Veřejná doprava

Brněnský kooperativní systém na světelně řízených křižovatkách je unikátní i v Evropě

Společnost Brněnské komunikace nyní implementuje v rámci projektu C-ROADS CZ kooperativní inteligentní dopravní systém C-ITS v městě Brně. „Ten je evropsky unikátní tím, že poprvé dochází k implementaci všech aplikací kooperativních systémů ve velkém městě na světelně řízených křižovatkách,“ uvedl člen prezidia Sdružení pro dopravní telematiku Roman Nekula.

Doprava v hustě osídlených městských aglomeracích musí být efektivní i ekologicky šetrná

V červnu se v nizozemském Eindhovenu uskutečnil třináctý Evropský kongres ITS organizovaný ERTICO – ITS Europe a Evropskou komisí. Ve většině vystoupení byl patrný tlak na to, aby dopravní systém v hustě osídlených oblastech – městských aglomeracích – byl nejen efektivní, ale i ekologicky šetrný.

DPP podá trestní oznámení na Rencar kvůli poškození dobré pověsti

31.7. – Pražský dopravní podnik (DPP) podá trestní oznámení na firmu Rencar, která podle něj svými tvrzeními poškozuje jeho dobrou pověst. Podnik o tom včera informoval v tiskové zprávě, bránit se plánuje i v soukromoprávní rovině. Zástupci Rencar v pondělí uvedli, že DPP při tendrech na tzv. citylight vitríny v metru a plochy na vozech MHD postupoval netransparentně a že kvůli tomu podali trestní oznámení. 

Hradecký kraj zamítl další dvě námitky proti autobusovému tendru

29.7. – Rada Královéhradeckého kraje zamítla minulý týden další dvě námitky od dvou společností na výsledek tendru na autobusové dopravce pro léta 2020 až 2030. Jde o soutěž na zakázku v celkové výši 7,7 miliardy Kč. Kraj současně obdržel oznámení o zahájení dalšího řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Oznámil to mluvčí kraje Dan Lechmann. Hejtmanství neuvedlo, co bylo důvodem zamítnutí námitek, o jaké společnosti jde, ani kdo se obrátil na antimonopolní úřad.

Autobusový tendr hradeckého kraje pokračuje, ÚOHS zastavil řízení

16.7. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil správní řízení ve věci tendru Královéhradeckého kraje na autobusové dopravce pro roky 2020 až 2030. Včera o tom informovalo hejtmanství. Tendr, v němž již bylo vybráno všech osm vítězů pro jednotlivé oblasti, tak může pokračovat. Soutěž na zajištění autobusové dopravy má celkovou odhadovanou cenu 7,7 miliardy Kč a je finančně největší v historii kraje.

Nový kontrakt na dodávku 250 autobusů IVECO pro Pobřeží slonoviny

11..7. – Po první významné objednávce z ledna 2018 na dodávku 400 autobusů Crossway Low Entry a 50 autobusů Crealis na stlačený zemní plyn (CNG) vláda Pobřeží slonoviny společně se zástupci dopravní společnosti Abidjan SOTRA opět prokázala svou důvěru ve značku IVECO Bus a došlo na objednávku dalších 200 autobusů Crossway LE a 50 osmnáctime­trových vozů Crealis Natural Power. Po realizaci této objednávky bude jezdit po silnicích v Abidžanu více než 700 městských autobusů značky IVECO Bus.

UITP a ACEA vyzvaly k urychlenému budování infrastruktury pro alternativní autobusy Premium

UITP a ACEA vyzvaly k urychlenému budování infrastruktury pro alternativní autobusy

9.7. – Automobilový průmysl a sektor veřejné dopravy vyzývají členské státy EU, aby přistoupily k urychlené výstavbě infrastruktury pro nabíjení elektrobusů a čerpání alternativních paliv pro speciálně vybavené autobusy. Evropské sdružení automobilového průmyslu ACEA a Mezinárodní asociace veřejné dopravy UITP vydaly v červnu společné prohlášení, ve kterém reagují na schválení směrnice o “čistých” vozidlech Evropskou radou.

Autobusovému dopravci Adosa rostly tržby a přes další růst mezd i zisk

9.7. – Autobusovému dopravci Adosa z Rosic na Brněnsku loni vzrostly výnosy meziročně o čtyři miliony Kč na 260 milionů. Po dvouletém poklesu vzrostl i zisk, a to téměř dvojnásobně na 7,5 milionu Kč i přesto, že se opět zvýšily osobní náklady a dále rostly poměrně rychlým tempem mzdy. Vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.

Stát za slevy v dopravě dal v dubnu 486 milionů, celkem 3,7 miliardy korun

28.6. – Stát zaplatil v dubnu za slevy v dopravě 486 milionů Kč. Jde o druhou nejvyšší částku od začátku platnosti slev, více zaplatil pouze loni v říjnu. Nejvíce z kompenzací dostaly České dráhy, mezi autobusovými dopravci Student Agency. Oznámila to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Za prvních osm měsíců od loňského září stát za slevy dopravcům vyplatil zhruba 3,7 miliardy Kč.

Praha upraví za 318 milionů Kč okolí Negrelliho viaduktu

28.6. – Hlavní město připravuje změny okolí Negrelliho viaduktu v Karlíně. Radní tento týden schválili koncepční studii, na jejímž základě vznikne projekt úprav. Součástí plánu je využití prostor v obloucích mostu a vytvoření nových náměstíček či parku. Cenový odhad změn je podle schválené studie 318 milionů korun, dalších 25 milionů by měl stát projekt. Negrelliho viadukt se v současné době rekonstruuje, práce by měly být hotovy zhruba za rok.

spinner