Informatika

​Vyšší bezpečnost dopravního provozu v Cerhenicích zajišťují nové inteligentní dopravní systémy

10.2. – Před několika dny skončila ve středočeských Cerhenicích stavba, která díky využití moderních inteligentních dopravních systémů zajistí vyšší bezpečnost dopravního provozu. Projekt s oficiálním názvem „Bezpečnostní a environmentální úpravy inteligentními dopravními systémy na silnicích č. III/3294 a III/3297 – Cerhenice“, byl financován Středočeským krajem a ze zdrojů ROP, jeho realizátorem byla společnost AŽD Praha s.r.o.

Na Jesenicku se výrazně rozšiřují možnosti bezkontaktních plateb jízdného

3.2. Na 14 autobusových linkách spojujících město Jeseník s přilehlými obcemi je nyní možné nejen ve vozidle platit jednotlivé jízdné bezkontaktní platební kartou, nýbrž si i přiřadit k této kartě časový kupón. Jesenicko je prvním regionem v České republice, kde je podobný způsob odbavení zaváděn. Na projektu dále spolupracují Arriva Morava, Česká spořitelna, Global Payments Europe, Ingenico Group a Telmax, generální dodavatel projektu.


Díky nové aplikaci M2C je správa budov a majetku jednodušší

2.2. – Při správě objektů dochází k různým typům událostí. M2C přišla jako jedna z prvních společností poskytující integrovaný facility management s bezpečnostní mobilní aplikací M2C SUPPORT pro své klienty, která je ideální nejen pro provozovatele logistických a průmyslových skladů, ale i pro správu administrativních budov a obchodních center. Účelem mobilní aplikace je individuální podpůrný a zároveň kontrolní systém při komunikaci běžných i kritických situací na objektech dle preference jejich důležitosti.

​Ve většině velkých měst fungují čipové karty na MHD Premium

​Ve většině velkých měst fungují čipové karty na MHD

29.1. – Čipové karty na MHD fungují ve většině českých krajských měst již mnoho let, některé z nich mají i další funkce. Jejich zavedení stálo radnice maximálně několik desítek milionů korun, často ale výrazně méně. Pražská opencard naproti tomu vyšla hlavní město už na více než 1,75 miliardy korun, její téměř devítileté fungování provázejí problémy a soudní spory. Od poloviny roku ji má nahradit nová karta Lítačka. Papírovou jízdenku potřebují cestující stále v Brně, Ústí nad Labem a průkaz se samolepícím čipem mají v Českých Budějovicích.

​Návrh ochrany osobních dat omezí inovace i investice Premium

​Návrh ochrany osobních dat omezí inovace i investice

Zaměstnavatelské a podnikatelské průmyslové svazy zemí střední a východní Evropy ve svém společném prohlášení adresovaném eurokomisařce Věře Jourové a premiérům i ministrům svých zemí vyjádřily v prosinci hluboké obavy z vývoje jednání o textu nového evropského nařízení o ochraně osobních údajů.

​Telematika může firmám ušetřit až 20 procent nákladů na provoz vozidel

Polovina řidičů by se cítila komfortněji, kdyby měla vůz vybavený telematikou. Vyplývá to z globálního průzkumu LeasePlan MobilityMonitor, který proběhl v druhé polovině loňského roku mezi téměř čtyřmi tisíci řidiči v 17 zemích. Te­lematická zařízení umožňují sběr a následnou analýzu dat odečítaných on-line přímo z jednotlivých automobilů. Podle průzkumu roste počet řidičů, kteří by korigovali své návyky, pokud by do jejich vozu byla telematická jednotka nainstalována.

ITS World Congress 2015

Česká telematika se úspěšně představila na kongresu v Bordeaux

V říjnu ve francouzském Bordeaux proběhl již 22. světový kongres ITS. Jeho motto znělo Na cestě k inteligentní mobilitě – lepší využití prostoru. V rámci konceptu National Session – Corners se zde představila i česká telematika, a to na příkladu nejlepších zkušeností a úspěšných projektů. Program devadesátiminutové odborné sekce připravila kancelář SDT ve spolupráci s VIP členy sdružení, univerzitami a ministerstvem dopravy. „Uspořádáním národní sekce jsme potvrdili, že česká telematika patří mezi evropskou špičku – národní sekce uspořádaly na kongresu také ITS Netherland, ITS Sweden + Finland, ITS Austria, ITS Denmark, ITS Russia a ITS France,“ uvedl po jednání viceprezident SDT a předseda ITS Nationals Ing. Roman Srp.

Daniel Priban (TimoCom) pro DN

„Bez ověření všech uživatelů bezpečně komunikovat nelze“

Společnost TimoCom minulý týden představila nový komunikační nástroj pro obor dopravy, TimoCom Messenger. O této novince, ale i o bezpečnosti v souvislosti s provozem burz vozidel a nákladů jsme hovořili s ředitelem české pobočky společnosti TimoCom Danielem Pribanem.

Poziční dokument SDT

SDT navrhuje spojit tři dosud oddělené světy na železnici

Další z pozičních dokumentů Sdružení pro dopravní telematiku (SDT) se tentokrát zaměřil na železnici. Cílem dokumentu je spojení tří na železnici dosud samostatně oddělených světů – světa zabezpečení pohybu vozidel, světa dopravně-logistických procesů a prostředí, které cestujícím zatraktivňuje pobyt v železničním vozidle. Vše je motivováno zejména myšlenkou zkvalitnění služeb zákazníkům prostřednictvím inteligentního vozidla, které se pohybuje na inteligentní infrastruktuře.

Brněnská aglomerace

Inteligentní dopravní systémy mohou napomoci lépe využít kapacitu D1

Společnost Brněnské komunikace (BKOM), a. s., a Sdružení pro dopravní telematiku (SDT) uspořádaly v září v Brně pod záštitou primátora města Brna kulatý stůl na téma Inteligentní dopravní systémy pro brněnskou aglomeraci. Důležitým tématem tohoto jednání byla nedostatečná kapacita dálnice D1 v okolí Brna, která představuje úzké hrdlo na této důležité národní i mezinárodní komunikaci.

spinner