Veřejná doprava

O provoz autobusů v Pardubickém kraji se uchází šest společností

15.8. – Do soutěže na desetileté provozování regionální autobusové dopravy v Pardubickém kraji podalo nabídku šest dopravních společností. Hejtmanství pro veřejnou zakázku rozdělilo území do osmi oblastí, největší zájem byl o Poličsko, řekl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták. Nabídky jsou nyní ve fázi hodnocení, zatím proto nelze informovat o případném vyloučení z nabídkového řízení.

DPP otestuje další hybridní autobus, tentokrát IVECO Urbanway 12 Hybrid

13.8. – Dopravní podnik hl. m. Prahy otestuje v letošním roce již třetí autobus s hybridním pohonem. Po kloubovém autobusu Volvo 7900 LAH je v současné době testován Solaris Urbino 12, který bude doplněn vozem s obchodním označením IVECO Urbanway Hybrid 12 m High Value.

Slevy v dopravě stály v letošním pololetí 2,83 miliardy korun

12.8. – Slevy pro studenty a důchodce ve veřejné dopravě letos v prvním pololetí stály 2,83 miliardy Kč. Nejvíce stát zaplatil za měsíc květen, kdy kompenzace dopravcům činily více než 527 milionů Kč. Nejvíce vyfakturovaly České dráhy, které za slevy dostaly 1,23 miliardy Kč. Vyplývá to z informací ministerstva dopravy. Celkově stát od loňského září, kdy slevy začaly platit, zaplatil na kompenzacích kolem 4,75 miliardy Kč.

Skupině Jihotrans klesl obrat na 3,1 miliardy, menší je i zisk

8.8. – Skupina Jihotrans, kterou tvoří dopravní a servisní firmy, měla loni konsolidovaný obrat 3,1 miliardy Kč, klesl meziročně o 400 milionů. Konsolidovaný zisk po zdanění byl 100 milionů, o 20 milionů méně než v roce 2017. Řekl to generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar.

Do skupiny patří společnosti GW Jihotrans, ČSAD STTRANS, ČSAD Jihotrans, GW Bus, GW Logistics, GW Train Regio, Auta Borek, Tachoservis nebo TBT Servis. „Zaznamenali jsme pokles zejména v nákladní dopravě a logistice,“ řekl Robert Krigar.

Chytrý systém pro zúčtování jízdného v Moravskoslezském kraji obdržel cenu SDT

Systém zúčtování jízdného s funkcí garance maximální ceny v prostředcích veřejné dopravy v Moravskoslezském kraji získal v červnu na 16. ročníku soutěže Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2018 cenu Sdružení pro dopravní telematiku v kategorii řídících systémů.

Brněnský kooperativní systém na světelně řízených křižovatkách je unikátní i v Evropě

Společnost Brněnské komunikace nyní implementuje v rámci projektu C-ROADS CZ kooperativní inteligentní dopravní systém C-ITS v městě Brně. „Ten je evropsky unikátní tím, že poprvé dochází k implementaci všech aplikací kooperativních systémů ve velkém městě na světelně řízených křižovatkách,“ uvedl člen prezidia Sdružení pro dopravní telematiku Roman Nekula.

Doprava v hustě osídlených městských aglomeracích musí být efektivní i ekologicky šetrná

V červnu se v nizozemském Eindhovenu uskutečnil třináctý Evropský kongres ITS organizovaný ERTICO – ITS Europe a Evropskou komisí. Ve většině vystoupení byl patrný tlak na to, aby dopravní systém v hustě osídlených oblastech – městských aglomeracích – byl nejen efektivní, ale i ekologicky šetrný.

DPP podá trestní oznámení na Rencar kvůli poškození dobré pověsti

31.7. – Pražský dopravní podnik (DPP) podá trestní oznámení na firmu Rencar, která podle něj svými tvrzeními poškozuje jeho dobrou pověst. Podnik o tom včera informoval v tiskové zprávě, bránit se plánuje i v soukromoprávní rovině. Zástupci Rencar v pondělí uvedli, že DPP při tendrech na tzv. citylight vitríny v metru a plochy na vozech MHD postupoval netransparentně a že kvůli tomu podali trestní oznámení. 

Hradecký kraj zamítl další dvě námitky proti autobusovému tendru

29.7. – Rada Královéhradeckého kraje zamítla minulý týden další dvě námitky od dvou společností na výsledek tendru na autobusové dopravce pro léta 2020 až 2030. Jde o soutěž na zakázku v celkové výši 7,7 miliardy Kč. Kraj současně obdržel oznámení o zahájení dalšího řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Oznámil to mluvčí kraje Dan Lechmann. Hejtmanství neuvedlo, co bylo důvodem zamítnutí námitek, o jaké společnosti jde, ani kdo se obrátil na antimonopolní úřad.

Autobusový tendr hradeckého kraje pokračuje, ÚOHS zastavil řízení

16.7. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil správní řízení ve věci tendru Královéhradeckého kraje na autobusové dopravce pro roky 2020 až 2030. Včera o tom informovalo hejtmanství. Tendr, v němž již bylo vybráno všech osm vítězů pro jednotlivé oblasti, tak může pokračovat. Soutěž na zajištění autobusové dopravy má celkovou odhadovanou cenu 7,7 miliardy Kč a je finančně největší v historii kraje.

spinner