Veřejná doprava

​Do MHD se vrací cestující, ukazuje to nová statistická ročenka SDP ČR

14.7. – Stále více lidí ke svým cestám využívá městskou hromadnou dopravu. Vyplývá to z dat Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR), do kterého patří 22 nejvýznamnějších provozovatelů MHD v České republice. Podle čerstvě vydané Statistické ročenky SDP ČR za rok 2023 přepravily dopravní podniky vloni téměř 1,9 miliardy cestujících, což představuje nárůst oproti roku 2022, kdy bylo přepraveno 1,77 miliardy cestujících.

​Asociace středočeských dopravců ADSSS se mění na Svaz zaměstnavatelů ve veřejné autobusové dopravě

30.7. – Od 1. července 2024 se po 32 letech fungování mění Asociace dopravních, spedičních a servisních společností středních Čech (ADSSS) na Svaz zaměstnavatelů ve veřejné autobusové dopravě (SZVAD). Jeho zájmy zůstávají stejné, hájit své členy a podílet se na tvorbě právních předpisů, které souvisí s podnikáním v silniční dopravě. ADSSS vznikla už v roce 1992, kdy si dopravci ve Středočeském kraji po rozpadu původních podniků ČSAD začali uvědomovat potřebu vzájemné spolupráce.

​Řidiči autobusů budou pobírat vyšší odměnu za čekání mezi spoji, schválila vláda

29.6. – Řidiči linkových autobusů budou mít od července vyšší odměnu za dobu čekání mezi spoji. Zvednout by se měla na 140,60 koruny za hodinu, tedy zhruba o 11 korun. Odpovídat by tak nově měla 1,25násobku hodinové minimální mzdy. Návrh vládního nařízení ve středu schválil kabinet, uvedl na tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

​Škoda Group získala ocenění Red Dot Award za tramvaj pro německý Bonn

27.6. – Tramvaj z dílny Škoda Group, Škoda ForCity Smart Bonn, se pyšní oceněním Red Dot Award v kategorii Red Dot Award: Product Design 2024. Toto moderní, plně nízkopodlažní vozidlo, navržené speciálně pro německé město Bonn, vyniká jedinečnou vizuální identitou a nejmodernějšími bezpečnostními prvky. Red Dot Award je celosvětově uznávaným oceněním, které se uděluje za vynikající design a inovace produktů.

​V Královéhradeckém kraji začala největší obnova vlaků v historii

25.6. – Cestování regionálními vlaky v kvalitě a se službami transevropských expresů čeká na obyvatele a návštěvníky Královéhradeckého kraje. Klimatizace, palubní Wi-Fi síť, zásuvky 230 V a USB pro dobíjení cestovní elektroniky, velké prostory pro kočárky a jízdní kola, čtecí lampičky pro individuální osvětlení, sklopné stoly, audiovizuální informační systém. Na koleje regionu míří 40 úplně nových vlaků za 4 miliardy Kč. České dráhy mohly investovat do nových vlaků jen díky podpoře Královéhradeckého kraje a uzavření dlouhodobé smlouvy na zajištění dopravní obslužnosti v regionu.

​Praha podala trestní oznámení v kauze Dozimetr, audity ukazují na korupci

23.6. – Praha podala kvůli kauze Dozimetr trestní oznámení, audity provedené v pražském dopravním podniku (DPP) ukazují na to, že byly některé zakázky předražené, že firma nevýhodně vynakládala finanční prostředky a že v ní byla korupce. V pátek to sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Auditoři podle něj prověřovali smlouvu dopravního podniku se společností Xanthus Servisní, společný podnik DPP a firmy Nové Holešovice a smlouvy s Akvo Praha o obnově stanice metra Palmovka.

​ČD pokračují v mimořádných kontrolách lehátkových vozů Bcmz, vůz úspěšně prošel pevnostní zkouškou pro nové vozy

21.6. – V návaznosti na následky tragické nehody v Pardubicích přistoupily České dráhy k mimořádným prohlídkám lehátkových vozů řady Bcmz834. V rámci těchto kontrol byla u vozu provedena i stlačovací zkouška ve zkušebně kolejových vozidel Výzkumného ústavu kolejových vozidel, která neodhalila žádný konstrukční problém rámu ani skříně vozu. Všech devět vozů ve vlastnictví Českých drah by mělo projít mimořádnou kontrolou do konce příštího týdne. České dráhy investují do těchto mimořádných prohlídek a zkoušek několik milionů korun.

​Bezpečnost cestujících a zaměstnanců je priorita, shodli se ředitelé dopravních podniků

21.6. – Zajištění bezpečnosti cestujících v provozu MHD a zabezpečení strategických objektů je pro nás na prvním místě. Na tom se shodli zástupci správní rady Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR), která je složena z ředitelů 22 největších dopravních podniků v zemi. Ve svých dopravních podnicích proto posilují bezpečnostní opatření. Reagovali tak na nedávný žhářský útok v Praze.

​Scania Touring se představuje s plynovým pohonem

15.6. – Společnost Scania nabízí široký sortiment nízkouhlíkových variant pohonu a v tomto trendu nyní pokračuje uvedením LBG/LNG verze vozidla Scania Touring. Hnací ústrojí, které funguje na zemní plyn, bioplyn nebo jejich směs, umožňuje hladký přechod na bioplyn, takže představuje cirkulární a ekonomicky životaschopné řešení pro udržitelnost dnešní dálkové dopravy.

Škoda Group začala s modernizací tramvají pro švédský Göteborg

14.6. - Škoda Group zahájila modernizační práce na göteborských tramvajích typu M31. Cílem projektu pro švédského dopravce Västtrafik je zajistit spolehlivý a bezpečný provoz tramvají a zlepšit komfort řidičů i cestujících. Modernizace tramvají budou probíhat v ostravské výrobním závodě Škoda Group až do roku 2028. Současně se zahájením prací skupina představila i vizualizaci s konečnou podobu designu, který umožní modernizaci tramvají a současně si zachovají svou původní tvář. Novým lakováním se přiblíží podobě současného vozového parku dopravního podniku.

spinner