Veřejná doprava

Z cestujících ve vídeňské MHD se od roku 2024 stanou kurýři

24.8. – Počet přepravovaných balíků ve Vídni neustále roste. Loni si Vídeňané objednali 113 milionů balíčků, a to zatěžuje samozřejmě průjezdnost města i hustotu dopravy. Aby došlo k jejímu odlehčení, hledá Vídeň inovativní ekologické projekty. Jeden z nich řeší zadání, že by cestující v MHD fungovali jako kurýři doručující balíky.

Dopravní podnik Ostrava zapojí do tramvají Stadler speciální antikolizní systém

23.8. - Dopravní podnik Ostrava (DPO) za více než 26 milionů korun instaluje do všech svých 39 tramvají Stadler speciální antikolizní systém. Cílem je razantně zvýšit bezpečnost cestujících, ochranu vozidel i dalších účastníků provozu. Oznámila to mluvčí DPO Tereza Šnoblová.

Hradecká MHD zjednoduší jízdní řády a zavede dopravu v taktu, ušetří řidiče

18.8. - Dopravní podnik města Hradce Králové hodlá zavést na většině linek MHD pravidelnou dopravu v takzvaném taktu. Cestujícím taktová doprava s pravidelnými odjezdy po 15 či 20 minutách zjednoduší orientaci v jízdních řádech. Dopravní podnik díky zjednodušení jízdních řádů bude moci ušetřit šest řidičů, kterých má nedostatek. Novinářům to řekl ředitel dopravního podniku Zdeněk Abraham.

Autobusové firmy Arrivy loni skončily v zisku desítek milionů Kč, polepšily si

17.8. - Autobusy Arrivy skončily v loňském roce v zisku. Divize Arriva Střední Čechy se loni dostala ze ztráty a zaznamenala zisk 65 milionů korun, meziroční zlepšení je o 125 milionů Kč. Další autobusová divize Arriva Autobusy pak meziročně zvýšila zisk asi o 27 milionů na 34,7 milionu korun. Vzrostly i tržby obou firem. Vyplývá to z jejich výročních zpráv.

Chrudim bude dál hledat provozovatele MHD na desetileté období

16.8. - Chrudimi se nepodařilo v jednacím řízení s uveřejněním najít provozovatele městské dopravy na období deseti let. Žádný zájemce se nepřihlásil, vedení města muselo soutěž zrušit. Město v podmínkách tendru požadovalo postupné zavedení elektrobusů.

Karlovarský dopravní podnik by mohl zajišťovat obslužnost v celém kraji

15.8. – Ředitel Dopravního podniku Karlovy Vary (DPKV) Lukáš Siřínek podepsal memorandum o vzájemné spolupráci s primátorkou Karlových Varů Andreou Pfeffer Ferklovou a hejtmanem Karlovarského kraje Petrem Kulhánkem. Memorandum se týká budoucího zajištění dopravní obslužnosti na území Karlovarského kraje, kde by se DPKV mohl stát hlavním dodavatelem těchto služeb.

​V Praze funguje nová tramvajová smyčka u stanice metra Depo Hostivař

15.8. – V Praze od soboty funguje nová smyčka, která zajišťuje přestupy na tramvaje u stanice metra Depo Hostivař. Její stavba trvala 154 dní a stála 194 milionů korun. Uvedli to řekli zástupci dopravního podniku (DPP) a magistrátu. U stanice metra by v budoucnu měla vzniknout také vlaková zastávka a parkovací dům.

​Spor o stavební povolení pro metro D bude řešit soud v Praze, nikoli v Ostravě

14.8. – Sporem o stavební povolení pro trasu metra D v úseku Pankrác – Nové Dvory se bude zabývat soud v Praze, a nikoli v Ostravě. Odpůrci stavby původně podali žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě, kde působí specializovaný senát pro nejvýznamnější projekty budované v režimu liniového zákona. Metro však mezi ně nepatří, potvrdil v aktuálním rozhodnutí Nejvyšší správní soud (NSS). Rozhodnutí je dostupné na úřední desce.

​Letní prodeje jízdenek OneTicket jsou zatím o 75 procent vyšší než loňské

13.8. – Prodej jednotné jízdenky na železnici OneTicket v létě stoupl a mezi cestujícími získává stále větší oblibu. Od spuštění projektu v prosinci 2020 si ji do konce července 2022 koupilo téměř 2,7 milionu cestujících. Právě pro letní výlety a prázdninová putování je OneTicket ideálním partnerem, protože umožňuje přestupovat mezi vlaky různých dopravců.

​Novou stanici metra Depo Zličín navrhne ateliér Petr Stolín Architekt

11.8. – Vítězem architektonické soutěže na podobu připravované 62. stanice pražského metra Depo Zličín se stal ateliér Petr Stolín Architekt. Autory a spoluautory návrhu jsou Petr Stolín, Jan Stolín, Alena Mičeková a Josef Stolín. Poprvé v porevolučním období o podobě stanice metra rozhodla architektonická soutěž, kterou pro Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) jako investora celého projektu zorganizoval Czechdesign a Metroprojekt Praha.

spinner