Veřejná doprava

Pražský dopravní podnik koupí až 70 trolejbusů, vypsal tendr za 1,18 mld. Kč

20.10. - Pražský dopravní podnik (DPP) koupí až 70 nízkopodlažních trolejbusů, vypsal na ně tendr s hodnotou 1,18 miliardy korun. ČTK to sdělila mluvčí podniku Aneta Řehková. Trolejbusy budou jezdit místo dieselových autobusů na linkách 131, 137, 176, 191 a 201, jejichž elektrifikace je v přípravě. Minulou sobotu DPP spustil zkušební provoz trolejbusů z Letňan do Čakovic, který o víkendech zajišťuje vůz zapůjčený z Hradce Králové.

CROSSWAY LE Hybrid CNG získal ocenění "Sustainable Bus of the year 2023

19.10. - Po získu ocenění Sustainable Bus of the Year 2018 a Sustainable Bus of the Year 2020 v kategorii Intercity IVECO BUS pokračuje v úspěšné sérii a získává ocenění Sustainable Bus of the Year 2023 ve stejné kategorii, tentokrát s novým modelem CROSSWAY Low Entry Hybrid Natural Gas, který je kompatibilní s biometanem. Toto vozidlo je součástí nové nabídky hybridních modelů, které IVECO BUS uvádí v řadě CROSSWAY, jejíž součástí je i verze XTL (X-To-Liquid) na obnovitelné palivo. CROSSWAY Low Entry HYBRID ve verzi XTL bude představen na výstavě FIAA 2022 v Madridu.

Vozový park Brna posílí tramvaje od Škoda Group

19.10. - Nejen studenti brněnské univerzity si budou moci asi od poloviny prosince užívat jízdu v nové tramvaji Škoda ForCity Smart 45T, kterou pro chystanou tramvajovou trať vedoucí k univerzitnímu kampusu dodal český výrobce prostředků pro hromadnou dopravu Škoda Group. Tramvaj bude v následujících týdnech najíždět potřebné kilometry, poté bude uvedena do zkušebního provozu s cestujícími.

​Model IVECO E-WAY jako řešení pro udržitelnou mobilitu

Společnost IVECO Bus představila na letošním veletrhu IAA v Hannoveru svá řešení pro udržitelnou osobní mobilitu, a to včetně elektrického autobusu E-WAY, který je vybaven nejnovější bateriovou technologií.


V Praze budou po 50 letech jezdit trolejbusy, linka vede z Letňan do Čakovic

16.10. - Po 50 letech od ukončení provozu trolejbusů v Praze dnes v Letňanech začal zkušební provoz trolejbusové linky do Čakovic. Jezdit zatím bude pouze o víkendech, provoz zajistí vůz zapůjčený z Hradce Králové. Podrobnosti včera v Letňanech představili zástupci pražského dopravního podniku (DPP).

Dopravnímu podniku v Brně chybí 50 řidičů, nabízí náborový příspěvek 150 000 Kč

14.10. - Brněnský dopravní podnik nabízí náborový příspěvek 150 000 korun zájemcům, kteří by se chtěli stát řidičem či řidičkou autobusu. Právě autobusových řidičů chybí nyní v Brně nejvíce, dlouhodobě jich podniku chybí pro všechny druhý dopravy zhruba 50, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Barbora Lukšová. Celkem má podnik zhruba 1400 řidičů. Aby řidič příspěvek získal, musí v podniku odpracovat nejméně čtyři roky.

Trolejbusová doprava se v ČR díky podpoře EU rozvíjí, staví se nové tratě

13.10. - Trolejbusová doprava zaznamenala v Česku v posledních deseti letech rozvoj, jaký se dá srovnat nejvýše s dobou poválečného rozvoje a rozvoje po ropném šoku v 80. letech minulého století. V řadě měst vznikly nové tratě, podařilo se zásadním způsobem modernizovat vozový park a další rozvojové projekty jsou připravené. Podle Petra Voltra, který je tajemníkem odborné trolejbusové skupiny ve Sdružení dopravních podniků ČR, se trolejbusová doprava rozvíjí díky novým technologiím a díky velké podpoře bezemisní dopravy prostřednictvím dotací Evropské unie.

​Ústí nad Labem získá až 33 nových trolejbusů od Škoda Group

8.10. – Dopravní podnik města Ústí nad Labem vybral pro modernizaci svého vozového parku předního české výrobce vozidel pro hromadnou dopravu, Škoda Group. Dnes společně podepsali rámcovou smlouvu na dodávku až 33 trolejbusů typu Škoda 27Tr. Dodávka vozidel započne příští rok. Zakázka na moderní kloubová nízkopodlažní vozidla, která navazuje na předchozí spolupráci s dopravním podnikem, přesáhne částku 650 milionu Kč.

​Platy v budějovické MHD by mohly příští rok stoupnout o 15 procent

7.10. – Platy zaměstnanců českobudějovického dopravního podniku by mohly příští rok stoupnout o 15 procent. Na nejbližším jednání představenstva to navrhne ředitel podniku Slavoj Dolejš. Řidiči autobusů by místo 132,10 Kč na hodinu brali 151,90 Kč, řidičům trolejbusů by se zvedl dosavadní tarif ze 136,80 Kč na 157,30 Kč na hodinu. Odboráři ale dál trvají na tom, aby se základní hrubá mzda ve firmě sjednotila na 184 korun za hodinu. Vyplývá to z tiskové zprávy odborů. Platy by stouply od 1. ledna, řekl odborář Radek Čejka.

​Firma Jindřichohradecké místní dráhy je v úpadku, kraj jí vypoví smlouvu

7.10. – Firma Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), která provozuje dopravu na úzkokolejce, je v úpadku. Rozhodl o tom včera Krajský soud v Českých Budějovicích. Jihočeský kraj firmě vypoví smlouvu. Řekl to jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Dopravu tam kraj podle hejtmana zajistí díky autobusům. Soud má pochybnosti o pravdivosti údajů, které společnost uvedla ohledně své finanční situace. JHMD navrhovaly reorganizaci, soud ji ale zamítl. Dospěl k závěru, že návrhem sleduje firma nepoctivý záměr. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

spinner