Veřejná doprava

​Nové tramvaje Škoda ForCity Plus 52T vyjedou v Praze poprvé v roce 2025

11.1. – Nové tramvaje Škoda ForCity Plus 52T vyjedou v Praze poprvé v roce 2025. Tramvaje budou pětičlánkové, kompletně nízkopodlažní, vybaveny klimatizací a přibude míst pro cestující. Vybaveny budou rovněž tzv. antikolizním systémem a změní se způsob brzdění. Vozy budou energeticky méně náročné než nynější. Vyjíždět budou z nově budované vozovny v Hloubětíně. Novinářům to včera řekli náměstek primátora Zdeněk Hřib, generální ředitel dopravního podniku (DPP) Petr Witowski a zástupci výrobce, firmy Škoda Transportation.

​První velký úspěch IVECO Bus v Senegalu: 370 vozů Crossway k dodání do Dakaru

10.1. – IVECO Bus dodá 293 vozů Crossway Low Entry a 77 vozů Crossway společnosti Dakar DEM DIKK pro modernizaci veřejné dopravy v metropolitní oblasti Dakaru a jeho předměstích. Dodávky prvních vozidel již byly zahájeny a budou pokračovat až do února 2024.

​Opravené nádraží v Českých Budějovicích otevře Správa železnic začátkem února

5.1. – Hlavní část oprav budovy vlakového nádraží v Českých Budějovicích bude hotová na konci ledna. Správa železnic (SŽ) otevře opravené prostory 2. února, řekla mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová. SŽ také dál připravuje podchod pod nádražím, který povede do Suchého Vrbného, chce ho začít stavět kolem roku 2026. Náklady na opravu nádraží, jež začala v létě 2020, budou téměř 900 milionů Kč, řekl již dříve ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Je to první kompletní oprava budovy, jejíž historie sahá do roku 1868.

​Jízdenka za 34 Kč při koupi v autobusu byla podle primátora Liberce chybou

5.1. – Za jednorázovou jízdenku při nákupu přímo v autobuse či tramvaji v MHD v Liberci zaplatí cestující od pátku 28 korun, jak to vedení města původně zamýšlelo. Od 1. ledna platili cestující 34 korun. Podle včerejšího vyjádření primátora Jaroslava Zámečníka se ale jednalo o chybu, za kterou se omluvil.

​České dráhy by letos měly obdržet téměř 140 nových jednotek a lokomotiv

4.1. – Výrobci železničních vozidel by měli v roce 2024 dodat Českým drahám skoro 140 nových jednotek a lokomotiv. Pokud by se všechna nová vozidla spojila do jediné soupravy, měřil by takový vlak skoro 8,5 kilometru. To je například vzdálenost z Bohumína do Ostravy nebo z Kolína do Velkého Oseku.

​Radim Jančura: RegioJet bude mít za sedm let podíl na železničním trhu 30 až 40 procent

3.1. – Majitel dopravní společnosti RegioJet Radim Jančura předpokládá, že až kraje a ministerstvo dopravy v následujících sedmi letech vypíšou výběrová řízení na provoz regionálních a dálkových vlaků, získá podíl na trhu 30 až 40 procent. Uvedl, že se konečně po 15 letech dočkal okamžiku, kdy loni v prosinci vypršela výjimka, která umožňovala zadávat provoz vlaků napřímo bez soutěže.

​Chybu, kvůli které je MHD v Teplicích dočasně zdarma, opraví asi do 14 dnů

3.1. – Dodavatel odbavovacího systému do MHD v Teplicích odhadl, že opraví chybu, kvůli které cestující do odvolání jezdí zdarma, do dvou týdnů. Včera to řekl náměstek primátora Tomáš Hadviga. Město nicméně nebude tratit na ušlém zisku, protože bude po firmě Mikroelektronika požadovat náhradu.

​DPP podepsal smlouvu na monitoring a pasportizaci druhého úseku metra D

3.1. – Pražský dopravní podnik (DPP) podepsal smlouvu s konsorciem firem „Krtek D monitoring II“, které provede takzvaný geotechnický monitoring a pasportizaci stavby druhého úseku metra D mezi stanicemi Olbrachtova a Nové Dvory, při nichž bude sledovat stav domů nad stavbou metra nebo stav inženýrských sítí. Cena zakázky činí 580 milionů korun. Sdělil to Ondřej Kubát z tiskového oddělení DPP. Konsorcium tvoří šest firem GeoTec-GS, která jej vede, SG Geotechnika, INSET, GEOtest, Angermeier Engineers a PUDIS. Dodavatele nyní DPP vyzval k zahájení prací.

​MHD v Praze pojede od 3. ledna do 18. února podle upravených jízdních řádů

2.1. – Veřejná doprava v Praze bude letos od středy 3. ledna do neděle 18. února jezdit podle takzvaných poloprázdninových jízdních řádů, které znamenají mírné omezení zejména v ranní a odpolední špičce. Důvodem je každoroční lednový a únorový pokles počtu cestujících. Intervaly jednotlivých spojů se tak prodlouží v řádu několika minut. Sdělil to Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Cestující čeká v lednu rovněž několik krátkodobých výluk tramvají.

Jaký dopravní prostředek bude jezdit podzemím Brna, má být jasné v březnu

1.1. - Jestli bude Brnem někdy v budoucnu jezdit v podzemí vlak, tramvaj či vznikne nějaký jiný kolejový systém, by mělo být jasné v březnu, předpokládá radní pro dopravu Petr Kratochvíl. Na konci loňského roku město dostalo po letech tvorby studii proveditelnosti. Správa železnic (SŽ) si k ní nechá zpracovat oponentní posudek, řekl ČTK.

spinner