Spedice, logistika

Obrat společnosti Gerlach loni stoupl na 213 milionů korun Premium

Obrat společnosti Gerlach loni stoupl na 213 milionů korun

3.9. – Společnost Gerlach, poskytovatel celních služeb, zvýšil v roce 2018 obrat na 213 milionů Kč, což je o 6 % více než v předchozím roce. Přestože trh s celními službami zažívá útlum, brokerovi se daří výrazně navyšovat počet vystavených celních prohlášení, které tvoří největší podíl na obratu. Roste rovněž zájem o poradenství, zejména v souvislosti s novým bezcelními dohodami s velkým vlivem na zahraniční obchod. Firmy chtějí nejčastěji poradit, jak platit snížené nebo dokonce nulové clo či jak zažádat zpětně o vrácení již uhrazeného cla.

Michal Křižan se stal novým General Managerem DACHSER Kladno

2.9. – Mezinárodní logistický provider DACHSER Czech Republic ohlásil personální změnu ve vedení své největší české pobočky. Novým General Managerem DACHSER Kladno se stal Michal Křižan. 

Aktuality ze světa 35/2019 Premium

Aktuality ze světa 35/2019

30.8. – LOGISTIKA – Internetový zásilkový obchod Zalando a výrobce sportovního zboží Adidas testují ve Francii společné využívání logistických kapacit. V rámci pilotního projektu dodává Zalando zboží z vlastního logistického centra v Moissy-Cramayel ještě týž nebo další den zákazníkům Adidas ve Francii. Přitom zákazníci neobjednávají v Zalando e-shopu, nýbrž na francouzské webové stránce výrobce zboží. Pilotní projekt, probíhající od počátku srpna, je prvním projektem firmy Zalando v oblasti multi-channel, přes který podnik dále zjednodušuje napojení značkových partnerů na svou platformu. Firma v tiskové zprávě uvádí, že první balíky byly konečným zákazníkům už doručeny. Ti profitují z rychlejšího doručení a obdrží svůj balík v neutrálním zásilkovém kartonu v rámci dvouhodinového dodacího okna ve stejný večer nebo příští den. S aktuálním projektem oba podniky reagují na změny v oblasti e-commerce a na skutečnost, že zákazníci očekávají stále rychlejší doručení. „Značky chtějí dosahovat na své zákazníky přes více než jeden kanál a v různých zemích. Obojí vede k tomu, že se zboží musí stále častěji rozdělovat na rozmanitá stanoviště,“ uvedl zásilkový obchod. Nasazení multi-channel má perspektivně doplnit službu firmy Zalando „Fulfillment Solutions“ (ZFS). V rámci ZFS skladuje více než 100 partnerů části svého sortimentu v logistických centrech zásilkových obchodníků. Zalando přejímá v současnosti zasílání na zákazníky ve 14 evropských zemích. Test nejprve poběží šest až dvanáct měsíců, potom partneři zhodnotí výsledky.

Aktuality ze světa 34/2019 Premium

Aktuality ze světa 34/2019

27.8. – LOGISTIKA – LKW Walter: 10 000 návěsů a žádná motorová vozidla. Zákazníci rakouské společnosti LKW Walter nepozorují váznoucí dopravu na Brennerské ose. Ačkoli je firma vzdálená pouze pár set metrů od vysoce frekventované dálnice A12 a trasy inntalské dálnice, sází v moderní kufsteinské filiálce na kombinovanou dopravu v severojižní ose. Pro tradiční podnik to je řešení, když na přetížených silnicích a hlavně v alpském tranzitu narůstá dopravní omezení. Čísla dávají této strategii za pravdu: LKW Walter rostl v posledních letech každoročně mezi 5 a 10 procenty. Rakouská logistická společnost organizuje především ucelené zásilky po silnici a v kombinované dopravě, a to v celé Evropě i do a z Ruska, Střední Asie, Blízkého východu a severní Afriky. Již od roku 1984 hraje přitom kombinovaná doprava důležitou roli. Zejména v kombinaci železnice/silnice, ale také v krátké námořní dopravě. LKW Walter proto knihuje dlouhodobě pevné kapacity na námořních lodích a ve vlacích – od jednotlivých vozů až po ucelené vlaky – po vlastní „Company Trains“. Nasazuje standardizované, pro jeřáby vhodné typy návěsů o délce 13,60 m a kapacitou 29 t či místem pro 34 europalet. Více než 10 000 návěsů je opatřeno výrazným logem firmy. Třetina jsou mega návěsy a firma disponuje ještě asi 600 plachtovými návěsy. Všechny jsou vybaveny telematickým systémem a splňují bezpečnostní požadavky podle normy EN 2642 Code XL. Vysoká standardizace umožňuje pružné a optimální plánování. Firma nemá žádná tažná vozidla. Dopravu do a z terminálů kombinované dopravy a přístavů přebírají svými motorovými vozidly speciálně školení a pravidelně kontrolovaní dopravní partneři. Pro firmu jsou zásadní k životnímu prostředí přátelská dopravní řešení. „V kombinované dopravě silnice – železnice snižujeme emise CO2 o 55 procent. Ve spojení silnice a krátká námořní doprava to je dokonce 65 procent,“ uvádí firma. Kolem 400 000 jízd nákladních aut převedl podnik v loňském roce ze silnice na intermodální dopravu, dvě třetiny z toho na železnici. Silniční dopravu mohou zajistit jen motorová vozidla s motory Euro V a Euro VI. V Porúří probíhají také zkoušky s vozidly na zkapalněný zemní plyn LNG. Společnost LKW Walter byla založena ve Vídni v roce 1924 a dodnes je v rodinném vlastnictví; zaměstnává 1800 pracovníků, kteří se s partnery a zákazníky dorozumí v 35 jazycích.

