Veřejná doprava

​Náklady dopravců prudce rostou, České dráhy zaplatí miliardy korun navíc

11.8. – Náklady osobních dopravců v Česku v posledních měsících prudce vzrostly. Důvodem jsou především rostoucí ceny energií a paliv či inflace. Výdaje Českých drah kvůli tomu stouply o miliardy korun, o stovky milionů korun navíc zaplatí i ostatní dopravci. Vyplývá to z ankety mezi dopravci. Dopravci uvádí, že se snaží zvýšené náklady pokrýt úsporami a zefektivněním provozu či jednáním s objednateli o úpravě kompenzací za dopravu.

Nejstarší loď brněnského dopravního podniku se vrací na hladinu Prýglu

6.8. - Loď Brno se po nucené přestávce znovu vrací na hladinu Brněnské přehrady. V uplynulých měsících prošla kompletní rekonstrukcí elektroinstalace. Loď byla vyrobena v roce 1948, je tak nejstarší z brněnské flotily. Poprvé s cestujícími vypluje dnes.

Projekt „Tramvaj pro Brno“ je za polovinou, po městě už jezdí 21 nových Draků

3.8. - Z Ústředních dílen Dopravního podniku města Brna (DPMB) vyjelo v uplynulých měsících už 21 tramvají Drak. Zbývá jich dokončit dvacet. Nové, moderní a hlavně klimatizované vozy jsou oblíbené u řidičů i cestujících. Náklady na celý projekt dosahují 1,4 miliardy korun.

Praha se připojí do řízení k žalobě na stavbu metra D jako vedlejší účastník

2.8. - Vedení Prahy rozhodlo, že se magistrát připojí do soudního řízení k žalobě na stavbu metra D jako takzvaný vedlejší účastník. Důvodem je, aby se mohlo město v procesu vyjadřovat. Pražský dopravní podnik (DPP) totiž není vlastníkem všech práv, jako třeba povolení ke kácení zeleně, které má hlavní město. Novinářům to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. Žalobu na vydání stavební povolení podala Pankrácká společnost, která proti stavbě metra bojuje dlouhodobě.

IVECO BUS: Italská Trotta si vybrala 12 vozů Evadys a 19 vozů Dauly CNG Mobi pro školní a turistickou dopravu

31.7. - IVECO BUS dodal 12 autobusů EVADYS a 19 školních minibusů DAILY Mobi (model 70C18) společnosti Trotta, která se zabývá místní veřejnou, školní a turistickou dopravou; tedy činnostmi, při kterých budou vozidla této značky využívána. Slavnostního předání prvních kusů se zúčastnili majitelé Mauro, Livio a Giorgio Trotta společně s Mariem Artusim, prezidentem společnosti Romana Diesel, a Guidem Uccim, vedoucím italského trhu minibusů a autobusů IVECO BUS.

DPMO loni v Olomouci přepravil o 2,5 milionu cestujících méně

29.7. - Tramvaje a autobusy Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) loni přepravily celkem 43,76 milionu cestujících, kterých bylo v meziročním srovnání o 2,5 milionu méně. Pokles počtu cestujících už ale nebyl tak výrazný jako v roce 2020, kdy se kvůli epidemii koronaviru snížil o 10,7 milionu. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy DPMO. Firma, jejímž stoprocentním akcionářem je město Olomouc, před pandemií koronaviru ročně v Olomouci přepravila zhruba 56 milionů cestujících.

Zvýšení cen energií bude letos dopravní podniky stát téměř 1,5 miliardy korun

28.7. - Dražší nafta, elektrická energie a v neposlední řadě plyn, u kterého může dojít i k výpadkům dodávek. Aktuální situace dopadá negativně na rozpočty dopravních podniků. Ze statistik Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) vyplývá, že kvůli dražším energiím budou muset dopravní podniky zaplatit zhruba o 1,5 miliardy korun více, než v roce 2021.

ČSAD Autobusy České Budějovice koupí 109 autobusů, plánuje obrat přes půl miliardy

25.7. - Firma ČSAD Autobusy České Budějovice měla loni čistý obrat 372,9 milionu korun, meziročně stoupl o šest procent. Zisk po zdanění klesl téměř o 16 procent na 7,3 milionu. Výsledky odpovídají plánu. Letos plánuje firma rekordní investice přes půl miliardy korun, i proto, že uspěla v zakázce Jihočeského kraje a od 12. června nově zajišťuje dopravu na Jindřichohradecku a Strakonicku. Letos chce koupit 109 autobusů, plánuje obrat přes 500 milionů. Vyplývá to z výroční zprávy.

DPP vypsal tendr na firmu, která bude kontrolovat stavbu metra D

22.7. - Pražský dopravní podnik (DPP) vypsal tendr na firmu, která zajistí kontrolu a supervizi technického dozoru stavby linky metra D. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí podniku Aneta Řehková. Firma bude hlídat, aby byly v pořádku veškeré formální náležitosti například z hlediska financování, čerpání dotací a úvěrů, fakturací, změnových listů stavby a podobně. Samotný technický dozor vykonává firma Inženýring dopravních staveb (IDS). Stavba prvního úseku linky začala v dubnu.

​V jihlavské MHD se loni svezlo 14 milionů lidí, o šest procent víc než předloni

18.7. – Městskou dopravu v Jihlavě využilo v minulém roce 14,1 milionu cestujících, o šest procent víc než předloni. V obou těchto letech ale byla poptávka nižší kvůli epidemii koronaviru. V porovnání s rokem 2019 byl loňský počet přepravených lidí nižší o 12 procent. Podobně se vyvíjely tržby z MHD, které za uplynulý rok byly 39,3 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy Dopravního podniku města Jihlavy zveřejněné ve sbírce listin. Akciovou společnost vlastní město.

spinner