Veřejná doprava

​Zájem o vlaky opět roste, dopravci před Vánocemi posílí spoje

3.12. – Zájem o cesty vlakem znovu roste, v současnosti je poptávka u Českých drah kolem 40 procent oproti normálu, růst cestujících hlásí i RegioJet. V listopadu přitom jezdila vlaky skoro pětina obvyklého počtu cestujících. Dopravci proto začnou před Vánocemi postupně posilovat dopravu. Velký zájem cestujících je zejména o vlaky z Prahy na Slovensko. Vyplývá to z informací dopravců. Od 13. prosince začne platit nový jízdní řád, kromě ještě platných koronavirových omezení ovšem velké změny v provozu nenabídne. České dráhy přidají spoj do Polska.

​DPP se loučí s legendárními karosami, od pátku bude mít jen nízkopodlažní autobusy

3.12. – Ve vozovém parku pražského dopravního podniku (DPP) budou od pátku 4. prosince už jen nízkopodlažní autobusy. Podnik vyřadí vozy typu Karosa B 951, s tímto typem se cestující setkají už pouze při historických jízdách. Uvedla to včera mluvčí DPP Aneta Řehková. Podnik má zhruba tisícovku autobusů, které průběžně obměňuje. Průměrný věk vozového parku bude po vyřazení karos 5,5 roku. DPP je největší městskou firmou a zabezpečuje MHD.

​Vlaky v hradeckém kraji by mohly provozovat České dráhy a GW Train

2.12. – Dotovanou železniční dopravu v Královéhradeckém kraji by mohly dál provozovat České dráhy a společnost GW Train Regio. Kraj s nimi nyní bude vyjednávat o konečné podobě desetileté smlouvy. Pokud kraj při jednáních dospěje k očekávanému výsledku, mohly by výběr dopravců schvalovat na začátku roku 2021 orgány kraje. Řekl to hejtman Martin Červíček. Do výběru železničního dopravce v pěti oblastech Královéhradeckého kraje se přihlásilo šest dopravců.

​IVECO zvyšuje v době pandemie bezpečnost interiéru

Vzhledem k současné zdravotní situaci zavádí společnost IVECO Bus několik řešení zaměřených na ochranu zdraví a zajištění hygienické bezpečnosti řidičů a cestujících a realizuje některá řešení ohledně vybavení interiéru. Několik stávajících řešení bylo od začátku roku již rozšířeno nebo vylepšeno, jako například zakrytí prostoru řidiče ve formě instalace ochranného skla, jenž chrání nejen řidiče ale i cestující. Toto opatření, které bylo již realizováno u některých městských autobusů (Urbanway, Crealis a Crossway Low Entry), je nyní k dispozici jako prostředek dovybavení a bude zahrnuto do všech budoucích objednávek pro všechny kategorie autobusů a autokarů, včetně Crossway LD a Evadys. Jedná se o řešení „OEM“ s využitím skla ECE R43.

​Zájezdoví dopravci podali 1023 žádostí o kompenzace za 985 milionů Kč

28.11. – Zájezdoví dopravci zažádali z kompenzačního programu COVID Bus o více než 985 milionů Kč. Žádosti, jejichž příjem v noci na čtvrtek skončil, podalo 1023 dopravců, což je o třetinu více, než stát původně předpokládal. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Stát na kompenzace vyhradil miliardu korun, dopravci se tak se žádostmi do vyčleněné částky vešli.

​Fungování Pražské integrované dopravy vyjde příští rok na 17,6 miliardy Kč

27.11. – Hlavní město v příštím roce vydá o miliardu korun více na fungování Pražské integrované dopravy (PID). Celkem tak PID vyjde na 17,6 miliardy korun. Nejvíc peněz dostane na kompenzacích dopravní podnik (DPP), a to přes 15 miliard Kč. Vyplývá to z návrhu rozpočtu na příští rok, který představil primátorův náměstek Pavel Vyhnánek.

​Středočeský kraj kvůli úsporám zruší žákovské a seniorské jízdné

27.11. – Středočeský kraj kvůli úsporám od příštího roku zruší žákovské a seniorské jízdné zavedené v minulosti na základě předvolebního slibu ČSSD. Rozhodla o tom nová krajská rada, návrh ještě musejí v prosinci schválit zastupitelé. Uvedl to včera krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký.

​V Českých Budějovicích začne na jaře jezdit devět nových autobusů

26.11. – Dopravní podnik Českých Budějovic koupil devět nízkopodlažních autobusů Solaris Urbino s kapacitou minimálně 125 cestujících. Do provozu je zařadí na jaře příštího roku. Náklady byly 70,7 milionu Kč. Vozy budou mít kvůli přísnějším požadavkům na hygienu v souvislosti s koronavirem sedadla s koženkovým čalouněním, která se lépe čistí. Informovala o tom Michaela Slabová z marketingu dopravního podniku.

Pražská strojírna má Karotku, mobilní svářečskou dílnu na podvozku IVECO

23.11. – Karotka, tak pojmenovala Pražská strojírna své nové vozidlo IVECO, které bude sloužit jako mobilní svářečská dílna. Oranžový, speciálně upravený automobil se stane čtvrtým členem flotily mobilních dílen. Ty jsou využívány v terénu u nejrůznějších oprav či výměn kolejových svršků. Celková investice do nové posily týmu byla 1,7 milionu Kč.

V pražském metru od září ubylo několik milionů cestujících

20.11. – V pražském metru od letošního září ubylo několik milionů cestujících. Zatímco v září jich bylo přes 18,9 milionu, v říjnu to bylo necelých 13,5 milionu. V období od 1. do 18. listopadu jelo metrem asi 5,5 milionu lidí, proti stejnému období v říjnu to bylo o 3,6 milionu a proti září o 6,8 milionu lidí méně. Proti stejnému období loni v listopadu to je letos úbytek zhruba 12 milionů cestujících. Vyplývá to z dokumentu pražského dopravního podniku (DPP), který má ČTK k dispozici. Výpadek na jízdném předpokládá DPP letos přes jednu miliardu korun.


spinner