Železniční doprava

​Do Chorvatska v létě s RegioJetem jelo vlakem víc než 60 000 lidí

22.9. – Více než 60 000 cestujících z České a Slovenské republiky využilo v létě pro dopravu do Chorvatska a zpět vlaky společnosti Re­gioJet. V čer­venci a srpnu jezdily vlaky denně v každém směru, v září třikrát týdně. Průměrná obsazenost byla více než 90 procent při kapacitě 500 až 560 cestujících na spoj. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Jihlava chce vysokorychlostní trať s terminálem u města

22.9. – Jihlavští zastupitelé jednomyslně podpořili variantu vedení chystané vysokorychlostní železnice mezi Prahou a Brnem (VRT) s terminálem u Jihlavy. Stejné vedení trati přes území Vysočiny prosazuje také krajská samospráva. Podle informací Správy železnic rozhodnutí o přesné podobě VRT padne na ministerstvu dopravy. Začátek realizace úseku přes Vysočinu se předpokládá v roce 2029, sdělila ČTK mluvčí správy Nela Friebová.

​Dopravci zatím spoje do Německa neomezí, počkají na vývoj zájmu

22.9. – Vlaky a autobusy budou jezdit z Česka do Německa zatím bez omezení. Dopravci chtějí počkat na vývoj poptávky, podle ní následně v příštích dnech rozhodnou o případném snížení kapacit nebo počtu spojů. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Německo zřejmě ve středu zařadí celé Česko mezi rizikové oblasti, a bude tak po cestující z ČR požadovat negativní test na koronavirus nebo nástup do karantény. Opatření se nemají týkat pendlerů, profesionálních řidičů a lidí, kteří pouze projíždějí.

Provoz vlaků na slovenské trati zajistí po RegioJetu dva dopravci

21.9. – Přepravu cestujících na vytížené regionální železniční trati na Slovensku, kde osobní vlaky v rámci závazku veřejné služby nyní provozuje dopravce RegioJet, příští dva roky zajistí rakouský národní dopravce ÖBB a slovenský státem ovládaný dopravce ZSSK. ČTK o tom informovalo slovenské ministerstvo dopravy. RegioJet z české skupiny Student Agency, který na zmíněné trati z Bratislavy do Komárna jezdí od roku 2012, už začal s přípravami na hromadné propouštění, protože dosud nebyl znám způsob dalšího zajištění přepravy cestujících na trase po skončení jeho smlouvy se státem letos v prosinci.

​Německo chce obnovit transevropské železniční spoje

22.9. – Evropu je i v rámci ochrany klimatu nutné propojit pomocí vysokorychlostních vlaků a nočních železničních spojů. V Berlíně to u příležitosti železničního summitu unijních ministrů dopravy, zástupců Evropské komise (EK) a představitelů železničních společností prohlásil německý ministr dopravy Andreas Scheuer. Náměstek českého ministra dopravy Jan Sechter, který Česko na virtuální konferenci zastupoval, k tomu ČTK řekl, že Česká republika se na rozvoji transevropských spojení chce podílet a chce se stát křižovatkou železničních cest.

RegioJet se na Slovensku připravuje na ukončení provozu vlaků

21.9. – Železniční dopravce Regi­oJet z české skupiny Student Agency ohlásil, že na Slovensku zahájil přípravy hromadného propouštění a ukončení přepravy cestujících v rámci závazku veřejné služby na vytížení regionální trati. RegioJet tento postup zdůvodnil tím, že slovenské ministerstvo dopravy zatím neoznámilo, kdo bude provozovat osobní vlaky na trati z Bratislavy do jihoslovenského Komárna poté, co stávajícímu dopravci letos v prosinci skončí smlouva se státem. Není tak známo, zda ministerstvo do budoucna počítá s využitím služeb RegioJetu. 

Opravu brněnského vlakového nádraží zpozdil koronavirus

19.9. – Rekonstrukce hlavního vlakového nádraží v Brně pokračuje s dvouměsíčním zpožděním. Třetí etapu, opravu levého křídla výpravní budovy, zbrzdila pandemie koronaviru. Práce na ní vyjdou zhruba na 140 milionů korun bez daně. Kompletně opravené bude nádraží nejdřív na konci roku 2021, řekla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

OneTicket: Začal zkušební prodej elektronických jednotných jízdenek

18.9. – V České republice je možné koupit elektronicky jednotnou jízdenku na železnici, která funguje ve zkušebním provozu na dvou tratích. Dosud bylo možné jednotné jízdenky kupovat pouze u pokladen. Ostrý provoz jednotné jízdenky bude spuštěn spolu s novým jízdním řádem v polovině prosince. Na tiskové konferenci to řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Cestující zatím využili přes 6000 jednotných jízdenek za 280 000 korun.

​V Kunovicích se srazil spěšný vlak s traktorem, tři lidé zranění

18.9. – Na přejezdu v Kunovicích na Uherskohradišťsku se odpoledne srazil spěšný vlak s traktorem. Vlak podle provozovatele vykolejil, řekl ČTK mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Policejní mluvčí Petr Jaroš uvedl, že podle prvotních informací se při nehodě zranili tři lidé, jejich zranění by však neměla být vážná. Provoz na trati je zastavený.

​Provoz některých vlaků mezi ČR a Slovenskem bude omezen

18.9. – Provoz některých mezistátních vlaků mezi Českou republikou a Slovenskem bude omezen, rozhodnutí se dotkne zhruba 18 procent celkové kapacity míst. Důvodem je vývoj poptávky, kterou výrazně ovlivnila opatření proti šíření koronaviru. ČTK o tom informoval slovenský dopravce ZSSK, nad kterým má kontrolu stát. Firma uvedla, že se na omezení dohodla s Českými drahami (ČD).

spinner