Námořní doprava

Právě vyšlo v DN č. 24

Michaela Svrčková (MSC): Pokrytím širšího logistického řetězce můžeme nabízet flexibilnější služby

24.11. - Společnost MSC Mediterranean Shipping Company, dnes největší rejdař, v posledních letech rozšiřuje své působení do dalších dopravních oborů. O přiblížení činnosti jejího českého zastoupení jsme požádali Michaelu Svrčkovou, ředitelku české a slovenské pobočky MSC.

​Odvětví námořní přepravy zůstává nestabilní, cargo-partner nabízí nová řešení

14.11. – Přestože současné kapacity lodí směřujících z Asie do Evropy jsou dostatečné, spolehlivost servisů se v posledních měsících mírně zhoršila a očekává se nárůst cen. Mezinárodní poskytovatel přepravních a infologistických služeb cargo-partner na tuto situaci reaguje nabídkou nových řešení.

Co přineslo září v dopravě

Za zcela zásadní a výbušnou zprávu ze sektoru dopravy v září je nutno považovat do poslední chvíle utajovanou dohodu o prodeji významného (přes 49procentního) podílu ve společnosti HHLA, z velké části vlastněné městem Hamburk, dnes největšímu námořnímu dopravci MSC Ženeva. Zcela zásadním je především skutečnost, že na rozdíl od předchozích podobných „dealů“ v Evropě i ve světě není předmětem eventuálního prodeje jeden konkrétní terminál, ale celý provoz kontrolovaný HHLA včetně intermodální sítě Metrans (která mimochodem činí z Hamburku nejsilněji na železniční přepravu napojený přístav v Evropě).

​Geis: V mezinárodní letecké a námořní přepravě jsou patrné pozitivní záblesky

20.10. – Krize v mezinárodní letecké a námořní přepravě, která započala koronavirovou pandemií, dosud plně neodezněla. Objemy přeprav stále nedosáhly hodnot z roku 2019, dodavatelské řetězce se plně neobnovily a poptávka po většině komodit je menší. Vyhlídky pro mezinárodní přepravu však nejsou tak černé, protože na trhu už sledujeme i pozitivní záblesky. Uvedl to Martin Tokič, ředitel pobočky Geis CZ Air+Sea.

​Hamburk a MSC navázaly strategické partnerství

Svobodné a hanzovní město Hamburk a společnost MSC Mediterranean Shipping Company S.A. (MSC) uzavřely závazné memorandum o porozumění týkající se strategického partnerství v souvislosti s Hamburger Hafen und Logistik Aktiengesellschaft (HHLA). Společnost MSC má v úmyslu získat všechny volně obchodovatelné akcie typu A společnosti HHLA a oznámila záměr učinit dobrovolnou veřejnou nabídku převzetí za cenu 16,75 EUR za akcii typu A. Společnost HHLA má být provozována jako strategický společný podnik, v němž město Hamburk bude držet podíl 50,1 procenta a společnost MSC 49,9 procenta.

Ekonomika u protinožců roste, DSV vypravilo zásilku až do Nové Kaledonie

6.10. - V rámci seriálu o přepravě zboží po kontinentech se tentokrát podíváme na ten, který je z českého pohledu tím nejvzdálenějším – na Austrálii a Oceánii. I když jde o nejmenší světadíl, díky silné australské ekonomice se neztrácí ani v konkurenci obrů typu Asie či Ameriky. Společnost DSV proto nepodceňuje svoji přítomnost ani v této části světa.

Co přinesl srpen v dopravě

Maersk opouští projekt digitalizace komunikačních procesů TradeLens. Můžeme to označit za nedávný příběh, nebo za blížící se lekci, ale to, jak to dopadlo, bychom si měli všichni zapamatovat.

​Komentář: Co přinesl červenec v dopravě

Minulý měsíc opět – bohužel tentokrát velmi dramaticky a mnohem silněji i než v době nejhorších covidových uzávěr – ukázal, jakou nenahraditelnou úlohu hraje v mezinárodní směně a s ní spojené dopravě na velké vzdálenosti doprava po moři, a jak může omezení této dopravy zahýbat i mezinárodní politikou. Zde zcela konkrétně doprava agrárních produktů z ukrajinských polí ke konečným spotřebitelům především ve třetím světě.

​Maersk a APM Holding založily podnik C2X na výrobu zeleného metanolu

15.9 – Dánská průmyslová skupina A.P. Moller Holding (APMH) a její námořní divize Maersk založily podnik na výrobu zeleného metanolu, který bývá označován také jako e-metanol. Roční produkce společnosti C2X by měla do roku 2030 přesáhnout tři miliony tun. Maersk má v plánu tímto nízkouhlíkovým palivem zásobovat svou flotilu nákladních lodí, a snížit tak svou uhlíkovou stopu. Celosvětová lodní doprava se podílí na globálních emisích oxidu uhličitého téměř třemi procenty.

Sedm pravidelných linek z Asie zkrátí transit po moři o tři až čtyři dny

11.9. - K šesti pravidelným linkám z Asie pro přepravu kusových zásilek ve sběrném kontejneru letos DB Schenker přidal novou a sice z pákistánského Karáčí. Přímé linky zkrátí dobu přepravy o tři až čtyři dny. Zásilky umožňuje DB Schenker sledovat dvěma způsoby, buď e-mailovou notifikací nebo na platformě eSchenker.

spinner