Veřejná doprava

​FlixBus loni přepravil 3,5 milionu cestujících, letos přidá linky

9.1. – Autobusový dopravce FlixBus loni v Česku přepravil 3,5 milionu cestujících, meziročně tak svůj provoz navýšil téměř o třetinu. V letošním roce chce dopravce rozšiřovat spojení zejména na mezinárodních trasách, v plánu jsou nové linky z Česka do řady měst na jihu a západě Evropy. Nová spojení budou zřejmě letos přidávat i další dopravci.

​Společnost Bell Textron představila svou vizi městské mobility Premium

​Společnost Bell Textron představila svou vizi městské mobility

9.1. – Společnost Bell Textron Inc., dceřiná společnost Textron Inc., představila v Las Vegas na veletrhu CES svou vizi inteligentního městského ekosystému budoucnosti. Podle ní letecké taxi Bell Nexus a nákladní dron Autonomous Pod Transport budou vzájemně koexistovat a přesouvat lidi, produkty a informace napříč propojenými městy.

MHD v Jičíně zajišťuje místní dopravce Milan Fejfar, BusLine skončil

3.1. - Městskou hromadnou dopravu v sedmnáctiti­sícovém Jičíně od začátku ledna zajišťuje dopravní firma místního podnikatele Milana Fejfara. Město s ní uzavřelo smlouvu na deset let. Dosavadní dopravce, společnost BusLine, s posledním prosincem loňského roku v Jičíně skončil. Hodnota kontraktu na zajištění jičínské MHD je asi 1,7 milionu Kč ročně. ČTK to dnes řekl mluvčí radnice Jan Jireš.

Stávka ve Francii už překonala rekord z přelomu let 1986 a 1987

3.1. - Rekordních 30 dní už trvá stávka francouzských železničářů a zaměstnanců pařížského dopravního podniku, kteří protestují proti plánované reformě důchodového systému. Včera překonala zatím nejdelší podobnou stávku, která na přelomu let 1986 a 1987 trvala 28 dní. Protest působí stále komplikace v dopravě, proti konci prosince loňského roku se ale situace podle listu Le Figaro mírně zlepšila.

Antimonopolní úřad zatím zakázal společný podnik k rozvoji stanice Nádraží Holešovice

20.12. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) předběžným opatřením prozatím zakázal Dopravnímu podniku hlavního města Prahy (DPP) uzavřít plánovanou akcionářskou smlouvu a založit společný podnik k rozvoji stanice metra Nádraží Holešovice. Vyplývá to z textu středečního rozhodnutí antimonopolního úřadu. DPP chtěl spolupracovat s firmou Nové Holešovice Development ovládanou skupinou Karlín Group. Podnět k ÚOHS proti tomu podala realitní skupina CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka.

Dopravní podnik začne v lednu razit štoly pro metro D na Pankráci

19.12. – Dělníci začnou po Novém roce od šachty v ulici Na Strži razit 322 metrů dlouhou průzkumnou štolu směrem k ulici Budějovická na Pankráci. Novinářům to včera řekli zástupci města a Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Podle nich podnik 30. prosince požádá o stavební povolení, když geologický průzkum zahájil letos v červnu.

Sněmovna stvrdila zavedení jednotné jízdenky na dráze

18.12. – Cestující budou moci na železnici využívat jednotnou jízdenku, i když pojedou vlaky různých dopravců. Umožní jim to systém jednotných jízdenek na dráze, který opět schválila Sněmovna. Poslanci včera přehlasovali Senát, který chtěl v předloze zachovat přísnější podmínky pro kácení stromů podél tratí. Senátoři také nechtěli, aby byly v informačním systému jednotných jízdenek vedeny údaje o kupujících. Ministr dopravy Vladimír Kremlík s pozměňovacími návrhy Senátu nesouhlasil.

Škoda Transportation a Sinara Group založily společný podnik v Rusku Premium

Škoda Transportation a Sinara Group založily společný podnik v Rusku

17.12. – Škoda Transportation a Sinara Group podepsaly v Petrohradu dohodu o založení společného podniku na výrobu souprav metra, tramvají a trolejbusů. V souladu s podepsanou dohodou budou mít obě strany v novém podniku stejný podíl a výrobky společného závodu budou na trhu uvedeny pod značkou Sinara-Škoda.

Královehradecký kraj v autobusovém tendru za 7,7 miliardy Kč nepochybil Premium

Královehradecký kraj v autobusovém tendru za 7,7 miliardy Kč nepochybil

13.12. – Královéhradecký kraj obdržel rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V zadávacím řízení na zajištění veřejné autobusové dopravy na další desetileté období nepochybil a nyní může uzavírat smlouvy s vybranými dopravci. O zakázku se podělí pět firem. Nové smlouvy by se měly podepisovat v lednu příštího roku. Informovalo o tom vedení kraje.

Nové trolejbusy ze Škody Electric svezly v Rumunsku první cestující Premium

Nové trolejbusy ze Škody Electric svezly v Rumunsku první cestující

9.12. – První cestující svezly v rumunské Kluži nové trolejbusy, na jejichž výrobě se významným způsobem podílela česká společnost Škoda Electric. Ta pro flotilu padesáti nových nízkopodlažních kloubových trolejbusů dodala kompletní elektrovýzbroj a zajistila i montáž těchto vozidel. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Škody Transportation Michal Tobrman.

spinner