Námořní doprava

​Geis: V mezinárodní letecké a námořní přepravě jsou patrné pozitivní záblesky

20.10. – Krize v mezinárodní letecké a námořní přepravě, která započala koronavirovou pandemií, dosud plně neodezněla. Objemy přeprav stále nedosáhly hodnot z roku 2019, dodavatelské řetězce se plně neobnovily a poptávka po většině komodit je menší. Vyhlídky pro mezinárodní přepravu však nejsou tak černé, protože na trhu už sledujeme i pozitivní záblesky. Uvedl to Martin Tokič, ředitel pobočky Geis CZ Air+Sea.

​Hamburk a MSC navázaly strategické partnerství

Svobodné a hanzovní město Hamburk a společnost MSC Mediterranean Shipping Company S.A. (MSC) uzavřely závazné memorandum o porozumění týkající se strategického partnerství v souvislosti s Hamburger Hafen und Logistik Aktiengesellschaft (HHLA). Společnost MSC má v úmyslu získat všechny volně obchodovatelné akcie typu A společnosti HHLA a oznámila záměr učinit dobrovolnou veřejnou nabídku převzetí za cenu 16,75 EUR za akcii typu A. Společnost HHLA má být provozována jako strategický společný podnik, v němž město Hamburk bude držet podíl 50,1 procenta a společnost MSC 49,9 procenta.

Ekonomika u protinožců roste, DSV vypravilo zásilku až do Nové Kaledonie

6.10. - V rámci seriálu o přepravě zboží po kontinentech se tentokrát podíváme na ten, který je z českého pohledu tím nejvzdálenějším – na Austrálii a Oceánii. I když jde o nejmenší světadíl, díky silné australské ekonomice se neztrácí ani v konkurenci obrů typu Asie či Ameriky. Společnost DSV proto nepodceňuje svoji přítomnost ani v této části světa.

Co přinesl srpen v dopravě

Maersk opouští projekt digitalizace komunikačních procesů TradeLens. Můžeme to označit za nedávný příběh, nebo za blížící se lekci, ale to, jak to dopadlo, bychom si měli všichni zapamatovat.

​Komentář: Co přinesl červenec v dopravě

Minulý měsíc opět – bohužel tentokrát velmi dramaticky a mnohem silněji i než v době nejhorších covidových uzávěr – ukázal, jakou nenahraditelnou úlohu hraje v mezinárodní směně a s ní spojené dopravě na velké vzdálenosti doprava po moři, a jak může omezení této dopravy zahýbat i mezinárodní politikou. Zde zcela konkrétně doprava agrárních produktů z ukrajinských polí ke konečným spotřebitelům především ve třetím světě.

​Maersk a APM Holding založily podnik C2X na výrobu zeleného metanolu

15.9 – Dánská průmyslová skupina A.P. Moller Holding (APMH) a její námořní divize Maersk založily podnik na výrobu zeleného metanolu, který bývá označován také jako e-metanol. Roční produkce společnosti C2X by měla do roku 2030 přesáhnout tři miliony tun. Maersk má v plánu tímto nízkouhlíkovým palivem zásobovat svou flotilu nákladních lodí, a snížit tak svou uhlíkovou stopu. Celosvětová lodní doprava se podílí na globálních emisích oxidu uhličitého téměř třemi procenty.

Sedm pravidelných linek z Asie zkrátí transit po moři o tři až čtyři dny

11.9. - K šesti pravidelným linkám z Asie pro přepravu kusových zásilek ve sběrném kontejneru letos DB Schenker přidal novou a sice z pákistánského Karáčí. Přímé linky zkrátí dobu přepravy o tři až čtyři dny. Zásilky umožňuje DB Schenker sledovat dvěma způsoby, buď e-mailovou notifikací nebo na platformě eSchenker.

Nový dopravní projekt má lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii

10.9. - Evropská unie, Spojené státy a další partneři včera v rámci summitu skupiny G20 představili rozsáhlý projekt v oblasti železniční a lodní dopravy, který má lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii. Cílem je podpořit hospodářský růst a politickou spolupráci, informovaly agentury DPA a AP.

Nedostatek kontejnerů a nízká cena ovlivňují svět námořní přepravy

1.9. - Globální námořní obchod čelí složitému prostředí, které přináší několik zásadních výzev. Vedle postupného obnovování narušených dodavatelských řetězců se setkáváme s poklesem poptávky po dopravních kapacitách, což způsobuje snižující se sazby v námořní dopravě. Cena za přepravu dvanáctimetrového kontejneru z Asie do Evropy poklesla ze 14 tisíc USD na pouhých 1700 USD. Pro mnohé přepravce se klesající cena za dopravu stala významným bodem zlomu. Prognózy na rok 2023 navíc naznačují, že situace se pravděpodobně v nejbližší době zásadně nezlepší. Možný problém v letošním roce představuje skartace 600 tisíc přepravních kontejnerů.

​Z Oděsy vyplula druhá loď mimo obilný koridor

27.8. – Nákladní loď Primus, určená pro přepravu sypkých nákladů a plavící se pod vlajkou Libérie, včera ráno vyplula z přístavu Oděsa na jihu Ukrajiny směrem na bulharský přístav Varna. Uvedla to agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na specializovaný server sledující námořní dopravu a na snímky vyplouvající lodi zveřejněné ukrajinským poslancem Alexijem Hončarenkem.

spinner