Veřejná doprava

​Radnice České Lípy chce založit dopravní podnik s BusLine Premium

​Radnice České Lípy chce založit dopravní podnik s BusLine

29.9. – Českolipská radnice chce založit vlastní dopravní podnik se společností BusLine, která v České Lípě od roku 2008 zajišťuje městskou dopravu. Už za rok dosavadní smlouva s firmou vyprší, a město tak muselo řešit, zda na zakázku vypsat veřejnou soutěž, nebo založit dopravní podnik.

​Jablonec nad Nisou zvažuje založení vlastního dopravního podniku Premium

​Jablonec nad Nisou zvažuje založení vlastního dopravního podniku

25.9. – Jablonec nad Nisou zvažuje založení vlastního dopravního podniku. Od roku 2010 zajišťuje městskou hromadnou dopravu Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), kde je Jablonec menšinovým vlastníkem s pouhými 0,38 procenta akcií. Smlouva s podnikem na zajištění dopravy ale končí v roce 2019 a Jablonec nemá podle právníků možnost ji obnovit.

​Nová pravidla zjednoduší a zrychlí vracení jízdenek u ČD

18.9. – Od pátku 15. září platí nové Smluvní přepravní podmínky Českých drah, které zjednoduší a zpřehlední pravidla při uplatnění práva z přepravní smlouvy. Se změnami ve vracení vnitrostátních jízdenek se cestující setkají jak v případě jízdenek z e-shopu, tak u dokladů zakoupených u pokladní přepážky.

​České dráhy modernizují vozy pro rychlíky do Českých Budějovic

18.9. – Vozy s částečně revitalizovaným interiérem začaly od poloviny září jezdit na spojích linky R17 Praha – České Budějovice. Renovací postupně projde více než 70 vozů, celá flotila bude k dispozici během tří měsíců, od platnosti nového jízdního řádu 2018.

​LEO Express míří do regionální železniční dopravy

13.9. – Společnost LEO Express připravuje nabídky a deklarovala zájem o provozování regionální železniční dopravy krajům, které chtějí využít prostředky z Operačního programu Doprava na nákup nových vlaků. Chce pro cestující v krajích takovou úroveň služeb, jakou mají na současných komerčních linkách LEO Express.

​Začal celostátní průzkum dopravního chování „Česko v pohybu“

13.9. – Centrum dopravního výzkumu zahájilo celostátní průzkum „Česko v pohybu“. Jeho cílem je zjistit odkud, kam, jakými dopravními prostředky a za jakým účelem obyvatelé České republiky cestují. Získané informace přispějí k efektivnímu plánování dopravy tak, aby lépe odpovídala potřebám občanů.

​Do integrované dopravy se v Libereckém kraji zapojí i rychlíky Premium

​Do integrované dopravy se v Libereckém kraji zapojí i rychlíky

12.9. – V rámci systému integrované regionální dopravy IDOL bude v Libereckém kraji možné od října cestovat i rychlíky Českých drah. Je to největší a nejvýznamnější rozšíření systému od jeho zavedení v polovině roku 2009.

​Praha výhledově zahájí stavbu 30 tramvajových tratí

6.9. – Praha výhledově zahájí stavbu téměř tří desítek tramvajových tratí. Vyplývá to z dokumentu, který vypracoval pražský dopravní podnik a který schválili radní. Plán počítá s tím, že tři trati mají být vybudovány do pěti let a stavba 16 dalších má začít do roku 2030. S dalšími 11 úseky se počítá v dlouhodobém výhledu. Vedení magistrátu zároveň pověřilo Institut plánování a rozvoje (IPR) vypracováním navazujícího materiálu.

​SŽDC opraví během příštích pěti let stovky nádražních budov Premium

​SŽDC opraví během příštích pěti let stovky nádražních budov

29.8. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) představila pilotní projekty na oživení nádražních budov a jejich prostor, které do budoucna nemají pro obsluhu železnice využití. V prostějovském nádraží budou sídlit policisté, v Teplicích pak železničáři chtějí na nádraží přesunout sídlo finančního úřadu. Na tiskové konferenci to řekl náměstek generálního ředitele SŽDC Tomáš Drmola.

spinner