Železniční doprava

​Aktuality ze světa 13/2017 Premium

​Aktuality ze světa 13/2017

19.5. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Z belgické nákladní dráhy „B logistics“ se stala „Lineas“ Se změnou jména končí dřívější nákladní společnosti belgických drah poslední spojení ke státnímu koncernu SNCB. Nemění se jen jméno, tvrdí předseda představenstva Geert Pauwels. Lineas má být zcela novou společností s budoucností.

​Systém správy mobilních aplikací od UniControls využívá pět dopravců nejen v ČR

18.5. – Společnost UniControls vyvinula a dále zdokonaluje systém managementu mobilních aplikací MOMA, který dnes obsluhuje více než dva tisíce vozidel u pěti dopravců v ČR, na Slovensku a ve Finsku, pro které přenáší data z široké škály aplikací.

Snižování hluku zůstává velkým úkolem železnice

9.5. – Společenství evropských železnic a provozovatelů infrastruktury CER/SEŽ uspořádalo počátkem května konferenci, jejímž hlavním cílem bylo prozkoumat možnosti dalšího snižování hluku na nákladní železnici. Význam akce zvýraznila evropská dopravní komisařka Violeta Bulcová jako jedna z hlavních přednášejících.

​SŽDC převzala unikátní vůz na údržbu trakčního vedení

Správce železniční infrastruktury – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) – převzal v polovině dubna od rakouského výrobce, firmy Plasser & Theurer, speciální vozidlo pro kontrolu, údržbu a opravu trakčního vedení MTW 100.013/7. Jedná se o první zahraniční dodávku vozidla speciálně navrženého a vyrobeného pro práce na trakčním vedení. SŽDC podepsala kontrakt s rakouskou společností na dodávku tří vozů v celkové hodnotě 173 milionů Kč v říjnu 2015. Další dva vozy dodají Rakušané na podzim letošního roku.

​První elektrická traťová lokomotiva EffiLiner 3000 jezdí v barvách IDS CARGO

7.5. – První elektrická traťová lokomotiva společnosti CZ LOKO má svého zákazníka. Pod obchodním názvem EffiLiner 3000 ji provozuje nákladní železniční dopravce IDS CARGO. K oficiálnímu předání došlo v Praze.

​LEO Express přidává spoje na českém trhu a získal certifikát pro provoz v Polsku

28.4. – Soukromý dopravce LEO Express přidá od poloviny května spoje na trase Praha – Ostrava a Praha – Staré Město u Uherského Hradiště, od června zavede dvakrát denně spoje na trase Praha – Košice. Od začátku roku procházely postupně všechny soupravy LEO Express technickým přizpůsobením pro provoz na polském trhu. Společnost již získala od polských úřadů bezpečnostní certifikát B, který je pro zahájení provozu klíčový.

​Skupina ČD hospodařila loni se ziskem 882 milionů korun

28.4. – Čistý zisk Skupiny České dráhy loni dosáhl podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) 882 milionů korun. Je to vůbec nejlepší výsledek od roku 2009, kdy ČD začaly podle IFRS konsolidovat a emisemi dluhopisů vstoupily na kapitálové trhy. Zlepšení hlásí osobní i nákladní doprava a dařilo se také všem dceřiným společnostem. Meziročně se hospodaření Skupiny zlepšilo o téměř 2,23 miliardy ko­run.

​RegioJet plánuje od prosince začít jezdit do Rakouska

26.4. – Společnost RegioJet připravuje od prosince 2017 vstup se svými dálkovými vlaky na další středoevropský trh – do Rakouska. To by se společně s Českou republikou a Slovenskem mělo v budoucnu stát další „domovskou“ zemí, kde bude RegioJet dál své aktivity rozvíjet.

​CZ LOKO vyhrálo tendr v Itálii na dodávku pěti lokomotiv

25.4. – Vítězstvím společnosti CZ LOKO skončil mezinárodní tendr vypsaný italskou firmou Serfer Servizi Ferroviari (SERFER) ze skupiny TRENITALIA na dodávku pěti posunovacích lokomotiv. Ten probíhal od loňského prosince do letošního března a v konkurenci dalších několika zájemců z něho vyšly vítězně její lokomotivy EffiShunter 1000.

​MD: Nové vlaky budou podmínkou jen na části liberalizovaných tratí Premium

​MD: Nové vlaky budou podmínkou jen na části liberalizovaných tratí

25.4. – Nové vlaky bude od zájemců ministerstvo dopravy požadovat jen pro část výběrových řízení na nové dopravce na železnici. V ostatních případech bude vyjednávat s Českými drahami (ČD), aby v soutěžích mohly uplatnit nynější vozidlový park, který státní dopravce v minulosti modernizoval. Zároveň úřad zvažuje státním ČD vyplácet peníze za udržování záložní flotily vozidel pro případ krizových situací. Na konferenci k liberalizaci železnice to řekl ředitel odboru osobní dopravy na ministerstvu dopravy Ondřej Michalčík.

spinner