Veřejná doprava

DPP začne na jaře testovat na lince číslo 170 autobus poháněný vodíkem

27.2. - Pražský dopraví podnik (DPP) začne letos na jaře testovat nový autobus poháněný vodíkem. Na dotaz ČTK to řekl generální ředitel podniku Petr Witowski. Cílem testu je podle něj prověřit technické a provozní parametry. Autobus bude jezdit na lince číslo 170 z Jižního Města na Barrandov. DPP se již několik let zabývá hledáním alternativních způsobů pohonu vozů MHD a postupně zavádí vozy na elektřinu a obnovil provoz trolejbusů.

Plzeňský kraj vybuduje před vlakovým nádražím v Klatovech autobusový terminál

26.2. – Plzeňský kraj připravuje společně s městem Klatovy vybudování autobusového terminálu přímo před železniční nádražní budovou. Dvaadvacetitisícové Klatovy jsou druhým největším městem kraje a po Plzni také místem, kde nejvíce lidí denně přestupuje na regionální autobusové linky. Kraj už v minulosti podpořil budování autobusových terminálů u vlakových nádraží v menších městech, cílem je zjednodušit a zrychlit přestupování a přilákat tak co nejvíce lidí k využívání veřejné přepravy, řekl hejtmanův náměstek odpovědný za dopravu Pavel Čížek.

Škoda Group koupila belgickou firmu na vývoj zabezpečovacích systémů

21.2. - Plzeňská skupina Škoda Group, dříve Škoda Transportation, koupila podíl 93,9 procenta v belgické společnosti The Signalling Company, která se zabývá vývojem digitálního bezpečnostního softwaru a zabezpečovacích systémů pro železniční provozovatele. Akvizice je součástí strategie skupiny expandovat do moderních systémů mobility. Společnost The Signalling Company navrhuje bezpečnostní software, který odpovídá současným standardům evropského vlakového zabezpečovacího systému ETCS a je použitelný i v autonomní mobilitě. ČTK o tom dnes informoval Jan Švehla, mluvčí Škody Group ze skupiny PPF. Hodnotu transakce neuvedl.

ČD Bus rozšířil své působení do Plzeňského kraje

20.2. - Autobusový dopravce ČD Bus zřídil svou novou pobočku v Plzeňském kraji. Dceřiná firma Českých drah tak naplňuje svůj plán rozšiřování a zajišťování náhradní autobusové dopravy v rámci celé republiky. Nová pobočka sídlí v Kralovicích nedaleko Plzně.

DPO: Dva miliony korun na uhrazených pokutách

19.2. - Necelých 500 dlužníků uhradilo svůj dluh vůči Dopravnímu podniku Ostrava (DPO) v rámci akce Milostivé léto II. DPO zákonem stanovenou příležitost zbavit se dluhů mimořádně nabízel v rozšířené podobě, a to všem svým dlužníkům, nejen těm v exekuci. Příležitost tak získalo několik tisíc dlužníků. Souhrnný výsledek překonal předchozí Milostivé léto I o cca 23 %.

Plně elektrické řešení E-WAY od IVECO BUS slaví v Itálii další úspěch

17.2. – IVECO BUS vyhrál výběrové řízení vypsané skupinou Autoguidovie a podepsal rámcovou smlouvu na dodávku 120 městských autobusů E-WAY. Dodávky budou zahájeny v druhé polovině roku 2023. Jedná se o druhou italskou zakázku výrobce v tomto roce.

Na pražském Veleslavíně začala stavba trolejbusové trati na letiště v Ruzyni

15.2. - Na pražském Veleslavíně včera začala stavba trolejbusové trati na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Práce potrvají zhruba 15 měsíců a vyjdou na 354,5 milionu korun. Trolejbusy pojedou část trasy připojeny k troleji, část na baterii. Novinářům to při slavnostní zahájení stavby řekli zástupci magistrátu, dopravního podniku (DPP), Prahy 6 a stavebníků.

EK navrhuje do roku 2030 nulové emise u nových městských autobusů

15.2. - Evropská komise včera předložila návrh, který obsahuje nové ambiciózní cíle snížení emisí oxidu uhličitého pro nová těžká vozidla od roku 2030. Chce tím zajistit omezení emisí oxidu uhličitého v od­větví dopravy. Nákladní automobily, městské autobusy a autokary totiž způsobují přibližně 6 % celkových emisí skleníkových plynů v EU a více než 25 % emisí ze silniční dopravy. Díky navrhovaným přísnějším normám by tak mohl tento segment silniční dopravy přispívat k přechodu na bezemisní mobilitu a pomohl by EU dosáhnout cílů, které si stanovila v oblasti klimatu a nulového znečištění. 

Aplikace Lítačka spouští novou funkci, naplánuje kombinaci způsobů dopravy

14.2. - Cestující v Praze si budou moci nově v aplikaci městské hromadné dopravy Lítačka nově vyhledat trasu, která kombinuje způsoby dopravy. Hlavní město Praha hledá dobrovolné uživatele operačního systému android, kteří budou testovat neveřejnou verzi. Novinářům to včera řekli primátor Zdeněk Hřib, jeho náměstek Adam Scheinherr a zástupci firmy Operátor ICT (OICT), která pro hlavní město aplikaci připravuje. Nově je v aplikaci PID Lítačka také možnost placení parkování.

​České dráhy budou na konci letošního roku provozovat kolem 80 nově dodaných vlaků

13.2. – České dráhy budou na konci letošního roku provozovat kolem 80 nově dodaných vlaků. Revoluce v kvalitě cestování čeká občany v Jihomoravském a Olomouckém kraji i na Vysočině. Nové soupravy však zamíří do celkem poloviny všech regionů v České republice.

spinner