Letecká doprava

Aktuality ze světa 3/2019 Premium

Aktuality ze světa 3/2019

18.1. – LOGISTIKA – Amazon hlásí nový rekord v obratu. Koncern Amazon zaznamenal podle vlastních údajů „nejlepší vánoční obchod“ ve svých dějinách. Stoupl počet objednávek přes on-line platformu, jakož i počet členství v Prime. „Tato sezóna byla až dosud naše nejlepší a těšíme se na to, že také v roce 2019 nabídneme našim zákazníkům to, co je pro ně nejvhodnější. Jsme nadšeni, že jen v USA byla v dané sezóně dodána více než miliarda zboží zdarma v rámci služby Prime,“ řekl Jewff Wilke, ředitel pro světové zákazníky Amazonu. Konkrétní údaje o obratu firma neuvedla. Data za loňský rok mají být známa teprve koncem ledna. Avšak před vánočním obchodem si Amazon uložil za cíl zvýšení obratu o 20 procent. „Tvrdý cíl“, jak zjistil již v říjnu Ralf Kleber, šéf Amazonu pro Německo. Ale jak se zdá, bylo ho pravděpodobně dosaženo bez velkých problémů.

Bratislavské letiště odbavilo nejvíce cestujících v historii

18.1. – Bratislavské Štefánikovo letiště loni odbavilo rekordních 2,29 milionu cestujících. Oproti předchozímu roku počet pasažérů na největším letišti na Slovensku, které chce vláda pronajmout investorovi, stoupl o 18 procent. Informovalo o tom včera letiště. Vyšší počet cestujících zaznamenalo i letiště v Košicích.

Přímá linka mezi Prahou a Bangkokem by mohla být do Vánoc

17.1. – Přímá letecká linka mezi Prahou a Bangkokem by mohla začít fungovat do Vánoc. Pro společnost Air Asia, s jejímiž zástupci dnes v Bangkoku jednal premiér Andrej Babiš, jde o první linku do Evropy. Spojení, o kterém Češi jednají už delší dobu, podle předsedy vlády pomůže turistice i obchodu. V jednání je jeden let denně, řekl Andrej Babiš novinářům po schůzce s tím, že je třeba doladit administrativní záležitosti. Zástupce letecké společnosti proto do měsíce navštíví Prahu.

V roce 2018 přepravila Emirates SkyCargo 2,6 milionu tun napříč šesti kontinenty Premium

V roce 2018 přepravila Emirates SkyCargo 2,6 milionu tun napříč šesti kontinenty

17.1. – Nákladní letecká divize společnosti Emirates, Emirates SkyCargo, přepravila v loňském roce 2,6 milionu tun leteckého nákladu napříč šesti kontinenty. Nešlo jen o běžné zboží, ovoce a zeleninu, farmaceutické produkty, ale také například vesmírné satelity či domácí mazlíčky a další zvířata.

​Pražské letiště zvýšilo počet cestujících o 9 procent na 16,8 milionu

16.1. – Pražské Letiště Václava Havla v loňském roce odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, což je meziročně o devět procent více. Zvýšil se i počet vzletů a přistání, který vzrostl o téměř pět procent na 155 530 pohybů. V tiskové zprávě to včera sdělilo Letiště Praha. Počet cestujících se na letišti každoročně zvyšuje od roku 2013.

ČSA začaly létat dvakrát týdně do Stuttgartu

15.1. – České aerolinie začaly létat do Stuttgartu. Linka bude zatím fungovat dvakrát týdně do konce zimní sezóny. Létat na ní bude zejména letový personál ČSA.

Letištím v Ostravě a Pardubicích loni vzrostl počet cestujících

11.1. – Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku loni odbavilo celkem 377 936 cestujících. Bylo to o 16,6 procenta více než v roce 2017. Počet byl nejvyšší v historii letiště. Tento týden to uvedl obchodní ředitel společnosti Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský.

Aktuality ze světa 2/2019 Premium

Aktuality ze světa 2/2019

11.1. – LOGISTIKA – Logistická společnost Gefco plánuje masivní expanzní krok, jenž má podniku umožnit vytvoření vedoucí tržní pozice v automobilové logistice a zpřístupnit další růstové možnosti. K tomu podnik spěje na burzu. Krátce před Vánoci proto požádal francouzský finanční dohled o vstup na burzu. Dosavadní většinový akcionář, Ruská státní dráha RŽD, chce snížit svůj podíl pod 50 %; francouzský výrobce aut PSA, který je držitelem 25% podílu, plánuje budoucí účast menší než 10 procent. Kdy půjde Gefco na burzu není ještě jasné. Závisí to od tržního prostředí, ůzných předpisových překážek a v neposlední řadě na povolení finančního dohledu. Generální ředitel Luc Nadal však označuje vyžádání vstupu na burzu u finančního dohledu za „důležitý milník“. RŽD vstoupila do Gefca v roce 2012 a převzala tehdy podíl 75 procent. V minulých letech Gefco expandovalo do dalších logistických oblastí vedle automobilové logistiky. V roce 2015 koupil logistickou společnost IJS Global. V minulém roce vytvořil podnik ve čtyřech oblastech obrat 4,4 miliardy EUR. Celkem 56 procent z toho připadlo na oba nejdůležitější zákazníky PSA a Opel-Vauxhall. Jejich podíl však soustavně klesá. Operativní zisk EBIT dosáhl 139 milionů EUR, zisková marže byla 3,1 procenta.

ČSA v roce 2017 zvýšily svůj zisk o 9,7 procenta na 267 milionů Kč

11.1. – České aerolinie vykázaly v roce 2017 zisk 267 milionů Kč, což je meziročně o 9,7 procenta více. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply na devět miliard Kč, což je zlepšení o víc než miliardu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy firmy uveřejněné v obchodním rejstříku. ČSA předloni zvýšily počet přepravených pasažérů meziročně o sedm procent na 2,9 milionu lidí.

​Na letišti v Mošnově letos vznikne hala pro letecký náklad

9.1. – Na krajském Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku letos vznikne hala pro letecky přepravovaný náklad za více než deset milionů Kč. Připravuje se také rozšíření železniční trati, která na letiště vede, aby po ní mohly jezdit velké nákladní vlaky. Novinářům to včera řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka.

spinner