Dopravní politika

​Ing. Pavlína Tomková: Možnost efektivně nastavit podmínky čerpání veřejné podpory existuje

V čísle 5/2020 se Dopravní noviny věnovaly tématům železniční a kombinované dopravy. K rozhovoru s prezidentem ČESMAD Bohemia Josefem Melzerem nám poslala své stanovisko Ing. Pavlína Tomková, vedoucí Oddělení rozvoje železniční a kombinované dopravy na Ministerstvu dopravy.


​Komentář: Co přinesl květen 2020 v dopravě

Z dopravních sektorů se pandemie COVID-19 nejvíce podepsala na letectví. Nyní jsme svědky úsilí Mezinárodní asociace letecké dopravy (IATA), která sdružuje na 290 aerolinek, dostat tuto dopravu co nejrychleji do jejího obvyklého provozu. Členské aerolinie představují 82 procent světové letecké dopravy. Na konci dubna IATA vyzvala letecké úřady ve světě k podnikání naléhavých kroků, aby se civilní letectví dostalo k restartu svých činností.

​Česká republika se připravuje na využívání LNG, dovoz do Evropy se zdvojnásobil

21.6. – V Evropě výrazně stoupá zájem o zkapalněný zemní plyn (LNG). Jeho dovoz se meziročně zdvojnásobil na téměř 86 megatun, což představuje 90 % z celkového světového nárůstu. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní plynárenské unie (IGU) za rok 2019. Na tento trend reagují i plány ČR, které počítají s podporou rozvoje využívání LNG především v dopravě. Podle aktuální podoby Národního akčního plánu čisté mobility (NAP CM) by do roku 2030 mělo být v tuzemsku v provozu až 6900 vozů a na tři desítky plnicích stanic.

Karel Havlíček: Chceme maximalizovat investice do efektivních staveb a oprav

Panedemie koronaviru a následná bezpečnostní opatření měla tvrdý dopad i na oblast dopravy. O vyjádření, s jakou pomocí mohou jednotlivé dopravní obory počítat a jak bude zajištěna výstavba dopravní infrastruktury, jsme požádali ministra průmyslu, obchodu a dopravy doc. Ing. Karla Havlíčka, Ph.D., MBA.

​Ekonomickou sekci Ministerstva dopravy povede nově Lenka Hlubučková

11.6. – Třetí ze čtyř výběrových řízení na pozici náměstka či náměstkyně ministra dopravy avizovaných Karlem Havlíčkem po nástupu do čela Ministerstva dopravy skončilo úspěšným výběrem kandidáta. Sekci ekonomickou povede dosavadní ředitelka Odboru interního auditu a kontroly Ministerstva dopravy Lenka Hlubučková. Zbývá vybrat náměstka či náměstkyni na pozici Sekce nesilniční dopravy a mezinárodních vztahů, kde má být jasno v příštím týdnu. Zároveň ještě dobíhá výběrové řízení na vedení nově vzniklého odboru vodní dopravy.

​Vláda nabídne krajům letos šest miliard Kč na silnice nižších tříd

7.6. – Vláda nabídne krajům letos šest miliard korun na údržbu silnic druhých a třetích tříd, v příštím roce čtyři miliardy. Novinářům to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj to bude pro kraje výhodnější než pomoc v krizi v důsledku epidemie koronaviru, kterou navrhuje Senát. Senátoři navrhli dát krajům zhruba 4,4 miliardy korun a obcím dalších deset miliard korun jako kompenzaci za výpadky z příjmů, které jim nastanou kvůli vládní podpoře podnikatelů.

​Slovensko umožnilo obnovit veřejnou dopravu do Česka

4.6. – Slovensko umožnilo obnovit autobusovou, železniční, leteckou i lodní dopravu do Česka. Na sociální síti to napsal ministr dopravy Andrej Doležal, podle kterého zmíněné rozhodnutí ústředního krizového štábu je již pravomocné. Provoz mezinárodních spojů Bratislava pozastavila v březnu jako jedno z opatření proti šíření koronaviru.

​Dvě pozice náměstků ministra dopravy jsou obsazené, další řízení pokračují

19.5. – Dvě výběrová řízení ze čtyř na pozice náměstků Ministerstva dopravy (MD) byla dokončena. Sekci legislativní a právní povede Jakub Kopřiva, který již na ministerstvu působí, stejně tak Sekci silniční a veřejné dopravy a správních agend bude mít na starost Ladislav Němec, který v pozici náměstka na ministerstvu doposud také působil.

Vznikl unikátní Katalog testovacích oblastí pro autonomní vozidla v ČR

6.5. - Centrum dopravního výzkumu ve spolupráci s Ministerstvem dopravy a Státním fondem dopravní infrastruktury vytvořilo Katalog testovacích oblastí, jenž má přispět k vytvoření atraktivního prostředí pro vývoj, výzkum a testování autonomních a automatizovaných vozidel v České republice.

Nový policejní vůz umožní více kontrol přetížených nákladních aut

5.5. – Nový policejní vůz Mercedes Benz Sprinter umožní více kontrol přetížených nákladních aut. Pomůže tak předcházet poškození středočeských silnic a ušetřit náklady na jejich opravy. Policii vůz daruje hejtmanství, které jej koupilo. Smlouvu v úterý schválili krajští radní, informovala v tiskové zprávě Helena Frintová ze středočeského krajského úřadu.

spinner