Železniční doprava

​Memorandum o porozumění k vysokorychlostnímu železničnímu systému v Egyptě

​Memorandum o porozumění k vysokorychlostnímu železničnímu systému v Egyptě Premium

21.1. – Národní správa tunelů, vládní agentura v působnosti egyptského Ministerstva dopravy, a společnost Siemens Mobility podepsaly prohlášení o porozumění (MoU) týkající se návrhu, instalace a uvedení do provozu prvního vysokorychlostního systému pro železniční dopravu v zemi – společně s místními společnostmi Orascom Construction S.A.E. a The Arab Contractors (Osman Ahmed Osman & Co.). Dohoda zahrnuje vybudování železniční sítě dlouhé 1 000 kilometrů, přičemž prvním projektem bude vysokorychlostní trať dlouhá 460 kilometrů s hodnotou kontraktu kolem tří miliard amerických dolarů. Společnost Siemens Mobility bude rovněž poskytovat servisní služby.

​Stát využije podle Karla Havlíčka při přípravě rychlotratí české firmy

20.1. – České firmy by se měly v příštích letech zapojit do výstavby tuzemských vysokorychlostních tratí, stát je bude chtít využít. Vytvořil si proto k tomu už jejich seznam. Po včerejším jednání se zástupci firem to řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Podle něj jde o jeden z největších tuzemských projektů, na kterém musí české firmy participovat. Výstavba by měla začít v roce 2025, v období do roku 2030 by měla stát 150 miliard Kč.

České dráhy asi sníží mzdy 700 zaměstnanců, část propustí

18.1. - České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administra­tivních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni jen na tržbách dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Uvedla to mluvčí společnosti Gabriela Novotná. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.


​Ostravská Škoda Vagonka má největší obráběcí centrum v Evropě

17.1. – V ostravské společnosti Škoda Vagonka začalo o víkendu fungovat obráběcí centrum za zhruba 100 milionů korun. Podle firmy jde o největší a nejmodernější zařízení svého druhu v Evropě, díky unikátnímu stroji může firma obrábět obří nadrozměrné hliníkové díly železničních vozidel. Dceřiná firma skupiny Škoda Transportation tím výrazně navýší kapacitu výroby a zefektivní produkci nových vlaků. ČTK to sdělil mluvčí skupiny Jan Švehla.

Správa železnic v březnu vypíše soutěž na železniční most v Praze

16.1. - Správa železnic (SŽ) plánuje v březnu vypsat architektonickou soutěž na podobu opravy železničního mostu mezi pražským Smíchovem a Výtoní. ČTK to sdělila mluvčí organizace Radka Pistoriusová. Soutěž se podle dřívějších informací má týkat i předpolí mostu, na výtoňské straně je v plánu nová zastávka. Most má být nově tříkolejný.


Správa železnic: V roce 2021 projde obnovou více než stovka nádražních budov

16.1. - Správa železnic bude i v letošním roce intenzivně pokračovat v obnově nádražních budov po celé republice. Zrekonstruovat nebo opravit chce celkem 114 objektů, které získají moderní odbavovací prostory, bezbariérové přístupy a stanou se tak příjemnějším a pohodlnějším místem pro tamní cestující i zaměstnance. Finanční náklady, které budou do těchto plánovaných stavebních akcí vynaloženy, dosáhnou částky 1,75 miliardy korun.

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

16.1. – Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek podvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

​Od pondělí budou znovu jezdit z Harrachova vlaky do Polska

15.1. – V Libereckém kraji budou od pondělí 18. ledna znovu jezdit vlaky z Liberce do polské Sklářské Poreby. Kvůli koronavirovým opatřením na polské straně končily vlaky od 9. listopadu V Harrachově na Semilsku. Omezení mělo původně skončit už 12. prosince, kvůli vývoji nákazy se ale výluka několikrát prodlužovala. Přeshraniční provoz tak bude obnoven po více než dvou měsících, řekl ČTK mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička.

Ing. Tomáš Tóth, ČD Cargo: Krizový rok 2020 jsme zvládli se ctí a máme plán na návrat do černých čísel

Ing. Tomáš Tóth, ČD Cargo: Krizový rok 2020 jsme zvládli se ctí a máme plán na návrat do černých čísel Premium
Předsedou představenstva společnosti ČD Cargo se loni v prosinci stal Ing. Tomáš Tóth, který působil u českého dopravce na pozici výkonného ředitele. Při této příležitosti jsme jej požádali o zhodnocení roku 2020 a o přiblížení plánů pro rok letošní, který zřejmě také nebude pro obor dopravy jednoduchý.

Loňská pandemie měla dopad na celý obor dopravy. Podle odhadů z prvního pololetí se ČD Cargo v roce 2020 poprvé od roku 2014 dostane do červených čísel. Přesto by však tato ztráta měla být výrazně nižší než u jiných velkých železničních dopravců. V tuto chvíli již jistě máte k dispozici přesnější údaje…

Pandemie postihla celou naši ekonomiku, segment železniční nákladní dopravy nevyjímaje. Rozhodně mi ale nepřísluší, abych komentoval situaci u konkurenčních dopravců. Za společnost ČD Cargo však můžu s plnou odpovědností říct, že ztrátu máme plně pod kontrolou a jsme plně likvidní. V květnu 2020 jsme připravili dva scénáře vývoje hospodaření do konce roku. Byl to konzervativní a ryze pesimistický scénář. Dnes mohu říct, že ztráta bude nižší než oba tyto scénáře předpovídaly. Bohužel na přesnější data si budete muset počkat. Pravidla kapitálového trhu nám nedovolují je prezentovat. 

České dráhy: CityElefanty nabídnou zásuvky pro dobíjení elektroniky a Wi-Fi připojení

14.1. – V plném proudu je modernizace jednotek CityElefant, které nabídnou cestujícím více služeb a komfortnější cestování, informovaly České dráhy. Ve vylepšených vlacích bude snadné dobíjet mobilní telefony a notebooky nebo se připojit přes palubní Wi-Fi síť k internetu.

spinner