Železniční doprava

​Společnost JHMD se odvolala proti usnesení soudu, že nesmí nakládat s majetkem

9.3. – Zadlužená firma Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) se odvolala proti usnesení Krajského soudu v Českých Budějovicích, který jí zakázal samostatně nakládat s majetkem. Podle firmy pro to neexistují zákonné důvody. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Firma Gepard Express, která projevila zájem, že by vlaky na úzkokolejce provozovala, tuto nabídku pozastavila, informovala včera v rejstříku insolvenční správkyně Daniela Urbanová.

Vydání DN č. 5

Výběr článků z DN č. 5 přineseme 23. března.

(red)

​Většina odborného kolokvia se podle SŽ kloní ke stavbě nového železničního mostu v Praze

7.3. – Většina členů mezinárodního odborného kolokvia o budoucnosti železničního mostu přes Vltavu mezi Podskalím a Smíchovem v Praze se přiklání ke stavbě nového mostu. Oprava památkově chráněného mostu by podle nich byla drahá a jeho životnost by byla kratší než nového. Uvedl to včera mluvčí Správy železnic (SŽ) Dušan Gavenda. Kolokvium vzniklo právě kvůli posouzení stavu a budoucnosti stavby, která je dlouhodobě ve špatném stavu. SŽ před časem představila projekt, podle něhož má z mostu zůstat jen spodní část s pilíři a nynější nýtovanou konstrukci má nahradit nová. Ministr dopravy Martin Kupka nedávno řekl, že rozhodnutí o budoucnosti mostu by mělo padnout do konce letošního roku.

​Historicky první nafta z USA dorazila do skladů společnosti ČEPRO

6.3. – Do České republiky dorazila v uplynulých dnech historicky poprvé nafta z USA. Ve skladech společnosti ČEPRO byly stočeny první vlaky s naftou vyrobenou v americké Louisianě. Naftu převezl tanker po moři do Polska, odtud putovala po železnici do České republiky. Tuzemští řidiči ji do svých aut začnou tankovat v horizontu tří až šesti týdnů.

​Rekonstrukce vsetínské stanice se přesouvá do centra města

6.3. – Rychlým tempem roste ve Vsetíně budoucí společný odbavovací terminál, který nahradí stávající budovu nádraží. V areálu stanice stojí nový technologický objekt a betonují se základy vícepodlažního parkovacího domu. Zatímco loňský rok byl především ve znamení rekonstrukce kolejí směrem na Velké Karlovice, letos dojde k modernizaci kolejiště, výstavbě terminálu a podchodu přímo ve stanici.

​Délka zpoždění způsobeného Správou železnic se snížila o více než 30 procent

7.3. – Vlaky osobní dopravy na síti Správy železnic vykázaly za první dva měsíce letošního roku lepší pravidelnost než za stejné období loňského roku. Zatímco před rokem dojelo podle jízdního řádu 91,4 procenta spojů, letos to bylo téměř 92,4 procenta. Celková doba zpoždění z odpovědnosti Správy železnic se pak meziročně snížila o více než 30 procent. Výrazně nižší byl rovněž počet vlaků se zpožděním pět a více minut.

​Výluka omezí příští týden provoz vlaků z Olomouce do Šternberka

5.3. – Od 6. do 9. března 2023 vždy od 7:30 do 17:30 hodin jsou plánované výlukové práce Správy železnic na trati 290 v úseku Olomouc hl.n. – Šternberk. V tuto dobu budou všechny vlaky Olomouc – Šternberk – Uničov – Šumperk nahrazeny obousměrně v úseku Olomouc hl.n. – Šternberk autobusy. Vzhledem k delší jízdní době po silničních komunikacích bude náhradní autobusová doprava (NAD) organizována podle výlukového jízdního řádu.

​Česko ani Německo nepodpoří omezení spalovacích motorů, pokud nebude závazná výjimka pro syntetická paliva

4.3. – Zákaz prodeje nových vozidel se spalovacími motory po roce 2035, návrh normy Euro 7 a rozvoj přeshraničního spojení mezi oběma zeměmi. To byla hlavní témata jednání ministra dopravy Martina Kupky a německého spolkového ministra digitalizace a dopravy Volkera Wissinga. Česko stejně jako Německo nepodpoří schválení omezení spalovacích motorů po roce 2035, pokud nebude jasná a závazná výjimka pro využití syntetických paliv. Jedná se o podmínku, kterou v rámci předsednictví prosadila Česká republika a přislíbila Evropská komise.

​Další dva RegioPantery pro Olomoucký kraj

3.3. – Do Olomouckého kraje dorazily další dva vlaky RegioPanter. Doplnily čtveřici nových elektrických jednotek, které jezdí v regionu od prosince loňského roku. Na nově elektrifikované trati z Olomouce do Šumperka tak díky dodávce těchto dvou vlaků přepravují cestující už jen výhradně moderní dvouvozové jednotky RegioPanter. Uvedla to mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

​Železiarne Podbrezová nasazují první EffiShunter 600 z CZ LOKO

3.3. – Slovenské Železiarne Podbrezová vyrábějící ocel a bezešvé ocelové trubky převzaly první ze tří lokomotiv EffiShunter 600 od společnosti CZ LOKO. Zbývající budou v rychlém sledu následovat. Kompletní dokončení zakázky je plánováno na přelom března a dubna. Lokomotivy budou jezdit na podnikové vlečce při obsluze náročných ocelářských provozů.

spinner