Veřejná doprava

V Železné Rudě bude jezdit zdarma skibus, ulehčí centru od aut

17.10. – V Železné Rudě a okolí, největší rekreační oblasti v Plzeňském kraji, bude jezdit zdarma skibus. Poprvé vyrazí s turisty 13. prosince, naposledy 14. března. Velký autobus se každý den devětkrát denně vydá ze Špičáckého sedla po všech skiareálech až do Železné Rudy. Tři spoje pojedou až na Gerlovu Huť, kam míří běžkaři a dvakrát denně, ráno a odpoledne, pojedou na Hojsovu Stráž, řekl ČTK starosta Filip Smola (ČSSD).

Průzkum: Téměř polovina Čechů má městskou dopravu za rizikovou

17.10. – Téměř polovina Čechů (41 procent) vnímá v době pandemie denní dojíždění do práce městskou dopravou jako velmi rizikové. Na 36 procent lidí je vidí jako částečně rizikové, naopak 15 procent považuje hromadnou dopravu za bezpečnou. Na osm procent dotázaných pak uvedlo, že rizikoví jsou především jednotlivci, kteří nedodržují stanovená opatření. Vyplývá to z průzkumu personální společnosti Hays, kterého se zúčastnilo 600 respondentů napříč profesemi a specializacemi.


​Cestujících v dopravě jezdí asi polovina, dopravci omezují spoje

13.10. – Cestujících ve vlacích a autobusech dál ubývá, poptávka podle některých dopravců nyní klesla až na polovinu běžného zájmu. Pokles je viditelný především u studentů a školáků, postupně se však projevuje i u ostatních pasažérů. Dopravci proto omezí některé spoje, případně v nich sníží kapacitu. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Během jarní krize se poptávka snížila až na desetinu.

Pražský dopravní podnik omezí kvůli covidu provoz autobusů

13.10. - Pražský dopravní podnik omezí od soboty provoz 35 autobusových linek. Důvodem jsou koronavirová opatření a s nimi spojený menší zájem cestujících o MHD ve večerních a nočních hodinách. Vybrané autobusy taky budou jezdit jen do 22:00. ČTK to sdělila mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.

Vláda: Plánování dopravy by mohl řídit národní koordinátor

13.10. – Veřejná doprava v Česku by mohla být centrálně koordinovaná. Stát zváží vytvoření pozice národního koordinátora, který by spolupracoval s regiony na provázání dopravy mezi nimi. Vyplývá to z Koncepce veřejné dopravy 2020–2025, kterou schválila vláda. Koncepce nevylučuje možnost, že by veškerou železniční dopravu, včetně regionální, řešil místo krajů stát.

​Čištění vozů MHD v Brně už stálo přes tři miliony korun

9.10. – Brněnský dopravní podnik (DPMB) vynaložil od jara kvůli šíření nového koronaviru na čištění svých vozů už více než tři miliony korun. Zaměstnanci dezinfikují všechny vozy každý den po příjezdu do vozovny. Jarní zásoby dezinfekce zatím stačí, řekla mluvčí DPMB Hana Tomaštíková.

​Prodloužení smlouvy s BusLinem zastupitelé v Jablonci neschválili

9.10. – Zastupitelé v Jablonci nad Nisou neschválili další prodloužení smlouvy s dopravní společností BusLine MHD Jablonec na zajištění dopravy ve městě a přilehlém regionu od 1. února 2021. Zároveň pověřili primátora Jiřího Čeřovského a jeho náměstka Milana Kouřila, aby jednali o zajištění dopravy s dalšími firmami.

​Nový web ukazuje polohu autobusů pražské integrované dopravy

8.10. – Informace o poloze a zpoždění autobusů Pražské integrované dopravy mohou lidé nově sledovat prostřednictvím mapové aplikace mapa.pid.cz. V tiskové zprávě o tom informovala organizace ROPID, která plánuje pražskou hromadou dopravu. Informace byly zatím dostupné jen v aplikacích IDOS a Lítačka. Pražský dopravní podnik (DPP) také plánuje začít poskytovat údaje o poloze i u tramvají.

​Dopravci podporu státu vítají, apelují však na rychlost pomoci

6.10. – Státní podpora autobusovým zájezdovým dopravcům pomůže, je však nutné ji aplikovat co nejdříve. Sdružení ČESMAD Bohemia tak reagovalo na program ministerstva dopravy. Stát se letos chystá rozdělit mezi zájezdové autobusové dopravce až miliardu korun. Takzvané sedačkovné má kompenzovat ztrátu tržeb dopravců během jarní koronavirové krize.

​Škoda Electric dodala deset trolejbusů do Prešova, celkem jich bude jezdit dvacet

6.10. – Flotilu deseti nových vozidel již dodala do slovenského Prešova společnost Škoda Electric. Dceřiná firma plzeňské Škody Transportation vyrábí pro tamní dopravní podnik čtyři trolejbusy typu 30 Tr a šest kloubových vozidel 31 Tr.

spinner