Veřejná doprava

Technologii CBTC pro nejdelší plně podzemní linku metra v Singapuru dodá Siemens Mobility

24.4. - Společnost Siemens Mobility získala od singapurského dopravního úřadu (Singapore Land Transport Authority, LTA) zakázku na dodání technologie CBTC (Communications-Based Train Control – na komunikaci závislé zabezpečení) a nástupištních dveří (platform screen doors, PSD) pro linku metra Cross Island Line (CRL) v hodnotě zhruba 310 milionů EUR.

Iveco Group otevírá nový závod ve Foggii a vrací se k výrobě autobusů v Itálii

21.4. - IVECO BUS, značka městských, meziměstských a turistických autobusů společnosti Iveco Group, v úterý 18. dubna za přítomnosti zástupců veřejné správy, odborů, zákazníků, dodavatelů a partnerů, slavnostně otevřela svůj nový závod ve Foggii zaměřený na výrobu autobusů s nulovými a nízkými emisemi.

Na podporu obnovy lanovky na Ještěd v její původní trase vznikla petice

17.4. – Na podporu obnovy kabinové lanovky na Ještěd v Liberci v jejím dosavadním provedení, to znamená jako kyvadlovou v její původní trase, vznikla před několika dny petice. Do včerejší půlnoci ji podepsalo 986 lidí.

Brno chystá projekt, který má usnadnit přestupování v MHD na Mendlově náměstí

16.4. - Brno chystá projekt změny stavby, aby mohly na zrekonstruovaném Mendlově náměstí vzniknout dvě mezery v desítky metrů dlouhém pásu zábradlí mezi zastávkami MHD ve směru od výstaviště. ČTK to sdělila Zdeňka Obalilová z tiskového oddělení magistrátu. Zábradlí už dva měsíce a komplikuje přestupování mezi tramvajemi, trolejbusy a autobusy.

Krůčky vodíkového pohonu v dopravě

14.4. - Vodíkový pohon stále více naplňuje roli pohonu budoucnosti. ČR má první čerpací stanici na pražském Barrandově, v Hamburku nově jezdí 25 vodíkových taxi, osvědčuje jako významná alternativa v logistice i vlakové dopravě. Testování probíhá v městské hromadné dopravě a na poli sdílených automobilů i v ČR. Australští vědci přišli s objevem, který by mohl vyřešit problémy s jeho výrobou. Objevili novou metodu, která by mohla změnit způsob výroby vodíku.

Brusel přitvrdí boj proti elektrokoloběžkám, zakázat je ale nechce

13.4. - Belgická metropole je dalším evropským velkoměstem, jehož politici se rozhodli výrazně zasáhnout do provozu nejrychleji se rozšiřujícího dopravního prostředku, elektrokoloběžek. Co nejdříve chtějí jejich počet omezit o třetinu, striktně stanovit parkovací místa a vymáhat vysoké pokuty od provozovatelů za jejich ledabylé odkládání na chodnících. O úplném zákazu chystaném v Paříži však Brusel kvůli jejich přínosu pro ekologickou dopravu i ekonomiku neuvažuje.

Sdílená kola budou v Brně zdarma, město je bude dotovat po příští 4 roky

12.4. - Lidé v Brně budou opět využívat sdílená kola zdarma. Na 30 minut dvakrát denně to bude možné u společností nextbike a Rekola. Dohodu s těmito firmami, která je uzavřená na čtyři roky, dnes schválili brněnští radní. Projekt by mohl začít do konce dubna, řekl novinářům radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

IVECO BUS vyhrál výběrové řízení na dodávku až 140 hybridních autobusů pro DPP

12.4. - Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) a Iveco Czech Republic podepsaly rámcovou smlouvu na dodávku až 140 osmnáctime­trových vozů URBANWAY HYBRID po dobu 5 let. První z nich by měly v Praze jezdit už v roce 2024. DPP bude prvním provozovatelem v České republice, který bude mít tento model ve svém vozovém parku.

​Nejlepší hromadnou dopravu na světě má podle průzkumu Berlín, Praha je druhá

9.4. – Nejlepší systém městské hromadné dopravy na světě má Berlín, na druhém místě je Praha. Pořadí je výsledkem průzkumu, který provedl vydavatel turistických průvodců Time Out. Ten se ptal obyvatel vybraných měst, jak jsou s veřejnou dopravou spokojení – 96 procent Pražanů v něm odpovědělo pozitivně.

​Středočeští radní schválili vítěze prvních tendrů na autobusové dopravce

7.4. – Středočeští radní včera schválili vítěze prvních tendrů na provozovatele autobusů Pražské integrované dopravy (PID), kteří budou jezdit po dobu deseti let od 1. prosince 2024. Jsou jimi ČSAD MHD Kladno, Transdev Střední Čechy, ČSAD Benešov, Okresní autobusová doprava Kolín, ČSAD Střední Čechy, Autobusy Karlovy Vary a Arriva Střední Čechy. S návrhem ještě musejí souhlasit krajští zastupitelé a pražští radní, aby mohly být uzavřeny příslušné smlouvy, informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.

spinner