Dopravní politika

Dozorčí rada vypíše výběrové řízení na předsedu představenstva Českých drah, dosavadní generální ředitel Ivan Bednárik rezignoval

15.2. - Dozorčí rada Českých drah v novém složení vypíše v následujících dnech výběrové řízení na pozici předsedy představenstva této státem vlastněné akciové společnosti. Důvodem je rozhodnutí dosavadního generálního ředitele ČD Ivana Bednárika rezignovat na svou funkci. V představenstvu ČD končí i stávající místopředseda Václav Nebeský a člen Petr Pavelec, oba ze svých pozic také odstoupili.

Dopravní spojení mezi ČR a Slovenskem patří mezi naše priority, řekl ministr Kupka na setkání v Bratislavě

15.2. - Ministr dopravy Martin Kupka se v pondělí vydal na svou první zahraniční cestu, která nemohla mířit nikam jinam než na Slovensko. Po společné cestě vlakem z hranic obou republik se v Bratislavě setkal se svým protějškem, ministrem dopravy a výstavby Andrejem Doležalem. Pozornost věnovali spolupráci v oblasti rychlé železnice, silnic i kooperaci v rámci Evropy.

Do SVOD Bohemia vstoupili další dva významní hráči

11.2. - Od založení Svazu osobních železničních dopravců (SVOD Bohemia) uplynuly pouhé tři týdny a k zakládajícím členům, kterými jsou Arriva vlaky, České dráhy, RegioJet a AŽD, přistoupily společnosti Leo Express a Die Länderbahn. Svaz tím podle statistiky Správy železnic z roku 2021 představuje 99,22 % přepravních výkonů v osobní železniční dopravě. Přistupující dopravci tak vyjádřili důvěru ve vize, poslání a cíle svazu – prosadit změny, které povedou k zatraktivnění železnice a ke zvýšení jejího podílu na přepravním trhu. Ambiciózní plán počítá s tím, že v desetiletém horizontu vzroste podíl železnice na přepravě cestujících z dnešních 9 na 14 %. Česká republika by se tak mohla nejen dostat na úroveň vyspělých evropských zemí, ale začít konečně plnit to, k čemu se zavázala podepsáním Zelené dohody pro Evropu.

Novými členy dozorčí rady Českých drah se stali Zámečník, Šlegr a Minka

11.2. - Novými členy dozorčí rady Českých drah (ČD) se včera stali vrchní poradce České bankovní asociace Miroslav Zámečník, ředitel Centra pro efektivní dopravu Petr Šlegr a manažer Jiří Minka, který byl ve vedení PKP Cargo International. V radě skončili její dlouholetý člen Vojtěch Kocourek a Jan Vrátník. Rozhodl o tom dnes řídicí výbor ČD, informovaly České dráhy. Už dříve z rady odstoupil její bývalý šéf Pavel Kysilka. Jeho nástupce budou mezi sebou volit členové rady, favoritem je Miroslav Zámečník.

Svaz průmyslu a dopravy zařadil udržitelnost mezi své priority, s vlastním expertním týmem

10.2. - Svaz průmyslu a dopravy ČR vytvořil expertní tým pro udržitelnost, který zastřeší současnou paletu existujících aktivit této největší zaměstnavatelské a podnikatelské organizace a zároveň je rozšíří a systematizuje. Do nového týmu se zapojili zástupci členských podniků, oborových asociací, ale i spolupracujících akademických organizací. Tým bude svoji činnost koordinovat také se signatáři Výzvy k druhé ekonomické transformaci, jejímž partnerem Svaz průmyslu je.

Vedení ministerstva dopravy je kompletní, politickými náměstky jsou Bernard a Vrbík

9.2. - Vedení ministerstva dopravy je pro tuto chvíli kompletní. Na pozici náměstka za člena vlády byl úřadem potvrzen dosavadní starosta Všerub na Plzeňsku Václav Bernard. Už dříve se politickým náměstkem na ministerstvu stal také Tomáš Vrbík, který přišel z Hospodářské komory. Vyplývá to z údajů ministerstva dopravy.

​Komentář: Co přinesl rok 2021 v dopravě

Právě skončený rok byl jistě ve znamení vracející se epidemie covid a různých opatření, kterými se vlády v různých koutech světa snažily opakující se vlny nákazy zpomalit a omezit. V dopravních systémech jsme byli svědky několika lock downů ve významných světových přístavech a letištích s okamžitým dopadem do globální logistické sítě. Tyto zásahy však byly tak často a tak podrobně popsány a rozebrány, že nechme výjimečně covid stranou a zaměřme se na jinou, možná stejně důležitou událost, a to především z evropského úhlu pohledu.

​Evropská unie se dohodla s USA na dovozu většího množství LNG

31.1. – Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a americký prezident Joe Biden vydali v pátek společné prohlášení, z něhož vyplývá, že Evropská unie hodlá v krátkodobém horizontu dovézt z USA více zkapalněného zemního plynu (LNG), aby unie byla chráněna před možným výpadkem dodávek z Ruska v důsledku případné invaze na Ukrajinu.

Podnikatelská miste Svazu průmyslu a dopravy odletěla na EXPO do Dubaje

24.1. - První podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy ČR v letošním roce vede do Spojených arabských emirátů. Téměř pět desítek tuzemských exportérů tam v neděli 23. ledna doprovodilo ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu. Cílem čtyřdenní podnikatelské mise, kterou vede prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, je světová výstava EXPO 2020 v Dubaji.

Slevy ve veřejné dopravě budou 50 procent, výdaje státu se sníží až o třetinu

20.1. - Děti, studenti a cestující nad 65 let budou mít v regionálních či dálkových vlacích a autobusech státem zajištěnou slevu ve výši 50 procent. Dohodla se na tom vládní koalice s tím, že změna začne platit od dubna.

spinner