Námořní doprava

​Právě vychází v DN č. 12 - 13

Jiří Marek: Hlavním milníkem Austromaru bylo rozhodnutí působit na trhu nezávisle

21.6. – Společnost Austromar slaví letos 30 let na trhu v České republice. Nejdůležitější milníky v uplynulých třech desetiletích i aktuální výzvy nám přiblížil generální ředitel společnosti Jiří Marek.


​Do Eemshavenu připlula 100. loď s LNG, plyn pro Česko jich přivezlo 37

20.6. – Sto obřích tankerů se zkapalněným plynem pro Evropu zatím připlulo do nizozemského plovoucího terminálu Eemshaven. Ten umí převést surovinu zpět do plynného skupenství a poslat ji do přepravní soustavy. Mimo jiné i pro ČR, pro kterou byl určen obsah 37 lodí. Celkově tak ČEZ ve spolupráci se státem zajistil 3,4 miliardy metrů krychlových plynu, což je více než polovina z 6,7 miliardy metrů kubických loňské spotřeby České republiky. Uvedl to mluvčí Skupiny ČEZ Roman Gazdík.

Vydání DN č. 12 - 13

Výběr článku z DN č. 12 – 13 přineseme 18. července.

(red)

​Huisman Czech Republic se podílí na výrobě jeřábů pro největší evropský přístav v Rotterdamu

60.5. – Společnost Huisman, světový lídr ve vývoji a výrobě těžkých konstrukcí, vstupuje na trh přístavní logistiky a pro Hutchison Ports ECT Rotterdam, jednoho z předních provozovatelů kontejnerových terminálů v Evropě, dodá řadu automatických stohovacích jeřábů (Automated Stacking Cranes). Jeřáby, které musí zvládnout 4 miliony cyklů za 30 let, budou sloužit k efektivní manipulaci s lodními kontejnery v přístavu. Ve výrobním závodu Huisman Czech Republic ve Sviadnově budou mít na starosti například všechny svařovací práce.

​Čína vyzvala k ukončení útoků na civilní lodě v Rudém moři a k bezpečné plavbě

28.5. – Čína vyzvala k ukončení útoků na civilní lodě v Rudém moři a k bezpečné námořní plavbě v této oblasti. Řekl to včera podle agentury Reuters čínský ministr zahraničí Wang I při setkání se svým jemenským protějškem v Pekingu. Šéf čínské diplomacie podle tiskového prohlášení ministerstva také uvedl, že Čína je připravena nadále hrát v této záležitosti konstruktivní roli.

V přístavu Koper poprvé zakotvila loď poháněná LNG

24.5. - Minulý víkend v přístavu Koper zakotvila loď Scandola, první s pohonem na LNG. Kontejnerová loď rejdaře CMA CGM s kapacitou 15 000 TEU představuje významný krok k odpovědnějšímu přístupu k životnímu prostředí a postupnému snižování emisí oxidu uhličitého. Při této příležitosti loď navštívili Gregor Belič, člen správní rady přístavu Koper, a Bine Štancar, generální ředitel CMA CGM Adriatic Cluster.

Co přinesl duben v dopravě a logistice

V úterý 23. března 2021 ve 12:12 egyptského času (EET) dorazila do přístavu v Suezu kontejnerová loď Ever Given, která patří přepravní společnosti Evergreen Marine a pluje pod panamskou vlajkou. Nikdo se o ni v tu chvíli příliš nestaral. Ve tmě se 400 metrů dlouhá, 200 000 tun vážící megaloď připojila ke skupině plavidel, která již stála na kotvišti – obrovský, ale nenápadný přírůstek do obrovské vodní čekárny na úpatí jižního cípu Suezského průplavu. Následujících 5 hodin a 37 minut Ever Given pomalu driftovala v bezprizorní pauze a zabíjela čas před začátkem své více než půldenní plavby průplavem do Středozemního moře. V 5:49 se k lodi o velikosti mrakodrapu přiblížil egyptský remorkér Mosaheb 2, což bylo oficiální znamení, že cesta plavidla začíná. O hodinu a 53 minut později plavba lodi Ever Given skončila. V té době už byla nejslavnější lodí na světě. Loď uvízla napříč kanálu, a nebyla schopna se sama vyprostit. Za možnou příčinu jinak velmi podivné nehody byl uveden náhlý poryv bočního větru, později se přidaly spekulace o navigační chybě kapitána lodi.

Hamburský přístav začal rok pozitivně

20.5. - V prvním čtvrtletí roku 2024 navzdory napjatým geopolitickým a ekonomickým podmínkám prošlo hamburským přístavem 1,9 milionu TEU. Velmi pozitivně se nadále vyvíjela doprava v USA, která zaznamenala nový rekord. Překládková doprava těžila z nárůstu kontejnerové propustnosti a vykazovala rostoucí trend. Celkově činí celkový objem námořní nákladní přepravy 27,4 milionu tun a je ovlivněn poklesem přepravy hromadných nákladů.

Čtvrtletní výsledky přístavu Antverpy-Bruggy ukazují, že kontejnerová přeprava opět roste

22.4. - Celkový objem překládky v přístavu Antverpy-Bruges dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku 70,4 milionu tun, což představuje nárůst o 2,4 % oproti stejnému období roku 2023. V přetrvá­vajícím složitém geopolitickém a makroekonomickém kontextu tento výkon, jehož hnací silou je opětovný růst kontejnerové přepravy, podtrhuje odolnost přístavu.

Zaměstnanci společnosti Maersk inovovali systém dodávek čerstvé vody z lodí Maersk do přístavů

11.4. - Tento průkopnický projekt optimalizuje stávající systém výroby sladké vody na palubách kontejnerových lodí za účelem jejího dalšího skladování a dodávání v cisternových kontejnerech do přístavů a regionů, které se potýkají s nedostatkem sladké vody.

spinner