Dopravní politika

Prioritou nového ministra musí být zrychlení staveb

Rozjetá výstavba 230 kilometrů dálnic a silnic I. tříd, převod nádraží do vlastnictví státu a zahájení oprav, registrace vozidel na jakémkoliv úřadě, náprava špatně nastavené smlouvy na mýto a nový transparentní tendr. To jsou jen některé z úspěchů ministerstva dopravy za poslední období. Řekl to šéf tohoto resortu Dan Ťok u příležitosti 1000 dnů ve vládní funkci.

​HK: Podnikatele dusí papírování a regulace, politici slibovali pomoc

5.10 – Nadměrná administrativa, časté změny zákonů, vyhlášek a nařízení, jejich nejednoznačný výklad i velká náročnost komunikace mezi podnikateli a státem se staly nejpalčivějšími problémy podnikatelů v ČR. Politikům to na předvolební diskusi na půdě Hospodářské komory řekl její prezident Vladimír Dlouhý, který se opírá o nejnovější výsledky šetření mezi podnikateli. Vládní strany slíbili podnikatelům pomoc. Opozice je vyzvala: Dokažte, že svoje sliby myslíte vážně, příští středu v Senátu a podpořte Právní elektronický systém pro podnikatele.

​Bohuslav Sobotka a Dan Ťok hodnotili činnost resortu dopravy

Předseda vlády Bohuslav Sobotka hodnotil v polovině září s ministrem dopravy Danem Ťokem činnost jeho resortu. Při jedenácté bilanční schůzce probírali splněné úkoly ministerstva, ale i priority, které se nepodařilo prosadit a vizi v oblasti dopravy pro příští vládu.

Do rozvoje vodní dopravy půjde během příštích let 14 miliard korun Premium

Do rozvoje vodní dopravy půjde během příštích let 14 miliard korun

25.9. – Do rozvoje vodní dopravy v Česku by se do roku 2023 mělo investovat zhruba 14 miliard korun. Předpokládá to koncepce vodní dopravy, kterou vzala na vědomí vláda. Materiál předložený ministerstvem dopravy předpokládá prodloužení vltavské a labské vodní cesty na 338 kilometrů. Velké nákladní lodě by tak mohly proplouvat Prahou až do přístavu v Radotíně, na Labi by pak končily v Pardubicích.

Nedostatek profesionálních řidičů ohrozí celou evropskou ekonomiku Premium

Nedostatek profesionálních řidičů ohrozí celou evropskou ekonomiku

21.9. – Stále větší nedostatek profesionálních řidičů nákladních vozů bude mít velmi nepříjemný dopad na celou evropskou ekonomiku. V současné době jen logistický sektor v Německu postrádá kolem 45 tisíc kvalifikovaných řidičů, přičemž nedostatek se dále rychle prohlubuje. Situace se komplikuje nejen v samotné silniční nákladní dopravě, ale dominový efekt zasahuje i celé zásobovací řetězce a mezinárodní výměnu zboží. Dopady pociťují také obchodníci a výrobci.

​Firmám chybí kvalifikovaná pracovní síla, je třeba změnit vzdělávací systém

21.9. – Největší brzdou české ekonomiky a konkurenceschop­nosti tuzemských firem je nedostatek kvalifikované pracovní síly a z dlouhodobého hlediska je nezbytné změnit systém vzdělávání. Shodli se na tom politici s odborníky na v pořadí již osmé předvolební diskuzi, tentokrát na téma pracovního trhu, pořádané Hospodářskou komorou ČR.

​Sobotka pochválil Ťoka za čerpání evropských dotací

13.9. – Ministerstvu dopravy se podařilo zlepšit čerpání evropských dotací a výrazně pokročilo v přípravě klíčových dopravních staveb. Naopak nezačala stavba žádné strategické silnice, pro kterou se zrychleně podařilo získat posudek dopadu na životní prostředí (EIA). Po jednání s ministrem dopravy Danem Ťokem to řekl premiér Bohuslav Sobotka.

​Začal celostátní průzkum dopravního chování „Česko v pohybu“

13.9. – Centrum dopravního výzkumu zahájilo celostátní průzkum „Česko v pohybu“. Jeho cílem je zjistit odkud, kam, jakými dopravními prostředky a za jakým účelem obyvatelé České republiky cestují. Získané informace přispějí k efektivnímu plánování dopravy tak, aby lépe odpovídala potřebám občanů.

Úkolem krajů je zajistit obslužnost ke spokojenosti občanů

Základním úkolem krajů je zajistit dopravní obslužnost ve vlastním regionu, a to tak, aby byl spokojen občan–cestující. Toho nezajímá, jestli řidiči chtějí stávkovat, nezajímá ho, kdo a v jakém je pracovněprávním vztahu, nezajímá ho, kdo má navýšení mezd dofinancovat. Požaduje, a je to jeho právo, kvalitní dopravní obslužnost. Minulý týden to v souvislosti s dotazem na snahu některých krajů zřídit si své vlastní dopravní společnosti uvedli zástupci Asociace krajů České republiky.

Aktuality ze světa 24/2017 Premium

Aktuality ze světa 24/2017

1.9. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Konkrétní pohled na stav vývoje svého elektro-trucku poskytl výrobce nákladních aut MAN odborným novinářům. Došlo k tomu na testovací trase mnichovské výrobny. Testovala se souprava, kterou tvořil tahač TGS s návěsem pro suchý substrát a nákladní vůz na bázi TGM se shrnovacími stěnami.

spinner