Námořní doprava

Odmítnutí čínské nabídky by znevýhodnilo hamburský přístav, tvrdí starosta

20.9. - Pokud by Německo odmítlo nabídku čínské rejdařské společnosti Cosco na koupi podílu v provozovateli kontejnerového terminálu, znevýhodnilo by to přístav Hamburk v hospodářské soutěži. Uvedl to starosta přístavního města, napsala agentura Reuters. Německá vláda možnou transakci spíše nepodporuje.

Polsko otvírá novou vodní cestu, lodě se vyhnou průlivu ovládanému Ruskem

17.9. - Polský prezident Andrzej Duda dnes slavnostně otevřel novou vodní cestu přes Viselskou kosu v Baltském moři. Plavidla tudy plující se vyhnou průlivu ovládanému Ruskem.

​FIATA: Zákazníci požadují revizi pravidel v kontejnerové dopravě

Mezinárodní federace spedičních svazů (FIATA) spolu s evropskými a mezinárodními podnikatelskými organizacemi naléhavě vyzývá Evropskou komisi, aby okamžitě zahájila přezkum svých předpisů o hospodářské soutěži v oblasti kontejnerové dopravy.

​Generální tajemník IMO Kitack Lim navštívil přístavy Oděsa a Consanta

4.9. – Generální tajemník Mezinárodní námořní organizace (IMO) Kitack Lim navštívil ukrajinský přístav Oděsa a rumunský přístavy Constanta. Ocenil zde významný pokrok v provádění černomořské obilné iniciativy a zásadní roli námořníků při zajišťování globálního obchodu.

Bohumínská Drátovna dodá lana pro remorkéry v Suezském průplavu

25.8. - Společnost ŽDB Drátovna z Bohumína na Karvinsku začala dodávat ocelová lana pro remorkéry v Suezském průplavu. Lodě s výkonným motorem a poměrně malou vlastní tonáží se používají zejména k tažení nebo tlačení vysokotonážních lodí. Řekla to dnes mluvčí firmy Petra Macková Jurásková.

Zaměstnanci největšího britského kontejnerového přístavu Felixstowe stávkují

22.8. - Zaměstnanci největšího britského kontejnerového přístavu Felixstowe včera poprvé za tři desetiletí vstoupili do stávky. Zhruba 1900 členů odborového svazu Unite hodlá kvůli sporu ohledně mezd stávkovat celkem osm dnů. Členové podle svazu odmítli návrh na sedmiprocentní zvýšení mezd, který plně nekompenzuje inflaci.

​A. P. Moller - Maersk koupí dánskou společnost Martin Bencher Group

15.8. – Moller – Maersk dosáhla dohody o převzetí Martin Bencher Group, dánské projektové logistické společnosti s prvotřídními schopnostmi v oblasti nekontejnerové projektové logistiky. Společnost Martin Bencher byla založena v roce 1997 a je poskytovatelem logistických služeb, který se specializuje na projektovou logistiku. Hlavní schopností společnosti Martin Bencher je navrhování komplexních projektových logistických řešení pro globální klienty a mezi konkurenční výhody společnosti patří hluboké odborné znalosti v oboru, solidní výsledky, dlouhodobé vztahy se zainteresovanými stranami a také vysoce kvalifikovaná organizace.

​Společnost Kuehne+Nagel zajistila biopaliva pro objem přepravy 40 000 TEU

13.8. – Společnost Kuehne+Nagel zajistila ekvivalentní množství biopaliva nenovější generace vyráběného na bázi odpadů, jehož prostřednictvím ušetří emise CO2e pro přepravu 40 000 TEU (1 TEU = ekvivalent jednoho 20stopého kontejneru). V souladu s cílem společnosti dosáhnout nulových emisí tak mohou svoji emisní CO2e stopu snižovat i zákazníci. Biopaliva jsou jim dostupná pro přepravu veškerých zásilek u transakcí a služeb všech typů po celém světě.

​Společnost Hapag-Lloyd V prvním pololetí více než ztrojnásobila čistý zisk

12.8. – Německý kontejnerový dopravce Hapag-Lloyd vykázal za první pololetí letošního roku čistý zisk 8,7 miliardy eur (212 miliard Kč). To je více než trojnásobek ve srovnání se stejným obdobím loni. Firma však ve svém dnešním sdělení zároveň upozornila, že válka na Ukrajině a koronavirová krize vyhlídky částečně zhoršují.

​DSV varuje, že čas doručení zboží lodní dopravou z Asie se znovu prodlouží

12.8. – Celosvětová lodní doprava pracuje pod neúprosným tlakem. Průměrná doba doručení zásilek z čínských přístavů do evropských byla v červnu průměrně přes 40 dní. Nyní však výhledy naznačují, že se lodní doprava z Asie znovu zpomalí. Zboží dlouhou dobu stálo v čínských přístavech, ovlivněných politikou striktních lockdownů. Po rozvolnění se lodě znovu vydaly na cestu, avšak situace se brzy může opět zhoršit. Vždyť problémy nemají jen čínské, ale i evropské přístavy, z nichž některé už nepřijímají nové zboží, dokud se staré zboží nevydá na cestu. Modely i horšící se koronavirová situace v Číně naznačují, že se lodní doprava na podzim znovu zpomalí, varuje DSV.

spinner