Letecká doprava

American Airlines příští rok navýší kapacitu mezi Prahou a Filadelfií Premium

American Airlines příští rok navýší kapacitu mezi Prahou a Filadelfií

6.11. – Pět set nových míst týdně a třídu Premium Economy nabídne v příštím roce společnost American Airlines na letech mezi Letištěm Václava Havla Praha a mezinárodním letištěm Filadelfie. Za nárůstem kapacity stojí především obliba linky a slevy na letenkách. Provoz bude dopravce zajištěnost novým typem letadla Airbusem A330–200.

Vláda rozhodne o budoucnosti bratislavského letiště Premium

Vláda rozhodne o budoucnosti bratislavského letiště

2.11. – Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenska poslalo minulý týden do připomínkového řízení v rámci resortů návrh projektu k budoucímu fungování letiště M. R. Štefánika v Bratislavě. Návrh se opírá o výsledky studie proveditelnosti. Ta jako o nejlepší variantě pro budoucnost největšího slovenského letiště určila koncesi strategickému partnerovi formou PPP (PPP). Zajistit má jeho rozvoj, zvýšit konkurenceschopnost a přinést další investice do infrastruktury. O materiálu bude rozhodovat vláda.

Qatar Airways nasazuje na let do Prahy Boeing 787 Dreamliner

2.11. – Od včerejška začala společnost Qatar Airways jeden let linky mezi Prahou a Dauhá operovat letadlem Boeing 787 Dreamliner. Qatar Airways se tak stala první leteckou společností, která zavedla tento typ letadla na pravidelné lince do Prahy v zimní sezoně. Linka podle statistik dopravce vykazuje významný nárůst cestujících již od inauguračního letu v srpnu 2017.

Ryanair spustil pět nových linek z Prahy, celkem jich nabízí 19

31.10. – Irská letecká společnost Ryanair včera spustila provoz pěti nových linek z Prahy. Včerejší první let pravidelné linky do jordánského Ammánu doplní během zimního letového řadu také přímé linky do izraelského Ejlatu, marockého Marrakéše, italské Pisy a na pařížské letiště Beuvais. Dopravce to včera oznámil v tiskové zprávě. Celkem bude Ryanair během zimy nabízet v Praze 19 pravidelných li­nek.

Zisk Lufthansy se kvůli dražším palivům ve čtvrtletí snížil

30.10. – Největším německým aerolinkám Lufthansa se ve třetím čtvrtletí snížil zisk před úroky a zdaněním (EBIT) na 1,35 miliardy EUR (35 miliard Kč) z 1,51 miliardy ve stejném období loni. Důvodem je zejména růst nákladů na paliva. Jelikož hospodářské výsledky nedosáhly plánovaných cílů, společnost oznámila, že v této sezóně zvýší počet letů mírnějším tempem než její konkurence.

Budapešťské letiště připravuje moderní Cargo City Premium

Budapešťské letiště připravuje moderní Cargo City

29.10. – Ve druhém pololetí příštího roku se dočká mezinárodní letiště v Budapešti nového moderního zařízení pro odbavení carga. Projekt Cargo City v zóně Vécsés za 32,6 milionů € (asi 10 miliard HUF) je plně financován z prostředků letiště. Objem leteckého zboží odbavovaného na budapešťském letišti v uplynulých dvou letech vzrostl o více než 39 procent. V roce 2017 dosáhl 127 145 tun, letos by mohl překonat hranici 150 tisíc tun. K pravidelným partnerům letiště (Cargolux, Turkish Airlines a Qatar Airways Cargo) se letos připojily nové – výhradně nákladní – letecké společnosti jako Silkway a AirBridgeCargo.

Aktuality ze světa 41-42/2018 Premium

Aktuality ze světa 41-42/2018

26.10. – LETECKÁ DOPRAVA – Letiště Sarajevo se připravuje na příští katastrofu. Skupina Deutsche Post DHL Group a Program OSN pro rozvoj (UNDP) spolupracují společně s mezinárodním letištěm Sarajevo a s vládou Bosny a Hercegoviny na zkušební realizaci programu „Příprava letišť na katastrofu“ (GARD). Čtyřdenní workshop zhodnotil současnou úroveň připravenosti letiště a připravuje akční plán k zajištění budoucí odolnosti. V roce 2014 země zažila největší povodně za posledních 120 let, jež zasáhly milion osob, zničily infrastrukturu, obchodní zařízení, farmy a úrodu. Je tedy patrný vliv klimatických změn na zranitelnost země povodněmi, zemětřesením, sesuvy půdy, vlnami veder a požáry; vláda přitom očekává, že letiště Sarajevo má sehrát v takových případech klíčovou roli v zajišťování nouzového zásobování. Ředitel letiště Armion Kajmakovič řekl: „ Dodatkem k posílení letištních zařízení a zlepšení zkušeností zaměstnanců by po workshopu měly následovat další činnosti včetně akčního plánu, který budeme používat tak, abychom byli připraveni na všechna možná ohrožení.“ Sarajevo International Airport je strategicky důležité letiště v případě přírodních katastrof. V tomto regionu prošli školením GARD již pracovníci letišť v Kazachstánu a v Arménii a jsou dobře připraveni na mimořádnosti v leteckém provozu.

IATA: počet cestujících v letadlech se do roku 2037 zdvojnásobí

25.10. – Počet cestujících v letecké přepravě by se mohl v příštích 20 letech zdvojnásobit a v roce 2037 dosáhne 8,2 miliardy. K růstu přispěje hlavně vysoká poptávka v Asii. Rizikem růstu jsou současné ochranářské snahy. Vyplývá to ze včerejší prognózy Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Travel Service změní obchodní název na Smartwings

25.10. – Představenstvo společnosti Travel Service, která vlastní 97,7 procenta akcií ČSA v minulých dnech schválilo vznik koncernu Smartwings Group, jehož součástí jsou vedle Travel Service mimo jiné také České aerolinie a další dceřiné firmy. Řídícím článkem v koncernu bude společnost Smartwings. V letecké přepravě bude koncern využívat dvou obchodních značek Smartwings a ČSA.

Air France uzavřely mzdovou dohodu s odbory, končí pracovní spor

22.10. – Francouzské aerolinky Air France podepsaly novou mzdovou dohodu s odbory. V pátek to oznámila mateřská společnost Air France-KLM. Končí tak dlouhotrvající a nákladný spor mezi vedením a odbory, který v letošním roce způsobil řadu stávek a rušení letů.

spinner