Silniční doprava

​U Lovosic může vzniknout servisní místo pro kamiony Premium

​U Lovosic může vzniknout servisní místo pro kamiony

23.11. – U Lovosic může vzniknout servisní místo pro kamiony. Krajský úřad zamítl odvolání proti územnímu rozhodnutí. Se vznikem servisního centra s parkovištěm pro nákladní vozy dlouhodobě nesouhlasí spolek Nové Klapý. Proti rozhodnutí krajského úřadu už se nelze dále odvolat.

​Od května 2018 se zpřísní ochrana osobních údajů, připravte se na to!

Ještě pár měsíců zbývá do okamžiku, než nabude účinnosti evropská směrnice o ochraně osobních údajů. Konkrétně se tak stane 25. května 2018. Jelikož sankce za porušení směrnice jsou poměrně značné, měl by se každý subjekt na novou směrnici řádně připravit. Obecné informovanosti pomohl i seminář na téma ochrany osobních údajů, který společně uspořádaly Svaz spedice a logistiky ČR a Dopravní noviny.

​České firmy využívají CNG stále více, náklady na pohonné hmoty mohou být i poloviční

22.11. – Česko zaostává ve využití alternativních pohonů u firemních vozů. Výjimkou je však stlačený zemní plyn (CNG), kde naopak dominuje. Vyplývá to z průzkumu Corporate Vehicle Observatory (CVO), podle něhož jsou auta na CNG součástí šesti procent autoparků českých firem. Podle odborníků roste spotřeba CNG i počet plnicích stanic, kterých už je v Česku 165. CNG pohon je u firem stále oblíbenější, protože díky němu mohou srazit náklady na pohonné hmoty až na polovinu ve srovnání s benzínovým motorem.

​Nové značení pohonných hmot může být matoucí, neodlišuje naftu bez biosložky

20.11. – Na čerpacích stanicích se v současnosti objevuje nové evropské značení paliv. Pro běžnou naftu s obsahem biosložky maximálně sedm procent je určen čtverec se symbolem B7. Pokud si ale potrpíte na naftu bez biosložky, stojan a tankovací pistoli se symbolem B0 byste hledali zbytečně. Číslovka v označení B7 totiž neudává skutečný podíl biosložky, ale znamená, že nafta může obsahovat od 0 až do sedmi procent biodieselu.

​Ministři podporují vynětí řidičů z platnosti směrnice

Ministři států EU se koncem října v Lucemburku dohodli, že řidiči mezinárodní dopravy nebudou podléhat revizi směrnice o vysílání pracovníků, dokud nebudou podmínky jejího uplatňování stanoveny specifickým předpisem.

​Dopravní svazy zveřejnily požadavky na spolkovou vládu

Nákladní doprava a logistika jsou nosné pilíře německé ekonomiky a základ blahobytu společnosti. Pro tento ekonomický sektor tvořený převážně středně velkými firmami je důležité, aby i v budoucnu byly zajištěny jasné, spravedlivé a spolehlivé rámcové podmínky. Čtveřice svazů činných v oblasti dopravy, spedice a logistiky (AMÖ, BGL, BWVL a DSLV) vypracovala seznam požadavků pro následující, 19. legislativní období nově sestavované spolkové vlády.

​Světová premiéra autobusu Mercedes-Benz Citaro Hybrid

Jednou z velkých novinek letošního veletrhu Busworld bylo představení autobusu Mercedes-Benz Citaro Hybrid. K přednostem nového autobusu patří například to, že hybridní pohonná jednotka je volitelně k dispozici pro velké množství modelových variant tohoto nejprodávanějšího městského autobusu, a to i pro Citaro NGT s pohonem na plyn.

​Crossway LE NP udržitelným meziměstským autobusem

Autobusem Crossway Low Entry Natural Power, který byl poprvé představen na veletrhu Busworld 2017 a obdržel zde ocenění Meziměstský udržitelný autobus, doplňuje společnost IVECO Bus svou řadu městských a meziměstských autobusů a činí tak další krok na poli nízkoemisní dopravy.

Komentář: Co přinesl říjen 2017 v dopravě

Začátek letošního podzimu přinesl také utěšenou úrodu dopravních a logistických seminářů, konferencí a kongresů, a to v měřítku národním i mezinárodním, včetně akcí celosvětových. Začneme-li na domácím hřišti, vidíme, že Dopravní noviny ve spolupráci se Svazem spedice a logistiky SSL pořádají v rámci osvědčené dlouhodobé spolupráce hned dva užitečné podzimní semináře pro podnikové praktiky. Ten první se týkal ochrany osobních údajů ve smyslu nařízení EU, druhý se zabývá třetí vlnou systému evidence tržeb a jejích dopadů na logistickou praxi.


​IRU: Brexit potřebuje jasný jízdní řád

Bílá kniha britské vlády o celním odbavení a obchodu sice přinesla určitou představu o tom, jak by mohlo vypadat budoucí soužití Evropské unie a Velké Británie, stále však zůstává většina otázek bez odpovědí. Všechny sektory ekonomiky očekávají scénáře budoucího vývoje – prostě proto, že pro obchod je plánování důležité. 

spinner