Námořní doprava

DNV GL: Energetická transformace potřebuje flexibilní nabídku paliv Premium

DNV GL: Energetická transformace potřebuje flexibilní nabídku paliv

14.10. – Klasifikační společnost DNV GL zveřejnila třetí vydání studie vývoje námořního sektoru do roku 2050 (Maritime Forecast). Dokument ukazuje budoucnost námořní dopravy a souvisejících oborů v rychle se měnícím globálním energetickém rámci. Letošní studie se zaměřuje na snahy omezovat uhlíkovou stopu globální námořní flotily podle cílů stanovených strategií snižování emisí skleníkových plynů Mezinárodní námořní organizace IMO.

Aktuality ze světa 40/2019 Premium

Aktuality ze světa 40/2019

4.10. – BREXIT – Dopravní a logistické podniky v Evropské unii mají mít více času, aby se v letecké a silniční nákladní dopravě připravily na důsledky výstupu Velké Británie z unie a na možný nesmluvní brexit. Za tím účelem mají být prodlouženy přechodové lhůty ve dvou nouzových opatřeních EU, jež byla přijata pro případ tvrdého brexitu 29. března. Evropská komise připravila potřebný návrh, prodloužení však musí odsouhlasit Evropský parlament a Rada EU (státy), aby mohlo vstoupit v platnost. 

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – září 2019

NÁMOŘNÍ DOPRAVA

Baltská a mezinárodní námořní rada – Bimco

K 122. ZASEDÁNÍ MEZINÁRODNÍ NÁMOŘNÍ ORGANIZACE (IMO) V LONDÝNĚ

Jakožto součást rodiny OSN IMO aktivně pracuje na agendě pro udržitelný rozvoj do roku 2030. Mnoho prvků této agendy bude možno realizovat jen s udržitelným dopravním sektorem podporujícím světový obchod a usnadňujícím světovou ekonomiku. „Udržitelná plavba pro udržitelnou planetu“ je vybráno jako téma pro námořní sektor světa roku 2020. Má poskytnout příležitost k uvědomění si „Udržitelných rozvojových cílů OSN“ a předvést práci Mezinárodní námořní organizace IMO a jejích členských států k jejich dosažení.

USA zavedou na zboží z EU cla deset až 25 procent

3.10. – Spojené státy zavedou odvetná cla deset procent na evropská letadla a 25 procent na zemědělské a průmyslové zboží. Reagují tak na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. S odvoláním na pracovníky Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR) o tom včera informovaly zahraniční tiskové agentury.

Odborníci vyvíjejí pokročilý systém pro rychlejší kontrolu přepravních kontejnerů

Tři soukromé společnosti, tři přední výzkumné instituce a tři zástupci koncových uživatelů systému spojili své síly, aby v rámci projektu COSMIC EU vyvinuli pokročilý kontrolní systém, který by dokázal detekovat teroristické hrozby v přepravních kontejnerech a přístavech.

USPA a Kernel společně investují do rozvoje ukrajinského přístavu Čornomorsk Premium

USPA a Kernel společně investují do rozvoje ukrajinského přístavu Čornomorsk

25.9. – Ukrajinský státní přístavní podnik USPA – Ukrainian Sea Ports Authority a společnost Kernel (významný světový a největší ukrajinský výrobce slunečnicového oleje, exportér zemědělských produktů z oblasti Černého moře) podepsaly dohodu o společných investicích do rozšíření infrastruktury přístavu Čornomorsk v Oděské oblasti. Za celkem 3 miliardy UAH (přibližně 2,9 mld. Kč) bude do konce roku 2020 bagrováním prohloubeno přístaviště a vybudován nový terminál na překlad obilí. Kapacita překladu stoupne na 6 milionů tun.

UTA rozšiřuje svou službu pro trajektovou dopravu na 750 spojů

24.9. – Společnost Union Tank Eckstein GmbH & Co. KG (UTA) rozšířila portfolio svých služeb. S novou online platformou UTA Ferry vytvořila službu nabízející přibližně 750 trajektových spojení ve více než 50 zemích. Zákazníci si v této platformě mohou předem rezervovat jízdenky u více než 40 společností provozujících trajektovou dopravu a tyto jízdenky si s kartou UTA zakoupit za nižší cenu. Portál pro trajektovou dopravu byl vytvořen ve spolupráci s britskou službou Freightlink.

