COVID-19

​Dopravci zatím spoje do Německa neomezí, počkají na vývoj zájmu

22.9. – Vlaky a autobusy budou jezdit z Česka do Německa zatím bez omezení. Dopravci chtějí počkat na vývoj poptávky, podle ní následně v příštích dnech rozhodnou o případném snížení kapacit nebo počtu spojů. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Německo zřejmě ve středu zařadí celé Česko mezi rizikové oblasti, a bude tak po cestující z ČR požadovat negativní test na koronavirus nebo nástup do karantény. Opatření se nemají týkat pendlerů, profesionálních řidičů a lidí, kteří pouze projíždějí.

​Rusko obnoví pozastavené lety do Běloruska a dalších zemí

20.9. – Rusko od příštího týdne obnoví lety do Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu, které byly pozastaveny kvůli pandemii covidu-19. Od 27. září se z Ruska bude létat i do Jižní Koreje, informovala s odvoláním na koronavirový krizový štáb agentura Interfax.


RegioJet se na Slovensku připravuje na ukončení provozu vlaků

21.9. – Železniční dopravce Regi­oJet z české skupiny Student Agency ohlásil, že na Slovensku zahájil přípravy hromadného propouštění a ukončení přepravy cestujících v rámci závazku veřejné služby na vytížení regionální trati. RegioJet tento postup zdůvodnil tím, že slovenské ministerstvo dopravy zatím neoznámilo, kdo bude provozovat osobní vlaky na trati z Bratislavy do jihoslovenského Komárna poté, co stávajícímu dopravci letos v prosinci skončí smlouva se státem. Není tak známo, zda ministerstvo do budoucna počítá s využitím služeb RegioJetu. 

Opravu brněnského vlakového nádraží zpozdil koronavirus

19.9. – Rekonstrukce hlavního vlakového nádraží v Brně pokračuje s dvouměsíčním zpožděním. Třetí etapu, opravu levého křídla výpravní budovy, zbrzdila pandemie koronaviru. Práce na ní vyjdou zhruba na 140 milionů korun bez daně. Kompletně opravené bude nádraží nejdřív na konci roku 2021, řekla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety, o 20 procent

19.9. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ry­anair se kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem chystá rušit další lety. Firma uvedla, že přepravní kapacitu na říjen omezí o dalších 20 procent. Omezení kapacit by se mohlo přitom dotknout i celé zimní letové sezony, pokud vlády Evropské unie cestovní omezení nezmírní. Ryanair létá i na česká letiště.

​Provoz některých vlaků mezi ČR a Slovenskem bude omezen

18.9. – Provoz některých mezistátních vlaků mezi Českou republikou a Slovenskem bude omezen, rozhodnutí se dotkne zhruba 18 procent celkové kapacity míst. Důvodem je vývoj poptávky, kterou výrazně ovlivnila opatření proti šíření koronaviru. ČTK o tom informoval slovenský dopravce ZSSK, nad kterým má kontrolu stát. Firma uvedla, že se na omezení dohodla s Českými drahami (ČD).

Bílý dům naléhá na Kongres, aby přijal pomoc pro aerolinky

18.9. – Personální šéf Bílého domu Mark Meadows se sešel s šéfy největších amerických aerolinek a naléhal na zákonodárce, aby schválili záchranný balík v objemu 1,5 bilionu dolarů (téměř 34 bilionů Kč). Pomoc navrhla skupina kongresmanů z obou hlavních politických stran a podporuje ji i prezident Donald Trump. Aerolinky tvrdě zasáhly restrikce spojené s pandemií covidu-19 a v příštích dvou týdnech se proto připravují propustit tisíců zaměstnanců. Informovala o tom agentura Reuters.

Železniční dopravci pokračují v dezinfikování vozů, provoz se nemění

11.9. – Tuzemští železniční dopravci pokračují ve svých vozech v ochranných opatření proti koronaviru, které provádějí od letošního jara. Vedle povinných roušek ve zvýšené míře dezinfikují a čistí vozy, zároveň ochrannými prostředky vybavují i vlastní personál. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Růst případů nákazy zatím na rozdíl od jara ale provoz nemění. Roušky jsou ve vlacích a autobusech plošně povinné od 1. září.

​Letiště Brno odhaduje letošní ztrátu na 60 až 75 milionů korun

11.9. - Letiště Brno odhaduje letošní ztrátu v důsledku koronavirové pandemie na 60 až 75 milionů korun. Na setkání s novináři to řekl předseda představenstva Letiště Brno Milan Kratina. Doplnil, že každoroční provozní náklady jsou 200 milionů. Společnost snížila počet zaměstnanců ze 190 o 12,6 pr­ocenta.

​Vlaky nejsou podle německé studie výrazným místem šíření covidu

10.9. – Vlaky nejsou v době pandemie nemoci covid-19 místem výrazného šíření infekce, cestování po železnici je tak pro veřejnost bezpečné. Tvrdí to na svém webu německé dráhy Deutsche Bahn (DB), které se odvolávají na aktuálně zveřejněné dílčí výsledky studie berlínského výzkumného střediska Charité Research Organisation (CRO).

spinner