Letecká doprava

Palubní personál Germanwings nebude pokračovat ve stávce

2.1. - Palubní personál německé letecké společnosti Germanwings už nebude pokračovat ve stávce, rozhodl odborový svaz UFO. Třídenní stávka vedla od pondělí ke zrušení dvou stovek převážně vnitrostátních letů, napsala agentura Reuters. Spoje s Prahou stávka neovlivnila.

Turkish Airlines se dohodly s Boeingem na kompenzacích za 737 MAX

31.12. - Aerolinky Turkish Airlines se dohodly s americkým výrobcem Boeing na kompenzacích za problémy s jeho stroji 737 MAX. Oznámila to dnes turecká letecká společnost, která létá i do Prahy. Výši sumy neuvedla, ale turecký list Hürriyet napsal, že od americké firmy dostane 225 milionů USD (zhruba 5,1 miliardy Kč).

Eurowings zruší kvůli stávce přes 170 letů, do Prahy ale poletí

30.12. – Nízkorozpočtová letecká společnost Eurowings, která spadá pod Lufthansu, ruší přes 170 letů kvůli stávce palubního personálu sesterské společnosti Germanwings. Třídenní protest, k němuž vyzval odborový svaz palubního personálu (UFO) německých aerolinek Lufthansa, začne dnes. Letů do Prahy by se stávka podle webu Eurowings dotknout neměla.

Boeing opouští poradce pro právní otázky kolem kauzy 737 MAX

27.12. - Americkou strojírenskou společnost Boeing opouští další vysoce postavený pracovník, který se zabývá řešením krize kolem letadel 737 MAX. Firma ve čtvrtek uvedla, že její právní poradce Michael Luttig odejde na konci roku do důchodu. Začátkem tohoto týdne musel s okamžitou platností rezignovat generální ředitel podniku Dennis Muilenburg.

​Itálie už na Alitalii další peníze z rozpočtu nedá

23.12. – Itálie už nemá v úmyslu vynakládat žádné další peníze daňových poplatníků na záchranu zadlužené letecké společnosti Alitalia. O víkendu to uvedl italský ministr průmyslu Stefano Patuanelli. Varoval přitom, že pokud se nepodaří najít zájemce o firmu, podnik by mohl do léta skončit. Alitalia v současné době prodělává zhruba dva miliony EUR (téměř 51 milionů Kč) denně.

American Airlines prodlužují provoz linky z Prahy do Filadelfie do ledna 2021 Premium

American Airlines prodlužují provoz linky z Prahy do Filadelfie do ledna 2021

19.12. - Letecká společnost American Airlines prodlouží provoz sezónní linky mezi Letištěm Václava Havla Praha a Philadelphia International Airport o deset týdnů. Linka tak bude v provozu od 8. května 2020 až do 6. ledna 2021. Díky prodloužení provozu ji bude moci využít k cestám mezi oběma městy dalších 30 000 cestujících na palubách více než 70 přidaných letů. Rozšíření provozu na lince je dalším krokem vedle zavedení nové sezónní linky mezi letištěm O’Hare International Airport v Chicagu a Prahou, s plánovaným provozem od 9. května 2020 do 24. října 2020, na kterou American nasadí letadla Boeing 787–8 Dreamliner.

SunExpress bude létat z Prahy do Izmiru Premium

SunExpress bude létat z Prahy do Izmiru

18.12. – Letecká společnost SunExpress, kterou společně provozují letecké společnosti Lufthansa a Turkish Airlines, oznámila spuštění spojení mezi Prahou a tureckým Izmirem. Linka bude cestujícím k dispozici od letní sezóny jednou týdně. Dopravce bude na nové trase létat od 30. května 2020 každou sobotu letadly typu Boeing 737–800NG v konfiguraci pro 189 cestujících. SunExpress již od loňského června provozuje linku z Prahy do Antalye, do které kvůli vyšší poptávce cestujících navýší příští rok frekvenci na tři lety týdně.

Ural Airlines začnou létat z Prahy do Rostova na Donu Premium

Ural Airlines začnou létat z Prahy do Rostova na Donu

18.12. – Ruská letecká společnost Ural Airlines oznámila novou přímou linku mezi Prahou a Rostovem na Donu, která bude v provozu od 21. února 2020. Dopravce na ni bude nasazovat letadla typu Airbus A320 v konfiguraci pro 162 cestujících.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – prosinec 2019 Premium

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – prosinec 2019

17.12. – LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

10. MEZINÁRODNÍ VĚDECKÉ SYMPOSIUM O LOGISTICE

Tématem symposia, které se uskuteční 16. a 17. června příštího roku v Drážďanech, bude „Logistika pro udržitelnou budoucnost – přispění vědy“.

Letiště Praha uvedlo do provozu nové depo autocisteren Premium

Letiště Praha uvedlo do provozu nové depo autocisteren

16.12. – Letiště Praha otevřelo nové depo autocisteren s maximální kapacitou 34 parkovacích míst a nový, přibližně 2,4 km dlouhý podzemní potrubní systém pro dodávky leteckých pohonných hmot, tzv. produktovod. Nový komplex staveb umožňuje efektivnější odbavení letadel a poskytuje komfortní zázemí pro manipulaci s leteckými pohonnými hmotami podle nejnovějších bezpečnostních a provozních standardů velkých mezinárodních letišť. Stavba je předzvěstí budoucího stavebního rozšiřování letiště. Původní depo autocisteren bude odstraněno, aby uvolnilo prostor pro vybudování provozních ploch potřebných pro první etapu rozšíření Terminálu 2, kterou v listopadu schválilo Ministerstvo financí.

spinner