Letecká doprava

Smartwings budou nadále létat s klienty cestovní kanceláře Čedok

24.9. - Letecká společnost Smartwings bude nadále zajišťovat leteckou přepravu klientů cestovní kanceláře Čedok. Obě společnosti prodloužily smlouvu na další rok. Dopravce bude v rámci dohody létat od listopadu na Kanárské ostrovy, do Egypta, na Madeiru a desítek dalších destinací. Dnes o tom informovala letecká společnost. V minulých dnech Smartwings získaly také několik zakázek v zahraničí.

Prodejce letenek Kiwi.com poskytne za zrušené lety kredity na dva roky

23.9. - Prodejce letenek, společnost Kiwi.com, vyčlení 60 milionů korun z vlastních zdrojů, aby po mnoha měsících čekání vrátila svým zákazníkům peníze za lety zrušené kvůli pandemii covidu-19. Lidé však nedostanou peníze přímo, ale jako kredit na nákup libovolné letenky s platností na dva roky. Firma, jež sídlí v Brně, to uvedla v tiskové zprávě. Podle jejího ředitele Olivera Dlouhého se k tomuto kroku firma rozhodla proto, že se zlepšuje situace na trhu. Zároveň uvedl, že od některých aerolinií nebude možné již peníze získat zpět. Řada lidí dosud na peníze marně čeká a někteří si stěžují na údajně chaotickou komunikaci s firmou či neochotou jejich situaci řešit.

Lufthansa chce z prodeje akcií získat 2,1 miliardy EUR na splacení státní půjčky

21.9. - Německá letecká společnost Lufthansa chce získat 2,14 miliardy EUR (54,4 miliardy Kč) prodejem akcií s velkou slevou. Získané peníze pak využije na splacení finanční pomoci, kterou získala v době pandemie od německé vlády. Ta aerolinkám celkem schválila půjčku devět miliard EUR. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Aerolinky Emirates od října posílí lety do USA

20.9. – Emirates od října navýší počet letů do vybraných amerických destinací. Letecká společnost tímto krokem reaguje na rostoucí poptávku ze strany zákazníků, která narůstá díky silnější důvěře v cestování a stejně tak dochází k postupnému rozvolňování cestovních omezení. Mezi cestujícími z USA také narůstá zájem o cesty do Dubaje, která bude letos v zimě hostit řadu významných akcí, včetně světové výstavy EXPO.

Šéf Letiště Praha: Letiště letos odbaví 4 miliony lidí a skončí ve ztrátě

17.9. – Pražské letiště by letos mělo podle odhadů odbavit asi čtyři miliony cestujících a společnost Letiště Praha zřejmě skončí ve ztrátě v řádu stovek milionů korun. Obnovování provozu je zatím pomalejší než u některých srovnatelných letišť v Evropě. Přesto bude letiště pokračovat v přípravě paralelní dráhy, některé jiné projekty naopak zreviduje. Novinářům to řekl nový šéf letiště Jiří Pos. Letošní provozní situace tak bude zřejmě podobná jako loni, kdy letiště odbavilo 3,66 milionu pasažérů a skončilo v provozní ztrátě 687 milionů korun.

​Emirates zahájí denní lety A380 do Istanbulu

15.9. – Letecká společnost Emirates zahájí od 1. října denní lety ikonickým letadlem A380 do Istanbulu, bude se jednat o vůbec první komerční linku do/z Turecka, na které bude nasazen tento dvoupatrový airbus.

​Boeing: Globální letecké cestování se vrátí na úroveň před pandemií v roce 2024

15.9. – Globální letecká doprava se na úroveň před pandemií vrátí za dva a půl roku, odhaduje americký výrobce letadel Boeing. Nejdéle bude trvat zotavení u dlouhých mezinárodních linek, uvádí dále včera zveřejněná prognóza. Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) loni klesl počet přepravených pasažérů o 60 procent na 1,8 miliardy a odvětví přišlo o 126 miliard dolarů (2,7 bilionu Kč).

​Eurowings připravují otevření základy v Praze, o místa je velký zájem

14.9. – Německé nízkonákladové aerolinky Eurowings otevřou na podzim svou novou leteckou základnu v Praze, z níž budou létat do 11 míst. V jejím rámci přijmou více než stovku zaměstnanců. O místa je podle firmy velký zájem, přihlásilo se až 6000 zájemců. Dopravce se chce v Praze zaměřit hlavně na pravidelné linky. Řekl to výkonný ředitel Eurowings Jen Bischof.

​Kiwi.com: Češi v létě cestovali nejvíce od vypuknutí pandemie

12.9. – Nejnovější data (od 1. června 2021 do 31.srpna 2021) společnosti Kiwi.com naznačují, že Češi během letních prázdnin cestovali ve velkém. Letní rezervace se vyšplhaly na 95 procent z celkového počtu cest, které se uskutečnily ve stejném období v roce 2019, tedy v době před pandemií. Mezi nejnavštěvovanější destinace patřily Kyjev, Řím, Malaga, Lvov a Palma de Mallorca. První pětku doplnila další tradiční prázdninová města v Chorvatsku a Itálii. Oproti minulým letům se změnila průměrná cena letenky (pokles o 27 % v porovnání s rokem 2019), stejně tak předstih, s jakým lidé letenky nakupují, či doba pobytu v cílové destinaci.

​Emirates obnovuje linky do Saudské Arábie a Petrohradu

12.9. – Letecká společnost Emirates obnovuje linky do Saudské Arábie (od 11. září) a do Petrohradu (od 8. října). Společnost tímto krokem reaguje na rozvolňující se cestovní omezení a růst celosvětové poptávky po cestování. Dubaj obecně patří mezi Rusy k vyhledávaným destinacím. Město nabízí vše od pohostinství na špičkové úrovni přes příznivé počasí až po nákupní a zábavní aktivity pro všechny věkové skupiny.

spinner