Dopravní politika

Nové představenstvo Svazu dopravy ČR zasedalo s ministrem dopravy

12.10. - Představenstvo Svazu dopravy ČR se včera sešlo pod vedením nového prezidenta svazu Oldřicha Sládka a výkonné ředitelky Romany Šauerové. Tématem bylo představení nového vedení Svazu a budoucí směřování samotného Svazu dopravy. Na setkání byl přítomen i viceprezident SD ČR a nebo zástupci Správy železnic, na jejichž pozvání se zasedání zúčastnil i úřadující ministr dopravy Martin Kupka.

​Kosmický podzim začíná ve velkém stylu, v Praze odstartoval EU Space Week

5.10. – Česká republika díky předsednictví v Evropské unii hostí letos dvě významné kosmické akce. EU Space week (ESW) už odstartoval začátkem týdne. Na listopad pak připadá už pátý ročník tradičního Czech Space Weeku (CSW), festivalu plného kosmických akcí. Agentura CzechInvest se aktivně podílí na obou těchto akcích.

MD se připravuje i na scénář, že bude muset některé stavby posunout v čase

14.9. - Ministerstvo dopravy (MD) se připravuje na situaci, že v případě nižších finančních prostředků pro Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) na rok 2023, z něhož jsou financované dopravní stavby, dostanou některé stavby v příští roce prioritu a jiné budou „posunuty v čase“. Na konferenci ředitelů projektových a investorských společností 2022 v Praze to řekl ředitel odboru strategie MD Luděk Sosna.

​Pardubice hostily 11. ročník Dopravní konference

10.9.- Pardubice se na začátku září opět staly městem dopravy. Již po jedenácté se zde uskutečnila Dopravní konference, v rámci které vystoupila řada odborných řečníků ze všech typů dopravy, aby zhodnotili a prodiskutovali dění v regionální i celostátní dopravě. V Kongresovém centru Paláce Pardubice dostaly ve čtvrtek 8. září v rámci odpoledního programu prostor k prezentaci a diskuzi české špičky v oboru dopravy napříč jejími druhy.

​Stát dá v příštích osmi letech téměř dvě miliardy korun na inovace v dopravě

9.9. – Stát dá v příštích osmi letech téměř dvě miliardy korun na inovativní projekty v dopravě. Zaměřit se chce hlavně na vývoj nízkoemisní mobility, automatizaci a digitalizaci a také udržitelnost dopravy v Česku. Program ve středu schválila vláda, informovalo ministerstvo dopravy.

​Komentář: Co přinesl červenec v dopravě

Léto začalo v oboru dopravy vlnou stávek. Odborový svaz ver.di a Ústřední asociace německých námořních přístavních společností (ZDS) se nedokázaly – ani po dvou jednodenních výstražných stávkách a 6 kolech jednání – dohodnout. Odborový svaz vyžaduje skutečnou kompenzaci inflace, aby zaměstnanci ve všech společnostech nezůstali sami s důsledky trvalého zvýšení cen (v červenci dosáhla inflace v Německu k hranici 10 %, zatímco u nás doma atakovala pomalu dvojnásobnou hranici). Zástupci ver.di považují za důležité, aby byly zajištěny reálné mzdy v roce 2023, a aby se tak vytvořila skutečná inflační kompenzace pro zaměstnance.

​Resort dopravy má mít v příštím roce 83,6 miliardy korun, meziročně o pětinu méně

2.9. – Ministerstvo dopravy by mělo v příštím roce hospodařit s 83,6 miliardy korun. To je o více než pětinu méně než letos a v loňském roce. Vyplývá to z prvního návrhu rozpočtu, který připravilo ministerstvo financí na rok 2023. Proti předběžnému návrhu z letošního června získal resort dopravy navíc 1,3 miliardy korun.

Odměny vedení Správy železnic se budou nově řídit hlavně podle zpoždění

26.8. - Správní rada Správy železnic změnila kritéria pro odměňování generálního ředitele, jeho náměstků a dalších vedoucích pracovníků od příštího roku. Největší váhu bude mít soubor kritérií hodnotících spolehlivost a propustnost železniční sítě, tedy míru zpoždění osobních i nákladních vlaků. Ta dosud v kritériích zcela chyběla. Zpoždění vlaků v posledních měsících výrazně narostla kvůli stavebním pracím na jednotlivých tratích. Po dnešním jednání správní rady to uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

Německo nařídí úspory energií a na železnici upřednostní vlaky s uhlím

24.8. - Německá vláda dnes schválila soubor závazných opatření na úsporu energie a rozhodla, že v zájmu energetické bezpečnosti budou mít nákladní vlaky s uhlím na vytížených koridorech přednost před osobními soupravami. Dnes to po jednání vlády oznámili ministři hospodářství a dopravy Robert Habeck a Kurt Wissing. Německo kvůli nejistým dodávkám zemního plynu z Ruska snižuje spotřebu energií a zároveň aktivovalo záložní uhelné elektrárny.

Ve výstavbě je 151 km nových dálnic, do konce roku začne stavba dalších 33 km

23.8. - Pokračuje dostavba páteřní dálniční sítě, budují se obchvaty na silnicích I. třídy, ke konci se blíží některé výluky na železnici. Ministerstvo dopravy chystá také vznik nového Portálu dopravy, který pomůže omezit návštěvy úřadů při vyřizování dopravních agend.

spinner