Námořní doprava

​Přístav Antverpy posiluje spojení s Německem

V roce 2016 bylo mezi belgickým přístavem Antverpy a Německem přepraveno 68,1 milionu tun zboží. Meziročně to představuje nárůst o čtyři miliony tun, resp. 6,1 procenta. Druhý největší evropský námořní přístav tak posiluje svou pozici jako důležitého centra pro německý obchod a průmysl. Silniční nákladní přeprava mezi Antverpami a Německem vzrostla, pokud jde o tonáž, o 4,3 procenta, v případě vnitrozemských vodních cest činil růst 7,3 procenta a u železnice 8,3 procenta.

Hapag-Lloyd nasadí „chytrou loď“ Guayaquil Express

Rejdařství Hapag-Lloyd v Hamburku slavnostně pokřtilo novou velkokapacitní kontejnerovou loď Guayaquil Express (10 500 TEU). Kmotrou plavidla byla Christiane Kühneová, manželka majoritního vlastníka a čest-ného prezidenta koncernu Kühne + Nagel Klause-Michaela Kühneho. Ceremoniálu se dále zúčastnili starosta Hamburku Olaf Scholz a předsedkyně představenstva přístavního podniku Hamburg Hafen und Logistik Angela Titzrathová.


​Důvěra v námořní dopravu je nejvyšší za poslední tři roky

Podle průzkumu důvěry v námořní dopravu Shipping Confidence Survey, který prováděla mezinárodní poradenská společnost Moore Stephens, dosáhla ve druhém čtvrtletí letošního roku důvěra v sektor nejvyšší úrovně za poslední tři roky. Průměrná spokojenost respondentů činila 6,1 bodu z 10. Předchozí průzkum z února 2017 přitom ukázal hodnotu 5,6 bodu. Nárůst důvěry v námořní dopravu byl zaznamenán u všech kategorií respondentů. Průzkum se provádí od května 2008, kdy dosáhl průměru 6,8.

​Co přinesl červen 2017 v dopravě

V Evropské unii skončilo s koncem pololetí předsednictví Malty a zanechalo užitečnou upomínku: ministři dopravy členských zemí přijali nedávno v jejím hlavním městě tzv. Vallettskou deklaraci o námořní dopravě. Ta s ohledem na námořní strategii EU identifikuje největší výzvy a cíle příštího desetiletí. Patří mezi ně konkurenceschopnost a ekologická udržitelnost evropské námořní plavby.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - červen 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

ELA MÁ NOVÉHO PREZIDENTA

Na svém letošním výročním zasedání zvolili členové ELA nového prezidenta. Stal se jím Ital Paolo Biso-gni, prezident italského logistického svazu AILOG. Zasedání se konalo v Mnichově v rámci nedávného dopravního veletrhu transport logistics.

Námořní přepravce Cosco koupí za 6,3 miliardy USD konkurenční OOIL Premium

Námořní přepravce Cosco koupí za 6,3 miliardy USD konkurenční OOIL

11.7. – Čínská lodní společnost Cosco Shipping Holdings koupí za 6,3 miliardy USD (144,2 miliardy Kč) svého hongkongského konkurenta Orient Overseas International (OOIL). Cosco se díky převzetí stane třetím největším lodním přepravcem kontejnerů na světě. Většinový vlastník OOIL přijal nabídku. Dohodu však musí ještě schválit antimonopolní úřady v Číně, Evropě a USA, uvedly firmy v prohlášení pro hongkongskou akciovou burzu.

​Přístavní správa GPA láme rekordy

Přístavní správa Georgia Ports Authority (GPA) oznámila, že v dubnu odbavila 333 006 TEU, což představuje v meziročním srovnání nárůst o 11,7 procenta (o 34 966 TEU). Celková tonáž odbavená v přístavech spadajících pod GPA stoupla dokonce o 13 procent (334 950 tun) na 2,94 milionu tun. Letošní čtvrtý měsíc tak byl vůbec nejlepším dubnem v historii přístavní správy. „Savannah se vypracoval v hlavní bránu obsluhující východ Spojených států,“ zdůraznil výkonný ředitel GPA Griff Lynch.

​Hapag-Lloyd dokončil převzetí rejdařství UASC

Kontejnerová rejdařství Hapag-Lloyd a United Arab Shipping Company (UASC) dokončila fúzi. S 230 loděmi s celkovou přepravní kapacitou 1,6 milionu TEU je nyní Hapag-Lloyd pátým největším kontejnerovým rejdařstvím na světě. Koncern zůstává registrovaný v Německu, hlavním sídlem je nadále Hamburk.

​Co přinesl květen 2017 v dopravě

Nejenže se digitalizace stále rozšiřuje, ale také se zvyšuje počet útoků na počítačové sítě. S osvětou všeho druhu týkající se digitalizace a automatizace v dopravě a logistice jako by se roztrhl pytel. Již méně je návodů, jak se chránit před novou kvalitou tzv. kyberútoků. Proto poučení třeba od sousedů nejsou na škodu. Podíváme se například na severoněmecké námořní přístavy, které pracují na svém ochranném systému. Brémský projekt PortSec je má v tom podpořit.

Ing. Jiří Šťastný: Námořní trh poškozují nekalé praktiky některých rejdařů

Ani speditéři ani jejich nadnárodní aliance FIATA zatím nemohou najít způsob, jak se vypořádat s nekalými praktikami některých rejdařů, kteří například mění sazby za přepravu zboží ze dne na den a v případě nesouhlasu speditérů prostě jejich zboží na loď nenaloží. V rozhovoru pro Dopravní noviny to řekl předseda Námořního klubu Svazu spedice a logistiky ČR Ing. Jiří Štastný.


spinner