Železniční doprava

​Bodový systém by mohl strojvůdce připravit o licenci

7.3. – Bodový systém by mohl připravit problémové strojvůdce o licenci. Dosud může Drážní úřad odebrat licenci pouze v případech, kdy strojvůdce ztratí zdravotní způsobilost nebo je odsouzen za trestný čin, který spáchal při výkonu služby. Řekl to ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář. Na železnici se v poslední době stalo několik nehod, často jsou za nimi chyby strojvůdců. V Česku jich je téměř 10 000.

​ČD budou doplňovat vlaky zabezpečovacími systémy, řekl Petr Moos

7.3. – České dráhy budou v příštích měsících a letech doplňovat zabezpečovací zařízení do vlaků. Včera to řekl předseda dozorčí rady státního dopravce Petr Moos. Podle něj předchozí vedení tuto činnost zanedbalo, dozorčí rada podniku proto zadala novému představenstvu v čele s Miroslavem Kupcem úkol se na zabezpečení provozu vlaků zaměřit. Dozorčí rada podniku bude současnou situaci řešit příští týden, bude chtít znát provedená opatření, která by měla nehodám zabránit. Na železnici se v poslední době stalo několik nehod.

​Dopravci bojují o strojvůdce, přetahují je i od konkurence

6.3. – Železniční dopravci svádí konkurenční boj o strojvůdce. Jejich dlouhodobý nedostatek se mnohdy snaží řešit „lanařením“ strojvedoucích i dalších drážních zaměstnanců od konkurence. České dráhy, které zaměstnávají přes 3500 strojvůdců, takto ročně opustí několik desítek zaměstnanců, přibližně stejný počet do firmy přijde. Včera to řekl místopředseda Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Vladislav Vokoun. Někteří strojvůdci mohou jezdit i pro více dopravců najednou, ČD to chtějí kontrolovat.

​CZ Loko dodal 12 lokomotiv pro České dráhy

5.3. – Českotřebovská společnost CZ Loko dokončila zakázku 12 lokomotiv pro České dráhy. Vozidla dodávala od září předloňského roku. Posunují vlaky například v Praze nebo v Pardubicích, uvedla firma v tiskové zprávě. Cenu kontraktu neuvedla.

​E15: Škoda Vagonka může přijít o zakázku pro Lotyšské dráhy

4.3. – Ostravská společnost Škoda Vagonka ze skupiny Škoda Transportation může přijít o zakázku pro Lotyšské dráhy, kterou získala v polovině února. Proti výsledku tendru v hodnotě zhruba 242 milionů EUR (asi 6,2 miliardy Kč) se totiž odvolala španělská firma Talgo. Na svých webových stránkách to uvedl lotyšský Úřad pro dohled nad veřejnými zakázkami. Upozornil na to v sobotu server E15. Škoda Vagonka odvolání Talga zpochybnila.

​Británie zaplatila Eurotunnelu za urovnání sporu 33 milionů GBP

4.3. – Britská vláda zaplatila Eurotunnelu za urovnání sporu 33 milionů GBP (asi 984 milionů Kč). Firma, která provozuje železniční tunel spojující pod Lamanšským průlivem Británii s Francií, kabinet obvinila, že kvůli přípravám na brexit bez dohody tajně sjednává trajektové smlouvy s jinými společnostmi, aniž by ji oslovila. Napsal to zpravodajský server BBC.

​Modernizace amerických lokomotiv v Estonsku bude pokračovat

Společnost CZ LOKO v lednu podepsala s estonským národním dopravcem Operail (dříve EVR Cargo) smlouvu na dodávku paketů pro komplexní modernizaci dalších čtyř lokomotiv C30 na řadu C30-M. Tím se rozšíří počet zmodernizovaných lokomotiv této řady ze tří na sedm.

​Skupina PKP CARGO představila nové strategické cíle

Nejpozději za pět let se skupina PKP CARGO chce stát lídrem trhu ve střední a východní Evropě. To je jeden z cílů nové strategie, jež skupina představila koncem ledna.

​ČD po incidentech zintenzivní kontroly práce strojvedoucích

1.3. – České dráhy v souvislosti s incidenty na železnici z minulého týdne zvýší kontrolu práce strojvedoucích. Podnik zároveň chce zavést kontroly, které by ověřovaly, zda strojvedoucí ve volném čase místo odpočinku nejezdí pro jiné dopravce. Včera to řekl generální ředitel společnosti Miroslav Kupec. Za mimořádnými událostmi z posledních dnů jsou podle podniku převážně individuální chyby a nejde o systémová selhání.

​Stavbu bezpečnějšího podjezdu ve Studénce brzdí územní plán

27.2. – Stavbu mimoúrovňového železničního podjezdu ve Studénce na Novojičínsku, kde se v roce 2015 srazil vlak s kamionem a tři lidé zemřeli, zatím brzdí neschválený územní plán. Zastupitelé města se museli vypořádat s připomínkami kraje. Hlasovat o něm budou až v červnu. Včera to řekl starosta Studénky Libor Slavík. Termín zahájení stavby za 700 milionů Kč je tak zatím nejasný. Podle původních plánů Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) měl být projekt dokončen v příštím roce. Nyní je v místě přejezd se závorami a světelnou signalizací.

spinner