Námořní doprava

​Egypt plánuje rozšířit jižní část Suezského průplavu, kde uvázla loď

12.5. – Správa Suezského průplavu (SCA) plánuje rozšířit o 40 metrů jižní část kanálu, kde v březnu uvázla kontejnerová loď a zablokovala na šest dní lodní dopravu. Zároveň se chystá tuto část kanálu prohloubit. Podle agentury Reuters to oznámil předseda správy průplavu Usáma Rabía. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí sdělil, že projekt by měl být dokončen nejpozději do dvou let.

Námořní dopravce Maersk má díky růstu zájmu o nákladní dopravu rekordní zisk

6.5. - Dánská společnost A.P. Moller-Maersk, která je světově největším kontejnerovým přepravcem po moři, má díky růstu zájmu o nákladní dopravu za čtvrtletí rekordní čistý zisk 2,7 miliardy USD (580,5 miliardy Kč). To je meziročně třináctkrát více a téměř stejně jako za celý loňský rok poznamenaný pandemií. Firma se sídlem v Kodani očekává stejně silnou poptávku po celý letošní rok.

Loď Ever Given, která zablokovala Suezský průplav, zatím zůstane v Egyptě

5.5. - Egyptský soud rozhodl, že kontejnerová loď, která v březnu skoro týden blokovala Suezský průplav, prozatím zůstane ve Velkém Hořkém jezeru mezi severní a jižní částí průplavu. V praxi tak soud zamítl dřívější odvolání japonského majitele plavidla. S odkazem na soudní zdroj o tom napsala agentura Reuters.

Vypořádání důsledků blokády Suezu bude náročný proces

Svaz spedice a logistiky ČR z podstaty své existence žádné podnikatelské činnosti neprovádí, takže přímý dopad blokády Suezu na nás nelze stanovit. Jelikož jsme však byli mezi prvními, kdo o nehodě a následně i o vyhlášení Společné havárie informovali (naše členy), dostali jsme se do okruhu informačních zdrojů, které jsou více oslovovány a žádány o radu či postoj. To nás samozřejmě těší a budeme rádi, když budeme smět pomáhat méně zkušeným kolegům při jejím vypořádání (společné havárie jsou opravdu výjimečným počinem).

Loď Ever Given zůstává v Egyptě, část posádky ji ale může opustit

30.4. - Část posádky z kontejnerové lodi Ever Given, která v březnu na několik dní zablokovala provoz v Suezském průplavu, může opustit palubu. Egyptské úřady povolily odchod členů posádky, kterým propadla pracovní smlouva, uvedla agentura EFE. Loď nadále kotví ve Velkém hořkém jezeru, které spojuje severní a jižní část průplavu. Správce průplavu a vlastník plavidla vedou spor o odškodné za přerušení provozu.

Právě vychází v DN č. 7 - 8

​Ing. Petr Rožek, Ph.D.: Vypořádání důsledků blokády Suezu bude náročný proces

25.4. – Svaz spedice a logistiky ČR z podstaty své existence žádné podnikatelské činnosti neprovádí, takže přímý dopad blokády Suezu na nás nelze stanovit. Jelikož jsme však byli mezi prvními, kdo o nehodě a následně i o vyhlášení Společné havárie informovali (naše členy), dostali jsme se do okruhu informačních zdrojů, které jsou více oslovovány a žádány o radu či postoj. To nás samozřejmě těší a budeme rádi, když budeme smět pomáhat méně zkušeným kolegům při jejím vypořádání (společné havárie jsou opravdu výjimečným počinem).

Vojtěch Hromíř: Kamionová doprava zvládla rok 2020 dobře, letošek však pro nás bude náročný

Silniční nákladní doprava loňský rok ovlivněný pandemií koronaviru zvládla dobře, velmi špatně na tom byli autobusoví dopravci. Letošek však bude pro všechny velice náročný. V rozhovoru pro Dopravní noviny o současné situaci v silniční dopravě na to upozornil generální tajemník Sdružení ČESMAD BohemiaVojtěch Hromíř. 

​Nový námořní servis LCL pro zásilky z jihokorejského Busanu až do Prahy

8.4. – „Kapacity v námořních přepravách jsou od jara loňského roku limitované, o to víc nás těší, že můžeme našim zákazníkům nabídnout nový přímý námořní LCL servis z jihokorejského Busanu až do Prahy. Servis je vhodný pro přepravu širokého spektra zboží,“ uvedl Jakub Havránek, manager Sea Department, LCL, DSV Air & Sea.

Správa Suezského průplavu zvažuje rozšíření jižní části vodní cesty

7.4. – Správa Suezského průplavu (SCA) zvažuje, že rozšíří jižní část vodní cesty, kde nedávno uvízla kontejnerová loď Ever Given. Zkoumá též možnost pořídit jeřáby, které by dokázaly složit náklad z výšky až 52 metrů. V rozhovoru s agenturou Reuters o tom informoval šéf správy průplavu Usáma Rabía.

Suezem proplula už všechna plavidla čekající tam po jeho zablokování

4.4. - Suezským průplavem proplula už všechna plavidla, která tam čekala od minulého týdne, kdy tuto důležitou dopravní tepnu světového obchodu zablokovala velká kontejnerová loď. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na správu průplavu. Čtyřista metrů dlouhou loď Ever Given se podařilo uvolnit v pondělí, na což čekalo přes 400 plavidel.

spinner