Veřejná doprava

Soukromí železniční dopravci podali nabídky na dálkové tratě

18.5. – Soukromí železniční dopravci Arriva, Leo Express a RegioJet podali nabídky na provoz dálkových linek, které stát dosud objednával výhradně u Českých drah. Stát by podle nich mohl ušetřit stovky milionů korun ze současných nákladů. Dopravci to uvedli včera v tiskových zprávách. Ministerstvo dopravy poskytlo Českým drahám v roce 2016 na provoz dálkových tratí zhruba 4,5 miliardy Kč. Další dotace na provoz vlaků poskytuje stát v rámci samostatných smluv a krajům.

Radim Jančura se chystá krajům nabídnout zajištění železniční dopravy

16.4. – Majitel společností Student Agency a RegioJet Radim Jančura chce oslovit jednotlivé kraje a předložit jim nabídku na zajištění spojů regionální železniční dopravy. Krajům na konci roku 2019 končí dlouhodobé smlouvy s Českými drahami a většina chystá znovu přímé zadání bez soutěže. Podle evropské legislativy musí kraje jakékoli přímé zadání včas oznámit, posoudit další případné nabídky a rozhodnout se pro tu nejvýhodnější tak, aby se zachovaly jako dobrý hospodář, řekl Radim Jančura.

Trolejbusy ze Škodovky pro Brno i Budapešť

6.4. – V těchto dnech zahájila Škoda Electric jednu z největších letošních dodávek trolejbusů v rámci českého trhu. Zástupci firmy předávají dopravnímu podniku v Brně první tři z celkem deseti nových trolejbusů za více než 120 milionů Kč. Díky bateriím dokáží vozidla obsluhovat i trasy, kde není trolejové vedení.

RegioJet vstupuje do bratislavské integrované dopravy Premium

RegioJet vstupuje do bratislavské integrované dopravy

28.3. – Ve vlacích společnosti RegioJet bude od začátku dubna platit nový tarif veřejné osobní dopravy, soukromý dopravce vstupuje do Integrovaného dopravního systému v Bratislavském kraji (IDS BK). Na úseku Bratislava hlavní nádraží – Podunajské Biskupice – Květoslavov tak budou moci cestující využívat nové jízdenky IDS BK a při cestě vlakem přestoupit i na spoje bratislavské MHD. Pro cestující to představuje především finančně výhodnou a zároveň spolehlivou alternativu každodenního cestování za prací či vzděláním. Ministerstvo dopravy očekává, že tento krok zvýší zájem o veřejnou dopravu ve městě.

Ústecký kraj zvažuje, jak provozovat autobusy po roce 2020

26.3. – Ústecký kraj zvažuje, jak provozovat linkovou autobusovou dopravu po roce 2020. Příští rok postupně skončí tři ze čtyř dopravců. Vozit cestující mají v budoucnu autobusy, které si kraj pronajme na operativní leasing. Vše má zajistit založená krajská dopravní společnost.

ÚOHS rozhodl, že Liberecký kraj musí o akcie dopravce soutěžit

23.3. – Liberecký kraj si nemůže přímo koupit akcie ČSAD Liberec ani jiného dopravce. Podle rozhodnutí antimonopolního úřadu (ÚOHS) jde o veřejnou zakázku. Kraj s tím nesouhlasí. Proti rozhodnutí úřadu podá rozklad a je připraven obrátit se i na soud. Novinářům to řekl hejtman Martin Půta.

Systém umožní v Blansku chytré parkování Premium

Systém umožní v Blansku chytré parkování

23.3. – Aktuální obsazenost parkoviště P+R přímo u vlakového nádraží v Blansku zajistí nový informační systém, který pro společnost KORDIS JMK dodala ČD – Telematika. Koordinátor Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje tak společně s městem Blansko zajistí řidičům lepší informovanost o možnostech parkování na nedávno vybudovaném parkovišti.

Královéhradecký kraj chce tendr na autobusové dopravce vypsat v červenci

21.3. – Několikamiliardový tendr na zajištění dotované autobusové dopravy v Královéhradeckém kraji by mohl být vypsán v červenci. Ukončení tendru podepsáním desetiletých smluv s vítězi by se mohlo odehrát v dubnu příštího roku. Dopravu by firmy mohly začít provozovat přibližně od poloviny roku 2020. Novinářům to řekl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček. Původně kraj počítal s tím, že by tendr mohl být vyhlášen letos v dubnu a dopravci vzešlí z tendru by mohli začít pro kraj jezdit v roce 2019.

Plzeň získá nové kloubové trolejbusy ze Škody Electric Premium

Plzeň získá nové kloubové trolejbusy ze Škody Electric

20.3. – Škoda Electric získala rámcový kontrakt pro plzeňský dopravní podnik na dodávku až sedmnácti nových velkokapacitních trolejbusů. Prvních sedm kloubových nízkopodlažních vozidel za více než 110 milionů Kč, která pojmou přes sto pasažérů, firma dodá na přelomu letošního a příštího roku.

Nové tramvaje pro turecký Eskişehir Premium

Nové tramvaje pro turecký Eskişehir

9.3. – Škoda Transportation převezla do Turecka první z flotily unikátních bateriových tramvají pro tamní město Eskişehir. Do svého příštího působiště dorazí první tramvaj dnes, další budou následovat v pravidelných intervalech. Plzeňská společnost pro turecký dopravní podnik vyrobí celkem čtrnáct plně nízkopodlažních moderních vozidel ForCity Classic za více než 26 milionů €.

spinner