Veřejná doprava

​ANAD: Zájezdoví dopravci dál v krizi, na začátku roku mají pouze desetinové výkony

7.2. – Autobusová zájezdová doprava se dál potýká s existenční krizí. Podnikání ukončily v posledních měsících desítky provozovatelů. Další firmy musely zúžit svůj vozový park až o třetinu, navíc jim odešla až polovina zaměstnanců. Naposledy v lednu dopravci zaznamenali pokles výkonů oproti předkrizovým dobám až o 90 procent. Uvedli to zástupci Asociace nepravidelné autobusové dopravy (ANAD). Dopravci v minulých týdnech žádali stát o narovnání podmínek vůči pravidelné dopravě.

​V Pardubickém kraji pokračují komplikace v regionální autobusové dopravě

7.2. – V Pardubickém kraji pokračují komplikace v regionální autobusové dopravě způsobené nemocí covid-19. Kvůli značné nemocnost řidičů nebo jejich karanténám už hejtmanství muselo od 17. ledna zavést prázdninové jízdní řády s doplněnými školními spoji na Orlickoústecku, kde má potíže se zaměstnanci společnost ČSAD Bus Ústí nad Orlicí. S výpadky řidičů se potýká i společnost Arriva autobusy, která zajišťuje dopravu hlavně na Chrudimsku s přesahy na Pardubicko a Svitavsko. Zatím se ale v těchto oblastech jízdní řády nezměnily, řekl vedoucí krajského odboru dopravy Ladislav Umbraun.

​Do brněnských ulic naposledy vyjel trolejbus 25Tr, projel všechny linky

7.2. – Do brněnských ulic včera naposledy vyjel z komínské vozovny trolejbus typu 25Tr. Na čele a na boku měl malý transparent „Poslední jízda“ a postupně projel všemi trolejbusovými linkami. Po městě jezdilo v minulých letech pouze devět kusů tohoto typu kloubového trolejbusu z let 2007 až 2009 a ve službě cestujícím budou vozidla pokračovat v Ústí nad Labem, kam je brněnský dopravní podnik odprodal, řekla mluvčí podniku Hana Tomaštíková. Na rozloučení se přišly podívat desítky nadšenců, obvykle s fotoaparáty. Trolejbus jezdil přes plně obsazený, další fotografové lemovali ulice.

​Dopravní terminál na Smíchově má kladné stanovisko EIA

7.2. – Dopravní terminál, který plánuje postavit hlavní město na Smíchovském nádraží, získal kladné stanovisko v posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA). Podle odboru ochrany prostředí pražského magistrátu, který stanovisko vydal, stavba významně neohrozí životní prostředí. Terminál má zlepšit přestup mezi metrem, tramvajemi, vlaky a příměstskými spoji a bude v něm i P+R záchytné parkoviště pro asi 1000 aut.

​Zástupci Prahy jednali s ministrem dopravy o stavbě okruhů a metra D

6.2. – Zástupci hlavního města jednali v pátek s ministrem dopravy Martinem Kupkou o dostavbě Pražského a městského okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol a výstavbě metra D z Pankráce do Písnice. Diskutovali o možnostech, jak by stát městu v rámci těchto staveb pomohl. Konkrétní dohody nepadly. Další jednání je naplánováno na příští týden. Po jednání to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr.

​Společnosti BusLine a ZDAR budou spolupracovat v oblastech Litomyšl a Jevíčko

4.2. – Podpisem smluv vyvrcholila jednání o spolupráci mezi společnostmi BusLine a ZDAR v oblastech Litomyšl a Jevíčko. Regionální dopravce ZDAR bude v pozici poddodavatele dopravního výkonu obsluhovat svými autobusy zmíněné dvě oblasti Pardubického kraje s využitím čtrnácti autobusů.

​Vojtěch Hromíř: První jednání našeho sdružení s novým ministrem dopravy bylo vstřícné a korektní

Máme novou vládu a nového ministra dopravy. Pro dopravce je vždy důležité, aby jakákoliv nová opatření a rozhodnutí dávala smysl, vycházela z reality a umožňovala jim podnikat za příznivých podmínek. Pro Sdružení ČESMAD Bohemia je klíčová též pravidelná komunikace s ministrem dopravy i ostatními politiky. S panem ministrem Martinem Kupkou jsme se sešli, jednání bylo velmi vstřícné a korektní a v hlavních bodech jsme se shodli.

​Zeptali jsme se Ing. Daniela Adamky, generálního ředitele Arriva Transport Česká Republika

Jak byste zhodnotil rok 2021 z hlediska výkonů a tržeb ve vaší společnosti?

​Ing. Tomáš Pelikán: Uplynulé dva složité roky vnímáme také jako příležitost ke zvýšení efektivity

Městská hromadná doprava prochází v posledních dvou letech těžkým obdobím. Jak se dopravní podniky s komplikacemi, které přinesla pandemie koronaviru vypořádaly, a jak se dívají na nadcházející období, na to jsme se zeptali předsedy Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) a ředitele Dopravního podniku města Pardubic Ing. Tomáše Pelikána.

​Zeptali jsme se Ivana Bednárika, MBA, předsedy představenstva a generálního ředitele ČD, a.s.

S novým jízdním řádem došlo i na změny dopravců na některých tratích. Jak se tato situace promítne do vašich výkonů v roce 2022 a v následujících letech?

spinner