Veřejná doprava

​České dráhy posílí internet ve vlacích, začala výměna první generace routerů Wi-Fi sítě

27.2. – Na lepší činnost palubní Wi-Fi sítě se mohou těšit cestující v dálkové dopravě a ve vybraných spojích Pražské integrované dopravy. České dráhy uzavřely s dceřinou společnosti ČD – Telematika smlouvu na výměnu nejstarších routerů za novou, výkonnější technologii. Ta bude provedena na 146 osobních vozech a ve všech jednotkách railjet.

​V Německu začal týden stávek v městské a regionální dopravě

27.2. – V Německu začal týden stávek v městské hromadné dopravě za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Protesty postupně zasáhnou všechny spolkové země s výjimkou Bavorska. Vrcholem stávkového týdne bude pátek, kdy se k demonstracím připojí klimatické hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost).

Při noční akci v Ostravě vykázal z MHD dopravce 11 procent cestujících

25.2. - Téměř 11 procent cestujících vykázali v noci na včerejšek asistenti přepravy a strážníci z tramvají a autobusů v Ostravě. Nejčastějším důvodem bylo to, že cestující neměli jízdenku. Šlo o další noční akci Dopravního podniku Ostrava (DPO) v letošním roce. Zkontrolovali 1364 cestujících ve 46 spojích. Tramvaje muselo opustit 154 z nich. ČTK to sdělila mluvčí DPO Tereza Šnoblová. Asistenti přepravy se zaměřili na spoje projíždějící centrem města a obvodem Ostrava-Jih.

Nový odbavovací systém liberecké MHD umožní koupit jízdenku pro celý kraj

21.2. - V některých autobusech a tramvajích liberecké MHD začne ode dneška fungovat nový odbavovací systém téměř za 11 milionů korun. Umožní koupit jízdenky v rámci celého IDOLu, tedy veřejné dopravy v Libereckém kraji. Ve zkušebním provozu bude nový systém fungovat do konce února v 17 vozidlech, z toho bude 11 autobusů a šest tramvají. Novinářům to včera řekl dopravní ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce (DPMLJ) Martin Hettner.

DPMB může kompletovat vlastní trolejbusy

19.2. - Dopravní podnik města Brna (DPMB) úspěšně dokončil pilotní projekt kompletace vlastních trolejbusů. První dva vozy z projektu Mario získaly potřebné schválení typu a průkazy způsobilosti. Dopravce tak v projektu může pokračovat – v letošním roce plánuje stejným způsobem sestavit dalších osm trolejbusů. DPMB je jediným podnikem v ČR, který si některé vozy kompletuje sám. Na jednom vozidle tak v případě trolejbusů Mario ušetří 2,5 milionu korun.

​Kvůli zlodějům kovů jsou problémy na železnici mezi Frankfurtem a Stuttgartem

12.2. – Kvůli zlodějům kovů jsou problémy na důležité železniční trase mezi německými městy Frankfurt nad Mohanem a Stuttgartem. Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) uvedla, že dnes ráno bylo zrušeno více dálkových spojů a že omezení potrvají zřejmě až do dnešního večera. Informuje o tom agentura DPA.

​Českým drahám stouply loni výdaje za odškodnění cestujících kvůli zpoždění o třetinu

11.2. – České dráhy (ČD) loni cestujícím kvůli zpoždění zaplatily téměř 7,6 milionu korun, meziročně o zhruba 31 procent více. K růstu částky podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského vedl například vyšší počet cestujících, podpořilo ho i zavedení automatického vyplácení odškodnění bez nutnosti žádosti. Téměř 2,8 milionu korun vyplatil národní dopravce za zpoždění ve vnitrostátní dopravě, přibližně 4,8 milionu v mezistátní dopravě. Řekl to mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

​Litovel má moderní autobusové nádraží

9.2. – Autobusové nádraží v Litovli prošlo velkou rekonstrukcí a 1. února zahájilo provoz. Modernizace zásadně přispěje ke komfortu cestujících. „Litovel má konečně moderní autobusové nádraží a věřím, že cestující budou se zázemím spokojeni. Jsme rádi, že se společnosti ČSAD Ostrava, která nádraží vlastní a provozuje, podařilo dostát termínům, ke kterým se zavázala,“ řekl starosta města Litovel Viktor Kohout.

​Do Českých Budějovic zamíří 35 nových trolejbusů Škoda 33Tr s bateriemi

9.2. – Trolejbusová doprava v Českých Budějovicích výrazně posílí. Do jihočeské metropole zamíří hned 35 nových trolejbusu Škoda 33Tr v celkové hodnotě téměř 700 milionů korun. Dodávky budou probíhat mezi lety 2025 a 2026. Tato zakázka dále posiluje úspěšnou spolupráci mezi výrobcem a Dopravním podnikem města České Budějovice trvající již tři desetiletí. V jihočeské metropoli je v provozu celkem 57 trolejbusů, všechny vyrobené ve Škoda Group.

V Kladně bude stát nová nádražní budova

9.2. – Výsledky doplňkového průzkumu v kladenské nádražní budově ukázaly, že je stávající odbavovací hala v horším stavu, než se původně předpokládalo. Po odborném posouzení proto bylo vybráno efektivnější řešení v podobě novostavby, která bude lépe situovaná a nabídne cestujícím moderní multifunkční prostor.

spinner