Železniční doprava

​Brněnští radní schválili přípravy soutěže na nové nádraží

18.6. – Brněnští radní schválili přípravu mezinárodní urbanisticko-dopravně-architektonické soutěže, která má určit podobu nového hlavního nádraží a okolí. Vypsaná má být v srpnu, bude dvoufázová a potrvá rok. Na základě vítězného návrhu může Správa železnic vypsat zakázku na stavbu nového nádraží a město na stavbu dopravního uzlu, přednádražního a zanádražního prostoru, řekli novinářům primátorka Markéta Vaňková a její náměstek Petr Hladík. Soutěž bude stát 50 milionů Kč, z čeho deset zaplatí město a 40 Správa železnic.

Na koleje se vrací tradiční spojení Berlín – Praha – Vídeň Vindobona

16.6. – Po několikaleté přestávce se v úterý 16. června vrací na české tratě tradiční přímé spojení mezi Berlínem, Prahou a Vídní pod názvem Vindobona. Nový vlak pojede v Rakousku až do Štýrského Hradce (Grazu) a nabídne i přímé spojení bez přestupu z Brna do Drážďan a Berlína nebo z Ústí nad Labem do Vídně a štýrské metropole.

Společnost AWT Rail SK se přejmenovala na PKP CARGO INTERNATIONAL SK

16.6. – Dne 12. června 2020 se slovenská společnost AWT Rail SK, a. s., přejmenovala na PKP CARGO INTERNATIONAL SK, a. s. Rebranding společnosti, jehož podstatu tvoří nový název, logo a korporátní barvy mateřské společnosti PKP CARGO INTERNATIONAL, a. s., mají silněji vyjadřovat vazbu na skupinu PKP CARGO a lépe odrážet její působení na mezinárodních trzích.

Plzeňský kraj dokončuje soutěže na regionální železniční dopravu

15.6. – Plzeňský kraj dokončuje dvě soutěže na zajištění regionální železniční dopravy na oblast kolem Plzně a na Jihozápad, tedy Pošumaví, Klatovsko a Český les. Zájem má pět až sedm firem, které jsou schopné podat v ČR nabídku, řekl vedoucí krajského odboru dopravy Dušan Pakandl.

​ČD dnes obnovují spoje do Rakouska, Flixbus linky na Slovensko

15.6. - České dráhy dnes obnovují provoz svých vlaků do Rakouska a přiřadí se tak k RegioJetu, který první vlaky k jižním sousedům vypravil už v pátek. Dráhy začnou jezdit z Prahy do Lince a také z Prahy přes Vídeň do Štýrského Hradce, v úterý začne tato linka jezdit až z Berlína. V provozu opět budou i přeshraniční spoje do Německa a Rakouska. Na Slovensko pak ode dneška začnou jezdit i autobusy FlixBusu. V příštích dnech bude následovat obnovování dalších linek tuzemských dopravců do zahraničí.

Deutsche Bahn do konce června obnoví spojení se všemi sousedy, poprvé od roku 2014 bude přímé spojení Berlín - Vídeň

14.6. – Německý železniční dopravce Deutsche Bahn do konce června obnoví spojení se všemi zeměmi sousedícími s Německem. V úterý se poprvé od roku 2014 obnoví také přímé vlakové spojení mezi Berlínem a Vídní. Zajišťovat ho budou i České dráhy, uvedly  agentury DPA a APA.

​Jízd historických vlaků letos kvůli pandemii ubude

13.6. – Historických a nostalgických jízd po české železnici letos kvůli pandemii koronaviru ubude. I přesto mohou železniční nadšenci během sezony očekávat desítky akcí. Jednou z největších je návrat parní lokomotivy, tzv. Čtyřkoláku, která je po tříleté rekonstrukci. Celkově je v Česku udržováno a provozováno několik stovek historických vlaků, jejichž údržba stojí desítky milionů korun ročně.

​Cestování po Česku se v příštím týdnu vrátí do normálu

12.6. – Doprava v Česku by se už v příštím týdnu měla vrátit téměř do normálu. Dopravci plánují na všech vnitrostátních spojích už skoro plný provoz, vrátit by se tak měly poslední dříve zrušené spoje. Zájem cestujících je sice stále přibližně o třetinu nižší než před krizí, ale podle dopravců s každým týdnem stoupá. V následujících dnech budou ve větší míře přibývat i spoje do zahraničí. Vyplývá to z informací dopravních firem. Dopravci zároveň vyčíslují škody z koronavirové krize, které budou ve stovkách až miliardách korun.

​Správa železnic zapojila další trať do dálkového ovládání provozu

12.6. Začátkem června zapojila Správa železnic traťový úsek Dětmarovice – Mosty u Jablunkova do systému centrálního řízení provozu. Tuto trať již řídí dispečeři z Centrálního dispečerského pracoviště (CDP) v Přerově. Do konce června bude do systému dálkového ovládání zapojen i úsek Ústí nad Orlicí – Lichkov a stanice Plzeň hlavní nádraží.

​FlixBus začne příští týden jezdit jako první linkový spoj do Chorvatska

11.6. – Autobusový dopravce Flixbus obnoví od příštího týdne své linky na Slovensko a začne jezdit jako první také do Chorvatska. Spoje budou zastavovat i v Rakousku a ve Slovinsku. Vedle toho společnost obnovuje další linky v Evropě. Mezinárodní dopravu obnovují i další dopravci.

spinner