Veřejná doprava

​Dopravce Arriva autobusy vloni zvýšil zisk po zdanění na 34,8 milionu korun

20.6. – Autobusový dopravce Arriva autobusy (dříve Arriva Východní Čechy) vloni dosáhl zisk po zdanění 34,8 milionu korun. Výsledek je o 27,1 milionu korun vyšší než rok předtím. Podílely se na něm i příspěvky na úhradu ztráty ze zajištění obslužnosti ve veřejné linkové dopravě ve výši 513 milion korun, které poskytly krajské, městské a obecní úřady a ministerstvo dopravy. Tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb se meziročně zvýšily o devět milion na 131 milionů korun. Negativní vliv měla na výsledky epidemie onemocnění covid-19 a přijatá protiepidemická opatření, uvedla společnost ve výroční zprávě.

​Praha schválila úvěr 22,76 miliardy korun od EIB na metro D

18.6. – Praha si bude moci půjčit od Evropské investiční banky (EIB) v přepočtu zhruba 22,76 miliardy korun na stavbu linky metra D. Včera to na nočním jednání schválili zastupitelé, s bankou již má magistrát půjčku sjednanou. Úvěr pokryje zhruba polovinu celkových nákladů výstavby metra. To začalo město stavět koncem letošního dubna.

​Průzkum: Při pandemii přešlo 13 procent Čechů při cestě do práce z MHD na auta

15.6. – Za dva roky pandemie přešlo 13 procent Čechů při cestách do práce z veřejné dopravy na automobilovou. Vyplývá to z výzkumu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP), který včera její zástupci představili na českobudějovické konferenci o MHD.

Pražský dopravní podnik chystá elektrifikaci autobusových linek 112, 136 a 150

13.6. - Pražský dopravní podnik (DPP) připraví projekt elektrifikace autobusových linek 112, 136 a 150. Cílem je snížení emisí oxidu uhličitého a hluku. Náklady elektrifikace zmíněných linek jsou odhadovány zhruba na 1,1 miliardy korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. DPP nyní již pracuje na elektrifikaci dalších linek, zejména na levém břehu Vltavy.

BusLine slavnostně vstoupil do Pardubického kraje

13.6. - BusLine od neděle 12. června poskytuje své dopravní služby ve čtyřech oblastech Pardubického kraje. Autobusy se zeleným jelenem budou deset let vozit cestující na Jevíčsku, Ústeckoorlicku, Lanškrounsku a Litomyšlsku.

Po 30 letech se dnes završilo sloučení středočeské dopravy s pražskou

12.6. - Do pražské integrované dopravy (PID) se ode dneška zapojuje okolí Březnice a Krásné Hory nad Vltavou na Příbramsku a Čáslavi na Kutnohorsku. Po 30 letech se tak završí sloučení středočeské dopravy s pražskou. Lidé díky tomu mohou cestovat na jednu jízdenku vlakem i autobusem po Praze a celých středních Čechách a dostanou se na ni i do sousedních regionů.

Setra: Nové autobusy pro novou oblast

10.6. - V polovině června vyjede 25 nových autobusů, z toho 21 Setra Low Entry do oblasti Holicka v Pardubickém kraji. Při zajištění dopravy v oblasti Holicka se dopravní společnost C A R – T O U R spoléhá u nových nízkopodlažních vozidel na osvědčenou kvalitu Setra. Dopravce pro desetiletý kontrakt pořídil zcela nová vozidla.

Hospodářské výsledky skupiny Škoda Transportation za rok 2021

10.6. - Skupina Škoda Transportation, český výrobce řešení pro hromadnou dopravu, zveřejnil své auditované hospodářské výsledky za rok 2021. Přestože skupina Škoda Transportation v roce 2021 čelila nelehkým výzvám, dosáhla solidních finančních výsledků, dokončila množství důležitých projektů a získala nové zásadní kontrakty. Skupina dosáhla čistého konsolidovaného zisku 580 milionů korun a překonala tak negativní dopady covidové pandemie. Ty se projevily nejvýrazněji v roce 2020. EBITDA vzrostla o 178 % na 1,06 miliardy korun. Meziroční nárůst zaznamenala Škodovka i u tržeb, které se zvýšily o 40,6 % na 15,5 miliardy korun. Na fungování skupiny i dokončování zakázek měla zásadní vliv pandemie nemoci covid-19 i nárůst cen energií a surovin.

Dopravní podniky mají nedostatek řidičů

9.6. -  Provozovatele městské hromadné dopravy, podobně jako další dopravce, trápí nedostatek řidičů. Dopravní podniky, které se vrátily po řadě omezení spojených s pandemií zpět k původním jízdním řádům, se teď dostávají do problémů. Podle statistik Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) chybí aktuálně dopravním podnikům v součtu na pět set řidičů.

KAR group dodala první autobusy na stlačený zemní plyn pro MHD ve Valašském Meziříčí

9.6. - KAR group předala společnosti TQM – holding první tři nové bezbariérové autobusy IVECO Urbanway CNG. Obyvatelé Valašského Meziříčí tak budou moci využívat ekologické nízkopodlažní autobusy na pohon stlačeným zemním plynem. Dalším významným benefitem, který město poskytuje, je bezplatná přeprava.

spinner