Dopravní politika

​Šéf summitů EU u většiny cest, včetně klimatických jednání, využil soukromé lety

30.3. – Předseda Evropské rady Charles Michel letěl v soukromém tryskáči při 72 ze svých 112 zahraničních cest za první tři roky ve funkci, vyplývá ze záznamů, které získal bruselský web Politico. Pronajatá letadla využil i při účasti na posledních dvou klimatických konferencích OSN v Egyptě a ve Skotsku. Data obdržená na základě oficiální žádosti o informace také ukazují, že komerční lety od začátku svého mandátu na konci roku 2019 do prosince 2022 Michel využil 18krát.

Výzvy spojené s vodíkovým hospodářstvím se představí na konferenci v Praze

26.3. - Vědci z celého světa, kteří se zabývají vodíkovými technologiemi, míří do Prahy. Ve dnech 29.–31. března se totiž v české metropoli uskuteční již 13. ročník jedinečné evropské odborné konference s názvem Hydrogen Days 2023. Konference poprvé vedle výzkumných a strategických přednášek nabídne také vzdělávací sekci.

Komentář: Co přinesl únor v dopravě

Pro zastánce vodíku jako budoucího přednostního zdroje – ale především nositele energie – začal tento týden začal velmi dobrou zprávou od firmy Etzel. Provozovatel zásobníku plynu Storag Etzel společně se svými projektovými partnery úspěšně dokončil první test plynotěsnosti vodíku na kavernovém vrtu. Během přibližně dvouměsíčního zkušebního období bylo do vrtu vpuštěno několik standardních krychlových metrů plynného vodíku ze zelené výroby a provedeny studie těsnosti materiálu.

Reuters: Itálie schválí vyřazení spalovacích motorů, jen když zůstanou biopaliva

22.3. - Itálie varovala Evropskou komisi (EK), že plán na ukončení prodeje aut se spalovacími motory do roku 2035 podpoří jen pod podmínkou, že se budou dál smět prodávat auta na biopaliva. Informuje o tom dnes agentura Reuters. Evropská unie se snaží odblokovat řešení svého záměru na snížení emisí oxidu uhličitého z au­tomobilů, na poslední chvíli se totiž proti plánu postavilo Německo. Současný plán se nelíbí ani některým dalším zemím včetně České republiky.

EK navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej aut na syntetická paliva

21.3. - Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími motory, ale jen v případě, že budou využívat pouze syntetická paliva. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ta se odvolává na dokument, který nastiňuje návrhy komise německému ministerstvu dopravy. Německo patří spolu s Českou republikou mezi členské země Evropské unie, které pro auta na syntetická paliva prosazují výjimku ze zákazu prodeje nových osobních aut se spalovacími motory po roce 2035.

Jahn: Škoda Auto bude muset kvůli Euro 7 propustit 3000 lidí a zavřít jednu halu

20.3. - V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda Auto muset zavřít jednu výrobní halu a o práci přímo u automobilky přijde 3000 lidí. Včetně dodavatelů půjde o zhruba 10.000 propuštěných lidí. Důvodem je ekonomická nemožnost dále vyrábět a prodávat menší modely Fabia, Scala a Kamiq. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to včera řekl člen představenstva Škoda Auto pro prodej a marketing Martin Jahn.

​Martin Kupka: Rekordní rozpočet SFDI umožňuje pokračovat ve všech stavbách

Částka ve Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI) se neustále zvyšuje. Zároveň je zde však i rekordní inflace. O vyjádření, zda letošní rozpočet fondu je za této situace dostatečný pro všechny projekty a jaké jsou priority rezortu dopravy v oblasti infrastruktury, jsme požádali ministra dopravy Martina Kupku.

​Svaz průmyslu a dopravy vítá, že MD připravuje střednědobý plán dopravních staveb

7.3. – Zástupci zaměstnavatelů projednali na včerejší tripartitě opatření v oblasti cen energie, analýzu reálných dopadů ekologické legislativy EU, implementaci evropských fondů a stav výstavby dopravní infrastruktury. „Jsme rádi, že Ministerstvo dopravy připravuje střednědobý plán dopravních staveb až na 10 let. Oceňujeme také, že vláda navrhuje další možnosti, jak se může financovat výstavba dopravní infrastruktury a rozšiřuje paletu možností, aby SFDI mohl využít více nástrojů úvěrového financování. Je to důležitý krok pro stabilizaci financování výstavby,“ uvedl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.


​Česká republika žádá odložení platnosti normy EURO 7 a její zmírnění

1.3. – Premiér Petr Fiala je přesvědčen, že je možné automobilovou emisní normu Euro 7 upravit tak, aby byla realističtější a neměla tolik negativních dopadů. Podle předsedy vlády existují signály, že jsou k tomu země Evropské unie připraveny. Uvedl to na včerejší tiskové konferenci po bilanční návštěvě u ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka. Česko bude podle ministra dopravy Martina Kupky prosazovat odklad účinnosti normy a změnu dalších technických požadavků.

Vláda rozhodla o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře

23.2. - Vláda včera rozhodla o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI). Jeho agenda přejde ke konci roku pod Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), řekl novinářům po jednání kabinetu ministr dopravy Martin Kupka. Podle něj je to úsporné opatření, které by mělo snížit státní byrokracii.

spinner