Železniční doprava

​Moravskoslezský kraj chce jednat s Českými drahami o nákupu vlaků Premium

​Moravskoslezský kraj chce jednat s Českými drahami o nákupu vlaků

17.7. – Moravskoslezský kraj chce jednat s Českými drahami o nákupu nových vlakových souprav. Dopravce by měl investovat nejméně 1,7 miliardy korun z peněz přislíbených na tyto účely krajům z Evropské unie ministerstvem dopravy. Kraj by chtěl, aby ČD nakoupily vlaky i za své prostředky. Potvrdil to náměstek hejtmana Jakub Unucka. Mluvčí drah Monika Bezuchová řekla, že nákup nových vlaků je pro ČD v regionu již několik let prioritou.

Červen patří tradičně veletrhu Czech Raildays

Každoročně v polovině června se český železniční svět sjíždí do Ostravy, kde se pravidelně koná mezinárodní veletrh drážní a manipulační techniky Czech Raildays. Letos se zde prezentovalo přibližně 200 firem ze všech sektorů železničního průmyslu, mezi lákadla patřila samozřejmě nová kolejová vozidla a mechanismy na údržbu železniční infrastruktury v rámci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).


​Železniční koridor Betuwe slaví deset let

Železniční trať Betuwe je deset let po svém otevření životně důležitým spojením přístavu Rotterdam s vnitrozemím. V současné době přispívá významně k růstu objemu překladu zboží v Rotterdamu a přímo i nepřímo podporuje nizozemskou ekonomiku. Úspěšný infrastrukturní projekt však potřebuje kontinuální podporu železnice jako dopravního systému, a to v domácím i celoevropském měřítku.

​Co přinesl červen 2017 v dopravě

V Evropské unii skončilo s koncem pololetí předsednictví Malty a zanechalo užitečnou upomínku: ministři dopravy členských zemí přijali nedávno v jejím hlavním městě tzv. Vallettskou deklaraci o námořní dopravě. Ta s ohledem na námořní strategii EU identifikuje největší výzvy a cíle příštího desetiletí. Patří mezi ně konkurenceschopnost a ekologická udržitelnost evropské námořní plavby.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - červen 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

ELA MÁ NOVÉHO PREZIDENTA

Na svém letošním výročním zasedání zvolili členové ELA nového prezidenta. Stal se jím Ital Paolo Biso-gni, prezident italského logistického svazu AILOG. Zasedání se konalo v Mnichově v rámci nedávného dopravního veletrhu transport logistics.

​Česká republika a Slovensko mají vytvořit hlukové mapy

Evropská komise minulý týden vyzvala Českou republiku a Slovensko, aby vytvořily strategické hlukové mapy a akční plány, jak požaduje směrnice o hluku. Země mají na odpověď dva měsíce, v případě Slovenska se pak komise může obrátit na soud EU, český případ je o krok „pozadu“.

​SŽDC už investovala do oprav nádražních budov 215 milionů korun

11.7. – Právě před rokem proběhl dlouho očekávaný převod nádraží pod SŽDC. Za první rok správy nádraží vynaložila následně státní organizace do oprav, stavebních úprav nebo projektové přípravy přes 215 milionů korun. Zcela dokončených je 149 stavebních akcí za bezmála 110 milionů, další desítky větších či menších oprav běží. Proměnou prošla třeba nádraží v Kostomlatech nad Labem, Dobříši či Rakovníku. V srpnu se dokončí i poslední etapa rekonstrukce náchodského nádraží, cestujícím slouží nové nádraží v Karlových Varech či České Lípě.

​Dopravci i kraje mohou žádat o 7,7 miliardy korun na pořízení nových železničních vozidel

11.7. – Výraznou modernizaci vozového parku na železnici přinese v příštích letech finanční podpora z Operačního programu Doprava, kterou připravilo Ministerstvo dopravy. Dotace v celkovém objemu až 7,7 miliardy korun umožní pořízení několika desítek nových vlakových souprav pro regionální dopravu. O podporu z evropských fondů se mohou ucházet jak jednotliví železniční dopravci, tak i kraje, které regionální železniční dopravu na svém území objednávají a financují.

​Přeprava po železnici prý začíná konkurovat námořní a silniční přepravě

11.7. – Největší evropský dopravce v nákladní železniční dopravě, společnost DB Schenker zaznamenává rapidní růst železniční dopravy. Ta začíná být stejně tak flexibilní jako silniční. Vlaky z Číny dovážejí především díly pro automobilový průmysl a zboží s krátkým termínem dodání. Se 4 200 železničními vlečkami, které společnost provozuje po celé Evropě, se síť DB Schenker řadí mezi nejrozvinutější na světě.

Špičky evropské železnice jednaly v Praze o zlepšení propojení Evropy i ochraně proti hrozbám terorismu

11.7. – V Praze se sešli generální ředitelé (CEO) nejvýznamnějších evropských železničních společností a asociací na plánovaném summitu, aby diskutovali o aktuálních trendech v železniční dopravě. Summitu se účastnilo 17 šéfů drážních organizací. Pořadatelem této mezinárodní akce byly tentokrát České dráhy, a.s., a Správa železniční dopravní cesty, s.o.

spinner