Železniční doprava

Stadler dodá nové soupravy na železnici do slovenských Tater

19.10. – Švýcarská společnost Stadler do roku 2022 dodá na Slovensko pět vlakových jednotek a jednu multifunkční lokomotivu, které národní železniční dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) nasadí ve Vysokých Tatrách. Hodnota zakázky činí 38,8 milionu EUR (1 miliarda Kč), sdělil dnes dopravce.

Bývalý šéf SŽDC Pavel Surý skončí v čele oblastního ředitelství v Plzni

18.10. – Bývalý šéf Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Surý do konce října skončí na postu ředitele oblastního ředitelství v Plzni. Jeho nástupcem bude dosavadní náměstek SŽDC pro řízení provozu Josef Hendrych. Informaci serveru zdopravy.cz, podle kterého jde o důsledek prodeje pozemků v okolí dejvického nádraží v Praze, potvrdila mluvčí státní organizace Kateřina Šubová.

CZ Loko vytvořila čistý zisk 72 milionů Kč

18.10. – Společnost CZ Loko z České Třebové, která vyrábí, modernizuje a opravuje lokomotivy, dosáhla v předchozím účetním období čistého zisku 72 milionů Kč. Meziročně to představuje více než dvojnásobný nárůst, rok předtím činil zisk po zdanění 34 milionů Kč. Tržby přitom meziročně klesly o dvě procenta na 2,2 miliardy Kč, uvádí firma ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.

Privatizace ČD Cargo rozděluje vládní koalici

15.10. – Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) plánuje privatizaci nákladního dopravce ČD Cargo, dceřiné firmy státních Českých drah. Podnik podle něj potřebuje investora k udržení své pozice na konkurenčním trhu. Informaci v pátek přinesl český denní tisk a potvrdila ji mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Koaliční sociální demokraté ale se záměrem privatizovat ČD Cargo nesouhlasí.

NKÚ: nehod na železničních přejezdech ani přes investice neubývá

15.10. – Nehod na železničních přejezdech v letech 2013 až 2017 neubylo, ačkoli bylo na zvýšení jejich bezpečnosti v tomto období vydáno přes 2,6 miliardy Kč. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle něj tak byla Česká republika co do počtu nehod jednou z nejhorších zemí v Evropě a co do počtu usmrcených na přejezdech pak nejhorší. Ministerstvo dopravy ale tvrdí, že splnilo svůj úkol a na základě usnesení vlády z října 2008 vypracovalo materiály o rizikových místech na železnici a o financování akcí, které mají zajistit bezpečnost železničního provozu.

ÚOHS snížil pokuty za kartelovou dohodu

12.10. – České dráhy musejí zaplatit 48 milionů Kč a AWT Čechofracht přes tři miliony Kč jako pokutu za kartelovou dohodu, kterou jim uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Rozhodnutí už je platné. Původně státnímu dopravci hrozila sankce až 350 milionů Kč, antimonopolní úřad ji ale na základě spolupráce s Českými drahami snížil. Uhrazené pokuty půjdou do státního rozpočtu, uvedl úřad v tiskové zprávě.

AŽD Praha koupí majoritní podíl ve firmě Brema

12.10. – Výrobce zabezpečovací techniky AŽD Praha koupí majoritní podíl v dodavateli technologií Brema. AŽD bude mít 70 procent, zbylý podíl si ponechá dosavadní majitel Bremy Josef Matoušek. Oznámil to mluvčí AŽD Praha Jiří Dlabaja. Cenu podílu neuvedl. Na transakci upozornil server zdopravy.cz, podle něhož koupi už posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Na 140 světových premiér, mimo jiné i z Česka

Po dvou letech se do Berlína vrací největší veletrh železniční dopravy a techniky InnoTrans 2018. Ještě než se příští týden v úterý 18. září otevřou brány výstaviště, čísla už hovoří za vše: v letošním roce bude více než 3000 vystavovatelů v Berlíně prezentovat své produkty na 200 000 metrech čtverečních ve 41 halách a na více než 3500 metrech kolejí.

AŽD Praha klesl zisk o 39 procent

8.10. – Firmě AŽD Praha loni klesl čistý zisk meziročně o 39,1 procenta na 391,3 milionu Kč. Tržby se jí snížily o 30,8 procenta na 6,89 miliardy Kč. Společnost to uvedla ve výroční zprávě ve Sbírce listin. AŽD Praha je dodavatelem a výrobcem zabezpečovací, telekomunikační, informační a automatizační techniky především pro dopravní stavby. Výsledky vykazuje od října předešlého roku do konce září daného roku.

ČD Cargo a Bombardier uzavřely smlouvu na dodávku vícesystémových lokomotiv

Vedení ČD Cargo a Bombardier Transportation podepsala minulý týden smlouvu o dodání padesáti vícesystémových lokomotiv BOMBARDIER TRAXX nejnovější generace. První dodávka podepsaného kontraktu zahrnuje 10 lokomotiv TRAXX MS.

spinner