Veřejná doprava

Dopravní podnik Ostrava zprovoznil další domovskou stanici pro elektrobusy

5.7. - Součástí stanice pro 18 elektrobusů v areálu na ulici Vítkovická je přístřešek s rozvodnou skříní pro nabíječky, které slouží k nočnímu balancování baterií elektrobusů Dopravního podniku Ostrava (DPO), přes den průběžně dobíjených rychlonabíječkami. Stavba vyšla na 36 milionů korun. Nové stanoviště přispěje k efektivnímu rozložení provozu elektrobusů po městě. DPO má aktuálně 32 autobusů na baterie, 26 z nich lze dobíjet průběžně.

​Přípravy na veletrh CZECHBUS 2023 jsou v plném proudu

4.7. – Plánovaná veletržní sezóna letošního podzimu v PVA EXPO PRAHA přinese i 12. ročník největšího středoevropského veletrhu autobusové dopravy CZECHBUS. Souběžně se bude konat i 2. ročník veletrhu SCTS – SMART CITY TRANSPORT SOLUTIONS, který se bude věnovat dopravní infrastruktuře chytrých měst a přinese unikátní koncept simulace města ve výstavní hale. Termín konání obou akcí je 21. až 23. listopadu na nejmodernějším výstavišti v Praze, PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Oficiálními vozy obou veletrhů jsou automobily značky FORD.

​Soudní spor mezi Leo Mobility a Českými drahami končí smírem

4.7.  – Společnost Leo Mobility nebude nadále pokračovat v soudních řízeních týkajících se údajných podnákladových cen Českých drah na trati Praha – Ostrava. Evropská komise ani Úřad pro ochranu hospodářské soutěže žádné protisoutěžní chování neshledaly a svá šetření před časem uzavřely. Firmy se nyní dohodly na smírném řešení a ukončení souvisejícího sporu probíhajícího u českých soudů.

​Na Vysočinu dorazil třetí RegioPanter

3.7. – Na Vysočinu dorazil třetí RegioPanter. Tento moderní dvouvozový elektrický vlak doplní dvě jednotky, které od konce května jezdí na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Žďárem nad Sázavou a také na trati č. 225 Havlíčkův Brod – Jihlava / Jihlava-město. Další tři nové RegioPantery by měly na Vysočinu dojet během prázdninových měsíců a kromě zmíněných linek obslouží i spoje mezi Havlíčkovým Brodem a Kolínem.

​Před 20 lety přijelo do Česka první Pendolino ČD

2.7. – Před 20 lety, konkrétně v noci z 18. na 19. června 2003, přijela do Česka první jednotka Pendolino. Přes počáteční potíže se z Pendolin staly nejspolehlivější vlaky s vysokou disponibilitou. Nasazené jednotky ujedou denně v průměru kolem 950 kilometrů. Soupravy s protáhlým čelem, vysokou rychlostí a novými službami ukázaly Čechům budoucnost železnice a naučily je znovu cestovat vlakem na větší vzdálenosti.

​Cesta vlakem z Prahy do Brna bude trvat opět 2,5 hodiny, railjet a EuroCity se vrací na koridor

30.6. – Doba jízdy vlaků railjet Vindobona a EuroCity Metropolitan/Hun­garia/Slovenská strela mezi Prahou a Brnem se od 1. července zkracuje o 21, respektive o 26 minut. Rychleji se bude cestovat také do Vídně, Bratislavy nebo Budapešti. Vlak EC Hungaria znovu zamíří do centra Prahy a obnovuje se přímé vlakové spojení railjet Vindobona Graz – Wien – Brno – Praha – Dresden – Berlin.

​ORLEN Unipetrol s městy Most a Litvínov spouští pilotní provoz vodíkového autobusu

28.6. – Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol zahajuje ve spolupráci s městy Most a Litvínov pilotní provoz vodíkového autobusu, který vyvinula slovenská společnost Mobility&Innovation Production, s. r. o. „Vodíkový autobus bude zařazen do provozu na vybraných linkách ve městech Most a Litvínov od čtvrtka 29. června do neděle 9. července,“ přiblížil Daniel Dunovský, ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova, a dodal: „První dny bude autobus v provozu v Mostě, následně se přesune do Litvínova a poslední den testování bude opět v Mostě.“ Součástí pilotního provozu bude představení vodíkového autobusu veřejnosti ve středu 28. června od 13:00 do 14:30 před městským úřadem v Litvínově a od 15:00 do 16:30 před magistrátem v Mostě.

​Jihomoravský kraj podepsal smlouvu s Arrivou na provoz vlaků na jihu kraje

27.6. – Jihomoravský kraj dnes podepsal smlouvu s dopravcem Arriva na provoz vlaků na tratích mezi Znojmem a Břeclaví, Veselím nad Moravou, Hodonínem a Vrbovcemi a mezi Zaječím a Hodonínem. Nový dopravce nahradí České dráhy od 10. prosince příštího roku. Smlouva je na deset let a kraj ročně zaplatí 231 milionů korun za 1,4 milionu ujetých kilometrů, řekl dnes na tiskové konferenci náměstek hejtmana Jiří Crha. Arriva na tratě nasadí motorové jednotky Stadler GTW, které provozuje například ve Zlínském kraji.

​ČD budou příštích 15 let zajišťovat provoz spěšných vlaků z Plzně do Karlových Varů

27.6. – České dráhy budou od prosince letošního roku dalších patnáct let zajišťovat provoz spěšných vlaků na lince Plzeň – Karlovy Vary. Cena za vlakokilometr je 137,27 Kč a roční rozsah kontraktu je skoro 824 tisíc kilometrů. Výběr schválili radní Plzeňského a Karlovarského kra­je.

​Středočeští zastupitelé schválili vítěze dalších tendrů na autobusové dopravce

26.6. – Středočeští zastupitelé schválili vítěze dalších tendrů na provozovatele autobusů Pražské integrované dopravy (PID), kteří budou jezdit po dobu deseti let od 1. prosince 2024. Hlasovali o třech vlnách výběrových řízení ze čtyř, hejtmanství za dopravní obslužnost ve vybraných částech kraje zaplatí 20 miliard korun, uvedl krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký.

spinner