Námořní doprava

Amsterdam zakázal velké výletní lodě, chce omezit znečištění a nadměrný turismus

22.7. - Amsterodamská radnice zakázala velkým výletním lodím vplout do centra města, jelikož se snaží omezit počet návštěvníků a znečištění životního prostředí. Informoval o tom server BBC News s odkazem na politiky, podle nichž tato plavidla nejsou v souladu s udržitelnými ambicemi nizozemské metropole.

Společnost HHLA reaguje na náročné výzvy ze začátku roku

Začátek roku 2023 byl pro společnost Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) náročným obdobím v souvislosti s pokračujícím geopolitickým napětím, hospodářskými sankcemi EU a pomalejším hospodářským růstem. Tržby skupiny HHLA se v prvních třech měsících roku snížily o 5,6 procenta na 364,7 milionu EUR (v předchozím roce 386,2 milionu EUR).

​Námořní doprava stále dominuje a svůj význam si podrží i nadále

Postupné obnovování narušených dodavatelských řetězců, ale také menší poptávka po dopravních kapacitách doprovázená poklesem sazeb v námořní dopravě, hledání alternativních tras a snaha o větší diverzifikaci zdrojů surovin a trhů. To jsou jen některé charakteristiky současného světového obchodu a dodavatelských řetězců.

​Hapag-Lloyd představil nové řešení pro dopravu šetrnou ke klimatu

16.6. – Společnost Hapag-Lloyd představila nové řešení pro přepravu šetrnou ke klimatu založené na biopalivech Ship Green. Toto řešení je dostupné odkudkoli a kdykoli a nevyžaduje od zákazníků žádné dlouhodobé závazky. V první fázi zavádění mohou zákazníci přidat službu Ship Green jako doplňkovou službu ke svým stávajícím rezervacím.

​Zeptali jsme se Charlese Bakera, CEO Baltic Hub

Baltic Hub loni již podruhé v řadě odbavil více než 2 miliony TEU. Jaký výsledek očekáváte v letošním roce?

​Jan Bláha (PST CLC Mitsui‑Soko): Obliba námořní sběrné linky z Číny se dostává na předcovidovou úroveň

Situace na trhu přeprav v Evropě, ale i na celém světě, se neustále vyvíjí. Firmy na aktuální situaci reagují rozšiřováním nabídky a komplexností služeb. Nejde jen o to za co nejlepších podmínek zajistit dopravu například z Asie do Evropy, ale poptávka je současně i po doručení v rámci první a poslední míle, po zajištění veškerých celních náležitostí a rovněž po zajištění skladování.

Vydání DN č. 12 - 13

15.6. – Výběr textů z DN č. 12 – 13 přineseme 13. 7.

(red)

​Koncerny opouštějící Čínu se stěhují do Severní Ameriky

29.5. – Dvě akvizice logistických společností během půl roku podnikl přepravce DSV v Severní Americe. Místní logistický trh se na oživení regionu rychle adaptuje. Tři státy regionu – USA, Kanada a Mexiko těží z bohatých zdrojů surovin i široké dopravní sítě. Region pomalu navazuje na svou automobilovou historii a vítá koncerny opouštějící Čínu. Jediné, co v strategických plánech chybí, je ochota municipalit k výstavbě na brownfieldech.

Dohoda DB Schenker a MSC pomůže výrazně snížit emise v lodních přepravách

22.5. - Společnost DB Schenker uzavřela dohodu s MSC (Mediterranean Shipping Company), největší rejdařskou společností na světě, o zakoupení 12 000 tun biopaliv druhé generace. Logistický provider využije tyto kapacity ve svém širokém portfoliu produktů námořních přeprav v režimu FCL, LCL nebo kontejnerů s řízenou teplotou. Smlouva uzavřená mezi spediční firmou a rejdařskou společností je první svého druhu. DB Schenker tímto krokem výrazně posílí svou nabídku udržitelných přeprav a již letos bude moci přepravit přibližně 30 000 standardních kontejnerů (TEU) s výrazně sníženými emisemi.

Hapag-Lloyd posiluje na rostoucím indickém trhu

Společnost Hapag-Lloyd dubnu úspěšně dokončila akvizici 40procentního podílu ve společnosti J M Baxi Ports & Logistics Limited (JMBPL), kterou již dříve schválil příslušný antimonopolní úřad.

spinner