Dopravní politika

Eurokomisařka pro dopravu počítá s rozšířením hraničních kontrol

25.3. – Pohraniční kontroly, které kvůli koronaviru zavedly členské země schengenského prostoru, se zřejmě ještě rozšíří. V rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) to prohlásila eurokomisařka pro dopravu Adina Valeanová, která s brzkým ukončením ostrahy vnitřních hranic schengenu nepočítá.

​Plynulost toku zboží v Evropě mají podle EK zajistit tzv. zelené pruhy na hranicích

24.3. – Pro zachování plynulosti pohybu zboží v celé Evropské unie během pandemie nového koronaviru vydala Evropská komise 23. března sadu praktických návodů, jak provádět odbavení na hranicích. Evropská komise vyjádřila přesvědčení, že vnitřní hranice EU zůstanou otevřené, a vyzvala národní vlády, aby bezodkladně stanoviny příslušné body pro přeshraniční provoz v rámci transevropské dopravní sítě (TEN-T) jako hraniční přechody s tzv. „zelenými pruhy“.

Slovenské ministerstvo dopravy a výstavby bude řídit Andrej Doležal

Slovenské ministerstvo dopravy a výstavby bude řídit Andrej Doležal Premium

23.3. – Novým ministrem dopravy a výstavby SR je Andrej Doležal. Byl nominován hnutím Jsme rodina. Dosud působil v oblasti médií a telekomunikačních služeb. Má bohaté zkušenosti z managementu, řízení lidí a strategického rozvoje společnosti. Jeho první rozhodnutí se budou týkat řešení současné krizové situace.

Z dění v Evropské unii

V následujících řádcích se věnujeme čtyřem evropským záležitostem. Především chorvatskému předsednictví v EU, když předseda vlády Andrej Plenkovič představil plán předsednictví jeho země v Radě EU na letošní první pololetí. Jako druhý ze čtyř tematických bloků jmenoval „propojenou Evropu“ cestou lepší dopravní komunikační a energetické infrastruktury.

​Ministerstvo dopravy vyhlásilo první kola soutěží na náměstky

27.2. – Ministerstvo dopravy ve středu vyhlásilo první kola čtyř výběrových řízení na náměstky nově sestavených úseků. Zájemci musí splnit požadavky vyplývající ze zákona o státní službě a mít zkušenosti s vedoucí pozicí v oboru. Přihlašovat se mohou do 9. března. Ministerstvo to oznámilo na své úřední desce. Podle ministra dopravy Karla Havlíčka by komise měly nové náměstky vybrat do konce března.

Vláda schválila reorganizaci ministerstva dopravy

24.2. – Ministerstvo dopravy změní od 1. března organizační strukturu. Nově bude mít pět oddělených sekcí, vznikne navíc odbor pro vodní dopravu. Reorganizaci schválila vláda, uvedl ministr dopravy Karel Havlíček. Ministerstvo nyní připravuje výběrová řízení na pozice čtyř náměstků pro jednotlivé sekce, pátý úsek spadá po státního tajemníka.

Letošní rozpočet Správy železnic se zvýší na 43,4 miliardy Kč

14.2. - Rozpočet Správy železnic pro letošní rok se oproti plánům zvýší na 43,4 miliardy Kč. Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) dnes schválil navýšení o 4,2 miliardy Kč. Informovala o tom Správa železnic. Loni organizace hospodařila s rozpočtem skoro 44 miliard Kč.

​Co přinesl prosinec v dopravě

Přinesl především novou Evropskou komisi jmenovanou Evropsku radou na období do 31. října 2024. To následovalo po schválení nových komisařů Evropským parlamentem. Pro novou sestavu komisařů bylo 461 hlasů, proti 157 a hlasování se jich zdrželo 89 europoslanců. Prezidentka komise von der Leyenová ve vystoupení zdůraznila, že správné investování a regulační rámec budou uplatněny pro Evropu tak, aby mezinárodně procházela úspěšně řadou kritických situací včetně ochrany klimatu, hospodářského růstu, inovací a digitalizace stejně jako ochrany demokracie, evropských hodnot, práv občanů a právních pravidel. Dosud nejvyšší je nyní zastoupení žen v komisi: má 11 ženských členů a 15 mužských.

Ministerstvo dopravy podporuje výzkum v železničním sektoru

Ministerstvo dopravy podporuje výzkum v železničním sektoru Premium

11.2. - Ministr dopravy Karel Havlíček zahájil 10. února 2020 workshop k podpoře aktivit Společného podniku Shift2Rail nazvaný „Why and how to invest in Research & Innovation”. Cílem workshopu byla výměna zkušeností z oblasti výzkumu a inovací mezi zástupci Společného podniku Shift2Rail a zástupci českého železničního sektoru, seznámení českého železničního sektoru se záměry současného vedení a členů Společného podniku Shift2Rail v přípravě programu nového partnerství „Transforming Europe’s Rail System“ pro připravovaný rámcový program EU pro výzkum a inovace Horizon Europe a diskuse o nutnosti, vhodnosti a formě zapojení českého železničního sektoru do tohoto nového evropského partnerství po roce 2021.

Česká vláda zatím nechystá zákazy aut se spalovacími motory

6.2. - Česká vláda zatím podle ministra dopravy Karla Havlíčka nechystá zákazy aut se spalovacími motory. Považuje to za předčasné. Je to ale trend, který je třeba sledovat. Karel Havlíček to včera řekl českým novinářům v Berlíně, kde jednal se svým protějškem Andreasem Scheuerem.

spinner