DN č. 15 - IT v dopravě a logistice, Telematika, Silniční nákladní doprava, vychází 19.7., uzávěrka již 28.6.! 

Železniční doprava

Chebské nádraží projde modernizací Premium

Chebské nádraží projde modernizací

4.5. – Poklepem na kolejnici byla včera slavnostně zahájena modernizace stanice Cheb, která je nejvýznamnějším železničním uzlem v Karlovarském kraji. Investorem stavby s předpokládanými celkovými náklady přesahujícími půl miliardy Kč je Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), její realizaci provede společnost STRABAG Rail.

ČD nakoupí 50 elektrických vlaků za více než šest miliard

3.5. – České dráhy vyhlásily soutěž na dodávku až 50 elektrických vlaků pro regionální dopravu. Hodnota tendru přesáhne šest miliard Kč. Společnost to včera oznámila v tiskové zprávě. Investice umožní podniku nabídnout lepší služby při jednání s kraji o nových smlouvách na provoz regionálních vlaků. Dosavadní kontrakty vyprší po roce 2019. Nové vlaky brzy nasadí i RegioJet.

Počet železničních dopravců v ČR klesl pod stovku

2.5. – Celkem čtyřem společnostem odebral Drážní úřad v posledních týdnech ve správním řízení licenci k provozování drážní dopravy. Celkový počet dopravců v železniční dopravě, který se dlouhodobě držel okolo čísla 105, tak klesl pod hranici stovky.

Jaromír Sládeček novým provozním ředitelem AWT Premium

Jaromír Sládeček novým provozním ředitelem AWT

2.5. – Novým provozním ředitelem společnosti Advanced World Transport (AWT), která je členem skupiny PKP CARGO, se od včerejška stal Jaromír Sládeček. Ve funkci nahradil Davida Kostelníka, který byl koncem dubna jmenován předsedou představenstva a generálním ředitelem AWT.

ČD Cargo loni přepravilo přes 66 milionů tun zboží Premium

ČD Cargo loni přepravilo přes 66 milionů tun zboží

2.5. – Společnost ČD Cargo vykázala za rok 2017 zisk před zdaněním podle mezinárodních účetních standardů (IFRS) ve výši 886 milionů Kč. Do konsolidovaného výsledku celé skupiny Českých drah pak segment nákladní dopravy, který tvoří společnost ČD Cargo a jejími kapitálovými účastmi, přispěl čistým ziskem po zdanění ve výši 743 milionů Kč. Za rok 2017 přepravila společnost ČD Cargo 66,1 milionu tun zboží, což je více než v roce 2016.

SŽDC očekává, že stavba rychlých tratí začne po roce 2023

26.4. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) očekává, že výstavba vysokorychlostních tratí by mohla začít po roce 2023. Jako první by se mohly začít stavět úseky mezi Přerovem a Ostravou a také výjezd z Prahy směrem na Brno. Jde o tratě, které výrazně zvýší kapacitu současných konvenčních tratí, řekl na konferenci v Brně Martin Švehlík ze SŽDC.

Lokomotiva EffiShunter 300 od CZ Loko pro varšavské metro Premium

Lokomotiva EffiShunter 300 od CZ Loko pro varšavské metro

24.4. – Společnost Metro Warszawskie provozující varšavské metro vypsala v listopadu loňského roku tendr, jehož vítězem se stal český výrobce CZ LOKO. Ten varšavskému dopravnímu podniku dodá diesel-elektrickou lokomotivu EffiShunter 300.

AWT má nového generálního ředitele a obměnilo představenstvo Premium

AWT má nového generálního ředitele a obměnilo představenstvo

23.4. – Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti Advanced World Transport (AWT) byl jmenován David Kostelník, dosavadní člen představenstva a provozní ředitel AWT. V obou funkcích nahradil Arkadiusze Olewnika.

V Pardubickém kraji budou možná jezdit vlaky více dopravců

20.4. – Pardubický kraj zvažuje, že by na regionálních tratích mohly jezdit vlaky více dopravců. Hejtmanství už delší dobu jedná s Českými drahami a společností Leo Express o zajištění železniční dopravy v regionu na deset let. Původně měl provoz na všech tratích získat jediný dopravce, nyní kraj prověřuje i možnost rozdělit je mezi více subjektů.

Francouzští poslanci v prvním čtení schválili reformu drah

18.4. – Dolní komora francouzského parlamentu, Národní shromáždění, včera v prvním čtení schválila návrh reformy drah (SNCF), kvůli níž tento měsíc nebývale dlouho stávkují železničáři. Reforma je jednou z hlavních ekonomických změn, které od svého loňského zvolení prosazuje prezident Emmanuel Macron. Návrh nyní poputuje do Senátu, který se jím bude zabývat v květnu. Definitivní schválení textu se podle ministerstva dopravy čeká v červenci.

spinner