Veřejná doprava

V pardubické MHD bude časem víc trolejbusů než autobusů

18.1. - Trolejbusů bude v Pardubicích nejspíš vidět v budoucnu víc než dosud. Vozidla na elektrický pohon začnou mírně převažovat nad autobusy. Mají bezemisní provoz, s přídavnými bateriemi mohou dojet i mimo trolejovou síť. ČTK to řekl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán. Trolejbusová doprava právě slaví v Pardubicích 70 let od zahájení provozu, první linka vedla do Lázní Bohdaneč a vyjela v lednu 1952. Trolejbusy to ale ve městě neměly vždy snadné, radní je v minulosti opakovaně chtěli zrušit.

Pražský dopravní podnik zahájil provoz elektrobusu na linkách 213, 154 a 124

18.1. - Pražský dopravní podnik (DPP) včera zahájil provoz prvního elektrobusu Škoda E’City 36 BB v městské hromadné dopravě v Praze. Elektrobus vyjel odpoledne ze zastávky Želivského na lince 213. Vůz s alternativním pohonem bude v dalších dnech obsluhovat i linku číslo 154 a o víkendu 124. Dalších 13 vozů by mělo vyjet na konci února. Novinářům to sdělili zástupci DPP.

Wiener Linien mají v nových soupravách metra inovativní informační systém

16.1. - S uvedením první nové elektrické jednotky metra X (komunikováno jako X-Wagen) do provozu na linkách U1-U4 přichází na koleje vídeňského metra v roce 2022 významná inovace: první digitální informační a navigační systém pro cestující na světě tohoto typu. Dynamická vizualizace informací během jízdy soupravou X ještě více usnadní a zpříjemní používání veřejné dopravy. Informace se zobrazují na obrazovkách nad každými dveřmi uvnitř vozu. Cestující obdrží informace o dalších trasách a přestupech v příští stanici v závislosti na poloze vlaku na trati.

Trolejbusy pražskému dopravnímu podniku dodá SOR Libchavy

15.1. - Dopravní podnik hlavního města nakoupí 15 nových bateriových kloubových trolejbusů od společnosti SOR Libchavy. Firma vyhrála veřejnou zakázku, kterou Dopravní podnik hlavního města (DPP) vypsal loni. DPP za jeden trolejbus SOR TNS 18 zaplatí 14,55 milionu korun. Trolejbusy budou jezdit na lince 58, která povede z Palmovky do Miškovic. Linka 58 nahradí stávající autobusovou linku 140. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí podniku Daniel Šabík.

Stanovisko SDP ČR k chystanému nařízení vlády o pracovní karanténě

13.1. - Představitelé dopravních podniků vnímají pozitivně informace, že budou řidiči MHD zařazeni do krizové infrastruktury státu. Tím budou mít dopravní podniky v rukou nouzový nástroj v podobě tzv. pracovní karantény. Ta by měla za určitých podmínek umožnit nastoupit na směnu i takového zaměstnance, kterému vyšel pozitivní antigenní test, ale nepociťuje příznaky onemocnění covid-19, a to až do doby výsledku PCR testu.

Začala stavba trati z Palmovky do Čakovic, která vrátí do Prahy trolejbusy

11.1. - Pražský dopravní podnik (DPP) včera zahájil stavbu trolejbusové trati z Palmovky přes Prosek a Letňany do Čakovic. Po nové trati bude jezdit trolejbusová linka číslo 58, která nahradí autobusovou linku 140. Novinářům to oznámili zástupci vedení DPP a pražského magistrátu. Poslední trolejbusová linka v metropoli ukončila provoz v roce 1972. DPP chystá elektrifikaci také dalších autobusových linek. 

Radek Banach se stal viceprezidentem po výrobu skupiny Škoda Transportation

10.1. – Do pozice Viceprezidenta pro Výrobu skupiny Škoda Transportation, člena Skupiny PPF je k dnešnímu dni jmenován Radek Banach. Do jeho působnosti spadají oblasti výroby, technologie, Lean managementu a logistiky. V období silného růstu výrobních kapacit do skupiny přichází manažer s bohatými zkušenostmi s podobnými transformacemi v oblasti produkce kolejových vozidel.

​Praha vypíše tendr na koncepci zvýšení efektivity správy dopravy

10.1. – Pražský magistrát vypíše zakázku na vytvoření koncepce pro zvýšení efektivity správy dopravního systému. Cílem je zlepšit koordinaci řízení dopravy. Problémy jsou nyní mimo jiné v překrývajících se kompetencích nebo velkém množství zapojených subjektů. Náklady na vytvoření analýzy jsou zhruba 2,58 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.

​Pražskou MHD čeká stavba nové linky metra, tramvajových tratí i elektrifikace

10.1. – Pražskou MHD čeká v budoucnu stavba nové linky metra a obnova jeho stanic, prodloužení tramvajových tratí či elektrifikace některých autobusových linek. Dopravní podnik (DPP) plánuje postupný částečný návrat trolejbusů a pro tramvaje vznikne nový Dvorecký most. Rozšířena bude možnost bezkontaktního nákupu jízdenek přímo ve vozech a plánována je také proměna a výstavba v okolí některých stanic metra.

​Středočeský kraj připravuje tendry na dopravu za desítky miliard korun

7.1. – Středočeský kraj postupně vypíše tendry na veřejnou dopravu, mají hodnotu desítek miliard korun. První část zakázek pro provoz autobusové dopravy od prosince 2024 vypíše už letos. S novými provozovateli by měla přijít i rozsáhlejší modernizace vozového parku. Stávající tendr na provoz železniční dopravy vyprší v roce 2029, ale současná smlouva umožňuje dřívější soutěž na 20 procent dopravy. To využije hejtmanství na regionálních tratích, zakázku kraj letos připraví a vypsat by ji měl nejspíše příští rok, řekl krajský radní pro dopravu Petr Borecký.

spinner