Železniční doprava

​Společné výzkumné projekty pro železnici i letectví nesou ovoce

31.10. – Výzkumné iniciativy v rámci společných projektů Evropské unie, soukromého sektoru a členských států přinášejí podnětné poznatky, zlepšují život Evropanů a posilují mezinárodní konkurenceschopnost EU. Vyplývá to z aktuálního bilancování výsledků partnerství veřejného a soukromého, resp. veřejného a veřejného sektoru, která jsou podporována v rámci evropského výzkumného a inovačního programu Horizon 2020 vybaveného rozpočtem ve výši 77 miliard €.

​Od poloviny prosince bude jezdit do zahraničí více vlaků, některé linky výrazně zrychlí

31.10. – V polovině prosince začne platit nový jízdní řád na železnici, který přinese řadu změn v mezinárodní dálkové dopravě. Nejvíce se jich dotkne linky Praha – Mnichov. Počet spojů se zde zvýší ze čtyř párů na sedm a cestovní čas se zkrátí až o půl hodiny. Přibližně o čtvrt hodiny rychleji se bude cestovat také do Budapešti, kam spoje pojedou pod novou marketingovou značkou Metropolitan.

​Provozovatel jindřichohradeckých úzkokolejek je ve vysoké ztrátě Premium

​Provozovatel jindřichohradeckých úzkokolejek je ve vysoké ztrátě

30.10 – Společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), která vlastní a provozuje úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Obrataně a do Nové Bystřice, skončila v posledním obchodním roce se ztrátou před zdaněním 18,2 milionu Kč. Rok předtím byl zisk před zdaněním milion. Vyplývá to z veřejně dostupných zdrojů. Kvůli poškozené parní lokomotivě se s firmou soudí Národní technické muzeum.

​Unipetrol převzal první lokomotivu Siemens Vectron

30.10. – Společnost Unipetrol Doprava převzala svou první modulární vícesystémovou lokomotivu Siemens Vectron MS. Nákup celkem tří elektrických lokomotiv od firmy Siemens je součástí postupné obnovy vozového parku tohoto dopravce. Další dva Vectrony Unipetrol přebere na jaře příštího roku.

​Řešení pro nový technický pasport železniční infrastruktury dodá ČD – Telematika

26.10. – Správa dopravní železniční cesty (SŽDC) bude mít nový technický pasport infrastruktury (TPI) jehož součástí je i pasport železničního svršku. Výběrové řízení na zakázku „Realizace řešení Technického pasportu infrastruktury včetně zpracování Pasportu železničního svršku“ vyhrála společnost ČD – Telematika.

​CZ LOKO vybudovalo v České Třebové novou podvozkárnu

25.10. – Na zhruba 32 milionů korun vyšla akciovou společnost CZ LOKO přestavba staré výrobní haly v České Třebové. Díky tomu v ní na ploše 1200 metrů čtverečných vznikl zcela nový provoz na výrobu a opravy podvozků lokomotiv, osobních vozů a speciálních drážních vozidel.

​Poslední elektrická jednotka z Ostravy pro Litvu dorazila ke svému zákazníkovi

25.10. – Poslední jednotka z nové série dvoupodlažních souprav EJ 575 vyrobená ve společnosti Škoda Vagonka v Ostravě dorazila k zákazníkovi do litevského Vilniusu. Ostravská dceřiná společnost Škody Transportation postupně Litevským drahám dodala celkem tři dvoupodlažní soupravy EJ 575 za 750 milionů korun.

​ČD za tři čtvrtletí přepravily meziročně o dva miliony více lidí

24.10. – Českým drahám za tři čtvrtletí letošního roku stoupl počet cestujících meziročně o dva miliony. Za devět měsíců společnost přepravila 131 milionů pasažérů. Společnost na růst počtu pasažérů reagovala posílením dálkových linek z Prahy do Brna, na Slovácko a na Ostravsko.

​Multifunkční lokomotiva Vectron již může i do Nizozemí

23.10. – Vícesystémová varianta vysoce výkonných, interoperabilních, elektrických lokomotiv Vectron společnosti Siemens, známá i z provozování na železnicích v České republice, obdržela v září 2017 schválení typu od nizozemského drážního úřadu ILT. Homologace opravňuje k provozu těchto lokomotiv i v Nizozemsku.

​LEO Express chce zajišťovat dálkovou železniční dopravu v ČR po roce 2019

23.10. – Společnost LEO Express podala nabídku na provoz dálkové železniční dopravy na území ČR po roce 2019, kdy vyprší současná desetiletá smlouva mezi Ministerstvem dopravy a Českými drahami. Ministerstvo notifikovalo přímá zadání do doby přechodu na vysoutěžené výkony podle současného harmonogramu otevírání trhu. Státy musí efektivně porovnávat nabídky dopravců a otevřít trh nejpozději do roku 2023.

spinner