22.8. - Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a ministr dopravy Martin Kupka se dohodli na vzniku pracovní skupiny k plavebnímu stupni Děčín. Odborníci budou projednávat kompenzační opatření plánované stavby, která má zlepšit podmínky především pro nákladní vodní dopravu na dolním Labi.
Dopravní politika
19.8. - Zlepšení průjezdnosti hlavního železničního koridoru mezi Děčínem a Bad Schandau, vysokorychlostní trať z Prahy do Drážďan nebo zlepšení regionálního spojení. To byla hlavní témata setkání českého ministra dopravy Martina Kupky a jeho saského protějšku Martina Duliga v Königsteinu nedaleko Drážďan. Oba ministři jednali také o probíhajícím českém předsednictví v Radě EU nebo spolupráci při zavádění inovací v dopravě.
5.8. - Představenstvo Svazu dopravy ČR se sešlo poprvé pod vedením nového prezidenta svazu Oldřicha Sládka, který na konci června ve funkci nahradil po 19 letech odcházejícího Jaroslava Hanáka. V rámci zasedání byla zvolena do funkce výkonné ředitelky Romana Šauerová.
1.8. - V rámci balíčku Fit for 55 se ministři životního prostředí zemí EU nedávno shodli na několika výjimkách, které by umožnily pokračování spalovacích motorů i po roce 2035. Předpokladem je využití bezemisních alternativních paliv. Může přitom jít o syntetickou náhradu benzínu či nafty, ale i plynná paliva z obnovitelných zdrojů. V obou případech jsou výhodou minimální nároky na stávající infrastrukturu, na druhou stranu produkce je zatím nízká a nákladná. Plyny jako biometan (bioCNG), bioLPG či obnovitelný dimethylether (rDME) mají navíc uplatnění nejen v dopravě. Očekávaná evropská produkce bioLPG v příštím roce by již pokryla celou spotřebu LPG v Česku. Komerční produkce rDME bude zahájena letos.
31.7. - Předsednictví Rady EU je jedním z nejdůležitějších práv a nejnáročnějších úkolů vyplývajících z členství v EU. Role předsedající země je nejen organizační, ale také zprostředkovatelská, politická a reprezentační. Česká republika, která stála v čele EU naposledy v první polovině roku 2009, se svého historicky druhého předsednictví ujala 1. července 2022. Připomeňme alespoň ve zkratce výsledky a úspěchy za první měsíc.
28.7. - Po květnovém rozsáhlém kybernetickém útoku na Ředitelství silnic a dálnic se rozhodl resort dopravy zrevidovat postupy při ochraně dat před krádeží a zašifrováním dat. ŘSD zároveň začátkem srpna znovu spustí informace o provozu na dálnicích a silnicích skrze Národní dopravní informační centrum, které kybernetický útok zcela vyřadil z provozu.
28.7. - Dražší nafta, elektrická energie a v neposlední řadě plyn, u kterého může dojít i k výpadkům dodávek. Aktuální situace dopadá negativně na rozpočty dopravních podniků. Ze statistik Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) vyplývá, že kvůli dražším energiím budou muset dopravní podniky zaplatit zhruba o 1,5 miliardy korun více, než v roce 2021.
28.7. - Z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se od roku 2024 stane státní podnik. Vláda schválila změnu zákona o pozemních komunikacích, která tuto přeměnu umožňuje. Transformace řeší nevýhody stávající právní formy, kterou je státní příspěvková organizace, a pomůže tím zefektivnit činnost ŘSD. Státní podnik si může získat a udržet vlastní odborníky na klíčových pozicích. Tento krok má také přinést finanční úspory a nová forma umožní větší pružnost i tlak na zvyšování kvality.
Podpora kosmických aktivit je jednou z priorit českého předsednictví v Radě EU. O přiblížení současného stavu tohoto odvětví v České republice jsme požádali JUDr. Václava Koberu, ředitele Odboru ITS, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy a předsedu správní rady Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA).
25.7. - Ohrožení dodávek ruského plynu způsobilo výrazný růst poptávky po jeho možné alternativě. Tou je kapalný propan (LPG) dodávaný do zásobníku. LPG je cenově stabilnější, protože není primárně závislé na Rusku; například společnost Primagas deklaruje, že veškeré dodávky uspokojí z jiných zdrojů. Enormní zájem o záložní řešení ve formě propanového zásobníku způsobil, že na trhu zásobníky dochází. Možnosti zajistit si do zimy záložní zdroj plynu jsou tak značně omezené.