Letecká doprava

​Letoun Jak-40 se v Kunovicích přesunul z letiště do muzea

13.2. – Letecké muzeum v Kunovicích na Uherskohradištsku využilo v sobotu ráno mrazivé počasí k přesunu bývalého vládního letounu Jak-40 ze sousedního letiště do areálu muzea. Díky zmrzlé půdě mohli nadšenci do letadel přesunout stroj po zemi pomocí traktoru na určené místo. Trasu dlouhou asi dva kilometry zvládli za necelou hodinu. „Trošku jsme se toho báli, ale počasí nám přálo, vše šlo hladce,“ řekl ČTK vedoucí muzea Martin Hrabec.

​Cestujících na evropských letištích bylo loni nejméně od roku 1995

12.2. – Počet cestujících na evropských letištích loni kvůli pandemii klesl o 70,4 procenta na 728 milionů. Dostal se tak nejníže od roku 1995, ukázala zpráva, kterou zveřejnilo evropské sdružení letišť ACI Europe. Údaje zahrnují všechny typy komerčních letů do Evropy, z Evropy i v rámci Evropy, tedy pravidelné lety, lety nízkonákladových aerolinek, regionální lety, charterové lety a další.

​Vládní letoun Jak-40 se v Kunovicích přesune z letiště do muzea

11.2. – Bývalý vládní letoun Jak-40 se v Kunovicích na Uherskohradišťsku o víkendu po zemi přesune z letiště do areálu leteckého muzea. Vystaven tam bude už letos, a to vedle dalšího někdejšího vládního letounu Tu-154, takzvaného Naganského expresu, na jehož palubě slavili čeští hokejisté v roce 1998 olympijské zlato. V tiskové zprávě to ČTK sdělil ředitel Leteckého muzea v Kunovicích Martin Hrabec.

​Výrobce letadel Bombardier kvůli poklesu poptávky ve ztrátě, zruší 1600 míst

11.2. – Americký výrobce menších letadel Bombar­dier zruší zhruba 1600 pracovních míst. Ukončí také letos výrobu svých letadel Learjet a zaměří se na ziskovější letadla řad Challenger a Global. Pandemie nemoci covid-19 prudce snížila poptávku po letadlech a firma se v posledním čtvrtletí loňského roku propadla do ztráty.

​Francie zrušila projekt na rozšíření letiště Roissy, vzhledem ke klimatickým změnám je prý zastaralý

11.2. – Francouzská vláda zrušila projekt rozšíření pařížského letiště Roissy-Charles de Gaulle. V době boje proti klimatickým změnám původní projekt považuje za „zastaralý,“ řekla ministryně životního prostředí Barbara Pompiliová listu Le Monde. Ve prospěch výstavby čtvrtého terminálu nehraje ani současná pandemie, která výrazně omezila leteckou dopravu.

Aero dokončilo generální opravu šesti letounů L-39 pro Uzbekistán

Aero dokončilo generální opravu šesti letounů L-39 pro Uzbekistán Premium

10.2. - Aero Vodochody dokončilo generální opravu šesti cvičných letounů L-39 pro Uzbekistán. V sobotu převzaly uzbecké vzdušné síly poslední z opravených a modernizovaných strojů. ČTK to řekla mluvčí Aera Vodochody Tereza Vrublová. Aero vyrobilo na 2900 letounů L-39 Albatros, stovky jich stále létají po celém světě.

​Boeing v lednu dodal 26 letadel, získal objednávky na čtyři

10.2. – Americký výrobce letadel Boeing dodal v lednu svým zákazníkům 26 letadel. Pomohlo mu opětovné získání povolení k letům pro jeho stroj 737 MAX, který nesměl létat 20 měsíců. Nově získal také čtyři objednávky na nákladní letoun 747–8, uvedla agentura Reuters.

​Aerolinky KLM jako první uskutečnily let se syntetickým palivem

9.2. – Nizozemské aerolinky KLM uskutečnily jako první na světě komerční let s cestujícími s využitím syntetického leteckého paliva vyrobeného z udržitelného zdroje. Letadlo s tímto palivem letělo minulý měsíc z Amsterodamu do Madridu, oznámila letecká společnost.

​Do Mošnova začala létat další pravidelná nákladní linka z Číny

8.2. – Na Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku začala létat další pravidelná nákladní linka z Číny. Provozuje ji společnost Maleth Aero, která bude do Mošnova létat dvakrát až třikrát týdně. ČTK to za společnost Letiště Ostrava sdělila Kateřina Pustějovská.

Izrael prodloužil téměř úplnou uzávěru mezinárodního letiště

7.2. – Izraelské mezinárodní Ben Gurionovo letiště zůstane pro naprostou většinu cestujících zavřené do 20. února. O prodloužení této uzávěry v pátek informovala izraelská vláda. Opatření má zabránit průniku nových mutací koronaviru do Izraele, kde tyto varianty viru již přispěly k prudkému nárůstu nakažených. Informoval o tom izraelský web The Times of Israel.

spinner