4.6. – Široký tematický rozptyl od evropské legislativy, přes domácí plány až po konkrétní opatření českých ministerstev k podpoře čisté mobility a ukázky současných trendů. Takový byl letošní jubilejní 10. ročník Konference čisté mobility, kterou 30. – 31. května 2024 v Senohrabech uspořádalo Ministerstvo životního prostředí ČR s podporou hlavního partnera, Skupiny ČEZ. Konference je pravidelně příležitostí k prezentaci různých úhlů pohledu a ke společné diskusi zástupců státní správy, samosprávy, automobilového sektoru, provozovatelů infrastruktury a zákazníků.
Dopravní politika
31.5. – Agentura CzechInvest, která podporuje startupy od roku 2011, přichází s novou aktivitou zaměřenou na akceleraci startupů. Program s názvem Internacionalizace, ve kterém je připraveno celkem 215 milionů korun, nabízí českým startupům jedinečnou příležitost rozvinout své snahy v rámci globální expanze. První výzva bude vyhlášena 31. května, příjem žádostí začne v polovině června.
31.5. – Včera došlo za účasti ministra dopravy Martina Kupky, náměstka ministra průmyslu a obchodu Petra Třešňáka a vrchního ředitele sekce ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí Petra Holuba, ke slavnostnímu podpisu Memoranda o spolupráci mezi Elektromobilní Platformou a Českým bateriovým klastrem. Cílem spolupráce je posílení rozvoje elektromobility a bateriového hodnotového řetězce v České republice. Spolupráce byla uzavřena na okraj 10. ročníku Konference čisté mobility Ministerstva životního prostředí v Senohrabech na Benešovsku.
30.5. – Důležitost zahraničních investic a lidského kapitálu pro budoucí prosperitu české ekonomiky. To byla hlavní témata prvního ročníku Czech Investment Forum s podtitulem Invest in People, který proběhl 28. května v pražském Cafe Louvre. Akci pořádala agentura CzechInvest ve spolupráci s Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která na akci představila vlastní průzkum o dopadu zahraničních investic na produktivitu a inovace malých a středních podniků v Česku.
29.5. – Efektivně spolupracovat na rozvoji všech segmentů vodíkového ekosystému v České republice, vytvářet a prosazovat podmínky pro budování a rozvoj konceptu „vodíkových údolí“, předávat si vzájemně zkušenosti, podílet se na tvorbě klíčových národních i regionálních strategických dokumentů či rozvíjet mezinárodní spolupráci v oblasti vodíkových technologií. I takové jsou cíle memoranda, které 28. května 2024 v Teplicích podepsali zástupci České vodíkové technologické platformy (HYTEP), Moravskoslezského Vodíkového Klastru, Vodíkové platformy Ústeckého kraje a Karlovarské agentury rozvoje podnikání.
Aliance pro bezemisní budoucnost (ApBB) zahájila svou činnost loni v listopadu. Sdružuje významné firmy působící v České republice, které mají zájem společně prosazovat přechod na klimaticky neutrální technologie a efektivně sdílet své know-how a nejlepší příklady z praxe. Podrobnosti o cílech aliance i o aktuální stavu zelené tranzice v ČR nám přiblížila ředitelka aliance Jana Morávková.
„Tak nám zase stávkuje ajznbón“, říká pani Müllerová a Švejk nejdřív neví, který a proč. „No přece v Němcích, pane Švejk!“ Tak tohle by mohl slyšet dobrý voják Švejk v poslední době několikrát, březen nevyjímaje. Odborový svaz strojvedoucích GDL 5. března přerušil kolektivní vyjednávání s Deutsche Bahn. Oba partneři kolektivního vyjednávání okamžitě začali obviňovat jeden druhého. Šéf GDL Claus Weselsky oznámil na středu 6. stávku v nákladní dopravě. Následovat měly další tzv. vlnové údery. Ty však budou oznámeny pouze v krátkém předstihu „a rozhodně ne 48 hodin předem,“ vysvětlil šéf GDL Weselsky a odmítl další arbitráž nebo moderování.
Česká republika v posledních letech významnou měrou podporuje výstavbu dopravní infrastruktury. O vyjádření, jak hodlá financovat její rozvoj v následujících letech, ale také o pohled na další témata související s dopravou, jsme požádali ministra dopravy Martina Kupku.
Cíle udržitelného rozvoje: Roste důraz na kvalitní vzdělávání, apel na ekonomickou stabilitu zůstává
23.4. - Stále větší význam má pro českou veřejnost oblast kvalitního vzdělávání. Pro mladé do 29 let je to dokonce nejdůležitější oblast rozvoje české společnosti. Vyplývá to z aktuálního výzkumu postoje Čechů k Cílům udržitelného rozvoje (SDGs) realizovaného agenturou Ipsos pro Asociaci společenské odpovědnosti. Česká republika se celosvětově v oblasti plnění SDGs umístila podle poslední Zprávy o udržitelném rozvoji 2023 na 8. místě a oproti předcházejícímu roku poskočila výše o 5 příček.