Dopravní politika

Ministři V4 podepsali společnou deklaraci o vysokorychlostní trati Premium

Ministři V4 podepsali společnou deklaraci o vysokorychlostní trati

3.10. – Zlepšení spolupráce v oblasti dopravy a hledání možností financování strategických projektů byly hlavní témata setkání ministrů dopravy zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česká republiky, Slovenska, Maďarska a Polska, které se uskutečnilo na přelomu minulého týdne na Štrbském Plese na Slovensku. V rámci slovenského předsednictví ve Visegrádské čtyřce ministři jednali zejména o možnostech financování společných dopravních záměrů prostřednictvím Evropské investiční banky a o výstavbě vysokorychlostní tratě. O spolupráci při rozvoji vysokorychlostní železniční sítě ve střední Evropě podepsali ministři společnou deklaraci.

Zastoupení našich dopravců při EU je silným lobbistickým hráčem

Evropským parlamentem v červenci neprošel kompromis o vysílání řidičů, který připravil dopravní výbor TRAN. Jak vyjednávání nových pravidel v rámci tzv. silničního balíčku v Bruselu probíhá a jaký může být další vývoj, o tom jsme hovořili se stálým zástupcem sdružení ČESMAD Bohemia a ČESMAD Slovakia při Evropské unii Janem Němcem.

Česko a Rakousko uzavřou smlouvy o přeshraničním propojení dálnic do Vídně a Lince

14.9. – Dokončení jihočeské dálnice D3 a propojení s rakouskou S10 nebo obchvat Mikulova na D52 a spojení s dálnicí A5 byly hlavními tématy jednání ministra dopravy Dana Ťoka s rakouským ministrem Norbertem Hoferem ve Vídni. K oběma dálničním spojením by měly být sjednány mezistátní smlouvy. Dan Ťok také zopakoval požadavek několika členských států EU na vynětí mezinárodní dopravy z aplikace obecné směrnice o vysílání pracovníků v rámci tzv. Balíčku mobility.

EK pozastavila řízení s Německem k pravidlům pro řidiče kamionů

4.9. – Evropská komise pozastavila řízení, která už několik let vede s Francií a Německem kvůli tomu, jak obě země uplatňují svá pravidla o minimální mzdě v mezinárodní automobilové dopravě. Vyplývá to z dopisu, kterým skupině europoslanců na konci srpna na jejich dotazy odpověděla komisařka pro dopravu Violeta Bulcová.

Co přinesl červenec 2018 v dopravě

Před prázdninami školními i europarlamentními došlo v Evropské unii k přijetí řady důležitých rozhodnutí a k prezentaci zajímavých iniciativ – některé pro jejich závažnost dnes zmíníme.

Senát schválil leteckou dohodu se Saúdskou Arábií

16.8. – Senát včera odsouhlasil ratifikaci mezistátní dohody mezi Českem a Saúdskou Arábií o leteckých dopravních službách. Loni Senát tuto smlouvu neschválil, protože někteří senátoři měli výhrady ke stavu lidských práv v arabské zemi. Poté už návrh do voleb neprojednala ani Sněmovna, kde prošel pouze prvním čtením. Vláda proto předložila návrh na schválení dohody znovu.

Bílý dům chce zrušit plán emisních standardů Obamovy vlády

6.8. – Bílý dům má v plánu zrušit nařízení bývalé vlády Baracka Obamy, které mělo počínaje rokem 2020 omezit množství nečistot v ovzduší a snížit spotřebu pohonných hmot. Vláda chce podle prohlášení Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) z 2. srpna rovněž znemožnit jednotlivým státům unie, aby vydávaly vlastní nařízení zavádějící přísnější emisní standardy. Dvě desítky států se hodlají proti chystaným krokům bránit soudní cestou.

Co přinesl červen 2018 v dopravě

Podle Evropské unie je digitální transformace klíčem k otevření budoucího růstu v Evropě. Dnes pohlédneme na digitalizaci ve třech souvislostech: předně pokud jde o její finanční podporu, dále zmíníme poslední měření úrovně digitalizace podle indexu DESI a konečně se budeme věnovat digitalizaci dopravních dokladů.

Resort dopravy stály vleklé problémy podle NKÚ desítky milionů

30.7. – Vleklé problémy s nevýhodnou smlouvou na pronájem trati a s výkupy pozemků stály ministerstvo dopravy desítky milionů Kč. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Zároveň se ale podle úřadu podařilo ministerstvu a jeho organizacím odstranit nedostatky odhalené minulou prověrkou.

Evropský parlament vrátil na začátek jednání o pravidlech pro řidiče kamionů

9.7. – Evropští poslanci minulý týden vrátili na začátek jednání o tom, zda se mají na řidiče kamionů stejně jako dosud vztahovat obecná pravidla Evropské unie pro vysílání pracovníků. Kontroverzní otázkou, zda i pro řidiče nákladní dopravy má, nebo nemá platit princip stejného platu za stejnou práci na stejném místě, se tak bude znovu zabývat dopravní výbor parlamentu. Budou ji řešit také členské státy.

spinner