Železniční doprava

Ing. Ľubomír Loy (BUDAMAR LOGISTICS, a.s.): Infrastruktura v SR a ČR by se neměla tolik rozcházet

Tomáš Lébr Společnost BUDAMAR LOGISTICS, a.s. patří dlouhodobě k nejsilnějším zasilatelským a logistickým společnostem na Slovensku. Její postavení na špičce slovenského trhu dokazuje splnění požadavků mezinárodní normy ISO 9001:2015. V širokém portfoliu aktivit společnosti hraje velkou roli i železniční přeprava. Na otázky týkající se současné situace v oboru nám odpověděl

AŽD: Na Kopidlnce vyzkoušíme úplné novinky, pro které na Švestkové dráze není prostor

V povědomí železničářské veřejnosti je společnost AŽD zatím spojena především s provozem Švestkové dráhy (Čížkovice – Obrnice), nejmodernější regionální tratě v Evropě. Nyní však společnost zaměřuje svou hlavní pozornost na druhou z tratí, které koupila od státuv roce 2016 – Kopidlnku (Kopidlno – Dolní Bousov). O svých záměrech nám pověděli přímo na místě generální ředitel společnosti AŽD Ing. Zdeněk Chrdle a vedoucí oddělení Správy a provozování drah Ing. David Levinský.

Anketa DN: Železniční nákladní dopravci by měli dostat od státu větší podporu

Aktuální krize kolem viru covid-19 zvýraznila výhody, ale i slabiny nákladní železniční dopravy. Na toto téma jsme se zeptali významných firem a osobností v tomto oboru. Odpověděli nám Dr. Petr Rožek, výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky ČR (SSL), Jan Stejskal, manažer železničních přeprav v DB Schenker, Ing. Miroslav Fukan, výkonný ředitel OLTIS Group a Martin Hořínek, COO (Chief Operating Officer), Metrans a. s. Praha.

Investice 2,2 miliardy EUR do klíčových projektů kladou důraz na železnici

EU vydala souhrnnou zprávu, jak hodlá v dopravě podpořit hospodářské oživení ve všech členských státech. Do 140 klíčových dopravních projektů chce vložit téměř 2,2 miliardy EUR. Významnou pozici v investicích má železnice.

Výzva k elektrifikaci přeshraničních tratí do ČR, Polska a Rakouska

Aby byly železnice šetrnější k životnímu prostředí, mělo by se Německo více zaměřit na elektrifikaci své železniční sítě, a zvláštní pozornost by měla být věnována pěti přeshraničním trasám, které vedou do Polska, Česka a Rakouska.Tento požadavek obsahuje společná výzva německé spolkové vládě, kterou zveřejnily Allianz pro Schiene a Deutsche Umwelthilfe.

Nová pravidla: Dohled nad strojvůdci se zvýší

Ministerstvo dopravy chystá zpřísnění dohledu nad strojvůdci, kteří mnohdy překračují limit pracovní doby. V novele drážního zákona, kterou by měla v září projednat Sněmovna, bude zaveden monitoring licencí strojvedoucích, který by měl odhalit skutečnou dobu práce u různých dopravců.

Společnost CZ LOKO vyrobila jubilejní 1111. vozidlo, jezdit bude ve skladu ČEPRO

2.9. – Český výrobce lokomotiv CZ LOKO zdolalo další historický milník, když brány jeho výrobních závodů opustilo v pořadí již 1111. drážní vozidlo. A to lokomotiva EffiShunter 600 pro společnost ČEPRO. Ke slavnostnímu předání a křtu došlo v Loukově na Kroměřížsku, kde má významný český distributor pohonných hmot jeden ze svých skladů s plně automatizovaným terminálem pro autocisterny. Právě tento areál bude lokomotiva obsluhovat.

Vlaky ČD budou do Maďarska jezdit dál, RegioJet spojení přeruší

1.9. – Vlaky Českých drah (ČD) budou i v září do Maďarska jezdit dál, dopravce pouze omezí některé služby ve vlacích. RegioJet naopak vlakové a autobusové spojení s Budapeští na měsíc zcela přeruší. Včera to sdělili zástupci obou společností. Maďarsko od 1. září nejméně na měsíc uzavře hranice pro cizince, aby zabránilo šíření koronaviru. Čeští občané, kteří si pobyt v Maďarsku rezervovali před 1. zářím, ale budou smět do země vycestovat, pokud budou mít k dispozici aktuální negativní test na covid-19.

Správy železnic vypisují tendr k rychlodráze z Prahy do Drážďan

31.8. – Správa železnic a německá DB Netz AG vypisují tendr na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí k nové trati z Prahy do Drážďan. Informovala o tom Správa železnic (SŽ). Rychlodráha z Prahy do Drážďan včetně odbočné větve do Mostu by mohla být podle studie proveditelnosti dokončena v roce 2035.

GW Train Regio přepravila loni víc cestujících, téměř dva miliony

30.8. – Vlaky společnosti GW Train Regio přepravily loni téměř dva miliony cestujících, meziročně o 12 procent víc. Výkony firmě narostly o necelých pět procent. Čistý obrat meziročně stoupl o 23 milionů na 433,7 milionu Kč, provozní zisk o 43 procent na 16 milionů Kč. Vyplývá to z výroční zprávy. GW Train Regio provozuje regionální osobní železniční dopravu v Jihočeském, Karlovarském, Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji.

spinner