Dopravní politika

Svaz průmyslu a dopravy předal na svém sněmu v Brně vládě 15 výzev

Svaz průmyslu a dopravy předal na svém sněmu v Brně vládě 15 výzev Premium

10.10 – Zástupci zaměstnavatelů vyzvali tento týden v Brně na Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPČR) vládu premiéra Andreje Babiše, aby ve zbývajících dvou letech svého funkčního období splnila patnáct klíčových požadavků, které usnadní českým firmám život. Podniky chtějí uspět v mezinárodní konkurenci a potřebují veškerou energii vložit do zlepšování své výkonnosti, ne do souboje s narůstající státní byrokracií nebo novými překážkami v podnikání.

Aktuality ze světa 40/2019

Aktuality ze světa 40/2019 Premium

4.10. – BREXIT – Dopravní a logistické podniky v Evropské unii mají mít více času, aby se v letecké a silniční nákladní dopravě připravily na důsledky výstupu Velké Británie z unie a na možný nesmluvní brexit. Za tím účelem mají být prodlouženy přechodové lhůty ve dvou nouzových opatřeních EU, jež byla přijata pro případ tvrdého brexitu 29. března. Evropská komise připravila potřebný návrh, prodloužení však musí odsouhlasit Evropský parlament a Rada EU (státy), aby mohlo vstoupit v platnost. 

Pardubice hostily osmý ročník konference o dopravě

Už poosmé se Pardubice začátkem září staly dějištěm jedné z největších odborných konferencí v České republice. Dopravní konference Pardubice 2019 do metropole dopravy na východě Čech přilákala odborníky nejen z České republiky. Stěžejními tématy konference byl rozvoj a financování dopravní infrastruktury i pohled na současnou legislativu.

USA zavedou na zboží z EU cla deset až 25 procent

3.10. – Spojené státy zavedou odvetná cla deset procent na evropská letadla a 25 procent na zemědělské a průmyslové zboží. Reagují tak na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. S odvoláním na pracovníky Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR) o tom včera informovaly zahraniční tiskové agentury.

Co přinesl srpen 2019 v dopravě

Nedávno jsme zažili, že dozorčí rada Českých drah odvolala svého generálního ředitele, který přitom řídil podnik pouhých devět měsíců; o jeho nástupci má rozhodnout regulérní výběrové řízení. A to je pro podnik určitá novinka: souvislá řada generálních ředitelů ČD byla totiž pouze jmenována dozorčí radou. Zdálo se, že tato skoro tradice bude pokračovat i pod novým ministrem dopravy – ovšem nebýt veřejného příslibu předsedy vlády, že tentokrát proběhne výběrové řízení. Uzávěrka přihlášek byla k 29. červenci. Nedávno jsme rovněž zažili tradičně v Ostravě jubilejní, 20. ročník mezinárodního veletrhu drážní a manipulační techniky; jeho součástí byla dvoudenní odborná konference zaměřená na aktuální stav budování moderní železnice v České republice.

Evropský automobilový průmysl včetně českého sdružení je proti tvrdému brexitu

Evropský automobilový průmysl včetně českého sdružení je proti tvrdému brexitu Premium

24.9. – Vzhledem ke skutečnosti, že Velká Británie má opustit Evropskou unii již na konci října, vyzval včera evropský automobilový průmysl oba aktéry, aby se vyhnuli brexitu „bez dohody“. Přední organizace zastupující výrobce vozidel a náhradních dílů v celé EU – Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) a Evropská asociace dodavatelů automobilů (CLEPA), jakož i národní asociace včetně Německé asociace automobilového průmyslu (VDA), Federace francouzských výrobců automobilů (CCFA) a Společnosti výrobců a obchodu motorových vozidel (SMMT), společně zdůrazňují, že brexit „bez dohody“ by měl zásadní negativní dopad na jedno z nejcennějších ekonomických aktiv Evropy. K této výzvě se připojuje také české Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP). 

Státy EU chtějí omezit emise z dopravy, hledají k tomu shodu

23.9. – Žádné členské státy Evropské unie nejsou proti tomu, aby se Evropa snažila dosáhnout klimatické neutrality do poloviny tohoto století. Po pátečním jednání unijních ministrů dopravy to novinářům řekla eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová. Podle ní se zástupci všech zemí shodují na cíli, navrhují ale rozdílné cesty k jeho dosažení. Česko mimo jiné podporuje přechod k autům, která produkují nižší emise, řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

Aktuality ze světa 37 – 38/2019

Aktuality ze světa 37 – 38/2019 Premium

20.9. – LETECKÁ DOPRAVA – V rámci rozšíření svých služeb pro letecké společnosti a speditéry otevírá firma World Flight Services (WFS) Pharma Centre za 10 milionů EUR na letišti Charlese De Gaula v Paříži. Tato investice následuje po otevření farmaceutických zařízení v Kodani, Johannesburgu a v Miami. Bude fungovat pro pozemní a leteckou oblast a rovněž obdrží IATA certifikát CEIV Pharma v rámci iniciativy pro komunitu leteckého carga. Prostor o rozloze 2400 metrů čtverečních má vlastní nakládací plošinu a manévrovací plochu pro nakládku a vykládku farmaceutických zásilek pod kontrolovanou teplotou a prostor pod teplotou +15 až +25 oC s kapacitou 108 europalet ve čtyřech úrovních a kapacitou uložení 47 europalet na podlaze. Malý mrazicí prostor s –20 oC může uložit současně devět europalet. WFS rovněž investuje do systémů nové digitální techniky ke zvýšení provozní efektivnosti a viditelnosti zásilek. Nový systém skladového managementu (WMS) podporuje užívání skenování čárového kódu pro monitorování skladové kapacity v reálném čase. Řešení sledování teploty s cloudovou platformou sbírá údaje o teplotě a vlhkosti v reálném čase přes čidla. Středisko je rovněž vybaveno kontrolním a poplašným systémem CCVT, navázaném na bezpečnostní provozní centrum. Zařízení také odráží podnikové kroky v ochraně klimatu. Hugo Rodriques, viceprezident Cargo France u WFS uvedl: „Farmaceutické výrobky jsou jsou jedním z nejrychleji rostoucích produktů v oblasti leteckého carga a naši zákazníci z řad leteckých společností odpovídají na tuto příležitost specializovanými produkty a službami k pokrytí poptávky.“

EK: USA zřejmě zavedou cla na zboží z EU kvůli sporu kolem letadel

17.9. – Spojené státy pravděpodobně v brzké době uvalí nová cla na zboží z Evropské unie kvůli vleklému sporu ohledně subvencování výroby letadel. Včera to uvedla evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. EU podle ní v takovém případě odpoví novými cly na americké zboží, napsala agentura DPA.

Německé ministerstvo chce dát 75 miliard EUR na ochranu klimatu

16.9. – Německé ministerstvo dopravy chce do roku 2030 investovat až 75 miliard EUR (1,9 bilionu Kč) do boje proti klimatickým změnám. Investice do podpory elektromobilů nebo rozvoje železniční dopravy mají vést k tomu, že i oblast dopravy splní klimatické závazky Německa na rok 2030. Zatím k tomu má velmi daleko.

spinner