Železniční doprava

​Soud opět prohlásil konkurz na zadlužené Jindřichohradecké místní dráhy

13.9. – Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) jsou opět v konkurzu, návrh firmy na povolení reorganizace v pondělí zamítl českobudějovický krajský soud. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného v Insolvenčním rejstříku. Nové posouzení nařídil teprve před týdnem Vrchní soud v Praze, který konkurz na zadluženou firmu zrušil. Firma JHMD je od loňského podzimu v úpadku a v říjnu zastavila provoz vlaků na úzkokolejce. Při konkurzu se majetek dlužníka zpeněží a výtěžek rozdělí mezi jeho věřitele.

První souprava ComfortJet dorazila do Velimi

11.9. - Na zkušební okruh Výzkumného Ústavu Železničního ve Velimi dnes přijela první zkrácená souprava ComfortJet složená ze šesti vozů. Začínají tak rozsáhlé zkoušky a schvalování jednotek ComfortJet, na jejichž konci musí jejich dodavatel, konsorcium Siemens Mobility – Škoda Group, získat souhlas pro pravidelný provoz na tratích u nás i v zahraničí. Jednotky ComfortJet budou jezdit na mezinárodních linkách z Prahy do Hamburku, Grazu, Budapešti a do dalších míst. Do provozu budou uváděny postupně v letech 2024 až 2026.

Od roku 2009 v ČR ubylo zhruba 650 železničních přejezdů, další se modernizují

11.9. - Od roku 2009 v Česku ubylo zhruba 650 železničních přejezdů, u dalších se zvyšuje zabezpečení. Letos do konce srpna zrušila Správa železnic asi 30 přejezdů a do roku 2030 počítá se snížením počtu přejezdů o dalších 380. Správa železnic to uvedla na dotaz ČTK. Letos je méně nehod na železničních přejezdech než loni, ale zranilo se při nich o 20 lidí více.

Na šumavských lokálkách ubylo v létě proti loňsku přes deset procent cestujících

11.9. - Firma GW Train Regio, která provozuje takzvané šumavské lokálky, přepravila v létě meziročně o deset procent turistů méně. Mezi příčiny řadí firma ne příliš ideální počasí a to, že lidé šetří. Řekl to generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar.

​ÖBB Rail Cargo Group přesouvá 200 000 tun odpadu ze silnice na železnici

12.9. – Od začátku roku platí v Rakousku novela zákona o nakládání s odpady (zkratka AWG, německy Abfallwirtschaf­tsgesetz), která nabízí obrovský potenciál pro ochranu klimatu i ekologickou přepravu odpadů po železnici. Přeprava odpadů o celkové hmotnosti vyšší než deset tun musí být přepravována po železnici, pokud vzdálenost přesahuje 300 km.

Nový dopravní projekt má lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii

10.9. - Evropská unie, Spojené státy a další partneři včera v rámci summitu skupiny G20 představili rozsáhlý projekt v oblasti železniční a lodní dopravy, který má lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii. Cílem je podpořit hospodářský růst a politickou spolupráci, informovaly agentury DPA a AP.

V Hamburku někdo poničil železniční infrastrukturu, ochromilo to dálkové spoje

8.9. - Po sabotážích na železniční infrastruktuře nevyjelo mnoho dálkových spojů mezi Hamburkem a Berlínem. Vyšetřovatelé přitom předpokládají, že věc má „politický“ motiv, uvedla dnes policie v Hamburku podle agentury DPA, která píše o požárech v kabelových šachtách. Mezitím se podle agentury na krajně levicové platformě Indymedia objevil text, který se k organizaci sabotáže hlásí. Do brzkého odpoledne bylo zcela zrušeno 11 spojů, dalších 19 částečně a desítky dalších nabraly velké zpoždění, uvedla DPA. Provoz má být obnoven až v sobotu ráno.

Funkcionalistická dominanta Pardubic se blýská novotou

7.9. - Kompletní rekonstrukce výškové části budovy na pardubickém hlavním nádraží je hotová. Interiér i exteriér bývalého hotelu prošel citlivou obnovou a nově slouží jako vzdělávací centrum Správy železnic. V přízemí pak cestující najdou obnovenou restauraci. Tím však plány nekončí, během podzimu se chystá vypsání soutěže na rekonstrukci odbavovací haly i obou křídel nádraží.

Vrchní soud zrušil konkurz zadlužené firmy Jindřichohradecké místní dráhy

6.9. - Vrchní soud v Praze zrušil konkurz na zadluženou firmu Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD). Krajský soud v Českých Budějovicích se musí vypořádat s návrhem reorganizace firmy, uvedl vrchní soud. Vyhověl odvolání firmy JHMD a konkurz zrušil. Případ bude ale i dál posuzovat soudce Zdeněk Strnad, což firma JHMD napadala. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Proti rozhodnutí vrchního soudu není možné dovolání. Firma JHMD je od loňského podzimu v úpadku a provoz vlaků na úzkokolejce v říjnu zastavila.

Německo a ČR podepíší memorandum o modernizaci železnice z Prahy do Mnichova

6.9. - Německo a Česká republika během podzimu podepíší memorandum o porozumění týkající se modernizace železniční tratě mezi Prahou a Mnichovem. Po včerejším jednání se spolkovým ministrem dopravy Volkerem Wissingem na okraj mnichovského autosalonu IAA Mobility to řekl jeho český kolega Martin Kupka. Spojení Prahy s Mnichovem přes Plzeň a Řezno je v současné podobě nevyhovující a podle kritiků je nehodné 21. století.

spinner