Veřejná doprava

Škoda Electric opět uspěla s trolejbusy v Rumunsku

25.1. – Škoda Electric získala novou exportní zakázku, dodá trolejbusy pro rumunské město Galati. Jde už v pořadí o druhý kontrakt pro tamní dopravní podnik. Loni plzeňská společnost pro Galati dodala celkem čtrnáct vozidel typu Škoda 26Tr za zhruba 150 milionů Kč.

Liberecký kraj plánuje založit vlastní dopravní společnost

24.1. – Liberecký kraj plánuje založit vlastní dopravní společnost, která by zajistila autobusovou dopravu v kraji. Původně chtěl kraj odkoupit 86 procent akcií v již existující firmě ČSAD Liberec, plány ale na návrh konkurenčního dopravce BusLine zablokoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) předběžným opatřením. Kraj se ale myšlenky na vlastního dopravce nechce vzdát. Je to cesta, jak mít náklady na veřejnou dopravu pod kontrolou, řekl liberecký hejtman Martin Půta.

IRU: autobusová doprava potřebuje specifické podmínky Premium

IRU: autobusová doprava potřebuje specifické podmínky

22.1. – Balíček mobility, který připravuje Evropská komise, představuje příležitost pro prosazení specifických potřeb provozovatelů autobusové dopravy a vytvoření podmínek pro další rozvoj sektoru. Tato možnost nesmí být promarněna, tvrdí zástupci Mezinárodní unie silniční dopravy IRU.

V MHD bude možné platit kartami různých dopravců

Dopravní podnik v Pardubicích letos zmodernizuje odbavovací systém, který pak umožní platit jízdné kartami od více dopravců i bankovní kartou. Modernizace bude stát 27 milionů Kč. Řekl to ředitel podniku Tomáš Pelikán.

Se zahájením provozu jsme se vypořádali se ctí

Jednou z nejočekávanějších změn, které přinesl nový jízdní řád platný od poloviny prosince, byla změna dopravce na šumavských lokálkách. České dráhy zde vystřídal soukromý dopravce GW Train Regio, a. s. Na jeho plány jsme se zeptali generálního ředitele jediného akcionáře tohoto dopravce, společnosti GW JIHOTRANS, a. s., Roberta Krigara, který je zároveň členem dozorčí rady GW Train Regio, a. s.

Kraj chce přilákat více cestujících do vlaků a autobusů, zavede slevy na jízdném

Plzeňský kraj chce do roku 2021 zvýšit počet cestujících v autobusech a vlacích v regionu o 15 procent. Za veřejnou dopravu platí stále víc peněz, ačkoli ji využívá méně a méně lidí. Za loňský a letošní rok na ni vydá necelou jednu miliardu korun. Letos také zavede slevy na jízdném, integrovanou dopravu v celém regionu a vyhlásí soutěže na nové autobusové dopravce. Podmínkou tendrů budou nová vozidla. Uvedl to hejtman Josef Bernard.

Ústecký kraj už svého autodopravce má, Liberecký chce získat majoritu v ČSAD

Na počátku loňského roku zvýšila vláda minimální mzdu řidičů autobusů, což odstartovalo spory o to, kdo bude navýšení nákladů platit. Dopravci požadovali zvýšení příspěvků z krajských rozpočtů, kraje se tomu bránily a začaly uvažovat o vzniku vlastních autobusových dopravců. Jaká je situace dnes? Vlastního dopravce si založil zatím jen Ústecký kraj, Liberecký kraj finišuje se vstupem do ČSAD Liberec. Nové dopravce si zakládají i některá města.

Soutěže jsou nejlepší cestou ke kvalitnějším a levnějším službám

Během roku 2018 se chystá řada krajů vypsat výběrová řízení na dopravce, kteří by měli provozovat regionální železniční dopravu po roce 2019, kdy skončí smlouvy s Českými drahami. Jedním z dopravců chystajících se na účast v soutěžích je i společnost ARRIVA TRANSPORT ČR, která zatím provozuje vlaky na své podnikatelské riziko. Podle jejího ředitele Daniela Adamky přinesou soutěže pro kraje lepší služby za nižší cenu.

DPMO letos koupí nové tramvaje, autobusy i první elektrobus Premium

DPMO letos koupí nové tramvaje, autobusy i první elektrobus

8.1. – Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) letos plánuje nákup deseti nových či modernizovaných tramvají, stejného počtu nízkopodlažních autobusů a pořídí také první elektrobus. Nákup vozidel bude stát více než čtvrt miliardy Kč, značnou část nákladů pokryje dotace z evropských fondů. Autobusy a tramvaje budou dodány v létě a na podzim, řekl ředitel DPMO Jaromír Machálek.

Premiér už nechce rušit nařízení o mzdách řidičů autobusů Premium

Premiér už nechce rušit nařízení o mzdách řidičů autobusů

5.1. – Nařízení, kterým minulá vláda Bohuslava Sobotky od začátku loňského roku zvedla minimální mzdy řidičů linkových autobusů, se měnit nebude. Oznámil to premiér Andrej Babiš jen den poté, co chtěl nařízení rušit, protože ho považuje za nesystémový krok a předvolební akci svého předchůdce. Náklady zaplatí ze svých rozpočtů kraje, peníze by jim ale měl poslat stát formou dotace na opravy silnic stejně jako loni. Kraje na vyšší mzdy řidičů a na opravy silnic druhých a třetích tříd požadují po vládě dohromady čtyři miliardy Kč. Mnozí politici rychlou změnu Babišova postoje kritizovali.

spinner