Železniční doprava

Reakce na zápis Nové odbavovací haly hlavního nádraží v Praze jako kulturní památky

2.12. - Magistrát hlavního města Prahy, společně se Správou železnic a Dopravním podnikem hl. m. Prahy jako zadavatelé Soutěžního dialogu Nový Hlavák považují za nutné vyjádřit se k současné situaci kolem zápisu Nové odbavovací haly (NOH). hlavního nádraží v Praze jako kulturní památky do katalogu Národního památkového ústavu (NPÚ).

Opravu starého železničního mostu na Výtoni podporuje jen 20 procent veřejnosti

1.12. - Je třeba modernizovat železniční dopravu, nebo přihlédnout raději k památkové ochraně? Je lepší postavit nový most na Výtoni, nebo opravit starý? Tyto a další názory veřejnosti zjišťovala Správa železnic v reprezentativním průzkumu, kterého se zúčastnilo přes 1 500 respondentů z Prahy a středních Čech. Výsledky ukázaly, že pouze pětina dotázaných preferuje opravu starého, zatímco téměř dvě třetiny podporují výstavbu nového mostu.

Zbývá rok na odstranění problémů se zabezpečovačem železnice ETCS

1.12. - Od 1. ledna 2025 začne výhradní provoz evropského zabezpečovače ETCS, do té doby je potřeba odstranit problémy, které se objevily ve zkušebním provozu. Shodli se na tom účastníci koordinační expertní skupiny, kterou svolal ministr dopravy Martin Kupka.

Pro VRT do Drážďan hledá SZ řešení s minimem negativních dopadů

30.11. - Správa železnic (SZ) včera uspořádala diskusní fórum k novému železničnímu spojení z Prahy do Drážďan. Na projektu, který spojuje Českou republiku a Německo, spolupracují také odborníci z DB Netz. Možné varianty budoucí vysokorychlostní tratě (VRT) a další související témata prodiskutovali zástupci investora, Ministerstva dopravy ČR i municipalit Ústeckého kraje.

V Jihočeském kraji bude příští rok jezdit dalších pět RegioPanterů

30.11. - Zastupitelstvo Jihočeského kraje schválilo uzavření smlouvy o veřejných službách v přepravě cestujících na železnici s Českými drahami (ČD). Pro Jihočechy je to dobrá zpráva v tom, že na naše tratě už příští rok vyjede dalších pět zcela nových RegioPanterů, tedy nejmodernějších elektrických souprav, které flotila ČD nabízí. Kraj je nasadí na trať mezi Českými Budějovicemi a pohraniční stanicí Horní Dvořiště a mezi Lipnem nad Vltavou a Rybníkem. Smlouva mezi Jihočeským krajem a Českými drahami byla podepsána ve středu 29. listopadu.

Vyšlo v DN č. 24

Oldřich Sládek (ŽESNAD.CZ, SD ČR): Klíčové je stanovit priority železničních staveb v dlouhodobém horizontu

29.11. - Na jedné straně tolik potřebné investice do železniční infrastruktury, na straně druhé výluky a velké komplikace pro nákladní dopravce. Kudy by se by se česká železnice měla ubírat, aby nákladní dopravci měli dobré podmínky pro své podnikání, o tom jsme hovořili s Ing. Oldřichem Sládkem, výkonným ředitelem sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ a prezidentem Svazu dopravy ČR.

Dánští architekti promění pražské hlavní nádraží na Šťastný Hlavák

28.11. - Dánské studio Henning Larsen Architects v soutěžním dialogu na úpravy území hlavního nádraží v Praze zvítězilo se svým návrhem Šťastný Hlavák. Jeho hlavní myšlenkou je přirozené propojení Vrchlického sadů, odbavovací haly, nové tramvajové zastávky přímo před nádražím a historické Fantovy budovy. Navrhovaná podoba celého území klade důraz na udržitelnost, mikromobilitu a navrácení života do Vrchlického sadů. Henning Larsen Architects je součástí dánské skupiny Ramboll a v oblasti komplexních urbanistických návrhů patří mezi světové lídry.

ČD - Telematika otevřela vlastní bezpečnostní dohledové centrum

27.11. - ČD – Telematika rozšiřuje zásadním způsobem své služby v oblasti kyberbezpečnosti a síťové infrastruktury. Cílem je výrazně posílit ochranu svých zákazníků před neustále narůstajícími kybernetickými hrozbami. Pod názvem ČDT-NET nově nabízí komplexní bezpečnostní řešení síťové a serverové infrastruktury ve formě služby (IaaS) a bezpečnostního dohledu. Vlastní bezpečnostní dohledové centrum (SOC) otevřela ČD – Telematika v pátek za účasti ministra dopravy Martina Kupky.

Společnost AŽD získala v Polsku už šestou zakázku

27.11. - Společnost AŽD uzavřela kontrakt se stavební společností ZUE na dodávku zabezpečovacího a sdělovacího zařízení na železniční trati Będzin – Katowice Szopienice Południowe v Polsku. Hodnota kontraktu činí 79,85 milionu zlotých (cca 445 mil. Kč).

Vyšlo v DN č. 24

Martina Kholová (ČD Cargo Logistics): Nově zajišťujeme konvenční i intermodální přepravy z Beneluxu

27.11. - Společnost ČD Cargo Logistics spustila letos dva nové projekty v relaci z a do zemí Beneluxu. Bližší informace o těchto novinkách i o dalších aktivitách v západní Evropě nám poskytla Martina Kholová, ředitelka oddělení mezinárodní spedice a logistiky ČD Cargo Logistics.

spinner