Dopravní politika

Vydání DN č. 7-8

Výběr článků z Dopravních novin č. 7–8 přineseme 28. dubna.

(red)

Vláda schválila návrh novely o snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 Kč

13.4. - Vláda dnes schválila návrh novely zákona o dočasném snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 koruny na litr. Premiér Petr Fiala to oznámil na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Ministr financí Zbyněk Stanjura před týdnem uvedl, že opatření by mělo platit v období od 1. června do 30. září. U nafty přitom ministerstvo financí zvažuje zavést snížení trvale.

Jaroslav Hanák (SPČR): Dopravním firmám by pomohlo snížení spotřební daně na minimum

Prudký nárůst cen pohonných hmot má dopad nejen na dopravce, ale i na celou ekonomiku. Jak tuto situaci vnímá Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPČR) a jaké vidí cesty pro zlepšení současného stavu, na to jsme se zeptali prezidenta svazu Ing. Jaroslava Hanáka.

Evropská unie musí urychlit přechod na bezemisní mobilitu

Odvětví automobilového průmyslu, výroby energie, elektřiny a infrastruktury pro nabíjení se spojila, aby vyzvala Evropský parlament a Radu EU k přijetí silných a vzájemně propojených politik, které urychlí přechod na bezemisní a CO2 neutrální mobilitu.

Poptávku po ropě lze snížit o 2,7 milionů barelů denně

Mimořádná opatření mohou rychle snížit celosvětovou poptávku po ropě o 2,7 milionu barelů denně, čímž se sníží energetická krize v dodávkách vyvolaná vpádem Ruska na Ukrajinu. Uvádí se to ve zprávě Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Zdražování dopravních staveb bude stát řešit adresně, inflaci započítá průběžně

10.4. - Dopravní stavby se prodražují, u některých materiálů stouply náklady v posledních týdnech až o desítky procent. Stát proto bude při úhradách stavebním firmám postupovat adresně, častěji chce využívat takzvanou průběžnou inflační doložku, která by měla zohlednit růst cen za materiál během roku. V rozhovoru s ČTK to uvedl ministr dopravy Martin Kupka. Zdržení či zastavování rozpracovaných staveb podle něj nehrozí.

Inovativní dopravní prostředky lze přihlásit do soutěže, připraveno je pro ně 495 milionů Kč

7.4. – Technologická agentura České republiky společně s Ministerstvem dopravy vyhlásila 6. dubna 2022 čtvrtou veřejnou soutěž v rámci programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti dopravy: Program DOPRAVA 2020+.

Vláda schválila balík novel, které ruší silniční daň a přimíchávání biosložky

7.4. – Vláda v reakci na růst cen pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině schválila balíček novel zákonů, které ruší povinné přimíchávání biosložky do pohonných hmot a silniční daň pro osobní automobily, autobusy a nákladní auta do 12 tun. Součástí vládního balíčku jsou i daňová opatření na podporu elektromobility. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Zbyněk Stanjura. Částečné zrušení silniční daně sníží její výnos o zhruba 4,2 miliardy korun ročně. Loni stát získal na silniční dani 5,43 miliardy korun, předloni to bylo 5,96 miliardy korun.

Vláda rozhodla o snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 koruny na litr

7.4. - Vláda schválila snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,50 koruny na litr. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Petr Fiala. Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. Ke snížení spotřební daně delší dobu vyzývali vládu mimo jiné dopravci, podle kterých dosavadní opatření vlády byla pro ně nedostatečná. Snížení spotřební daně bude podle ministra financí Zbyňka Stanjury platné od 1. června do 30. září.

Novým šéfem Českých drah se stal Michal Krapinec, jenž vedl ČD - Telematiku

24.3. - Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah se dnes stal Michal Krapinec, dosavadní šéf dceřiné firmy drah ČD – Telematika. Do funkce ho zvolila dozorčí rada společnosti po výběrovém řízení. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr dopravy Martin Kupka. Post v čele státního dopravce byl uvolněný po únorové rezignaci Ivana Bednárika.

spinner