Železniční doprava

​České dráhy uvedly do provozu první ze dvou lokomotiv Taurus

2.4. – České dráhy uvedly do provozu první ze dvou moderních elektrických lokomotiv řady 1216 – Taurus. Poprvé vyjela s vlakem EC Porta Moravica na trati mezi Bohumínem na Karvinsku a Břeclaví. Po obnovení mezistátní dopravy budou obě lokomotivy jezdit se spoji z Bohumína až do Vídně. Uvedla to mluvčí ČD Vanda Rajnochová.

​Rekonstrukce koridoru z Velimi do Poříčan bude stát 3,8 miliardy korun

1.4. – Rekonstrukce patnáctikilome­trového koridorového úseku mezi Velimí a Poříčany, který patří k nejfrekvento­vanějším na české železnici, bude stát 3,83 miliardy Kč. Provede ji sdružení stavebních firem Switelsky Rail a Subterra. Dnes o tom informovala Správa železnic. Stavba by měla začít letos v červnu a dokončená bude v roce 2022.

​Doprava v České republice se kvůli koronaviru mění, ruší se spoje, firmy jsou v potížích

31.3. – Šíření koronaviru a s ním spojená vládní opatření dostala tuzemskou dopravu do situace, jakou v novodobé historii nepamatuje. Stovky spojů byly kvůli nízkému zájmu zrušeny, snižuje se automobilový provoz a kamionoví dopravci mají potíže kvůli výraznému úbytku zakázek. Řada dopravních firem tak počítá podle analytiků se stamilionovými škodami, některé zřejmě zbankrotují. Situace se podle nich bude po krizi v některých odvětvích zlepšovat jen pozvolna a budou nutné i zásahy státu.

Správa železnic zahájila průzkum trhu kvůli vybudování ETCS od Německa po Kralupy nad Vltavou

30.3. – Správa železnic připravila ve spolupráci s Ministerstvem dopravy průzkum trhu, který má pomoci s přípravou projektu vybudování ETCS úrovně L2 v traťovém úseku ze státní hranice s Německem přes Dolní Žleb do Kralup nad Vltavou.

​Čínský Wu-chan se otevřel světu, v městě zastavil první vlak

28.3. – Čínské velkoměsto Wu-chan, kde se na konci loňského roku poprvé objevil nový typ koronaviru, se dnes po více než dvouměsíční izolaci otevřelo světu. Krátce po půlnoci ve městě zastavil první vlak s hrstkou cestujících, informovala agentura AFP. Většinu nově příchozích tvořili obyvatelé Wu-chanu, kteří před uzavřením zůstali uvězněni za hranicemi města.

​Deutsche Bahn má nižší zisk, další výhled znemožňuje koronavirus

27.3. – Německému dopravci Deutsche Bahn (DB) loni i přes mírný nárůst tržeb klesl provozní zisk o 13 procent na 1,8 miliardy EUR (49,4 miliardy Kč), a nesplnil tak stanovený cíl. Na vině byly především vyšší investice. Firma uvedla, že slabší příjmy očekává i v budoucnu a dodala, že vliv koronaviru na své podnikání zatím nedokáže odhadnout.

​Nové pražské testovací centrum železniční automatizace

Nové testovací centrum železniční automatizace Siemens Mobility v Praze, které disponuje vybavením pro přesná elektrická měření, zkoušky elektromagnetické kompatibility a klimatické zkoušky, je určeno pro projekty z celého světa.

​Rok 2021 má být Evropským rokem železnice

Evropská komise navrhla vyhlásit rok 2021 Evropským rokem železnice, aby podpořila realizaci cílů Zelené dohody pro Evropu (European Green Deal) i v oblasti dopravy. V příštím roce se uskuteční řada akcí, kampaní a iniciativ, které představí železnici jako trvale udržitelný, inovativní a bezpečný druh dopravy. EK a její partneři budou připomínat přínos železnice pro obyvatele, pro ekonomiku i pro ochranu klimatu, zaměří se také na dosud nerealizované úkoly, jako je vytvoření reálného Jednotného evropského železničního prostoru bez hranic.

​Zájem o vlaky je minimální, Leo Express má již ztrátu v desítkách milionů korun

26.3. – Zájem o cestování vlaky a autobusy je na minimu, což způsobuje dopravcům vysoké ztráty. Například společnost Leo Express zaznamenala během současné koronavirové krize ztráty několika desítek milionů korun. Škody se navíc budou podle firmy dále prohlubovat. Nízký počet cestujících potvrdili i další dopravci, prodlouží proto omezení svého provozu do dalších týdnů. Vyplývá to z informací dopravců.

​Velká Británie chce zastavit stávající franšízy na železnici a převést rizika na stát

26.3. – „V těchto nejistých časech hraje železnice zásadní roli při udržování možnosti klíčových pracovníků cestovat a v životně důležitém zásobování. Mým absolutním zájmem je zajistit, aby jisté služby fungovaly nadále a cesty, které jsou zásadní pro překonání této krize, měly své místo i nadále, takže abychom zajistili, že naše železnice zůstanou otevřené, nabízíme vlakovým operátorům ve franšízách přejít dočasně na Dohody o mimořádných opatřeních (Emergency Measures Agreements),“ řekl tento týden britský ministr dopravy Grant Shapps.

spinner