UPS a TuSimple testují samořiditelné tahače Premium

UPS a TuSimple testují samořiditelné tahače

22.8. – Investiční dceřiná firma UPS Ventures získala menšinový podíl ve společnosti TuSimple, která se zabývá autonomními vozidly. Obě firmy společně testují samořiditelné tahače návěsů na trase v Arizoně, aby zjistily, zda taková vozidla mohou zvýšit kvalitu a efektivitu sítě UPS. Tento krok je pokračováním stávajícího obchodního vztahu mezi UPS a TuSimple, v rámci kterého společnost UPS nakupuje od TuSimple přepravní služby.

Železniční přepravy po Evropě, na Balkán a Střední východ řídí GEFCO z Prahy

Nebezpečný náklad v podobě minerálních olejů, ale také plynů a chemikálií či kovové produkty, paletové zásilky nebo stavební materiál. To, kromě přeprav vozidel, patří nejčastěji k nákladu, který společnost GEFCO přepravuje po železniční síti. Kromě toho na vagony nakládá i koks či uhlí nebo zemědělské produkty, jako je obilí či hnojiva.GEFCO jako jednička v přepravách FVL (Finished Vehicles Logistics) disponuje flotilou zhruba 3500 kusů vlastních vagonů pro přepravu aut a další vagony si najímá.

STILL modernizovala vozíky s vidlicemi s vlastní oporou

Práce s vysokozdvižnými vozíky s ruční obsluhou se těší stále větší oblibě, především v oblastech, kam nesmějí nákladní vozidla, nebo jako alternativa k běžným vysokozdvižným vozíkům. Mají jednu dodatečnou výhodu: zatímco k řízení běžného vysokozdvižného vozíku je nutný teoretický i praktický výcvik, vozíky s obsluhou z chůze s rychlostí do 6 km/h je možné v mnoha zemích řídit bez průkazu pro vysokozdvižné vozíky, pouze po krátké instruktáži pro konkrétní firmu.

Radovan Rodina se stal manažerem kontraktní logistiky DACHSER Lozorno Premium

Radovan Rodina se stal manažerem kontraktní logistiky DACHSER Lozorno

20.8. – Radovan Rodina byl oficiálně jmenován na pozici Contract Logistics Manager DACHSER Lozorno. Bude se věnovat vytvoření efektivního řízení kontraktní logistiky, přičemž důležitou součástí jeho pracovní náplně bude i neustálé zlepšování kvality a produktivity.

Aktuality ze světa 33/2019 Premium

Aktuality ze světa 33/2019

19.8. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Kanadská vláda hodlá investovat 131 milionů kanadských dolarů do svého nejsevernějšího bezledového přístavu Stewart World Port, aby sloužil hromadnému zboží, projektovému cargu, lesním produktům a sektoru stavebnin s napojením na Britskou Columbii, Albertu a Yukon. Projekt sestává mimo jiné z instalace nakládacích systémů, energetických a kontrolních zařízení pro zvýšení překládkové kapacity dřeva, minerálních a zemědělských produktů ze severní Britské Columbie, Yukonu, Alberty a Saskatchewanu. Po ukončení akce se od zvýšené kapacity očekává úspora času a nákladů odesílatelů pohybem zboží z těchto regionů na zámořské trhy přes přístav namísto kamionů a vagonů do ostatních západních přístavů v Severní Americe. 

Česká policie odhalila organizovaný gang podvodných dopravců Premium

Česká policie odhalila organizovaný gang podvodných dopravců

14.8. – Česká policie zadržela na přelomu roku pachatele přímo při činu, a to při převozu podvodně vylákaného zboží z Německa do České republiky. Zboží zajistili přímo na nákladových plochách kamionových návěsů nebo ukryté v utajovaných skladech. Celkem bylo zajištěno 15 přeprav v celkové hodnotě 48 milionu Kč, dále nákladní tahače a návěsy, kterými byla trestná činnost páchána. Včera to oznámila mluvčí policejního prezidia Lenka Sikorová.

spinner