Veřejná doprava

​Praha spustila další web s informacemi o dopravě

26.3. – Pražský magistrát spustil web prahajede.cz, na kterém lidé naleznou informační servis o pražské dopravě. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Kromě aktualit přinese rozhovory, zajímavosti a informace o plánovaných úpravách ve všech oblastech dopravy. Již dříve Praha spustila weby poladprahu.cz o koncepčním plánu udržitelné mobility a opravujeme.to o dopravních omezeních.

​Společnost IVECO Bus vyrobila ve Vysokém Mýtě již 150 tisíc autobusů

24.3. – Výrobní závod IVECO Bus ve Vysokém Mýtě oslavuje tento měsíc 150 000. autobus, který sjel z výrobních linek. Je to 127 let poté, co bylo v tomto závodě vyrobeno první vozidlo. Tato událost svědčí o kvalitě a efektivitě závodu, který se neustále vyvíjel a nyní se s výrobou Crossway zařadil mezi etalony především v segmentu meziměstských autobusů, když za posledních 15 let dosáhl více než 50 000 vyrobených kusů.

​Bratislavský dopravní podnik podepsal smlouvu na tramvaje s českou Škodovkou

22.3. – Dopravný podnik Bratislava a skupina Škoda Transportation podepsaly smlouvy na dodávku nových tramvají Škoda ForCity Plus. Celkem se jedná až o 30 nových jednosměrných tramvají typu Škoda 29T, které již v Bratislavě slouží od roku 2015. Tramvaje budou mít metrový rozchod bratislavských kolejí. Dodání tramvají je plánováno během roku 2023. Hodnota celé zakázky je téměř 72 milionů €. Cena za jednosměrnou tramvaj je tedy 2,39 milionu €. Skupina Škoda Transportation je součástí Skupiny PPF.

Na ostrově Réunion spustili kabinovou lanovku jako součást MHD

16.3. - Na francouzském ostrově Réunion v úterý zahájili provoz městské kabinové lanovky, první svého druhu v oblasti Indického oceánu. Lanovka je součástí městské hromadné dopravy v hlavním městě zámořského departementu, má ulevit přetížené dopravě, uvedla AFP.

Skupina Škoda Transportation dodá desítky nových trolejbusů do Bratislavy

16.3. - Výrazná modernizace vozového parku trolejbusů čeká Bratislavu. Plzeňská skupina Škoda Transportation totiž zvítězila ve dvou výběrových řízeních na dodávku 23 dvoučlánkových a 16 velkokapacitních tříčlánkových trolejbusů pro slovenské hlavní město. Hodnota obou zakázek je více než 29 milionů € a dodávky vozidel budou dokončeny do 20 měsíců od nabytí účinnosti smlouvy. Nákup nových vozů je spolufinancován EU.

Česko zaostává za EU v zavádění elektrobusů, loni začaly jezdit jen dva

15.3. - Česká republika zaostává za ostatními zeměmi Evropské unie v rychlosti zavádění elektrobusů či autobusů na alternativní pohon do veřejné dopravy. Podíl autobusů na takzvané čistý pohon, tedy na elektřinu nebo alternativní palivo jako plyn, byl mezi loni registrovanými autobusy 7,65 procenta a Česku tak mezi zeměmi EU patří osmnácté místo. Informovalo o tom Centrum dopravního výzkumu (CDV) v tiskové zprávě.

Trolejbusy Dopravního podniku Ostrava budou od úterý jezdit bez omezení

13.3. - Trolejbusy Dopravního podniku Ostrava (DPO), jejichž provoz byl v posledních měsících omezen kvůli velké nemocnosti řidičů, budou od úterý jezdit bez omezení. Proti současnému mimořádnému stavu přibude spojů a zkrátí se jejich intervaly na většině trolejbusových linek. ČTK to sdělila mluvčí DPO Tereza Šnoblová.

DPP získal pravomocné stavební povolení na metro D a může začít stavět

9.3. - Pražský dopravní podnik (DPP) může postavit trasu metra D z Pankráce do Písnice. Ministerstvo dopravy zamítlo odvolání odpůrců stavby proti vydání stavebního povolení, které je tak nyní pravomocné. Proti rozhodnutí se již nelze odvolat. „Po uplynutí patnáctidenní lhůty na doručení veřejné vyhlášky tak zahájení stavby již nic nebrání,“ řekl ČTK náměstek primátora Adam Scheinherr. Stavba by podle něj mohla být slavnostně zahájena letos v dubnu.

​FlixBus chystá novou linku z Prahy do Teplic a začne s posilováním provozu

6.3. – Autobusový dopravce FlixBus spustí od 10. dubna novou linku z Prahy do Teplic. Dopravce navíc začne v následujících dnech postupně navyšovat spojení na tuzemských linkách na předcovidovou úroveň, v dubnu pak přibudou i další spoje do zahraničí. Nová linka z Prahy do Teplic je první novou vnitrostátní linkou dopravce po pandemii koronaviru. Autobusy budou mezi oběma městy jezdit bez zastávek. FlixBus nasadí celkem šest spojů denně každým směrem, každý den v týdnu.


​Dopravní podniky vyjadřují solidaritu Ukrajině a pomáhají jejím občanům

5.3. – Válkou zasažené Ukrajině a jejím občanům nabízí pomoc instituce, firmy i jednotlivci. Dopravní podniky v České republice se k podpoře přidávají nejen symbolickými gesty, ale také s konkrétní rychlou a efektivní pomocí. Nabízejí dopravu osob a potřebného materiálu, ubytování pro uprchlíky nebo pořádají charitativní sbírky. V některých městech mohou Ukrajinci používat městskou hromadnou dopravu zdarma.

spinner