Železniční doprava

Na železnici začal platit upravený jízdní řád, ČD poprvé vyjedou až k Dánsku

13.6. - Od včerejšího dne začal na regionální železnici platit upravený jízdní řád. Ve většině krajů jde pouze o mírné změny časů odjezdů nebo kapacit vlaků, případně jejich označení. Největší úpravy musí cestující očekávat na Děčínsku, kde začnou výluky při cestách do Německa. Nejde o jedinou změnu v provozu Českých drah, dopravce rozšířil vlakové spojení z Prahy do Hamburku do severoněmeckého Flensburgu na německo-dánské hranici.

Polská trať Poznań Główny – Wronki je dálkově ovládána technologiemi společnosti AŽD

12.6. - Společnost AŽD aktivovala a technicky předala polskému správci infrastruktury PKP PLK dálkové ovládání zabezpečovacího zařízení železniční tratě v úseku Poznań Główny – Wronki. Jde o poslední etapu stavby „Projekt a stavba zařízení pro řízení provozu a signalizace a zařízení železniční telekomunikační sítě na úseku Poznań Główny – Wronki (LCS Poznań Główny III)“ v celkové hodnotě 650,7 mil. zł (cca 3,7 mld. Kč). 

Evropská komise obvinila České dráhy a ÖBB, že poškodily firmu RegioJet

11.6. - Evropská komise (EK) obvinila České dráhy (ČD) a rakouského železničního dopravce ÖBB, že uzavřeli tajnou dohodu o použitých osobních železničních vagonech, která poškozovala českého provozovatele RegioJet. Komise ve svém předběžném stanovisku včera uvedla, že český podnik s rakouským uzavřely tajná ujednání s cílem narušit hospodářskou soutěž na trhu osobní železniční dopravy, oběma proto zaslala takzvané prohlášení o námitkách, ke kterému se mohou dopravci vyjádřit. Unijní úřady případ vyšetřovaly šest let. České dráhy na dotaz odmítly, že uzavřely kartelovou dohodu. Majitel RegioJet uvedl, že si počká na konec vyšetřování a přihlásí se o náhradu škody.

Mezinárodní železniční veletrh Rail Business Days přilákal za 3 dny přes 10 000 návštěvníků

11.6. - Ve čtvrtek oficiálně skončil letošní mezinárodní železniční veletrh a konference Rail Business Days. Fakticky první ročník přilákal za 3 dny přesně 10 820 návštěvníků z řad široké i odborné veřejnosti, kteří si mohli prohlédnou několik desítek expozic ve venkovní a vnitřní části areálu.

Práce na železniční trati do Radotína pokračují, další stavby navážou

10.6. - Optimalizace trati ze stanice Praha-Smíchov do Černošic se blíží ke svému konci. Od 1. července začne fungovat železniční zastávka ve Velké Chuchli v nové poloze, skončí také výluky mezi Radotínem a Smíchovem. V příštím roce začnou práce mezi Karlštejnem a Berounem, v Chuchli se má také začít stavět nadjezd nad železniční tratí.

Nákladní dopravci stále nejsou spokojení s projektem železničního uzlu v Brně

10.6. - Sdružení nákladních železničních dopravců ŽESNAD nadále usiluje o to, aby Správa železnic vzala v potaz veškeré požadavky, které zajistí dostatečnou kapacitu a propustnost nového brněnského železničního uzlu pro všechny druhy dopravy. Některé věci se sice v posledních letech posunuly k lepšímu, ale stále není stav projektu takový, aby s ním byli nákladní dopravci spokojení, řekl výkonný ředitel sdružení Oldřich Sládek na brněnském veletrhu Business Rail Days.

Hospodářské výsledky skupiny Škoda Transportation za rok 2021

10.6. - Skupina Škoda Transportation, český výrobce řešení pro hromadnou dopravu, zveřejnil své auditované hospodářské výsledky za rok 2021. Přestože skupina Škoda Transportation v roce 2021 čelila nelehkým výzvám, dosáhla solidních finančních výsledků, dokončila množství důležitých projektů a získala nové zásadní kontrakty. Skupina dosáhla čistého konsolidovaného zisku 580 milionů korun a překonala tak negativní dopady covidové pandemie. Ty se projevily nejvýrazněji v roce 2020. EBITDA vzrostla o 178 % na 1,06 miliardy korun. Meziroční nárůst zaznamenala Škodovka i u tržeb, které se zvýšily o 40,6 % na 15,5 miliardy korun. Na fungování skupiny i dokončování zakázek měla zásadní vliv pandemie nemoci covid-19 i nárůst cen energií a surovin.

Modernizované stavědlo Finnentrop bylo úspěšně uvedeno do provozu

9.6. - Projekt digitalizace německé železnice „Digitale Schiene Deutschland“ pokračuje. Deutsche Bahn (DB) uvedla do provozu kompletně obnovenou řídicí a zabezpečovací technologii na trati Ruhr-Sieg mezi Letmathem a Kreuztalem. Díky nejmodernější digitální technologii je železniční síť robustnější a spolehlivější, zároveň umožňuje lepší řízení a větší flexibilitu provozu vlaků. Údržba železniční trati bude méně nákladná a jednodušší. Uvedení stavědla do provozu je prvním uvedením projektu do provozu, které je financováno ze speciálního programu spolkové vlády s alokací 500 milionů EUR.

Železniční vůz Slovenská strela odjel z Kopřivnice na pravidelný servis

8.6. - Historický železniční vůz Slovenská strela odjel z Kopřivnice na Novojičínsku na pravidelnou prohlídku a nezbytný servis. V depozitáři u Muzea nákladních automobilů Tatra jej lidé znovu uvidí od 4. července. ČTK to sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková. Vůz je nyní v Přerově v péči odborníků Českomoravské železniční opravny, Mezopravny a společnosti Machač Motors.

Britští železničáři na konci června chystají největší stávku od roku 1989

8.6. - Tisíce britských železničářů se chystají na konci června uspořádat třídenní stávku, která bude nejrozsáhlejší od roku 1989 a která povede k úplnému ochromení britské železniční sítě. Oznámil to včera svaz britských železničních, námořních a dopravních odborů (RMT). Stávkovat ale chtějí i zaměstnanci londýnského metra.

spinner