Železniční doprava

Nové vlaky završí modernizaci dopravy v Plzeňském kraji

15.3. - Cestující na neelektrizovaných tratích v oblasti Plzeňské aglomerace, Českého lesa a na trati z Klatov do Železné Rudy čeká v následujících letech významné zvýšení kvality cestování. Součástí smlouvy, kterou Plzeňský kraj včera uzavřel s Českými drahami, je totiž rozsáhlá obnova vozového parku. Po nákupu více než 300 nových autobusů a 24 jednotek vlaků RegioPanter jde o završení zásadní modernizace dopravy v kraji.

V centru Litoměřic se sníží hluk z projíždějících vlaků

14.3. - Hluková zátěž ze železniční dopravy v centru Litoměřic se už brzy podstatně sníží. Správa železnic vybrala zhotovitele, který provede do poloviny příštího roku potřebné úpravy. Rekonstrukcí projde zejména traťový úsek od silničního nadjezdu na komunikaci I/15 po most na Písečný ostrov. Práce budou spočívat především v obnově železničního svršku a instalaci nízké protihlukové clony.

Správa železnic získala stavební povolení pro rekonstrukci stanice Praha-Smíchov

14.3. - Smíchovské nádraží čeká v nadcházejícím období zásadní proměna. Správa železnic získala pravomocné stavební povolení pro rekonstrukci celé stanice. Stavba bude rozdělena na etapy, už za několik dní budeme znát zhotovitele první části a následně budou moct začít vlastní stavební práce. Zahrnovat budou snesení části kolejiště a demontáž lávky, která umožňuje přístup do Radlické ulice.

Plzeňský kraj podepíše smlouvu s ČD na dopravu na Plzeňsku a v Českém lese

14.3. - Plzeňský kraj dnes podepíše desetiletou smlouvu s Českými drahami (ČD), které budou od prosince 2023 zajišťovat veřejnou dopravu na Plzeňsku a v Českém lese. Jde přibližně o třetinu dopravního výkonu osobních vlaků v regionu. O desetiletý kontrakt zhruba za čtyři miliardy korun, který vyhrály ČD zhruba v polovině loňského roku, se ucházely také Arriva a Leo Express. Dohodnutá cena je přijatelná, dohadování o smlouvě trvalo skoro tři čtvrtě roku, řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek.

​Policisté mohou cestovat vlaky ČD za zvýhodněné jízdné, má to zvýšit bezpečnost

13.3. – V rámci společného projektu Českých drah a Policie ČR mají policisté nově možnost výhodněji cestovat vlaky národního dopravce. Zaměstnanci PČR ve služebním poměru jsou pak při cestování vlakem Českých drah připraveni pomoci vlakovému personálu s řešením případných incidentů. Vzájemná dohoda mezi ČD a PČR platí od března a za prvních deset dnů nabídku využily už zhruba dvě stovky policistů.

​GW Train Regio chce na šumavských lokálkách nasadit osm nových vlaků

13.3. – Společnost GW Train Regio by ráda nasadila na takzvaných šumavských lokálkách až osm modernizovaných vlaků Stadler RS1. Zatím tam jezdí ve zkušebním provozu tři. Nastálo by tam měly jezdit od léta. Firma pak bude jednat s Jihočeským krajem, zda jí navýší platby, protože vlaky mají větší spotřebu než dosavadní soupravy RegioSprinter. Firma loni po ČR přepravila 2,2 milionu cestujících, řekl generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar.

​Společnost DAKO-CZ chce v Indii využít boomu na železnici

12.3. – V minulém roce založil výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla, společnost DAKO-CZ, v Indii dva společné podniky s předními domácími výrobci. Na tamním trhu je firma z východočeské Třemošnice poslední roky velmi aktivní a jeho potenciálu chce naplno využít. Také proto se obchodní manažerka DAKO-CZ vypravila na podnikatelskou misi pořádanou Svazem průmyslu a dopravy ČR, jež doprovázela na nedávné cestě do Indie ministra zahraničních věcí Jana Lipavského. Cílem cesty byla prezentace firmy a navázání nových kontaktů.

​Aplikace Českých drah dostala ocenění na mezinárodní konferenci v Londýně

10.3. – Aplikace Můj vlak byla oceněna v rámci soutěže světové konference Transport Ticketing Global. Odborná mezinárodní komise vyhodnotila aplikaci Českých drah jako nejlepší v kategorii Digital Champion. Tato kategorie je vyhrazena pro podniky odpovědné za vývoj nebo provoz digitální služby, která všem cestujícím zjednodušuje přístup k dopravě a jízdnému a která změnila způsob, jakým mohou zákazníci dostávat cestovní informace, plánovat si cestu od začátku do konce a využít flexibilní platební metody.

METRANS: Železniční doprava představuje budoucnost a do té je třeba investovat již nyní

Rok 2023 se přiblížil svému prvnímu milníku, konec prvního čtvrtletí je již na dohled. Tedy období pro ukončení bilancovaní roku uplynulého, stejně tak se také otevírá možnost s určitou opatrností udělat prognózu pro aktuální období. Pokud se v krátkosti vrátíme k roku minulému, lze říci, že je za námi velice rozporuplné období.

Petr Moravec: Dopravci potřebují předem známá a dlouhodobá pravidla

Loni v lednu vznikl Svaz osobních železničních dopravců (SVOD Bohemia), který reprezentuje 99,23 procent přepravních výkonů v osobní železniční dopravě. Přestože počet cestujících se po covidové pandemii opět zvyšuje, je zde řada oblastí, kde je třeba dosáhnout zásadních zlepšení. A ty se bez součinnosti se státními orgány, krajskými samosprávami a Správou železnic neobejdou.

spinner