Železniční doprava

​Železniční spojení z Liberce do Prahy by se podle studie mohlo výrazně zrychlit

31.5. – Železniční spojení z Liberce do sto kilometrů vzdálené Prahy by se mohlo v budoucnu výrazně zrychlit a stát se konkurencí i silniční dopravě. V případě realizace se zkrátí doba jízdy z dnešních více než 160 minut na 69 minut. Umožnit to má i studie proveditelnosti, kterou včera schválila centrální komise ministerstva dopravy pro úsek trati z Mladé Boleslavi přes Turnov do Liberce a dál ke státní hranici s Polskem. V tiskové zprávě o schválení studie informovala mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

​Škoda Group a Tesmec spojují síly ve vývoji vysoce výkonných a udržitelných železničních řešení

30.5. – Škoda Group, přední evropský výrobce komponentů a vozidel pro veřejnou dopravu, zahajuje strategickou technologickou spolupráci s renomovanou společností Tesmec Group, která se specializuje na infrastrukturní technologie. Cílem této spolupráce, kterou zprostředkovává Tesmec Rail, dceřiná společnost Tesmec zaměřená na řešení pro železnice, je radikální změna v odvětví železničních pracovních a diagnostických vozidel a vytvoření špičkových, vysoce výkonných a ekologických produktů v celosvětovém měřítku. Dodávky 44 sad komponent budou realizovány v letech 2024 až 2028.

​CZ LOKO dodá DB Cargo Italia čtyři lokomotivy EffiShunter 1000

29.5. – Další společností, která si vybrala lokomotivy EffiShunter 1000 české firmy CZ LOKO, se stala společnost DB Cargo Italia. Ta si objednala čtyři nové dieselelektrické lokomotivy v Itálii klasifikováné jako D744. První dva kusy budou dodány v průběhu léta a další dva do konce roku.

​SŽ vyhlásila soutěž na zhotovitele rekonstrukce nádraží Brno-Královo Pole

28.5. – Správa železnic vyhlásila soutěž na zhotovitele modernizace nádraží Brno-Královo Pole a přilehlých částí trati. Celá stavba, která zahrnuje i výstavbu nové nádražní budovy, má vyjít na 2,3 miliardy korun, celkové investiční náklady dosahují 2,9 miliardy korun.

​Společnost European Sleeper spustila noční vlakový spoj mezi Bruselem a Berlínem

28.5. – Nizozemsko-belgická železniční společnost European Sleeper tento týden zahájila provoz přímého nočního vlakového spojení mezi Bruselem a Berlínem. V příštím roce hodlá spojení prodloužit do Drážďan a do Prahy. Reaguje tak na snahu evropských zemí podporovat ekologičtější způsoby cestování na úkor letecké dopravy, uvedla agentura Reuters.

Špindlerův Mlýn hostil konferenci Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ

27.5. – Tento týden se ve Špindlerově Mlýně konala šestá konference sdružení Železničních nákladních dopravců (ŽESNAD.CZ), která přilákala nejvýznamnější představitele odvětví. Mezi panelisty zasedl například ministr dopravy Martin Kupka, ředitel Správy železnic Jiří Svoboda, nebo prezident a viceprezident spolku Martin Hořínek a Tomáš Tóth, kteří zevrubně probrali témata rozvoje a perspektiv nákladní dopravy železnic v České republice.

​Soud prohlásil konkurz na zadlužené Jindřichohradecké místní dráhy

26.5. – Insolvenční soud prohlásil konkurz na Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD). Firma je od podzimu v úpadku a provoz vlaků na úzkokolejce v říjnu zastavila. Věřitelé včera na schůzi u soudu neschválili společností navrhovanou reorganizaci. JHMD podle soudu dluží více než 360 milionů korun. Věřitelé zároveň včera odvolali insolvenční správkyni Danielu Urbanovou. Nahradí ji insolvenční správce David Jánošík. Společnost se může proti prohlášení o konkurzu odvolat k vrchnímu soudu. O provoz úzkokolejky místo zadlužené JHMD mají zájem brněnská společnost Gepard Express a firma WTT.

​Dceřiná firma zadlužené společnosti JHMD požádala o povolení provozovat dráhu

25.5. – Dceřiná firma společnosti Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), firma Správa úzkokolejných drah, požádala Drážní úřad o povolení provozovat dráhu. Jihočeský kraj je ochoten jednat o finanční spoluúčasti na dopravě pro období jízdního řádu 2023/2024. Zájem provozovat letos v létě úzkokolejku mají firmy Gepard Express a WTT. V insolvenčním rejstříku to včera uvedla insolvenční správkyně Daniela Urbanová.

​Středočeský kraj a Praha připraví soutěž na železniční dopravce za 60 miliardy korun

24.5. – Středočeský kraj připraví spolu s Prahou soutěž na nové železniční dopravce. Půjde o největší tendr týkající se dopravní obslužnosti mezi kraji. Hodnota zakázky by měla být kolem 60 miliard korun, nový kontrakt bude uzavřen na 15 let. Dosavadní smlouva s Českými drahami (ČD) o zajištění drážní obslužnosti v kraji vyprší v roce 2029. Soutěž na nové dopravce má být vyhlášena už příští rok na jaře, aby se jí mohlo zúčastnit co nejvíc výrobců i dopravců, řekl včera novinářům středočeský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký.

​Na železnici se loni přepravilo pětkrát méně zboží než na silnicích

24.5. – Na železnici se loni přepravilo pětkrát méně zboží než na silnicích. Oba druhy dopravy zaznamenaly meziroční propad. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad. U železniční i silniční nákladní dopravy vzrostla průměrná přepravní vzdálenost. Sil­niční nákladní doprava za loňský rok podle dat ministerstva dopravy, které zpracoval Český statistický úřad, přepravila zboží o hmotnosti 473 milionů tun, což je meziroční propad zhruba o 27 milionů tun. Železniční doprava přepravila přes 93 milionů tun zboží, meziročně o čtyři miliony tun méně.

spinner