Informatika

​Ctirad Klimánek (RAILVIS.com): Během roku se nám podařilo vybudovat ojedinělou evropskou železniční on‑line platformu

10.3. – Přestože RAIL­VIS.com působí na trhu krátce, dokázal již ve své nezávislé platformě volných kapacit vagónů a lokomotiv propojit železniční společnosti napříč celou Evropou. Aktuální nabídku i plány do budoucna nám přiblížil její managing partner Ctirad Klimánek.

​Lepší wi-fi spojení pro uprchlíky s blízkými na hlavním nádraží v Praze

7.3. – ČD – Telematika ve spolupráci se Správou železnic pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny. Díky expresní montáži nových wi-fi routerů v prostorách železniční stanice Praha hlavní nádraží mají přijíždějící občané Ukrajiny k dispozici neomezený přístup k internetu zcela zdarma a mohou sledovat aktuální vývoj a zůstat ve spojení se svými blízkými.

​Jan Jírovec: Logio nabízí unikátní softwarová i konzultační řešení

Společnost Logio vznikla v roce 2004 a během několika let pronikla mezi přední firmy věnující se optimalizaci logistických řetězců. Její experti se zaměřují především na práci s daty, při jejichž zpracování využívají vlastní software, matematické algoritmy a umělou inteligenci. O její současné nabídce Jsme hovořili s Janem Jírovcem, partnerem ve společnosti Logio.

​Airbus bude využívat aplikaci Capital z portfolia Siemens Xcelerator

7.2. – Společnost Siemens oznámila, že přední výrobce letadel Airbus zvolil aplikaci Capital pro vývoj elektrických a elektronických systémů (E/E) z portfolia Siemens Xcelerator. Cílem implementace tohoto řešení je zrychlení vývoje komerčních letadel.

​Lokomotiva Siemens Vectron prošla jako první v ČR testy kompatibility s ETCS

31.1. – Lokomotiva Siemens Vectron absolvovala úspěšně poslední kompatibilní testy s ETCS loni v listopadu a stala se tak prvním typem v ČR provozovaného železničního vozidla, které prokázalo kompatibilitu jak s ETCS tratí podle základní specifikace 2, tak i s ETCS tratí podle základní specifikace 3. K testování byla využita lokomotiva číslo 193 901 s palubní částí ETCS dle základní specifikace 3 provozovatele Správy železnic a lokomotiva 383 012 s palubní částí ETCS dle základní specifikace 2 provozovatele ČD Cargo. Jak Správa železnic, tak ČD Cargo výrazným způsobem přispěly k úspěšnému provedení testů kompatibility. Informovala o tom společnost Siemens Mobility

​Amazon a Stellantis spolupracují na internetově propojených řešeních do milionů vozů

7.1. – Společnosti Amazon a Stellantis N.V. oznámily přípravu několika víceletých globálních dohod, jejichž cílem je změnit prostředí ve vozidlech pro miliony zákazníků skupiny Stellantis a urychlit přechod odvětví k udržitelným řešením mobility a softwarově definované budoucnosti. Spolupráce se společnostmi Amazon Devices, Amazon Web Services (AWS) a Amazon Last Mile Logistics umožní skupině Stellantis urychlit transformaci na přední technologickou společnost v oblasti udržitelné mobility. Stellantis využije zejména technologie a odborné softwarové znalosti společnosti Amazon, a to pro vývoj vozidel, vytváření řešení spojených s používáním systémů s připojením na internet na palubě vozů a odborného vzdělávání pro novou generaci inženýrů vyvíjejících software pro automobilový průmysl. Obě společnosti společně vytvoří sadu softwarových produktů a služeb, které dokonale zapadnou do digitálního světa uživatelů a jejichž aktualizace OTA (over-the-air) budou postupem času přinášet přidanou hodnotu.


​Škoda Auto a Etnetera Group zakládají společný softwarový podnik Green:Code

6.1. – Škoda Auto zakládá společný podnik s IT holdingem Etnetera Group, který sídlí v Praze. Spojením odborných znalostí a agilních metod vývoje automobilka dále pokračuje ve své strategii digitalizace. Cílem je optimalizovat uživatelskou zkušenost zákazníků společnosti Škoda Auto a vytvořit software nové generace pro éru elektromobility. Nový společný podnik Green:Code v příštích letech přijme až 200 vývojářů, softwarových architektů, obchodních analytiků, designérů UX/UI a testerů.

​Po roce elektronických dálničních známek jich řidiči koupili přes šest milionů

30.12. – Téměř rok je nutné pro cesty po českých dálnicích kupovat elektronické dálniční známky. Řidiči jich od spuštění prodejů nakoupili přes šest milionů kusů za více než 5,43 miliardy korun. Největší zájem je o roční kupony, nejčastěji pak motoristé k nákupům využívají internetové stránky. Vyplývá to z informace správce systému známek společnosti Cendis. Elektronické dálniční známky od letoška nahradily staré papírové kupony. Výnosy jsou zatím asi o 600 milionů korun vyšší než za celý loňský rok.

​Nová aplikace IDOLKA zatím v dopravě v Libereckém kraji funguje jen omezeně

13.12. – Liberecký kraj spustil včera s novým jízdním řádem i novou mobilní aplikaci pro cestování autobusy a vlaky integrované regionální dopravy IDOLKA. Zatímco v operačním systému iOS pro telefony iPhone aplikace funguje bez problémů, v telefonech se systémem Android se ji zatím z technických důvodů zprovoznit nepodařilo. Napravit by se to mělo během několika dnů, informoval na sociálních sítích náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták.

​V autobusech MHD v Praze bude možné platit kartou, DPP vybere dodavatele

11.12. – V autobusech pražské MHD bude možné v příštím roce bezkontaktně platit jízdné přímo ve vozech. Dopravní podnik (DPP) by měl do konce roku vybrat firmu, která terminály do autobusů dodá. Sdělil to vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík. V tramvajích už služba funguje a podnik ji na zavedl také v automatech v metru. DPP je největší městskou firmou a zaměstnává asi 11 000 lidí.

spinner