Informatika

Telematický systém Kögel

Společnost Kögel představuje vlastní telematický systém pro návěsy

BURTENBACH (7.5.) – Vlastní telematický systém společnosti Kögel pro návěsy s názvem Kögel Telematics slaví na mnichovském veletrhu transport logistic svou premiéru. Ve veletržním stánku 312 v hale A6 je na modelu v měřítku 1:10 názorně zobrazeno, ke kterým datům se řidiči, přepravci a zákazníci mohou prostřednictvím nového systému snadno a pohodlně dostat.

Informatika

Vláda schválila Akční plán rozvoje ITS

Vláda ČR minulý týden schválila Akční plán rozvoje inteligentních dopravních systémů (ITS) v ČR do roku 2020 (s výhledem do roku 2050). Jedná se o doposud chybějící strategický dokument, na jehož přípravě se vedle ministerstva dopravy podílela široká odborná veřejnost; jeho přípravu zajišťoval odbor kosmických aktivit a ITS, a byl zejména projednán v rámci koordinační rady ministra dopravy pro ITS.

Tísňový systém eCall

Od roku 2018 bude muset mít každé nové auto tísňový systém eCall

ŠTRASBURK (28.4.) – Evropský parlament schválil zavedení systému nouzového volání pro automobily. Ve všech nových vozech by měl být systém eCall, napojující vozidla na linku tísňového volání 112, umístěn od konce března roku 2018. Podle europoslanců umožní novinka rychleji a efektivněji zachraňovat životy lidí při nehodách a povede ke snížení nákladů. Někteří politici však dali najevo obavu z možného zneužití soukromých údajů řidičů.

Akční plán rozvoje ITS

Vláda chce investovat miliardy do rozvoje ITS

PRAHA (20.4.) – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválila Akční plán rozvoje inteligentních dopravních systémů (ITS) do roku 2020, který předložil ministr dopravy Dan Ťok. Tyto systémy umožňují sledovat technický stav dopravní cesty, předcházet vážným dopravním nehodám a mohou pomoci odhalovat také závažnou trestnou činnost v dopravě. Ve spojení s družicovými systémy mohou předvídat vlivy povětrnostní situace, sesuvy i poklesy půdy a sledovat také záplavy nebo povodně. Inteligentní dopravní systémy tak mají klíčový význam pro zlepšování bezpečnosti dopravy.

Dopravní informace

Informační systém viaRodos je k dispozici nejen řidičům

Dopravní informační systém viaRodos ukončil testování a je připraven pro použití všemi řidiči, dispečery a dalšími zájemci v České republice. ViaRodos vyvinula v rámci svého superpočítačového centra IT4Innovations Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Systém využívá hlavně anonymní zdrojová data 130 tisíc vozidel osazených sledovacím systémem GPS z mýtných bran, která zpracovává nejvýkonnější počítač ve střední Evropě.

ČD – Telematika

Otevřeno nové zabezpečené datové centrum

Společnost ČD – Telematika (ČD-T) výrazně posílila na poli poskytovaných ICT služeb. Rozšířila stávající, v pořadí třetí datové centrum v Praze, o nový technologický sál s kapacitou 119 rackových pozic. Toto datové centrum, které ČD-T provozuje, má tak celkem 258 rackových pozic a plochu téměř 600 metrů čtverečních. Nové datové centrum je vybudováno ve vysokém standardu zabezpečení, podle nejmodernějších trendů a s nepřetržitým dohledem. Prostor technologického sálu je projektován pro režim utajení stupně důvěrné.

Bezkontaktní platba v dopravě

Arriva spustila bezkontaktní platbu ve svých autobusech

PRAHA (28.1.) – Společnost Arriva jako první dopravce v ČR komerčně spustila placení bezkontaktní kartou v meziměstské autobusové dopravě. Stalo se tak díky spolupráci s platební asociací Visa Europe, Českou spořitelnou a firmou Telmax. Cestující mohou využít novinky na trasách Praha – Hradec Králové – Žamberk – Králíky – Jeseník, Brno – Olomouc – Šumperk – Jeseník a Ostrava – Opava – Krnov – Jeseník.

Platební karty

Platit kartou v MHD se dá v dalších městech

PRAHA (22.1.) – Po loňském úspěšném komerčním uvedení placení MHD se bezkontaktní placení v dopravě dále rozšiřuje. V Brně jsou v těchto dnech instalovány bezkontaktní platební automaty na lince na letiště, v Liberci se přidají další tramvajové vozy. Opravdová revoluce se chystá v Plzni, kde bude bankovní karta sloužit jako jízdenka či kupón již letos.

TimoCom

Mobilní aplikace: efektivní nástroj podporující bezpečnost

Jednou z velkých premiér na letošním veletrhu IAA, který se konal v září v Hannoveru, bylo představení mobilního přístupu k modulům společnosti TimoCom, jež provozuje internetovou burzu volných vozidel a nákladů. Tato novinka výrazně usnadňuje a urychluje práci dopravců i speditérů, ale zároveň, s pomocí funkce Tracking, také velkou měrou snižuje riziko, že se uživatel stane obětí kriminálních skupin.

Systém eCall

Europoslanci podpořili zavedení systému eCall od roku 2018

BRUSEL (5. 12.) – Auta, která posádce v případě dopravní nehody sama přivolají pomoc, již nebudou patřit do říše sci-fi filmů. Europoslanci Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele drtivou většinou schválili výslednou podobu návrhu na zavedení veřejného systému tísňového volání eCall. Systémem mají být postupně vybaveny všechny nové modely osobních automobilů po 31. březnu 2018.

spinner