Informatika

​Aimtec mění vedení, novým CEO bude Pavel Boháč

19.6. – Plzeňská konzultační a technologická firma Aimtec, která od roku 1996 podporuje výrobní a logistické společnosti na cestě digitální transformace, mění své vedení. Poprvé v její historii nebude v čele ani jeden ze zakladatelů. Firmu svěřují do rukou zkušeného manažera, dosavadního ředitele divize zabývající se problematikou plánování a práce s daty, Pavla Boháče (na snímku uprostřed).

​ČTÚ: S výpadky mobilních služeb ve vlacích se potýká 57 procent cestujících

18.6. – Zhruba 57 procent lidí při cestách vlakem limitují výpadky hlasových a datových služeb. Ty často nebývají způsobeny špatným pokrytím koridorů jako takovým, ale útlumem signálu, který způsobují moderní vlakové soupravy. Proto ČTÚ připravil návrh dotační výzvy, jejímž cílem je napomoci zlepšení dostupnosti a kvality mobilních služeb i uvnitř vlakových vozů. Uvedli to zástupci ČTÚ na včerejší tiskové konferenci.

​SP ČR vítá pokrok v jednáních o certifikačním schématu kybernetické bezpečnosti pro cloudové služby

17.6. – Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) spolu s 26 partnery z evropského digitálního průmyslu vítá pokrok v jednání ohledně Evropského certifikačního schématu kybernetické bezpečnosti pro cloudové služby (EUCS) a vyzývá k jeho rychlému přijetí. Březnový návrh vnímáme jako nejlepší možnou verzi schématu za poslední tři roky diskuzí. EUCS má klíčovou roli při posilování kybernetické bezpečnosti, podpoře růstu digitálního podnikání a zvyšování konkurenceschop­nosti a odolnosti digitální ekonomiky v Evropě, uvedl SP ČR.

​Brněnský Honeywell pomáhá zrychlit datové připojení v letadlech

12.6. – Společnosti Honeywell a Viasat úspěšně dokončily testy služby SwiftJet, nejrychlejšího L-band datového připojení společnosti Viasat pro letectví. Významné zrychlení stávajícího připojení umožnil upgrade terminálu Honeywell HD-710. Na vylepšení, které představuje budoucnost využití datových služeb v letectví, se podílelo výzkumné a vývojové centrum Honeywell v Brně.

​SP ČR: Podnikatelé míří do USA s cílem posílit spolupráci v klíčových technologiích

11.6. – Čtyři desítky tuzemských podnikatelů, zástupců univerzit a výzkumných institucí se včera vydaly hledat nové obchodní příležitosti do Spojených států amerických. Pod vedením viceprezidentky SP ČR Mileny Jabůrkové doprovází do Washingtonu D.C. a New Yorku místopředsedu vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše. Cílem pětidenní cesty je posílit spolupráci v klíčových technologických oblastech, zejména v oblasti umělé inteligence, kybernetické bezpečnosti nebo kvantových technologií.

​MŽP: Jen každá druhá PET lahev putuje k recyklaci, zlepšit to může zálohový systém

7.6. – Ministerstvo životního prostředí pomocí nové technologie datové společnosti Adastra Lab sledovalo pohyb nápojových PET lahví vytříděných do žlutých kontejnerů. Po třech měsících od vhození do kontejneru na plasty v různých částech Česka se do některého z recyklačních zařízení dostala jen čtvrtina sledovaných PET lahví. Výsledky experimentu naznačují, že ze všech PET lahví uvedených na trh se v ČR dostane k recyklaci jen málo přes polovinu.

​Skip Pay umožní zdarma rozdělit velké útraty do tří splátek bez navýšení

6.6. – Zaplatit za pračku nebo počítač, ale také třeba zájezd do zahraničí třetinu ceny a zbylé dvě bez jakéhokoli navýšení uhradit v následujících měsících. Princip takzvané „platby na třetiny“, velice dobře známý z online obchodů, míří poprvé do kamenných prodejen. Skip Pay tuto možnost představil v pilotním provozu hned s několika obchodníky. Od května Třetinu v ostrém provozu spouští například Datart, který se připojí k cestovní agentuře Invia.

​Emirates se připojila k platformě IATA Turbulence Aware pro detekci turbulencí během letu

5.6. – Společnost Emirates se připojila k platformě Turbulence Aware Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) a stala se tak první leteckou společností, která integruje platformu IATA do mobilního navigačního řešení od společnosti Lufthansa Systems, nejnovější verze Lido mPilot.

ČD - Telematika loni vykázala hrubý zisk 169,6 mil. Kč, meziročně o 35 procent vyšší

22.5. - Dceřiná společnost Českých drah ČD – Telematika za loňský rok vykázala hrubý zisk 169,6 milionu korun, meziročně byl o více než 35 procent vyšší. Tržby z prodeje firmě loni ve srovnání s předešlým rokem vzrostly o 19 procent na 2,86 miliardy korun. Růst tržeb firma zdůvodňuje realizací zakázek při instalaci evropského vlakového zabezpečovače ETCS a výstavbě infrastruktury. Společnost zaznamenala také 16procentní růst u provozního zisku EBITDA, a to na 244 milionů korun. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy společnosti.

Trends in Automotive Logistics 2024: Připojte se do rychlého pruhu digitalizace

17.5. - Už 18. června se do Plzně vrátí další ročník konference Trends in Automotive Logistics (TAL 2024), tentokrát s titulem Driving the Digital Fast Lane. Opět nabídne aktuální témata pohledem českých i zahraničních řečníků, inspirativní přednášky a případové studie z praxe, stejně jako prostor pro networking a diskuzi.

spinner