5.8. - Desítka vodíkových autobusů značky Solaris začne vozit cestující v okolí města Mníšku pod Brdy na konci roku 2025. Ročně přepraví autobusy s vodíkovým pohonem několik tisíc pasažérů a ujedou zhruba 550 tisíc kilometrů. Elektrolyzér o příkonu 540 kW na výrobu vodíku, vodíkovou čerpací stanici a zásobníky dodá firma ČEZ ESCO, elektřinu k jeho bezemisní výrobě poskytne vodní elektrárna ČEZ ve Vraném nad Vltavou. Provozovatelem busů bude společnost Martin Uher Bus, dopravce v systému Integrované dopravy Středočeského kraj a hl. města Prahy PID. Většinu pořizovacích nákladů pokryje dvojice evropských dotačních titulů – Integrovaný regionální operační program (IROP) a program ITI pro rozvoj metropolitní oblasti.
Veřejná doprava
1.8. - Společnosti Siemens Mobility a RATP (Régie autonome des transports Parisiens) úspěšně modernizovaly a rozšířily linku 14 pařížského metra. Je to poprvé na světě, kdy byla stávající plně automatizovaná linka metra bez řidiče se stupněm automatizace GoA4 přestavěna na plně automatizovaný systém bez řidiče GoA4 nejnovější generace Trainguard MT CBTC, který dodala společnost Siemens Mobility.
1.8. - Další čtyři zbrusu nové komfortní nízkopodlažní autobusy Iveco Crossway LE 12 M vyjely na Kroměřížsku. Autobusový dopravce Z-Group bus, který na Kroměřížsku zajišťuje pro Zlínský kraj dopravní obslužnost, do nákupu nových vozů investoval 20 milionů korun. Do konce roku plánuje nasadit Z-Group bus na Kroměřížsku dalších pět nových vozů.
28.7. - Jedna z nejstarších strojíren v České republice nasadí po 192 letech od svého založení do výroby prvního robota. Robotické pracoviště od firmy Cloos v Pražské strojírně výrazně zrychlí a zkvalitní výrobu skříní výhybkových systémů, odvodnění a dalšího příslušenství tramvajových tratí. Jediný robot nahradí práci dvou vysoce kvalifikovaných svářečů. Celková investice dosáhla výše 7 miliónů korun.
26.7. - Dopravní podnik města Brna (DPMB) pokračuje v projektu Mario, kdy si jako jediný dopravce v Česku kompletuje trolejbusy vlastními silami. Z dodávky komponent na deset vozů SOR TNS 12 dorazily do dílen ve vozovně Komín první dva, další budou následovat. Do ulic s cestujícími vyjedou na přelomu října a listopadu.
23.7. - Nové technologie a udržitelné přístupy v Plzni. Po třech letech důkladného výzkumu a testování se západočeská metropole postupně mění na chytré město, kde bude doprava bezpečnější, efektivnější a ekologicky přívětivější. Součástí této modernizace mohou být v budoucnu i chytré tramvaje, které dokážou komunikovat s okolím a reagovat na různé situace na trati. V červenci 2024 začíná první taková tramvaj jezdit po testovacím okruhu v Plzni. Na vývoji technologie spolupracuje konsorcium partnerů zahrnující INTENS Corporation, <w style=„background-color: initial; font-style: inherit; font-variant-ligatures: inherit; font-variant-caps: inherit; font-weight: inherit;“>Škoda Group, CEDA Maps, Západočeskou univerzitu v Plzni a ČVUT v Praze </w>v rámci výzkumného projektu DIDYMOS, který je financován z programu DOPRAVA 2020+ Technologické agentury ČR ve spolupráci s Ministerstvem dopravy.
19.7. - Škoda Group dosáhla průlomového úspěchu. V tramvajovém depu v Tampere předvedla první funkce svého ekosystému Smart Depo, díky kterým škodovácká tramvaj poprvé úspěšně absolvovala automatizovaný pohyb v různých scénářích – a to zcela bez přítomnosti řidiče! Tento úspěch přichází pouhý rok po oznámení vývoje projektu a znamená významný krok směrem k plné autonomii. Škodovka, lídr v oblasti vývoje digitálních technologií pro vozidla veřejné dopravy, uskutečnila vývoj systému v České republice, a to za podpory Skupiny PPF, bez jejíž důvěry by tento pokrok nebyl možný.
14.7. – Stále více lidí ke svým cestám využívá městskou hromadnou dopravu. Vyplývá to z dat Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR), do kterého patří 22 nejvýznamnějších provozovatelů MHD v České republice. Podle čerstvě vydané Statistické ročenky SDP ČR za rok 2023 přepravily dopravní podniky vloni téměř 1,9 miliardy cestujících, což představuje nárůst oproti roku 2022, kdy bylo přepraveno 1,77 miliardy cestujících.
30.7. – Od 1. července 2024 se po 32 letech fungování mění Asociace dopravních, spedičních a servisních společností středních Čech (ADSSS) na Svaz zaměstnavatelů ve veřejné autobusové dopravě (SZVAD). Jeho zájmy zůstávají stejné, hájit své členy a podílet se na tvorbě právních předpisů, které souvisí s podnikáním v silniční dopravě. ADSSS vznikla už v roce 1992, kdy si dopravci ve Středočeském kraji po rozpadu původních podniků ČSAD začali uvědomovat potřebu vzájemné spolupráce.
29.6. – Řidiči linkových autobusů budou mít od července vyšší odměnu za dobu čekání mezi spoji. Zvednout by se měla na 140,60 koruny za hodinu, tedy zhruba o 11 korun. Odpovídat by tak nově měla 1,25násobku hodinové minimální mzdy. Návrh vládního nařízení ve středu schválil kabinet, uvedl na tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.