Veřejná doprava

​České dráhy objednaly dalších 30 jednotek RegioFox, jejich počet dosáhne 106 kusů

8.11. – Především Středočeši se mohou těšit na další motorové jednotky RegioFox. Většina z nyní objednaných 30 souprav zamíří do rakovnického depa a bude obsluhovat neelektrifikované tratě v západní části regionu. RegioFoxy jsou moderní, bezbariérové, dvoučlánkové motorové jednoty s klimatizací, Wi-Fi a dalšími výhodami moderních vlaků, které lze tak snadno využít třeba jako „trainoffice“.

DPMB uplatnil opci, Škoda Group dodá další 15 tramvají

5.11. - Vozový park brněnských tramvají čeká další výrazný krok v rámci modernizace. Zastaralé typy KT8 z přelomu 80. a 90. let nahradí 15 tramvají ForCity Smart 45T. Ty nakoupí Dopravní podnik města Brna (DPMB) od výrobce Škoda Group částečným využitím opce na základě stávající smlouvy. Cena jedné tramvaje je 75 milionů Kč a hodnota celé objednávky 1,125 miliardy korun. Prvních pět tramvají z patnácti dorazí do Brna příští rok, zbylé potom v roce 2025. V rámci opce může DPMB objednat ještě dalších dvacet tramvají stejného typu.

FlixBus má v síti nejen metropole, města na východní Moravě spojí s Vídní

4.11. - Flix, rychle rostoucí technologická společnost v oblasti mobility, pokračuje ve své expanzi a oznamuje další rozšíření své zelené sítě.

Návrh ERÚ prodraží drážní dopravu, dopravní podniky jsou zásadně proti

3.11. - Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) vyjadřuje zásadní nesouhlas s návrhem vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, který připravil Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle předběžných odhadů by nová pravidla prodražila provoz tramvajové a trolejbusové, tedy nejvíce ekologické dopravy o desítky milionů korun ročně. To jsou náklady, které budou ležet na bedrech měst a obcí, jež veřejnou dopravu od dopravních podniků objednávají.

V Praze se uskuteční konference Veřejná doprava „ON-LINE“ 2023

2.11. - V rámci veletrhu CZECHBUS se 21. listopadu na Výstavišti Praha – Letňany uskuteční konference Veřejná doprava „ON-LINE“. Letos bude zaměřená na „Současné trendy a výzvy městské inteligentní mobility“. Pořadatelem je Sdružení pro dopravní telematiku, hlavním partnerem konference je CZECHBUS, mediálními partnery jsou Dopravní noviny a BUSportal.

V okolí Mníšku pod Brdy u Prahy budou jezdit vodíkové autobusy

31.10. - V okolí Mníšku pod Brdy u Prahy budou jezdit na pravidelných linkách autobusy s pohonem na zelený vodík. Pro jeho výrobu se používá energie z obnovitelných zdrojů, v tomto případě bude zdrojem elektřiny vodní elektrárna ve Vraném nad Vltavou. Pořízení deseti vodíkových autobusů vyjde odhadem na 242 milionů korun, většinu nákladů by měla pokrýt dotace z EU. Finanční model a návrh na uzavření smlouvy o veřejných službách v přepravě cestujících v systému Pražské integrované dopravy (PID) včera schválili středočeští zastupitelé.

V Ostravě je už všech 18 trolejbusů, DPO bude kupovat další

29.10. – Dopravní podnik Ostrava (DPO) uvádí do provozu poslední vůz z dodávky osmnácti nových trolejbusů Škoda 36 Tr. Parciální trolejbusy od Škoda Group vozí cestující postupně od února 2023. Tento týden DPO také vypsalo další výběrové řízení na deset nových nízkopodlažních klimatizovaných trolejbusů, s předpokládanou cenou celkem 175 milionů korun bez DPH.

Zastupitelé Prahy diskutovali o tendru na část metra D, usnesení nepřijali

27.10. - Pražští zastupitelé včera diskutovali o tendru na druhou část metra D, který napadlo u antimonopolního úřadu (ÚOHS) vyloučené sdružení společností Porr, Vinci a Marti (PVM). Předseda kontrolního výboru Ondřej Prokop navrhl, aby město nechalo postup tendru prověřit protikorupční neziskovou organizací. Usnesení nakonec zastupitelé nepřijali, protože na jednání nebyl přítomen ředitel dopravního podniku (DPP) Petr Witowski. K tématu se vrátí na příští schůzi v listopadu.

CROSSWAY, nejprodávanější řada meziměstských autobusů s 60 000 vyrobenými kusy překonala rekord

26.10. - Modelová řada autobusů CROSSWAY překonala výrobní rekord, když z montážní linky sjel 60 000. vyrobený kus. Tento významný milník svědčí o úspěchu tohoto mezinárodně uznávaného modelu a lídra ve svém segmentu, který v průběhu let posbíral řadu ocenění.

V Praze na Kotlářce přibyla další vysokorychlostní výhybka

24.10. - Pražská strojírna instalovala na křižovatce Kotlářka unikátní vysokorychlostní výhybku, která umožňuje tramvajím průjezd v rychlosti 50 km/h v přímém a 35 km/h v odbočném směru. V Praze se tento typ výhybek vyskytuje pouze v jednotkách kusů.

spinner