Pražský dopravní podnik podá rozklad proti rozhodnutí ÚOHS do konce ledna

Pražský dopravní podnik podá rozklad proti rozhodnutí ÚOHS do konce ledna

26.1. - Pražský dopravní podnik (DPP) podá rozklad proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o zrušení výběru dodavatele v tendru na druhou část stavby linky metra D do konce ledna, kdy končí příslušná lhůta. Na včerejším jednání pražských zastupitelů to řekl ředitel DPP Petr Witowski. Zastupitelé dnes o zakázce diskutovali přes dvě hodiny. Neschválili návrh opozičního zastupitele Ondřeje Prokopa, aby město zadalo externí audit celé zakázky.

Zastupitelé o zakázce jednali jako o informačním tisku, který předložil náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib. Opoziční zastupitelé při diskusi chtěli prosadit namísto interního auditu výběru dodavatele, který v pondělí schválili radní města a dozorčí rada by ho měla podniku zadat na konci ledna, provedení externího auditu protikorupčními organizacemi.

To zastupitelé neschválili. "S ohledem na to, že jde o nepravomocné rozhodnutí ÚOHS, tak je namístě nejprve interní audit," řekl Zdeněk Hřib. Dodal, že účastníci tendru mají právo podávat vůči němu námitky a současná situace tak není nezvyklá. "To, co teď probíhá, není patálie, ale zákonný proces," uvedl.

Petr Witowski zopakoval, že proti rozhodnutí ÚOHS o výběru dodavatele podnik podá rozklad. "Do 31. ledna rozklad na ÚOHS pošleme," řekl. Dodal, že za podstatnější považuje rozhodnutí antimonopolního úřadu ohledně dřívější stížnosti firmy Metrostav DIZ, ve které úřad pravomocně rozhodl, že zadání zakázky je v pořádku. "Zatím ve všech případech, na které si pamatuji, nám ÚOHS dal v té druhé instanci za pravdu," uvedl.

Úřad minulý týden zrušil rozhodnutí DPP o výběru dodavatele s odůvodněním, že podle něj v dokumentaci vítězného sdružení chyběly doklady prokazující zkušenosti některých členů odborného personálu. S rozhodnutím úřadu nesouhlasí DPP ani firma Subterra. Naopak firma Porr, která je součástí z tendru vyloučeného sdružení, jej uvítala. Vyloučené sdružení podnět k úřadu podalo, úřad řeší i další podněty týkající se tendru.

Stavba nové linky pražského metra začala v roce 2022, ve výstavbě je kilometrový úsek mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Navazovat má právě úsek z Olbrachtovy na Nové Dvory, kterého se týká zmíněný tendr. Jako poslední bude vybudován úsek z Nových Dvorů do Depa Písnice. Původní předpoklad dokončení byl rok 2029, kvůli sporům bude ale pravděpodobně posunut.

(čtk)

Vizualizace: Metroprojekt - stanice Olbrachtova na lince D

spinner