Veřejná doprava

Pražská MHD bude od Vánoc do 12. února jezdit podle omezených jízdních řádů

20.12. - Pražská MHD bude od Štědrého dne až do 12. února včetně jezdit podle upravených jízdních řádů. Spoje budou využívat sobotní, nedělní, prázdninové a od 3. ledna takzvané poloprázdninové jízdní řády. Výjimkou bude silvestrovská noc, kdy budou soupravy metra a vybrané denní autobusy jezdit až do 02:30 a posílené budou noční tramvaje. ČTK to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace ROPID, která plánuje pražskou MHD. Již 23. prosince přestanou jezdit školní autobusy.

​Ve Stromovce má být po přestavbě trati na letiště být místo kolejí cyklostezka

13.12. – Po dokončení železnice na pražské Letiště Václava Havla vznikne v její původní trase ve Stromovce místo pro volnočasové aktivity a cyklostezka. Trať v těchto místech povede pod zemí. Magistrát, Praha 7 a Správa železnic (SŽ) podepíší memorandum o budoucím převodu pozemků na město. Vyplývá to z dokumentu, který včera schválili pražští radní. Stavba železnice by měla začít v příštím roce a má být zprovozněna v roce 2028.

​DPP příští rok začne stavět další úsek metra a trať na Václavském náměstí

12.12. – Pražský dopravní podnik (DPP) chce příští rok zahájit stavbu druhého úseku metra D a tramvajové trati v horní části Václavského náměstí. Plánuje také, že dokončí budované trati z Divoké Šárky na sídliště Dědina a z Modřan do Libuše a postaví i zprovozní koleje z Holyně do Slivence. Řekl to ředitel DPP Petr Witowski. Podnik podle něj také začne se stavbou trolejbusové trati na letiště či umožní bezkontaktní nákup jízdenek ve všech autobusech.

​Jednotný systém OneTicket se rozšiřuje o jednodenní síťovou jízdenku

11.12. – Systém univerzálních vlakových jízdenek OneTicket se rozšiřuje o nový typ jízdního dokladu. Od neděle 11. prosince si lidé mohou na cestování po České republice kupovat jednodenní síťovou jízdenku.

​Německá Chotěbuz objednala dalších 15 tramvají od Škoda Group

8.12. – Dopravní společnost Cottbusverkehr GmbH (CV) z německé Chotěbuzi, která v roce 2021 podepsala smlouvu se Škoda Group na dodávku 7 tramvají, se rozhodla zužitkovat opci a objednala dalších 15 kusů moderních jednosměrných tříčlánkových tramvají. Jedná se tak o další úspěch skupiny na německém trhu.

​Sdružení dopravních podniků ČR již 30 let podporuje městskou hromadnou dopravu

8.12. – Nejvýznamnější asociace provozovatelů městské hromadné dopravy v České republice, Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR), byla založena v listopadu 1992 a letos slaví již třicet let své existence. Aktuálně má 22 řádných členů, což jsou největší dopravní podniky v České republice, a 122 ostatních členů, tedy dodavatelských firem. Kulaté výročí oslavilo SDP ČR odbornou konferencí, která se konala 7. prosince v Muzeu MHD v pražských Střešovicích.

​Již 1 200 vozidel sledovaných pomocí nové řady služeb konektivity IVECO ON

7.12. – Nové telematické služby IVECO ON, které jsou k dispozici ve všech vozidlech Euro 6-e a elektrobusech dodávaných výrobcem od začátku roku 2022, byly navrženy tak, aby splňovaly požadavky orgánů veřejné dopravy a provozovatelů a výrazně zlepšovaly provozuschopnost vozidel a celkové náklady na vlastnictví při zajištění bezpečnosti a ochrany. Službu IVECO ON Smart Pack již využívá 1 200 vozidel.

​ČD budou příští rok denně vypravovat 6736 vlaků, oproti letošku o 47 méně

7.12. – České dráhy budou od nového jízdního řádu, který začne platit v neděli, vypravovat v průměru 6736 vlaků denně, což je o 47 méně než letos. Za rok vypraví národní dopravce skoro 2,5 milionu vlaků, které najedou zhruba 118 milionů kilometrů.

Autobusový terminál v Pardubicích bude dokončený o měsíce později

5.12. - Menší autobusový terminál u univerzity v Pardubicích bude hotový na začátku června. Původní termín dokončení byl v druhé polovině ledna. Práce stojí kvůli přeložce vodovodu a začnou po Novém roce. ČTK to řekl technický dozor stavby pardubického magistrátu Libor Matoušek.

V Praze začalo hloubení stanice nové linky metra D Olbrachtova

2.12. - V Praze poblíž křižovatky ulic Na Strži a Olbrachtova začala firma Strabag s hloubením jámy pro plánovanou stanici metra D Olbrachtova. Novinářům to řekli zástupci pražského dopravního podniku (DPP) a magistrátu. Podle ředitele DPP Petra Witowského již dělníci od zahájení prací na stavbě úseku mezi Pankrácí a Olbrachtovou zhruba před sedmi měsíci vyrazili asi kilometr tunelů a podnik utratil miliardu z celkových nákladů 14,5 miliardy korun. Nová linka povede z Pankráce do Písnice, začít fungovat má koncem roku 2029.

spinner