Dopravní politika

​Ministři dopravy jednali na Maltě o zvýšení bezpečnosti na silnicích

7.4. – Evropa musí snižovat oběti dopravních nehod společně, je to sdílená odpovědnost všech. Na začátku mezinárodní konference v maltské Vallettě to řekla eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulc. O dosažení historického minima v počtu usmrcených lidí v Česku v roce 2016 mluvil ve svém projevu ministr dopravy Dan Ťok.

​Středočeský kraj založil vlastního koordinátora veřejné dopravy Premium

​Středočeský kraj založil vlastního koordinátora veřejné dopravy

3.4. – Od 1. dubna funguje ve Středočeském kraji nový koordinátor veřejné dopravy, společnost Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK). Jejím úkolem bude vytvořit s pražskými kolegy jednotný integrovaný dopravní systém na území Středočeského kraje a Prahy, v němž by cestující mohli jezdit vlaky, autobusy, metrem a dalšími prostředky na jednu jízdenku. Roční rozpočet nové společnosti by neměl překročit 20 milionů korun, zaměstnávat bude asi 15 lidí.

​Stávka řidičů autobusů asi nebude celoplošná, jasno bude v úterý Premium

​Stávka řidičů autobusů asi nebude celoplošná, jasno bude v úterý

2.4. – Stávka řidičů autobusů, kterou Odborový svaz dopravy (OSD) vyhlásil na čtvrtek 6. dubna, zřejmě nebude celoplošná. V některých krajích řidiči stávkovat nechtějí, zaznělo na jednání Komise Rady Asociace krajů ČR pro dopravu v Liberci. Silnou podporu má stávka v Jihomoravském a Ústeckém kraji, o rozsahu i podobě stávky bude ale jasno až v úterý. Po jednání komise to řekl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

​ČR a SR jsou připraveny na protiopatření kvůli kontrolám řidičů Premium

​ČR a SR jsou připraveny na protiopatření kvůli kontrolám řidičů

2.4. – Česká republika a Slovensko jsou připraveny zavést protiopatření vůči některým zemím kvůli jejich požadavkům na české řidiče při vyslání do ciziny. Shodli se na tom zástupci tripartit na společném zasedání na zámku Štiřín u Prahy. Zástupci vlád, odborů a zaměstnavatelů se k tématu dostali při jednání o revizi evropské směrnice o vysílání pracovníků. Řešili také chystaný evropský sociální pilíř či rozšiřování digitalizace a její vliv na pracovní místa.

​ČESMAD Bohemia: Sankce v zahraničí mohou být pro dopravce likvidační

Němci, Francouzi a nověji také Rakušané uplatňují zákon o minimální mzdě, který dopadá na zahraniční řidiče kamionů, kteří do dané země vezou zboží, případně jej odsud vezou jinam. Pokud tyto státy začnou uplatňovat sankce za nedodržení zákona, bude to pro české dopravní firmy likvidační. Na konferenci v Brně věnované této problematice to minulý týden řekl prezident sdružení ČESMAD Bohemia Vladimír Starosta.

​Komise se vyjádřila ke stížnosti společnosti SkyToll

Společnost SkyToll převzala v únoru první vyjádření Evropské komise v souvislosti se stížností na prodloužení smlouvy na provoz českého mýtného systému. Z postupu, který Evropská komise při řešení stížnosti zvolila, je již nyní podle zástupců SkyTollu zřejmé, že postup českých úřadů vnímá Evropská komise jako závažné porušení unijního práva.

​Rozklad SkyTollu kvůli mýtu byl zamítnut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl rozklad společnosti SkyToll, firma Kapsch tak může plnit smlouvu s ministerstvem dopravy na další provoz mýtného systému v Česku. Stížnost slovenského výběrčího mýta zamítl ÚOHS již v prvoinstančním rozhodnutí loni v listopadu, začátkem března pak předseda úřadu Petr Rafaj zamítl i následný rozklad. Oznámil to mluvčí úřadu Martin Švanda.

​Eurokomisařka pro dopravu navrhla unijní systém placených dálnic Premium

​Eurokomisařka pro dopravu navrhla unijní systém placených dálnic

27.3. – Eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová vyzvala k zavedení celounijního systému placených dálnic, který by umožňoval motoristům volně projíždět schengenským prostorem. Placené dálnice jsou běžnou praxí v řadě zemí Evropské unie, ale poplatky se liší a systém je omezen národními hranicemi.

​Ministerstvo dopravy chce pokračovat v otevírání trhu na železnici Premium

​Ministerstvo dopravy chce pokračovat v otevírání trhu na železnici

22.3. – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválila nový materiál Ministerstva dopravy vztahující se k otevírání trhu v dálkové železniční dopravě. Obsahuje konkrétní informace o postupu ministerstva při zadání veřejných služeb, a to včetně aktualizovaného harmonogramu otevírání trhu. V první vlně se soutěže připraví pro až šest státem dotovaných rychlíkových linek.

​Také ÚAMK varuje před minimální mzdou v zahraniční

První informace o tom, že policisté při kontrolách řidičů kamionů požadují doklady o výši mzdy stejně jako pracovní smlouvy a další, aby ověřili, že dostávají alespoň minimum částky povinné v těchto zemích, přišly z Německa a Francie. Tím vše neskončilo. Od ledna totéž platí i v Rakousku a Itálii. Po Sdružení ČESMAD Bohemia, Svazu průmyslu a dopravy ČR a Hospodářské komoře na to v únoru upozornil také ÚAMK.

spinner