Spedice, logistika

Do Mnichova se chystá více než 2300 vystavovatelů z celého světa

Příští týden se po dvou letech do Mnichova vrací největší veletrh dopravy a logistiky. Letošní přehlídky nejnovějších trendů, výrobků a služeb z dopravního a logistického sektoru se zúčastní 2360 vystavovatelů z celého světa. Žádný z významných hráčů na trhu nesmí letos v Mnichově chybět, aby mohli diskutovat o příležitostech Evropy na pozadí čínské iniciativy Nové hedvábné stezky, způsobech řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků či jak si poradit s problémy týkajícími se městské logistiky. Hovořit se určitě bude i o specifických trendech v oblasti logistiky a silniční, železniční, vodní a letecké dopravy.

Aktuality ze světa 25/2019 Premium

Aktuality ze světa 25/2019

20.6. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Počátkem června zahájilo rejdařství Maersk stavbu chladírenského skladu v Petrohradě. Při položení základního kamene byl přítomen šéf Maersku Søren Skou a David Mc Cann, ředitel společnosti Fyffes. Jde o irského obchodníka s ovocem, který bude používat 40 procent kapacity nového zařízení. Zbytek bude k dispozici dalším zákazníkům působícím v logistice čerstvého a chlazeného. Sklad zaujme rozlohu 23 700 metrů čtverečních a 35 ložných bran umožní denní odbavení až 200 nákladních vozidel. Kapacita skladu dosahuje 50 000 tun. Kolem 200 pracovníků rejdařství Maersk bude v zařízení pracovat. Teplotní zóny budou k dispozici od minus 25 stupňů Celsia do plus 13 stupňů. Søren Skou uvedl: „Angažovanost v Rusku je součástí našeho transformačního procesu integračním řešením „end to end“ v dodavatelském řetězci.“ Při návštěvě Ruska podepsali Søren Skou a náměstek ministra dopravy Jurij Tsvetkov a také šéf úřadu pro námořní dopravu a vodní cesty dohodu o záměru na zavedení obchodní platformy Tradelens v Rusku, která je postavená na základě blockchainu. Platforma, kterou vyvinulo rejdařství Maersk s IBM, má přes napojení přístavu Petrohrad, jako jednoho z hlavních míst překladu kontejnerů v Rusku, usnadnit mezinárodní obchod. K tomu přispívají výměny informací na digitální úrovni. Nedávno se na Tradelens napojila kontejnerová rejdařství CMA CGM a MSC.

Linde přestavila na Dnech pro bezpečnost a efektivitu nové aplikace

20.6. – Česká pobočka společnosti Linde Material Handling uspořádala na začátku června v Praze a Ostravě Dny pro bezpečnost a efektivitu. Přednášky a diskuse se týkaly energy managementu a digitalizace, propojení a transparentnos­ti dat.

Johnston Logistics v Irsku rebranduje na DACHSER Premium

Johnston Logistics v Irsku rebranduje na DACHSER

18.6. – Mezinárodní logistický provider DACHSER převzal před dvěma lety většinový podíl irské logistické společnosti Johnston Logistics Ltd. Integrace do sítě DACHSER je nyní ve své poslední fázi – společnost prochází rebrandingem a mění jméno na DACHSER Ireland Ltd.

