Spedice, logistika

​Novým obchodním ředitelem Obermeyer Helika se stal Jiří Kos

11.1. – Česká projekční a stavebně-poradenská kancelář Obermeyer Helika posílila svůj management a na pozici obchodního ředitele jmenovala Jiřího Kose, který se bude věnovat akvizici nových projektů a klientů. Zúročí tak svou dlouholetou praxi, kdy působil na vedoucích pozicích projekčních a developerských společností, mezi něž patří architektonická společnost Chapman Taylor, v níž působil 12 let. Z pozice associate director odtud přestoupil do developerské a investiční společnosti.

​Ředitelem logistiky společnosti PST CLC Mitsui-Soko se stal Petr Kotora

10.1. – Novým ředitelem logistiky společnosti PST CLC Mitsui-Soko byl od 1. ledna 2023 jmenován Petr Kotora (49). Tuto funkci převzal po Jiřím Bradnovi (45), který se v loňském roce stal obchodním ředitelem a je také místopředsedou představenstva společnosti PST CLC Mitsui-Soko. Petr Kotora se nyní postupně seznamuje s novými spolupracovníky a navštěvuje sklady společnosti PST CLC Mitsui-Soko, kde poznává specifika jednotlivých provozů.

​Kuehne+Nagel posiluje sběrnou síť a zavádí dvě nové přímé linky z České republiky

9.1. – Skupina Kuehne+Nagel rozšiřuje svou síť sběrných linek z České republiky do západní Evropy. Reaguje tak na poptávku v segmentu pozemní přepravy, která si i přes složitou logistickou situaci zachovává vysokou úroveň spolehlivosti.

​Cena a objem zboží budou podle DSV nadále klesat, ale může dojít i na překvapení

9.1. – Lídři v nákladní přepravě se shodují, že rok 2023 bude mimořádně složitý. Letecká nákladní doprava se vyrovnává s rekordním růstem cen paliv a současně s poklesem objemů transportovaných nákladů, který klesl za rok 2022 o 8 % a následující rok klesne o další 4 %. Experti odhadují snížení ceny paliva jen na průměrných 26 korun. Námořní přeprava očekává pokles zisků v řádu desítek procent, celkově v hodnotě desítek miliard USD. Situaci nepomůže ani očekávané snížení počtu kontejnerů, kterých se plánuje 600 tisíc sešrotovat, což představuje 2,5 % fleetu z roku 2022. Objem přepraveného zboží přes moře podle výhledů na následující roky klesne o desítky procent. Přesto bude mít rok 2023 také pozitivní aspekty, předpovídá DSV.

​Za falešné recenze a nepravdivé slevy již hrozí obchodníkům milionové pokuty

7.1. – Letos 6. ledna vstoupila v platnost novela zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku, která má bránit nekalým praktikám především na poli e-commerce. Novela, která implementuje směrnici EU, nyní nakazuje e-shopům, aby transparentně přiznávaly, jak hýbou s cenami před slevovými akcemi, či jim zakazuje přidávat zákazníkům zboží do košíků bez jejich vědomí. Vysoké pokuty až do výše 5 milionů korun mohou ze strany ČOI očekávat ty e-shopy, které nedostatečně ošetří problematiku falešných recenzí.

​Martin Marek: Díky chytrému plánování bude doručení čím dál rychlejší a udržitelnější

6.1 – Logistika je nedílnou součástí nákupního procesu a zákazníci začínají její význam čím dál jasněji pociťovat, protože na internetu dnes pořizují vše – od elektra, přes nábytek a drogerii až po potraviny. Celých 87 % zákazníků dle dat společnosti Bringg zastává názor, že pozitivní zkušenost s doručením zboží je právě to, co je přesvědčí, aby od konkrétního prodejce nakupovali opakovaně. Nakupování online se postupně stalo mainstreamem a úroveň logistických služeb je proto stále více pod lupou. Ostrá konkurence mezi obchodníky přinesla ještě větší důraz na rychlost, flexibilitu, péči o zákazníka, ale i kvalitu kurýrů, na které dnes úspěch e-commerce stojí a padá. Doručení zboží je navíc čím dál závislejší na technologii a práci s daty – ať už kvůli efektivitě logistického procesu, informovanosti zákazníka nebo kvůli zajištění bezpečné předávky zboží. Jakých pět trendů bude v následujících pěti letech formovat logistiku a skrze ni i e-commerce?

​Faurecia v Písku zvýšila produktivitu logistiky s flotilou robotů MiR

5.1. – Společnost Forvia, globální subdodavatel v odvětví automotive, zvýšila produktivitu logistiky, posílila stabilitu výrobních procesů a snížila bezpečnostní rizika pomocí flotily robotů od Mobile Industrial Robots (MiR). Investice do 14 robotů v závodě Faurecia Clean Mobility v Písku se vrátila za necelé dva roky.

​Asistenční systém Linde Motion Detection vyhrál cenu Best of Industry Award 2022

3.1. – Vítězem ceny „Best of Industry Award“ pro rok 2022 se v kategorii Warehouse Equipment stal asistenční systém Linde Motion Detection od společnosti Linde Material Handling, specialisty na intralogistiku a manipulační techniku. Asistenční systém Linde Motion Detection chrání chodce tím, že umí zaznamenat pohyb za stojícím vysokozdvižným vozíkem, zabránit jeho rozjezdu a současně vydat varovný signál. Významně tak přispívá ke zvýšení provozní bezpečnosti i produktivitě provozních procesů. Z tohoto účinného asistenčního systému profitují řidiči vysokozdvižných vozíků, skladníci i provozovatelé vozíkových parků.

Element Logic vybuduje automatizovaný sklad pro společnosti Malfini

2.1. - Projekt automatizace a robotizace skladového a logistického centra v Ostravě zahájila společnost Malfini, která je středoevropským lídrem na trhu reklamního textilu a také významným producentem pracovních oděvů. Po podpisu smlouvy s dodavatelem, společností Element Logic Czech Republic, se tak do realizační fáze dostává nový skladový systém AutoStore.

Ve stavebninách D E L F Y zkoušejí vozíky HELI s bezúdržbovými lithiovými bateriemi

23.12. - Společnost Gekkon International dodala manipulační techniku do společnosti D E L F Y. Ta prodává stavebniny, provozuje e-shop delfystaviva.cz. Konkrétně byly do užívání předány dva čelní akumulátorové vozíky HELI G2-LI s lithiovými bateriemi a nosností 3,5 tuny. Jak řekl Radoslav Řípa, jednatel společnosti Gekkon International, tyto vozíky jsou poháněny nejnovějším typem zcela bezúdržbových lithiových baterií s vlastním inteligentním managementem řízení baterie BMS – s možností samoohřevu baterií při dlouhodobém vystavení vozíku mrazu a nabíjení v mínusových teplotách, s funkcí regenerace energie.

spinner