Veřejná doprava

​Autonomní technologie od Škoda Group jako řešení ke snižování nákladů

21.9. – Provozovatelé veřejné dopravy čelí stále větší výzvě – výraznému růstu cen energií a s tím související potřebě optimalizovat svůj provoz. Každá koruna vynaložená na neefektivní provoz znamená méně zdrojů na zlepšování služeb a rozšiřování dopravní sítě. Škoda Group přichází s řešeními, jejichž integrací mají dopravní podniky možnost posunout své služby na novou úroveň. Své digitální systémy skupina představila v rámci tiskové konference na veletrhu Trako 2023 v polském Gdaňsku.

​Sedm z deseti Pražanů považuje auta za problém, nejvíce jim vadí zácpy

21.9. – Podle průzkumu provedeného platformou Bolt v rámci její kampaně Cities for People považuje rovných 70 procent Pražanů „nadměrnou závislost na automobilech“ za významný problém svého města. Nepřekvapivě vadí lidem hlavně zácpy (78 procent) a těžkosti s parkováním (64 procent), ale také zplodinami znečištěné ovzduší (71 procent). Zajímavé přitom je, že 58 procent Pražanů si stěžuje na nedostatek fyzické aktivity v důsledku ježdění po městě autem.

​Zkušební provoz RegioFoxů se rozšiřuje o další jednotky, denně ujedou na 1 400 kilometrů

20.9. – Už minulý víkend otestovali odborníci Českých drah provoz dvojice spojených souprav a od úterý se provoz jednotek RegioFox rozšiřuje na středočeských tratích z Rakovníka do Berouna a z Berouna do Prahy přes Rudnou u Prahy. Denně budou jezdit až tři „lišky“ z pěti, které mají České dráhy ke zkušebnímu provozu k dispozici. Denně najedou zhruba 1 400 kilometrů a v pracovní dny obslouží až 38 vlaků. Na zbývajících jednotkách bude probíhat zácvik personálu, provozní údržba a odstraňování nedostatků zjištěných při zkušebním provozu.

​Nové trolejbusy pro Švédsko získají elektrickou výzbroj od Škoda Group

17.9. – Škoda Group byla vybrána jako dodavatel kompletní elektrické výzbroje pro parciální trolejbusy výrobce Solaris Bus&Coach, které zamíří do švédské Landskrony. Součástí kontraktu v hodnotě dosahující 1 milionu eur je dodávka kompletní trakční výzbroje a její montáž do tří vozidel. Dodávka hotových trolejbusů je naplánována na podzim roku 2024.

​Jízdenka OneTicket má za sebou nejúspěšnější letní sezonu

16.9. – Univerzální vlaková jízdenka OneTicket už má za sebou tři letní sezony a ta letošní byla nejúspěšnější. Za červen, červenec a srpen se prodalo celkem 732 779 jízdenek. To je o bezmála 18,5 tisíce víc než ve stejném období loni. Červen byl zároveň nejlepším prodejním měsícem v historii – jednotnou jízdenku na českou železnici si za 30 dnů koupilo přes čtvrt milionu cestujících. V červenci navíc padla hranice pěti milionů prodaných jízdenek celkem, tedy od spuštění do provozu v prosinci 2020.

​Ministerstvo vyčlení 245 milionů z evropských fondů na bezemisní vozidla MHD

15.9. – Ministerstvo pro místní rozvoj vyčlení příští rok 245 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj na nákup bezemisních vozidel pražské MHD. Půjde o peníze na nákup elektrobusů, vodíkových autobusů nebo trolejbusů. Příjem žádostí ministerstvo spustí v lednu. Ministerstvo pro místní rozvoj to včera uvedlo v tiskové zprávě.

​VDT Technology a Mobileye uzavřely smlouvu o distribuci systémů pro MHD

15.9. – Společnost VDT Technology, přední dodavatel technologických řešení pro dopravu a mobilitu, oznámila podpis strategické smlouvy s Mobileye, globálním lídrem v oblasti autonomního řízení a pokročilých asistenčních systémů pro řidiče. Tímto krokem se portfolio VDT Technology rozšiřuje o inovativní antikolizní systémy Mobileye Shield+™ Connect pro autobusy a nákladní vozy a dále Mobileye 8 Connect™ pro automobily.

​Soud opět prohlásil konkurz na zadlužené Jindřichohradecké místní dráhy

13.9. – Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) jsou opět v konkurzu, návrh firmy na povolení reorganizace v pondělí zamítl českobudějovický krajský soud. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného v Insolvenčním rejstříku. Nové posouzení nařídil teprve před týdnem Vrchní soud v Praze, který konkurz na zadluženou firmu zrušil. Firma JHMD je od loňského podzimu v úpadku a v říjnu zastavila provoz vlaků na úzkokolejce. Při konkurzu se majetek dlužníka zpeněží a výtěžek rozdělí mezi jeho věřitele.

​Brněnský dopravní podnik spustil kampaň na nábor řidičů, chybí mu jich 50

12.9. – Brněnský dopravní podnik spustil další z kampaní, které mají nalákat potenciální uchazeče o pozici řidiče tramvají, trolejbusů a autobusů. Do ideálního stavu jich chybí zhruba 50, což je méně než v minulosti, kdy jich jeden čas chybělo i 100. Kampaň lidé uvidí na reklamních plochách v prostředcích MHD. Jednoduché slogany podle generálního ředitele Miloše Havránka používají lehkou nadsázku, uvedl v tiskové zprávě.

Jihlava chce modernizovat a rozšířit trolejbusovou trať, záměr posuzují úřady

9.9. - Dopravní podnik města Jihlavy má v plánu modernizovat a rozšířit síť trolejbusových tratí. Cílem je zlepšit možnosti provozu městských trolejbusů v části města, které by mohly nahradit autobusové linky. Záměr Jihozápadní trolejbusová tangenta Jihlava se v součtu týká 4,25 kilometru dráhy. Možné dopady investice na okolí začaly tento týden posuzovat úřady. Vyplývá to z údajů v infor­mačním systému EIA.

spinner