Dopravní politika

Ministři dopravy EU budou řešit řidičské průkazy i přeshraniční vymáhání pokut

4.12. - Unijní ministři dopravy se budou dnes v Bruselu zabývat reformou právních předpisů týkajících se řidičských průkazů a rovněž směrnicí, která má usnadnit a zefektivnit přeshraniční vymáhání pokut za dopravní přestupky. Česko na jednání zastupuje ministr Martin Kupka.

Dny otevřených dveří EUSPA

2.12. - V pražském sídle Agentury Evropské unie pro Kosmický program (EUSPA) probíhají v pátek 1. a v sobotu 2. prosince každoroční Dny otevřených dveří. Tato dvoudenní akce zahrnuje aktivity pro všechny věkové kategorie, ať už jde o interaktivní hry pro děti, úvodní workshopy EUSPA v angličtině i češtině a pohlcující 3D letecké projekce uvnitř tunelu Copernicus, kde se návštěvníci mohou seznámit s programem Copernicus. Zájemci o práci v agentuře EUSPA se mohou těšit na přednášky o pracovních příležitostech a informace od zaměstnanců agentury v kariérním koutku.

Vláda jedná s podnikatelskými svazy o pomoci s cenami energií pro energeticky náročné firmy

1.12. - Ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

Senát schválil přesun působnosti v oblasti přístupu k dopravní infrastruktuře na ÚOHS

30.11. - Senát schválil novelu zákona, která ruší Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI) a přesouvá od 1. ledna 2024 jeho působnosti a pravomoci na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na agendách pro ochranu trhu a ochranu práv k přístupu k dopravní infrastruktuře se nic nemění, jen budou nově zajištěny efektivněji a s nižšími náklady.

Česko se již 15 let úspěšně prosazuje v projektech ESA

28.11. - Letos uplynulo 15 let od vstupu České republiky do Evropské kosmické agentury (ESA). Agentury zaměřené na spolupráci členů na vesmírných misích, nosných raketách, výzkumu a řadě dalších oblastí, kterých se účastní také české firmy, výzkumná pracoviště a akademické subjekty. České firmy a akademické instituce se v ESA podílely nebo stále podílí na více než 600 vysoce technologicky náročných projektech; více než 60 českých firem je přímo zapojených do projektů ESA a další desítky firem mají svou důležitou roli v rámci dodavatelských řetězců. S ESA spolupracuje i více než 20 českých akademických pracovišť a center zaměřených na výzkum vesmíru.

Startuje největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week

24.11. - Poslední listopadový týden bude v Česku už šestým rokem patřit populárnímu festivalu Czech Space Week, který oslaví úspěchy českého kosmického průmyslu a nabídne unikátní prostor pro spolupráci firem i akademického sektoru. Kosmický týden, určený pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá od 25. listopadu do 2. prosince. Akci pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem hl. m. Prahy – Planetum a dalšími partnery. Generálním partnerem akce se opět stala brněnská společnost TRL Space Systems.

Senátní hospodářský výbor podpořil rozšíření liniového zákona

23.11. - Senátní hospodářský výbor včera doporučil Senátu schválit beze změny vládní novelu takzvaného liniového zákona, která rozšiřuje jeho působnost na celou strategickou infrastrukturu. Účelem zákona je urychlovat výstavbu silnic, dálnic, železnic a energetické infrastruktury. Naproti tomu senátní výbor pro veřejnou správu dnes debatu o zákonu přerušil do úterý, protože část jeho členů má k předloze výhrady. Hospodářský výbor je pro tento zákon v Senátu výborem garančním, ale i jeho členové měli dnes výhrady. Senát má o předloze rozhodovat na schůzi, která začne příští středu.

​Komentář: Co přinesl říjen v dopravě

Inter arma silent muse. To známe všichni a všichni si uvědomujeme, jaké obtíže může válečný stav znamenat pro kulturu a umění. Mohli bychom však také bez váhání dodat: Inter arma, transitus partitur. A bohužel, mohli jsme se o tom v plné intenzitě znovu přesvědčit zcela nedávno…

​Silniční dopravci ze střední Evropy žádají zpřísnění podmínek pro Ukrajinu

19.11. – Asociace silničních dopravců z několika zemí střední Evropy, včetně České republiky, požádaly v pátek Evropskou komisi (EK) o ukončení výjimek pro ukrajinské dopravce ohledně vjezdu do Evropské unie. Dříve potřebovali ukrajinští kamionoví dopravci pro vjezd do EU povolení, tato povinnost však byla po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu z loňského února zrušena. Podle středoevropských dopravců to škodí konkurenceschop­nosti silničních dopravců ze zemí unie. Informovala o tom agentura AFP.

​Vzniká Aliance pro bezemisní budoucnost, která zastřeší aktivity pro dekarbonizaci českého průmyslu

11.11. – Urychlení a usnadnění přechodu na nízkoemisní modely a technologie, aby české ekonomice a českým firmám nehrozila ztráta konkurenceschop­nosti z důvodu jejich pomalé implementace. To je hlavní cíl Aliance pro bezemisní budoucnost (ApBB), která v listopadu odstartovala svoji činnost.

spinner