Vnitrozemská plavba

Sněmovna souhlasila s dohodou s Německem o údržbě a rozvoji labské vodní cesty

23.5. - Sněmovna souhlasila s česko-německou dohodou o údržbě a rozvoji labské vodní cesty. Smlouva stanoví základní parametry pro fungování vodní cesty z Pardubic do Hamburku, má usnadnit její využívání pro nákladní lodě při kombinaci s vodohospodářskými a ekologickými potřebami. Dohodu teď bude moci ratifikovat prezident Petr Pavel.

U plavební komory Dolánky vznikají stání pro malé rekreační lodě

14.5. - Další z řady nových čekacích stání pro malá rekreační plavidla vyrůstá u plavební komory Dolánky na Vltavě. Ředitelství vodních cest ČR tento týden zahájilo jeho stavbu v horní a dolní rejdě plavební komory, kde doposud žádné čekací stání pro rekreační plavidla neexistovalo. V současnosti nemají lodě možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat a musí zůstávat na motorech přímo na řece. Stavba by měla být hotova na podzim letošního roku.

​Soud prohlásil konkurz na České loděnice, pohledávky jsou za 76 milionů Kč

12.5. – Ústecký krajský soud zamítl návrh na reorganizaci děčínské firmy České loděnice a prohlásil na společnost konkurz. Věřitelé přihlásili pohledávky za 76 milionů korun, dnes odpoledne odvolali konkurzního správce a zvolili nového. Návrh na prohlášení úpadku podalo na začátku roku 23 zaměstnanců společnosti, která staví a opravuje nákladní lodě. Na mzdách dluží firma přes milion korun.

Dopravci v Česku loni po vodě přepravili 1,2 milionu tun nákladu, meziročně méně

16.4. - Dopravci v Česku loni po vodě přepravili 1,22 milionu tun nákladu, téměř o čtyři procenta méně než v roce 2022. Množství lodního nákladu se v Česku postupně snižuje od roku 2020. Vyplývá to z předběžných statistik ministerstva dopravy zveřejněných na webu Českého statistického úřadu. Množství nákladu přepraveného po řekách za loňský rok dosahuje zhruba 70 procent toho z roku 2019, před pandemií covidu-19. Tehdy ho dopravci převezli 1,73 milionu tun.

​Komentář: Co přinesl měsíc únor v oblastech dopravy a logistiky

Mnoho dlouhých let, a vlastně ještě před několika měsíci panoval v laické veřejnosti pocit, že se Labe ztrácí někde v kaňonu pod Děčínem. Řeka, za našich předků po většinu roku jediná cesta k našim sousedům (již do 10. století umisťuje Kosmas strážní a celní hradiště na hranicích se Saskem) jak obchodního, tak i cestovatelského významu, byla ale

​Vzrostl počet vůdců malých plavidel, je třeba více přístavišť

17.3. – Ministerstvo dopravy eviduje rostoucí počet žádostí o oprávnění vůdců malých plavidel. Na výstavě For Boat v pražských Letňanech to řekl ministr dopravy Martin Kupka. Je proto podle něj nutné zvýšit kapacity vodních cest, tedy například počet přístavišť nebo mol. Do letní sezony Ředitelství vodních cest (ŘVC) plánuje otevřít nová přístaviště na Vltavě v Davli a Labi v Ústí nad Labem-Brné, Brandýse nad Labem a v Kolíně. Pokračuje prodlužování Baťova kanálu na Moravě. Celkem se letos otevře 18 nových stání.

Plavební komora na Baťově kanálu ve Spytihněvi bude mít nová vrata

13.3. - Plavební komora na Baťově kanálu ve Spytihněvi na Zlínsku bude mít nová vrata. Práce skončí v dubnu tak, aby 1. května mohla bez omezení začít hlavní plavební sezona na Baťově kanálu, sdělil dnes mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Povodí Moravy je správcem Baťova kanálu. Oprava téměř 90 let staré plavební komory ve Spytihněvi začala loni v říjnu.

​Sněmovna podpořila dohodu s Německem o údržbě a rozvoji labské vodní cesty

8.3. – Sněmovna podpořila ve včerejším úvodním kole česko-německou dohodu o údržbě a rozvoji labské vodní cesty. Smlouva stanoví základní parametry pro fungování vodní cesty z Pardubic do Hamburku, má usnadnit její využívání pro nákladní lodě při kombinaci s vodohospodářskými a ekologickými potřebami. Podle některých poslanců není smlouva vyvážená. Nyní ji posoudí zahraniční výbor. Dolní komora zamítla pirátskou snahu o projednání dohody také ve výboru pro životní prostředí.

Děčínská firma České loděnice je v úpadku, dluží na mzdách přes milion korun

16.2. - Krajský soud v Ústí nad Labem prohlásil úpadek společnosti České loděnice. Děčínská firma dluží na mzdách přes milion korun. Věřitelé mohou své pohledávky přihlásit do dvou měsíců. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Návrh podalo 23 zaměstnanců společnosti, která staví a opravuje nákladní lodě.

​Metrostav dokončil modernizaci plavebních komor Gabčíkova za téměř 4 miliardy Kč

6.2. – Firma Metrostav dokončila modernizaci plavebních komor slovenské přehrady Gabčíkovo za 3,99 miliardy korun. Vyměnily se při ní všechny ocelové konstrukce na obou komorách a horní a dolní vrata. Práce na přehradě trvaly pět let. Stavební společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Přehrada Gabčíkovo je nejrozlehlejší přehradou na Slovensku s jedním z největších zdymadel v Evropě. Vlévá se do ní řeka Dunaj a je na ní umístěna největší slovenská vodní elektrárna.

spinner