Železniční doprava

​Na dvou tratích začne v červnu zkušební provoz jednotné jízdenky

10.6. – Na dvou tratích by měl začít během června zhruba půlroční zkušební provoz systému jednotné jízdenky OneTicket. Uskuteční se na tratích Plzeň – Most a Česká Lípa – Rumburk a celkem do něj bude zapojeno 146 vlakových spojů pěti různých dopravců. Cestující tak na těchto tratích budou moci cestu absolvovat na jednu jízdenku bez ohledu na počet dopravců. Dokončení celého projektu je plánováno na letošní prosinec. Uvedl to mluvčí státního podniku CENDIS Martin Opatrný. Vlastní jízdenky budou dopravci prodávat dál.


Železniční dopravci: Vlaky na Slovensko míří až stovky lidí, zájem poroste

9.6. – Vlaky na Slovensko zatím využívají desítky až stovky cestujících. V následujících týdnech bude podle očekávání dopravců i podle počtu rezervací zájem postupně růst. Vyplývá to z vyjádření dopravců na dotaz ČTK. První vlaky RegioJetu vyjely na Slovensko v neděli, od pondělí tam jezdí i České dráhy. Ve čtvrtek by měl tyto linky obnovit i Leo Express.


Do vozového parku hasičů hodlá letos Správa železnic investovat 286 milionů korun

8.6. - Přibližně 286 milionů korun chce Správa železnic investovat v letošním a příštím roce do modernizace vozového parku svého hasičského záchranného sboru. Jedná se o pokračování projektu z předchozích dvou let hrazeného Státním fondem dopravní infrastruktury. Cílem druhé etapy modernizace je náhrada již dosluhující patnáct a více let staré techniky, konkrétně kompletní obměna cisternových automobilových stříkaček CAS či doplnění a obměna vyprošťovacích automobilů VYA a automobilových jeřábů.

​Železniční nákladní dopravci navrhují podpůrná opatření ministerstvu dopravy

6.6. - Po schválení vládního krizového balíčku se ozývají železniční nákladní dopravci ohledně narovnání podmínek v oblasti nákladní dopravy. Ačkoliv je železniční nákladní doprava značně ekologičtější, a neméně postižená výpadkem přeprav v důsledku koronakrize, nedostalo se ji takové podpory, jako jiným módům dopravy. To může být pro část trhu až likvidační.

​České dráhy zmodernizují až 52 vozů pro regionální dopravu, obdrží nový interiér i Wi-Fi

5.6. České dráhy vyhlásily výběrové řízení na sériovou modernizaci až 52 osobních vozů pro regionální vlaky řady Bdmtee. Vítěz tendru získá zakázku na modernizaci 16 vozů pro Pardubický kraj a opci na modernizaci dalších 36 vozů, které mohou být nasazeny například ve Středočeském kraji nebo jinde v rámci České republiky. Při modernizaci dostanou vozy zcela nový komfortní interiér, informační systém a projdou technickou revizí.

Železniční dopravci obnoví spoje do ciziny, na Slovensko v neděli a pondělí

5.6. – Tuzemští železniční dopravci začnou s postupným obnovováním spojů do okolních zemí. První vlaky na Slovensko vyšle RegioJet v neděli, od pondělí pak také České dráhy a během příštího týdne také Leo Express. V polovině června pak přibudou i další vlakové spoje do Rakouska a Německa. Čekat naopak musí nadále u vlaků do Polska. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Od čtvrtka byla zrušena všechna omezení cest na Slovensko, od pátečních 12:00 se pak uvolnilo i cestování mezi Českem, Rakouskem a Maďarskem.

Ministerstvo dopravy: Možnost efektivně nastavit podmínky čerpání veřejné podpory existuje

V tištěném vydání 5/2020 se Dopravní noviny věnovaly tématům železniční a kombinované dopravy. K rozhovoru s prezidentem ČES­MAD Bohemia Josefem Melzerem nám poslala své stanovisko Ing. Pavlína Tomková, vedoucí Oddělení rozvoje železniční a kombinované dopravy na Ministerstvu dopravy. Stanovisko Ministerstva dopravy je zveřejněno i v nejnovějším vydání tištěných Dopravních novin 11/2020 se speciální přílohou o železniční a kombinované do­pravě, které vychází dnes. 

​Ing. Oldřich Sládek: Novela zákona nákladním dopravcům pomohla, jde o to, kam půjdou investice

​Vlaky se vrací na zrekonstruovaný Negrelliho viadukt

1.6. – Správa železnic dokončila rekonstrukci historického Negrelliho viaduktu. Vlaky se na něj vrátily 1. června. V pátek si celou stavbu prohlédl premiér Andrej Babiš v doprovodu vicepremiéra a ministra dopravy Karla Havlíčka a generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody. Památkově chráněný most slouží dopravě v hlavním městě již od roku 1850, nyní na něm budou probíhat poslední dokončovací práce.

​Česko-slovenské konsorcium uspělo v tendru na modernizaci tratě

31.5. – Čtyřčlenné česko-slovenské konsorcium uspělo na Slovensku v jedné z největších soutěží místního správce železniční infrastruktury, státem kontrolované společnosti Železnice Slovenské republiky (ŽSR). Sdružení firem Strabag, Eurovia CS, Subterra a AŽD Praha označily ŽSR za vítěze tendru na modernizaci tratě u Žiliny, ve kterém rozhodovala nejnižší cena. ŽSR to uvedly v rejstříku veřejných zakázek. Neúspěšní zájemci ještě mohou využít opravných prostředků proti rozhodnutí o zadání zakázky.

spinner