Silniční doprava

Karlovarská D6 je o 10 kilometrů delší, řidičům slouží nový obchvat Řevničova

30.11. – Řidičům začaly sloužit dva nové úseky karlovarské dálnice D6. Jsou to stavby Nové Strašecí – Řevničov a obchvat Řevničova. Prodloužení dálnice D6 výrazně přispěje ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy a také ke zkrácení cestovní doby mezi Prahou a Karlovými Vary. „Nyní otevíráme dva celkem desetikilometrové úseky, další pětikilometrový obchvat Lubence bude hotov v příštím roce. Nikdo se ale nemusí bát, že tím to zase na dlouhé roky končí. Po letech odkladů se dostavba dé šestky skutečně rozběhne, díky novému liniovému zákonu počítáme s tím, že dálnici D6 dokončíme v roce 2026,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

​ŘSD dokončilo v Plzeňském kraji opravy na třech hlavních tazích

29.11. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dokončilo v Plzeňském kraji opravy tří hlavních tahů za desítky milionů korun. Jde o úseky Březí – Čachrov na Klatovsku, Třebčice – Životice na jihu Plzeňska a průtah v Horažďovicích.

​Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy

28.11. – Policie začala testovat systém pro kontrolu elektronických dálničních známek, které začnou platit od 1. ledna 2021. Systém kromě samotné kontroly zaplaceného kuponu odhalí také například kradené vozy či nezaplacené povinné ručení nebo propadlou technickou kontrolu. Uvedli to včera zástupci policie, celní správy a státního podniku Cendis.

​Eurowag: Za deset let stoupne v EU počet aut na LNG na 280 tisíc

28.11. – Do roku 2030 vzroste v Evropě počet nákladních vozidel na zkapalněný zemní plyn LNG z loňských 9500 na 280 000. Zvýší se také počet čerpacích stanic na LNG ze stávajících 340 na více než 2000. Vyplývá to ze studie společnosti Eurowag, která poskytuje služby dopravcům.

​Skupina DRUPOL převzala společnost Auto Masarik v Berouně

30.11. – Na začátku listopadu došlo k významné změně v síti autorizovaných prodejců a opravců Škoda Auto ve Středočeském kraji. Od 1. 11. 2020 převzalo výrobní družstvo DRUPOL 100% obchodní podíl ve společnosti Auto Masarik, s. r. o., v Berouně. Od 1. ledna 2021 budou veškeré obchodní aktivity sloučeny se společností DRUPOL autodružstvo, která se ve skupině zabývá prodejem a servisem vozidel ŠKODA. Již mnoho desetiletí nabízí své služby motoristům v autosalonech a servisech v Příbrami a ve Zdicích.

​Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

26.11. – Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík. Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to včera uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš, který zakázku na známky označoval za předraženou.

​Poptávka po taxi je nízká, část provozovatelů končí

25.11. – Taxislužby v Česku jsou ve velké krizi. Část provozovatelů vyčerpala své rezervy a ukončuje činnost. U fungujících služeb je nyní provoz zhruba na 30 procentech, v některých případech ještě nižší. Taxikářům přitom nepomůže ani posunutí zákazu vycházení, problémem jsou totiž ostatní omezení. Vyplývá to z vyjádření dopravců pro ČTK.

České firmy mohou získat z Německa za neoprávněně zaplacené mýtné až 30 milionů euro

30.11. – Evropský soud svým rozhodnutím z 28. října otevřel pro statisíce uživatelů cestu k získání části mýtného zaplaceného v Německu od roku 2017 nazpět. Soud konstatoval porušení evropského práva, kdy byly do mýtných sazeb zakalkulovány i náklady na policii. Pokud se německým úřadům nepodaří odvrátit účinky rozhodnutí soudu, pak nákladní dopravci z celé Evropy požádají o navrácení 4 až 7 procent uhrazeného mýta zpět.

MAN TGX získal ocenění International Truck of the Year 2021

24.11. – Nový MAN TGX je „International Truck of the Year 2021“ (ITOY). Titul ITOY je jedním z nejprestižnějších ocenění na trhu užitkových vozidel. Ve virtuálním ceremoniálu převzal Andreas Tostmann, generální ředitel společnosti MAN Truck & Bus, prestižní ocenění od prezidenta ITOY Gianenrica Griffiniho. Porota ocenila nový MAN TGX jako obzvláště pokročilý z hlediska komfortu jízdy, pracovních a životních podmínek, bezpečnosti, účinnosti spotřeby paliva, konektivity, inovativních služeb a filozofie ovládání a obsluhy.

Snížení spotřební daně z nafty pomůže dopravcům i státnímu rozpočtu

24.11. – Poslanecká sněmovna parlamentu České republiky schválila minulý týden v pátek nad ránem obsáhlý daňový balíček, který kromě zrušení superhrubé mzdy a mnoha dalších opatření v oblasti daní obsahuje i snížení spotřební daně z nafty o 1 korunu na litr. Pokud tato změna projde i senátem a podepíše ji prezident republiky, bude účinná od začátku příštího roku. 

spinner