DN č. 22 - Kurýrní, expresní a balíkové služby, Logistika pro e-commerce, LUV, Manažerské vozy - vychází 26. 10., uzávěrka již 5. 10. !!! 

Informatika

GTS Czech

Síťový design a bezpečnost nelze podceňovat

Podniky působící v odvětví dopravy využívají aplikace a IT/telco infrastrukturu pro interní komunikaci, ale stále více on-line služeb poskytují přímo zákazníkům nebo své systémy propojují se systémy dodavatelů. Například průběžné výsledky optimalizace tras při rozvozu balíků se načítají do navigace řidičům partnerských společností, zákazník sleduje trasu svého balíku a řídí si termín jeho doručení. Díky takovým řešením je podnik efektivnější a komfort zákazníka se stává konkurenční výhodou.

Ing. Jan Vančura (Trakm8) pro DN

„Chceme se zaměřit na zákazníky s velkými flotilami vozidel“

Britská společnost Trakm8 má v České republice silnou pozici v oblasti telematických služeb pro ski areály a menší dopravce. Letos začala nabízet své služby také provozovatelům velkých dopravních flotil, pro které je zajímavá zejména svým důrazem na high-tech řešení. Na podrobnosti jsme se zeptali obchodního ředitele české pobočky Trakm8 Ing. Jana Vančury.

Digitální tachografy

VDO rozšiřuje funkce tachografů v souladu s novými předpisy

Nové předpisy v Evropské unii, Rusku a Turecku mají umožnit účinnější kontrolu řidičů a dopravců, ale zároveň mohou přispět i k rozšíření služeb, jež v následujících letech napomohou zefektivnit dopravu. Nové funkce digitálních tachografů VDO včetně souvisejících aplikací představí koncern Continental AG oficiálně v září v Hannoveru na veletrhu IAA.Nové předpisy v Evropské unii, Rusku a Turecku mají umožnit účinnější kontrolu řidičů a dopravců, ale zároveň mohou přispět i k rozšíření služeb, jež v následujících letech napomohou zefektivnit dopravu. Nové funkce digitálních tachografů VDO včetně souvisejících aplikací představí koncern Continental AG oficiálně v září v Hannoveru na veletrhu IAA.

Platby v dopravě

Bankovní platební karta může plně nahradit jízdenku

PRAHA (6.7.) – Papírové jízdenky nebo čipové karty typu Opencard mohou být výhodně nahrazeny bezkontaktními platebními kartami. Vyplývá to ze studie Pracovní skupiny pro použití bankovních bezkontaktních karet ve veřejné dopravě. Vzhledem k trendům ve společnosti se bezkontaktní bankovní karty mohou stát odpovědí na požadavky moderních přepravních systémů velkých měst a regionů. Studie hodnotí jak domácí, tak zahraniční způsoby plateb jízdného ve veřejné dopravě.

Systém eCall

Nouzový systém eCall by mohl začít v ČR už příští rok

Zřejmě od roku 2017 by měly být všechny nové vozy v Evropské unii povinně vybavovány výstražným systémem eCall, který při nehodě sám upozorní záchranáře a pomůže s lokalizací vozidla v nouzi. České ministerstvo dopravy je ale pro dřívější zavedení tohoto systému. Při jeho veřejné prezentaci to v polovině června řekl náměstek ministra dopravy Karel Dobeš.

Platební karty v dopravě

MasterCard představuje nové možnosti řešení plateb ve veřejné dopravě

PRAHA (30.6.) – Jaká je aktuální situace ve veřejné dopravě v České republice? Jakým způsobem je možné jí zefektivnit a zjednodušit s ohledem na zákazníky i dopravce? Jak využít světových trendů a zkušeností společnosti MasterCard ze zahraniční? Tyto otázky řeší 7. ročník projektu MasterCard česká centra rozvoje. Na vhodných řešeních pro veřejnou dopravu v České republice s MasterCard spolupracuje Středisko regionálních a správních věd Vysoké školy ekonomické v Praze.

Systém eCall

MD chce zavést eCall dříve než v termínu prosazovaném EU

PRAHA (13.6.) – Ministerstvo dopravy je pro dřívější zavedení nouzového systému pro automobily eCall, než je Evropskou unií schválený termín v říjnu 2017. Náměstek ministra dopravy Karel Dobeš to uvedl při veřejné ukázce záchranného systému před Kongresovým centrem v Praze. O dřívější spuštění usiluje také Hasičský záchranný sbor, který tísňové volání v Česku spravuje.

Kauza opencard

Papírové kupóny se do pražské MHD vracet nebudou

PRAHA (10.6.) – Praha ustoupila od nápadu začít od července namísto problematické opencard vydávat papírové kupony. Informoval o tom primátor Tomáš Hudeček. Postupný přechod na kupony chystal radní pro IT Jan Vašíček, kterému ovšem rada na návrh primátora minulý týden odebrala kompetence. Praze končí smlouvy s vlastníkem práv k systému opencard a není jasné, co bude s projektem dál. Primátor zatím nechce o možnostech mluvit. Potíže podle něj lidem nehrozí.

Karty v dopravě

MasterCard: Dopravní karta by se mohla sloučit s platební

PRAHA (8.6.) – Na konferenci časopisu Smart Cities, která proběhla ve dnech 3. a 4. června v Brně, představila společnost MasterCard svoji vizi, jak mohla fungovat tzv. „chytrá města“, kde jsou propojeny datové systémy umožňující více účelné využití bezkontaktní bankovní karty. Ta by mohla v budoucnu fungovat nejen jako platební karta, ale také jako dopravní karta, vstupenka na sportovní i kulturní akce a zároveň identifikátor účastníků akcí. Na aktuální téma dopravy se letos zaměřil i projekt MasterCard česká centra rozvoje.

Evropský kongres ITS 2014

Helsinky v červnu přivítají zástupce ITS z více než 50 zemí

Ve dnech 16. až 19. června se ve finských Helsinkách uskuteční největší letošní událost ITS v Evropě – již desátý Evropský kongres a výstava ITS. Jedná se o jedinečné setkání vedoucích zástupců různých odvětví této mezioborové vědní a průmyslové sféry, včetně například zástupců automobilového průmyslu, správců silniční infrastruktury a poskytovatelů služeb ITS, jehož se zúčastní delegáti z více než 50 zemí celého světa.

spinner