Železniční doprava

Začal vývoj české lokomotivy na vodík

Český výrobce lokomotiv CZ LOKO zahájil vývoj lokomotivy na vodíkový pohon pracovně označený jako HydrogenShunter 1000. Zatím je projekt ve fázi studie proveditelnosti, až ta ukáže, zda se bude stavět prototyp. Uvedl to Jan Kutálek, obchodní ředitel CZ LOKO na technickém semináři ŽESNAD.CZ v Olomouci, kterého se účastnili přední zástupci železničního průmyslu a dopravců. Lokomotiva s maximálním výkonem až 800kW by měla k dobíjení trakčních baterií využívat vodíkové články.

Marie Vopálenská (ACRI): Zvýšení cen energií dopadá i na železniční průmysl

V posledních týdnech se objevují zprávy o zvýšení cen energií pro domácnosti. Nárůst cen však dopadá i na podnikatelské subjekty a ve velké míře může mít dopad na železniční průmysl v Česku, který zaměstnává přes 20 tisíc lidí a vytváří 1,4 procenta HDP. Vysoké ceny energií v Evropě totiž nahrávají asijské konkurenci, která může českým podnikům přebrat zakázky dumpingovou cenou, protože nemusí splňovat přísné emisní limity.

VUZ uspěl v globálním reportovacím schématu pro investory CDP

19.12. - Výzkumný Ústav Železniční (VUZ) získal v rámci globálního reportovacího systému pro oblast životního prostředí, který spravuje nezisková organizace CDP, hodnocení C. VUZ je první společností ze segmentu železnice a těžkého strojírenství, která byla takto hodnocena v rámci CEE regionu a získaná známka je pro něj velkým úspěchem.

Martin Kupka chce v příštích čtyřech letech postavit až 200 km nových dálnic

19.12. - Za čtyři roky přibude na 200 kilometrů nových dálnic na zelené louce, výrazně se pohne příprava prvních staveb vysokorychlostních tratí a zlepší se kvalita veřejné dopravy. Takové plány má nově jmenovaný ministr dopravy Martin Kupka, kterého do funkce uvedl v sobotu 18. prosince předseda vlády Petr Fiala.

PESA dodá další vozy pro České dráhy, druhá objednávka podepsána

18.12. – České dráhy objednaly další vozidla od společnosti PESA Bydgoszcz. Smlouva na dalších 33 motorových jednotek v hodnotě téměř 3 miliardy korun je druhou objednávkou z rámcové smlouvy podepsané 26. února 2021, která umožňuje ČD zakoupit až 160 jednotek v celkové hodnotě přes 13,6 miliardy ko­run.

Pět dopravců chce provozovat pro kraj vlaky na Plzeňsku a v Českém lese

18.12. - Plzeňský kraj oslovil pět železničních dopravců, kteří projevili zájem zajišťovat regionální osobní dopravu ve dvou oblastech regionu. Včera jim odešlo zadání na dva celky – Plzeňsko a Český les. Svou představu o jejich obsluze mají možnost kraji nabídnout do konce ledna. ČTK to řekla Marcela Benediktová z organizátora veřejné dopravy POVED. Vítězný dopravce začne vozit cestující v prosinci 2023.

Správa železnic dokončila architektonickou studii terminálu VRT Praha východ

17.12. - První terminál vysokorychlostní železnice Praha východ má novou, upravenou podobu. Správa železnic ve spolupráci s dodavatelem dokončila architektonickou studii tohoto budoucího významného dopravního uzlu. Nadále probíhají práce na dokumentaci pro územní rozhodnutí.

Jízdenky za více než sto milionů, to je první rok provozu OneTicket

14.12. - Systém jednotného tarifu, zjednodušeně OneTicket, prodal za první rok svého rutinního provozu 1 198 559 jízdních dokladů za 112 086 879 korun. Po několikaměsíčním testování začal Systému jednotného tarifu naplno fungovat 13. prosince 2020.

Hlavní nádraží v Praze slaví 150. výročí zahájení provozu

14.12. - Nejfrekvento­vanější česká železniční stanice slaví významné jubileum. Dnes je tomu přesně 150 let, kdy na pražské hlavní nádraží přijel první vlak. Za jeden a půl století existence se výrazně rozšířilo, prošlo celou řadou rekonstrukcí a modernizací, další stavební akce se momentálně realizují či proběhnou v následujících letech. Jejich cílem je vytvořit moderní a nejen pro cestující přívětivé nádraží odpovídající požadavkům 21. století.

​Vlaky jezdí podle nového jízdního řádu, došlo na změnu časů i některých dopravců

13.12. – Ode včerejška začaly na železnici jezdit vlaky podle nového jízdního řádu. Největší změnou je výměna dopravců na některých tratích, například mezi Ústím nad Labem a Kolínem, kde místo Českých drah začal jezdit RegioJet. U většiny linek se pak pouze upravil čas odjezdu, případně mírně i jejich trasa. Na kolejích budou také desítky nových vlaků. S prodejem jízdenek začali dopravci už během podzimu.

spinner