Veřejná doprava

​Jihlava letos dokončí 5,7 kilometru trolejové dráhy, sloužit začne v únoru

19.11. – Jihlava letos dokončí dalších 5,7 kilometru trolejové dráhy. Montáž trolejí na nové sloupy dokončila firma tento měsíc, uvedla radnice na webu. Stavba dráhy směrem do průmyslové zóny v Pávově začala loni na podzim, stát bude skoro 130 milionů korun bez daně. Městské trolejbusy budou jezdit po nových linkách od února, po testování nové části dráhy.

​ČD hledají dodavatele nových příměstských vlaků, investice může být až 42 miliard

20.11. – EMU 400 je pracovní název nových souprav, které poptávají České dráhy u výrobců vlaků. Dvousystémové patrové jednotky nahradí předchozí příměstské vlaky CityElefant. „V blízké době musí železnice v Praze a ve Středočeském kraji vyřešit hned několik výzev. Je to dlouhodobý rostoucí zájem o cestování vlakem v pražské aglomeraci, který současný počet ani kapacita jednotek CityElefant už nemůže uspokojit. Další je konverze napájení ze stejnosměrného na střídavý systém. A třetí je náhrada jednotek CityElefant, které v příští dekádě dosáhnou své plánované životnosti. Na tyto skutečnosti se musíme připravit, proto jsme vypsali soutěž na dodávku nových příměstských souprav pro linky S v Praze a ve Středočeském kraji,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

​České dráhy představily novinky v online odbavení a ve službách

17.11. – České dráhy přichází s několika novinkami, které zjednoduší a zlepší služby v oblasti online odbavení. Usnadňuje se například nákup jízdenek v e-shopu nebo automatizuje systém refundací za případné zpoždění. Zákazníci také nově budou mít možnost ohodnotit svou cestu. Novinky se chystají i v jízdním řádu, který začne platit v polovině prosince. Zkrátí se spojení na jih Čech, nový noční vlak propojí Prahu s Drážďany, Lipskem, Frankfurtem nebo Basilejí. Cestující v řadě regionů se mohou těšit na nové, moderní soupravy s vysokým standardem služeb.

​Na dopravu ve středních Čechách přispívá 900 obcí, desítky se podílet nechtějí

15.11. – Na veřejnou dopravu ve středních Čechách nyní přispívá na 900 obcí, podílet se nechtějí zhruba tři desítky. S 24 obcemi hejtmanství ještě jedná, je mezi nimi i Mladá Boleslav. Jednání s největším středočeským městem, Kladnem, nepokračují, hejtmanství je ale připraveno diskusi s městem obnovit. Novinářům to řekl náměstek hejtmanky pro veřejnou dopravu Petr Borecký. Kraj letos postupně zavedl takzvané standardy dopravní obslužnosti, které spočívají v novém systému placení veřejné dopravy v kraji. Některé obce tak na spoje připlácejí více, jiné méně než dříve.

IVECO Crossway LE Hybrid CNG oceněn jako Sustainable Bus of the year 2023

Řada Crossway získala již třetí titul Sustainable Bus of the Year. tentokrát s modelem Crossway Low Entry Hybrid CNG, který je kompatibilní s biometanem. Titul následuje po ocenění z roku 2018 za verzi Low Entry CNG a po titulu z roku 2020 za model meziměstského autobusu Crossway s pohonem na zemní plyn.

​Urbanway URBANWAY Hybrid CNG pro udržitelnou mobilitu

Společnost IVECO Bus navazuje na uvedení 12m dlouhého městského autobusu URBANWAY Hybrid CNG na trh na začátku letošního roku a představuje nyní novou hybridní technologii u kloubové verze URBANWAY poháněné zemním plynem, což je další krok vpřed ve vývoji nabídky energetického mixu.

​Ústecký kraj pokutoval dopravce za nízký počet vozidel v záloze

12.11. – Ústecký kraj uložil pokuty celkem přes půl milionu korun dvěma dopravcům. Důvodem je mimo jiné nedostatečný počet vozidel v záloze a nefunkční informační nebo odbavovací systém. Pokuty jsou také za to, že některé spoje neodjely. Uvedl to náměstek hejtmana Jiří Řehák.

​Organizátoři dopravy chtějí po vládě snížení věku řidičů autobusů na 18 let

12.11. – Česká asociace organizátorů veřejné dopravy (ČAOVD), která sdružuje všechny objednavatele veřejné dopravy v České republice, bude apelovat na vládu, aby za určitých podmínek snížila věkovou hranici pro řízení autobusů z dnešních 21 na 18 let. Důvodem je dlouhodobý nedostatek řidičů a také některé podmínky, které podle asociace zbytečně odrazují především mladé lidi, aby vykonávali toto povolání. Sdělil to předseda asociace Aleš Stejskal. Ministerstvo dopravy se s návrhem seznamuje.

​Brněnský dopravní podnik spouští nový, přehlednější web

11.11. – Dopravní podnik města Brna spouští nový web, který je modernější a zároveň přívětivější pro uživatele. Lidé na něm stále najdou všechny potřebné informace o jízdních řádech, cenách jízdného, mimořádných událostech v provozu či výlukách, to vše ale v přehlednější podobě.

​Vláda bude analyzovat dopady případného dalšího snížení slev ve veřejné dopravě

9.11. – Vláda bude analyzovat dopady případného dalšího snížení slev ve veřejné dopravě. Novinářům to před dnešním jednáním kabinetu řekl ministr dopravy Martin Kupka. Jedním z návrhů Národní ekonomické rady vlády (NERV) ke snížení deficitu státního rozpočtu bylo vrácení slev na úroveň před rokem 2018.

spinner