Námořní doprava

​Krize v Rudém moři prodražuje námořní dopravu a může zvýšit inflaci

5.1. – Krize v Rudém moři, kde jemenští rebelové už týdny útočí na obchodní lodě, dál prodražuje námořní dopravu a podle analytiků může přispět i k růstu inflace. Mezinárodní námořní organizace (IMO) ve středu uvedla, že nejméně 18 námořních dopravců už své lodě přestalo posílat přes Rudé moře a z bezpečnostních důvodů posádkám nařizují delší trasu, a sice kolem mysu Dobré naděje na jihu Afriky.

​Maersk zatím z bezpečnostních důvodů neobnoví nákladní dopravu přes Rudé moře

3.1. – Dánská firma Maersk zatím neobnoví nákladní dopravu přes Rudé moře, kterou přerušila v neděli po útoku jemenských povstalců na jedno z jejích plavidel. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní firma rovněž oznámila, že některé její lodě budou přesměrovány kolem afrického Mysu Dobré naděje. Přesměrování nákladní dopravy prodloužila včera také německá společnost Hapag-Lloyd, která se rovněž Rudému moři z bezpečnostních důvodů už nějakou dobu vyhýbá.

Maersk po útoku povstalců z Jemenu na jeho loď přerušil plavby v Rudém moři

31.12. - Dánskou nákladní loď Maersk Hangzhou v Rudém moři v sobotu večer zasáhla raketa vystřelená povstalci z Jemenu. Dvě další rakety sestřelilo americké námořnictvo, uvedl na síti X Pentagon. Dnes ráno pak na tuto loď podle amerického regionálního velitelství zaútočili povstalci ze čtyř malých plavidel, na což reagovala americká armáda, která tři z nich potopila. Firma Maersk poté oznámila, že na 48 hodin pozastavuje plavby Rudým mořem.

Německý dopravce Hapag-Lloyd se bude Suezskému průplavu i nadále vyhýbat

29.12. - Lodě německého dopravce Hapag-Lloyd se budou Suezskému průplavu kvůli obavám o bezpečnost i nadále vyhýbat. Mluvčí firmy to dnes sdělil agentuře Reuters a dodal, že management situaci znovu vyhodnotí 2. ledna. Přední světové dopravní společnosti, včetně firem Hapag-Lloyd a Maersk, tento měsíc přestaly využívat trasy v Rudém moři, neboť na plavidla tam začali útočit jemenští povstalečtí Húsíové. Někteří dopravci se tento týden začali do Rudého moře vracet.

Lodě dvou velkých dopravních firem se vracejí do Rudého moře

28.12. - Plavidla francouzské dopravní skupiny CMA CGM se po útocích jemenských povstaleckých Húsíů vracejí do Rudého moře, totéž činí lodě konkurenční společnosti Maersk. S odkazem na sdělení obou přepravních gigantů o tom včera informovala agentura AFP. Obě firmy jsou důležité mimo jiné i pro přepravu ropy.

Kvůli útokům v Rudém moři hledají evropské firmy alternativní dopravní trasy

22.12. - Kvůli útokům jemenských Húsíů na obchodní lodě v Rudém moři začaly evropské firmy hledat alternativy k dovozu zboží z Asie. Například švédský nábytkářský kolos IKEA varoval, že dodávky budou mít zpoždění, zatímco největší světový výrobce domácích spotřebičů Electrolux připravuje plány pro případ, že se situace brzy nevyřeší. Francouzský mlékárenský koncern Danone začal většinu dodávek odklánět přes jiné trasy, což je ale dražší. Část firem také zvažuje, že tam, kde to bude možné, by mohly využít i silniční dopravu. Uvedla to agentura Reuters.

​Húsíové tvrdí, že zaútočili drony na Izrael, americká loď jich sestřelia čtrnáct

17.12. – Jemenští povstalci Húsíové, které podporuje Írán, tvrdí, že provedli útok za použití bezpilotních letounů na izraelský přístav Ejlat v Rudém moři. Šíitští povstalci v posledních dnech několikrát zaútočili na lodě, které plují Rudým mořem. Britský ministr obrany Grant Shapps uvedl, že britská vojenská loď HMS Diamond zničila v noci na sobotu bojový dron, který útočil na přepravní loď. Americký torpédoborec jich včera sestřelil 14, uvedl Washington. Kvůli špatné bezpečnostní situaci přerušila plavby Rudým mořem významná přepravní společnost Mediterranean Shipping Co. (MSC), později se přidala i francouzská skupina CMA CGM.

​Igor Pamič (Luka Koper): V roce 2024 hodláme investovat dalších 70 milionů eur na zvýšení kapacity

Novým zástupcem Přístavu Koper pro český a slovenský trh se stal Igor Pamič. Při této příležitosti jsme ho požádali o vyjádření, s jakými očekáváními vstupuje na novou pozici a jaké novinky Luka Koper pro své zákazníky chystá.

​Přes nový černomořský koridor se podle Kyjeva vyvezly už miliony tun nákladu

5.12. – Ukrajina přes nový černomořský koridor vyvezla už pět milionů tun zemědělské produkce. Podle agentury Reuters to řekl ukrajinský vicepremiér a ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov. Ukrajina v srpnu vytvořila nový černomořský koridor poté, co Rusko neprodloužilo takzvané obilné dohody, které do té doby umožňovaly vývoz ukrajinského obilí a dalších plodin přes dohodnuté trasy v Černém moři.

DSV letos přepravilo více než 140 000 tun zboží po moři a ve vzduchu

28.11. - Miliony přepravených kilogramů, tomu odpovídá hmotnost zásilek, které společnost DSV během tohoto roku úspěšně doručila. S bohatými zkušenostmi v oblasti kontinentální i zaoceánské dopravy je společnost nepřehlédnutelným hráčem v logistickém průmyslu. Jako jedna ze tří největších společností v oblasti logistiky a světové přepravy disponuje specializovaným vybavením pro převoz těžkých nákladů všech druhů. Podle interních statistik se v letošním roce oddělení DSV Air & Sea povedlo bezpečně dopravit více jak 140 000 tun zboží.

spinner