Dopravní politika

Inovativní dopravní prostředky lze přihlásit do soutěže, připraveno je pro ně 495 milionů Kč

7.4. – Technologická agentura České republiky společně s Ministerstvem dopravy vyhlásila 6. dubna 2022 čtvrtou veřejnou soutěž v rámci programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti dopravy: Program DOPRAVA 2020+.

Vláda schválila balík novel, které ruší silniční daň a přimíchávání biosložky

7.4. – Vláda v reakci na růst cen pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině schválila balíček novel zákonů, které ruší povinné přimíchávání biosložky do pohonných hmot a silniční daň pro osobní automobily, autobusy a nákladní auta do 12 tun. Součástí vládního balíčku jsou i daňová opatření na podporu elektromobility. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Zbyněk Stanjura. Částečné zrušení silniční daně sníží její výnos o zhruba 4,2 miliardy korun ročně. Loni stát získal na silniční dani 5,43 miliardy korun, předloni to bylo 5,96 miliardy korun.

Vláda rozhodla o snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 koruny na litr

7.4. - Vláda schválila snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,50 koruny na litr. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Petr Fiala. Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. Ke snížení spotřební daně delší dobu vyzývali vládu mimo jiné dopravci, podle kterých dosavadní opatření vlády byla pro ně nedostatečná. Snížení spotřební daně bude podle ministra financí Zbyňka Stanjury platné od 1. června do 30. září.

Novým šéfem Českých drah se stal Michal Krapinec, jenž vedl ČD - Telematiku

24.3. - Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah se dnes stal Michal Krapinec, dosavadní šéf dceřiné firmy drah ČD – Telematika. Do funkce ho zvolila dozorčí rada společnosti po výběrovém řízení. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr dopravy Martin Kupka. Post v čele státního dopravce byl uvolněný po únorové rezignaci Ivana Bednárika.

​Martin Kupka probíral v Bruselu dopravní plány českého předsednictví i pomoc Ukrajině

23.3. – Pomoc Ukrajině s obnovou dopravní infrastruktury, rozvoj vysokorychlostních tratí nebo příprava evropského systému zabezpečené družicové komunikace. O tom všem jednal ministr dopravy Martin Kupka při své první pracovní návštěvě Bruselu, kde se setkal se svými evropskými protějšky – eurokomisařkou pro dopravu Adinou Vălean, šéfem Generálního ředitelství pro dopravu Henrikem Hololeiem, eurokomisařem pro vnitřní trh Thierry Bretone, jenž má v portfoliu kosmické aktivity a místopředsedkyní Evropské komise Margrethe Vestager. Svým protějškům představil i připravované akce z dopravní oblasti, které Česká republika uskuteční během nadcházejícího předsednictví v Radě EU.

Stát bude řešit financování jednotlivých dopravních staveb, prodlouží tendry

19.3. - Stát bude řešit financování rozpracovaných dopravních staveb. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železnic pak prodlouží aktuálně běžící tendry o měsíc. Důvodem jsou rostoucí náklady stavařů. Rozdělané stavby ovšem budou pokračovat. Na facebooku to uvedl ministr dopravy Martin Kupka. Podle stavařů stouply náklady na některé komodity v posledních měsících až o desítky procent.

Ministr Kupka: Dopravní pomoc Ukrajině musí být koordinovaná

14.3. - Evropská spolupráce při dodávkách humanitární pomoci na Ukrajinu a další pomoc prchajícím před ruskou agresí. To byla hlavní témata pátečního a sobotního jednání ministrů dopravy evropských zemí, které se uskutečnilo na pozvání polského ministra infrastruktury Andrzeje Adamczyka v Krakově. Ministři také v průběhu soboty navštívili polsko-ukrajinskou hranici, polské přijímací centrum pro uprchlíky a hlavní nádraží v blízkém Přemyšlu.

Průmysl v lednu meziročně vzrostl o 3,7 procenta

11.3. - Na začátku roku se situace v průmyslu zlepšila. Průmyslová produkce v lednu vzrostla meziročně o 3,7 %, po očištění o počet kalendářních dnů rostla o 1 %. Meziměsíčně se sezonně očištěná produkce zvýšila o 3,1 %. Nejvíce k lednovému růstu přispělo odvětví farmaceutických výrobků a přípravků, počítačů, elektronických či optických zařízení, elektrických zařízení nebo nábytku. Dále rostla i hodnota nových zakázek, meziročně o 6,9 %. Tu ovlivňuje ale i růst cen.

Fond dopravy bude letos hospodařit se 127,6 mld. Kč, podobně jako loni

11.3. - Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude letos hospodařit se 127,6 miliardy korun. Návrh jeho rozpočtu včera schválila Sněmovna. Částka je obdobná, jako byla ve schváleném rozpočtu fondu na loňský rok. Fond hradí dopravní stavby.

Správa železnic posílila spolupráci s ekology při přípravě vysokorychlostních tratí

10.3. - Aktuální stav příprav vysokorychlostních tratí (VRT) byl tématem další schůzky zástupců Správy železnic a Asociace ekologických organizací Zelený kruh. Prioritou obou stran je minimální dopad nových tratí do současných ekosystémů a posílení vzájemné spolupráce. Výsledkem jednání je společné komuniké, které Správa železnic po dohodě zveřejňuje.

spinner