18.4. – Více než tři čtvrtiny českých exportérů mají kvůli šíření nového typu koronaviru problémy se zahraničními zakázkami. Téměř pětina firem přišla o všechny své stávající zahraniční zakázky, přes 61 % exportérů se pak potýká s jejich úbytkem. Vyplývá to z bleskového průzkumu Svazu průmyslu a dopravy České republiky, kterého se ve dnech 7. až 9. dubna zúčastnilo 111 exportérů.
Dopravní politika
16.4. – Německý ministr dopravy Andreas Scheuer není spokojen s fungováním přeshraniční dopravy. Především s Českem a Polskem, kde se u hranic tvoří dlouhé kolony, o situaci teď musí často jednat. Jinde je situace lepší, řekl ve čtvrtek ministr v rozhovoru s německou veřejnoprávní televizí ARD.
14.4. – Firmy v České republice se s pandemií koronaviru vypořádávají různě. Desetina jich musela zcela uzavřít výrobu, téměř třetina podniků hlásí snížení výroby o více než 20 %. Velká část firem ale zatím nechce propouštět zaměstnance a čeká na rozjezd kurzarbeitu. 72 procent podniků zároveň nepovažuje vládou dosud přijatá opatření proti zmírnění ekonomických dopadů krize za dostatečná. Vyplývá to z bleskového průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR, kterého se ve dnech 2. a 3. dubna 2020 zúčastnilo 148 průmyslových podniků.
9.4. – Stát dá dalších 400 milionů korun na výzkumné projekty v dopravě. Ministerstvo dopravy vyhlásilo druhou veřejnou soutěž na projekty, které by se měly zaměřit na inovace a nové postupy pro dopravní stavby či novinky v provozu. Uspět by mohly také návrhy zaměřené na řešení mimořádných událostí, jako je současná koronavirová krize. Už v únoru ministerstvo v první soutěži rozdělilo téměř půl miliardy korun mezi 48 vybraných projektů.
8.4. – Češi v průměru provedou 2,33 cesty denně. Největší část lidí, 39,1 procenta, se dopravuje autem, dalších 35,4 procenta pěšky. Přes 20,2 procenta jezdí hromadnou dopravou, zbylá 4,5 procenta používají jízdní kolo. Polovina cest je kratší než 3,3 kilometru. Vyplývá to z průzkumu, o kterém informovalo Centrum dopravního výzkumu. Šetření mělo pomoci kvalitnějšímu dopravnímu plánování, podle centra by však nyní mohlo být využito i při řešení současné pandemie.
31.3. – Výběr nových náměstků na ministerstvu dopravy se kvůli koronavirové krizi zdrží. Kvůli vládním opatřením, které omezují shlukování lidí, není možné vést ústní pohovory s účastníky, budou tak pokračovat až po skončení opatření. Uvedl to mluvčí ministerstva František Jemelka. O pozice náměstků na čtyřech úsecích se uchází 14 zájemců.
25.3. – Pohraniční kontroly, které kvůli koronaviru zavedly členské země schengenského prostoru, se zřejmě ještě rozšíří. V rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) to prohlásila eurokomisařka pro dopravu Adina Valeanová, která s brzkým ukončením ostrahy vnitřních hranic schengenu nepočítá.
24.3. – Pro zachování plynulosti pohybu zboží v celé Evropské unie během pandemie nového koronaviru vydala Evropská komise 23. března sadu praktických návodů, jak provádět odbavení na hranicích. Evropská komise vyjádřila přesvědčení, že vnitřní hranice EU zůstanou otevřené, a vyzvala národní vlády, aby bezodkladně stanoviny příslušné body pro přeshraniční provoz v rámci transevropské dopravní sítě (TEN-T) jako hraniční přechody s tzv. „zelenými pruhy“.
23.3. – Novým ministrem dopravy a výstavby SR je Andrej Doležal. Byl nominován hnutím Jsme rodina. Dosud působil v oblasti médií a telekomunikačních služeb. Má bohaté zkušenosti z managementu, řízení lidí a strategického rozvoje společnosti. Jeho první rozhodnutí se budou týkat řešení současné krizové situace.
V následujících řádcích se věnujeme čtyřem evropským záležitostem. Především chorvatskému předsednictví v EU, když předseda vlády Andrej Plenkovič představil plán předsednictví jeho země v Radě EU na letošní první pololetí. Jako druhý ze čtyř tematických bloků jmenoval „propojenou Evropu“ cestou lepší dopravní komunikační a energetické infrastruktury.