Veřejná doprava

Siemens prodá společnost Innomotics firmě KPS Capital Partners

21.5. - Management board a dozorčí rada koncernu Siemens schválily prodej společnosti Innomotics, která je předním světovým výrobcem elektromotorů a velkých pohonů, firmě KPS Capital Partners (dále jen „KPS“). Obě strany již podepsaly příslušnou smlouvu. Kupní cena (hodnota podniku) činí 3,5 miliardy EUR. Prodej by měl být dokončen v první polovině fiskálního roku 2025 a podléhá obvyklým schvalovacím procesům v oblasti zahraničních investic a kontroly fúzí.

Vedení Prahy chce upravit projekt výstavby stanice metra D Libuš

20.5. - Vedení pražského magistrátu chce upravit projekt výstavby stanice metra D Libuš. Proti původnímu záměru má přibýt výstup nebo podchod pod Novodvorskou ulicí. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. V okolí stanice má podle plánů města vzniknout náměstí a čtvrť. Kromě Prahy patří na místě některé pozemky také soukromým vlastníkům. Stavba linky D z Pankráce do Písnice začala v roce 2022 úsekem z Pankráce na Olbrachtovu. Investorem metra je dopravní podnik (DPP).

Praha 6 požaduje po DPP vybudovat ve stanici metra Hradčanská výtahy

18.5. - Vedení radnice Prahy 6 požaduje po dopravním podniku (DPP), aby při plánované rekonstrukci stanice metra Hradčanská na lince A vybudoval na místě nové výtahy, které umožní nástup vozíčkářům či rodičům s kočárky. ČTK to včera sdělil mluvčí šesté městské části Marek Zeman. Bezbariérový vstup do stanice nyní na Hradčanské chybí. Kompletní opravu stanice má podnik nachystanou na konec příštího roku či začátek roku 2026. Stanice byla otevřena v srpnu 1978. Dopravní podnik se vznikem výtahů počítá, ale jejich stavbu musí koordinovat se Správou železnic (SŽ), která buduje trať na letiště, řekl vedoucí oddělení komunikace DPP Daniel Šabík.

Škoda Group koupila firmu Cegelec, výrobce dílů pro tramvaje, trolejbusy a vlaky

16.5. - Plzeňská strojírenská skupina Škoda Group, součást investiční společnosti PPF, koupila společnost Cegelec. Jde o dceřinou firmu VINCI Energies, která je součástí nadnárodní průmyslové skupiny VINCI sídlící ve Francii. Cegelec vyvíjí a vyrábí elektrická zařízení pro městskou hromadnou dopravu, pro tramvaje, trolejbusy, metro i příměstskou železnici. Podílí se také na modernizaci kolejových vozidel, hlavně tramvají z původní produkce ČKD Praha, řekl mluvčí Škody Group Jan Švehla. Cenu transakce ani parametry kupované firmy strojírny nezveřejnily. 

Bus Euro Test 2024 poprvé v Česku

15.4. - Minulý týden se v Praze a na Kladně uskutečnil „Bus Euro Test 2024“, během kterého 25 odborných porotců z celé Evropy vybíralo tři dny vítěze ankety Bus of the Year 2025.

Na středočeské tratě vyjel ve zkušebním provozu první RegioPanter PID

14.5. – Zbrusu novým regionálním vlakem RegioPanter v barvách PID se od včerejška na lince S4 Praha – Kralupy nad Vltavou mohou svézt první cestující. Na trati začal zkušební provoz první jednotky v ostrém provozu. Do konce letošního roku zamíří na tratě v Praze, ve Středočeském a Ústeckém kraji celkem 22 nových jednotek RegioPanter PID, které navýší kapacitu příměstských elektrických vlaků o 4 950 míst. Tyto jednotky jsou plně klimatizované, bezbariérové a vybavené palubní Wi-Fi sítí.

​FlixBus zavádí spoje do Benátek i Bibione

11.5. – Flix, rychle rostoucí společnost v oblasti technologie a mobility, pokračuje ve své expanzi a oznamuje prodloužení spojení z Liberce přes Salcburk do Benátek. Z Liberce, Prahy i jižních Čech budou dostupná letoviska na jadranském pobřeží.

​Veletrh CZECHBUS se bude nově konat vždy jednou za dva roky

9.5. – Veletrhu CZECHBUS, který se už tradičně profiluje jako jediný a největší specializovaný B2B veletrh autobusů, hromadné dopravy, telematiky a servisní techniky ve střední a východní Evropě, se bude nově konat s dvouletou periodicitou. Informoval o tom organizátor veletrhu, společnost ABF.

​Vyšlo v DN č. 9

První kloubové autobusy MAN Lions City 18 pro ČSAD MHD Kladno

6.5. – Společnost MAN Truck & Bus CZ předala v dubnu první městské kloubové autobusy MAN Lions City 18 do flotily dopravce ČSAD MHD Kladno ze skupiny Arriva. Tato dodávka představuje další důležitý milník v rámci dlouhodobé spolupráce mezi MAN Truck & Bus CZ a Arrivou.


​Středočeský kraj a Hlavní město Praha chystají velkou soutěž na železniční dopravce

2.5. – Středočeský kraj a Hlavní město Praha připravují výběrová řízení na dopravce ve veřejné drážní dopravě. S novými dopravci by měly na koleje vyjet nové či modernizované vlaky. Nové smlouvy by měly začít platit od prosince 2029. Největší kontrakt chtějí Středočeský kraj a Praha uzavřít na dobu 30 let, a to z důvodu mimořádně vysoké investice do vozového parku. Ten by mělo nově tvořit více než padesát vysokokapacitních elektrických jednotek, každá z nich až pro 400 cestujících (EMU 400). Další vysoutěžení dopravci pak zajistí po dobu 15 let provoz zbývajících elektrických výkonů, a to s jednotkami s kapacitou cca 240 cestujících a také většinou stávajících jednotek CityElefant. Podrobnosti ukulatého stolu s novináři představili Petr Borecký, středočeský radní pro veřejnou dopravu a Zdeněk Hřib, I. náměstek primátora hl. m. Prahy pro dopravu.

spinner