Námořní doprava

Zeptali jsme se Vladimíra Doboše, ředitele pražského zastoupení Hafen Hamburk Marketing (HHM)

Jaký dopad na námořní dopravu a chod přístavů má situace v Rudém moři a v Panamském průplavu?

Luka Koper: Na cestě k hledání zelené rovnováhy

Vzhledem k tomu, že přístavní činnost má dopad na lidi, kteří v přístavu pracují a žijí v jeho okolí, a na přírodní prostředí, snaží se společnost Luka Koper plc, provozovatel přístavu Koper, již mnoho let o vyváženost zájmů společnosti a přírodního prostředí. Vzhledem k tomu, že přístavní činnost má dopad na lidi, kteří v přístavu pracují a žijí v jeho okolí, a na přírodní prostředí, snaží se společnost Luka Koper plc, provozovatel přístavu Koper, již mnoho let o vyváženost zájmů společnosti a přírodního prostředí.


​Lodě rejdařů stále obeplouvají Afriku, očekává se růst zájmu o železniční přepravy

29.2. – Námořní přepravy mezi Asií a Evropou jsou stále ovlivněny tím, že mnozí rejdaři kvůli útokům na lodě zastavili využívání Suezského průplavu. Lodě tak dočasně obeplouvají Afriku, což má za následek delší přepravní časy a zdražení přeprav. Proto se očekává růst zájmu o železniční spojení se sběrnými kontejnery, které společnost PST CLC Mitsui-Soko zajišťuje s pravidelnými odjezdy a servis je schopna okamžitě zajistit i pro celé kontejnery jak z, tak do Číny.

Šéf Maersku: Potíže lodních dopravců v Rudém moři asi potrvají několik měsíců

18.1. - Potíže námořních dopravců v důsledku útoků na plavidla v Rudém moři zřejmě potrvají několik měsíců. V diskusi na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu to včera řekl šéf dánské společnosti Maersk Vincent Clerc. Šéf DHL Tobias Meyer varoval, že situace by mohla vést k nedostatku nákladních kontejnerů v Asii, zatímco provozovatelé italských přístavů se obávají, že vleklá krize by mohla vést k trvalému odklonu lodní dopravy ze Středozemního moře.

Hamburský Stammtisch 2023

Na konci listopadu v prostorách pivnice Malostranské besedy v Praze uspořádala pražská reprezentace Hafen Hamburg Marketing společně se společností Metrans již tradiční předvánoční setkání s významnými partnery přístavu Hamburk a českých členských firem Hafen Hamburg Marketing.

Co přinesl listopad v dopravě a logistice

Jako obdivovatele humoru Divadla Járy Cimrmana mne mimo jiné v dále uvedené záležitosti napadá slavná replika: „Spočítal jsem to dobře, jen jsem to zapomněl vynásobit dvěma. Výpočet je správně, jen tam falíruje to násobení…“

​EU bude jednat o možném zapojení do zabezpečení obchodních cest v Rudém moři

14.1. – Ministři zahraničí zemí Evropské unie mají na setkání 22. ledna jednat o možném zapojení EU do iniciativy Spojených států na zajištění obchodních námořních tras v Rudém moři. Informovala o tom včera agentura DPA, podle níž zahraniční služba EU vypracovala první návrhy k zahájení nového společného vojenského nasazení evropských zemí. Předpokládají mimo jiné vyslání válečných lodí a systémů včasného varování, například průzkumných letounů, do konfliktní oblasti. Podle informací ČTK je možné, že budou ministři návrh předložený šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem již v lednu i schvalovat.

​Z Číny vyplula do Evropy první nákladní loď s elektromobily

12.1. – Z Číny vyplula do Evropy první nákladní loď určená speciálně pro vývoz automobilů. Plavidlo schopné přepravit 7000 automobilů si pronajal čínský výrobce elektromobilů BYD, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na příspěvek firmy China International Marine Containers Group (CIMC), která loď vyrobila, na sociální sítí WeChat.

​Kyjev uvádí, že od srpna vyvezl z černomořských přístavů 15 milionů tun zboží

9.1. – Ukrajina za posledních pět měsíců loňského roku vyvezla přes Černé moře téměř 15 milionů tun zboží, deset milionů z toho jsou zemědělské produkty. Podle agentury DPA to včera uvedl místopředseda ukrajinské vlády Oleksandr Kubrakov. Koridorem, který Ukrajina bojující proti ruské invazi vytyčila loni v srpnu, od té doby do ukrajinských černomořských přístavů připlulo 469 lodí.

​Námořní přeprava nyní k dispozici na CargoNect!

8.1. – Jsme naprosto nadšeni, že můžeme oznámit spuštění služeb námořního nákladu zde na CargoNect! Význam námořního nákladu nelze bagatelizovat – hraje důležitou roli při přepravě zboží po celém světě. Je nezbytnou součástí logistického průmyslu. A my jsme nadšeni, že se CargoNect konečně může stát článkem v ekosystému námořního nákladu.

spinner