Železniční doprava

Aktuality ze světa 8/2019 Premium

Aktuality ze světa 8/2019

25.2. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Insolvenční řízení vůči Railrunner Europe. Úřední soud Hamburk zahájil hlavní insolvenční řízení o majetku podniku Railrunner Europe GmbH. Insolvenční správkyní byla jmenována právní zástupkyně Susanne Riedemannová z Hamburku. Požadavky se mají předkládat do 28. března. Shromáždění věřitelů má proběhnout 30. dubna. Railrunner požádal 18. ledna o vyhlášení platební neschopnosti. Gerhard Oswald se bezprostředně potom stáhl z vedení firmy, když se obával konfliktu zájmů ve spojitosti s jeho poradenskou společností Gomultimodal GmbH. Právní zástupkyně Riedemannová podle zprávy v odborném tisku nechala prověřit, zda poskytovatel bimodálního systému, který naposledy fungoval mezi Braunschweigem a Bratislavou v konvenční kombinované dopravě, může znovu pokračovat v provozu. Následná jednání insolvenční správkyně se zúčastněnými stranami však zůstala bez výsledku. Podle toho by se měla rentabilita nabídky výrazně zlepšit. ČD Cargo a Drážní společnost Potsdam (EGP) odmítly slevy z cen v požadovaném rozsahu.

Michal ​Štěpán končí v ČD, vedení by mělo být kompletní v březnu

21.2. – Představenstvo Českých drah bude ode dneška opět nekompletní. Ve funkci včera skončil dosavadní náměstek pro obchod Michal Štěpán, jemuž vypršel pětiletý mandát. Štěpán se rozhodl ve vedení firmy již dále nepokračovat. Za obchod bude nově zodpovídat člen představenstva Radek Dvořák, který bude mít dočasně na starost také ekonomiku. Nového člena představenstva vybere dozorčí rada nejspíše v březnu.

​Nové zabezpečení přejezdu se ve Studénce objeví v červenci

19.2. – Nově vyvinuté světelné bezpečnostní zařízení se u nebezpečného železničního přejezdu ve Studénce na Novojičínsku objeví v červenci. Nainstaluje ho na své náklady pražská společnost Future Product Design (FPD), která zařízení na místě tragické srážky vlaku a nákladního auta, při níž v roce 2015 zemřeli tři cestující, testovala. Řekl to ředitel firmy Vladimír Kranz. Systém tam zůstane, než vznikne mimoúrovňové křížení silnice a železnice. V roce 2020 jej má začít za 700 milionů Kč budovat Správa železniční dopravní cesty.

​EK chce po brexitu zachovat hladký provoz v tunelu pod La Manche

15.2. – Evropská komise (EK) v úterý nabídla krátkodobá pravidla týkající se dočasného uznání platnosti bezpečnostních autorizací pro určité prvky železniční infrastruktury po vystoupení Británie z Evropské unie. Novinářům to po úterním jednání komise ve Štrasburku řekl její místopředseda pro pracovní místa, růst a investice Jyrki Katainen.

​Počet projetí na červenou na drahách loni stoupl o 13 procent na 142

15.2. – Počet návěstidel projetých na červenou na české železnici loni meziročně vzrostl o 13 procent na 142. Více než tři čtvrtiny případů se staly ve stanicích na semaforech, které povolují vjezd a odjezd, nebo při posunu. Na tiskové konferenci Drážního úřadu to uvedl ředitel jeho provozně-technické sekce Jan Lehovec.

​Radek Dvořák bude v představenstvu ČD dočasně řídit dva úseky

15.2. – Člen představenstva za ekonomický úsek Českých drah Radek Dvořák převezme obchodní úsek po Michalu Štěpánovi, kterému 20. února skončí mandát. Obě funkce zároveň bude Dvořák zastávat do té doby, než bude zvolen nový člen představenstva zodpovědný za ekonomiku. Termín zvolení nového člena není daný, měla by to být otázka několika týdnů. Ve středu to sdělil mluvčí Českých drah Radek Joklík.

​Nový EffiShunter 600 nahradil v ČEPRO lokomotivu ČKD

Rozsáhlý vozový park společnosti ČEPRO je bohatší o novou lokomotivu EffiShunter 600 z produkce firmy CZ LOKO. Slavnostně předána byla v polovině ledna v areálu ČEPRO ve Štětí-Hněvicích, kde nahradí lokomotivu ČKD.

​Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - leden 2019

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

SUMMIT EVROPSKÉ INFORMAČNÍ BEZPEČNOSTI: TEISS AMSTERODAM

ELA informuje členy o akci, která proběhne letos 12. a 13. února. Budou zde představeny paralelní proudy zaměřené na kulturu a vzdělání a dále na hrozby a rizika; uskuteční se tak dvě konference v jedné. TEISS Amsterodam dále zorganizuje workshopy a odborné diskuse u kulatého stolu. Více než 200 profesionálů z oblasti kyberbezpečnosti a informačních technologií přijde informovat o posledních hrozbách a nejlepších zkušenostech při realizaci organizačních změn.

​Představenstvo i vedení doplní Michal Heřman a Michal Vereš

Novými členy představenstva Českých drah minulý týden dozorčí rada podniku zvolila bývalého šéfa polské těžební firmy PG Silesia Michala Heřmana a Michala Vereše ze Železniční společnosti Slovensko. Oznámil to mluvčí Českých drah Radek Joklík. Michal Heřman vedle pozice v představenstvu zároveň převezme post náměstka pro správu majetku, Michal Vereš bude náměstkem pro provoz.

​Počet strojvedoucích loni stoupl na 9565, schází jich asi 300

12.2. – Počet strojvedoucích na železnici v Česku se loni zvýšil o čtyři procenta na 9565. Přesto jich dopravcům schází asi 300. Problémem je také vysoký věk, více než desetina strojvůdců je starších 65 let, a kdykoliv tak mohou odejít do důchodu. Průměrná mzda strojvůdců u velkých dopravců loni vzrostla o osm procent zhruba na 40 000 Kč. Na tiskové konferenci to dnes uvedl předseda Drážního úřadu Jiří Kolář.

spinner