Veřejná doprava

O Arrivu má zájem americká firma Carlyle i německá DWS

6.6. – Nabídku na převzetí britské železniční a autobusové firmy Arriva, která působí i v České republice, připravují americká investiční firma Carlyle nebo německý správce aktiv DWS. Obě společnosti o tom už jednaly s vlastníkem Arrivy, německou železniční společností Deutsche Bahn. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Reuters. Hodnotu obchodu odhadují na zhruba 3,5 miliardy EUR (89,78 miliardy Kč).

Odboráři se dohodli se Znojemskou dopravní společností - Psota na zvýšení mezd

4.6. – Řidiči Znojemské dopravní společnosti – Psota nakonec nestávkovali. Odboráři se minulý týden dohodli s vedením společnosti na zvýšení mezd a členská základna domluvené podmínky přijala. Oznámil to předseda Základní organizace Odborového svazu dopravy Dopravního podniku města Brna Libor Weinstein. Kompromis považuje za poměrně tvrdý pro obě strany.

Jičín zaplatí firmě BusLine KHK za MHD o 200 000 Kč více

4.6. – Sedmnáctitisícový Jičín zaplatí firmě BusLine KHK za zajištění městské hromadné dopravy ve druhé polovině letošního roku o 200 000 Kč více, než město předpokládalo. BusLine KHK městu vypověděla ke konci července smlouvu.

​Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 8,5 milionu pro pražský dopravní podnik

3.6. – Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil pokutu 8,5 milionu Kč, kterou uložil pražskému dopravnímu podniku Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chyby v tendru na dostavbu metra A. Důvodem bylo nedostatečně transparentní hodnocení nabídek u kritéria na plán organizace výstavy. Stanovenou pokutu už musel dopravní podnik zaplatit v roce 2016, když rozhodnutí předsedy ÚOHS nabylo právní moci.

​Prvních patnáct hybridních elektrických autobusů IVECO Urbanway pro STIB-M IVB

3.6. – Společnost IVECO BUS oficiálně dodala prvních 15 hybridních elektrických autobusů Urbanway společnosti STIB-MIVB (Brussels Intercommunal Transport Company). Tato událost navazuje na podpis pětileté rámcové smlouvy loni v září. Dodávky budou realizovány v průběhu dvou let. Jejich první část v počtu 75 vozidel bude dodána do září a druhá v průběhu první poloviny roku 2020.

ČSAD Vsetín nakoupila za 500 milionů Kč autobusy pro Opavsko

28.5. – Společnost ČSAD Vsetín ze skupiny Z-Group investovala téměř 500 milionů Kč do nákupu 84 nových autobusů na stlačený zemní plyn (CNG), kterými bude provozovat autobusovou dopravu na Opavsku. První desítky vozů už dopravila do Opavy, na silnice poprvé vyrazí v sobotu 8. června. Oznámil to mluvčí ČSAD Vsetín Miroslav Slaný.

Většina řidičů ZDS - Psota ze Znojma chce stávkovat kvůli mzdám

24.5. – Na 80 řidičů Znojemské dopravní společnosti – Psota ze zhruba stovky se chce zapojit od příští středy do časově neomezené stávky. Odboráři se totiž nedomluvili s vedením společnosti na zvýšení mezd a pobírají jen zaručenou mzdu řidiče, tedy minimální mzdu pro řidiče autobusů, řekl dnes předseda Základní organizace Odborového svazu dopravy Dopravního podniku města Brna Libor Weinstein, který zaměstnance zastupuje. Odboráři ještě vyzvali vedení firmy k pondělnímu jednání a jen dohoda by mohla stávku odvrátit.

Do tendru Královéhradeckého kraje na autobusové dopravce se přihlásilo devět firem

16.5. – Do osmimiliardového tendru Královéhradeckého kraje na výběr autobusových dopravců se přihlásilo devět dopravních firem. Vítězové budou zajišťovat dotovanou linkovou autobusovou dopravu v kraji od roku 2020 do roku 2030. Kraj vypsal výběrové řízení loni na konci října, uzávěrka pro podání nabídek byla dnes odpoledne. Zakázka je finančním objemem největší v historii kraje.

​RegioJet pořídil nové autobusy pro linky do Německa Premium

​RegioJet pořídil nové autobusy pro linky do Německa

26.4. – Celkem devět nových autobusů Scania Irizar i8 převzal včera v Praze autobusový dopravce RegioJet. Autobusy využije na linkách IC Bus, které RegioJet provozuje pro německé dráhy Deutsche Bahn (DB). Vozidla proto mají charakteristické bílo-červené zbarvení DB s nápisem IC Bus a cestující se s nimi setkají na linkách z Prahy do Mnichova, Norimberku, Mannheimu a Lipska.

Vlaky i autobusy loni zvýšily přepravu, autobusům pomohly i slevy

25.3. – Veřejnou dopravou cestuje stále více lidí. Loni vlaky a autobusy přepravily téměř 530 milionů pasažérů, což je meziroční nárůst o více než 17 milionů. Zatímco cestujících ve vlacích přibývá nepřetržitě už deset let, autobusová doprava loni zvrátila klesající trend z posledních let. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. K růstu počtu cestujících přispěly i nové státní slevy pro studenty a důchodce, které se promítly zejména v autobusové dopravě. U vlaků naopak jejich vliv není příliš výrazný.

spinner