Železniční doprava

Macron chce ve Francii levné vlakové jízdné jako v Německu

5.9. - Lidé ve Francii by mohli v regionálních vlacích brzy výrazně ušetřit za jízdné. Prezident Emmanuel Macron v rozhovoru na videokanálu YouTube prohlásil, že zadal ministrovi dopravy přípravu levné jízdenky, jejíž obdoba od května platí v Německu. Ministr Clément Beaune dodal, že jízdenka by byla prospěšná pro ovzduší i pro peněženky Francouzů.

Strojvůdce za nehodu u Prosenic dostal peněžitý trest a zákaz činnosti

4.9. - Přerovský soud uložil strojvůdci Romanu Šeševičkovi za loňskou nehodu dvou nákladních vlaků v Prosenicích u Přerova peněžitý trest 200 000 korun a zákaz činnosti na čtyři roky. Podobný trest navrhoval i žalobce a ztotožnila se s ním také obhajoba. Soud dnes přijal prohlášení viny obžalovaného, dokazování tak neprováděl. Strojvedoucímu hrozilo původně za obecné ohrožení z nedbalosti sazba od dvou do osmi let. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, škoda byla vyčíslena na 28,7 milionu korun. Srážka tehdy omezila na zhruba tři týdny provoz vlaků na koridorové trati z Přerova směrem na Ostravu.

Vlaky pracovních příležitostí seznámí zájemce s volnými pozicemi u ČD

4.9. - Zájemci o práci u největšího železničního dopravce v České republice se v průběhu září budou moci svézt ve speciálních náborových kupé. Personalisté Českých drah v nich poskytnou všem, kteří hledají nové zaměstnání, informace o volných pracovních pozicích a také o benefitech, které České dráhy svým zaměstnancům nabízejí. Zájemci si budou moci ihned domluvit pracovní pohovor. Vlaky pracovních příležitostí pojedou opakovaně z Prahy do České Třebové, Tábora a Plzně.

Společnosti MSV Metal Studénka stouply loni tržby o třetinu a zisk o desetinu

3.9. - Strojírenská společnost MSV Metal Studénka zvýšila v loňském roce tržby o třetinu na 1,33 miliardy korun. Čistý zisk jí stoupl o desetinu na 56 milionů korun. Do výsledku se promítlo zdražování vstupů včetně cen hutního materiálu a energií, přínos zato mělo zvýšení produktivity a efektivity výroby. Společnost to uvedla ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.

Plzeňský a Karlovarský kraj budou pokračovat v úspěšné spolupráci na lince P1 s ČD

3.9. - S dopravcem České dráhy byl uzavřen smluvní kontrakt na provoz spěšných vlaků z Plzně do Karlových Varů. Smlouva bude účinná 15 let od prosince 2023 do prosince 2038. Plzeňský kraj tak pokračuje v zadávání smluv v železniční a autobusové dopravě v otevřených soutěžích, přičemž v tomto případě byl tento společný postup s Karlovarským krajem navíc vynucen dotačními podmínkami Operačního programu doprava II, za jehož podpory byla pořízena vozidla na provoz této linky.

Oblíbené celoněmecké měsíční jízdence za 49 EUR hrozí zdražení

2.9. - Oblíbené celoněmecké jízdence na městskou a regionální dopravu Deutschlandticket (jízdenka Německo) za měsíční cenu 49 EUR (1180 Kč) hrozí zdražení, spolková vláda a spolkové země se přou o financování. Na udržení cenové dostupnosti lístku chybějí miliardy EUR. Podle studie spolkového ministerstva dopravy bude regionální doprava do roku 2031 potřebovat od státu roční příspěvky v rozmezí 20 až 31 miliard EUR (až 747 miliard Kč), bez započítání levné jízdenky by to bylo výrazně méně, a to 16,6 až 18,3 miliardy EUR (až 441 miliard Kč).

Na trať mezi Havlíčkovým Brodem a Kolínem vyjely moderní RegioPantery

1.9. – Do Středočeského kraje poprvé dorazily na pravidelné lince vlaky RegioPanter. Tyto moderní jednotky ode dnešního dne obsluhují osobní vlaky na trati č. 230 mezi Havlíčkovým Brodem a Kolínem, a to díky posunutí neutrálního pole ve stanici Sázavka. Nové vlaky nabídnou cestujícím komfortní cestování v klimatizovaném a nízkopodlažním interiéru a samozřejmostí v nich bude možnost připojení k internetu pomocí Wi-Fi a nabíjení přenosné elektroniky. RegioPantery se v následujících letech rozšíří také na další tratě ve středních Čechách.

Rámcová smlouva: až 540 vlaků pro ÖBB od Siemens Mobility

1.9. - Společnost Siemens Mobility vyhrála výběrové řízení na rámcovou smlouvu na dodávku až 540 jednopodlažních elektrických jednotek pro Rakouské spolkové dráhy (ÖBB).

Zajíždění vlaků do příhraničních oblastí s Polskem zjednodušuje od srpna dohoda drážních úřadů

1.9. - V polovině srpna podepsaly polský Urzęd Transportu Kolejowego (UTK) a český Drážní úřad (DÚ) dohodu o spolupráci v oblasti přeshraniční železniční dopravy. Obsahem dohody je zajištění společného dohledu nad železničními podniky a provozovateli dráhy s přeshraniční činností a stanovení pravidel pro zajíždění do pohraničních stanic obou států. V rámci dohody byly zároveň dosavadní stanice nacházející se na peážních dráhách předefinovány na příhraniční stanice.

Začínají práce na projektu, který přesune nádraží na Veleslavíně pod zem

30.8. – Železnice v metropoli prochází dynamickým rozvojem, velký podíl na tom má probíhající modernizace trati na letiště a do Kladna. Do ní spadá i úsek mezi Veleslavínem a Ruzyní, který postoupil do další fáze přípravy a získal projektanta. Dokumentaci pro společné povolení vytvoří společnosti SUDOP Praha a Moravia Consult Olomouc za 211 656 000 korun.

spinner