Informatika

​Česko má v placení kartami ve veřejné dopravě značný prostor pro růst

18.5. – Česká republika má velký růstový potenciál v placení kartami ve veřejné dopravě. Počet vydaných platebních karet činí 11,3 milionu, z nichž více než čtyři pětiny jsou bezkontaktní. Možnost platby kartou ve veřejné dopravě vnímá jako výhodu 76 procent pasažérů, ale pouze 18 procent cestujících si platbu kartou během přepravy skutečně vyzkoušelo. Pro města je to výzva, aby bezkontaktní platby v dopravě obyvatelům a turistům zavedla. Studii Platební karty a jejich role ve veřejné dopravě představila společnost Mastercard.

​Zájem o placení jízdenek MHD bankovní kartou v Ostravě strmě roste

10.4. – Od 30. června 2016 existuje v Ostravě unikátní systém jízdného, který umožňuje ve všech prostředcích MHD provozovaných Dopravním podnikem Ostrava (DPO) platit jízdné bezkontaktní platební kartou. Systém negeneruje žádné papírové jízdenky, a navíc cestujícím vyhodnocuje nejvýhodnější tarif a cenu jízdného.

​Češi a Slováci chtějí společně testovat autonomní vozidla

29.3. – Zástupci českého a slovenského státu, mobilních operátorů, automobilového průmyslu a akademické sféry by měli vytvořit společný projekt na testování autonomních vozidel a dalších moderních technologií na dálnici D2 mezi Bratislavou a Brnem. Takový je závěr ze společného jednání českého ministra dopravy Dana Ťoka se slovenským místopředsedou vlády pro investice a informatiku Peterem Pellegrinim.

​SAP představil novou technologii v oblasti propojených automobilů

3.3. – Ve spolupráci s Concur Technologies (dceřiná společnost SAP), Hertz, Nokia a Mojio představila společnost SAP SE na světovém mobilním kongresu MWC 2017 v Barceloně novou technologii, která prostřednictvím internetu věcí usnadní řízení a pronájem automobilů. Řešení SAP Vehicles Network automatizuje jednotlivé kroky od pronájmu vozidla, parkování, hledání tankovací stanice a platby až po integrovanou navigaci a správu výdajů pro firemní zákazníky. Řešení je součástí SAP Leonardo, inovativního portfolia zaměřeného na internet věcí.

​Zájem studentů o studijní obory zaměřené na bezpečnost a IT v dopravě roste

22.2. – Zájem studentů o studijní obory zaměřené na bezpečnost dopravy, informační a telekomunikační technologie a jejich aplikace v dopravě se trvale zvyšuje, a to v celosvětovém měřítku. Bakalářské i magisterské obory pro akademický rok 2017 – 2018 znovu vypisuje Ústav bezpečnostních technologií a inženýrství na Fakultě dopravní ČVUT v Praze. Termín podání přihlášek na obě formy studia je 31. března 2017.

​Kolínskou MHD dobývají moderní technologie

26.1. – Kolín je jedním z předních měst v Česku, která začala masivně zavádět do běžného života chytré technologie. Nyní je dál rozšiřuje a stává se inspirací pro ostatní. Od 25. ledna mohou lidé v Kolíně platit jízdné v městských autobusech bezkontaktními platebními kartami, nahrávat si předplatní časové kupony pro MHD na tyto karty a v plném proudu je také příprava projektu s 6. základní školou v Kolíně, kde se pro děti připravují speciální chytré klíčenky.

​Evropský navigační systém Galileo zahajuje svůj provoz

15.12. – Evropská komise spustila služby družicového navigačního systému Galileo. Evropa se tak zařadila mezi hlavní světové hráče na poli družicové navigace, jakými jsou zejména Spojené státy americké s populárním a dlouhodobě využívaným systémem GPS, Rusko se systémem GLONASS a Čína s BeiDou. Uživatelé a vlastnící chytrých mobilní telefonů vybavených vhodnými přijímači tak již budou moci signál z družic Galileo využívat a v kombinaci se systémem GPS najít signál i v místech, kde to doposud nebylo možné nebo jen velmi obtížné.

​Nové telematické řešení soupravy s návěsy Krone

Dopravci, kteří používají návěsy značky Krone, už nemusí být neustále u svého návěsu. Německý výrobce vyvinul telematický systém, který umožňuje sledování všech relevantních dat na dálku, z pohodlí řidičovy kabiny, případně dispečinku. Krone Telematics zprostředkuje online údaje o pozici a stavu návěsu, teplotě zboží atd. Systém využívá nezávislou platformu, která dokáže přenášet do jednoho portálového řešení informace získané pomocí telematických produktů od různých výrobců. Výsledkem je konzistentní a jednoduše přehledná soustava dat „all-in-one“. Nezáleží tedy na typu vozidla, jeho výrobci či nainstalovaném hardwaru – uživatel získává přístup ke všem údajům.

​Agentura GSA přinesla za čtyři roky české ekonomice 800 milionů korun

​Agentura GSA přinesla za čtyři roky české ekonomice 800 milionů korun Premium

30.11. – Působení Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA) v Praze přineslo za poslední čtyři roky české ekonomice zhruba 800 milionů korun. Informoval o tom výkonný ředitel GSA Carlo Des Dorides. Počet českých podniků žádajících o evropské peníze na výzkum a vývoj satelitní navigace, a s tím objem peněz pro české firmy od Evropské komise, se od přestěhování sídla GSA do Prahy téměř zdesetinásobil, u­vedl.

ČD - Telematika zamířila na dálnice a silnice

Chceme být předním poskytovatelem telematických řešení na silnici, říká Bruno Wertlen, člen představenstva ČD – Telematiky

spinner