Silniční doprava

​V ČR budou první tři stojany s vodíkem, Benzině je postaví Bonett

22.9. – V Česku vzniknou první tři veřejné plnící stojany s vodíkem pro dopravu. Na stávajících čerpacích stanicích značky Benzina z petrochemického holdingu Unipetrol je v Praze na Barrandově, v Litvínově a v Brně postaví společnost Bo­nett. V Praze a Litvínově začne stavba letos, hotovo má být příští rok. Následovat bude instalace na čerpací stanici v Kaštanové ulici v Brně. ČTK to oznámil mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Smlouvu o výstavbě podepsali šéf Unipetrolu Tomasz Wiatrak a člen představenstva Bo­nettu Václav Holovčák.

Obchvat Slaného byl uveden do provozu o dva měsíce dříve

22.9. – V úterý začala fungovat část obchvatu Slaného a tím i celý obchvat v délce 12,85 km. Je to o 2 měsíce dříve proti původnímu plánu. Pouze v místě napojení obchvatu na stávající silnici I/16 u Velvar se jezdít v úseku cca 80 metrů 2 provizorními jízdními pruhy. Kompletní napojení v celé šířce vozovky není možné realizovat bez svedení dopravy z vybudované provizorní komunikace právě novou část obchvatu. Informovalo o tom Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

​HoppyGo: České firmy si oblíbily další model půjčování aut, zájem o P2P carsharing vzrostl o 116 %

21.9. – P2P carsharing se stává velmi atraktivní pro firmy, podle údajů HoppyGo meziročně vzrostl počet registrovaných firemních vozidel o 116 %. Zvyšuje se přitom jak podíl společností profitujících z nevyužité firemní flotily, tak těch, které využívají sdílených vozů pro účely svého podnikání. P2P carsharing nabízí krátkodobé i dlouhodobé zápůjčky v průměru o 40 % levněji než zavedené autopůjčovny a navíc se uživatelé nemusí k ničemu vázat, jako je tomu u operativních leasingů.

Se škodou na autě při parkování má zkušenost až 90 procent řidičů

20.9. – Až 90 procent řidičů má zkušenost se škodou na svém autě vzniklou při parkování. Vyplývá to z informací pojišťovny Uniqa. Policie loni zaznamenala 24 051 střetů se zaparkovaným vozidlem, což je druhý nejčastější druh dopravní nehody. Ve většině případů viníci z místa odjedou a poškození tak nemohou po nikom škodu vymáhat. V posledních letech k dohledání viníků stále častěji přispívají kamery monitorující veřejný prostor.

Stavbaři dokončili první část obchvatu Jesenice u Prahy

19.9. – Stavbaři dokončili první část obchvatu Jesenice u Prahy. Na jih od města spojuje okružní křižovatku u Pražského okruhu a silnici na Dolní Břežany. Práce začaly loni v dubnu a včetně výkupu pozemků vyšly na 168,4 milionu korun. Nová silnice by měla odvést nadměrnou dopravu z centra téměř desetitisícového města. V dlouhých zácpách tam často čekaly také autobusy hromadné dopravy.

Průzkum: Agresivita řidičů roste, ti se za agresivní nepovažují

Praha 18.9. – Na 88 procent Čechů je přesvědčeno o vzrůstající agresivitě řidičů. Za agresivního řidiče se přitom považuje jen pět procent z nich. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila agentura STEM/MARK pro Českou asociaci pojišťoven. Ta představila novinářům preventivní kampaň, na níž spolupracuje s Besipem i Policií ČR. „Překvapilo nás, kolik dotazovaných dokáže rozpoznat projevy agresivní jízdy u ostatních, avšak u sebe samých potřebný náhled postrádají. Projevy vlastní agrese si uvědomí teprve tehdy, když jsou dotazováni na reakce při konkrétních dopravních situacích,“ řekl výkonný ředitel asociace Jan Matoušek.

​PPP projekt na D4 chtějí realizovat dvě renomovaná konsorcia

18.9. - Ministerstvo dopravy obdrželo finální nabídky na pilotní PPP projekt výstavby, provozu a údržby dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Bude-li Koncesionářská smlouva schválena vládou a Poslaneckou sněmovnou do konce roku 2020, budou práce na staveništi zahájeny v březnu 2021.

​Úsekově měření rychlosti u Jesenice a Modletic je již připraveno k ostrému provozu

17.9. – Na vybraných úsecích dálnice D0 u Jesenice a Modletic probíhala výstavba úsekového měření rychlosti. Systémy již úspěšně prošly zkušebním provozem a z technického ani administrativního hlediska již nic nebrání jejich užívání v rámci ostrého provozu. Uvedl to Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD).


Novou generaci česko-slovenských nabíječek elektromobilů z DEL využijí firemní flotily, čerpací stanice i sídliště

17.9. – Inženýrská společnost DEL se sídlem ve Žďáru nad Sázavou představila v Praze v prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT modernizované nabíjecí stanice elektromobilů. Zatímco model Vector DC75 nabízí i velmi rychlé nabíjení stejnosměrným proudem, stanice DEL Tower zase může nabíjet až čtyři vozy najednou. Výhodou obou nabíječek je také chytré nabíjení s funkcí Plug & Charge umožňující plánovat nabíjení dle aktuálních kapacit sítě a akumulátoru vozu. Stanice lze rovněž propojit s obnovitelnými zdroji energie. Využití mohou nalézt jak ve veřejném prostoru, tak i v komerčních objektech.

​FCA a skupina PSA posilují finanční strukturu skupiny Stellantis

16.9. – Fiat Chrysler Automobiles N.V. (FCA) a Peugeot S.A. (skupina PSA) se dohodly na úpravě některých podmínek své dohody o fúzi 50:50, na jejímž základě vznikne koncern Stellantis, čtvrtý největší výrobce automobilů z hlediska objemu.

spinner