Veřejná doprava

​Světoví dopravci budou v Praze jednat o ochraně cestujících a řidičů před koronavirem

5.3. – Ochrana cestujících a řidičů před nákazou koronavirem bude hlavním tématem pravidelného setkání zástupců více než 40 dopravních společností z celého světa, které se uskuteční příští týden v Praze. Na programu jednání členů skupiny Global Passenger Network bude také vývoj bezpečnosti vozidel a cestování.

​O koupi ostravské Ekovy Electric mají zájem dvě uskupení

4.3. – Město Ostrava by do několika týdnů chtělo mít jasno o dalším osudu společnosti Ekova Electric, která je dceřinou společností Dopravního podniku Ostrava. Věnuje se modernizaci a výrobě tramvají, trolejbusů a elektrických autobusů. Zájem o případný odkup společnosti mají dvě uskupení. Město ale stále rozhoduje o třech možných variantách dalšího fungování Ekovy. Řekl to dnes primátor Tomáš Macura.

​Arriva podle Drážního úřadu vyhověla bezpečnostním podmínkám na železnici

27.2. – Železniční dopravce Arriva vyhověl bezpečnostním požadavkům provozu na železnici. Vyplývá to z kontrol Drážního úřadu. Zjistil ale drobné závady, které musí dopravce odstranit v nejbližších týdnech. Včera o tom informoval Drážní úřad. Arriva byla zejména v lednu kritizována za řadu nedostatků v provozu na linkách, které objednal stát či kraje. Od úřadů za to dostala statisícové pokuty. Šlo o nedodržení smluvních podmínek, které ale Drážní úřad nekontroluje.

​V Ústeckém kraji začal fungovat centrální dopravní dispečink

26.2. – Ústecký kraj dnes spustil provoz centrálního dopravního dispečinku. Cílem je v případě neočekávaných komplikací v autobusové a železniční dopravě pomoci cestujícím i provozovatelům linek. Dispečeři slouží od 04.00 do 24.00 hodin denně.

​Společnosti IVECO Bus a Otokar podepsaly dohodu o výrobě

​Společnosti IVECO Bus a Otokar podepsaly dohodu o výrobě Premium

26.2. – Společnost IVECO Bus podepsala 25. února dohodu s tureckým výrobcem autobusů Otokar Otomotiv o místní výrobě produktů pod značkou IVECO Bus realizovanou v závodech v turecké provincii Sakarya.Toto smluvní partnerství zahrnuje stávající modely v portfoliu IVECO Bus určené pro mezinárodní distribuci, stejně jako výrobu modelu specificky dodávaného pro trhy ve východní Evropě, Africe, na Středním východě a v Asii. Modely budou poháněny motory dodávanými sesterskou firmou FPT Industrial, z nichž první kusy mají být vyrobeny v roce 2021.


​Letiště Praha má brány pro lety z Itálie, opatření zavádějí i autobusoví dopravci

25.2. – Letiště Praha ode dneška vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie, kde v posledních dnech zaznamenali vysoký nárůst počtu nakažených novým koronavirem. Platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening, kdy si má personál všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění a odkazovat je na lékařskou službu. Letiště o tom informovalo na twitteru. V Brně, kam léta dvakrát týdně linka z Bergama poblíž Milána, speciální opatření nemají. Letiště je však připravené okamžitě jednat, pokud to budou požadovat hygienici či ministerstvo zdravotnictví, řekl mluvčí brněnského letiště Jakub Splavec.

​Cestování do Prahy mají podle premiéra zlepšit delší vlaky a nástupiště

25.2. – Cestování příměstskými vlaky v okolí Prahy by mělo usnadnit prodloužení souprav a nástupišť. Zvýší se tím kapacita přepravy, řekl po dnešní cestě vlakem z Prahy do Benešova premiér Andrej Babiš. Podle ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka, který premiéra při návštěvě středních Čech doprovází, jde o střednědobý plán.

​Pražský dopravní podnik nakoupí desítky midibusů

19.2. – Pražský dopravní podnik (DPP) plánuje v následujících pěti letech nakoupit až 60 midibusů, každý asi za pět milionů Kč. Na základě dvou veřejných zakázek uzavřel rámcové smlouvy se společnostmi SOR Libchavy a Solaris Bus & Coach. Zakázky se týkají menších midibusů s kapacitou 76 osob a většího typu, kam se vejde o deset cestujících víc. Jako první chce DPP ještě letos pořídit 20 větších vozů.

​Na Vysočině bude od března možné jezdit s jednou jízdenkou vlaky i autobusy

19.2. – Na Vysočině mohou lidé od března jezdit s jednou jízdenkou vlaky i linkovými autobusy. Jde o další důležitý krok v zavádění nového systému veřejné dopravy v kraji. Zároveň se změní výpočet ceny jízdného. Teď vychází z počtu ujetých kilometrů, nově bude cena jízdenky stanovená podle nejkratší vzdálenosti mezi nástupní a výstupní zónou. Uvedl to Pavel Bartoš z krajského odboru dopravy.

Ve Spojených státech budují vodíkové čerpací stanice nové generace

Ve Spojených státech budují vodíkové čerpací stanice nové generace Premium

18.2. – Ve Spojených státech amerických dlouhodobě investují do budování infrastruktury zajišťující provoz vodíkových elektromobilů. V rámci budování sítě vodíkových stanic v Kalifornii uvedli tento měsíc do provozu zatím největší čerpací stanici pro autobusy s novou technologií rychlého plnění vodíkových nádrží.

spinner