Železniční doprava

​Na trati z Dětmarovic ke slovenským hranicím bude systém ETCS

7.11. – Správa železnic () začne příští rok instalovat celoevropský zabezpečovací systém ETCS na modernizované trati ze stanice Mosty u Jablunkova na státní hranici se Slovenskem do Dětmarovic na Karvinsku. V současné době ve výběrovém řízení vybírá zhotovitele prací. Investiční náklady stavby dosáhnou 382 milionů korun. Uvedla to mluvčí SŽ Nela Friebová

​České dráhy omezí kvůli nízkému zájmu další dvě linky

5.11. – České dráhy omezí kvůli současné epidemiologické situaci a snižující se poptávce další část svého provozu. Opatření se v následujících týdnech dotknou linky z Prahy do Plzně a Mnichova a také rychlíků mezi Plzní, Českými Budějovicemi a Brnem, informoval státní dopravce. Ve vlacích po celé zemi nyní jezdí zhruba 23 procent z běžného počtu cestujících. Už dříve dráhy zastavily provoz desítek spojů.

​Škodovácké tramvaje v Turecku překonaly hranici dvou milionů najetých kilometrů

5.11. – Skvělou provozní spolehlivost škodováckých tramvají prokázaly dva miliony kilometrů, které za dva roky svého provozu ujela flotila nízkopodlažních vozidel v tureckém městě Eskişehir. Zajímavostí je, že moderní vozy ze Škody Transportation jsou vybavené výkonnými trakčními bateriemi pro jízdu na trasách bez trolejového vedení.

​Ztráty všech dopravců dál rostou, u ČD přesáhnou až tři miliardy korun

3.11. – Škody železničních a autobusových dopravců kvůli koronavirové krizi dál narůstají. Ztráty Českých drah způsobené úbytkem cestujících za letošní rok zřejmě přesáhnou tři miliardy korun, stamilionové škody znovu počítají i soukromí dopravci. Dopravci v minulém týdnu jednotně vyzvali stát k pomoci, ten její možné formy zvažuje.

​České dráhy: Evropská komise neříká, že jsme pochybili a musíme platit pokutu

31.10. – Sdělení výhrad Evropské komise (EK) není podle Českých drah rozhodnutím, které by závazně říkalo, že pochybily a jsou povinny platit jakoukoliv pokutu. Je to pouze oznámení, ve které komise sděluje Českým drahám, v čem spatřuje porušení soutěžního práva a zda a proč toto porušení hodlá postihnout pokutou. Stejně tak sdělení výhrad nemá v tuto chvíli vliv na pokračující soudy s konkurenčními dopravci. V reakci na zprávu komise to uvedly České dráhy. Ministr dopravy Karel Havlíček považuje situaci za závažnou a bude žádat vysvětlení od vedení ČD.

​Liberecký kraj jedná s Die Länderbahn o vlacích pro Českolipsko

31.10. – Liberecký kraj jedná se společností Die Länderbahn o zajištění provozu na dvou páteřních linkách na Českolipsku, kde v současné době jezdí České dráhy. Od prosince 2021 by měl německý dopravce převzít vlaky na trase z Mladé Boleslavi přes Českou Lípu do Rumburku a o rok později i na lince z Liberce přes Českou Lípu do Děčína. Firma podala na tyto trasy nejvýhodnější nabídku, kraj si od změny slibuje modernější vlaky a větší komfort pro cestující. Informoval o tom informoval mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

​České dráhy porušují podle Evropské komise antimonopolní pravidla unie

30.10. – Evropská komise (EK) dospěla k předběžnému závěru, že České dráhy (ČD) porušují antimonopolní pravidla, a to tím, že účtují ceny pod úrovní nákladů. Zejména v souvislosti s cenami jízdného na trati mezi Prahou a Ostravou proto komise zaslala dopravci své námitky. Pokud ČD nedokážou svůj postup v konkurenčním boji obhájit, hrozí jim pokuta do deseti procent z ročního obratu. To by podle výroční zprávy firmy za loňský rok znamenalo asi čtyři miliardy korun. Dopravce v reakci uvedl, že sdělení výhrad není rozhodnutím, které by závazně říkalo, že ČD pochybily a jsou povinny platit pokutu.

​České dráhy zachovají mezi Prahou a Ostravou jen šest párů vlaků

30.10. – České dráhy od příštího úterý ještě více omezí provoz mezi Prahou a Ostravou. Dopravce na této trati zachová šest párů dálkových vlaků denně. Dosud to bylo osm párů za den. Nové omezení se týká expresu, který jezdí mezi Prahou a Varšavou. Důvodem je snížení poptávky po cestování vyvolané epidemií koronaviru a souvisejícími vládními opatřeními. Vyplývá to z informací Českých drah. Řadu dálkových i regionálních spojů dráhy i ostatní dopravci zrušili už dřív.

ČD testovaly nové vlaky na proslulé jihočeské trati Bechyňka

28.10. - České dráhy (ČD) vyzkoušely elektrickou soupravu RegioPanter řady 650 na trati Bechyňka z Tábora do Bechyně. Firma prověřila technické parametry a jízdu v obloucích o poloměru menším než 150 metrů. ČD chtějí vlaky nabídnout Jihočeskému kraji na Bechyňku i na trať Rybník – Lipno nad Vltavou, kde je zkoušely minulý týden. Pro provoz na Bechyňce by se muselo do lokomotivy přidat trafo nebo změnit trakce, řekli ČTK zástupci firmy. O změně trakce by měli krajští zastupitelé rozhodnout v prosinci, řekla Andrea Tetourová z krajského odboru dopravy.

Německo: Vlaky budou delší a rychlejší

Deutsche Bahn nadále mohutně investuje do vysokorychlostní flotily. Společnost se nově zaměřuje na mimořádně dlouhá vozidla, která se skládají ze 13 vozů. Kromě toho budou moci jezdit rychleji než ostatní vysokorychlostní vlaky DB – až 265 kilometrů za hodinu.

spinner