Veřejná doprava

​DPMB otevírá letní kurzy pro budoucí řidiče autobusů a tramvají

24.5. – Dopravní podnik města Brna se začátkem letních prázdnin spustí kurzy pro budoucí řidiče autobusů a tramvají. Zájemci si během léta osvojí řízení na těchto trakcích, složí zkoušky a následně mohou vyjet s cestujícími. Prázdninový kurz bývá oblíbený mezi studenty vysokých škol, kterých pro podnik jezdí aktuálně 11.

​Brno je před finálním rozhodnutím o podobě podzemní kolejové dráhy

24.5. – Brno je před finální fázi zpracování studie proveditelnosti na stavbu severojižního kolejového diametru, tedy kolejového systému, který umožní rychlé spojení veřejnou dopravou v severojižním směru. Nyní bude vybírat z deseti variant, přičemž výsledkem má být preference jedné z nich, tedy definitivní určení trasy a dopravního prostředku. Řekl to včera radní pro územní plánování Filip Chvátal. Jasno by mělo být v první polovině příštího roku.

​Deutsche Bahn objednává kolem 940 autobusů MAN

23.5. – Společnost MAN opět vyhrála výběrové řízení vypsané společností Deutsche Bahn. To znamená, že pokud budou smlouvy uplatněny v plném rozsahu, bude zákazníkům do roku 2026 dodáno celkem přibližně 940 autobusů. Zakázka zahrnuje autobusy MAN Lion's City ve všech délkových variantách a také meziměstské autobusy MAN Lion's Intercity LE. U produktové řady Lion's City sází Deutsche Bahn také na širokou škálu pohonných jednotek: diesel, CNG a verze s modulem EfficientHybrid. První vozidla budou dodána v roce 2023.

​Budějovické MHD chybějí řidiči, musí omezit provoz na některých linkách

22.5. – Českobudějovický dopravní podnik omezí od 23. května dočasně provoz na linkách 1, 3 a 9. Chybějí řidiči; jsou hodně nemocní a firma má podstav. Nemocných je deset procent ze všech asi 200 kmenových řidičů. Intervaly spojů se prodlouží. Sdělila to mluvčí dopravního podniku Barbora Smudková. Linky 1 a 3 jezdí na sídliště Šumava a Máj, linka 9 na sídliště Vltava a do obchodní zóny v Českém Vrbném. Jak dlouho omezení potrvá, mluvčí neuvedla.

DPMB spouští novou kampaň a láká cestující do vozů MHD

18.5. – DPMB spouští novou informační kampaň s názvem #JezdiMHD. Poukazuje na fakt, že cestovat vozy městské hromadné dopravy se vyplatí, a to především nyní, v době neustálého růstu cen. Cestování MHD je totiž ve srovnání s autem téměř trojnásobně levnější. Čísla mluví jasně.

​Prodáno již devět milionů elektronických vinět a dva miliony jednotných jízdenek

17.5. – Dva klíčové dopravní projekty si po roce a půl od svého spuštění připsaly milionové prodejní výsledky. Jednotnou jízdenku na železnici neboli OneTicket si od počátku ostrého provozu koupily už více než dva miliony cestujících. Elektronických dálničních známek se od zahájení provozu prodalo přes devět milionů. Oba projekty provozuje státní podnik CENDIS.

Při opravě Barrandovského mostu vypluje nový přívoz P4 z Velké Chuchle do Modřan

15.5. - Cestující či cyklisté budou moci při rekonstrukci pražského Barrandovského mostu využít nový přívoz P4 mezi Velkou Chuchlí a Modřany. Poprvé vypluje v pondělí 16. května v 07:00. Interval bude 20 minut. ČTK to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. U přívozu bude umístěn stojan se sdílenými koly. V MHD bude při rekonstrukci mostu například posílena tramvajová linka číslo 21, prodloužena trasa linky číslo 17 a častěji pojedou vlaky mezi Zbraslaví a Braníkem. Prodlouženy byly také některé vyhrazené autobusové pruhy.

Do Brna míří další nové trolejbusy 27Tr

13.5. - Do Brna míří další dvacítka nových trolejbusů 27Tr. Výrobce Škoda Transportation dnes do komínské vozovny dopravil první vůz, dalších devět přibyde do konce června. Zbývající část dodávky brněnský dopravní podnik očekává ve druhé polovině roku. Za dvacet vozů dopravce zaplatí 239 miliónů korun.

Tramvaje pro švédský Göteborg opraví Škoda Group ve svém ostravském závodě

13.5. - Škoda Group získala významnou zakázku na opravu 80 tramvají, které aktuálně slouží ve švédském Göteborgu. Švédský dopravce Västtrafik, který tramvaje provozuje, uzavřel se Škodou kontrakt na revizi a opravy tramvají typového označení M31. Práce se budou odehrávat v ostravském výrobním zázemí skupiny Škoda od letošního roku až do roku 2027. Celkový objem zakázky dosahuje 1,95 miliardy ko­run.

V okolí Mníšku pod Brdy bude kraj testovat deset vodíkových autobusů

12.5. - Středočeský kraj plánuje v okolí Mníšku pod Brdy u Prahy testování deseti autobusů s vodíkovým pohonem. Cestující by měly začít vozit v roce 2024. Náklady na zavedení jejich provozu budou kolem 240 milionů korun, většinu částky by měly pokrýt evropské dotace. Krajští radní dnes schválili memorandum o tomto projektu, zapojí se do něj organizátor středočeské dopravy IDSK, společnost ČEZ a dopravní firma MARTIN UHER bus, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství David Šíma.

spinner