Informatika

​Začal se stavět obchvat Nové Paky, část obchvatu Frýdku-Místku už je v provozu

5.9. – V pátek druhého září v Moravskoslezském kraji zprovoznilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) první část obchvatu Frýdku-Místku a související napojení dálnice D56. Na východě Čech pak začala stavba dlouho očekávaného obchvatu Nové Paky na silnici I/16.


​Praha se před deseti lety stala centrem satelitní navigace v Evropě

5.9. – Praha se 6. září 2012 stala centrem satelitní navigace v Evropě. Ten den začalo v Praze fungovat ústředí Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA), čímž se završilo šestileté úsilí Česka o přesun administrativního centra navigačního systému z Bruselu do Prahy. Sídlem agentury se stala bývalá budova České konsolidační agentury v pražských Holešovicích.

​Betrian Group vyvinula aplikaci, která už rok pomáhá strojvůdcům ČD Cargo

30.8. – Brněnská společnost Betrian Group vyvinula vlakovou navigaci NavTrain, se kterou už rok jezdí všichni strojvůdci nákladního dopravce ČD Cargo. Při jízdě mají v tabletu spuštěnou aplikaci, která poskytuje aktuální data z tabulek traťových poměrů a tabelárních jízdních řádů pro konkrétní jízdu a která jsou vztažená k aktuální poloze vlaku. Zároveň systém sděluje strojvůdci důležité informace o aktuální povolené rychlosti, důležitých změnách na trati, návěstidlech a přejezdech. Podle konzultanta společnost Stanislava Trtka jsou reakce velmi pozitivní.

​ČD zkoušejí delší předprodej rezervací, rezervace se do vlaků nahrávají automaticky

12.8. – O 1,5 hodiny se prodlouží doba předprodeje rezervací, která bude u vybraných vlaků nově možná až do 30 minut před odjezdem vlaku. Data o rezervovaných místech se do vlaku automaticky nahrají a zobrazí na displejích u obsazených míst. Cestující budou mít k dispozici širší výběr míst i krátce před odjezdem vlaku z výchozí stanice.

ČD - Telematika má nového předsedu představenstva, firmu povede Jan Hobza

1.8. - Společnost ČD – Telematika má od dnešního dne nového předsedu představenstva. Valnou hromadou společnosti byl do této pozice zvolen Jan Hobza. V tříčlenném představenstvu nadále pokračují jeho dva dosavadní členové, a sice David Wolski a Tomáš Businský. Jde o reakci na skutečnost, že bývalý předseda představenstva ČD – Telematiky Michal Krapinec se stal šéfem Českých drah. Představenstvo ČD – Telematiky je tak opět kompletní.

Důslednější zálohování dat či dvojfázové přihlašování, resort dopravy zvyšuje kyberbezpečnost

28.7. - Po květnovém rozsáhlém kybernetickém útoku na Ředitelství silnic a dálnic se rozhodl resort dopravy zrevidovat postupy při ochraně dat před krádeží a zašifrováním dat. ŘSD zároveň začátkem srpna znovu spustí informace o provozu na dálnicích a silnicích skrze Národní dopravní informační centrum, které kybernetický útok zcela vyřadil z provozu.

Zeptali jsme se Ing. Mgr. Aleny Minxové, vedoucí oddělení a tiskové mluvčí Oddělení komunikace Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost

Již v únoru váš úřad varoval před hrozbou kybernetických útoků na strategické organizace v České republice a útok na ŘSD opodstatněnost tohoto varování potvrdil. Spolupracujete v současnosti i s jinými organizacemi v oblasti dopravy, jako například s Řízením letového provozu či se Správou železnic, na posílení odolnosti jejich systémů?

Česko má nejhustší železniční síť v EU, ale nejméně spokojené uživatele silnic

24.7. - Česká republika má ve srovnání s členskými státy Evropské unie dvanáctou nejlepší úroveň infrastruktury a digitalizace. Vyplývá to z 6. pilíře Indexu prosperity Česka. Podle výsledků analýzy má Česko nejhustší železniční síť, v hodnocení stavu silnic je ale páté nejhorší. V digitalizaci pak Česko zaostává zejména v nízkém pokrytí vysokorychlostním internetem a nižší úrovni digitalizace státní správy.

​Právě vychází v DN č. 14 - 15

JUDr. Václav Kobera (MD): Návratnost příspěvku ČR na aktivity ESA je vždy téměř stoprocentní​

15.7. – Podpora kosmických aktivit je jednou z priorit českého předsednictví v Radě EU. O přiblížení současného stavu tohoto odvětví v České republice jsme požádali JUDr. Václava Koberu, ředitele Odboru ITS, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy a předsedu správní rady Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA).

​Evropská unie schválila plán digitalizace do roku 2030

15.7. – Trojice klíčových institucí EU (Evropská komise, Evropský parlament a Rada EU) včera schválila zprávu „Cesta k digitální dekádě“, což je konkrétní plán EU, jak do roku 2030 dosáhnout digitální transformace ekonomiky a společnosti. Jednání za Evropský parlament vedla česká europoslankyně Martina Dlabajová.

spinner