Dopravní politika

​Stát rozdělil půl miliardy korun mezi 39 inovativních projektů v dopravě

6.12. – Stát rozdělil mezi 39 projektů půl miliardy korun z programu Doprava 2020+, který podporuje inovativní projekty v dopravě. Vybíral ze 199 návrhů. Vybrané projekty se věnují například automatizaci v dopravě, digitalizaci nebo novým postupům v jednotlivých dopravních i stavebních odvětvích. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Šlo o třetí soutěž v programu, v předchozích dvou kolech stát podpořil kolem 80 projektů.

​Ing. Adam Scheinherr, Ph.D., MSc.: Praha má největší šanci na spolufinancování z Evropské unie u projektů udržitelné mobility

Rozvoj city logistiky v Praze se netýká pouze řízení dopravních toků a přepravních řetězců, ale úzce souvisí se zaváděním nízkoemisních či bezemisních vozidel a také s rozvojem dopravní infrastruktury. O vyjádření k těmto oblastem jsme požádali náměstka primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Ing. Adama Scheinherra, Ph.D., MSc.

​Radek Špicar zvolen do vedení největšího zaměstnavatelského svazu BusinessEurope

30.11. – Česká republika bude mít zástupce ve vedení evropské podnikatelské konfederace BusinessEurope. Jedním z viceprezidentů největšího evropského zaměstnavatelského svazu bude od ledna 2022 Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Do funkce ho schválila Rada prezidentů (COPRES), nejvyšší orgán BusinessEurope.

Firmám hrozí další rána v ceně elektřiny

27.11. - Energetický regulační úřad připravil návrh cenového rozhodnutí pro rok 2022, které velkým průmyslovým odběratelům elektřiny může navýšit platbu za podporované zdroje energie o 50 %. Tímto rozhodnutím by se firmám ještě více zvýšila cena elektřiny, což omezí potřebné investice a ještě více zvýší inflační tlaky. Podniky budou nuceny vyšší cenu elektřiny aspoň zčásti promítnout do koncových cen svých produktů. Svaz průmyslu a dopravy ČR žádá MPO a vládu, aby vyslyšelo návrh Svazu průmyslu a snížilo poplatek za POZE.

Svaz průmyslu seznámil bankovní radu ČNB s dopady růstu cen na firmy

25.11. - Svaz průmyslu a dopravy ČR představil členům bankovní rady České národní banky dopady rostoucích cen na firmy. Podle průzkumu mezi průmyslovými firmami přibývá těch, které se za poslední půlrok setkaly s nárůstem cen hlavních surovin potřebných pro výrobu. Více než čtvrtině dotázaných přitom zdražily důležité vstupy o více než 50 %. Po loňské pauze Svaz průmyslu s dalšími zástupci zaměstnavatelů a podnikatelů navázal na pravidelná setkání a diskuze, na kterých si vyměňují s představiteli ČNB pohled na měnovou politiku a ekonomický vývoj.

Právě vychází v DN 23

​Josef Melzer (ČESMAD Bohemia): Za poslední roky jsme dosáhli výrazných úspěchů a obstáli v mezinárodní konkurenci

Sdružení ČESMAD Bohemia nedávno oznámilo, že dopravci budou muset zvýšit ceny za dopravu. Co je k tomu vedlo, ale také co očekávají od nové vlády a jak vidí budoucnost kamionové dopravy v kontextu Green Dealu, o tom jsme hovořili s Josefem Melzerem, prezidentem sdružení a jednatelem společnosti M+L Logistik.

​Dmitrij Černikov: Agenda mobility bude velmi obsáhlá

Česká republika se v červenci příštího roku ujme předsednictví Evropské unie. Jak probíhá příprava a jaká témata v oblasti dopravy se v tuto chvíli jeví jako prioritní, na to jsme se zeptali Dmitrije Černikova, tiskového mluvčího COREPER I (Výbor stálých zástupců vlád členských států EU).

​Co přinesl říjen v dopravě

V polovině měsíce se v Hanzovním městě Hamburku konal světový kongres ITS. Světový kongres ITS se koná každoročně na různých místech po celém světě. Pro realizaci světového kongresu ITS 2021 založilo Hanzovní město Hamburk již na začátku roku 2018 „ITS Hamburg 2021“ jako stoprocentní dceřinou společnost. Řediteli této dedikované společnosti se stali pánové Harry Evers a Marc Evermann.

​MSV navštívilo letos 35 tisíc lidí, o polovinu méně než v minulosti

14.11. – Letošní 62. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) za pět dní navštívilo 35 000 lidí, je to méně než polovina obvyklé návštěvnosti. Na veletrhu se od pondělí do dneška představilo 1016 firem z 35 zemí. O předběžné návštěvnosti informovala společnost Veletrhy Brno v tiskové zprávě.

​Svaz průmyslu vyzval vládu ke krokům, jež podle něj pomohou konkurenceschopnosti

11.11. – Největší oborová asociace v Česku, kterou je Svaz průmyslu a dopravy v ČR, vyzvala vznikající vládu ke krokům v sedmi odvětvích, aby byl český průmysl konkurenceschopný. Projevy téměř všech účastníků včerejšího sněmu v Brně se dotkly přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku. Evropský Green Deal podle nich může být výzva a příležitost, ale je nutné, aby byly spočítané dopady různých opatření. Zatím je to podle svazu spíše ideologie a některá opatření mohou uškodit, řekl na sněmu svazu místopředseda Radek Špicar. Dalšími tématy pro budoucí vládu jsou digitalizace, doprava, export, trh práce, vývoj, výzkum a vzdělanost.

spinner