Silniční doprava

Společnost GasNet zprovoznila první mobilní samoobslužnou čerpací stanici na LNG v ČR

9.7. – Společnost GasNet úspěšně zprovoznila v tuzemsku první mobilní veřejnou samoobslužnou plnicí stanici na zkapalněný zemní plyn – LNG. Čerpací stanice se nachází v Klecanech u Prahy, kousek od dálnice D8. Řidičům nákladních vozů je tato moderní a ekologická technologie k dispozici non-stop.

Výrobní závod Volkswagenu v Emdenu vstupuje do nové éry elektromobily

9.7. – Značka Volkswagen realizuje podle plánu přechod svých výrobních závodů na elektromobilitu i během koronavirové krize. Nyní byla zahájena rekonstrukce závodu Emden. Z jeho bran budou od roku 2022 vyjíždět elektromobily.

Společnost DAF Trucks představila vylepšený systém AEBS-3 pro řady LF, CF a XF

9.7. – Pro zvyšování bezpečnosti vozidel i silničního provozu představuje společnost DAF Trucks vylepšenou verzi systému AEBS pro celou svou řadu modelů LF, CF a XF: systém AEBS-3. Tato třetí generace je schopna zajistit autonomní nouzové brzdění, které pomůže zabránit srážce se stojícími i pohybujícími se vozidly až do rychlosti 80 km/h. Sofistikovaný bezpečnostní systém je nabízen v kombinaci s adaptivním tempomatem (ACC) a výstrahou před čelním nárazem (FCW).

​Renault Trucks buduje se společností Indra síť na recyklaci nákladních vozidel

8.7. – Bruno Blin, prezident značky Renault Trucks, a Loïc Bey-Rozet, výkonný ředitel společnosti Indra Automobile Recycling, podepsali 2. července 2020 dohodu, která definuje podmínky spolupráce mezi francouzským výrobcem nákladních vozidel a specialistou na recyklaci automobilů pro vytvoření sítě pro recyklaci, opětovné použití a regeneraci dílů nákladních vozidel. Oba partneři dokončují roční studii, která byla provedena s finanční podporou ADEME a za pomoci společnosti Indra, která se specializuje na demontáž těžkých zařízení.

​Pojistný limit odpovědnosti dopravce škody na drahém a lehkém zboží často nepokryje

V poslední době je čím dál více aktuální otázka, kam se bude ubírat ekonomika po zrušení krizových opatření zavedených v souvislosti s pandemií COVID-19 a jak tato situace ovlivní přepravy nákladů. Obávám se, že se bude opakovat situace z roku 2008 a let následujících (viz DN 10/20) a že majitelé zásilek budou chtít ušetřit, nesjednají pojištění pro zásilku po dobu její přepravy a budou spoléhat na to, že dopravce je pro případ své odpovědnosti za vznik škody na přepravovaném zboží pojištěn.

​RHA: Clo na kamiony ohrozí hospodářské oživení

Unie britských silničních dopravců RHA varovala, že desetiprocentní sazba na nově dovážená nákladní vozidla ohrozí hospodářské oživení ve Velké Británii. Učinila tak v reakci na nový britský globální tarif (UKGT), který v květnu vyhlásila vláda a jenž bude platit od 1. ledna roku 2021.

​IRU žádá v rámci plánu obnovy EU 75 miliard EUR pro silniční dopravu

6.7. – V rámci diskuse, která nyní probíhá s cílem dosáhnout shody ohledně návrhu Evropské komise vynaložit v rámci fondu nové generace pro podporu obnovy po pandemii a řízení budoucích investic v rámci příštího víceletého finančního rámce EU (2021–27) celkem 750 miliard EUR, požaduje Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) jasnou a cílenou podporu pro společnosti silniční dopravy.

​Iveco Czech Republic opět Podnikem roku v autoprůmyslu

5.7. – Společnost Iveco Czech Republic, a.s. získala prestižní ocenění Podnik roku v automobilovém průmyslu za rok 2019. Vítěze tradiční soutěže vyhlásilo již podvaadvacáté Sdru­žení automobilového průmyslu. Vysokomýtské Iveco opět zabodovalo v kategorii firem nad 250 zaměstnanců. Hlavními kritérii pro získání ocenění byly ekonomické výsledky dosažené v loňském roce.

​Na D1 budou letos zprovozněny tři zrekonstruované úseky, první v říjnu

4.7. – Letos budou zprovozněny tři opravované úseky dálnice D1 s celkem 29,5 kilometry. První z nich u Soutic by měl být otevřen během října, další budou následovat v listopadu. Celkem by tak na konci roku mělo být zrekonstruováno 119,5 kilometru, zbylých 41,5 kilometru chce stát dokončit v příštím roce. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. V současnosti opravy pokračují na sedmi úsecích. Informovalo o tom ministerstvo dopravy.

​Ministerstvo vnitra navrhlo možnost zajistit auto do zaplacení dřívější pokuty

3.7. – Policisté a celníci by měli mít od poloviny příštího roku možnost na místě odebrat registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku v případě, že má řidič nebo provozovatel vozidla nesplacený dluh za dřívější dopravní přestupek. Počítá s tím návrh zákona, který připravilo ministerstvo vnitra a je připravený k projednání vládou. Nový právní předpis má především pomoci vymáhat pokuty od cizinců.

spinner