DN č. 15 - IT v dopravě a logistice, Telematika, Silniční nákladní doprava, vychází 19.7., uzávěrka již 28.6.! 

Železniční doprava

Veletrh Czech Raildays 2018 je dobrou příležitostí k navázání nových kontaktů i prezentaci novinek

Už za pár dní, konkrétně od 19. do 21. června, se v areálu nákladového nádraží železniční stanice Ostrava-hlavní nádraží sejdou nejen odborníci na železniční dopravu, ale také příznivci vlaků a lokomotiv na letošním, už 19. ročníku mezinárodního veletrhu drážní a manipulační techniky, výrobků a služeb pro potřeby kolejové dopravy Czech Raildays. Některé firmy a dopravci se veletrhu účastní každoročně, jiné budou mít letos premiéru. Zástupců vybraných vystavovatelů jsme se mimo jiné zeptali na novinky, které budou v Ostravě prezentovat.

InnoTrans 2018 představí budoucnost železnice

Ve druhé polovině září se odborníci, ale i laická veřejnost sejdou na berlínském výstavišti, aby si prohlédli aktuální novinky z oblasti železničního průmyslu, ale také aby se seznámili s nejnovějšími trendy, jež hýbou oborem železniční dopravy.

Nad implementací železničního balíčku do české legislativy stále visí řada otazníků

Před více než rokem a půl schválil Evropský parlament 4. železniční balíček, který by měl mimo jiné zlepšit konkurenceschopnost a zvýšit výkonnost železničních služeb v Evropské unii. Právní rámec železničního balíčku přináší celou řadu změn, které je třeba implementovat do národních legislativ. Jak se tento nelehký úkol daří plnit, jsme se zeptali nejen na ministerstvu dopravy, ale také na Drážním úřadu, Správě železniční dopravní cesty, ve společnosti AŽD Praha a zástupců sdružení ŽESNAD.cz.

Dřevo kvůli kůrovcové kalamitě přeplňuje dopravu po železnici

20.6. – Nákladním dopravcům na železnici se letos výrazně zvýšily objemy přepravovaného dřeva. Největší nákladní dopravce ČD Cargo za první čtyři měsíce roku přepravil více než 1,1 milionu tun dřeva, což je dvojnásobek proti stejnému období před dvěma lety. Meziroční navýšení objemu o 50 procent zaznamenal další velký dopravce IDS Cargo. Informovali o tom zástupci obou společností. Hlavním důvodem je masivní kácení lesů kvůli kůrovcové kalamitě.

Nejlepším železničním přepravcem v Asii je DB Schenker Premium

Nejlepším železničním přepravcem v Asii je DB Schenker

19.6. – V Šanghaji proběhlo v květnu vyhlášení každoročních cen Asian Freight, Logistics & Supply Chain Awards. Mezinárodní logistická společnost DB Schenker znovu získala ocenění pro nejlepšího železničního přepravce v regionu Asie. Oznámila to včera v tiskové zprávě.

DAKO-CZ dodá brzdy pro 50 vozů na slovenské železnici

19.6. – Společnost DAKO-CZ z Třemošnice na Chrudimsku, která vyrábí brzdné systémy pro kolejová vozidla, se bude podílet na modernizaci 50 osobních vozů pro slovenskou železnici. Díky úpravám budou jezdit rychlostí až 160 kilometrů v hodině. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

Jihočeský kraj vypíše tendr na železnici za více než sedm miliard Kč

15.6. – Jihočeský kraj vyhlásí soutěž na zajištění dopravy na osmi frekventovaných železničních tratích. Za patnáctiletý kontrakt, který začne v prosinci příštího roku, zaplatí vítězi soutěže přes sedm miliard Kč. Tendr se týká osmi elektrifikovaných tratí, všechny momentálně obsluhují České dráhy. Novinářům to včera řekli zástupci vedení Jihočeského kraje.

Francouzský parlament schválil reformu státních drah SNCF

14.6. – Francouzský Senát dnes odsouhlasil vládní reformu státních drah SNCF, kvůli které železničáři opakovaně stávkují. Ve středu tak již učinilo Národní shromáždění. Reforma SNCF byla jedním z řady bodů celkové reformy hospodářství, kterou slíbil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Aktuality ze světa 23/2018 Premium

Aktuality ze světa 23/2018

11.6. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Rychle rostoucí ceny v silniční nákladní dopravě. Podle posledního čtvrtletního vydání Monitoru dopravního trhu, publikovaném v rámci Capgemini a Transporeon, se mají provozní náklady evropských silničních dopravců v roce 2018 dále zvyšovat s ohledem na rostoucí ceny pohonných hmot a pokračující nedostatek řidičů nákladních vozidel. Studie uvádí, že dopravní náklady za první čtvrtletí letošního roku představovaly nárůst větší než 7 procent ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2017. Dále cenový index pro první čtvrtletí 2018 se zvýšil o 7,1 % ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku. Manažer dodavatelských řetězců u Capgemini Lars Vitters uvedl, že existuje přímá korelace se zdražováním paliva a nedostatkem řidičů v celé Evropě. Navíc očekávaná zvýšení mezd řidičů, jež se v současnosti v Evropě projednávají, mohou vést k dalšímu zvýšení nákladů v dopravě po celé Evropě.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - květen 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

PUBLIKACE „ŘÍZENÍ UDRŽITELNÝCH DODAVATELSKÝCH ŘETĚZCŮ“

ELA upozorňuje na publikaci vydanou pod její patronací s původním názvem Sustainable Supply Chain Management. Kniha zdůrazňuje potřebu rozvoje udržitelných dodavatelských řetězců – hospodářského, ekologického a sociálního. Nejedná se o zbožná přání nepraktických voleb, ale o realitu rozhodování všech, kteří jsou dnes zapojení v managementu dodavatelských řetězců. Uvedená definice udržitelných řetězců není omezena na tak zvané zelené řetězce, ale uznává, že aby byly skutečně udržitelné, musejí probíhat v rámci reálných finančních struktur, jakož i přispívat hodnotám naší společnosti. Řetězce nejsou udržitelné, pokud nejsou reálně financovány a hodnoceny. Proto reálná definice managementu dodavatelského řetězce musí brát v úvahu všechny příslušné hospodářské, sociální a ekologické aspekty. Kniha obsahuje množství příkladů z širokého okruhu případových studií ze skutečného života a shrnuje poučení z mnoha různých situací směřujících k úspěšnému řízení. Vydavatelem knihy je Intech Open s hlavním sídlem v Londýně – tel. +44 (0) 20 3457 0462, e-mail: Info@intechopen.com. Cena publikace je 49 € plus DPH a poštovné.

spinner