Veřejná doprava

Bus Euro Test 2024 poprvé v Česku

15.4. - Minulý týden se v Praze a na Kladně uskutečnil „Bus Euro Test 2024“, během kterého 25 odborných porotců z celé Evropy vybíralo tři dny vítěze ankety Bus of the Year 2025.

Na středočeské tratě vyjel ve zkušebním provozu první RegioPanter PID

14.5. – Zbrusu novým regionálním vlakem RegioPanter v barvách PID se od včerejška na lince S4 Praha – Kralupy nad Vltavou mohou svézt první cestující. Na trati začal zkušební provoz první jednotky v ostrém provozu. Do konce letošního roku zamíří na tratě v Praze, ve Středočeském a Ústeckém kraji celkem 22 nových jednotek RegioPanter PID, které navýší kapacitu příměstských elektrických vlaků o 4 950 míst. Tyto jednotky jsou plně klimatizované, bezbariérové a vybavené palubní Wi-Fi sítí.

​FlixBus zavádí spoje do Benátek i Bibione

11.5. – Flix, rychle rostoucí společnost v oblasti technologie a mobility, pokračuje ve své expanzi a oznamuje prodloužení spojení z Liberce přes Salcburk do Benátek. Z Liberce, Prahy i jižních Čech budou dostupná letoviska na jadranském pobřeží.

​Veletrh CZECHBUS se bude nově konat vždy jednou za dva roky

9.5. – Veletrhu CZECHBUS, který se už tradičně profiluje jako jediný a největší specializovaný B2B veletrh autobusů, hromadné dopravy, telematiky a servisní techniky ve střední a východní Evropě, se bude nově konat s dvouletou periodicitou. Informoval o tom organizátor veletrhu, společnost ABF.

​Vyšlo v DN č. 9

První kloubové autobusy MAN Lions City 18 pro ČSAD MHD Kladno

6.5. – Společnost MAN Truck & Bus CZ předala v dubnu první městské kloubové autobusy MAN Lions City 18 do flotily dopravce ČSAD MHD Kladno ze skupiny Arriva. Tato dodávka představuje další důležitý milník v rámci dlouhodobé spolupráce mezi MAN Truck & Bus CZ a Arrivou.


​Středočeský kraj a Hlavní město Praha chystají velkou soutěž na železniční dopravce

2.5. – Středočeský kraj a Hlavní město Praha připravují výběrová řízení na dopravce ve veřejné drážní dopravě. S novými dopravci by měly na koleje vyjet nové či modernizované vlaky. Nové smlouvy by měly začít platit od prosince 2029. Největší kontrakt chtějí Středočeský kraj a Praha uzavřít na dobu 30 let, a to z důvodu mimořádně vysoké investice do vozového parku. Ten by mělo nově tvořit více než padesát vysokokapacitních elektrických jednotek, každá z nich až pro 400 cestujících (EMU 400). Další vysoutěžení dopravci pak zajistí po dobu 15 let provoz zbývajících elektrických výkonů, a to s jednotkami s kapacitou cca 240 cestujících a také většinou stávajících jednotek CityElefant. Podrobnosti ukulatého stolu s novináři představili Petr Borecký, středočeský radní pro veřejnou dopravu a Zdeněk Hřib, I. náměstek primátora hl. m. Prahy pro dopravu.

​Středočeský kraj uzavře smlouvy s deseti autobusovými dopravci

1.1. – Středočeský kraj uzavře smlouvy s deseti autobusovými dopravci, kteří od prosince obslouží 12 oblastí ve středních Čechách a budou mít přesah i do sousedních regionů. Souhlasili s tím zastupitelé. Jde o zbylé výkony, které nebyly součástí nedávné velké autobusové soutěže. Novinkou bude i zahájení provozu sedmi elektrobusů na mezikrajských linkách.

​ÚOHS odmítá výhrady SDP ČR vůči své činnosti

30.4. – Sdružení dopravních podniků ČR včera kritizovalo přístup Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vůči dopravním podnikům (viz zde). ÚHOS v reakci na toto vyjádření zveřejnil své stanovisko, které přinášíme v následujícím textu v původním znění:

​Revizoři DPMB budou vybaveni kamerami, zjednoduší to vyřizování stížnost

30.4. – Revizoři Dopravního podniku města Brna (DPMB) budou mít od začátku května ve výbavě kamerový monitorovací systém. Zaznamená průběh jejich pracovní činnosti. Dopravce tak bude mít lepší a přesnější podklady k řešení stížností. Doposud pomáhal systém, který nahrával pouze zvuk.

​SVOD Bohemia: Ve vlacích přibývají cestující a jezdí na delší trasy

29.4. – Osobní železniční dopravci v roce 2023 realizovali přepravní výkon 10,5 miliardy osobokilometrů. Železnici se daří získávat jak nové cestující, tak současně roste průměrná ujetá vzdálenost, která v roce 2023 činila 57 km. Je to nejvíce za posledních 5 let, a to včetně předcovidového roku 2019, kdy byla průměrná přepravní vzdálenost 56 km. Během covidových let došlo k propadu až na 50 km.

spinner