Veřejná doprava

​Veletrh CZECHBUS 2023 již tento měsíc

Podzimní veletržní sezóna v PVA EXPO PRAHA přinese i 12. ročník největšího středoevropského veletrhu autobusové dopravy CZECHBUS a s ním opět novinky a trendy z oboru. Termín konání je 21. až 23. listopadu na nejmodernějším výstavišti v Praze, PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD.

​Zpoplatnění vjezdu do části Prahy 1 by mohlo začít v říjnu příštího roku

18.11. – Plánované zpoplatnění vjezdu na část pražské Malé Strany a Smetanovo nábřeží by mohlo začít platit v říjnu příštího roku. Vyplývá to z harmonogramu, který tento týden projednal dopravní výbor pražského zastupitelstva. V prosinci by podle něj měly začít městské části připomínkovat návrh příslušné vyhlášky. Vedení města návrh zatím nezveřejnilo, podle dřívějších informací by řidiči mohli platit 200 korun denně a poplatek se by se netýkal místních obyvatel.

​ÚOHS zadal zpracování posudku ohledně tendru k metru D

19.11. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zadal zpracování znaleckého posudku ohledně tendru na druhou část stavby nové linky metra D, který řeší z popudu vyřazeného sdružení firem Porr, Vinci a Marti (PVM). Znamená to pozastavení lhůty na vydání rozhodnutí, takže se nedá říci, kdy úřad ve věci rozhodne. Sdělil to mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Tendr na návrh opozičního hnutí ANO řešili městští zastupitelé, žádné usnesení nakonec po zhruba tříhodinové debatě nepřijali.

​České dráhy nasadily na lokálku do Bechyně komfortnější vozy

17.11. – Na lokálce z Tábora do Bechyně jezdí od tohoto týdne komfortnější vozy řady Btn. Starší dvounápravové přípojné vagóny k motorovým vozům nahradily modernější čtyřnápravové vozy s podvozky se vzduchovým vypružením. Jejich jízda je podstatně klidnější. Novější vozy vyrobila Moravskoslezská vagonka ve Studénce v roce 1997.

​Scania na veletrh Czechbus přiveze Irizar i6S Efficient s kamerami místo zrcátek

16.11. – Na dvanáctý ročník středoevropského veletrhu autobusů a hromadné dopravy Czechbus 2023, který se koná v pražských Letňanech od 21. do 23. listopadu, přiveze Scania českou výstavní premiéru: zájezdový autobus Scania Irizar i6S Efficient, který se vyznačuje významným snížením spotřeby paliva. Klíčem k tomu je i nahrazení klasických zrcátek kamerami.

​Měsíční provozní ztráta JHMD vzroste podle insolvenčního správce až na 300 tisíc korun

14.11. – Měsíční provozní ztráta firmy Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) vzroste v nejbližších měsících na 250 000 až 300 000 Kč. Skončily sezonní výdělečné aktivity a rostou náklady na vytápění. Zpeněžit majetek firmy, která je v konkurzu, není možné, protože firma se proti konkurzu odvolala. V insolvenčním rejstříku to uvedl insolvenční správce firmy David Jánošík. Nechal zpracovat posudek na ocenění firemního majetku, zatím ho nezveřejnil. Firma JHMD loni v říjnu provoz vlaků na úzkokolejce zastavila, Jihočeský kraj a Kraj Vysočina tam zajišťují náhradní autobusovou dopravu. Vlaky by mohly zase začít jezdit příští rok v létě.

​České dráhy převzaly dvě další nové lokomotivy Siemens Vectron

14.11. – České dráhy minulý týden převzaly další dvě lokomotivy Siemens Vectron od leasingové společnosti RSL. Letos už zbývají dodat poslední dva plánované stroje. Jejich předání je plánované na prosinec. V roce 2024 poskytne společnost RSL Českých drahám dalších 22 lokomotiv Siemens Vectron a naplní tak rámcový kontrakt na 50 strojů.


​Siemens Mobility: První restaurační vůz pro ČD vyroben, podstupuje testy v klimatické komoře

12.11. – Výroba vozů Viaggio Comfort pro České dráhy (ComfortJet) naplno běží v závodech Siemens Mobility ve Vídni, Grazu a v Mnichově a v závodě Škoda Group v Ostravě. První vyrobené vozy podstupují zkoušky v České republice i v zahraničí. Novinkou je restaurační vůz, který se právě teď nachází v klimatické komoře ve Vídni.

​České dráhy jsou opět Nejdůvěryhodnější značkou mezi poskytovateli dopravních služeb

11.11. – České dráhy po roce opět uspěly a zvítězily v anketě Nejdůvěryhodnější značka 2023, a to v kategorii Poskytovatel dopravních služeb. Národní dopravce tak obhájil své loňské vítězství a celkově už v této anketě posbíral šest cen. ČD tak zvítězily zatím v každém ročníku od roku 2018, kdy byla dopravní kategorie mezi nejdůvěryhodnější značky zařazena.

​V areálu brněnské vozovny Pisárky roste největší kolejová harfa v Česku

8.11. – Stavba vratné tramvajové smyčky v Pisárkách postoupila do fáze pokládání kolejové harfy. Dělníci postupně napojí 15 kolejí vedoucích z vozovny na jednu centrální. Svým rozsahem se jedná v Česku o unikátní stavbu. Pokračují i práce na mostní konstrukci, kde se začnou pokládat koleje příští rok v březnu.


spinner