Železniční doprava

​Přestavba Masaryčky se naplno rozbíhá, začnou první dopravní omezení

22.6. – Stavební činnost na české železnici neutichne ani v období hlavních prázdnin. Platí to i pro rekonstrukci pražského Masarykova nádraží, která nabírá na intenzitě. V souvislosti s tím dojde ke změnám tras některých vlaků. Na dalších místech pak proběhnou plánované opravné a údržbové práce. Uvedla to Správa železnic.

​Nové hlavní nádraží v Brně má schválený záměr projektu

21.6. – Centrální komise Ministerstva dopravy schválila záměr projektu pro přestavbu železničního uzlu Brno. Jde o zcela zásadní milník v přípravě modernizace celého tamního uzlu a také výstavby nového hlavního nádraží v jihomoravské metropoli. Samotné stavební práce se předpokládají v letech 2028 až 2035.

​ČD pokračují v mimořádných kontrolách lehátkových vozů Bcmz, vůz úspěšně prošel pevnostní zkouškou pro nové vozy

21.6. – V návaznosti na následky tragické nehody v Pardubicích přistoupily České dráhy k mimořádným prohlídkám lehátkových vozů řady Bcmz834. V rámci těchto kontrol byla u vozu provedena i stlačovací zkouška ve zkušebně kolejových vozidel Výzkumného ústavu kolejových vozidel, která neodhalila žádný konstrukční problém rámu ani skříně vozu. Všech devět vozů ve vlastnictví Českých drah by mělo projít mimořádnou kontrolou do konce příštího týdne. České dráhy investují do těchto mimořádných prohlídek a zkoušek několik milionů korun.

Správa železnic: ​Trolejové vedení získají další tři tratě

20.6. – Elektrické vlaky vyjedou do dalších míst v Česku. Umožní to výstavba trolejového vedení hned na několika tratích, kterou připravuje Správa železnic. Pro takzvanou prostou elektrizaci nyní vybrala zhotovitele přípravných dokumentací úseků Klatovy – Železná Ruda, Kralupy nad Vltavou – Kladno a Zdice – Písek. Samotné zahájení prací se předpokládá v roce 2027.

​Brno smění pozemky s firmami Křetínského kvůli stavbě vlakového nádraží, opozice i lidovci mají výhrady

19.6. – Brněnští zastupitelé včera schválili směnu pozemků se společnostmi, které patří podnikateli Danielovi Křetínskému. Město pozemky potřebuje pro přesun vlakového nádraží z centra o kilometr jižněji. Křetínskému město pošle 186 milionů korun a naopak městská firma Brněnské komunikace prodá Křetínskému lukrativní stavební pozemky poblíž budoucího nádraží za 306 milionů korun. Pro bylo 30 zastupitelů z 55, transakci odhlasovaly koaliční strany ODS, ANO a SOCDEM.

​Dopravci musí za určitých podmínek používat zabezpečovač ETCS již od srpna

19.6. – Dopravci na hlavních železničních tratích budou už od 1. srpna povinni používat nový evropský zabezpečovač ETCS, a to při splnění tří podmínek. Traťový úsek bude vybaven tímto systémem, lokomotiva bude mít mobilní část ETCS a strojvedoucí absolvuje patřičný výcvik. Novinářům to řekl ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář po pondělním jednání komise k zavádění ETCS v Česku. Výhradní provoz s ETCS má začít na 1260 kilometrech koridorových tratí od ledna příštího roku, stát se ale snaží i v reakci na nedávnou tragickou srážku vlaků v Pardubicích zavádění nového systému urychlit.

​Veletrh Rail Business Days 2024 meziročně opět narostl, letošní návštěvnost se zastavila na rekordním čísle 11 344

19.6. – Mezinárodní železniční veletrh a konference RAIL BUSINESS DAYS se letos již podruhé konal v ostravském Trojhalí Karolina, a to ve dnech 11.–13. června. Za tři dny jej navštívilo 11 344 železničních odborníku, nadšenců a studentů, toto číslo tak překonalo dosavadní rekord z roku 2022 v Brně s vystavenou jednotkou TGV.

​ČTÚ: S výpadky mobilních služeb ve vlacích se potýká 57 procent cestujících

18.6. – Zhruba 57 procent lidí při cestách vlakem limitují výpadky hlasových a datových služeb. Ty často nebývají způsobeny špatným pokrytím koridorů jako takovým, ale útlumem signálu, který způsobují moderní vlakové soupravy. Proto ČTÚ připravil návrh dotační výzvy, jejímž cílem je napomoci zlepšení dostupnosti a kvality mobilních služeb i uvnitř vlakových vozů. Uvedli to zástupci ČTÚ na včerejší tiskové konferenci.

​SŽ připravuje modernizaci železničního koridoru z Plzně na Domažlice a Německo

17.6. – Správa železnic intenzivně připravuje modernizaci železničního koridoru z Plzně přes Domažlice až na státní hranici s Německem. Je rozdělena na čtyři stavby, z nichž tři nejdelší jsou ve fázi územního řízení a jedna má územní rozhodnutí. Měly by se začít budovat do pěti let, reálné je dokončení do osmi let, řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek. Spojení z Prahy přes Plzeň, Domažlice, Řezno a Norimberk až do Mnichova by se mělo výhledově zkrátit ze sedmi hodin zhruba na polovinu.

​Zástupci zemí V4 a Pobaltí uzavřeli deklaraci o železničním propojení států

16.6. – Zástupci ministerstev dopravy zemí V4 a pobaltských států Litvy, Lotyšska a Estonska včera uzavřeli Pražskou deklaraci o rozvoji a financování strategické železniční infrastruktury. Jedním z cílů deklarace je propojení pobaltské železniční páteře Rail Baltica s projektem Via Vindobona, železničním propojením Berlína, Prahy a Vídně. Novinářům to dnes na brífinku po jednání se zástupci ministerstev dopravy zemí V4 a pobaltských států Litvy, Lotyšska a Estonska řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Země V4 také budou usilovat o vysokorychlostní propojení mezi hlavními městy zemí V4.

spinner