Veřejná doprava

​Primátor Zdeněk Hřib vyzval ředitele DPP k odstoupení kvůli nákupu obrazovek

9.11. – Dosluhující pražský primátor Zdeněk Hřib včera vyzval generálního ředitele dopravního podniku (DPP) Petra Witowského, aby odstoupil z pozice předsedy představenstva a ředitele DPP. Důvodem je nákup informačních obrazovek, podle primátora předražených. Hřib to oznámil v tiskové zprávě. Primátor Witowského odvolat nemůže, spadá to do pravomoci dozorčí rady. Vlastníkem DPP je Praha a jeho valnou hromadou je pak rada hlavního města. Witowski výzvu k rezignaci odmítl s tím, že bez podrobných znalostí věcí by nikdo zodpovědný neměl vytvářet unáhlené závěry a účelové kauzy.

​Soud potvrdil bývalým šéfům ostravského dopravního podniku podmínky

9.11. – Bývalým vedoucím pracovníkům ostravského dopravního podniku potvrdil soud za machinace se zakázkami Evropské unie tříleté podmíněné tresty se zkušební dobou na pět let. Dřívější ředitel František Kořínek a jeho náměstek Radoslav Hanzelka musejí navíc shodně zaplatit peněžitý trest půl milionu korun, rozhodl včera olomoucký vrchní soud. Oba obžalovaní svou vinu odmítli a žádali zproštění, žalobce naopak požadoval u obou uložení vyšších peněžitých trestů. Svým jednáním podle něj způsobili škodu 230 milionů korun.

​Vrchní soud bude řešit údajné machinace ostravského dopravního podniku

8.11. – Před olomouckým vrchním soudem dnes stanou bývalí šéfové ostravského dopravního podniku obžalovaní z machinací se zakázkami Evropské unie. Bývalý ředitel Dopravního podniku Ostrava František Kořínek a jeho náměstek Radoslav Hanzelka podle obžaloby pochybili při zadávání zakázky na modernizaci tramvají či nákupu nových trolejbusů. Zakázky byly financovány z peněz Evropské unie, které obžalovaní údajně způsobili škodu 230 milionů korun. Ostravský soud je potrestal podmínkou, žalobce původně požadoval tresty nepodmíněné v rozmezí pěti a šesti let.

​Středočeský kraj začne chystat soutěž na nové železniční dopravce

8.11. – Středočeský kraj začne chystat soutěž na nové železniční dopravce. Vyhlásit ji sice může až v roce 2029, kdy vyprší dosavadní kontrakt, chce však, aby uchazeči měli dost času na přípravu. Novinářům to řekl krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký.

​Brněnský dopravní podnik sehnal dodavatele plynu na příští rok, je to ČEZ ESCO

8.11– – Brněnskému dopravnímu podniku se podařilo necelé dva měsíce před koncem roku sehnat plyn pro příští rok. Prostřednictvím pražské energetické burzy PXE se mu podařilo uzavřít smlouvu se společnosti ČEZ ESCO, která bude dodávat plyn za ceny odvislé od denního trhu, řekla mluvčí podniku Barbora Doležalová.

​Zastropování cen energií města vítají, v Budějovicích udrží provoz elektrobusů

3.11. – Dopravní podniky v Brně a Českých Budějovicích vítají rozhodnutí vlády o zastropování ceny energií pro městské podniky. V Budějovicích díky němu nebude nutné odstavovat autobusy na elektrický pohon. Naproti tomu městských organizací v Hradci Králové se opatření kabinetu nedotkne, protože mají zajištěné dodávky za cenu nižší než vládou stanovené maximum.

​Jihočeský kraj nasadil v trase úzkokolejky na indřichohradecku autobusy

1.11. – Jihočeský kraj nasadil v trase úzkokolejky na Jindřichohradecku od neděle 30. října autobusy. Jezdí ve stejných časech, jako jezdily vlaky firmy Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD). Řekl to náměstek jihočeského hejtmana Antonín Krák. Kraj firmě vypověděl smlouvu, firma je v úpadku. Od 3. října nasadila místo vlaků autobusy, protože jí vypršela platnost osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy. Podle kraje tak přestala plnit smlouvu. Kraj Vysočina zajišťuje autobusovou dopravu v trase úzkokolejné železnice na Pelhřimovsku ode dneška.

​České dráhy vypsaly tendr na dodávku nových rychlíkových souprav

1.11. – České dráhy plánují nakoupit komfortní bezbariérové elektrické jednotky pro rychlíkové spoje. Jejich maximální rychlost bude 200 km/h. Cestujícím nabídnou Wi-Fi, palubní informačně-zábavní portál nebo občerstvení. Obnova rychlíkových souprav je součástí Strategie 2030.

Autobusem roku 2023 je MAN Lion‘s City E

Budoucnost je elektrizující, tak reagovala značka MAN na oznámení, že Autobusem roku 2023 se stal její model MAN Lion‘s City E. Letošní vyhlášení výsledků navazuje na ocenění modelu Neoplan Cityliner, který se stal Autobus roku 2022. „Toto nové ocenění je opakovaným potvrzením efektivních, komfortních a inovativních produktů společnosti MAN Truck & Bus,“ uvedla značka MAN.

Siemens Mobility dodá CBTC systém pro první metro bez obsluhy v Kaohsiungu na Tchaj-wanu

25.10. - Společnost Siemens Mobility se svými konsorcionálními partnery ST Engineering a Stadler získala zakázku na klíč v Kaohsiungu na Tchaj-wanu, která zahrnuje Elektrické a Mechanické (E&M) vybavení pro žlutou linku metra s bezobslužným provozem. Siemens Mobility dodá svou nejmodernější technologii CBTC (Communication Based Train Control – na komunikaci závislé zabezpečení) s úrovní automatizace GoA4, která umožní plně automatizovaný provoz vlaků (ATO) na 22,8 km dlouhé lince. Společnost dále dodá svůj vysoce spolehlivý a přesný radiokomunikační systém Airlink, který usnadní komunikaci traťových a palubních částí řídícího systému instalovaných v nových vozidlech.

spinner