Veřejná doprava

​Koronavirus způsobil MHD v Karlových Varech ztrátu přes 10 milionů korun

19.6. – Opatření kvůli šíření koronaviru způsobilo Dopravnímu podniku Karlovy Vary (DPKV) ztrátu přes deset milionů korun. O kompenzaci ztráty požádal podnik město. I kvůli omezení rizik šíření nákazy DPKV zdraží od července platby v hotovosti u řidiče z 25 na 50 Kč, řekl náměstek primátorky Karlových Varů Tomáš Trtek.

​Kraje mají rozdílné požadavky na vlaky, pro ČD je to komplikace

18.6. – Velké rozdíly v požadavcích krajů na různé typy a vybavení vlaků jsou pro České dráhy komplikací. Zvyšuje to náklady a nedovoluje maximálně využít vozidel. České dráhy usilují o to, aby se svými vlaky jezdily více, a více je tak vytížily. Zároveň chtějí, aby byl provoz čím dál více ekologičtější, řekl včera v Brně na konferenci o budoucnosti železničního průmyslu náměstek generálního ředitele Českých drah Patrik Horný.

​Brněnští radní schválili přípravy soutěže na nové nádraží

18.6. – Brněnští radní schválili přípravu mezinárodní urbanisticko-dopravně-architektonické soutěže, která má určit podobu nového hlavního nádraží a okolí. Vypsaná má být v srpnu, bude dvoufázová a potrvá rok. Na základě vítězného návrhu může Správa železnic vypsat zakázku na stavbu nového nádraží a město na stavbu dopravního uzlu, přednádražního a zanádražního prostoru, řekli novinářům primátorka Markéta Vaňková a její náměstek Petr Hladík. Soutěž bude stát 50 milionů Kč, z čeho deset zaplatí město a 40 Správa železnic.

​V Brně a na jihu Moravy bude možné platit ve veřejné dopravě platební kartou

18.6. – Cestující veřejnou dopravou v Brně a po jižní Moravě budou moci od 1. července koupit jednorázovou jízdenku ve vozidle platební kartou. Poslouží i jako nosič jízdenky. Zatímco v brněnské MHD se nebude tisknout, v regionálních autobusech zatím ano. Lidé si také budou moct nahrát na platební kartu předplatní jízdenku i pro mimobrněnské zóny, jako to lze v Brně od roku 2017. Krajské jízdenky bude možné koupit v předstihu přes e-shop, řekli včera novinářům generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek a ředitel Kordis JMK Jiří Horský.

Plzeňský kraj dokončuje soutěže na regionální železniční dopravu

15.6. – Plzeňský kraj dokončuje dvě soutěže na zajištění regionální železniční dopravy na oblast kolem Plzně a na Jihozápad, tedy Pošumaví, Klatovsko a Český les. Zájem má pět až sedm firem, které jsou schopné podat v ČR nabídku, řekl vedoucí krajského odboru dopravy Dušan Pakandl.

​Žilina modernizuje vozový park trolejbusy od Škoda Electric

28.5. – Zásadní obměnou prošla v posledních několika letech flotila trolejbusů slovenské Žiliny. Díky dodávkám nových vozidel z plzeňské Škody Electric, pařící do skupiny Škoda Transportation, jezdí v ulicích města 29 moderních trolejbusů s okřídleným šípem ve znaku. V minulých dnech Škoda výrobu pro tamní dopravní podnik završila dodávkou dvojice bateriových trolejbusů, které může tamní dopravní podnik využívat i pro jízdu na trasách bez trolejového vedení.

​Pražská strojírna získala zakázku na výhybky do Belgie, daří se jí i v Německu

28.5. – Pražská strojírna bude poprvé dodávat své výhybky do Belgie. Získaná zakázka v objemu necelých 3 milionů Kč je určena pro belgické město Gent ležící západně od Bruselu. V sousedním Německu se strojírně podařilo vysoutěžit zakázku na pět výhybek za téměř 11 milionů Kč do Berlína. Strojírna tímto rozšiřuje trh a pomalu se blíží svému současnému kapacitnímu limitu. Momentálně je již zasmluvněno 88 % z celkového objemu na celý rok.

​ÚOHS musí znovu posoudit nákup akcií Libereckým krajem

27.5. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se musí znovu zabývat nákupem akcií dopravců, který chtěl uskutečnit Liberecký kraj. Antimono­polnímu úřadu to nařídil Krajský soud v Brně. ÚOHS v roce 2017 rozhodl, že akcie nesmí kraj koupit přímo, ale musí vyhlásit veřejnou zakázku. Soud teď rozhodnutí zrušil a vrátil věc úřadu k novému projednání. Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na úřední desce soudu. Liberecký kraj rozhodnutí soudu vítá.

Škoda Transtech předala první tramvaj ForCity Smart Artic do finského Tampere

25.5. – Škoda Transtech, která je součástí skupiny Škoda Transportation, předala první moderní obousměrnou 100% nízkopodlažní tramvaj ForCity Smart Artic do Tampere. Postupně do tohoto třetího největšího finského města zamíří devatenáct moderních vozidel za více než 100 milionů EUR.

Nové nízkopodlažní soupravy pro vídeňskou Badner Bahn

25.5. – Na vídeňskou lokální dráhu Badner Bahn vyjedou v příštím roce nové nízkopodlažní soupravy, které nahradí starší vysokopodlažní modely. Třicetikilometrová linka spojuje centrum Vídně s jihozápadním městem Baden a denně přepraví přes 35 tisíc cestujících. Uvedl to Martin Landa ze Zahraniční kanceláře města Vídeň.

spinner