Veřejná doprava

OAD Kolín nasazuje na Nymbursku sedm nových autobusů MAN Lion´s City G

7. 10 – Tento týden vyráží na silnice na Nymbursku sedm zbrusu nových plně vybavených kloubových autobusů MAN Lion´s City G. Nasazeny budou na trasách Praha-Poděbrady a Lysá nad Labem-Milovice-Mladá Boleslav. Okresní autobusová doprava Kolín (OAD Kolín) do jejich pořízení investovala více než 60 milionů Kč.

Cestování po železnici v ČR s celodenní jízdenkou skončí

4.10. – Možnost cestovat prakticky po celé české železniční síti s jednodenní jízdenkou pro jednotlivce i pro skupiny skončí s platností nového jízdního řádu v polovině prosince. I když České dráhy svoji jízdenku zachovají, nástup soukromých dopravců na regionální i rychlíkové linky její rozsah výrazně omezí. Situace se nemá zlepšit ani za rok, kdy má začít platit národní tarif. Podle mluvčí ministerstva dopravy Lenky Rezkové není tarif primárně určen pro turistické účely, ale pro pravidelné denní dojíždění. Síťovou jízdenku má být možné si koupit minimálně na sedm dní.

Evropská unie prostřednictvím programu IROP podpořila nákup 700 vozidel Premium

Evropská unie prostřednictvím programu IROP podpořila nákup 700 vozidel

3.10. – Po českých městech jezdí stále ještě mnoho autobusů na naftu, ale to se postupně mění. Do hromadné dopravy totiž stále razantněji pronikají bezemisní či nízkoemisní vozy. Trendu pomáhají také evropské dotace, díky kterým probíhá v posledních letech v tuzemských dopravních podnicích jedna z největších obnov vozového parku v historii. Evropská unie prostřednictvím Integrovaného operačního programu (IROP) podpořila tyto projekty již částkou téměř 6 miliard Kč.

Tramvaje ze Škody Transportation svezly v německém Chemnitzu první cestující Premium

Tramvaje ze Škody Transportation svezly v německém Chemnitzu první cestující

26.9. – Tramvaje ForCity ze Škody Transportation včera slavnostně zahájily provoz s cestujícími v německém městě Chemnitz. Jedná se o obousměrná, stoprocentně nízkopodlažní vozidla s nerezovou skříní. Plzeňská společnost dodává do německého města celkem čtrnáct těchto moderních vozidel zcela nové konstrukce.

Transparency má pochybnosti o autobusovém tendru hradeckého kraje

25.9. – Protikorupční organizace Transparency International (TI) vznesla pochybnosti k osmimiliardovému tendru na výběr autobusových dopravců v Královéhradeckém kraji. Má podezření na střet zájmů mezi autobusovou firmou BusLine a advokátní kanceláří Fiala, Tejkal a partneři, která zakázku administruje. Pochyby má i o rozhodnutí kraje o vyloučení jednoho uchazeče z tendru. TI o tom poslala otevřený dopis předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petru Rafajovi. Advokátní kancelář nařčení TI odmítla. Kraj také jakékoliv pochybení odmítl.

Swietelsky Rail CZ se podílí na rekonstrukci tramvajové trati v Bratislavě

24.9. – Na téměř 100 milionů Kč vyjdou práce, které na rekonstrukci tramvajové tratě v Bratislavě odvede česká společnost Swietelsky Rail CZ. Ta je zajišťuje pro sesterskou firmu Swietelsky-Slovakia, která se ve sdružení dodavatelů podílí zejména na tramvajovém svršku.

ÚOHS zrušil tendr na autobusovou dopravu v Královéhradeckém kraji

16.9. – Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil na základě námitky jednoho z účastníků výběrové řízení na zajištění veřejné autobusové dopravy v Královéhradeckém kraji pro léta 2020 až 2030. Jde o soutěž na zakázku za 7,7 miliardy Kč. Oznámili to zástupci hejtmanství. Královéhradecký kraj proti rozhodnutí úřadu podá rozklad.

ÚOHS zrušil královéhradecký tendr na odbavovací systém v MHD

11.9. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil zadávací řízení na modernizaci odbavovacího a informačního systému pro městskou hromadnou dopravu v Hradci Králové. Cena zakázky měla podle zadávací dokumentace dosahovat 35 milionů Kč. Je to uvedeno na internetových stránkách úřadu.

FlixBus chce být do roku 2030 neutrální co se týče emisí oxidu uhličitého Premium

FlixBus chce být do roku 2030 neutrální co se týče emisí oxidu uhličitého

5.9. – FlixMobility, mateřská společnost globálních platforem pro cestování FlixBus a FlixTrain, oznámila akční plán v oblasti klimatu, jehož cílem je být stoprocentně CO2 neutrální. Nejpozději do roku 2030 tak chce mít FlixBus všechny cesty jeho autobusy, vlaky i veškeré související obchodní aktivity neutrální z hlediska produkce uhlíku.

Pět nových autobusů Scania Irizar i6s pro společnost Arriva City

4.9. – Na linkách společnosti Arriva City z Prahy do Teplic bude jezdit pět nových luxusních autobusů Scania Irizar i6s. První dva z nich byly uvedeny do provozu včera. Autobusy Scania Irizar i6s jsou primárně určeny pro dálkové linky.

spinner