Veřejná doprava

Všechny vlaky do Brna se vrátí 15. prosince na hlavní nádraží

27.11. – Největší změnou ve veřejné dopravě na jižní Moravě bude od 15. prosince, kdy se mění jízdní řády, obnova plného provozu na hlavním nádraží v Brně. Vrátí se na něj všechny vlakové spoje a přestane se využívat dolní nádraží. Od 30. listopadu ale cestující čeká dvoutýdenní výluka úseku mezi hlavním a židenickým nádražím, vlaky nahradí tramvaje. Oznámil to včera ředitel společnosti Kordis JMK Jiří Horský. Mimo Brno bude největší změnou zavedení nových přímých vlaků do Židlochovic a s tím související změny v trasách autobusových linek.

Jihomoravský kraj nakoupí 37 vlaků od Škody Transportation

22.11. – Zastupitelé Jihomoravského kraje včera schválili nákup 37 vlaků od Škody Transportation. Náměstek hejtmana Roman Hanák po jednání novinářům sdělil, že cenová nabídka výrobce je 6,651 miliardy Kč a zahrnuje i servis vlaků v dalších 30 letech. Kraj na nákup získá evropskou dotaci zhruba 5,5 miliardy. Na svůj podíl si kraj vezme úvěr. Nové elektrické vlaky budou jezdit od roku 2023 na tratích z Brna směrem do Tišnova, Blanska, Břeclavi a Křenovic. Provozovat je bude dopravce, který vzejde ze soutěže.

Pardubice získaly pět nových trolejbusů ze Škody Electric Premium

Pardubice získaly pět nových trolejbusů ze Škody Electric

18.11. – Nové moderní trolejbusy s klimatizací posílily veřejnou dopravu v Pardubicích. Tamní dopravní podnik totiž převzal od plzeňské Škody Electric pět vozidel typu 32 Tr za zhruba padesát milionů Kč. Oznámil to mluvčí firmy Michal Tobrman.

Volvo Buses získalo největší objednávku na elektrické autobusy v Evropě Premium

Volvo Buses získalo největší objednávku na elektrické autobusy v Evropě

14.11. – Společnost Volvo Buses získala největší objednávku na elektrické autobusy v Evropě. V roce 2020 zahájí společnost Volvo Buses dodávku 157 elektrických kloubových autobusů firmě Transdev. Autobusy se budou provozovat na několika různých trasách po Göteborgu. Výsledkem nasazení těchto autobusů bude výrazné omezení emisí a hluku, a tak bude možné elektrické autobusy provozovat i v chráněných zónách nebo oblastech podléhajících speciálním omezením.

IRU podporuje koncept Mobilita jako služba

12.11. – Mezinárodní unie silniční dopravy IRU zveřejnila stanovisko ke konceptu Mobilita jako služba (MaaS – Mobility as a Service). Rostoucí počet „smart cities“ neboli „chytrých měst“ s pokročilou formou digitalizace otevírá prostor pro integraci různých dopravních služeb, jako je veřejná osobní doprava, taxi, sdílené osobní vozy a kola do jednoho komplexního balíčku jednoduše přístupného přes mobilní aplikaci.

Jihočeský kraj uzavřel s ČD novou smlouvu na deset let

11.11. – Jihočeský kraj uzavřel s Českými drahami novou desetiletou smlouvu na obsluhu 14 železničních tratí. Kraj za to dopravci zaplatí přibližně sedm miliard Kč. Smlouva začne platit 15. prosince a České dráhy (ČD) na jejím základě investují do modernizace vlaků v Jihočeském kraji 1,8 miliardy Kč. Novinářům to řekli zástupci ČD a Jihočeského kraje.

Prostějovské zastupitelstvo schválilo vyšší příspěvek na dopravu

7.11. – Prostějovské zastupitelstvo schválilo návrh hejtmanství na více než zdvojnásobení příspěvku města na zajištění dopravní obslužnosti v Olomouckém kraji. Zatímco od roku 2015 samosprávy přispívaly na veřejnou autobusovou a železniční dopravu ročně 70 Kč za každého obyvatele ročně, tak záměr krajského úřadu počítá od příštího roku se zvýšením poplatku na 150 Kč.

DPP vybaví klimatizací všechny tramvaje Škoda 15T ForCity

6.11. – Pražský dopravní podnik (DPP) nechá vybavit tramvaje typu Škoda 15T ForCity klimatizací. Dovybaveno bude 124 tramvají za asi 400 milionů Kč, vyplývá z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. První tramvaje 15T ForCity s klimatizací se v Praze objevily v srpnu 2015. DPP je největší městskou firmou a provozuje metro, tramvaje, autobusy a lanovku.

Stát při kontrolách slev v dopravě zjistil přes 30 pochybení

6.11. – Stát provedl od loňského září 925 kontrol uplatňování slev pro studenty a důchodce ve vlacích a autobusech. Zjistil při nich celkem 30 nesprávně vydaných jízdenek se slevou a jedno pochybení dopravce při vyměřování kompenzací. Sdělila to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Kontroly se přitom netýkaly cenové strategie Leo Expressu při prodeji jízdenek, kterou minulý týden kritizovalo ministerstvo financí.

Zlínský kraj sjednotí cenu jízdného ve vlacích a autobusech

6.11. – Zlínský kraj sjednotí od 15. prosince cenu jízdného ve vlacích a autobusech, které objednává. Vyplývá to z nových tarifních pravidel, která tento týden schválili krajští radní. Za jízdenky u řady spojů zaplatí cestující méně než dosud, pro základní slevu jízdného nebudou třeba slevové karty, řekl hejtman Jiří Čunek.

spinner