Silniční doprava

​Ing. Adam Scheinherr, Ph.D., MSc.: Praha má největší šanci na spolufinancování z Evropské unie u projektů udržitelné mobility

Rozvoj city logistiky v Praze se netýká pouze řízení dopravních toků a přepravních řetězců, ale úzce souvisí se zaváděním nízkoemisních či bezemisních vozidel a také s rozvojem dopravní infrastruktury. O vyjádření k těmto oblastem jsme požádali náměstka primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Ing. Adama Scheinherra, Ph.D., MSc.

​Akcionáři společnosti Daimler AG schválili odštěpení divize Daimler Truck

Akcionáři společnosti Daimler AG (burzovní zkratka DAI) rozhodli 1. října 2021 na virtuální mimořádné valné hromadě naprostou většinou o historické změně jejího dalšího směřování. Pro odštěpení divize nákladních vozidel a autobusů s následným vstupem samostatné společnosti Daimler Truck Holding AG na frankfurtskou burzu cenných papírů se vyslovilo 99,90% základního kapitálu zastoupeného při rozhodování.

​Společnost VCHD Cargo sází na výměnné nástavby

30.11. Společnost VCHD Cargo rozšířila svůj vozový park o výměnné nástavby. Pořízením těchto speciálních přípojných kontejnerů pro pozemní přepravy umožňuje svým zákazníkům větší flexibilitu při plánování přeprav a vyšší využití ložné plochy. Tandemová jízdní souprava s výměnnými nástavbami totiž disponuje až o 13 procent vyšší kapacitou ložné plochy než běžný návěs. Výměnné nástavby bude společnost využívat především pro realizace přeprav pro zákazníky z oblasti balíkových zásilek.

​Přijíždí modernizovaný model Škoda Karoq

30.11. – Čtyři roky po uvedení na trh prochází SUV Škoda Karoq modernizací. Modernizovaná verze modelu KAROQ přináší vylepšený designový jazyk, trvale udržitelné materiály, nové technologie a úspornější motory nové generace Evo. V roce 2020 a v prvních šesti měsících roku 2021 byl Kroq po modelu Octavia celosvětově druhým nejdodávanějším vozem české automobilky.

Každá osmá firma v ČR postavila ve svých prostorech dobíječky pro elektroauta

30.11. – Tuzemské firmy stále častěji staví ve svých prostorech dobíjecí místa pro elektromobily. Dosud tak učinila každá osmá společnost, dalších 30 procent firem je plánuje postavit do jednoho roku. Vyplývá to z průzkumu společnosti Arval. Podle ní je právě stále nízká hustota dobíjecích stanic v Česku pro firmy brzdou pro větší využívání elektromobilů. Vybudování vlastní dobíjecí stanice přitom trvá kvůli legislativním průtahům i přes dva roky.

Nejlepší nabídku na stavbu obchvatu Nové Paky ve výši 1,3 mld. dala firma Porr

29.11. - Nejvýhodnější nabídku v tendru na stavbu obchvatu Nové Paky na Jičínsku dala Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) společnost Porr. Nabídla cenu 1,31 miliardy korun bez DPH, tedy asi 80 procent předpokládané ceny. Na twitteru to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Nová britská pravidla pro kabotáž nepomáhají řešit nedostatek řidičů

28.11. - Na konci října britská vláda zareagovala na extrémní překážky mezi řidiči kamionů, které vedou k problémům s doručováním na velmi vzdálených místech, uvolněním pravidel kabotáže. Od 28. října mohou zahraniční dopravci, kteří přijedou do země s nákladem, plnit objednávky v rámci státních hranic po dobu až 14 dnů. Toto nařízení bude platit zatím do konce dubna. Od Brexitu na začátku roku byli řidiči z jiných zemí omezeni na maximálně dvě zastávky v zemi.

V centru Náchoda vznikla místo železniční vlečky silnice, má ulevit dopravě

28.11. - V centru dvacetitisícového Náchoda vznikla nová silnice na místě bývalé železniční vlečky do místní teplárny. Řidičům ji město otevřelo v pátek odpoledne. Komunikace propojila Kladskou a Borskou ulici. Měla by ulevit dopravě v centru a zjednodušit cestu řidičům jedoucím ve směru od Hronova na Červený Kostelec a na náchodské sídliště Plhov. ČTK to řekla mluvčí radnice Nina Adlof.

ŘSD má připraveno na zimní údržbu 200 sypačů a 648 řidičů

26.11. – Začátkem listopadu byla zahájena sezóna zimní údržby na dálnicích a silnicích I. třídy. Během letošní zimy se o průjezdné komunikace bude v rámci středisek správy údržby dálnice (SSÚD) starat 770 zaměstnanců. Do připravených směn je zařazeno celkem 648 řidičů a 122 dispečerů. Další kapacity, především pro údržbu silnic I. třídy, jsou na zimu v pohotovosti u dodavatelských firem.

DS 3 Crossback E-Tense: Větší dojezd

26.11. - DS 3 Crossback E-Tense, první 100% elektrický model v nabídce společnosti DS Automobiles, se vyvíjí. Vůz, který je na trhu od roku 2019, má nyní dojezd 341 km podle kombinovaného cyklu WLTP, což představuje nárůst o téměř 7 %.

spinner