Železniční doprava

​Od září bude jezdit rychlovlak pendolino až do Karlových Varů

29.8. – Od 1. září bude rychlovlak pendolino jezdit až do Karlových Varů. Dosud jezdil pouze do Chebu a Františkových Lázní. Vedení kraje tím chce podpořit cestovní ruch a zlepšit dostupnost měst zejména turistům. Vedení Karlových Varů a kraje budou jednat se zástupci Českých drah o některých výhodách a slevách pro lázeňské hosty, řekla novinářům primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

Nádraží v Chotyni je kulturní památkou, má to zabránit demolici

29.8. – Vlakové nádraží v Chotyni na Liberecku vyhlásilo ministerstvo na žádost Libereckého kraje kulturní památkou. Zchátralou a léta nevyužívanou secesní stavbu chtěla přitom Správa železnic zbourat a nahradit přístřeškem. Proti rozhodnutí může Správa železnic podat rozklad, takže vyhráno ještě není, řekla ČTK chotyňská starostka Jana Mlejnecká (NEZ), která ale věří, že je vše na dobré cestě a budovu se podaří zachránit.

Linka S7 mezi Prahou a Berounem bude jezdit podle upraveného řádu

28.8. – Kvůli rozsáhlým výlukám na frekventované trati z Prahy do Berouna se od pondělí 31. srpna změní jízdní řád příměstské vlakové linky S7. Část spojů mezi hlavním městem a Řevnicemi bude v dopravních špičkách jezdit přes Krč, dosud jezdil na Smíchov. Vlaky od Českého Brodu budou nově končit v Praze na Masarykově nádraží. Cílem úprav jízdního řádu je zvýšit přesnost vlaků v době modernizace trati, uvedla v tiskové zprávě společnost Ropid, která organizuje hromadnou dopravu v hlavním městě a okolí.

CEDOP-EGIS: Rychlodráha z Prahy do Drážďan by mohla být hotová do roku 2035

27.8. – Rychlodráha z Prahy do Drážďan včetně odbočné větve do Mostu by mohla být hotová v roce 2035, výstavba české části vyjde na 198 miliard korun. V Německu se počítá s investicemi kolem 32 miliard korun. Uvádí to studie proveditelnosti, kterou prezentovalo sdružení CEDOP-EGIS.


Parní vlak připomene 120. výročí Posázavského pacifiku, vyrazí i na Pražský semmering

27.8. – Poslední prázdninový víkend bude v Praze a těsně za jejími hranicemi pestrý na nostalgické jízdy. V sobotu 29. srpna vypraví České dráhy parní vlak, který připomene 120. výročí tzv. Posázavského pacifiku, v neděli se pak můžou cestující celkem dvakrát svézt historickým vlakem „Párou Prahou“, který pojede po okružní trase ze Smíchova přes Prokopské a Dalejské údolí do Rudné u Prahy a Hostivice a po tzv. Pražském semmeringu zpět na Smíchov.

ŽESNAD.CZ k zákazu provozu nákladních vlaků využívajících elektrickou trakci na trase Praha-Smíchov - Karlštejn

26.8. – Z důvodu požáru měnírny Malá Chuchle v nedávné době a neexistující zálohy napájení byl zaveden zákaz jízdy nákladních vlaků v elektrické trakci mezi Prahou a Karlštejnem v denní době 5–19 hod. Rozhodnutí přimělo ke kritice Sdružení nákladních dopravců ŽESNAD­.CZ

Vlakem za 9 korun po Česku: Leo Express nasadil nejnižší cenu jízdného

26.8. - Leo Express na svých vnitrostátních komerčních vlakových spojích začal nabízet jízdenky od pouhých 9 korun. Pod náporem tisíců nakupujících se během dne několikrát zhroutil server, i když byl před spuštěním prodeje posílen. Při nákupu s předstihem se lidé dostanou za 9 korun i z Prahy do Ostravy, což činí z Leo Express nejlevnějšího dopravce v historii. Na jednotlivých spojích je až 5 % jízdenek v ceně 9 korun a následně cena pozvolně stoupá.

​První česká železniční „dálnice“ roste mezi Vinohradskými tunely a Hostivaří

26.8. Správa železnic ve spolupráci se stavebními společnostmi Me­trostavSwie­telsky Rail CZSMP CZ představila médiím aktuální podobu tzv. hostivařského koridoru. Stavbaři mají za sebou zhruba dvě třetiny realizace projektu a mohli tak ukázat větší částí zprovozněných kolejí i hrubé stavby nových zastávek.

Stát upraví Hlavní nádraží v Praze, na střeše budou nové pavilony

20.8. - Správa železnic chystá úpravy střechy Hlavního nádraží v Praze, kde mimo jiné vzniknou nové pavilony nebo přechod od parkoviště přes magistrálu. Serveru E15.cz to řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. 

Ivan Bednárik, MBA (ČD CARGO): Zvyšovat bezpečnost na železnici bez vhodného financování nelze

Zvyšovat bezpečnost na železnici bez vhodného financování nelze. Dopravci nemají dostatečné zdroje a zákazníci vyšší náklady samozřejmě odmítnou a dají přednost jiným dopravním módům. V rozhovoru pro Dopravní noviny na to upozornil předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik, MBA.

spinner