Veřejná doprava

​DPP vypíše tendr na nákup 20 velkokapacitních trolejbusů

29.10. – Pražský dopravní podnik (DPP) nakoupí 20 velkokapacitních trolejbusů, které budou primárně jezdit na autobusové lince 119 letiště v Ruzyni. Za vozidla zaplatí maximálně 628 milionů Kč bez DPH. V tendru bude podnik nyní hledat dodavatele. První vůz by mohl dorazit na podzim roku 2022 a v provozu pak na jaře 2023. Uvedla to mluvčí DPP Aneta Řehková. DPP spolu s městem chystají elektrifikace také dalších tratí.

​Dopravnímu podniku města Pardubic chybí asi čtyři procenta řidičů

28.10. – Dopravnímu podniku města Pardubic chybí asi čtyři procenta řidičů. Měli pozitivním test na covid-19, jsou v karanténě nebo s dětmi doma. Na provoz autobusů a trolejbusů epidemie koronaviru přímý negativní vliv zatím nemá, uvedla to mluvčí společnosti Jitka Malinská.

Plně elektrický autobus MAN Lion’s City E získává řadu ocenění

Na konci roku 2019 předala společnost MAN Truck & Bus první dva autobusy MAN Lion‘s City E do Hamburku. Nyní, jen o několik měsíců později, jsou provozovány elektrické autobusy v několika evropských zemích. „A ta část, která nás nejvíce těší, zpětná vazba, ta je ohromující. Provozovatelé autobusů, řidiči autobusů, odborníci a cestující jsou nadšení z našich elektrických autobusů a jejich používání,“ řekl Rudi Kuchta, vedoucí obchodní oddělení autobusů ve společnosti MAN Truck & Bus.

IVECO ČR získalo ocenění v soutěži Zaměstnavatel regionu 2020

Společnost IVECO Czech Republic, a. s., se umístila mezi třemi nejlepšími zaměstnavateli Pardubického kraje a obhájila tak po třetí za sebou stříbrnou příčku v soutěži Zaměstnavatel regionu 2020. Výrobce autobusů z Vysokého Mýta uspěl v kategorii Zaměstnavatel roku do 5000 zaměstnanců v Pardubickém kraji. IVECO se v této kategorii umisťuje pravidelně již od roku 2004 mezi třemi nejlepšími zaměstnavateli.

Druhý rok slev v dopravě stál 4,5 miliardy Kč, v krizi výrazně klesly

21.10. – Druhý rok státních slev v dopravě pro studenty a důchodce stál přes 4,5 miliardy korun. Meziročně to je o 1,1 miliardy méně. Důvodem poklesu je především omezení cestování během koronavirové krize, před ní kompenzace naopak spíše rostly. Vyplývá to z údajů minis­terstva dopravy pro ČTK. Slevy platí od září 2018, celkově od té doby za ně zaplatil více než 10,1 miliardy korun. Stát poskytuje pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let slevu na jízdném ve veřejné dopravě 75 procent.

V Železné Rudě bude jezdit zdarma skibus, ulehčí centru od aut

17.10. – V Železné Rudě a okolí, největší rekreační oblasti v Plzeňském kraji, bude jezdit zdarma skibus. Poprvé vyrazí s turisty 13. prosince, naposledy 14. března. Velký autobus se každý den devětkrát denně vydá ze Špičáckého sedla po všech skiareálech až do Železné Rudy. Tři spoje pojedou až na Gerlovu Huť, kam míří běžkaři a dvakrát denně, ráno a odpoledne, pojedou na Hojsovu Stráž, řekl ČTK starosta Filip Smola (ČSSD).

Průzkum: Téměř polovina Čechů má městskou dopravu za rizikovou

17.10. – Téměř polovina Čechů (41 procent) vnímá v době pandemie denní dojíždění do práce městskou dopravou jako velmi rizikové. Na 36 procent lidí je vidí jako částečně rizikové, naopak 15 procent považuje hromadnou dopravu za bezpečnou. Na osm procent dotázaných pak uvedlo, že rizikoví jsou především jednotlivci, kteří nedodržují stanovená opatření. Vyplývá to z průzkumu personální společnosti Hays, kterého se zúčastnilo 600 respondentů napříč profesemi a specializacemi.


​Cestujících v dopravě jezdí asi polovina, dopravci omezují spoje

13.10. – Cestujících ve vlacích a autobusech dál ubývá, poptávka podle některých dopravců nyní klesla až na polovinu běžného zájmu. Pokles je viditelný především u studentů a školáků, postupně se však projevuje i u ostatních pasažérů. Dopravci proto omezí některé spoje, případně v nich sníží kapacitu. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Během jarní krize se poptávka snížila až na desetinu.

Pražský dopravní podnik omezí kvůli covidu provoz autobusů

13.10. - Pražský dopravní podnik omezí od soboty provoz 35 autobusových linek. Důvodem jsou koronavirová opatření a s nimi spojený menší zájem cestujících o MHD ve večerních a nočních hodinách. Vybrané autobusy taky budou jezdit jen do 22:00. ČTK to sdělila mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.

Vláda: Plánování dopravy by mohl řídit národní koordinátor

13.10. – Veřejná doprava v Česku by mohla být centrálně koordinovaná. Stát zváží vytvoření pozice národního koordinátora, který by spolupracoval s regiony na provázání dopravy mezi nimi. Vyplývá to z Koncepce veřejné dopravy 2020–2025, kterou schválila vláda. Koncepce nevylučuje možnost, že by veškerou železniční dopravu, včetně regionální, řešil místo krajů stát.

spinner