Námořní doprava

​Od května 2018 se zpřísní ochrana osobních údajů, připravte se na to!

Ještě pár měsíců zbývá do okamžiku, než nabude účinnosti evropská směrnice o ochraně osobních údajů. Konkrétně se tak stane 25. května 2018. Jelikož sankce za porušení směrnice jsou poměrně značné, měl by se každý subjekt na novou směrnici řádně připravit. Obecné informovanosti pomohl i seminář na téma ochrany osobních údajů, který společně uspořádaly Svaz spedice a logistiky ČR a Dopravní noviny.

​Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - říjen 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

5th TransPolandTran­slogistica – MEZINÁRODNÍ VÝSTAVA 8. – 10. LISTOPADU

ELA informuje o páté dopravní a logistické výstavě, která proběhne ve Varšavě letos v listopadu. Výstava dá návštěvníkům příležitost, aby se seznámili s posledními produkty a řešeními, jež jsou k dispozici na trhu

Rotterdam má akční plán pro odbavení kontejnerů

Němečtí, švýcarští a nizozemští zástupci speditérů, dopravců, provozovatelů vnitrozemské vodní dopravy, operátorů vnitrozemských terminálů a kontejnerových terminálů a námořních rejdařství se shodli na akčním plánu, který má výrazně zefektivnit odbavení kontejnerů přepravovaných mezi vnitrozemím a námořním přístavem Rotterdam.

​Přepravu kontejnerů v přístavu zajišťují stále více říční lodě

Dceřiná společnost hamburské přístavní společnosti HHLA CTD Container Transport Dienst, která se stará o převážnou část přeprav kontejnerů mezi terminály a sklady v přístavu, využívá ve stále větší míře říční plavidla. V květnu letošního roku přepravila říčními loděmi ve vnitropřístavním provozu z celkového potu 14 469 kontejnerů 7,2 procenta, tedy 1058 jednotek. Je to dosud nejvyšší hodnota.

Aktuality ze světa 32/2017 Premium

Aktuality ze světa 32/2017

2.11. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Kontejnerový překlad v největším evropském přístavu Rotterdamu se během letošních tří čtvrtletí značně zvýšil. Celkově šlo včetně září o 10,2 milionů TEU, což znamená nárůst o 10,1 procent. Vůči druhému čtvrtletí, jež podle přístavní správy již registrovalo rekordní kontejnerovou hodnotu, tu bylo další plus o 3,1 procenta.

​Přístav Hamburk láká největší kontejnerové lodě světa

30.10. – V pátek 20. října se stala obří kontejnerová loď COSCO Netherlands (kapacita 13 400 TEU) prvním plavidlem odbaveným pěticí nových portálových jeřábů od firmy Liebherr instalovaných v kontejnerovém terminálu HHLA CTT (Container Terminal Tollerort). Jeřáby jsou schopné odbavovat lodě přepravující i přes 20 tisíc TEU. Tři z těchto supervýkonných zařízení byla uvedena do provozu v polovině října, dva jeřáby pro obří kontejnerové lodě slouží v terminálu již od listopadu loňského roku.

​Hamburk je nejdůležitějším přístavem pro Českou republiku

23.10. – V roce 2016 bylo mezi českými kontejnerovými terminály a přístavem Hamburk přepraveno více než 470 tisíc kontejnerů, drtivá většina z nich směřuje do nebo z Hamburku po železnici. „Česká republika je pro přístav Hamburk klíčovým trhem ve střední Evropě a my jsme hrdí, že tomu tak je, řekl na výročním Hamburském večeru v pražském Obecním domě Vladimír Doboš, ředitel pražského zastoupení Hafen Hamburk Marketing (HHM).

​Aktuality ze světa 31/2017 Premium

​Aktuality ze světa 31/2017

23.10. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Francouzské liniové rejdařství CMA GM přebírá přes svou dceřinou společnost ANL Sofrane Unilines. Ty jsou specialistou na dopravní oblast Oceánie a pacifických ostrovů. Podnik provozuje deset lodí na osmi linkách a najíždí přitom celkem 21 přístavů v Austrálii, na Novém Zélandu, v Papua Nová Guinea a na pacifických ostrovech.

​Aktuality ze světa 30/2017 Premium

​Aktuality ze světa 30/2017

19.10.NÁMOŘNÍ DOPRAVA – U příležitosti 10 let fungování britské DCT v Gdaňsku byl prezentován nový investiční program pro tento polský přístav na hluboké vodě. Během příštích tří let má do něj natéct 65 milionů eur. Půjde kromě jiného o dva kontejnerové mosty, patřící k největším na světě a dále dva jeřáby RTG.

​Objem přepraveného nákladu Panamským průplavem byl loni rekordní

18.10. – Přeprava zboží Panamským průplavem po jeho rozšíření výrazně roste. Ve fiskálním roce 2017 se objem přepraveného nákladu kanálem zvýšil o 22,2 procenta na rekordních 403,8 milionu tun PC/UMS. To odpovídá zhruba 1,1 miliardě metrů krychlových objemu zboží.

spinner