Dopravní politika

Vladimírovi Kremlíkovi schází v rozpočtu miliardy na dopravní stavby

24.6. – Ministr dopravy Vladimír Kremlík není zcela spokojen s penězi, se kterými počítá pro jeho resort první návrh státního rozpočtu na příští rok. Novinářům to řekl před zasedáním vlády, na kterém se budou ministři návrhem ministerstva financí zabývat. Kvůli dopravním stavbám by si Vladimír Kremlík představoval navýšení rozpočtu v řádu miliard korun. Tradiční jednání o závěrečné podobě rozpočtu chystají s ministryní financí Alenou Schillerovou na léto i další ministři.

Výdaje ministerstva dopravy by se příští rok měly snížit

20.6. – Výdaje ministerstva dopravy by se v roce 2020 měly proti letošnímu roku snížit zhruba o 12 miliard na 60,2 miliardy Kč. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na příští rok, který má ČTK k dispozici. Návrh rozpočtu zahrnuje i výdaje na státní objednávky vlaků nebo náklady na slevy jízdného pro studenty a seniory v dopravě.

Problémy spojené s rozšířením mýta bude řešit pracovní skupina

19.6. – Na vytvoření společné pracovní skupiny, která bude řešit rizika spojená s rozšířením mýta na silnice první třídy, se včera dohodl se zástupci krajů a obcí ministr dopravy Vladimír Kremlík. Zavedení nulové sazby na některé úseky, které krajům slíbil bývalý ministr Dan Ťok, by podle Vladimíra Kremlíka mohlo ohrozit spuštění nového mýtného systému. Skupina bude řešit i případné kompenzace pro kraje.

Stát dá na výzkumné projekty v dopravě 1,95 miliardy Kč

14.6. – Stát v příštích čtyřech letech dá na dotacích v několika veřejných soutěžích 1,95 miliardy Kč na podporu výzkumných projektů v dopravě. Dotovány budou například projekty zavádějící nové technologické postupy a moderní řešení dopravy. Dnes o tom informovalo ministerstvo dopravy. Technologická agentura, která bude o dotacích rozhodovat, nyní vypsala první soutěž za 500 milionů Kč.

Technologické inovace ovlivní i podnikání v oblasti silniční dopravy během dalších let

Nižší emise, náhrada nafty za alternativní paliva, kvalitní infrastruktura a další technologické inovace čekají dopravce během dalších let. Zaznělo to na mezinárodní konferenci Doprava 2019, která se konala v dubnu v bratislavském hotelu Carlton.

Pražští zastupitelé schválili plán rozvoje dopravy do roku 2030

27.5. – Pražští zastupitelé v pátek schválili plán rozvoje dopravy do roku 2030. Tzv. plán udržitelné mobility počítá s dostavbou silničních okruhů a metra či rozvojem železnice. Dokument rovněž navrhuje, jak by mělo město postupovat v otázkách rozvoje silniční sítě, parkování, MHD a podpory cyklistiky. Vedení města by z něho mělo vycházet při rozhodování, přijetí plánu je také podmínkou pro čerpání evropských dotací na dopravní projekty.

Co přinesl duben 2019 v dopravě

„Je to ale paradox!“ Pan prezident Havel by mohl použít svůj oblíbený výrok při pohledu na současné světové letectví. Jen připomenutí: Václav Havel po studiu několika semestrů dopravy na ČVUT byl vcelku nedaleko od situace stát se dopravním inženýrem…

​Jaroslav Hanák je potřetí prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR

14.5. – Členové Svazu průmyslu a dopravy ČR dnes na valné hromadě zvolili nové představenstvo, dozorčí radu a smírčí výbor na období 2019 až 2023. Dosavadní prezident svazu Jaroslav Hanák obhájil funkci se ziskem 94 procent hlasů. Z viceprezidentů, kteří na funkci letos kandidovali, svůj post obhájilo všech pět kandidátů (Jan Rafaj, Daniel Beneš, František Chaloupecký, Milena Jabůrková a Radek Špicar) a nově se viceprezidentem stal Jan Czudek.

​Od července budou platit nové tarify Eurovignette Premium

​Od července budou platit nové tarify Eurovignette

14.5. – S účinností od 1. července letošního roku budou v systému Eurovignette platit nové tarify. Oznámila to společnost AGES, který je z pověření členských států poskytovatelem služeb pro tento systém.

IRU a ETF požadují bezpečná parkoviště pro kamiony Premium

IRU a ETF požadují bezpečná parkoviště pro kamiony

14.5. – Silniční doprava přepravuje v Evropské unii přibližně tři čtvrtiny vnitrozemské nákladní dopravy a je pro Evropu životně důležitá. Parkovací plochy pro kamiony, kde řidiči tráví odpočinek, jsou však nedostatečné nebo zoufale potřebují inovovat.

spinner