Informatika

Bezkontaktní platby v dopravě

MHD postupně dohání skluz v možnosti platit jízdné bezkontaktními kartami

PRAHA (30.8.) – Přestože v běžných obchodech jsou platby bezkontaktními bankovními kartami již samozřejmostí, do vozidel MHD proniká nová technologie překvapivě pomalu. Přitom může být pro veřejnou dopravu doslova požehnáním. V žádné jiné oblasti nepřináší bezkontaktní platby tolik výhod, jako v městské hromadné dopravě. Zavedení těchto plateb ve vozidlech navíc nebrání žádné překážky a lze je zpřístupnit překvapivě snadno.

Bezkontaktní platby v dopravě

Možnost platit za jízdné kartou se postupně rozšiřuje

Stejně, jako je běžné platit bezkontaktní platební kartou v obchodech, na čerpacích stanicích i jinde, začíná být, byť zatím pouze v některých městech, běžné platit tímto způsobem i za jízdné v prostředcích městské hromadné dopravy. Nejdále jsou zatím v Plzni a v Liberci, přidávají se ale i další města včetně Prahy. V Praze se chystá pilotní projekt instalace terminálů do autobusu 119 spojujícího stanici metra Veleslavín a Letiště Václava Havla.

Platba kartou v Plzni

Spuštění systému předcházela náročná příprava

Mezi průkopníky plateb za jízdné s využitím bezkontaktní karty patří Plzeň, kde je tato možnost ve všech prostředcích městské hromadné dopravy od poloviny června. Na to, jak přesně systém funguje a co všechno předcházelo jeho spouštění, jsme se zeptali vedoucí oddělení marketingu Plzeňských městských dopravních podniků Kateřiny Fránové.

Dopravní podnik města Brna

Platba za jízdné kartou má určitě budoucnost

Také Brno patří mezi průkopníky možnosti platit v hromadných dopravních prostředcích jízdné bezkontaktní kartou. I když zatím pouze v několika autobusech jezdících na tuřanské letiště. O dalších plánech na rozvoj těchto systémů hovoří vedoucí tarifního odboru Dopravního podniku města Brna Vít Prýgl.

ARRIVA

Cestující si musí na novou službu zvyknout

Prvním dopravcem na meziregionálních spojích, který přišel s nabídkou zaplatit jízdné přímo v autobuse bezkontaktní kartou, byla společnost Arriva. Letos v lednu se platební terminály objevily na lince mezi Prahou a Jeseníkem. Na dosavadní zkušenosti s novým systémem jsme se zeptali generálního ředitele této společnosti Daniela Adamky.

ITS World Congress 2015

Francie se v říjnu stane centrem světového dění v ITS

Ve dnech 5. až 9. října se v Bordeaux uskuteční největší světová událost v oblasti inteligentních dopravních systémů a služeb – Světový kongres ITS. Připraveno bude na dvě stě zasedání a tři stovky předních společností působících v oblasti ITS se představí na souběžné výstavě, která se uskuteční na ploše o rozloze 25 000 m2.

Ing. Roman Srp (SDT a ITS Nationals) pro DN

„Naše předsednictví v ITS Nationals prospívá i českým firmám“

V činnosti Sdružení pro dopravní telematiku (SDT) došlo během letošního a loňského roku k několika důležitým událostem. O tom, co se událo a co se letos na domácí i mezinárodní půdě ITS chystá, jsme hovořili s viceprezidentem SDT a předsedou ITS Nationals Ing. Romanem Srpem.

IDOS

K dispozici je nová verze aplikace Jízdní řády IDOS

Nová verze je k dispozici od začátku července. Přišla 18 měsíců po uvedení její předchůdkyně, nepočítáme-li drobné updaty aplikace, vyžádané průběžně z důvodů kompatibility s některými zařízeními a verzemi operačních systémů.

Trans.eu

IT v dopravě: Ovládací panel pro efektivitu a přehlednost informací

Oblast logistiky se neustále rozvíjí. Objevují se i nové požadavky na IT systémy a aplikace, které dopravci nebo speditéři používají. Stejně jako v jiných oborech je aktuálním trendem zvyšování efektivity snaha o přehlednost nebo snadné a rychlé sdílení informací mezi různými aktéry. Vítaným pomocníkem firem z odvětví logistiky je už řadu let Systém Trans.eu. Letos byl obohacen o Ovládací panel. Co vše umí a jaké zkušenosti s ním dopravci mají?

LeasePlan Mobility Monitor

Telematika v autech vede k vyšší bezpečnosti řidičů i úsporám

PRAHA (30.7.) – Využití telematiky vede ke zvýšené bezpečnosti řidičů, menšímu počtu nehod, výraznému snížení spotřeby paliva a tedy i k poklesu emisí CO2. Vyplývá to z globálního průzkumu LeasePlan Mobility Monitor, který provedla nezávislá agentura TNS mezi 3377 řidiči ve 20 zemích po celém světě.

spinner