Železniční doprava

Správa železnic vybrala budoucí podobu mostu na pražské Výtoni

23,11, - Správa železnic dnes představila veřejnosti vítězný návrh budoucí podoby tříkolejného přemostění přes Vltavu v místě stávajícího železničního mostu na pražské Výtoni. Základní podmínky pro účast v tzv. soutěžním dialogu splnilo všech 12 přihlášených týmů architektů. Celková nabídková cena měla v hodnocení váhu 20 procent, zbylých 80 procent připadalo na kvalitu navrženého řešení. Jako nejlepší vybrala jedenáctičlenná hodnotící komise návrh od společnosti 2T engineering. Ta nyní zpracuje podrobnější studii, která bude sloužit jako podklad pro vytvoření dokumentace pro společné povolení stavby.

Vysočina chystá aktualizaci územní dokumentace kvůli vysokorychlostní trati

23.11. - Kraj Vysočina chystá aktualizaci zásad svého územního rozvoje kvůli plánované vysokorychlostní trati (VRT). Do dokumentace by měl být zanesený koridor VRT, který počítá s přímým napojením nové železnice na krajskou Jihlavu. Novinářům to včera řekl hejtman Vítězslav Schrek po jednání krajské rady. Se starosty obcí a lidmi, jimž se navržená trasa nové železnice nelíbí, chce kraj jednat.

​MSV Metal Studénka uvádí do provozu tři největší investice, nahradí staré stroje

21.11. – Strojírenská společnost MSV Metal Studénka uvádí v těchto dnech do provozu tři největší investice letošního roku – CNC horizontální vyvrtávací stroj, průběžný tryskací stroj a CNC elektroerozivní hloubicí stroj dohromady téměř za 27 milionů korun. Zařízení nahradí zastaralé stroje. Uvedla to Petra Macková Jurásková, mluvčí skupiny Třinecké železárny – Moravia Steel, do níž MSV Metal Studénka patří.

​ČD hledají dodavatele nových příměstských vlaků, investice může být až 42 miliard

20.11. – EMU 400 je pracovní název nových souprav, které poptávají České dráhy u výrobců vlaků. Dvousystémové patrové jednotky nahradí předchozí příměstské vlaky CityElefant. „V blízké době musí železnice v Praze a ve Středočeském kraji vyřešit hned několik výzev. Je to dlouhodobý rostoucí zájem o cestování vlakem v pražské aglomeraci, který současný počet ani kapacita jednotek CityElefant už nemůže uspokojit. Další je konverze napájení ze stejnosměrného na střídavý systém. A třetí je náhrada jednotek CityElefant, které v příští dekádě dosáhnou své plánované životnosti. Na tyto skutečnosti se musíme připravit, proto jsme vypsali soutěž na dodávku nových příměstských souprav pro linky S v Praze a ve Středočeském kraji,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

​Nová generace ICE: Deutsche Bahn pověřuje společnost Siemens Mobility vývojem koncepce

18.11. – Společnost Deutsche Bahn AG (DB) uzavřela na základě výběrového řízení partnerství se společností Siemens Mobility pro vývoj vozidel dálkové železniční dopravy. V první polovině roku 2023 budou obě společnosti spolupracovat na vývoji vize vysokorychlostního vozidla nové generace. Po dokončení tvorby koncepce se očekává, že ve druhé polovině roku 2023 bude následovat další výběrové řízení na vývoj, stavbu a certifikaci nového vozového parku.

​České dráhy představily novinky v online odbavení a ve službách

17.11. – České dráhy přichází s několika novinkami, které zjednoduší a zlepší služby v oblasti online odbavení. Usnadňuje se například nákup jízdenek v e-shopu nebo automatizuje systém refundací za případné zpoždění. Zákazníci také nově budou mít možnost ohodnotit svou cestu. Novinky se chystají i v jízdním řádu, který začne platit v polovině prosince. Zkrátí se spojení na jih Čech, nový noční vlak propojí Prahu s Drážďany, Lipskem, Frankfurtem nebo Basilejí. Cestující v řadě regionů se mohou těšit na nové, moderní soupravy s vysokým standardem služeb.

​Rekonstrukce památkově chráněné nádražní budovy v Brně se blíží ke konci

16.11. – Rekonstrukce památkově chráněné budovy brněnského vlakového nádraží spěje ke konci. Nájemci, kterým je společnost Brno New Station Development, se podařilo obsadit v levém křídle poslední obchodní jednotku. V secesním sále bude drogerie. Současně pokračuje rekonstrukce pravého křídla, která by měla skončit v prvním čtvrtletí příštího roku. Poté mají ještě navázat práce menšího rozsahu na prvním nástupišti, řekl ředitel společnosti Ivo Vrzal. Práce začaly před více než třemi lety.

​Veletrh Rail Business Days se stěhuje do Ostravy

15.11 – Mezinárodní železniční veletrh a konference Rail Business Days se po letošním úspěšném ročníku v příštím roce stěhuje do Ostravy. Nový areál Trojhalí Karolina nabídne možnost dalšího rozvoje veletrhu. Akce proběhne ve dnech 5. až 7. června 2023 a propojí mezinárodní veletrh železničních i drážních vozidel pro širokou i odbornou veřejnost, odbornou konferenci a společenské setkání na B2B rovině, a to vše v jednom jediném areálu.

​ŽESNAD.CZ: Výluky na železnici výrazně omezují nákladní dopravu

15.11. – Ačkoliv pozornost veřejnosti v případě výlukového provozu na železnici míří především směrem k osobní dopravě, neméně problémů tato omezení způsobují dopravě nákladní. V kombinaci s neustále se zvyšující cenou pohonných hmot a elektrické energie se tento problém stává pro dopravce likvidační. Je tedy třeba hledat vhodná a minimálně kompromisní řešení, která budou mít za úkol omezit dopady výluk na již tak výrazně vyčerpanou kapacitu železniční sítě.

​Správa železnic chce v roce 2024 modernizovat železniční uzel Česká Třebová

14.11 – Správa železnic (SŽ) chce v roce 2024 zahájit modernizaci železničního uzlu Česká Třebová. Je důležitý pro osobní i nákladní železniční dopravu. Poslední zásadní rekonstrukci podstoupil v 50. letech minulého století. Díky modernizaci se zvýší traťová rychlost, čímž se zkrátí jízdní doby vlaků, a zlepší se komfort a bezpečnost cestujících, uvedla mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová. Stavba bude největší ucelenou modernizací železničního uzlu v síti SŽ. Náklady se dříve odhadovaly na 10,4 miliardy korun, postupně však vzrostly.

spinner