stane se tak poprvé od nuceného uzemnění celé flotily v důsledku pandemie.

​Pražští senátoři nesouhlasí se stavbou nové dráhy v Ruzyni

24.6. – Výstavba paralelní dráhy na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni není podle pražských senátorů v souladu se zásadami udržitelného rozvoje a ochranou klimatu ani zachováním kvality života v Praze a okolí letiště. Pražští senátoři vyzvali vládu, aby upustila od záměru stavby paralelní dráhy a rozšiřování letiště.

​Letiště Praha stanovilo podmínky státní pomoci pro Smartwings

24.6. – Letiště Praha předalo ministerstvu dopravy návrhy podmínek, za kterých by státní pomoc česko-čínské společnosti Smartwings byla výhodná i pro největší české letiště. Informoval o tom server deníku E15. Podle něj by Smartwings například musely uhradit dluhy vůči letišti. Se stanoviskem se ministerstvo seznámilo, zda stát podmínky zohlední, mluvčí resortu František Jemelka neuvedl. K podmínkám se odmítl vyjádřit i dopravce.

Ruský nákladní dopravce Volga-Dnepr Group prosperuje i za koronaviru

23.6. – Přestože koronavirus na komerčním letectví zanechal hluboké šrámy, nákladní letecký dopravce, který patří Alexeji Isajkinovi, je plně vytížen. Společnost Volga-Dnepr Group už letos přepravila více než 3000 chovných prasat z Francie do Číny. Zvířata, která na vzdálenost 10 400 kilometrů přepravuje v dřevěných bednách obří letoun Boeing 747, slouží k obnově čínských chovů. Mají ale také pomoci zmírnit nedostatek na největším trhu s vepřovým na světě, protože místní chovy zdecimoval africký mor prasat. Napsala to agentura Bloomberg.

​Paříž chce zakázat komerční lety na nejkratší vnitrostátní linky

23.6. – Francie se chystá zakázat komerční lety na nejkratší vnitrostátní linky. Chce tak předejít situaci, že nízkonákladové letecké společnosti obsadí linky, které musela opustit Air France, když chtěla získat záchranný balík. Vlajkový letecký dopravce dostane státní pomoc v objemu sedmi miliard EUR (téměř 187 miliard Kč), a to v podobě státních půjček i státem garantovaných úvěrů od bank. Za to musí zeštíhlit vnitrostátní lety o 40 procent.

Provoz na pražském letišti začal po krizi mírně růst

22.6 – Provoz na pražském letišti se začal v květnu po obnovení prvních leteckých linek mírně oživovat, stále však byl hluboko pod úrovní před koronavirovou krizí. Letiště odbavilo 7960 cestujících, což je proti dubnu o téměř 3000 více. Meziročně však jde o pokles 99,5 procenta. Výraznější růst lze očekávat v červnu. Uvedla to mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

Během května, či alespoň jeho části, fungovalo na letišti devět pravidelných linek. Nyní létá z Prahy 20 linek a další budou obnovovány v následujících týdnech.

​Akcionář Lufthansy chce o záchraně jednat s vládou

21.6. – Vlastník 15,5 procenta akcií letecké společnosti Lufthansa chce o balíčku na záchranu firmy jednat s německou vládou. Množí se spekulace, že by Heinz Hermann Thiele společnost postiženou koronavirovou krizí mohl chtít zachránit sám, napsal na svém webu německý hospodářský deník Handelsblatt.

​Majitelé Smartwings by měli dát dvě třetiny částky na pomoc firmě

19.6. – Akcionáři letecké skupiny Smartwings by měli poskytnout zhruba dvě třetiny potřebné částky na záchranu společnosti. Nyní se pohybuje okolo dvou miliard korun. Zbylou třetinu by pak měl zajistit stát formou garance za komerční úvěr. Po včerejším jednání sněmovního podvýboru pro letectví to řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

​Provozovatel letišť Fraport propustí až 18 procent zaměstnanců

19.6. – Německý provozovatel letišť Fraport zruší 3000 až 4000 ze svých více než 22 000 pracovních míst, protože očekává, že letecká přeprava, která kvůli pandemii covidu-19 zkolabovala, v příštích několika letech neoživí. Firma provozuje mimo jiné jedno z nejvytíženějších evropských letišť ve Frankfurtu nad Mohanem.

​Ruský stát a banka VTB prý koupí nové akcie Aeroflotu

19.6. – Rusko chystá pomoc letecké společnosti Aeroflot. Vláda, státem kontrolovaná banka VTB a státní investiční fond RDIF mají koupit podíl v nové emisi akcií aerolinek, postižených opatřeními kvůli pandemii covidu-19. Informovala o tom tento týden agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje. Podle jednoho z nich Aeroflot vydá akcie v hodnotě 80 miliard RUB (27,2 miliardy Kč). Ruské vlajkové aerolinky plán nepotvrdily.

spinner