30.11. – V největších stravovacích a ubytovacích zařízeních Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) běží od roku 2021 energeticky úsporný projekt, díky kterému se zde doposud podařilo snížit náklady na elektřinu, teplo, plyn a vodu o 96 milionů korun. Poskytovatelem projektu je společnost ENESA z ČEZ ESCO. Energeticky úsporný projekt na české vysoké škole potrvá do roku 2031.
Spedice, logistika
30.11. – Developerské firmy se díky rostoucímu tlaku na ESG snaží šetřit energii a snižovat množství oxidu uhličitého, které jejich budovy produkují. Proto využívají nejrůznější technologie, jako jsou solární panely, baterie, tepelná čerpadla a úsporná světla. Tyto věci pomáhají, ale velmi důležité také je, jak lidé budovu používají. I když má budova výborné hodnocení úspornosti, může spotřebovávat hodně energie, pokud v ní lidé dělají chyby. Firma Loxone pomáhá tyto chyby napravit. Automatizuje řadu rutinních úkonů v budově a díky tomu snižuje náklady na energii běžně až o polovinu.
29.11. – Maloobchodní sektor stojí na prahu nové éry, kdy efektivní maloobchodní logistika hraje klíčovou roli v uspokojování zákaznických potřeb a snižování provozních nákladů. Studie společnosti Cushman & Wakefield Retail Logistics odhaluje, jak moderní logistické strategie – od velkokapacitních skladů po rychlé doručování – přetvářejí nakupování v obchodech i online. Tyto inovace přinášejí nejen větší pohodlí zákazníkům, ale také udržitelnější a efektivnější fungování maloobchodních řetězců.
29.11. – Flotilu nákladních vozidel DB Schenker poháněných bateriemi rozšířily tři nové modely Volvo FH Aero Electric. Dopravce je nasadí na pravidelnou přeshraniční trasu do Maďarska. První tahač s elektrickým pohonem pořídil DB Schenker loni v létě. Po pozitivních zkušenostech s modelem Volvo FM Electric se logistická společnost rozhodla zakoupit další tři elektrická vozidla, tentokrát model FH Aero Electric, která jsou díky novému aerodynamickému faceliftu uzpůsobena k větší úspoře energie.
28.11. – I když byla poptávka po průmyslových prostorách ve třetím kvartálu letošního roku stále pod úrovní pětiletého průměru, začaly se objevovat první náznaky zotavení trhu a počet uzavřených smluv začal mírně růst. Celkový objem českého trhu s průmyslovými a skladovými prostory meziročně vzrostl o 6,4 % na 12,2 milionu metrů čtverečních, míra neobsazenosti stoupla mezikvartálně o 33 bazických bodů na 3,11 % a omezená nabídka nových prostor v kombinaci s levnější zahraniční konkurencí a zlevňujícími se staršími prostorami začala pomalu tlačit ceny dolů. Vyplývá to z pravidelného kvartálního trhu průmyslových nemovitostí, který zveřejnila společnost Colliers, přední poskytovatel diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic.
28.11. – DHL Supply Chain spouští s podporou společnosti Boston Consulting Group (BCG) významný projekt v oblasti generativní umělé inteligence. DHL zavádí ve velkém měřítku řadu inovativních nástrojů s umělou inteligencí, které vylepší správu dat a analytické schopnosti. Cílem je optimalizovat výsledky analýz, což bezprostředně umožní poskytovat zákazníkům vyšší přidanou hodnotu. Tato strategická iniciativa představuje zásadní krok společnosti DHL Supply Chain k širšímu využívání potenciálu umělé inteligence a zvyšování spokojenosti zákazníků.
Vyšlo v DN č. 24
Ľubomír Sasarák (DHL Supply Chain): Nabídky společnosti DHL obsahují vždy zelená řešení
27.11. – Úsilí o dekarbonizace se promítá i do nákladní dopravy. Jak na tento trend reaguje společnost DHL Supply Chain, to nám přiblížil Ľubomír Sasarák, manažer jejího vozového parku pro střední a východní Evropu.
27.11. – Zatímco Německo zažívá na trhu s komerčními nemovitostmi výrazné ochlazení a polský trh silně závislý na zahraničním kapitálu se rozvíjí spíše pomalu, Česká republika nadále zůstává v rámci Evropy relativně stabilním a bezpečným trhem. Německo bylo v oblasti komerčních nemovitostí řadu let evropským premiantem, ale dnes tento trh zejména díky vyšším úrokovým sazbám, rostoucím nákladům na energie a problémům v klíčových sektorech, jako je automobilový průmysl, zažívá výrazné zpomalení.
26.11. – Desítky miliard korun, které Skupina ČEZ v příštích letech investuje do modernizace energetiky v celém Ústeckém kraji, zamíří zčásti i do krajské metropole Ústí nad Labem. Aby se domácnosti a firmy mohly spolehnout na dlouhodobé stabilní dodávky tepla, vyrostou tu nové biomasové a plynové zdroje a proběhne přestavba rozvodů tepla. Zajistí to plán Teplo2050+, který včera představilo město Ústí nad Labem společně se svými energetickými partnery – Skupinou ČEZ a městskou společností THMÚ.
23.11. - Společnost Mobile Industrial Robots (MiR), největší dodavatel autonomních mobilních robotů (AMR), představila mobilního kolaborativního robota MC600 jako svůj nejnovější přírůstek do rostoucího portfolia produktů postavených na platformě MiR Go. MC600, který je schopen manipulovat s užitečným zatížením až 600 kg, kombinuje mobilní robotickou základnu MiR600 s kolaborativními robotickými rameny UR20/UR30 od Universal Robots (UR) pro automatizaci složitých pracovních postupů v průmyslových prostředích.