Železniční doprava

​Dopravci musí za určitých podmínek používat zabezpečovač ETCS již od srpna

19.6. – Dopravci na hlavních železničních tratích budou už od 1. srpna povinni používat nový evropský zabezpečovač ETCS, a to při splnění tří podmínek. Traťový úsek bude vybaven tímto systémem, lokomotiva bude mít mobilní část ETCS a strojvedoucí absolvuje patřičný výcvik. Novinářům to řekl ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář po pondělním jednání komise k zavádění ETCS v Česku. Výhradní provoz s ETCS má začít na 1260 kilometrech koridorových tratí od ledna příštího roku, stát se ale snaží i v reakci na nedávnou tragickou srážku vlaků v Pardubicích zavádění nového systému urychlit.

​Veletrh Rail Business Days 2024 meziročně opět narostl, letošní návštěvnost se zastavila na rekordním čísle 11 344

19.6. – Mezinárodní železniční veletrh a konference RAIL BUSINESS DAYS se letos již podruhé konal v ostravském Trojhalí Karolina, a to ve dnech 11.–13. června. Za tři dny jej navštívilo 11 344 železničních odborníku, nadšenců a studentů, toto číslo tak překonalo dosavadní rekord z roku 2022 v Brně s vystavenou jednotkou TGV.

​ČTÚ: S výpadky mobilních služeb ve vlacích se potýká 57 procent cestujících

18.6. – Zhruba 57 procent lidí při cestách vlakem limitují výpadky hlasových a datových služeb. Ty často nebývají způsobeny špatným pokrytím koridorů jako takovým, ale útlumem signálu, který způsobují moderní vlakové soupravy. Proto ČTÚ připravil návrh dotační výzvy, jejímž cílem je napomoci zlepšení dostupnosti a kvality mobilních služeb i uvnitř vlakových vozů. Uvedli to zástupci ČTÚ na včerejší tiskové konferenci.

​SŽ připravuje modernizaci železničního koridoru z Plzně na Domažlice a Německo

17.6. – Správa železnic intenzivně připravuje modernizaci železničního koridoru z Plzně přes Domažlice až na státní hranici s Německem. Je rozdělena na čtyři stavby, z nichž tři nejdelší jsou ve fázi územního řízení a jedna má územní rozhodnutí. Měly by se začít budovat do pěti let, reálné je dokončení do osmi let, řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek. Spojení z Prahy přes Plzeň, Domažlice, Řezno a Norimberk až do Mnichova by se mělo výhledově zkrátit ze sedmi hodin zhruba na polovinu.

​Zástupci zemí V4 a Pobaltí uzavřeli deklaraci o železničním propojení států

16.6. – Zástupci ministerstev dopravy zemí V4 a pobaltských států Litvy, Lotyšska a Estonska včera uzavřeli Pražskou deklaraci o rozvoji a financování strategické železniční infrastruktury. Jedním z cílů deklarace je propojení pobaltské železniční páteře Rail Baltica s projektem Via Vindobona, železničním propojením Berlína, Prahy a Vídně. Novinářům to dnes na brífinku po jednání se zástupci ministerstev dopravy zemí V4 a pobaltských států Litvy, Lotyšska a Estonska řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Země V4 také budou usilovat o vysokorychlostní propojení mezi hlavními městy zemí V4.

Systém ATO od Škoda Group nabízí zlepšení služeb na železnici i rychlou návratnost investic

14.6. - Až 15 procent – to je úspora energie, které lze dosáhnout použitím systému automatického vedení vlaku (ATO) od Škoda Group v provozu. Technologie optimalizuje provozní náklady a zajišťuje lepší dodržování jízdních řádů, čímž zvyšuje celkovou kvalitu služeb. Díky úsporám při provozu se dopravním společnostem investice do ATO vrátí do tří let. Doprava se navíc stává šetrnější k životnímu prostředí, bezpečnější a plynulejší v každodenním provozu. Škoda Group představila první výsledky svého systému ATO nasazeného na elektrických jednotkách v Lotyšsku v rámci tiskové konference na veletrhu Rail Business Days v Ostravě.

Evropská investiční banka půjčí státu 13 miliard korun na modernizaci železnice

13.6. - Evropská investiční banka (EIB) půjčí státu 13 miliard korun na modernizaci české železnice, navýšení kapacit osobní i nákladní dopravy a zvýšení bezpečnosti a komfortu cestujících. Půjčka je druhou částí plánované podpory EIB v celkové výši 48,8 miliardy korun. Ministr dopravy Martin Kupka, ministr financí Zbyněk Stanjura a viceprezident EIB Kyriacos Kakouris dnes na ministerstvu dopravy podepsali smlouvu o půjčce. Investice podle Kupky mají pomoct s modernizací tratí po celém Česku a posílit páteřní tratě transevropské sítě TEN-T, kterou na českém území tvoří tři důležité evropské koridory.

​V Ostravě měl premiéru bateriový RegioPanter

12.6. – Včera se v rámci veletrhu Rail Business Days představila první česká jednopodlažní elektrická jednotka RegioPanter doplněná trakčními bateriemi. Stalo se tak během tiskové konference v ostravském Trojhalí Karolina za účasti Martina Kupky, ministra dopravy ČR, zástupců Český drah, Moravskoslezského kraje a Škoda Group. Nový vlak, který zvládne v bateriovém režimu ujet 80 km, si jako první v České republice vyzkouší cestující v Moravskoslezském kraji. Jedná se o zásadní milník v oblasti regionální železniční dopravy, díky kterému se i na koleje neelektrifikovaných tratí dostane ekologičtější a efektivnější alternativa.

​Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

12.6. – Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě desítky křížení ve Středočeském, v Plzeňském a Karlovarském kraji. Cílem je zlepšit identifikaci přejezdů a usnadnit tak orientaci řidičům v krizových situacích. Jde o konkrétní příspěvek k Mezinárodnímu dni bezpečnosti na přejezdech ILCAD, který připadá pravidelně na začátek června.

​Správa železnic: Práce na projektu trati z pražského Výstaviště do Dejvic mohou začít

11.6. – Projekt Praha – letiště – Kladno je o krok dál, Správa železnic vybrala projektanta úseku mezi pražským Výstavištěm a Dejvicemi. Vítězi tendru se staly společnosti Metroprojekt Praha a Moravia Consult Olomouc, které podaly nejvýhodnější nabídku v hodnotě 157 510 000 korun. Samotné zahájení prací se plánuje na začátku roku 2026, jejich výsledkem bude dvoukolejná elektrifikovaná trať, která povede z velké části v podzemí.

spinner