Evropská komise schválila aktualizovaný český plán obnovy ve výši 224,2 miliardy korun

Evropská komise schválila aktualizovaný český plán obnovy ve výši 224,2 miliardy korun

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila v září po setkání s českým předsedou vlády Petrem Fialou ve Strakově akademii, že Evropská komise schválila aktualizovanou verzi českého Národního plánu obnovy. Národní plán obnovy přináší 2,2 miliardy eur (zhruba 53,6 miliardy korun) na podporu čisté ekonomiky a transformaci průmyslu.

Celý Národní plán obnovy má objem 9,2 miliardy eur (asi 224,2 miliardy korun). Předsedkyně Evropské komise po setkání s premiérem Petrem Fialou sdělila, že součástí plánu je 736 milionů eur (zhruba 17,8 miliardy korun) na investice do obnovitelných zdrojů, čisté dopravy a do rozvodné sítě.

„Díky tomu budeme moci využít až téměř 50 miliard Kč navíc. Peníze budeme moci využít na modernizaci naší ekonomiky a státní správy, na dostupné bydlení a na projekty v oblasti kyberbezpečnosti.“ uvedl Petr Fiala.

Předsedkyni EK premiér také znovu zopakoval, že jádro a jaderná energetika je v Česku tradiční sektor, kde je dostatek odborníků a má tu také zázemí na univerzitách a ve výzkumu. „Proto je pro nás nesmírně důležité, aby jádro zůstalo v Česku preferovaným čistým zdrojem energie. Děláme a budeme pro to v rámci naší evropské politiky dělat naprosto všechno. Ursulu von der Leyen jsem také seznámil s tím, v jakém stavu je nyní tendr na dostavbu Dukovan. V tuto chvíli čekáme na příjem nabídek a také na notifikaci financování Evropskou komisí. Paní předsedkyně také potvrdila, že volba energetického mixu zůstává v rukou jednotlivých států,“ uvedl premiér. Na jednání došlo také na aktuální návrh nové emisní normy Euro 7, který v září schválili ministři EU zodpovědní za konkurenceschopnost. „ČR měla a má od počátku vyjednávání podoby návrhu Euro 7 pečlivě na zřeteli její dopad na český a evropský průmysl, a proto jsme prosazovali přiměřenou podobu této normy, která bude realistická a neohrozí konkurenceschopnost průmyslu. Díky našemu aktivnímu přístupu a dlouhodobé efektivní spolupráci byla zohledněna řada našich zásadních požadavků na realističtější podobu návrhu,“ uvedl Petr Fiala.

Změny původního plánu, které Česko provedlo, vycházejí z potřeby zohlednit: narušení dodavatelských řetězců; zvýšené náklady na výstavbu v důsledku vyšších nákladů na suroviny; vysokou inflaci v letech 2022 a 2023, která ovlivnila náklady na zadávání veřejných zakázek; revizi v podobě navýšení jeho maximálního grantového přídělu z Nástroje pro oživení a odolnost (RRF) z 7,04 miliardy eur na 7,67 miliardy eur.

(lan)

Foto: Vláda ČR 

spinner