Dopravní politika

Co přinesl duben 2019 v dopravě

„Je to ale paradox!“ Pan prezident Havel by mohl použít svůj oblíbený výrok při pohledu na současné světové letectví. Jen připomenutí: Václav Havel po studiu několika semestrů dopravy na ČVUT byl vcelku nedaleko od situace stát se dopravním inženýrem…

​Jaroslav Hanák je potřetí prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR

14.5. – Členové Svazu průmyslu a dopravy ČR dnes na valné hromadě zvolili nové představenstvo, dozorčí radu a smírčí výbor na období 2019 až 2023. Dosavadní prezident svazu Jaroslav Hanák obhájil funkci se ziskem 94 procent hlasů. Z viceprezidentů, kteří na funkci letos kandidovali, svůj post obhájilo všech pět kandidátů (Jan Rafaj, Daniel Beneš, František Chaloupecký, Milena Jabůrková a Radek Špicar) a nově se viceprezidentem stal Jan Czudek.

​Od července budou platit nové tarify Eurovignette Premium

​Od července budou platit nové tarify Eurovignette

14.5. – S účinností od 1. července letošního roku budou v systému Eurovignette platit nové tarify. Oznámila to společnost AGES, který je z pověření členských států poskytovatelem služeb pro tento systém.

IRU a ETF požadují bezpečná parkoviště pro kamiony Premium

IRU a ETF požadují bezpečná parkoviště pro kamiony

14.5. – Silniční doprava přepravuje v Evropské unii přibližně tři čtvrtiny vnitrozemské nákladní dopravy a je pro Evropu životně důležitá. Parkovací plochy pro kamiony, kde řidiči tráví odpočinek, jsou však nedostatečné nebo zoufale potřebují inovovat.

Spor RegioJetu a Flixbusu bude řešit soud, ne ÚOHS

13.5. – Spor autobusových dopravců FlixBus a RegioJet bude řešit soud. Společnost RegioJet v minulých týdnech podala žalobu na konkurenčního dopravce, ve které ho viní z podnákladových cen. FlixBus naopak podal podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) k prošetření jednání RegioJetu, který německého dopravce vyzýval k dodržování minimálních cen jízdného.

Novým generálním ředitelem ŘSD se stal Pavol Kováčik Premium

Novým generálním ředitelem ŘSD se stal Pavol Kováčik

6.5. – Ředitelství silnic a dálnic má ode dneška nového šéfa. Dosavadního generálního ředitele Jana Kroupu ve funkci vystřídal Pavol Kováčik. Za úkol má urychlit přípravu nových dálničních staveb, nastavit účinné řídící a kontrolní mechanismy, zlepšit spolupráci s policií a kraji při mimořádných situacích či lépe informovat veřejnost. Ministr dopravy Vladimír Kremlík. Který Pavola Kováčika dnes do funkce uvedl, řekl, že uvítá, pokud dosavadní šéf ŘSD v resortu dál zůstane.

Nový ministr dopravy Vladimír Kremlík se ujal úřadu

1.5. – Prezident republiky Miloš Zeman včera na Pražském hradě jmenoval do funkce nového ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Nový ministr si za své hlavní priority v resortu stanovil zrychlení výstavby klíčové dopravní infrastruktury, posunutí přípravy vysokorychlostních tratí nebo rozvoj takzvaných PPP projektů při výstavbě dálniční sítě.

​Náměstkyně Dana Ťoka odchází z ministerstva do ČD

17.4. – Lenka Voplatková, náměstkyně končícího ministra dopravy Dana Ťoka, odchází z ministerstva do Českých drah (ČD). Od 23. dubna povede odbor vnějších vztahů a komunikace. ČD odbor vytvořily na konci března, na post nevypsaly žádné otevřené výběrové řízení.

​Vladimír Kremlík: Prezident mě jmenuje ministrem dopravy k 30. dubnu

16.4. – Prezident Miloš Zeman jmenuje Vladimíra Kremlíka ministrem dopravy k 30. dubnu. Kandidát na ministra dopravy Vladimír Kremlík to řekl novinářům po včerejší schůzce s prezidentem v Lánech. Vladimír Kremlík ve funkci vystřídá nejdéle sloužícího ministra dopravy Dana Ťoka, který minulý týden oznámil, že se rozhodl ve vládě skončit.

​EU zvažuje cla na zboží z USA za 20 miliard EUR

15.4. – Evropská komise (EK) v transatlantickém sporu o subvence pro výrobce letadel Airbus a Boeing vypracovala seznam produktů dovážených ze Spojených států v hodnotě 20 miliard EUR (přes 512 miliard Kč), na které by mohla uvalit cla. S odvoláním na diplomatické zdroje to v pátek uvedla agentura Reuters.

spinner