Nový dopravní projekt má lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii

Nový dopravní projekt má lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii

10.9. - Evropská unie, Spojené státy a další partneři včera v rámci summitu skupiny G20 představili rozsáhlý projekt v oblasti železniční a lodní dopravy, který má lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii. Cílem je podpořit hospodářský růst a politickou spolupráci, informovaly agentury DPA a AP.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová projekt označila za "historický". "Je to opravdu velká věc," prohlásil americký prezident Joe Biden.

Podle Ursuly von der Leyenové půjde o dosud nejpřímější spojení mezi Indií, Perským zálivem a Evropou, které má zrychlit obchod mezi Indií a Evropou o 40 procent. Projekt je považován za odpověď na čínskou iniciativu známou jako nová Hedvábná stezka, napsala DPA.

Ursula von der Leyenová projekt označila za "ekologický a digitální most mezi kontinenty a civilizacemi" a upozornila, že jeho součástí budou kabely pro přenos dat a elektřiny.

Projekt má prostřednictvím železnice a existujících přístavů propojit Indii s Evropou přes Spojené arabské emiráty, Saúdskou Arábii, Jordánsko a Izrael. "Zlepšení propojení se všemi regiony je pro Indii klíčovou prioritou," uvedl indický premiér Naréndra Módí. "Věříme, že konektivita je nástrojem nejen k posílení vzájemného obchodu mezi různými zeměmi, ale také k posílení vzájemné důvěry," dodal.

Projekt má být financován z investiční iniciativy EU Globální brána (Global Gateway), kterým chce EU konkurovat čínskému projektu nové Hedvábné stezky. Iniciativa počítá v příštích letech s investicemi ve výši až 300 miliard EUR (7,3 bilionu Kč) do infrastruktury v rozvíjejících se zemích.

Podle serveru Axios patří projekt pro lepší propojení Evropy, Blízkého východu a Indie mezi klíčové iniciativy, jejichž prostřednictvím se Bílý dům snaží čelit rostoucímu vlivu Číny. Ta v rámci nové Hedvábné stezky podporuje projekty v oblasti infrastruktury po celém světě a chce otevřít nové obchodní cesty do Evropy, Afriky, Latinské Ameriky a Asie. Uzavřela přitom řadu dohod s téměř všemi arabskými státy, napsala agentura DPA.

(čtk)

Foto: European Commission

spinner