Dopravní politika

Kompenzační opatření plavebního stupně Děčín bude řešit pracovní skupina

22.8. - Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a ministr dopravy Martin Kupka se dohodli na vzniku pracovní skupiny k plavebnímu stupni Děčín. Odborníci budou projednávat kompenzační opatření plánované stavby, která má zlepšit podmínky především pro nákladní vodní dopravu na dolním Labi.

Ministr Martin Kupka jednal se svým saským protějškem

19.8. - Zlepšení průjezdnosti hlavního železničního koridoru mezi Děčínem a Bad Schandau, vysokorychlostní trať z Prahy do Drážďan nebo zlepšení regionálního spojení. To byla hlavní témata setkání českého ministra dopravy Martina Kupky a jeho saského protějšku Martina Duliga v Königsteinu nedaleko Drážďan. Oba ministři jednali také o probíhajícím českém předsednictví v Radě EU nebo spolupráci při zavádění inovací v dopravě.

Svaz dopravy ČR má nové vedení

5.8. - Představenstvo Svazu dopravy ČR se sešlo poprvé pod vedením nového prezidenta svazu Oldřicha Sládka, který na konci června ve funkci nahradil po 19 letech odcházejícího Jaroslava Hanáka. V rámci zasedání byla zvolena do funkce výkonné ředitelky Romana Šauerová.

Řešení pro spalovací motory a závislost na fosilních palivech: syntetická paliva i obnovitelné plyny bioLPG či rDME

1.8. - V rámci balíčku Fit for 55 se ministři životního prostředí zemí EU nedávno shodli na několika výjimkách, které by umožnily pokračování spalovacích motorů i po roce 2035. Předpokladem je využití bezemisních alternativních paliv. Může přitom jít o syntetickou náhradu benzínu či nafty, ale i plynná paliva z obnovitelných zdrojů. V obou případech jsou výhodou minimální nároky na stávající infrastrukturu, na druhou stranu produkce je zatím nízká a nákladná. Plyny jako biometan (bioCNG), bioLPG či obnovitelný dimethylether (rDME) mají navíc uplatnění nejen v dopravě. Očekávaná evropská produkce bioLPG v příštím roce by již pokryla celou spotřebu LPG v Česku. Komerční produkce rDME bude zahájena letos.

Výsledky českého předsednictví za měsíc červenec

31.7. - Předsednictví Rady EU je jedním z nejdůležitějších práv a nejnáročnějších úkolů vyplývajících z členství v EU. Role předsedající země je nejen organizační, ale také zprostředkova­telská, politická a reprezentační­. Česká republika, která stála v čele EU naposledy v první polovině roku 2009, se svého historicky druhého předsednictví ujala 1. července 2022. Připomeňme alespoň ve zkratce výsledky a úspěchy za první měsíc.

Důslednější zálohování dat či dvojfázové přihlašování, resort dopravy zvyšuje kyberbezpečnost

28.7. - Po květnovém rozsáhlém kybernetickém útoku na Ředitelství silnic a dálnic se rozhodl resort dopravy zrevidovat postupy při ochraně dat před krádeží a zašifrováním dat. ŘSD zároveň začátkem srpna znovu spustí informace o provozu na dálnicích a silnicích skrze Národní dopravní informační centrum, které kybernetický útok zcela vyřadil z provozu.

Zvýšení cen energií bude letos dopravní podniky stát téměř 1,5 miliardy korun

28.7. - Dražší nafta, elektrická energie a v neposlední řadě plyn, u kterého může dojít i k výpadkům dodávek. Aktuální situace dopadá negativně na rozpočty dopravních podniků. Ze statistik Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) vyplývá, že kvůli dražším energiím budou muset dopravní podniky zaplatit zhruba o 1,5 miliardy korun více, než v roce 2021.

Z ŘSD bude státní podnik, umožní mu lépe fungovat, změnu schválila vláda

28.7. - Z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se od roku 2024 stane státní podnik. Vláda schválila změnu zákona o pozemních komunikacích, která tuto přeměnu umožňuje. Transformace řeší nevýhody stávající právní formy, kterou je státní příspěvková organizace, a pomůže tím zefektivnit činnost ŘSD. Státní podnik si může získat a udržet vlastní odborníky na klíčových pozicích. Tento krok má také přinést finanční úspory a nová forma umožní větší pružnost i tlak na zvyšování kvality.

JUDr. Václav Kobera (EUSPA): Návratnost příspěvku České republiky na aktivity ESA je vždy téměř stoprocentní

Podpora kosmických aktivit je jednou z priorit českého předsednictví v Radě EU. O přiblížení současného stavu tohoto odvětví v České republice jsme požádali JUDr. Václava Koberu, ředitele Odboru ITS, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy a předsedu správní rady Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA).

S nejistou budoucností zemního plynu enormně vzrostl zájem o LPG

25.7. - Ohrožení dodávek ruského plynu způsobilo výrazný růst poptávky po jeho možné alternativě. Tou je kapalný propan (LPG) dodávaný do zásobníku. LPG je cenově stabilnější, protože není primárně závislé na Rusku; například společnost Primagas deklaruje, že veškeré dodávky uspokojí z jiných zdrojů. Enormní zájem o záložní řešení ve formě propanového zásobníku způsobil, že na trhu zásobníky dochází. Možnosti zajistit si do zimy záložní zdroj plynu jsou tak značně omezené.

spinner