Veřejná doprava

​Stát vloni dopravcům za slevy vyplatil 3,85 miliardy korun

1.4. – Slevy v dopravě pro studenty a seniory vloni stály 3,85 miliardy korun. Meziročně je to o 1,7 procenta více, rok však opět ovlivnila covidová omezení. Největší část kompenzací dostaly České dráhy. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Před koronavirou krizí vyšel roční účet za slevy na 5,8 miliardy korun. Ode dneška platí místo dosavadních 75procentních slev z jízdného snížené 50procentní slevy. Ty by podle odhadů měly vyjít státní rozpočet na 3,9 miliardy Kč ročně, ovšem bez covidových omezení.

​Slevy ve veřejné dopravě pro studenty a seniory jsou od dubna jen padesát procent

1.4. – Studenti a senioři si ode dneška za jízdenky ve veřejné dopravě připlatí. Začíná platit nové nastavení státních slev ve výši 50 procent z ceny jízdného místo dosavadních 75 procent. Nové slevy by podle odhadů státu měly přinést ročně úsporu přes 1,8 miliardy korun. Dosud stát za slevy vyplatil dopravcům kompenzace za více než 14 miliard korun.

​Dopravní podnik města Brna rozjíždí bezpečnostní kampaň

1.4. – Dopravní podnik města Brna dnes představil tramvaj přezdívanou „zombie“, která je symbolem letošní kampaně zaměřené na bezpečnost účastníků provozu ve městě. Tramvaj upozorňuje na nebezpečí střetu s chodci i ostatními řidiči, městem bude kroužit nejméně rok. V rámci kampaně Brnem bezpečně s Dopravním podnikem města Brna bude dopravce komunikovat i další témata, jako jsou nepozornost při přecházení, bezpečný nástup a výstup s kočárky nebo viditelnost na silnicích. Její součástí jsou i výukové programy pro mateřské a základní školy.

​Podle průzkumu nyní jezdí denně MHD o 10 procent více Pražanů než před rokem

1.4. – Podle aktuálního průzkumu Anytime znatelně za poslední rok vzrostl počet lidí, kteří denně využívají MHD. Meziročně vzrostl jejich počet o 10 %. Pražané, kteří jezdí po Praze MHD, jezdí nejčastěji denně (43 %) nebo několikrát týdně (33 %). Jednou týdně jede veřejnou dopravou 12,5 % obyvatel.

​Skupina Škoda Transportation zajistí údržbu tramvají pro ostravský dopravní podnik

31.3. – Významnou zakázku zaměřenou na údržbu tramvají uzavřela skupina Škoda Transportation a Dopravní podnik Ostrava. Zakázka v celkovém objemu zhruba 500 milionů Kč je rozdělena do čtyřech částí podle typu tramvají, kterých se údržba týká. Práce budou v ostravském podniku skupiny Škoda zaměřeném na opravy a výrobu kolejových vozidel realizovány v letech 2022 až 2026.

​Dva nové autobusy Isuzu pro MHD Pelhřimov

30.3. – Cestující Pelhřimovské MHD se od včerejška mohou svézt novými krátkými linkovými autobusy značky Isutzu NovoCiti Life. Osvědčené autobusy, které se svými rozměry hodí do městského provozu, stály necelých 7 milionů korun.

​Středočeští zastupitelé sjednotili jízdné pro seniory v autobusech a vlacích

29.3. – Středočeští zastupitelé schválili upravené tarify Pražské integrované dopravy (PID) ve Středočeském kraji a Středočeské integrované dopravy (SID). Tímto krokem mimo jiné sjednotili jízdné pro cestující starší 70 let v autobusech a vlacích. Dosud si tito senioři ve vlacích kupovali jízdní doklad a nemohli využívat výhod časového kuponu. Cestování autobusy ale měli zdarma. Nově pro ně platí totéž co pro pasažéry nad 65 let, tedy budou jim poskytovány slevy od státu, budou mít možnost nákupu časového kuponu a budou mít stejná pravidla pro cestování v autobusové i vlakové dopravě. Část opozice zrušení jízdného zdarma v autobusech pro seniory nad 70 let kritizovala.

​Plzeňský kraj sjednotí od 1. dubna slevy na jízdném se státem

29.1. – Plzeňský kraj sjednotí se státem od 1. dubna slevy na jízdném ve veřejné dopravě pro seniory a studenty. Stát od 1. dubna snižuje slevy ze současných 75 procent na 50 procent. Dnešní krajská rada kvůli tomu schválila úpravy tarifů v Integrované dopravě Plzeňského kraje. Kromě důchodců nad 65 let a studentů do 26 let kraj zařadil do tarifů také slevy pro matky na mateřské i otce na rodičovské, dárce krve a válečné veterány. Plzeňský kraj letos nezvýší základní jízdné, a to ani po razantním zdražení nafty, řekl ČTK po mimořádném jednání rady náměstek hejtmana Pavel Čížek.

​Provozovat vlaky na Plzeňsku a v Českém lese chtějí tři firmy

28.3. – Plzeňský kraj jedná se třemi dopravci, kteří chtějí provozovat vlaky na Plzeňsku a v Českém lese. Definitivní upřesněné nabídky bude mít kraj v dubnu. Nový dopravce musí začít vozit cestující od prosince 2023, řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek. Koncem roku 2023 končí kraji smlouvy v těchto oblastech, kde dnes jezdí České dráhy.

​Plzeňský kraj nechce letos kvůli drahé naftě zdražit jízdné ani redukovat spoje

27.3. – Plzeňský kraj nechce v letošním roce kvůli drahé naftě zdražovat veřejnou dopravu ani redukovat spoje. Očekává, že mu eskalující ceny pohonných hmot přilákají do linkových autobusů a motorových vlaků víc cestujících z individuální automobilové dopravy. Jízdné ve veřejné dopravě je kompletně příjmem kraje. Řekl to náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek. Zvyšovat ceny jízdenek nebo redukci spojů MHD neplánuje ani krajské město Plzeň.

spinner