Veřejná doprava

​Českým drahám stouply loni výdaje za odškodnění cestujících kvůli zpoždění o třetinu

11.2. – České dráhy (ČD) loni cestujícím kvůli zpoždění zaplatily téměř 7,6 milionu korun, meziročně o zhruba 31 procent více. K růstu částky podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského vedl například vyšší počet cestujících, podpořilo ho i zavedení automatického vyplácení odškodnění bez nutnosti žádosti. Téměř 2,8 milionu korun vyplatil národní dopravce za zpoždění ve vnitrostátní dopravě, přibližně 4,8 milionu v mezistátní dopravě. Řekl to mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

​Litovel má moderní autobusové nádraží

9.2. – Autobusové nádraží v Litovli prošlo velkou rekonstrukcí a 1. února zahájilo provoz. Modernizace zásadně přispěje ke komfortu cestujících. „Litovel má konečně moderní autobusové nádraží a věřím, že cestující budou se zázemím spokojeni. Jsme rádi, že se společnosti ČSAD Ostrava, která nádraží vlastní a provozuje, podařilo dostát termínům, ke kterým se zavázala,“ řekl starosta města Litovel Viktor Kohout.

​Do Českých Budějovic zamíří 35 nových trolejbusů Škoda 33Tr s bateriemi

9.2. – Trolejbusová doprava v Českých Budějovicích výrazně posílí. Do jihočeské metropole zamíří hned 35 nových trolejbusu Škoda 33Tr v celkové hodnotě téměř 700 milionů korun. Dodávky budou probíhat mezi lety 2025 a 2026. Tato zakázka dále posiluje úspěšnou spolupráci mezi výrobcem a Dopravním podnikem města České Budějovice trvající již tři desetiletí. V jihočeské metropoli je v provozu celkem 57 trolejbusů, všechny vyrobené ve Škoda Group.

V Kladně bude stát nová nádražní budova

9.2. – Výsledky doplňkového průzkumu v kladenské nádražní budově ukázaly, že je stávající odbavovací hala v horším stavu, než se původně předpokládalo. Po odborném posouzení proto bylo vybráno efektivnější řešení v podobě novostavby, která bude lépe situovaná a nabídne cestujícím moderní multifunkční prostor.

​V systému OneTicket se loni prodalo přes 2,5 milionu jízdenek

9.2. – Systém univerzální vlakové jízdenky OneTicket má za sebou rekordní rok. Loni se prodalo více než 2,5 milionu jízdenek v hodnotě přes 322 milionů korun. To je téměř o 66 tisíc jízdenek a 58 milionů korun více než v roce 2022. Na výsledku se nejvíce podílely letní měsíce, kdy lidé tradičně hodně cestují. „Například v červnu 2023 poprvé padla hranice čtvrt milionu prodaných jízdenek za jediný měsíc a ten se tak zároveň stal nejúspěšnějším prodejním měsícem od počátku OneTicket,“ řekl Tomáš Tichý, zástupce ředitele státního podniku CENDIS, který systém OneTicket provozuje. „Od zavedení univerzální jízdenky na českou železnici v prosinci 2020 jsme do dnešních dnů prodali už přes 6,5 milionu jízdenek a v prodejích stále kontinuálně rosteme, z čehož máme velkou radost,“ doplnil.

​Na veletrh LogiMAT je připraveno na sto velkých novinek z oblasti intralogistiky

7..2. – Na veletrh LogiMAT 2024, která se utkusteční od 19. do 21 března ve Stuttgartu, se sjedou mezinárodní vystavovatelé ze všech produktových segmentů, aby odborníkům z oboru umožnili poprvé nahlédnout do široké nabídky nových a vylepšených produktů pro efektivní intralogistiku. Již před akcí bylo oznámeno přibližně 100 nových a dosud nevystavovaných produktů.

​Podíl nových elektrobusů se v EU zvýšil na 16 procent, lídrem v Česku je Ostrava

6.2. – Elektrobusy v zemích Evropské unie získávají na popularitě – v Česku se situace však nezdá být tak pozitivní, naopak Rumunsko bylo v loňském roce v tržním podílu elektrobusů premiantem mezi všemi zeměmi. V zemích EU bylo v roce 2023 registrováno 5 166 nových elektrobusů, meziročně o 39 % více, podíl na všech registracích se z 13,6 % zvýšil na 15,9 %. V Česku bylo registrováno pouze 6 nových elektrobusů, meziročně o 36 méně. Český trh v roce 2023 s novými autobusy byl 8. největší mezi zeměmi EU, s elektrobusy až 23., vyplývá z aktualizovaných informací webu Čistá doprava, které vycházejí ze zdrojových dat Evropského sdružení výrobců automobilů.

​Zájem o zájezdové autobusy klesá, dopravci chtějí slevy pro děti či seniory

5.2. – Zájem o zájezdovou autobusovou dopravu podle jejích provozovatelů klesá, protože je výrazně dražší než linková. Dopravci by proto chtěli pro zájezdové autobusy státem dotované slevy pro děti, studenty či seniory, jako jsou ve veřejné dopravě. Řekli to zástupci Asociace nepravidelné autobusové dopravy (ANAD). Podle mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky ale pro nepravidelnou autobusovou dopravu klasická sleva není možná, protože by bylo problematické kontrolování poskytnutých slev.

​Bezplatná autobusová linka S1 spojila střed Plzně s nákupním centrem na severním okraji města

4.2. – Dopravce AKV bus, a. s., divize Plzeňsko (dříve ČSAD autobusy Plzeň) provozuje nově autobusovou linku S1 městské hromadné dopravy v Plzni. Linka spojuje plzeňské Centrální autobusové nádraží s nákupním areálem S1 Center, které se nachází na severním okraji západočeské metropole na Košutce. Objednatelem linky je obchodní zařízení S1 Center Plzeň. Cestující se svezou zdarma.

​Po výhybkách z Pražské strojírny budou jezdit tramvaje až na Novém Zélandu

4.2. – Kromě Austrálie bude Pražská strojírna dodávat své výrobky i na Nový Zéland. Muzeum dopravy a technologií (MOTAT) v Aucklandu si objednalo dvě atypické výhybky. Na dlouhou cestu na druhou stranu zeměkoule se vydají na jaře letošního roku. K podpisu smlouvy mezi MOTAT a Pražskou strojírnou došlo v září loňského roku, termín dodání byl stanoven na 15. května 2024. Předmětem zakázky jsou dvě výhybky včetně přestavníků.


spinner