Veřejná doprava

​Čištění vozů MHD v Brně už stálo přes tři miliony korun

9.10. – Brněnský dopravní podnik (DPMB) vynaložil od jara kvůli šíření nového koronaviru na čištění svých vozů už více než tři miliony korun. Zaměstnanci dezinfikují všechny vozy každý den po příjezdu do vozovny. Jarní zásoby dezinfekce zatím stačí, řekla mluvčí DPMB Hana Tomaštíková.

​Prodloužení smlouvy s BusLinem zastupitelé v Jablonci neschválili

9.10. – Zastupitelé v Jablonci nad Nisou neschválili další prodloužení smlouvy s dopravní společností BusLine MHD Jablonec na zajištění dopravy ve městě a přilehlém regionu od 1. února 2021. Zároveň pověřili primátora Jiřího Čeřovského a jeho náměstka Milana Kouřila, aby jednali o zajištění dopravy s dalšími firmami.

​Nový web ukazuje polohu autobusů pražské integrované dopravy

8.10. – Informace o poloze a zpoždění autobusů Pražské integrované dopravy mohou lidé nově sledovat prostřednictvím mapové aplikace mapa.pid.cz. V tiskové zprávě o tom informovala organizace ROPID, která plánuje pražskou hromadou dopravu. Informace byly zatím dostupné jen v aplikacích IDOS a Lítačka. Pražský dopravní podnik (DPP) také plánuje začít poskytovat údaje o poloze i u tramvají.

​Dopravci podporu státu vítají, apelují však na rychlost pomoci

6.10. – Státní podpora autobusovým zájezdovým dopravcům pomůže, je však nutné ji aplikovat co nejdříve. Sdružení ČESMAD Bohemia tak reagovalo na program ministerstva dopravy. Stát se letos chystá rozdělit mezi zájezdové autobusové dopravce až miliardu korun. Takzvané sedačkovné má kompenzovat ztrátu tržeb dopravců během jarní koronavirové krize.

​Škoda Electric dodala deset trolejbusů do Prešova, celkem jich bude jezdit dvacet

6.10. – Flotilu deseti nových vozidel již dodala do slovenského Prešova společnost Škoda Electric. Dceřiná firma plzeňské Škody Transportation vyrábí pro tamní dopravní podnik čtyři trolejbusy typu 30 Tr a šest kloubových vozidel 31 Tr.

V dopravě dál ubývají cestující, ČD zruší několik spojů

5.10 – Ve vlacích a autobusech dál ubývají cestující, aktuálně je poptávka zhruba na 60 procentech původního stavu. České dráhy v tomto týdnu proto omezí několik komerčních spojů, o dalších se rozhodne podle vývoje. Zájem cestujících a případně zásahy do provozu analyzují i ostatní dopravci. Už dříve dopravci omezovali kvůli restrikcím některé spoje do zahraničí. Vyplývá to z vyjádření dopravců. Během jarní krize se poptávka snížila až na desetinu.

DPP dostane od Prahy na investice zhruba 1,17 miliardy korun

5.10. – Pražský dopravní podnik (DPP) dostane od hlavního města na investice zhruba 1,17 miliardy Kč. Peníze půjdou mimo jiné na stavbu metra D, opravy tramvajových tratí nebo vybudování bezbariérového vstupu do stanice metra C Opatov. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. DPP je největší městskou firmou, která zaměstnává téměř 11 000 lidí. Provozuje městkou hromadnou dopravu (MHD).

Vlaky z Olomouce do Ostravy dále zajistí České dráhy

5.10. – Ministerstvo dopravy se rozhodlo objednávat u Českých drah nadále vlaky na lince R27 Olomouc – Krnov – Ostrava. Na lince R14 Pardubice – Liberec – Ústí nad Labem bude od půlky prosince jezdit společnost Arriva vlaky, která podala výhodnější nabídku.

Plzeň testuje bateriovou stanici, posílí napájení trolejí MHD

2.10. – Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) začaly testovat bateriovou posilovací stanici pro trolejbusy. Ojedinělá technologie pražské firmy Elektroline nemá žádný přívod napájení ze sítě ČEZ a je napojená pouze na troleje, z nichž se průběžně dobíjí. Ve špičce, kdy jezdí hodně trolejbusů, pomáhá posilovat nedostatečné stejnosměrné napětí v trolejovém vedení. Řekl to vedoucí střediska měníren PMDP Jan Strobach.

​Stát dá na kompenzace ztrát dopravců přes 400 milionů korun

30.9. – Stát rozdělí mezi železniční dopravce přes 400 milionů Kč. Kompenzace by měly pokrýt ztráty z tržeb, které dopravci utrpěli během jarního nouzového stavu. Budou se však týkat pouze dopravy objednávané státem, mimo zůstane regionální i komerční doprava. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Ministerstvo připravuje také podporu pro zájezdové dopravce.

spinner