Dopravní politika

Senát zřejmě zruší povinnost přimíchávat biosložku do pohonných hmot

11.5. - Senát zřejmě schválí zrušení povinnosti přimíchávat biosložku do pohonných hmot. Doporučil mu to včera jeho ústavně-právní výbor. Vládní novela také omezí okruh vozidel, za která se musí platit silniční daň. Změny mají pomoci firmám i občanům čelit rostoucím cenám pohonných hmot. Novela také počítá s odkladem zákazu provozu starých kotlů na uhlí o dva roky na 1. září 2024.

Raiffeisen - Leasing pomůže firmám získat podporu z rekordních evropských dotací

6.5. - Raiffeisen – Leasing pomůže firmám získat výhodné investiční prostředky z evropských dotačních titulů. Do České republiky v současnosti směřují stovky miliard evropských prostředků ve formě dotací i finančních nástrojů. Firmám pomohou s modernizací, větším zapojením digitálních řešení, rozvojem udržitelné energetiky i dopravy. Získat dotaci firmám nově pomůže expertní tým, který Raiffeisen – Leasing postavil speciálně pro tyto účely.

​Raluca Marian: Green Compact IRU dobře zapadá do ambicí Zelené dohody pro Evropu

Odvětví silniční dopravy prochází v posledních letech nelehkým obdobím. Po dvou letech pandemie koronaviru přišlo prudké zdražení pohonných hmot a to vše se děje na pozadí snad o dekarbonizaci silniční dopravy, která si vyžádá nemalé finanční prostředky. O vyjádření, čím se aktuálně zabývá Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU), jsme požádali vedoucí její stále delegace při EU Ralucu Marian.

​Martin Kupka se sešel se svým německým protějškem Volkerem Wissingem

22.4. – Vysokorychlostní spojení Prahy s Drážďany, české předsednictví v Radě EU nebo čistá mobilita. Nejen o tom jednali český ministr dopravy Martin Kupka a jeho německý protějšek Volker Wissing. Německo patří mezi nejdůležitější mezinárodní partnery českého Ministerstva dopravy a dialog s ním je důležitý také pro řadu dopravních staveb.

​Ústecký kraj má vodíkovou strategii, využívat chce plyn v dopravě a průmyslu

19.4. – Ústecký kraj má vodíkovou strategii. Plyn, který se v chemičkách na severu Čech vyrábí, chce využívat v energetice, průmyslu a dopravě. Ve vodíku vidí kraj jedno z možných řešení, jak zajistit plynulost a bezpečnost dodávek energie. Na projekty spojené s vodíkem chce region získat peníze z Evropské unie. Strategii vzali nyní na vědomí krajští radní.

Vydání DN č. 7-8

Výběr článků z Dopravních novin č. 7–8 přineseme 28. dubna.

(red)

Vláda schválila návrh novely o snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 Kč

13.4. - Vláda dnes schválila návrh novely zákona o dočasném snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 koruny na litr. Premiér Petr Fiala to oznámil na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Ministr financí Zbyněk Stanjura před týdnem uvedl, že opatření by mělo platit v období od 1. června do 30. září. U nafty přitom ministerstvo financí zvažuje zavést snížení trvale.

Jaroslav Hanák (SPČR): Dopravním firmám by pomohlo snížení spotřební daně na minimum

Prudký nárůst cen pohonných hmot má dopad nejen na dopravce, ale i na celou ekonomiku. Jak tuto situaci vnímá Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPČR) a jaké vidí cesty pro zlepšení současného stavu, na to jsme se zeptali prezidenta svazu Ing. Jaroslava Hanáka.

Evropská unie musí urychlit přechod na bezemisní mobilitu

Odvětví automobilového průmyslu, výroby energie, elektřiny a infrastruktury pro nabíjení se spojila, aby vyzvala Evropský parlament a Radu EU k přijetí silných a vzájemně propojených politik, které urychlí přechod na bezemisní a CO2 neutrální mobilitu.

Poptávku po ropě lze snížit o 2,7 milionů barelů denně

Mimořádná opatření mohou rychle snížit celosvětovou poptávku po ropě o 2,7 milionu barelů denně, čímž se sníží energetická krize v dodávkách vyvolaná vpádem Ruska na Ukrajinu. Uvádí se to ve zprávě Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

spinner