DN č. 7 - Mezinárodní kamionová doprava, Autobusová doprava, LUV, vychází 29.3., uzávěrka již 8.3.! 

Dopravní politika

ČESMAD Bohemia: „Je třeba chránit tuzemský trh před nekalou konkurencí“

V poslední době se hodně hovoří o protekcionis­tických opatřeních některých západních zemí a opomíjí se skutečnost, že i na tuzemském trhu působí zahraniční dopravci a mnozí z nich těží z nízkých vstupů ve svých zemích, kterým české firmy nemohou plně konkurovat.


​Co přinesl duben 2017 v dopravě

Někdejší posluchač dopravního inženýrství na ČVUT Václav Havel vložil ve své pozdější divadelní hře Audience do úst jedné postavy několikrát úsloví, které dosti zdomácnělo: „To jsou ale paradoxy, co?“ A takto by mohl nejen autor charakterizovat současnou situaci v Evropské unii.

​Evropská komise chce mýto odvozené od ujetých kilometrů Premium

​Evropská komise chce mýto odvozené od ujetých kilometrů

2.6. – Evropská komise předložila návrhy na zpřísnění opatření proti mzdovému dumpingu v sektoru kamionové dopravy nebo na zavedení celoevropských pravidel pro mýtné systémy. Mýtné by se podle návrhu vybíralo na základě ujetých kilometrů a země, které mýto zavedly nebo zavedou, ho budou muset evidovat elektronicky. Odzvonilo by tak například dnešním paušálním dálničním známkám. Společná pravidla by měla platit od roku 2023 pro nákladní a od roku 2027 pro osobní vozy. Souhlas s návrhem musí ještě vyjádřit Evropský parlament a členské státy.

​Zástupci zaměstnavatelů odmítají zvýšení minimální mzdy od příštího roku

29.5. – Tripartita zatím nepodpořila zvýšení minimální mzdy o dalších 1200 korun měsíčně. Tak vysoké tempo zvyšování minimální mzdy podle Hospodářské komory ohrožuje tuzemské hospodářství a konkurenceschopnost podniků. Umělý tlak na růst mezd prostřednictvím minimální mzdy neodpovídá přirozenému růstu mezd v českém hospodářství.

​Ministerstvo dopravy chystá průlomové jednotné jízdné na železnici

29.5. – Cestující na železnici by to podle plánu Ministerstva dopravy mohli mít od konce roku 2019 výrazně snazší. Ministerstvo dopravy totiž hodlá zavést jednotné jízdné, které budou uznávat všichni zapojení dopravci. Cestující by si tak už nemuseli kupovat jízdenky u každého dopravce zvlášť.

​Ministr Ťok chce na příští rok pro dopravu více peněz Premium

​Ministr Ťok chce na příští rok pro dopravu více peněz

29.5. – Ministr dopravy Dan Ťok bude chtít s novým ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) jednat o navýšení rozpočtu pro dopravu. Samo ministerstvo ve srovnání s letoškem přišlo v prvním návrhu rozpočtu na rok 2018 o zhruba 12 miliard Kč a mělo by mít 43 miliard Kč. S méně penězi z rozpočtu by měl hospodařit i Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který by měl příští rok z národních zdrojů dostat 45 miliard korun, což je meziroční pokles o sedm miliard Kč.

​Vláda schválila plán výstavby vysokorychlostních tratí v ČR

22.5. – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválila koncepci výstavby vysokorychlostní železnice v České republice obsažené v dokumentu Program rozvoje Rychlých železničních spojení v ČR. Materiál stanoví další postup při přípravě jednotlivých ramen vysokorychlostních tratí, odhaduje jejich finanční náklady a popisuje efekty plynoucí z různých řešení vysokorychlostní železnice.

​Klienti si advokáty najímají až ve chvíli, kdy spor vznikne. A to už je často pozdě

V dopravě a logistice je v současné době kladen velký důraz na rychlost dodávek. Smluvní dokumentace a další potřebná administrativa se řeší často na poslední chvíli. Ale právě dostatek relevantních informací, důsledné vyjednávání o smlouvě a řádná úprava smluvní dokumentace jsou často rozhodující.

​Ťok: Doprava vyčerpá všechny peníze z programů EU

21.5. – Ministerstvo dopravy vyčerpá všechny peníze z aktuálního programu pro rozvoj dopravní infrastruktury. Resort poslal k proplacení z Operačního programu doprava (OPD II.) 9,7 miliardy korun, 19,3 miliardy přitom už z národních peněz vyplatil stát stavebním firmám za uskutečněné projekty. Oznámil to ministr dopravy Dan Ťok.

​Kvůli mzdám řidičů uvažují některé kraje o vlastních dopravních firmách Premium

​Kvůli mzdám řidičů uvažují některé kraje o vlastních dopravních firmách

18.5. – Kvůli zvýšení platů řidičům autobusů, které nařídila vláda krajům od ledna, zvažují některé kraje založení vlastní dopravní firmy. Například Karlovarský kraj už o tom začíná jednat. Uvedla to jeho hejtmanka a předsedkyně Rady Asociace krajů Jana Vildumetzová na dvoudenním setkání Svazu měst a obcí ČR v Plzni.

spinner