Dopravní politika

​SP ČR: Průmysl v červnu nadále rostl, výsledky zahraničního obchodu předčily očekávání

7.8. – Průmysl zakončil letošní první pololetí pozitivně. Potvrdil tak, že i přes různá omezení a nejistotu se v posledním roce postupně stabilizoval. Meziročně v červnu 2021 průmysl vzrostl o 11,4 % a meziměsíčně o 1 %. K meziročnímu růstu nejvíce přispěla výroba kovových konstrukcí, výroba motorových vozidel a také výroba pryžových a plastových výrobků. Dařilo se i dalším sektorům, jako třeba výrobcům elektrických zařízení nebo strojů. Meziměsíčně ale například výroba motorových vozidel zpomaluje, protože už naráží na nedostatek komponent. Zahraniční obchod skončil po roce ve schodku.

Průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR: Firmy chtějí i po pandemii inovovat

3.8. – V letošním roce plánuje do výzkumu a vývoje investovat 72 % firem. Pro čtvrtinu podniků jsou investice do výzkumu a vývoje dokonce nejvýznamnější položkou investičního rozpočtu. Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR. Výzkum a vývoj firmám pomáhá vyvinout inovativní produkty a zvýšit tak jejich konkurenceschop­nost, a to i na náročných trzích. Svaz průmyslu a dopravy proto po vládě požaduje, aby více podpořila firemní výzkum a vývoj ze státního rozpočtu.

Ing. Roman Srp (SDT): V České republice stále chybí koordinátor inteligentní mobility zastřešující dopravní módy

ITS není záležitostí pouze silniční dopravy, ale jedná se o obor, který prostupuje napříč všemi dopravními módy. V České republice však stále chybí organizační struktura, která by tuto zastřešující a koordinační roli plnila. V rozhovoru pro Dopravní noviny to uvedl prezident Sdružení pro dopravní telematiku (SDT) Ing. Roman Srp.

Komentář: Dopravní inspirace z cizích měst

Tentokrát se zmíníme o akcích některých zahraničních měst z poslední doby zaměřených na zlepšování dopravy a její bezpečnosti.

Britská vláda chce změnit kontrolní postupy v Severním Irsku

27.7. - Spor mezi vládou EU a Spojeného království o kontrolu zboží v severoirských přístavech se stále vyostřuje. Protokol o Severním Irsku, který je součástí Smlouvy o vystoupení z EU, vytváří nepřijatelně obtížnou přepravu zboží z Anglie, Skotska a Walesu do Severního Irska, uvádí se ve vládním dokumentu, zveřejněném 21. července. Premiér Boris Johnson chce vyjednat „významné změny“ protokolu s EU a jinak hrozí, že přepíše jeho části podle článku 16 protokolu.

Kombinovaná doprava si troufá vyřešit problém ochrany klimatu

22.7. - Protože se objem přepravovaného zboží v kombinované dopravě každoročně zvyšuje o sedm až osm procent, mohlo by to samo o sobě dosáhnout úspor CO2, které chce Evropská komise prostřednictvím evropských legislativních návrhů na ochranu klimatu přinutit pozemní dopravu v Evropě. Tvrdí to Evropská unie pro kombinovanou železniční a silniční dopravu (UIRR).

ČR a Německo budou zajišťovat podmínky pro plavbu po Labi, podepsaly dohodu

21.7. - ČR a Německo budou společně zajišťovat podmínky pro plavbu na Labi, ministr dopravy Karel Havlíček o tom včera podepsal dohodu se svým německým protějškem Andreasem Scheuerem. Dohoda stanoví základní parametry pro fungování labské vodní cesty z Pardubic až do Hamburku, kde má usnadnit její využívání pro nákladní lodě při kombinaci s vodohospodářskými a ekologickými potřebami. Parametry budou zajišťovat obě země. Dohodu nyní musí ještě schválit Parlament.

​Prioritou většiny politických stran v dopravě je dostavba dálniční sítě

19.7. – Dostavba dálniční sítě v Česku je hlavním dopravním bodem v programu politických stran, které mají podle průzkumů reálnou šanci na vstup do Sněmovny. Slibují tak urychlení a zjednodušení výstavby. Mezi priority většiny stran patří také rozvoj železnice včetně vysokorychlostních spojení, změny v legislativě a financování dopravních staveb a zkvalitnění veřejné dopravy.

​IRU opatrně vítá balíček Fit for 55, varuje ale před dvojím dopadem na dopravu

19.7. – Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) opatrně uvítala některé části návrhů Evropské komise v rámci iniciativy Fit-for-55. Zároveň však varovala, že energetická daň a obchodování s emisemi dohromady představují riziko nevyváženého dvojího zásahu do nákladů na silniční dopravu pro občany a podniky v EU. Balíček Fit-for-55 zahrnuje širokou škálu návrhů, jejichž cílem je snížit emise CO2 o 55 % do roku 2030 a zajistit, aby EU byla do roku 2050 klimaticky neutrální.

​Analytici: Nejdůležitějším výsledkem vlády v dopravě jsou legislativní změny

18.7. – Nejdůležitější výsledky současné vlády v dopravě přišly až v závěru jejího funkčního období v podobě stavebního a liniového zákona, které by měly urychlit dopravní stavby. Jinak je hodnocení kabinetu mezi odborníky rozporné. Česko podle nich nadále zaostává v tempu dálniční výstavby, vyzdvihují naopak pokrok u železničních projektů včetně vysokorychlostních tratí. Vyplývá to z komentářů analytiků. Během současného funkčního období se v čele resortu dopravy vystřídali tři ministři.

spinner