Veřejná doprava

Vlaky Arrivy už podle ministerstva dopravy více plní požadované standardy

17.2. – Situace na státem objednávaných železničních linkách se uklidňuje včetně provozu zajišťovaného společností Arriva. Podle ministerstva dopravy kontroly ukazují, že oproti začátku ledna je provoz linek soukromými dopravci zajišťován stále více podle požadavků státu. Řekl to řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Problémy se týkaly převážně linek zajišťovaných Arrivou, která za ně v polovině ledna dostala pokutu 670 000 Kč. Další sankce dostala společnost i v krajích.

​Škoda Electric Prešovu deset nových trolejbusů

​Škoda Electric Prešovu deset nových trolejbusů Premium

17.2. – Plzeňská Škoda Electric dodá do města Prešov deset nových trolejbusů za téměř 130 milionů Kč. Tamní dopravní podnik totiž uplatnil opci na základě zakázky uzavřené v roce 2016, v rámci které již Škodovka před časem dodala prvních deset trolejbusů.

Odboráři vyhlásili v Krodos Bus stávkovou pohotovost, jednání budou pokračovat

17.2. – Odboráři sdružující zaměstnance kroměřížského autobusového dopravce Krodos Bus dnes vyhlásili stávkovou pohotovost. Důvodem je neshoda na dodatku kolektivní smlouvy, který nepodepsal předseda představenstva společnosti Zdeněk Zemek. V prohlášení rozeslaném médiím to uvedl předseda Základní organizace Odborového svazu dopravy Kroměříž Miroslav Lipner. Ředitel Krodos Bus Luděk Ferenc dnes řekl, že zástupci vedení firmy budou s odboráři jednat.

FlixBus testuje autobus se solárními panely

FlixBus testuje autobus se solárními panely Premium

14.2. – Dopravce FlixBus vybavil první mezinárodní autobus na lince mezi Dortmundem a Londýnem solárními panely. Vyrobená zelená energie se využívá mj. na provoz klimatizace, Wi-Fi, portů USB a elektrických zásuvek pro dobíjení smartphonů a notebooků. Prokazatelná úspora paliva odpovídá nižším emisím oxidu uhličitého do ovzduší.

​​Chystá se změna podmínek pro přepravu ve veřejné dopravě

Vyhláška č. 175/2000 Sb., o přepravním řádu pro veřejnou drážní a silniční osobní dopravu (stanovuje podmínky pro přepravu osob, zavazadel, věcí a zvířat v drážní a silniční osobní dopravě), byla vydána v roce 2000 a dosud nebyla novelizována.

​​CzechBus 2019: Důraz na elektromibilitu a alternativní pohony

Loni na konci listopadu se v Praze uskutečnil již 9. ročník středoevropského veletrhu autobusů, hromadné dopravy a garážové a servisní techniky. Pro návštěvníky první největší změnou byla skutečnost, že veletrh se loni nekonal v Praze-Holešovicích, ale v novém areálu PVA Expo Praha v Letňanech.

DB po snížení cen jízdného očekává masivní růst počtu cestujících

Německý železniční koncern Deutsche Bahn od 1. ledna snižuje ceny jízdenek v dálkové přepravě o přibližně 10 procent. Díky nižší sazbě daně z přidané hodnoty, která klesla z 19 na sedm procent, jsou jízdenky Sparpreise a Flexipreise ještě výhodnější.

Sankce Arrivě budou v řádu statisíců

Za zpoždění nebo nefungující prodej jízdenek v některých vlacích uplatní Zlínský kraj vůči společnosti Arriva vlaky sankce v řádu statisíců korun. Dopravce bude muset hejtmanství uhradit i výpadky v tržbách, které jsou příjmem kraje a jež kvůli potížím s odbavovacím systémem vznikají. Přesná částka, kterou bude kraj po Arrivě chtít, by měla být známá v únoru, řekl minulý týden novinářům po jednání se zástupci Arrivy hejtman Jiří Čunek. Arriva vlaky zajišťuje od 15. prosince veřejnou dopravu na několika tratích ve Zlínském kraji.

​​JUDr. Ondřej Michalčík (MD) pro DN: Nové smlouvy mezi státem a dopravci byly uzavřeny ještě před platností nového jízdního řádu

Přelom loňského a letošního roku se nesl ve znamení řady změn ve veřejné dopravě, a to jak v železniční, tak i silniční. O vyjádření k aktuálním tématům jsme proto požádali JUDr. Ondřeje Michalčíka, ředitele odboru veřejné dopravy Ministerstva dopravy ČR.

Ing. Zdeněk Suchan (ČESMAD Bohemia) pro DN: Vláda určuje dopravcům, jaké mzdy mají vyplácet, avšak prostředky na navýšení neposkytuje

Uzavírání nových smluv, vládou zaručené mzdy řidičů autobusů, to jsou jen některá z témat, jimž se musejí firmy provozující veřejnou autobusovou dopravu v poslední době věnovat. O přiblížení aktuální situace v autobusové dopravě jsme proto požádali Ing. Zdeňka Suchana, prvního viceprezidenta Sdružení ČESMAD Bohemia a výkonného ředitele ČSAD Autobusy Karlovy Vary, a. s.

spinner