Veřejná doprava

Nový kontrakt na dodávku 250 autobusů IVECO pro Pobřeží slonoviny

11..7. – Po první významné objednávce z ledna 2018 na dodávku 400 autobusů Crossway Low Entry a 50 autobusů Crealis na stlačený zemní plyn (CNG) vláda Pobřeží slonoviny společně se zástupci dopravní společnosti Abidjan SOTRA opět prokázala svou důvěru ve značku IVECO Bus a došlo na objednávku dalších 200 autobusů Crossway LE a 50 osmnáctime­trových vozů Crealis Natural Power. Po realizaci této objednávky bude jezdit po silnicích v Abidžanu více než 700 městských autobusů značky IVECO Bus.

UITP a ACEA vyzvaly k urychlenému budování infrastruktury pro alternativní autobusy Premium

UITP a ACEA vyzvaly k urychlenému budování infrastruktury pro alternativní autobusy

9.7. – Automobilový průmysl a sektor veřejné dopravy vyzývají členské státy EU, aby přistoupily k urychlené výstavbě infrastruktury pro nabíjení elektrobusů a čerpání alternativních paliv pro speciálně vybavené autobusy. Evropské sdružení automobilového průmyslu ACEA a Mezinárodní asociace veřejné dopravy UITP vydaly v červnu společné prohlášení, ve kterém reagují na schválení směrnice o “čistých” vozidlech Evropskou radou.

Autobusovému dopravci Adosa rostly tržby a přes další růst mezd i zisk

9.7. – Autobusovému dopravci Adosa z Rosic na Brněnsku loni vzrostly výnosy meziročně o čtyři miliony Kč na 260 milionů. Po dvouletém poklesu vzrostl i zisk, a to téměř dvojnásobně na 7,5 milionu Kč i přesto, že se opět zvýšily osobní náklady a dále rostly poměrně rychlým tempem mzdy. Vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.

Stát za slevy v dopravě dal v dubnu 486 milionů, celkem 3,7 miliardy korun

28.6. – Stát zaplatil v dubnu za slevy v dopravě 486 milionů Kč. Jde o druhou nejvyšší částku od začátku platnosti slev, více zaplatil pouze loni v říjnu. Nejvíce z kompenzací dostaly České dráhy, mezi autobusovými dopravci Student Agency. Oznámila to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Za prvních osm měsíců od loňského září stát za slevy dopravcům vyplatil zhruba 3,7 miliardy Kč.

Praha upraví za 318 milionů Kč okolí Negrelliho viaduktu

28.6. – Hlavní město připravuje změny okolí Negrelliho viaduktu v Karlíně. Radní tento týden schválili koncepční studii, na jejímž základě vznikne projekt úprav. Součástí plánu je využití prostor v obloucích mostu a vytvoření nových náměstíček či parku. Cenový odhad změn je podle schválené studie 318 milionů korun, dalších 25 milionů by měl stát projekt. Negrelliho viadukt se v současné době rekonstruuje, práce by měly být hotovy zhruba za rok.

Liberecký kraj žádá prověření deseti rozhodnutí ÚOHS spjatých s autobusovou dopravou Premium

Liberecký kraj žádá prověření deseti rozhodnutí ÚOHS spjatých s autobusovou dopravou

25.6. – Zajistit autobusovou dopravu v regionu, bylo v některých případech pro Liberecký kraj nelehké. Nikoli z důvodu nedostatku řidičů nebo autobusů, ale proto, že do soutěží často vstupoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nebo je napadala dopravní firma BusLine, jež se snažila o monopol v České republice. Večera to uvedl hejtman kraje Martin Půta.

Královéhradecký kraj vybere dopravce na železnici přímým zadáním

18.6. – Královéhradecký kraj vybere železniční dopravce pro zajištění dotované dopravy od prosince 2021 takzvaným přímým zadáním. Včera to schválili zastupitelé kraje. Dopravce bude kraj vybírat pro pět oblastí na deset let. Způsob přímého zadání zvolily již dříve i jiné kraje, včetně například sousedního Pardubického.

Minibusem roku 2019 se stal Mercedes-Benz Sprinter City 75

Se svým nejnovějším modelem řady Sprinter City 75 dokázal Mercedes-Benz přesvědčit mezinárodní odbornou porotu na letošní akci Minibus Euro Test v Madridu. Na bázi nové generace vozů Sprinter bylo vytvořeno vozidlo, které nabízí nejen velký prostor a nespočet technologických novinek, ale které rovněž názorně ukazuje, jak funguje moderní veřejná doprava zajišťovaná minibusy.

Odbavení ve veřejné dopravě se stává v Česku stále komfortnější

7.6. – Organizátoři veřejné dopravy v Česku nyní usilují o co nejjednodušší a nejpohodlnější odbavení cestujících. Snaží se, aby lidé nemuseli nikam chodit na nákup jízdenky ani při nákupu jednorázových jízdenek řešit výhodnější kombinace. Jde jim i o to, aby lidé nemuseli používat fyzické peníze. Cestu nacházejí v používaní bezkontaktních karet a mobilních aplikací, vyplývá z přednášek představitelů dopravních systémů v Praze a středních Čechách, na jižní Moravě a v Moravskoslezském kraji na brněnském veletrhu Urbis.

KORID LK žaluje ÚHOS kvůli zrušené zakázce na odbavovací systém

6.5. – Koordinátor veřejné dopravy v Libereckém kraji KORID LK podal správní žalobu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Důvodem je zrušení zakázky na odbavovací systém ve veřejné dopravě, který měl začít fungovat už v polovině letošního roku. Úřad ale zakázal uzavřít smlouvu s vítězem. Podmínky byly podle ÚOHS kromě jiného v rozporu se zásadou transparentnosti. Včera to řekl hejtman kraje Martin Půta.

spinner