Dopravní politika

Firmám hrozí další rána v ceně elektřiny

27.11. - Energetický regulační úřad připravil návrh cenového rozhodnutí pro rok 2022, které velkým průmyslovým odběratelům elektřiny může navýšit platbu za podporované zdroje energie o 50 %. Tímto rozhodnutím by se firmám ještě více zvýšila cena elektřiny, což omezí potřebné investice a ještě více zvýší inflační tlaky. Podniky budou nuceny vyšší cenu elektřiny aspoň zčásti promítnout do koncových cen svých produktů. Svaz průmyslu a dopravy ČR žádá MPO a vládu, aby vyslyšelo návrh Svazu průmyslu a snížilo poplatek za POZE.

Svaz průmyslu seznámil bankovní radu ČNB s dopady růstu cen na firmy

25.11. - Svaz průmyslu a dopravy ČR představil členům bankovní rady České národní banky dopady rostoucích cen na firmy. Podle průzkumu mezi průmyslovými firmami přibývá těch, které se za poslední půlrok setkaly s nárůstem cen hlavních surovin potřebných pro výrobu. Více než čtvrtině dotázaných přitom zdražily důležité vstupy o více než 50 %. Po loňské pauze Svaz průmyslu s dalšími zástupci zaměstnavatelů a podnikatelů navázal na pravidelná setkání a diskuze, na kterých si vyměňují s představiteli ČNB pohled na měnovou politiku a ekonomický vývoj.

Právě vychází v DN 23

​Josef Melzer (ČESMAD Bohemia): Za poslední roky jsme dosáhli výrazných úspěchů a obstáli v mezinárodní konkurenci

Sdružení ČESMAD Bohemia nedávno oznámilo, že dopravci budou muset zvýšit ceny za dopravu. Co je k tomu vedlo, ale také co očekávají od nové vlády a jak vidí budoucnost kamionové dopravy v kontextu Green Dealu, o tom jsme hovořili s Josefem Melzerem, prezidentem sdružení a jednatelem společnosti M+L Logistik.

​Dmitrij Černikov: Agenda mobility bude velmi obsáhlá

Česká republika se v červenci příštího roku ujme předsednictví Evropské unie. Jak probíhá příprava a jaká témata v oblasti dopravy se v tuto chvíli jeví jako prioritní, na to jsme se zeptali Dmitrije Černikova, tiskového mluvčího COREPER I (Výbor stálých zástupců vlád členských států EU).

​Co přinesl říjen v dopravě

V polovině měsíce se v Hanzovním městě Hamburku konal světový kongres ITS. Světový kongres ITS se koná každoročně na různých místech po celém světě. Pro realizaci světového kongresu ITS 2021 založilo Hanzovní město Hamburk již na začátku roku 2018 „ITS Hamburg 2021“ jako stoprocentní dceřinou společnost. Řediteli této dedikované společnosti se stali pánové Harry Evers a Marc Evermann.

​MSV navštívilo letos 35 tisíc lidí, o polovinu méně než v minulosti

14.11. – Letošní 62. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) za pět dní navštívilo 35 000 lidí, je to méně než polovina obvyklé návštěvnosti. Na veletrhu se od pondělí do dneška představilo 1016 firem z 35 zemí. O předběžné návštěvnosti informovala společnost Veletrhy Brno v tiskové zprávě.

​Svaz průmyslu vyzval vládu ke krokům, jež podle něj pomohou konkurenceschopnosti

11.11. – Největší oborová asociace v Česku, kterou je Svaz průmyslu a dopravy v ČR, vyzvala vznikající vládu ke krokům v sedmi odvětvích, aby byl český průmysl konkurenceschopný. Projevy téměř všech účastníků včerejšího sněmu v Brně se dotkly přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku. Evropský Green Deal podle nich může být výzva a příležitost, ale je nutné, aby byly spočítané dopady různých opatření. Zatím je to podle svazu spíše ideologie a některá opatření mohou uškodit, řekl na sněmu svazu místopředseda Radek Špicar. Dalšími tématy pro budoucí vládu jsou digitalizace, doprava, export, trh práce, vývoj, výzkum a vzdělanost.

​Analytici si v programu koalice k dopravě všímají hlavně důrazu na železnici

9.11. – Jako velmi ambiciózní hodnotí analytici některé plány nové vládní koalice v dopravě. Všímají si přitom hlavně velkého důrazu na rozvoj železniční dopravy, která podle nich může být do budoucna levnější než doprava na silnici. Zároveň však analytikům v koaličním programu pro dopravu chybí například konkrétnější způsob zrychlení výstavby dálnic nebo postoj k otázce emisních povolenek v dopravě.

​Senát je proti rozšíření systému pro obchodování s povolenkami na emise

6.11. – Senát se včera postavil proti návrhu Evropské komise na změny v systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Navrhované rozšíření systému na silniční dopravu a budovy s ohledem na jejich vytápění je podle horní komory v rozporu se zásadou subsidiarity, podle níž se záležitosti mají řešit na úrovni členských států, pokud není výhodnější řešit je centrálně.

Svazu průmyslu a dopravy ČR k předběžným výsledkům HDP za 3. čtvrtletí

30.10. - Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, včerejší předběžné výsledky hrubého domácího produktu za 3. kvartál komentoval: „Jedná se sice pouze o předběžný odhad, ale ukazuje další zpomalení ekonomického růstu. Druhé a třetí čtvrtletí skončilo bohužel pod původními očekáváními vývoje HDP. Navíc nyní na konci října už víme, že zpomalení bude ve zbytku roku ještě větší. Negativní bariéry, jako je růst cen vstupů, nedostatek komponent i zaměstnanců, o kterých se několik měsíců bavíme, stále více a konkrétněji dopadají na řadu firem a různých oblastí ekonomiky. Podniky se sice snaží stále reagovat na situaci, být flexibilní a hledat řešení, ale celkový stav není příznivý."

spinner