Dopravní politika

​Čerpací stanice budou uvádět srovnání nákladů různých typů paliv

6.12. – V příštím roce by pro motoristy mělo být na čerpacích stanicích dostupné porovnání nákladů na provoz v závislosti na druhu paliva. Novinku by měly země EU do své legislativy implementovat do konce roku 2020. Už dnes je možné cenovou výhodnost CNG, které se prodává v kilogramech, odvodit z ceny za metr krychlový. Nově ale bude u pumpařů k dispozici nejen pro CNG vyčíslení nákladů na ujetých sto kilometrů.

​Co přinesl říjen v dopravě

​Analytici: Nafta na pumpách zlevní, dopravcům pomůže v konkurenci, ale ekologické to není

20.11. – Na snížení spotřební daně z nafty ušetří dopravci i běžní motoristé, cena nafty na čerpacích stanicích by mohla klesnout o pět až deset procent. Státní rozpočet naopak přijde přibližně o šest miliard korun. Vyplývá to z komentářů ekonomů na dotaz ČTK. Zároveň však upozorňují, že jde o podporu neekologického paliva. Podle dopravců pomůže snížení daně tuzemským firmám v mezinárodní konkurenci, zlevnění služeb však kvůli výraznějšímu zdražení mýta očekávat nelze.


Lenka Kovačovská, ČPS: Zemní plyn je dnes nejdostupnější alternativa. Snažíme se mu pomoci

Český plynárenský svaz (ČPS) na konci září vyzval komerční a veřejný sektor k intenzivnějšímu využívání plynových vozidel. Na to, jaké vidí cesty k naplnění tohoto cíle, jsme se zeptali Ing. Lenky Kovačovské, výkonné ředitelky ČPS.

Jaroslav Hanák: ProdlouženíAntiviru B je nyní klíčové

„Chápeme, že zdravotní situace si vyžaduje mimořádná opatření. Pro společnost ani českou ekonomiku však není dobrá nejistota, která dlouhodobě panuje. Uzavření provozoven se nepřímo dotkne i dalších sektorů a jejich dodavatelů například v potravinářském průmyslu.“ V bezprostřední reakci na opatření přijatá vládou minulý týden to uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy (SPČR) Jaroslav Hanák.

Ministerstvo dopravy: Nejpodstatnější změny v dopravě kvůli koronaviru

27.10. - Ministerstvo dopravy zveřejnilo akualizované shrnutí opatření proti šíření nákazy koronaviru, které se týkají dopravy.

WTO oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu

27.10. – Světová obchodní organizace (WTO) včera oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v hodnotě čtyř miliard USD (zhruba 92 miliard Kč) ročně jako odvetu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing. Podle agentury Bloomberg se však neočekává, že tato cla budou zavedena před prezidentskými volbami 3. listopadu. USA již dříve uvalily cla na evropské zboží kvůli subvencování evropského výrobce letadel Airbus.

​Vláda omezila část dopravních služeb, klíčové provozy fungují

22.10. – Koronavirová krize a s ní spojené vládní restrikce omezily i část dopravních služeb. Část provozu už v minulých dnech přerušili železniční a autobusoví dopravci a také dopravní úřady, úplně zavřít nyní musí i autoškoly. Provozy klíčové pro automobilový provoz však fungují i nadále. Proti jaru jsou možné i cesty do zahraničí. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva dopravy.

​Ministerstvo dopravy: Platnost řidičských průkazů se v nouzovém stavu prodlužuje

20.10. - Ministerstvo dopravy se domluvilo s Ministerstvem vnitra na toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak mohou dál řídit, na doklad se hledí jako na platný a nehrozí žádné pokuty. Ministerstvo navíc navrhuje prodloužení platnosti řidičských průkazů do 31. 3. 2021.

​Ing. Vojtěch Brouček (PST CLC): Je čas zajímat se, jak to bude s proclíváním po brexitu

Završení brexitu neboli odchodu Velké Británie z EU k 1. 1. 2021 se blíží a s ním nabývá na aktuálnosti potřeba připravit se ně něj i v oblasti celních služeb. V této souvislosti jsme položili několik otázek Ing. Vojtěchu Broučkovi, řediteli obchodu PST CLC.

spinner