Železniční doprava

​Správa železnic opraví za 150 milionů Kč nádraží v Táboře

29.1. – Správa železnic (SŽ) chce letos začít s opravou vlakového nádraží v Táboře. Předpokládané náklady jsou 153 milionů korun, cena se může změnit podle výsledků tendru, jejž chce správa vypsat v druhé polovině roku. Stavět by se mohlo začít na podzim. Firma opraví čtyři propojené objekty. Práce potrvají dva roky. Řekla to mluvčí SŽ Nela Friebová a v tiskové zprávě sdělil mluvčí radnice Luboš Dvořák.

​Škoda Transportation má zájem o továrny Alstomu

29.1. – Francouzský výrobce vlaků Alstom vede exkluzivní jednání s českou společností Škoda Transportation o prodeji dvou závodů – v Reichshoffenu a Hennigsdorfu. Informoval o tom německý list Handelsblatt s odvoláním na informaci od mluvčí Alstomu. Prodej těchto závodů byl podmínkou Evropské komise pro schválení fúze Alstomu s vlakovou divizí kanadské firmy Bombardier. Spojení má být dokončeno v pátek a Alstom se díky němu stane druhým největším výrobcem vlaků na světě za čínskou CRRC.

​ÚOHS potvrdil pokuty 8,4 milionu za kartel železničních dopravců

29.1. – Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěžře (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil rozhodnutí o kartelu nákladních železničních dopravců v projektu Carpathia. Potvrdil také pokuty ve výši 8,4 milionu korun pro tři účastníky kartelu, nejvyšší pokutu deset milionů korun pro Argo Logistics musí úřad v první instanci znovu přezkoumat. Rozhodnutí je pravomocné. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

​Soud by měl podle správkyně znovu poslat vagonku HMS do konkurzu

27.1. – Na firmu Heavy Machinery Services (HMS), která dluží věřitelům přes tři miliardy korun a od roku 2014 je v úpadku, by měl krajský soud v Českých Budějovicích znovu vyhlásit konkurz. Reorganizace není možná, protože firma již nevlastní žádný provoz a nemá ani zaměstnance. Vyplývá to z vyjádření insolvenční správkyně v insolvenčním rejstříku. Nejvyšší soud vrátil případ lounského výrobce vagonů nedávno na začátek, zrušil verdikt nižších instancí o konkurzu.v

​Cestující zatím koupili téměř 71 tisíc jednotných jízdenek

26.1. – Ostrý provoz jednotné jízdenky OneTicket na železnici zatím funguje bez problémů. Cestující dosud nakoupili téměř 71 000 jízdenek. Největší zájem o ně je na tratích s více dopravci, zájem ale brzdí pandemie. Uvedl to Martin Opatrný, mluvčí firmy Cendis, která je správcem projektu OneTicket. Jednotné jízdné se začalo na všech tratích, s výjimkou komerčních, prodávat od 13. prosince. Předtím byl prodej ve zkušebním provozu na dvou tratích.

Dopravci upozorňují na omezení za hranicemi, spoje ohroženy nejsou

25.1. – Cestující do Rakouska či Německa dostávají informace o zpřísněných podmínkách v těchto zemích od dopravců předem, většinou při nákupu jízdenky a před hranicemi. Upozornění se týkají například nově povinných respirátorů ve veřejné dopravě, registrace při vstupu do země nebo nástupu do karantény či povinného testu. Podle dopravců se kontroly na hranicích zintenzivnily, fungování spojů to však zásadně neovlivní. Vyplývá to z informací dopravců. Do Rakouska jezdí RegioJet a České dráhy, ty vypravují vlaky například i do Bavorska.

​Testování nových RegioPanterů pokračuje, ČD je nasadí do provozu již letos

​Testování nových RegioPanterů pokračuje, ČD je nasadí do provozu již letos Premium

25.1. – Testy prvních dvou jednotek RegioPanter začaly ve Zkušebním centru VUZ již začátkem prosince loňského roku. Nyní k nim přibylo třetí dokončené vozidlo. Již od poloviny letošního roku první čtyři nové bezbariérové vlaky obslouží zrychlenou linku z Plzně do Mariánských Lázní, Chebu a Karlových Varů, kde se nachází množství moderních bezbariérových nádraží.

​ORLEN Unipetrol převzal první ze čtyř nových lokomotiv Siemens Vectron MS

​ORLEN Unipetrol převzal první ze čtyř nových lokomotiv Siemens Vectron MS Premium

23.1. – Společnost Unipetrol Doprava ze skupiny ORLEN Unipetrol představila v litvínovském Chemparku novou lokomotivu Siemens Vectron MS v bíločervených barvách ORLEN Unipetrol. Převzetí nové lokomotivy je součástí postupné obměny vozového parku, který v příštích třech letech rozšíří další tři elektrické lokomotivy Siemens Vectron MS.

​České dráhy chtějí letos hospodařit vyrovnaně, o propouštění nerozhodly

22.1. – České dráhy chtějí letos dosáhnout vyrovnaného hospodaření. Nutné úspory chtějí hledat napříč celým provozem, investice do vlaků ale nezastaví. Počítá s tím podnikatelský plán, který včera schválila dozorčí rada společnosti. O možném propouštění či snižování mezd smluvních zaměstnanců zatím ČD nerozhodly, podle rady by ale případně mělo být individuální, nikoliv plošné. Sdělil to mluvčí firmy Radek Joklík.

​Vlaky Eurostar jsou kvůli koronaviru a brexitu v krizové situaci

22.1. – Rychlovlaky Eurostar, které jezdí pod Lamanšským průlivem, jsou kvůli koronaviru a brexitu v obtížné situaci. Počet cestujících je v současnosti podle odhadů na méně než procentu úrovně před pandemií, napsala agentura AP. „Situace je pro Eurostar velmi kritická,“ řekl francouzskému rádiu France Inter ředitel francouzských státních drah SNCF Jean-Pierre Farandou, jehož společnost má v podniku Eurostar většinový podíl.

spinner