Veřejná doprava

Kladenský dopravce vypsal tendr na nákup 25 autobusů na plyn

25.9. – Kladenský dopravce ČSAD MHD Kladno vypsal tendr na nákup 25 nových autobusů. Chystá se je pořídit příští rok. Jedná se o nízkoemisní vozy s pohonem na zemní plyn. Oznámil to ředitel společnosti Ludomír Landa. Hodnota tendru se pohybuje v desítkách milionů Kč.

Jihomoravský kraj vybere autobusové dopravce za 794 milionů Kč

25.9. – Vedení Jihomoravského kraje chystá vypsání tendru na výběr autobusových dopravců za 794 milionů Kč. Hledat bude dopravce, kteří od června 2019 zajistí dopravu ve 13 podoblastech, uvedl v tiskové zprávě náměstek hejtmana Roman Hanák. Jedná se o podoblasti, v nichž dosavadní dopravci dali loni výpověď kvůli skokovému navýšení mezd řidičů podle nařízení vlády, které nebyl kraj schopný v plné míře kompenzovat. Vedení kraje včera schválilo podmínky tendru.

Bezbariérové vozy tvoří přes 70 procent parku

Podíl nízkopodlažních vozidel se v městské hromadné dopravě v Česku zvyšuje. Nízkopodlažní autobusy, tramvaje a trolejbusy tvoří nyní ve vozových parcích dopravních podniků 70,5 procenta, v roce 2011 to bylo 45 procent.

Do Ostravy zamíří tramvaje ze Škody Transportation Premium

Do Ostravy zamíří tramvaje ze Škody Transportation

20.9. – Předseda představenstva a generální ředitel Škoda Transportation Petr Brzezina a generální ředitel a předseda představenstva Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys včera na mezinárodním veletrhu Innotrans v Berlíně podepsali kontrakt  na dodávku až čtyřiceti nízkopodlažních velkokapacitních tramvají ForCity Smart. Do Ostravy tak zamíří flotila nejmodernějších škodováckých tramvají.

Na Jablonecku a Semilsku bude dalších deset let jezdit BusLine

12.9. – Regionální dopravu na Semilsku a Jablonecku budou i v příštích letech zajišťovat autobusy BusLine. Firma zvítězila ve veřejné soutěži. Liberecký kraj ale dostal jen dvě nabídky, ta druhá od společnosti Okresní autobusová doprava Kolín byla v obou oblastech vyšší, než byla maximálně přípustná cena, takže ji vyřadil. Obě zakázky tak získala společnost BusLine LK, která tam v současnosti jezdí. Včera to oznámil hejtman Martin Půta, který minulý týden obě smlouvy podepsal.

Praha chce v budoucnu víc železničních zastávek i tratí

4.9. – Na území Prahy vzniknou nové železniční zastávky, rozšířeny budou některé tratě, zlepší se vybavení zastávek a intervaly příměstských vlaků budou deset až 15 minut. Vzniknou také vysokorychlostní spojení pro dálkovou dopravu. Vyplývá to ze Strategie rozvoje metropolitní železnice, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje (IPR) a organizace Ropid, která organizuje pražskou integrovanou dopravu (PID). Materiál dnes projednají pražští radní. Termíny změn nebo jejich cena v materiálu nejsou uvedeny.

Liberecký kraj podal žalobu kvůli rozhodnutí ÚOHS o nákupu akcií

30.8. – Liberecký kraj podal ke Krajskému soudu v Brně žalobu, kterou napadl rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Antimonopolní úřad v březnu zakázal kraji plánovaný nákup 86 procent akcií dopravní společnosti ČSAD Liberec od majoritního vlastníka. Kraj podle úřadu musí na nákup vyhlásit soutěž. Hlavní spor je o to, zda jsou akcie věc jako třeba papír do kopírky, nebo nikoliv. V zákoně to není jasně stanoveno, řekla včera novinářům náměstkyně hejtmana Jitka Volfová.

Přeprava linkovými autobusy klesá, lidé přesedají do aut i vlaků

21.8. – Cestujících v linkové autobusové dopravě v Česku dlouhodobě ubývá. Loni využilo autobusy 298 milionů lidí, což je nejméně za posledních 15 let. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Cestující stále častěji přesedají do aut a vlaků.

Liberecký kraj chce modernizovat odbavovací systém v dopravě

20.8. – Liberecký kraj připravuje modernizaci odbavovacího systému v autobusech a vlacích regionální dopravy. Odbavení cestujících by se mělo sjednotit a zjednodušit. Dnes jsou třeba v tramvajích do Jablonce nad Nisou tři různé systémy, což není z pohledu odbavování cestujících komfortní, řekl hejtman Martin Půta. Vybavení kraj nabízí i dopravním podnikům měst, náklady na pětiletý provoz se předběžně odhadují mezi 35 až 45 miliony Kč.

Dopravci jsou na slevy připraveni, zlevněné jízdné už prodávají

14.8. – Největší železniční dopravci již začali prodávat zlevněné jízdné pro studenty a seniory, které začne platit od září. Žádný z velkých dopravců přitom neplánuje platnost slev omezovat, naopak spoje budou posilovat. Dopravní společnosti kvůli slevám upravovaly především své prodejní a tarifní systémy.

spinner