Veřejná doprava

Dopravní podnik začne v lednu razit štoly pro metro D na Pankráci

19.12. – Dělníci začnou po Novém roce od šachty v ulici Na Strži razit 322 metrů dlouhou průzkumnou štolu směrem k ulici Budějovická na Pankráci. Novinářům to včera řekli zástupci města a Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Podle nich podnik 30. prosince požádá o stavební povolení, když geologický průzkum zahájil letos v červnu.

Sněmovna stvrdila zavedení jednotné jízdenky na dráze

18.12. – Cestující budou moci na železnici využívat jednotnou jízdenku, i když pojedou vlaky různých dopravců. Umožní jim to systém jednotných jízdenek na dráze, který opět schválila Sněmovna. Poslanci včera přehlasovali Senát, který chtěl v předloze zachovat přísnější podmínky pro kácení stromů podél tratí. Senátoři také nechtěli, aby byly v informačním systému jednotných jízdenek vedeny údaje o kupujících. Ministr dopravy Vladimír Kremlík s pozměňovacími návrhy Senátu nesouhlasil.

Škoda Transportation a Sinara Group založily společný podnik v Rusku Premium

Škoda Transportation a Sinara Group založily společný podnik v Rusku

17.12. – Škoda Transportation a Sinara Group podepsaly v Petrohradu dohodu o založení společného podniku na výrobu souprav metra, tramvají a trolejbusů. V souladu s podepsanou dohodou budou mít obě strany v novém podniku stejný podíl a výrobky společného závodu budou na trhu uvedeny pod značkou Sinara-Škoda.

Královehradecký kraj v autobusovém tendru za 7,7 miliardy Kč nepochybil Premium

Královehradecký kraj v autobusovém tendru za 7,7 miliardy Kč nepochybil

13.12. – Královéhradecký kraj obdržel rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V zadávacím řízení na zajištění veřejné autobusové dopravy na další desetileté období nepochybil a nyní může uzavírat smlouvy s vybranými dopravci. O zakázku se podělí pět firem. Nové smlouvy by se měly podepisovat v lednu příštího roku. Informovalo o tom vedení kraje.

Nové trolejbusy ze Škody Electric svezly v Rumunsku první cestující Premium

Nové trolejbusy ze Škody Electric svezly v Rumunsku první cestující

9.12. – První cestující svezly v rumunské Kluži nové trolejbusy, na jejichž výrobě se významným způsobem podílela česká společnost Škoda Electric. Ta pro flotilu padesáti nových nízkopodlažních kloubových trolejbusů dodala kompletní elektrovýzbroj a zajistila i montáž těchto vozidel. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Škody Transportation Michal Tobrman.

První doubledeckery v ČR na linkách MHD budou značky Scania

6.12. – Na nové dvoupodlažní autobusy Scania se mohou těšit cestující v Ostravě. Dopravní podnik totiž podepsal smlouvu na dva doubledeckery, které do ulic vyjedou poprvé o letních prázdninách.

Cestující pražskou MHD mohou mít ode dneška kupóny v mobilu

2.12. – Cestující v pražské MHD si mohou ode dneška převést své kupony z plastové karty lítačka do mobilních telefonů. Od dnešního rána si kupon převedly více dvě tisícovky lidí. Řekl to generální ředitel dopravního podniku (DPP) Petr Witowski. Převod kuponu umožňuje aktualizace aplikace PID Lítačka. Cestující mohou mít kupony kromě aplikace a plastové karty také na platební kartě, In Kartě Českých drah nebo si mohou zakoupit papírový roční kupon. Lítačka začala fungovat v roce 2016, kdy nahradila opencard.

DAF představil novou zadní nápravu a úsporné motory

Spotřeba paliva nižší o 2 % díky sníženému vnitřnímu tření a rychlejšímu stálému převodu, mimořádně nízká pohotovostní hmotnost a dlouhé servisní intervaly, maximální životnost a nejvyšší míra komfortu pro cestující, jakou společnost DAF Components dosud nabídla: nová poháněná zadní náprava pro autokary a autobusy zvyšuje laťku prakticky ve všech oblastech.

IVECO získalo již potřetí v řadě titul Sustainable Bus of the Year

Poté, co značka IVECO Bus získala ocenění Sustainable Bus of the Year 2019 se svým vozidlem Crealis In-Motion-Charging, nyní na veletrhu Busworld 2019 (viz DN 22/19) tento titul obhájila pro rok 2020, a to v kategorii meziměstské dopravy s autobusem Crossway Natural Power. Po předešlém úspěchu v historii společnosti s vozem Crossway Low Entry Natural Power, který na výstavě Busworld 2017 rovněž získal ocenění Sustainable Bus of the Year 2018, se jedná již o třetí vítězství, které svědčí o důrazu, jaký IVECO BUS klade na přechod k alternativním zdrojům energie a paliva.

Veletrh CzechBus se přesunul z centra Prahy do PVA Letňany

28.11. – Dnes končí v Praze již devátý ročník veletrhu CzechBus. Novinkou je, že výstava se letos přesunula z centra Prahy do prostor PVA Letňany. V nových výstavních prostorách se představila většina hlavních výrobců, jejichž vozidla zajišťují dopravní obslužnost v České republice či slouží ve vozových parcích dopravců zajišťujících zájezdovou či příležitostnou dopravu. 

spinner