Aktuality ze světa 37 – 38/2019 Premium

Aktuality ze světa 37 – 38/2019

20.9. – LETECKÁ DOPRAVA – V rámci rozšíření svých služeb pro letecké společnosti a speditéry otevírá firma World Flight Services (WFS) Pharma Centre za 10 milionů EUR na letišti Charlese De Gaula v Paříži. Tato investice následuje po otevření farmaceutických zařízení v Kodani, Johannesburgu a v Miami. Bude fungovat pro pozemní a leteckou oblast a rovněž obdrží IATA certifikát CEIV Pharma v rámci iniciativy pro komunitu leteckého carga. Prostor o rozloze 2400 metrů čtverečních má vlastní nakládací plošinu a manévrovací plochu pro nakládku a vykládku farmaceutických zásilek pod kontrolovanou teplotou a prostor pod teplotou +15 až +25 oC s kapacitou 108 europalet ve čtyřech úrovních a kapacitou uložení 47 europalet na podlaze. Malý mrazicí prostor s –20 oC může uložit současně devět europalet. WFS rovněž investuje do systémů nové digitální techniky ke zvýšení provozní efektivnosti a viditelnosti zásilek. Nový systém skladového managementu (WMS) podporuje užívání skenování čárového kódu pro monitorování skladové kapacity v reálném čase. Řešení sledování teploty s cloudovou platformou sbírá údaje o teplotě a vlhkosti v reálném čase přes čidla. Středisko je rovněž vybaveno kontrolním a poplašným systémem CCVT, navázaném na bezpečnostní provozní centrum. Zařízení také odráží podnikové kroky v ochraně klimatu. Hugo Rodriques, viceprezident Cargo France u WFS uvedl: „Farmaceutické výrobky jsou jsou jedním z nejrychleji rostoucích produktů v oblasti leteckého carga a naši zákazníci z řad leteckých společností odpovídají na tuto příležitost specializovanými produkty a službami k pokrytí poptávky.“

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – srpen 2019

SPEDICE

Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA

PŘIPRAVENOST FIATA NA NADCHÁZEJÍCÍ ZMĚNY

FIATA si hodlá osvojit „nový světový řád“ a hodnotí svou žádoucí vůdčí pozici při sjednocování roztříštěného spedičního oboru proti konkurenčním hrozbám.

Aktuality ze světa 35/2019 Premium

Aktuality ze světa 35/2019

30.8. – LOGISTIKA – Internetový zásilkový obchod Zalando a výrobce sportovního zboží Adidas testují ve Francii společné využívání logistických kapacit. V rámci pilotního projektu dodává Zalando zboží z vlastního logistického centra v Moissy-Cramayel ještě týž nebo další den zákazníkům Adidas ve Francii. Přitom zákazníci neobjednávají v Zalando e-shopu, nýbrž na francouzské webové stránce výrobce zboží. Pilotní projekt, probíhající od počátku srpna, je prvním projektem firmy Zalando v oblasti multi-channel, přes který podnik dále zjednodušuje napojení značkových partnerů na svou platformu. Firma v tiskové zprávě uvádí, že první balíky byly konečným zákazníkům už doručeny. Ti profitují z rychlejšího doručení a obdrží svůj balík v neutrálním zásilkovém kartonu v rámci dvouhodinového dodacího okna ve stejný večer nebo příští den. S aktuálním projektem oba podniky reagují na změny v oblasti e-commerce a na skutečnost, že zákazníci očekávají stále rychlejší doručení. „Značky chtějí dosahovat na své zákazníky přes více než jeden kanál a v různých zemích. Obojí vede k tomu, že se zboží musí stále častěji rozdělovat na rozmanitá stanoviště,“ uvedl zásilkový obchod. Nasazení multi-channel má perspektivně doplnit službu firmy Zalando „Fulfillment Solutions“ (ZFS). V rámci ZFS skladuje více než 100 partnerů části svého sortimentu v logistických centrech zásilkových obchodníků. Zalando přejímá v současnosti zasílání na zákazníky ve 14 evropských zemích. Test nejprve poběží šest až dvanáct měsíců, potom partneři zhodnotí výsledky.

spinner