Železniční doprava

​Výzkumný ústav přizve studenty dopravní fakulty k vývoji vlaků Premium

​Výzkumný ústav přizve studenty dopravní fakulty k vývoji vlaků

23.11. – Výzkumný ústav železniční (VUZ) nabídne studentům dopravní fakulty ČVUT možnost podílet se na výzkumných pracích. Umožní to dohoda, kterou uzavřeli ředitel výzkumného ústavu patřícího do skupiny Českých drah František Bureš a děkan dopravní fakulty ČVUT Miroslav Svítek.

​ČD: Nejvíce změn v dálkové dopravě čeká obyvatele severozápadu ČR Premium

​ČD: Nejvíce změn v dálkové dopravě čeká obyvatele severozápadu ČR

23.11. – Nový jízdní řád Český drah, který začne platit 10. prosince, přinese nejvíce změn ve vnitrostátní dálkové dopravě obyvatelům západní a severozápadní části ČR. Nové expresy zrychlí spojení z Prahy do Plzně, Mariánských Lázní, Chebu a Domažlic. V těchto spojích z Prahy přes Ústí nad Labem do Mostu, Karlových Varů a Chebu se navíc objeví modernější a komfortnější vozy. Zrychlí také cesty mezi Hodonínem a Brnem nebo mezi Brnem a Jihlavou.

​Osobní a nákladní vlaky si na českých kolejích stále více překážejí

Bílá kniha EU o dopravě počítá s tím, že by se do roku 2030 mělo přemístit ze silnice na železnici 30 procent přepravovaného zboží. Z hlediska současných podmínek české železnice se zdá být tento požadavek spíše z říše snů, protože pokud by se měl opravdu splnit, musel by se výkon české železnice v segmentu nákladní dopravy zvýšit o 180 procent. Problém je ale hlavně v tom, že už dnes nemají nákladní vlaky po čem jezdit, kapacita dopravní cesty zejména na některých úsecích hlavních železničních koridorů je vyčerpaná.

​Největší železniční nákladní dopravce zvyšuje od ledna ceny

Prezentace cenové a obchodní strategie na rok 2018 byla nejočekávanějším bodem pravidelného podzimního setkání představitelů ČD Cargo se svými zákazníky. Téměř 200 hostů si na muselo počkat až na samý závěr konference, aby se dozvědělo, že největší český nákladní železniční dopravce musí mírně zvýšit ceny poskytovaných služeb. Rostoucí náklady se tak projeví v novém ceníku na rok 2018.

Ing. Oldřich Sládek (ŽESNAD.CZ): Velice rychle je nutné řešit nedostatečnou kapacitu tratí

Jedním ze základních problémů, které momentálně trápí nákladní železniční dopravce, je nedostatečná kapacita zejména některých úseků hlavních železničních koridorů. Podle výkonného ředitele Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ Ing. Oldřicha Sládka není možné, aby měla automaticky přednost osobní doprava a nákladní vlaky čekaly často několik hodin v železničních stanicích na volnou trať.

​Od května 2018 se zpřísní ochrana osobních údajů, připravte se na to!

Ještě pár měsíců zbývá do okamžiku, než nabude účinnosti evropská směrnice o ochraně osobních údajů. Konkrétně se tak stane 25. května 2018. Jelikož sankce za porušení směrnice jsou poměrně značné, měl by se každý subjekt na novou směrnici řádně připravit. Obecné informovanosti pomohl i seminář na téma ochrany osobních údajů, který společně uspořádaly Svaz spedice a logistiky ČR a Dopravní noviny.

​Ministerstvo zvažuje zavedení koncesí na nejvytíženějších tratích Premium

​Ministerstvo zvažuje zavedení koncesí na nejvytíženějších tratích

22.11. – Ministerstvo dopravy zvažuje možnost zavedení koncesního modelu na železnici. Zatímco nyní stát na většině tratí dopravci za provoz vlaků doplácí, na nejvytíženějších tratích, kde se provoz komerčně vyplatí, by mohli dopravci za možnost provozovat zde dopravu naopak platit státu. Na Žofínském fóru to řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

​Unipetrol převzal novou lokomotivu od CZ LOKO

20.11. – Největší česká petrochemická skupina Unipetrol pokračuje v plánovaných investicích. Její dceřiná společnost Unipetrol Doprava, která se zabývá železniční dopravou a přepravou chemických produktů, rozšířila svůj vozový park o novou diesel-elektrickou lokomotivu EffiLiner 1600 označovanou jako Bizon od firmy CZ LOKO.

​Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - říjen 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

5th TransPolandTran­slogistica – MEZINÁRODNÍ VÝSTAVA 8. – 10. LISTOPADU

ELA informuje o páté dopravní a logistické výstavě, která proběhne ve Varšavě letos v listopadu. Výstava dá návštěvníkům příležitost, aby se seznámili s posledními produkty a řešeními, jež jsou k dispozici na trhu

​Rakouský železniční koncern Rail Cargo Group pokračuje v rozšiřování svých mezinárodních aktivit

Vypravením prvního přímého vlakového spoje z Tchaj-jüanu (čínská provincie Šan-si) do Luga (provincie Ravenna) v Itálii napsal další kapitolu v rámci své globální expanze. Přepravu 41 kontejnerů po trase dlouhé 10 400 kilometrů realizovala dceřiná společnost Rail Cargo Operator (RCO) na zakázku společnosti China Railway Container Transportation (CRCT), která je součástí holdingu čínských státních drah.


spinner