Aktuality ze světa 23-24/2019 Premium

Aktuality ze světa 23-24/2019

14.6. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Povolání dálkového řidiče se zdá být v Německu stále méně atraktivní. Pro dopravce je stále těžší obsadit volná místa. Jedním z důvodů může být skutečnost, že se řidiči hledají v regionech nebo ve spolkových zemích, ve kterých sídlí podnik nebo jeho pracoviště. Tato strategie přináší malý úspěch v blízkosti logistických center nebo v silně průmyslových místech. Existuje zde jednak konkurence jiných dopravců a také možnosti pracovat v místní dopravě – s pravidelnou pracovní dobou a nocováním doma. Na zprostředkování nákladních řidičů specializovaný Job-Matching-Portal prověřil znovu pro dopravní tisk řidičský svět a také zjišťoval, ve kterém německém regionu bydlí nejvíce dálkových řidičů. Celkem bylo analyzováno přes 38 000 údajů. A výsledky? Především ve venkovských oblastech je podíl dálkových řidičů na celkové skupině nákladních řidičů značně vyšší. Region s nejvyšším podílem dálkových řidičů (77 %) je Duryňsko. Ale také ve východním Bavorsku, Sasku a Meklenbursku je práce dálkového řidiče značně oblíbenější než v městských aglomeracích. Dálkoví řidiči vydělávají o něco více než v řidiči v místní dopravě. Rozhodnutí, kde jezdit přitom není v první řadě otázkou mzdy. Dálkoví řidiči vydělávají v průměru jen o 53 EUR více, než řidiči na rozvozu (průměrná mzda: 2447 EUR). Dalším významným faktorem je věk. Zatímco v místní dopravě je řidičům v průměru 39,1 let, v dálkové dopravě to je o 4,4 roku více. Kolem 44,1 % všech řidičů, kteří chtějí jezdit dálkové trasy, jsou ve věku mezi 45 a 60 lety, dalších 13,3 % hranici věku 60 let už překročilo. Je varovným signálem, že v celé skupině dálkových řidičů jich je pouze 10,6 % pod třicítkou. Podle portálu Truck-jobs.com jsou řidiči v dálkové dopravě spokojenější se svou prací a současně více motivovaní.

Tři české vysoké školy mají akreditaci ELA a Národní certifikační rady Premium

Tři české vysoké školy mají akreditaci ELA a Národní certifikační rady

13.6. – Katedra logistiky Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze je po Vysoké škole Škoda Auto a českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické třetí českou akreditovanou vzdělávací institucí, která získala akreditaci Evropské logistické asociace (ELA). Program je určen pro absolventy, kteří úspěšně dokončili studia se zaměřením na logistiku a splnili stanovená kritéria. Informoval o tom Kamil Slavík, předseda Národní certifikační rady a vicepresident České logistické asociace.

V Praze jezdí nákladní elektrokolo DHL Premium

V Praze jezdí nákladní elektrokolo DHL

11.6. – DHL Express nově využívá pro vyzvedávání a doručování zásilek v okolí administrativního centra The Park na pražském Chodově speciální kurýrní elektrokolo DHL Cubicycle, které je postavené na platformě švédského výrobce Velove. Minulý týden o tom informovala Radka Havlenová, manažerka marketingu a komunikace DHL Express.

Gebrüder Weiss zvyšuje efektivitu silniční dopravy Premium

Gebrüder Weiss zvyšuje efektivitu silniční dopravy

11.6. – Ve svém logistickém centru v Jenči u Prahy používá společnost Gebrüder Weiss n systém Cargometer. Toto zařízení, které bude do konce letošního roku implementováno i v jihomoravské pobočce v Syrovicích, poskytuje přesné informace o rozměrech a hmotnosti zásilek a umožňuje tak maximalizovat využití nákladového prostoru dopravních prostředků. Zpracování přesných informací o hmotnosti nákladu zabrání i jízdě přetížených kamionů po veřejných komunikacích a přispěje tak k bezpečnosti a efektivitě silniční dopravy. Firma plánuje rozšíření systému i do svých dalších evropských poboček.

Kongres EASTLOG 2019 se zaměřil na logistiku v době dynamických změn

11.6. – Komerční prezentace - Více než 400 registrovaných účastníků, 42 řečníků a 45 partnerů zaznamenal letošní ročník největšího a nejdéle pořádaného tuzemského logistického kongresu. EASTLOG 2019 úspěšně proběhl v polovině května v čestlickém Aquapalace Hotelu Prague. Letos se oblíbená dvoudenní akce věnovala metamorfóze.

ČR je podle indexu globálních výrobních center nejlepší v Evropě

Celkem 48 světových lokalit co do vhodnosti k rozšiřování či stěhování provozů globálních výrobců hodnotí v nejnovější zprávě realitní společnost Cushman & Wakefield. První příčka v Evropě a celkově páté místo v žebříčku patří České republice.

spinner