Silniční doprava

​Na opravované D1 bude od pondělí v provozu opět úsekové měření rychlosti

4.4. – Na modernizované dálnici D1 bude od pondělí v provozu opět úsekové měření rychlosti. První sada detekčních kamer na šestikilometrovém úseku u Velkého Meziříčí bude sbírat data pro policii, která následně informace o spáchaných přestupcích pošle k vyřešení na příslušnou obec s rozšířenou působností. Podle ministerstva dopravy má měření rychlosti v zúžených úsecích zklidnit dopravu a chránit dělníky na stavbě.

Servisní síť Daimler Trucks & Buses je stále v provozu

3.4. – Divize nákladních automobilů Mercedes-Benz, FUSO a Daimler Buses dělá vše, co je v jejích silách, aby v současné situaci nadále zásobovala své zákazníky náhradními díly a zajišťovala potřebný servis a údržbu. „Kolegové v našich servisních společnostech významně přispívají k zajištění toho, aby naše společnost dokázala co nejlépe zvládnout současný stav nouze, a proto těmto každodenním hrdinům děkujeme ze srdce,“ řekl Martin Daum, generální ředitel společnosti Daimler Truck AG.

​Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

3.4. – Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. Řekl to generální advokát Soudního dvora Evropské unie Campos Sánchez-Bordona. Jestliže se s tímto postojem ztotožní i vrcholný orgán unijní justice, Volkswagenu hrozí záplava žalob od unijních spotřebitelů. Německý koncern na žádost agentury Reuters o komentář zatím nereagoval.

DKV: Odklad plateb mýta přenese riziko na poskytovatele služeb

1.4. – Odložení splatnosti mýta bez garancí státu není možné, tvrdí jeden z největších tuzemských poskytovatelů služeb pro dopravce společnost DKV Euro Service. Podle ní by všichni poskytovatelé služeb nesli přílišné riziko, že nedostanou od některých klientů z řad dopravců, kteří se nyní potýkají s finančními problémy, platby za tři měsíce místo jednoho jako nyní. Uvedl to ředitel DKV Euro Service pro ČR s Slovensko Lukáš Ondráček. Vláda v pondělí rozhodla o odložení splatnosti mýta o tři měsíce, dopravci totiž nyní kvůli poklesu zakázek řeší finanční problémy.

​Doprava v České republice se kvůli koronaviru mění, ruší se spoje, firmy jsou v potížích

31.3. – Šíření koronaviru a s ním spojená vládní opatření dostala tuzemskou dopravu do situace, jakou v novodobé historii nepamatuje. Stovky spojů byly kvůli nízkému zájmu zrušeny, snižuje se automobilový provoz a kamionoví dopravci mají potíže kvůli výraznému úbytku zakázek. Řada dopravních firem tak počítá podle analytiků se stamilionovými škodami, některé zřejmě zbankrotují. Situace se podle nich bude po krizi v některých odvětvích zlepšovat jen pozvolna a budou nutné i zásahy státu.

​Vláda schválila balíček opatření na podporu silniční dopravy

30.3. – Vláda v pondělí schválila sérii opatření směřující na podporu sektoru dopravy, na který také dopadají opatření zaváděná v souvislosti se šířením nemoci COVID-19 v Evropě. Dopravci nákladní kamionové dopravy se dočkají odkladu plateb za mýto i silniční daň. Jak uvedla na twitteru ministryně financí Alena Schillerová, odklad platby záloh na silniční daň umožní ministerstvo až do 15. října všem, kdo ji musí platit, a sankce za prodlení budou plošně prominuty. Posíleny budou také investice do dopravní infrastruktury.

Vláda dnes projedná dopravní balíček, který počítá s odklady plateb

30.3. – Dopravní balíček, kterým reaguje ministerstvo dopravy na současnou koronavirovou krizi, dnes projedná vláda. Opatření počítají s odkladem plateb dopravců za mýto i silniční daň, dále s posílením investic do dopravní infrastruktury či s úpravou prodeje jízdenek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček. O odklad plateb i další opatření už žádali stát dopravci.

​Globální prodej automobilů letos podle ratingové agentury Moody's klesne o 14 procent

30.3. – Ratingová agentura Moody's upravila svůj odhad globálního prodeje automobilů na následujících 12 až 18 měsíců. Vzhledem k tomu, že dopad pandemie koronaviru na ekonomiku se stále zhoršuje, očekává Moody's nyní v letošním v roce propad globálního prodeje o 14 procent. Ještě v únoru přitom její odhad činil jen 2,5 procenta. „Náš výhled pro výrobce automobilů a dodavatele dílů v severní Americe a Evropě zůstává negativní,“ uvedla agentura Moody's.

​Ministr dopravy navrhuje dopravcům odklad plateb za naftu

27.3. – Čeští dopravci by mohli díky státní garanci získat možnost platit dodavatelům za odebranou naftu až s půlročním odkladem. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček už o možnosti prodloužit splatnost faktur za naftu ze 30 na 180 dní jednal s vedením státního distributora paliv Čepro a Sdružením ČESMAD Bohemia, uvedly to Lidové noviny. Opatření má pomoci zabezpečit zásobování v době epidemie koronaviru.

​Krizový štáb ČESMAD Bohemia předložil možnosti, jak předejít zhroucení silniční dopravy

26.3. – Krizový štáb Sdružení ČESMAD Bohemia dnes předložil možnosti, jak předejít bezprostředně hrozícímu zhroucení silniční dopravy. Autobusoví dopravci v příležitostné dopravě zaznamenali téměř 100% pokles zakázek, po odstavení automobilového průmyslu hrozí bezprostřední zhroucení i nákladní dopravě.

spinner