Vnitrozemská plavba

Děčínská firma České loděnice je v úpadku, dluží na mzdách přes milion korun

16.2. - Krajský soud v Ústí nad Labem prohlásil úpadek společnosti České loděnice. Děčínská firma dluží na mzdách přes milion korun. Věřitelé mohou své pohledávky přihlásit do dvou měsíců. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Návrh podalo 23 zaměstnanců společnosti, která staví a opravuje nákladní lodě.

​Metrostav dokončil modernizaci plavebních komor Gabčíkova za téměř 4 miliardy Kč

6.2. – Firma Metrostav dokončila modernizaci plavebních komor slovenské přehrady Gabčíkovo za 3,99 miliardy korun. Vyměnily se při ní všechny ocelové konstrukce na obou komorách a horní a dolní vrata. Práce na přehradě trvaly pět let. Stavební společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Přehrada Gabčíkovo je nejrozlehlejší přehradou na Slovensku s jedním z největších zdymadel v Evropě. Vlévá se do ní řeka Dunaj a je na ní umístěna největší slovenská vodní elektrárna.

Špatně splavné Labe zdrželo lodě s nadměrnými náklady o čtyři měsíce

25.11. - Čtyři měsíce musely lodě s nadměrnými náklady v tuzemských přístavech čekat na to, až bude dostatečně splavné Labe, aby se mohly dopravit do zahraničí. Stejné komplikaci musely čelit také lodě směřující do Česka. Podle Ředitelství vodních cest ČR tato prodleva výrobcům dodatečně způsobuje vysoké náklady a snižuje konkurenceschopnost ČR v zahraničí. Situaci by vyřešila stavba plavebního stupně Děčín, o které se debatuje téměř 30 let. Ředitelství vodních cest o tom informovalo v tiskové zprávě.

Ředitelství vodních cest postavilo ve Vraném nad Vltavou nová čekací stání

27.9. - Ředitelství vodních cest (ŘVC) postavilo u plavebních komor ve Vraném nad Vltavou u Prahy nová čekací stání. Rekreační lodě překonávající vytížené zdymadlo tak mohou na proplavení vyčkat bezpečně vyvázaná před komorami. Dosud tam byly možnosti vyvázání malých plavidel při čekání na proplutí omezené. Náklady na stavbu dosáhly 35,2 milionu korun bez DPH, informoval mluvčí ŘVC Jan Bukovský.

Německo řeší problematiku svých vodních cest komplexně

10.9. – Doprava, vodní turistika, ochrana přírody a ochrana klimatu jsou promýšleny společně. S tímto závazkem ve středu spolkový ministr dopravy Volker Wissing a spolková ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová společně zahájili v berlínském Umweltforu čtvrtou stavovskou konferenci k programu „Modrá stuha Německa“ („Blaues Band Deutschland“).

Povodí Vltavy dnes otevřelo plavební komoru Kořensko

2.9. - Povodí Vltavy dnes otevřelo plavební komoru Kořensko poblíž Týna nad Vltavou na Českobudějovicku. Kvůli suchu byla zavřena od 20. července. S ohledem na příznivější počasí Povodí Vltavy obnovilo provoz od 8:00. V tiskové zprávě o tom informovalo Povodí Vltavy.

Sucho v Evropě na kontinentě ohrožuje hlavní říční trasu pro obchod

6.8. - Sucho v Evropě způsobuje nejen požáry a ohrožuje potravinovou bezpečnost, ale kvůli klesající hladině vody ohrožuje i přepravu zásilek po řekách v regionu. Například řeka Rýn, což je důležitá obchodní trasa, je teď v důležitých místech mělčí. Minulý týden byla výše hladiny vody ve městě Kaub, kde se hladina bedlivě sleduje, nejnižší v letošním roce. Napsal to v pátek web televize CNBC.

Nové veřejné přístaviště pro malá plavidla ve Štětí je otevřeno

4.8. - Ředitelství vodních cest ČR otevřelo veřejné přístaviště pro rekreační lodě na Labi ve Štětí. Stejně jako na ostatních již otevřených přístavištích zde bude možné zdarma na 48 hodin zakotvit loď a z odběrných sloupků pomocí přístavní karty čerpat elektřinu. Projekt je součástí programu výstavby veřejných přístavišť na vodní cestě vytvářejících zázemí pro rozvoj rekreační plavby, který Ředitelství vodních cest ČR dlouhodobě realizuje.

Nákladní lodní doprava by v Česku mohla přepravovat více nákladu

30.7. - Nákladní lodní doprava by v Česku mohla přepravovat násobně více nákladu, uvedlo ministerstvo dopravy. Nezbytná je ale podle mluvčího resortu Františka Jemelky spolehlivost přepravy z hlediska termínů dodání a rozložení přepravy do celého roku. Sdělil to na dotaz ČTK. Loni podle předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad, přepravily lodě v ČR 1,26 milionu tun nákladu. Je to nejméně od roku 1995, odkdy ministerstvo dopravy zveřejňuje statistiky lodní přepravy. Podle ministerstva dopravy je potenciál pro přepravu po vodě například u hutních výrobků, kovových odpadů či nerostů a stavebnin.

Modernizované ochranné stání u Lovosic odolá i extrémním povodním

20.7. - Ředitelství vodních cest ČR zahájilo modernizaci stávajícího ochranného stání pro velká plavidla v těsné blízkosti přístavu Lovosice-Prosmyky. V případě příchodu velké vody zajistí bezpečné vyvázání jednoho velkého plavidla o rozměrech až 137×11,5 m i za největší zaznamenané povodně. Stavba bude dokončena v prosinci letošního roku.

spinner